NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze M SPORTAGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? AAN: onze lezers en adverteerders. No. 4046 Donderdag 9 december 1982 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERU UARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementiprij» 20,— per jaar. Franko per port 35.— per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl BTW. Voor fouten in ad verten tier per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Het is al laat in de avond, als Gradus Verheijen thuiskomt. Iedereen is nog op, als hij vertelt, dat er een voorlopig pro- ces-verbaal is opgemaakt. Het slachtof fer is nog steeds buiten bewustzijn, dus kon nog niet verhoord worden. In af wachting van zijn lezing van het geval en de verklaringen van passanten in de straat, die een en ander aan de politie hebben verklaard, mag Verheijen naar huis. De getuigenverklaringen hebben wel uitgemaakt, dat het zelfverdediging was. Maar daarnaast staat voor de po litie één ding vast en dat is niet in het voordeel van Gradus Verheijen: meneer Wildschut deed pogingen zijn vrouw, van wie hij nog niet officieel is geschei den, terug te halen en Verheijen pro beerde dit te beletten. Hij heeft de eer ste klap gegeven. Meneer Verheijen kan nu wel aanvoeren,dat de tweede klap, die zo'n ongelukkige val ten gevolge had, noodweer was, omdat Wildschut hem met een mes belaagde, maar als hij niet dadelijk agressief was opgetre den, zou Het mogelijk heel anders ge lopen zijn. Verheijen vertelt het allemaal «Tan zijn kinderen, Willem Wildschut zit er ook bij. Hij is net terug uit het zieken huis, waar hij een kort gesprek heeft gehad met zijn moeder. Ze zit beurte lings in het ziekenvertrek of in de gang En wil niet weg voor ze weet of het le vensgevaar al dan niet is geweken. Mart je heeft ineens zelfverwijt. Waar van ze haar jongste zoon deelgenoot maakt. „Het is allemaal mijn schuld, want als ik niet was weggegaan, zou dit allemaal niet gebeurd zijn". De jongen heeft geprobeerd zijn moe der dit uit het hoofd te. praten, maar heeft geen enkel succes kunnen boeken. Martje zit en wacht en kijkt voor zich uit. Gradus Verheijen is ze schijnbaar vergeten. De volgende morgen gaat Jacob weer met zijn beide broers naar het werk, dat men onderhanden heeft. Er is 's morgens nog een keer naar Nijmegen gebeld, maar veel nieuws over hun va der kan men nog niet geven: zijn toe stand blijft onveranderd ernstig, al is hij nu af en toe bij kennis. Moeder is nog altijd in het ziekenhuis, waar ze de nacht heeft doorgebracht. Na rugge spraak met Kees en Gerrit, besluit Ja cob in de middag naar Nijmegen te rij den. Niet enkel om de auto van zijn va der op te halen, maar ook om even naar het ziekenhuis te gaan. Hij wil van deze gelegenheid gebruik maken om zijn moeder te bewegen naar huis terug te keren. Vader zal dan, als hij uit het ziekenhuis thuiskomt, heel wat moeten veranderen, dat beseft hij nu ook. Als hij eerlijk is, moet hij toegeven, dat moeder eigenlijk altijd een sloofje is ge weest. Waaraan niet enkel vader schuld had, maar ook alle broers. Zijn ogen zijn de laatste tijd steeds wijder open gegaan voor de realiteit. Grada heeft een keer tegen hem gezegd, nadat ze ongenoegen hadden: „Ik hoop, dat jij niet zo'n dictator zult worden als je va der is, want dan kunnen we maar beter Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE voortaan ieder onze eigen weg gaan. Ge loof maar niet, dat ik me zo op m'n kop zal laten zitten als jouw moeder En vooral dit laatste heeft hem tot nadenken gezet. Als je al deze feiten eens op een rijtje gaat zetten, is het te begrijpen, dat er eens een climax moest komen. Dat was gewoon onafwendbaar. Als een soort explosie. Na de lunch gaat Jacob met de trein naar Nijmegen en loopt naar het cen trum, waar de zaak van die meneer Verheijen staat en de wagen van zijn vader. Men heeft hem de naam van de straat genoemd en uitgeduid, hoe hij vanaf het station moet lopen. Onder deze omstandigheden vond Verheijen het beter de jongeman