5d KRONIEK VAN NOORD BEVEL AND Voor een blijvend St. Nicolaas geschenk .7U4£tT=F Afscheidsreceptie van adjudant P. van der Giesen partij rode METSELSTEEN Sturm en Dekker - "tev* De meest schokkende gebeurtenis deze week, beste vrienden, was toen een vrouwelijk gemeenteraadslid een pleidooi hield in de gemeenteraadsvergadering tot het- bevorderen en aanbevelen van vrouwelijke brandweermannen(vrouwen). Dit om discriminatie op dit gebied tegen te gaan. Ook de emancipatie zal hier wel een rol hebben gespeeld en daar kan niemand tegen zijn. Toch loopt deze geachte afgevaardigde in die gemeenteraad iets op de feiten aahter, want: Merie ibie ons uut de straete is ter a bie. Merie d'r brandweerdröóm. Merie von tut zó praohtug, brandweervrouwe was ze noe toch mè. Dat kon ze todh zeker best, wat dochte ze wè? Ze was oalfcied wè nie éést a de sirene hieng. Net as zó as noe, omda ze net vo de spiehei stieng. D'r aer most in de krullen, ze schrok d'r eihe rot. Onder 't lóöpen most d'r schorte uut en deur d'r aest trok ze die kepot. In de kezerne anhekomme stieng iederéén a klaer op d'n oek. Ze stienge op Merie te wachten, mè d'r rok wouw nde in d'r oliebroek. Helokkug, noe was ze zó vare, ze was bienae klaer. Mè toen haf d'r helm problemen, d'r zeate nog krulspellen in d'r aer. Affijn, dat kwam onderweg wè, vlug noe nae de brand. Di kwam ze en mee een hróóte schrééuw vloog oalus an de kant. Di zat ze dan te henieten tussen oal die veinters in. Jüust wat vo Merie, z'oat vrééd nae d'r zin. Eindeluk bie de brand hekomme, mensen, wat een vier. Di stieng Merie te blussen, d'r óöhen straelden van plezier. Ut waeter bleef mè stroame, 't was een waere vloed. 't Kwam noe toch wè öóhe, hieng dat nog wè hoed? Eest stieng ut tot an d'r knieën, toen tot an d'r bost. Ni-je„ Merie wis'tut ieker, da'tut zó nie most. De brand ei ze 'hlad nie mi hezieë; ze haf een schreeuw, ze was ut zat. En mee een schok wier ze wakker, mee 't waeter tot an d'r kinne in 't bad". Toch is d'r dróóm noe uuthekomime, ze is zó hróós as een juun. As ze mee die slange stae te spuiten, op d'r blommen in de tuun. Zo is weer eens aangetoond, dat vrouwen best hun mannetje staan, beste vrienden (en vriendinnen). De opmerking van de wethouder na het pleidooi: „Dan motte ze wè een lange broek antrekke", bewijst ook zijn onwetendheid op dit gebied. Tot slot nog een bijpassende limmerik: Un brandweervrouwe uut Wiskerke dooht, 'k laete niks merke. En mee vee zwier, bestreed ze ut vier. Mè ze wier zó vuul as een verke. CeeBee. BRILJANT - BOUD ZILVER - UURWERKEN St. Adriaanstraat 11 4461 JC Goes telefoon 01100-16924 In verband met functioneel leeftijdsont slag werd op vrijdag 26 november, tijdens een receptie, aangeboden door de gemeen tebesturen van Kortgene en Wissenkerke, afscheid genomen, van de heer P. van der Giesen, adjudant van de rijkspolitie en commandant van de groep Kortgene. Als eerste spreker in de volle zaal van het dorpshuis „De Pompweie" te Kortgene, wees de burgemeester van Kortgene op de problemen die zich kunnen voordoen in een recreatiestreek. Als er b.v. overlast wordt ondervonden van het horecagebeuren wordt npgal gemakkelijk gezegd dat de politie daarin tekort schiet. Elke burger is echter verplicht om in de maatschappij zich orde lijk te gedragen. Als iedereen naar zichzelf keek zouden afwijkingen wat minder gauw naar de politie worden geschoven. Van na bij heb ik ervaren flat de heer Van der Giesen een groot verantwoordelijkheidsbesef heeft. Hij stelde 'hoge eisen en dat gaf wel eens aanleiding tot conflicten, aldus de bur gemeester. Ook is het, voor jonge politie mensen, die in eeen welvaartsstaat zijn op gegroeid, niet eenvoudig om zich aan de veranderende tijdsomstandigheden aan te passen. Met zijn dank uit te spreken voor de prettige samenwerking in de 4,5 jaar dat hij op Kortgene werkzaam was en met de beste wensen in de toekomst, besloot de burgemeester zijn