NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze M Geef,V gekt v i Geef lucht. - 1 1 i i i SPORT-AGENDA M m FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055. 4 2' - 24 JU 32 3' 36 38 39 42 45 46 Mo. 4045 Donderdag 2 december 1982 86e Jaargang I DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Hij heeft al eens een advertentie ge plaatst voor vakkundig personeel en er drie sollicitanten op gehad. Maar ze wilden en kel werken voor zwart loon en niet zo'n 'beetje. Daar begon 'hij natuurlijk niet aan. Stel je voor, dan is het hek van de dam en schep je een precedent. Gaan de anderen ook zulke eisen stellen. Hij rookt en denkt na. Waar 'heb ik ge faald, dat men mij één voor één in de steek laat? Van Bertus tot Jacob: vier zonen. En mijn vrouw. Heeft ze het zich zo erg aangetrokken, dat ik haar op die avond een klap heb gegeven? Maar ze zal die vent, bij wie ze nu inwoont, toch wel langer gekend hebben. Hoe ter wereld heeft ze dat voor elkaar gekregen zonder dat iemand thuis het ooit heeft gemerkt? Na tuurlijk op de uren, dat iedereen aan het wprk was. Die morgen laat Jaap Wildschut zijn ge zicht niet zien óp het werk. De tweeling is alleen. Af en toe kijken de broers elkaar aan. Elk is met z'n eigen gedachten bezig, maar ze zwijgen. Pas als het schafttijd is, zegt Kees: „Zo kan het niet langer door gaan. We moeten vanavond maar eens met de oude praten. Ik krijg er langzamerhand genoeg van Gerrit knikt. „Jacob zal er wel vandoor zijn. Naar Eist. Hij had de laatste tijd ook al geen schik meer, dat kon je aan alles merken". Ook die middag komt Jaap Wildschut niet op het werk. Hij is na een paar boter hammen te hebben gegeten, die mevrouw Van der Wende heeft klaargemaakt, in zijn wagen weggereden. Naar. Nijmegen. Naar die advokaat. Hij wil nog één poging wa gen. Als Martje terugkomt, wil hij wel en kele concessies doen. Ze kan geld krijgen en zelf over het huishouden beslissen, wat ze wil inkopen en zo. Hij zal zich er niet meer mee bemoeien. Als Martje weer thuis is, bestaat de kans, dat de anderen ook weer terugkomen, Willem in ieder geval. En misschien Jacob. Dan wil hij geleidelijk aan wel het roer overgeven. Dat is misschien onder de gegeven omstandigheden het besté Tijdens de korte rit naar Nijmegen over legt hij, wat 'hij tegen Martje zal zeggen. Hij is er gewoon van overtuigd, dat ze met het oog op de nare toestand iedereen gaat er vandoor tot een gesprek onder vier ogen bereid zal zijn. In deze is de wens de vader der gedachten geworden. Hij zal het heel rustig houden, zich beslist niet kwaad maken. Ze kan geld krijgen voor zichzelf, zodat ze kleren en zo kan kopen, wanneer ze wil. Als ze maar weer terug komt. Het hoeft immers niet op een defini tieve scheiding uit te lopen? Waarom is dat nodig? Als verstandige mensen kan er toch middels een gesprek gezocht worden naar een redelijke oplossing? In Nijmegen is hij tamelijk onbekend. Een paar malen vraagt hij voorbijgangers naar de straat, waar de advokaat zetelt. Niet iedereen is in staat de vrager behoorlijk de weg te wijzen. Hij rijdt straat in, straat uit en is tenslotte opnieuw in het centrum verzeild. En dan gebeurt het. Met een gangetje van misschien dertig rijdt hij door een ta melijk brede winkelstraat en daar ziet hij ineens Martje lopen. In een modern winter- paikje. Gearmd met een lange man. Alle Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE goede voornemens ten spijt welt er een woeste woede in hem op. Hij trapt op de rem. Met gierende banden komt de wagen abrupt tot stilstand. Voorbijgangers kijken verschrikt op: steekt er iemand onvoorzich tig over? Of is het een dier, een hond? Eén seconde later is Jaap Wildschut, razend om dat hij ineens geconfronteerd wordt met de waanidee, dat zijn vrouw, die van hem wil scheiden, in feite de schuld is van alle na righeden van de laatste maanden. Hij loopt op haar toe en grijpt de vrouw bij-de arm, haar lostrekkend van haar begeleider. 