niet met zijn eigen wagen van het station te halen. De verhoudingen zijn immers sinds vier en twintig uur grondig gewijzigd. Jacob ontkomt er evenwel niet aan om even mee naar boven gaan in de zaak van Verheijen. Daar zit ook Wil lem. De beide broers begroeten elkaar met een stevige handdruk. Er is geen uitbundigheid. Een paar blikken van verstandhouding zijn voldoende. Ergens, diep in zijn hart heeft Jacob eigenlijk altijd een zwak gehad voor zijn jongste broer. Omgekeerd evenredig zijn de ge voelens bij Willem; hij heeft een zekere vrees voor zijn oudste broer. Misschien voortspruitend uit een vorm van min derwaardigheid, dat je wel vaker aan treft bij jongste kinderen. Er is thee, er wordt gerookt en er ontstaat een kort gesprek. Verheijen wijst er nog eens op, dat het een nood lottige samenloop van omstandigheden was. „Het ging allemaal zo ontzettend sneluw vader kwam met zijn hoofd op de trottoirband terecht. Was hij bij voorbeeld enkel tegen zijn auto geval len, dan zou er nauwelijks iets aan de hand geweest zijn". Jacob Wildschut knikt begrijpend. Hij kent zijn vader immers en heeft zelf de vorige ochtend zo'n woede-uitbarsting meegemaakt. Het zal hier wel op een ongeveer dezelfde wijze zijn gegaan. Maar dat mesnooit geweten, dat vader zo'n mes bij zich droeg. Jacob kijkt Willem aan, maar deze schudt be grijpend 't hoofd. „Nooit gezien", zegt hij, en iedereen weet dan, dat het zo is. Want waarom zullen ze het anders niet zeggen?' Als Jacob aanstalten maakt om te vertrekken hij wil langs het zieken huis rijden om zijn moeder te spreken en om te horen, hoe de toestand van zijn vader is komt Willem overeind. „Ik ga mee", beslist hij. „Even mijn spullen pakken. Nu vader voorlopig uit gerangeerd is, ga ik weer aan het werk". Jacob kijkt met enige bewondering en trots naar zijn broer en denkt: Tenslotte zijn we allemaal Wildschutten. We kun nen wel eens lelijk doen tegen elkaar, maar als het moet, staan we allemaal als één man naast elkaar. Het afscheid is koel. Willem dankt formeel voor de genoten gastvrijheid. Verheijen voelt de sfeer, die helemaal niet prettig is. En ziet even later door het raam, dat de grote wagen wegrijdt. Met Jacob Wildschut achter het stuur en zijn jongste broer naast zich. Als hij daar zo gebogen staat, voelt hij ineen?, een arm om zich heen. Het is zijn pleeg dochter; Hilda kijkt de man aan. „Trek het je niet al te erg aan, oom. We ken nen je en weten, dat het een naar onge luk was. Heel vervelend. Laten we ho pen, dat die meneer Wildschut het le ven er af zal brengen. Maar wij staan achter je, hoor, door dik en dun". Dat steekt Verheijen een hart onder de riem. Hij buigt zich naar zijn pleeg dochter en beroert met zijn lippen even haar voorhoofd. „Dank je, Hillie", zegt hij enkel, maar in die woorden ligt een wereld van dankbaarheid. In het ziekenhuis ontmoet Jacob zijn moeder weer. Na al die maanden. Hoe wel ze in huize Wildschut nooit kleverig waren, vallen moeder en zoon elkander in de armen. Beiden zijn aangedaan, dat ziet Willem, die op enige afstand het toneeltje gadeslaat. En komt tot de som, dat er bij Jacob ook 't een en an der is veranderd. Gelukkig is er nu een iets beter bericht: vader is nu helder bij bewustzijn geweest. De dokter zegt, dat dit een gunstig teken is. De wonde is diep en baart toch nog zorgen, want niemand kan op dit moment zeggen of er geen hersenletsel door de val is ont staan. Maar als er zich geen complica ties voordoen is levensgevaar niet zo meer acuut. De artsen, die vader be handelen, zijn zeer voorzichtig, want je kunt in deze en dergelijke gevallen nooit weten, wat de patiënt er van over zal houden. Moeder en beide zoons hebben in het ziekenhuis een gesprek met elkaar. Ze hebben in het ziekenvertrek even hun vader mogen zien. Volgens de zuster slaapt hij nu, dus laten de jongens het bij dit korte weerzien. Daarna overleg gen ze, wat er gedaan moet worden. Ja cob zegt, dat hij voorlopig de leiding op zich neemt. Wim zal weer mee te rugkeren naar Arnhem. Een welkome werkkracht er bij. Er is