rede. Ook de burgemeester van Wissenkerke, de heer P. Wisse, sprak waarderende, woor den aan het adres van de scheidende adju dant. Hij wees ook op de grote ontwikke lingen die zich de laatste jaren bij de po litie hebben voorgedaan. Hij stelde het op prijs dat de heer Van der Giesen hem al tijd van informatie had voorzien. Veel in formaties zijn overgenomen, maar veel ook niet. Hijzelf heeft wel eens een overtre ding gemaakt, maar als hij het verhaal hoort van zijn collega, de burgemeester van Kortgene, dan is hij de enige niet. Hij wenste hem en zijn famillie een goede tijd in zijn nieuwe woonplaats en verwel komde ook zijn opvolger, adjudant J. Ma- rinissen. De districts-commandant, overste J. J. Veenstra, wees ook op de grote veranderin gen die zich hebben voorgedaan in de 37,5 jarige loopbaan van de heer Van der Gie sen. Vooral de ontsluiting van het platte land heeft daaraan bijgedragen. Na zijn toespraak installeerde de overste de op volger van Van der Giesen, adjudant J. Ma- rinissen. Hierna zei adjudant Van Zweden, nestor van de groepscommandanten in Zeeland, het bijzonder op prijs te stellen dat de burger lijke overheid aandacht besteedt aan dit afscheid. In een humoristisch betoog wees hij ook op het versohil in de samenkoms ten van groepscommandanten en die van hoge politie-amibtenaren. Vooral wees hij op het verschil op culinair gebied. De bor rel en lunch is bij ons secundair en de soep is een zeldzaamheid. Verder spraken adjudant G. Brasser, na mens de regio groepscommandanten Wal- cheren-Nrd.-Beveland, adjudant J. Goedman namens de groep Schouwen-Duiveland, de 'heer K. Dellebeke als penningmeester alge mene politiebond Zuid- en Noord-Beveland. Deze vond dat we de politiebond, vooral in deze tijd, hard nodig hebben. Al deze spre kers lieten hun goede wensen vergezeld gaan van geschenken, bestaande uit envelop- pes met inhoud en drankjes. Voor mevr. Van der Giesen waren er vele bloemen. Tot slot sprak de opvolger, adjudant Ma- rinissen, zijn blijdschap uit dat hij be noemd was als groepscommandant bij de groep Kortgene. Hij hoopte op veel mede werking van de gemeentebesturen, politie personeel en de burgerij. Hij vroeg geduld, omdat er een tijd van gewenning nodig is. Als laatste sprak een dochter van Van der Giesen. Zij haalde enkele herinnerin gen op en zei dat haar vader er niet van is uitgegaan dat een ambtenaar zijn werk liggende kan doen in eeen gebouw met lage raampjes. Hierna kwam de scheidende adjudant aan het woord. Hij begon met beide ge meentebesturen te bedanken voor de wijze waarop die hem in de gelegenheid hebben gesteld afscheid te nemen. Dank voor de prettige samenwerking en voor de vele goede wensen die uitmondden in geschen ken en bloemen. Hij denkt met voldoening terug aan de afgelopen periode. Het is niet altijd even gemakkelijk geweest. Vooral in een tijd van veel inspraak komen er wel eens botsingen. Ook bedankte hij mevr. A. de Bruine - van Hakken, die 20 jaar het po litiebureau heeft schoon gehouden, voor de plezierige samenwerking, waarna hij bloemen overhandigde. Tenslotte bedankte hij allen waarmee hij veel contacten heeft gehad, o.a. E.H.B.O., correspondent PZC, vereniging voor veilig verkeer, jagersvereni ging, dokter Kersseboom de middenstands commissie en de hoofd tolgaarder van de Zeelandbrug. Zjjn opvolger wenste hij veel wijsheid en geduld toe. Bijzonder erkente lijk was hij over de wijze waarop de ge meentesecretaris van Kortgene, de heer M. Meesen deze bijeenkomst 'had georganiseerd. Deze laatste sloot de receptie, waarbij hij er in zijn slotwoord op wees dat hij niet een ambtenaar is die liggende zijn werk doet. Er moet ook nog koffie worden ge dronken en dat gaat liggende niet gemak kelijk. 