'Voor de hevig geschrokken vrouw een kreet kan uiten, probeert Jaap haar naar zijn wagen te sleuren, half struikelend. Eén ogenblik is Gradus Verheijen ge schrokken en verbaasd, maar daarna be grijpt hij onmiddellijk, dat dit Wildschut moet zijn. Onmiddellijk rent hij op de man af en nog voor Jaap gelegenheid heeft het portier van de wagen te openen, treft hem een harde vuistslag, waardoor hij Martje moet loslaten, want hij komt ruggelings te gen de auto terecht. Martje heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt en loopt, in eens doodbang, terug naar het trottoir, waar ze zioh tegen de muur drukt. Terwijl Gradus Verheijen ook aanstalten maakt naar de vrouw te lopen om haar te besohermen. Het is alsof er bloed komt voor de ogen van de woedende Wildschut. Hij werpt zioh op de man. Er klinkt een gil. Verheijen, nog altijd sportman, gewend snel te reageren, draait zich bliksemsnel om en ziet kans het opgeheven mes, dat Jaap uit zijn zak heeft gehaald en waarmee 'hij zijn tegen stander wil steken, te ontwijken. Al schampt het zijn mouw over de halve lengte open en voelt hij pas later, dat er een schram op zijn arm is gekomen. Getraind als hij is, weet hij handig een tweede ipoging te ver ijdelen, doordat hij met een snelle greep 's mans pols pakt en die omdraait. Met de andere hand geeft hij zo'n harde stoot te gen Wildschuts kin, dat deze op straat te recht komt, met zijn hoofd tegen de trottoir rand. In een mum van tijd staan er mensen om heen. Alles bij elkaar heeft dit drama maar enkele seconden geduurd. Als Martje haar man ziet vallen en deze blijft liggen, krijgt ze iets van haar moed terug en loopt naar hem toe. Schrikt opnieuw, als ze ziet, dat er bloed uit zijn hoofd vloeit. Dan uit ze een schreeuw van schrik, duwt de mensen opzij en knielt bij de man neer. „O fluistert ze, terwijl de angst als een snoer haar hart samentrekt, „wat heb ik gedaan?" Verheijen staat ook geschrokken te kij ken naar de gevelde man. Zo erg 'heeft hij het niet gewild, maar per slot van rekening werd hij belaagd met een mes. Regelrechte poging tot doodslag. Dan loopt hij snel naar de zaak, die maar enkele meters van de plek des onheils is en komt even later terug met een verbanddoos. Iemand heeft intussen de politie gebeld. Binnen enkele minuten is er ook een dokter en Vlak daar na komt er een politie-auto de straat in draaien. Jaap Wildschut is al die tijd buiten be wustzijn. Verheijen heeft zo goed mogelijk een noodverband gelegd om het bloeden te stelpen. Dat van zijn hand nu ook bloed druipt, veroorzaakt door de messchram, bemerkt hij niet eens. De arts, die daarna eerste hulp verleent, hoort toe, hoe met en kele woorden oorzaak en gevolg verteld worden. Door mensen, die het gezien heb ben. Er komt een ambulance, waarin het slachtoffer wordt geladen. Martje maakt aanstalten om ook in te stappen. Gradus Verheijen wil haar weerhouden.' „Zou je dat nu wel doen, Martje?" Maar de vrouw kijkt hem aan met een verwijtende blik in 'haar ogen. „Ik kan hem tooh niet zo alleen laten? Waarom deed je dat?" Ze wacht zijn antwoord niet af, maar stapt in. Even later rijdt de ziekenauto weg. Met loeiende sirene. Iemand zegt tegen Verheijen, die wat wezenloos de wagen na kijkt: „U bloedt ook, meneer, moet zich laten verbinden". Maar hij hoort het nau welijks. Met gebogen hoofd loopt hij achter de politieman aan, die nu wel eens wil we ten, wat er precies aan de hand is geweest. Hoofdstuk 11. DE WEG TERUG In Zaandam is er consternatie als Willem Wildschut uit Nijmegen belt en vertelt, wat er is voorgevallen. Zelf heeft hij er ge lukkig niets van gezien. Hij was in de winkel, toen een en ander zich op straat afspeelde, maar ging daarna Gradus Ver heijen achterna om te zien, wat er ineens aan de hand was. Zodoende heeft hij bij stukjes en beetjes van omstanders verno men, wat er is voorgevallen. En dat belt hij door. Eerst naar Zaandam, daarna naar zijn zuster in Oosterbeek en tenslotte probeert hij