natuurlijk door deze escapades een achterstand ont staan. En wat zijn de plannen van moe der? Martje heeft er de hele nacht, die ze half wakend heeft doorgebracht, over gepiekerd. Zit momenteel vol schuld complexen. „Ik kom in ieder geval weer thuis", zegt ze op besliste toon. „Vader zal mijn verzorging nodig hebben, zo dra hij weg mag uit het ziekenhuis. En daarna zien we dan wel verder". Willem heeft het op de tong om te vragen: En meneer Verheijen dan? Maar begrijpt op hetzelfde ogenblik, dat een dergelijke vraag op dit ogen blik ontactisch zou zijn. Dus knikt hij enkel en zwijgt verder. Misschien kan alles weer worden als vroeger, als moe der terug is. Met dien verstande, dat va der dan wel zal moeten inbinden, want de jongens zullen vast niet meer zo on derdanig zijn als een jaar geleden. Ja cob niet, de tweeling evenmin. En hij zelf wil voortaan ook maandloon. Nu de toestand ineens veranderd is, moet hij er net zo goed van profiteren. In Zaandam wordt men dagelijks een paar keer op de hoogte gesteld van de toestand van vader. Het feit, dat moeder besloten heeft terug te keren naar huis, is voor Bertus en Ineke een verrassing. Enkel Piet zegt nu, dat hij nooit geloofd heeft in een definitief wegblijven van moeder. Maar ja, Piet is in menig op zicht altijd, al een buitenbeentje geweest Nelia en Vincent komen iedere dag naar de Huijghenslaan. Daar wordt dan overleg gepleegd. Met z'n zessen zijn ze het er over eens, dat de vroegere toe stand niet meer kan terugkeren, als moeder weer terug is. En zeker niet, als vader ontslagen is uit het ziekenhuis. Best mogelijk, dat hij hier dan nog een poosje verpleegd moet worden, dan moet moeder in ieder geval over een flinke werkster kunnen beschikken. Tenslotte is moeder ook bijna vijftig, dus het is niet meer dan billijk, dat ze., het wat kalmer aan doet. Om beurten gaat men naar het zie kenhuis. Pas na vier dagen is Jaap Wildschut weer zo ver, dat hij zijn kin deren herkent. En vooral het feit, dat zijn vrouw er weer is, werkt mee ten goede aan zijn herstel. Jacob brengt heel summier verslag uit van de vorderingen op het werk. Over het feit, dat hij een dag weg is geweest praat niemand meer. Moeder heeft 't niet geweten en Wim evenmin. Waarom zul je het dan nog oprakelen? De tweeling heeft er niet de minste behoefte aan. Iedereen is blij, dat moeder besloten heeft terug te ke ren naar huis. Wat ze dan ook op de vijfde dag na de ruzie op straat doet. Jacob haalt haar persoonlijk op met de grote wagen. Even tevoren heeft hij bij Verheijen de koffers met kleren en an dere bezittingen opgehaald. En tegen de man gezegd, dat moeders besluit vast staat: ze keert terug naar huis. Vrij willig. De man in kwestie heeft al begrepen, dat de verhouding tussen hem en Martje nooit meer zo kan worden als die was voor het noodlottig ongeluk. Het bloed kruipt toch, waar het niet gaan kan. Diep in zijn hart heeft hij respect voor het besluit van Martje, al vindt hij het voor zichzelf spijtig. Jammer, dat het zo gelopen is, want er lag onbetwist een zonnige toekomst voor hen beiden in het verschiet. In het ziekenhuis neemt Martje af scheid van haar man. Ze buigt zich over Jaap en zegt, dat ze hem elke dag zal bezoeken. Dan kust ze hem en gaat gauw weg, met Jacob mee, want ze kan met moeite haar tranen weerhouden. Tijdens de rit van Nijmegen naar de Huijghenslaan wordt er niet veel ge sproken. Ieder is met zijn of haar ge dachten bezig. Aan Martje knaagt nog steeds het zelfverwijt: het is allemaal mijn schuld. Als ik niet was weggelo pen, zou dit allemaal niet gebeurd zijn. Maar dan is er een andere stem in haar hart: Wat was je dan gebleven? Wat je al jaren en jaren was: de slavin van je man en je jongens. Met twee tientjes geld in, de week, die je hard nodig had voor je persoonlijke uitgaven. (Wordt vervolgd). Het laatste nummpr van dit blad in 1982 verschijnt op donderdag 16 december a.s. De verschijning van het daarop volgend nummer is gepland op vrijdag 31 decem ber a.s. Advertenties voor het nummer van 16 december kunnen als ge woonlijk