'ROOMPOT' EN 'BEVELANDERS' AAN DE TOP Het kon niet mooier. In de week, dat het hoogste punt van het golfslagbad in „De Roompot" werd bereikt, klom Beve landers 1 naar de top van de 2e klas zaterdagcompetitie. De geplande bijeen komst in „De Roompot" van bestuur en seniorenelftallen werd er alleen nog fees telijker' door. Uit handen van Piet Hamelink ontvingen 3 senioren elf tallen glanzend nieuwe shirts met het „Roompot" opschrift. Aan het ma teriaal zal het dus niet liggen, als er toch nog in de loop van de competitie roet in het kampioenseten gegooid zou worden. „Voetballen moet recreatie en ontspan ning blijven. Als we de grote broers van het betaalde voetbal bezig zien, dan krij gen we vaak een voorbeeld hoe het niet moet. Laten wij als amateurtjes met beide benen op de grond blijven staan en laten we a.u.b. plezier in het voetballen houden. Voetballen als sport is gezond, maar het zo nodig kampioen moeten worden ten koste van alles, hoeft voor ons niet. Geen betere combinatie mogelijk, dan een voet balvereniging met als sponsor een recreatie centrum, met bekendheid tot ver over de gfenzen," aldus de voorzitter van v.v. Beve landers, Johan Kouwer. Een voorbeeld van sportieve samenwer king staat 29 december a.s. te gebeuren, n.l. de inmiddels bekende snerttodht in de omgeving van „De Roompot". Alle vere nigingen en particulieren worden uitgeno digd om de afstand van 5 of 10 km te volbrengen. Er zijn 2 wisselbekers beschik baar gesteld door „De Roompot". Burge meester P. Wisse zal het startschot lossen. Dat wordt weer een sportief hoogtepunt, waarbij de gezelligheid centraal staat. TAFELTENNIS SLAGVAST OOK TE STERK VOOR T.T.V.O. 4 Ook in de laatste wedstrijd heeft Slag- vast laten zien, dat het kampioenschap bij 'het sterkste team terecht is gekomen. Met niet minder dan 8—2 moest de ploeg uit Oudelande het hoofd buigen voor de kam pioenen. Toah moet gezegd worden, dat T.T.V.O. de overwinning niet cadeau heeft gegeven. Met man (vrouw) en macht werd getracht de uitslag een beter aanzien te geven. Maar ook Slagvast had er deze avond zin in. Vrij van de druk om te moeten winnen, speelde Slagvast één van z'n beste wedstrijden. Hans v. d. Kraan (3x), Leen Sandee (3x) en Rene de Looff (lx) zorgden er voor, dat Slagvast met ere afscheid van de 5e klasse heeft genomen. Verdiend werden de spelers na afloop da*n ook door het bestuur in de bloemetjes gezet. De jeugd speelde afgelopen zaterdag uit tegen het tweede jeugdteam van T.T.V.O. Daar alleen Joke Bardolf en Monique v. d. Heyde een partij wisten te winnen, moesten zij met een 8—2 nederlaag huiswaarts ke ren. Toah kunnen we zeggen, dat het met de jeugd wat beter gaat. Veel games worden nu nog met 18 of 19 verloren. Indien de jeugd meer trainingsmogelijk heden zouden krijgen, dan kunnen deze partijen zeker in winst omgezet worden. Alleen door veel te trainen zou ook de jeugd de weg naar succes weten te vinden. Misschien dat de gemeente ons de ruimte kan geven, die we zo hard nodig hebben. Wij zullen elke mogelijkheid aangrijpen om deze prachtige binnensport, die plaats te geven waar het recht op heeft. Ondanks het gebrek aan ruimte is door onze afdeling, welke gesponsord wordt door Autobedrijf Van Damme, besloten de voor jaarskompetitie in te schrijven met twee jeugd- en twee seniorenteams. Dat houdt echter niet in, dat we geen leden meer zouden kunnen gebruiken. Graag zelfs. Wij nodigen iedereen uit eens een kijkje op onze trainingsavonden te komen nemen. Voor zowel recreatie- als wedstrijdsport kunt u bij ons tereoht. De tradningsavonden zijn op: dinsdag avond van 20.30 22.30 uur (senioren): donderdagavond van 20.30 22.30 uur (senioren) en donderdagavond van 19.00 20.30 uur (jeugd). In het gymlokaal aan de Nieuwstraat te Kamperland. Voor verdere inlichtingen: J. Meester, Zuidvlietstraat 1, Wissenkerke, Telefoon 01107 - 20 28. TE KOOP: prima kwaliteit. Afhaalprijs 0,24 per stuk, incl. BTW BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. PROVINCIALE BESLUITEN Bij Koninklijk Besluit is concessie ver leend voor de indijkingswerkzaamheden die verband houden