contact te krijgen met het ouderlijk huis, maar daar geeft men geen gehoor. Blijkbaar is er op dit moment niemand thuis Bertus en Ineke wetèn nu, dat door een samenloop van omstandigheden hun vader moeder zag lopen. Gearmd met die me neer Verheijen, oom Gradus. Vader heeft waarschijnlijk geprobeerd moeder met ge weld mee te nemen naar de auto en dat wilde oom Gradus verhinderen. Toen moet vader een mes getrokken hebben, maar had gelukkig geen kans raak te steken, terwijl oom Gradus vader buiten westen sloeg. Va der is toen wat ongelukkig met zijn hoofd op de stoeprand terecht gekomen en heeft een diepe hoofdwond. Hij ligt nu in 'het Canisius-ziekenhuis. - In Oostenbeek is men eveneens geschrok- kén door de onheilsmededeling. Op haar beurt belt Nelia het ziekenhuis. Het duurt enige tijd voor de portier kan vertellen, dat de patiënt nog altijd buiten bewustzijn is en dus onder deze omstandigheden niets meer over meneer Wildschut kan vertellen. Dan probeert zij contact te krijgen met de Huijgenslaan, maar daar is nog altijd niemand thuis. Da:t vader die morgen bijna slaande ruzie heeft gehad met zijn oudste zoon, weet men in Oosterbeek nog niet. Evenmin hoe vader ineens in Nijmegen te recht kwam. Wellicht is hij achter het adres van moeder gekomen. Dat horen ze later wel. Als vader maar niet sterft. Al was hij nog zo'n dictator, dit wensen ze hem niet toe. Een uur later belt Willem opnieuw naar Zaandam. En weet dan te vertellen, dat moeder meegegaan is naar het ziekenhuis en oom Gradus nog in het politiebureau zit. Dan moet hij nog eens en ditmaal zo nauw keurig mogelijk en in de juiste volgorde vertellen, wat er eigenlijk die middag in Nijmegen is gebeurd. Hoe bijvoorbeeld is vader het adres van moeder te weten ge komen? Maar dit laatste kan de jongen niet verklaren. Vaders wagen staat nog al tijd in de straat. Hij heeft voor alle zeker heid de contactsleutels er uit genomen en de portieren gesloten. Desnoods moet Jacob de wagen morgen maar ophalen. Als de tweeling die avond thuiskomt, ho ren ze van de huishoudster, dat hun vader er nog niet is. Over Jacob zwijgt ze. Hoewel ze niet in het vertrek was, waar de ruzie die morgen heeft plaatsgevonden, heeft ze boven, terwijl ze de bedden opmaakte, wel stukjes en beetjes gehoord en toen een poos later Jacob zijn hele hebben en houden in pakte en wegreed in de auto van zijn ver loofde, begreep ze wel wat er aan de hand was. Die dag besloot ze aan het eind van het jaar te vertrekken. De sfeer in dit huis staat haar al lang tegen. Die was van het begin af aan eigenlijk al iet of wat naar geestig. Nu is de stemming helemaal be neden peil. Nee, dit is een gezin, waar de hele sfeer haar niet aanstaat. Geen wonder, dat de vrouw er vandoor is gegaan; die zag het natuurlijk ook niet meer zitten. Pas na de maaltijd gaat de telefoon en komen Kees en Gerrit te weten, dat hun vader in Nijmegen in het ziekenhuis ligt, nadat hij gevochten heeft met de vriend van hun moeder. En zo voort. Kees neemt dit telefoontje aan van Willem, die onkundig is van wat er zich diezelfde morgen in huis heeft afgespeeld, en besluit: „Geef het ook maar door aan Jacob; vader is voorlopig wel van de kaart, dus zal Jacob de leiding cp zich moeten nemen". Kees zet dan zijn broertje uiteen, dat Jacob die morgen naar Eist is gegaan met de bedoeling niet meer terug te komen. Dan belt Willem weer naar zijn zuster in Oosterbeek, die ook schrikt als ze hoort, dat Jacob na een ruzie voor goed naar Eist is gegaan. Nelia kent de fa milie Vos-huis, want op het verlovingsfeest is ze in Eist geweest. Na ruggespraak met haar man besluit de jonge vrouw in de auto te stappen en naar Eist te rijden. Wat Jacobs plannen zijn, als hij eenmaal met Grada is getrouwd, is zijn aangelegenheid, maar onder deze plotseling ontstane om standigheden is het zijn plicht het beheer over vaders bedrijf over te nemen. In Eist aangekomen zet ze summier uit een, wat er in Nijmegen is voorgevallen