opgegeven worden tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur en voor het nummer van 31 december verzoeken wij u vrien delijk uw advertenties in te zén den ook uiterlijk tot woensdag middag 29 december te 12.00 uur. Bij voorbaat dank voor uw mede werking. De uitgever. TENTOONSTELLING VAN LITHO'S IN ZEEUWS MUSEUM In het Zeeuws Museum, Abdijplein te Middelburg, is de tentoonstelling „Li tho's van Odilon Redon (18401916)" te zien van 8 december tot 6 januari 1983. Op suggestieve wijze zijn bovenna tuurlijke visioenen weergegeven, welke niet zonder samenhang zijn met het li teraire werk van Edgar A. Poe, Bau delaire en Flaubert. Deze expositie werd samengesteld door de afdeling tentoonstellingen van de Dienst Verspreide Rijkskollekties te Den Haag. VOETBAL Zaterdag 11 december: DFS 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Apollo 3 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 Apollo 4 (2.30 uur) Colpl. Boys Al Goes Al (12.45 uur) Colpl. Boys C2 DFS C2 (11.00 uur) Wissenkerke 1 Borssele 1 (2.30 uur) Heinkenszand 2 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Veere 5 Wissenkerke 3 (12.45 uur) Wissenkerke Cl Robur C2 (11.00 uur) Bevelanders 1 Kloetinge 2 (vriend schappelijk, 12.45 uur) Bevelanders 2 Arnemuiden 4 (2.30 u) Vlissingen A2 Bevelanders Al (2.30 u) Kats 1 SSV 2 (2.30 uur) Zondag 12 december: Jong Ambon 3 Cortgene 1 (12.30 uur) Volharding 2 Cortgene 2 (2.30 uur) Patrijzen 3 Cortgene 3 (12.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 11 december: Heren le klas: Wiska CVC (16.30 uur) Dames 2e klas A: Wiska Sgravo (15.00 uur) Recreatie: De Ganze Wiska (8.50 uur in sporthal te Goes) BASKETBAL Vrydag 10 december: Dames: Delta-C. 1 Volharding 2 (21.00 uur te Kapelle) Dames: Delta-C. 2 Marathon 4 (22.00 uur te Kapëlle) BILJARTEN Vrydag 10 december: B.V. Ons Genoegen B.V. Avontuur (20.00 uur in Hotel „De Kroon") Kruiswoordpuzzel no. 806 Horizontaal: 1. netwerk van lijnen - 7. opheffing van straf - 12. regel - 13. eerste mens - 14. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 16. hij die deelt - 17. per soonlijk voornaamwoord - 18. onguur gezicht - 19. tweemaal - 20. bolgewas 21. deel van een Franse ontkenning - 22. hemellichaam - 24. richting - 26. ma chinepistool - 28. dicipel - 29. lustoord 31. landtong - 34. oneer - 35. drietal 38. waterpeil (afk.) - 39. antwoord be taald (afk.) - 40. ruime - 42. graag 43. naschrift (afk.) - 44. gelooide huid 45. selenium (afk.) - 46. deel van de hals 48. adem - 51. staaf van een hekwerk 52. zandstrook aan de kust. Verticaal: 1. waddeneiland - 2. dus (Eng.) - 3. koninklijke zetels - 4. jon gensnaam - 5. toespraak - 6. militaire rang - 7. strafwerktuig - 8. eerwaarde heer (Lat. afk.) - 9. soort bes - 10. tot en met (afk.) - 11. personen van adel 15. zangstuk - 17. aanwijzend voor naamwoord - 23. geur - 24. praatjes, geleuter - 25. maatschappelijke groep 27. zacht - 30. deel van de week - 31. vloerkleed - 32. heilige stier - 33. schil derwerk op hout - 35-. blaasinstrument 36. deel van het oog - 37. agio - 41. Frans persoonlijk voornaamwoord - 42. gewas - 46. vogel - 47. vogelprodukt 49. heilige (afk.) - 50. familielid. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 805 Horizontaal: 1. schepel - 6. monocle - 11. pee - 12. bom - 13. als - 14. alg - 16. est 18. ski - 19. olie - 20. stom - 22. imam 24. orde - 26. aster - 28. gedoe - 29. lark 30. raket - 32. tent - 33. toe - 34. inkt 37. beest - 39. slap - 42. lepel - 43. toets 44. rome - 45. aker - 46. noen - 49. bram 51. ans - 54. aga - 55. ene - 56. por 58. nop - 59. ure - 60. dralend - 61. graniet. Verticaal: 1. spaniel - 2. cel - 3. hes 4. paal - 5. loge - 6. moes - 7. nato 8. cbs - 9. lok - 10. eminent - 15. liter 17. stoet - 19. omsk - 21. moot - 23. aar 25. ree - 27. ratel - 28. geest - 31. koe 34. ierland - 35. kim - 36. teen - 37. beleg - 38. toorn - 39. stam - 40. lsk 41. portret - 47. oase - 48. naad - 49. berg - 50. aera - 52. nor - 53. spa 56. pui - 57. ore.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1