met de aanleg yan de vaste oeververbinding Westerschelde. Verder heeft de minister van verkeer en waterstaat vergunning verleend op grond van de Rivierenwet en het Baggerreglement. Beide besluiten liggen vanaf vrijdag 26 november gedurende dertig dagen ter visie •bij de provinciale griffie in Middelburg en de gemeentehuizen van Hontenisse en Rei- merswaal. Indijking. De concessie voor indijking is verleend aan de NV Westerschelde-oeververbinding, gevestigd te Middelburg. Zij is gericht op de aanleg van het eiland in de Wester schelde, waar tunnel en brug in elkaar over gaan. Tegen de plannen was bezwaar gemaakt door de Consulent natuurbehoud van staatsbosbeheer te Goes en de Stichting co- ordinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming. De bezwaren v_an de consulent richtten zich tegen de vergroting van het in de plannen opgenomen werkeiland door de berging van overtollige baggerspecie. Dit is nadelig voor de functie die het platen- gebied in de Westerschelde heeft als foura- geer- en rustplaats voor verschillende soor ten vogels. De consulent heeft meegedeeld alsnog akkoord te gaan nu in de concessie een voorwaarde is opgenomen dat er onder zoek zal plaatsvinden naar een alternatieve manier van specieberging. Het coördinatieorgaan voerde aan dat aanleg van de Westerschelde-oeververbin ding het verdwijnen van een plaat in de Westerschelde tot gevolg zal hebben, dat dit een verarming van het natuurlijke sys teem betekent en dat vogelgebieden en het landschap worden aangetast. Verder voerde de stichting o.a. aan dat de WOV het verkeer zal doen toenemen, dat de druk tot verdergaande industriali satie van Zeeuwsch-Vlaanderen groter wordt, dat de recreatiedrukte aan de Z.- Vlaamse kust zal toenemen, dat de WOV geen mogelijkheid biedt aan fietsers en voetgangers, dat er bij de Provinciale Stoombootdiensten arbeidsplaatsen verlo ren gaan en dat de WOV overbodig wordt TAALPRAATJE Lever. Na het Taaipraatje over de gal komt ditmaal de lever in deze kolom. Een lo gische volgorde, want de lever is de pro ducent van dit bittere vocht en dit orgaan is verder belangrijk voor de stofwisseling van het menselijk organisme. De lever van verschillende dieren dient als voedsel, waar bij schelvis-, kabeljauw- en vooral ganze- lever als een delicatesse gelden. De ganzen worden daartoe op een bepaalde manier gemest om de lever snel en sterk te doen groeien. Een verouderde zegswijze luidt: Hij ziet zo stuur en prat. alsof hem de lever on- snoept was. Hij kijkt zo somber, alsof hij zijn lever kwijt is. Een droge leven hebben, wil zeggen graag een borreltje lusten, bij uitbreiding: drank zuchtig zijn. Vandaar ook: De lever doen zwemmen, of drinken dat de lever zwemt. Hoe meer de lever zwelt, zeiden de Ouden, des te brooddronkener wordt men. Dezelfde strekking heeft: Een hete lever hebben. Volgens een oud volksgeloof (al bij de Romeinen) is het laten schudden van. de lever gezond. Vooral door lachen zou de lever schudden. Bekend is eveneens: Hij heeft iets op zijn lever. Dat betekent: hij heeft iets op zijn geweten, hij weet dat 'hij ergens schuld aan heeft. Ook: Zich.niet zuiver op de lever voelen, en van de lever gegeten hebben (schuld hebben). Een andere betekenis van iets op de lever hebben is: hij heeft iets op het hart; er is iets dat hem drukt, waarover hij zich wil beklagen, maar waarmee hij moeite heeft er ronduit over te spreken. Daarvan af geleid is de uitdrukking: Vrij van de lever spreken. Dat wil zeggen ronduit zeggen waar het op staat en royaal voor zijn mening uitkomen. Het komt hem niet aan de lever, betekent: het helpt hem niet; hij ontkomt er niet aan; er moet meer gebeuren, wil het goed zijn. Dat lever een geliefd gerecht is, schreven we hierboven al. Oudtijds was „lever eten" als er bij Doel (Antwerpen) een tunnel wordt aangelegd. Ook pleitte het coördinatieorgaan voor een studie om het „overgangseiland" in de Westerschelde zo klein mogelijk te houden. De Kroon stelde dat het coördinatieor gaan terecht van mening was dat er een fourageer- en rustgebied voor vogels verlo ren gaat, maar dat het belang dat met de indijking wordt gediend in het oog moet worden gehouden. Ook rekening houdend met het naar verhouding kleine gebied dat verloren gaat, wordt aan het bezwaar geen overwegende betekenis toegekend. Beklemtoond wordt dat eerst na -uitvoe rig onderzoek zal worden besloten wat te doen met de baggerspecie die zal vrijkomen uit de te graven sleuf voor de tunnel. Het is de bedoeling het eiland zo klein mogelijk te houden. Wat de andere bezwa ren van het coördinatie-orgaan betreft, heeft de Kroon beslist dat deze' niet val len binnen het raam van de wet droogma kerijen en indijkingen, waarop de concessie stoelt. Vergunning Rivierenwet en Baggerreglement. In de vergunning op grond van de Ri vierenwet en het Baggerreglement valt o.a. te lezen dat het eiland in de Westerschelde zodanig van vorm dient te zijn dat de in vloed op het stromingsbeeld en de vorm van de bodem minimaal is. De kaden van het eiland komen te liggen op 7,50 meter plus NAP. In het tracé van de aan te leggen tunnel mag over een lengte van 300 meter een proefsleuf worden gemaakt met een diepte van 20 meter beneden NAP en een maxi male breedte van 190 meter. De specie die uit deze sleuf komt mag worden gebruikt voor aanleg van het eiland. Er 'komt een (tijdelijke) hulpbrug tussen het eiland en de Zeeuwsch-Vlaamse oever. De hoofdoverspanning wordt 100 meter, ter wijl de onderzijde van de brug op 13.20 meter plus NAP zal liggen. De definitieve stalen hangbrug krijgt drie vaste overspan ningen, waarvan de hoofdoverspanning op minimaal 15 meter plus NAP ligt. De bovenzijde van de tunnel (inclusief eventuele afdekking) zal op 20.40 meter beneden NAP komen te liggen. Zowel tegen de concessie als tegen de vergunning is beroep mogelijk op grond van de Wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen (Arob). een uitdrukking, die nu en dan gebezigd werd om aan te duiden dat ambtenaren zich' schuldig maakten aan knoeierij en afzetterij. Zij eigenden zich onrechtmatig iets toe en verrijkten zich ten koste van anderen. Ook sprak men van „lever zonder zout eten". Dat betekende zich op onverstandige wijze verrijken, zodat men zijn straf niet kon ontlopen. Zulke ambtenaren noemde men spottend levereters of sterker nog le verslokkers. Op hen, die zich kwaad maakten over een kleinigheid, was de zegswijze van toe passing: Er loopt een luis over de lever. Lever en kuit hebben, wil zeggen: het beste bevatten. Dat wist men al in de Schiedamse jeneverstokerijen. Dat blijkt uit het rijmpje: De Nederlander riep jenever, jenever, die heeft kuit en lever. En maakt ons moedig, vrolijk, blij; weg kaas en brood, da's snoeperij. Of dat rijmpje de werkelijkheid benadert, betwijfelen wij ten zeerste. Opmerkelijk is dat er in vroeger dagen zelfs een werkwoord „leveren" bestond, voor het maken van rijmpjes. Bij vrolijke maaltijden in de 17e eeuw was het een gebruik in ons land en ook in Duitsland, dat men een stukje lever aan elkaar door gaf. Iedere aanzittende aan de welgevulde dis moest dan een rijmpje maken, waarin het woord lever voorkwam. Met het fatsoen nam men het daarbij niet al te nauw en vaak waren deze zogenaamde leverrijmpjes gekruid en pikant. Wie van geen rijmen weet, moet van de lever swijgen. Wie weet wat in 't nieuwe jaar, de bruid te nacht sal krijghen. Zo'n leverrijmpje werd ook wel lever of levertje genoemd. In West-Vlaanderen noemde men de long de lichte of loze lever en de eigenlijke lever: de zwarte lever. Tenslotte: Het is een man met een witte lever. Dat werd gezegd van een man, die enkele malen weduwnaar was geworden. Volgens een oud volksgeloof was het de oorzaak van de dood van de vrouw, dat de man een witte lever had. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2