en -hoe het ikomt, dat vader daar in het zieken huis ligt. Tenslotte een beroep doende op zijn verantwoordelijkheidsbesef. Gelukkig valt Grada haar bij. „Natuurlijk, Jacob, morgen moet je terug naar Arnhem. Al is het tijdelijk, het is tooh je plicht. Nelia heeft gelijk. Ik begrijp best, dat je het niet leuk zult vinden, maar wat het zwaarste is, moet heet zwaarste wegen". Mee in overleg met zijn aanstaande schoonvader gaat hij diezelfde avond nog terug naar Arnhem. Van zijn broers hoort hij nog enkele bijzonderheden, want er is die avond nog druk getelefoneerd. Ook naar Zaandam. {Wordt vervolgd) HENGELWEDSTRIJD TE COLIJNSPLAAT Zaterdag 27 november hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar laat ste competitiewedstrijd voor het kampioen schap 1982 in de Oosterschelde bij Colijns- plaat. Waren de vangsten bij de vorige wedstrijd reeds tot een dieptepunt gedaald, tijdens deze wedstrijd was het nog slechter. De 55 deelnemers aan deze wedstrijd vin gen in totaal slechts 41 vissen, waarvan 15 ondermaatse vissen en 26 bovenmaatse vissen met een gewicht van 5109 gram. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen door de voorzitter Biondina uitge reikt in café Juliana. De uitslag was: 1. C. van Oosterhout, Eindhoven 660 pnt. 2. J. Janse, Oostkapelle 656 pnt. 3. C. Augustein, Kamperland 573 pnt. 4. A. Schoe, Oostkapelle 509 pnt. 5. G. de Haan, Oost-Souburg 488 pnt. 6. J. Huige, Colijnsplaat 428 pnt. 7. F. van Dregt, Oud-Sabbinge 382 pnt. 8. G. de Neef, Colijnsplaat 352 pnt. 9. C. J. de Rijke, Colijnsplaat 339 pnt. 10. C. de Fouw, Colijnsplaat 336 pnt. 11. J. Kastelein, Geersdijk 304 pnt. Zaterdag 11 december wordt de tradi tionele Sint Nicolaaswedstrijd gehouden van 11.00 13.30 uur. Inschrijven van 10.00 10.30 uur in café Juliana te Colijnsplaat. VOETBAL Zaterdag 4 december: Bekercompetitie: Nieuwland 3 Bevelanders 1 (2.30 uur) VCK 2 Wissenkerke 1 (2.30 uur) DFS 2 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Colpl. Boys 2 DFS 1 (2.30 uur) Bevelanders 2 - WIK 2 (2.30 uur) Competitie: 'sH-Arendskerke 3 Colpl. Boys 3 (2.00 u) Wissenkerke 3 Oostkapelle 4 (12.45 uur) Colpl. Boys Al Duiveland Al (12.45 uur) Wissenkerke BI Zierikzee B2 (12.45 uur) Zondag 5 december: Bekercompetitie: Cortgene 1 Zierikzee 2 (2.30 uur) Competitie: Cortgene 3 Zierikzee 4 (12.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 4 december: Heren le klas: Even Kijken 2 Wiska (15.00 uur) Recreatie: Bazo 2 Wiska (8.50 uur sporthal te Goes) BASKETBAL Vrijdag 3 december: Dames: Bucket Borssele Delta-C. 1 (19.00 uur te 's-Gravenpolder) Zaterdag 4 december: Dames: J. Crabs 3 Delta-C. 2 (18.30 uur te Bergen op Zoom) BADMINTON Dinsdag 7 december: Wissenkerke tegen Slagvast in de gymzaal. Kruiswoordpuzzel no. 805 1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 H 15 16 17 18 20 23 25 26 27 28 29 31 33 35 37 40 41 43 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 53 60 61 Horizontaal: 1. oude inhoudsmaat - 6. soort oogglas - 11. wortel - 12. projektiel 13. indien - 14. klein plantje - 16. Euro peaan - 18. glijlat - 19. vette vloeistof 20. niet kunnende spreken - 22. Mohamme daans geestelijke - 24. regel - 26. bloem 28. dingen die men doet - 29. soort zeilboot 30. projektiel - 32. linnen huisje - 33. ge sloten - 34. schrijfgerei - 37. dier - 39. buigzaam - 42. eetgerei - 43. deel van een muziekinstrument - 44. Europese hoofdstad 45. putemmer - 46. deel van de dag - 49. jongensnaam - 51. meisjesnaam - 54. oos terse titel - 55. een zekere - 56. duw 58. propje in weefsel - 59. uur - 60. treu zelend - 61. steensoort. Verticaal: 1. soort hond - 2. klein vertrek 3. kledingstuk - 4. lang stuk hout - 5. schouwburgplaats - 6. fijngemaakte groen ten - 7. verdedigingsorgan-isatie (afk.) - 8. centraal bureau voor de statistiek (afk.) 9. haarkrul - 10. uitstekend, voortreffelijk 15. inhoudsmaat - 17. optocht - 19. plaats in Siberië - 21. part, deel, schijf - 23. bloed- wijze - 25. herkauwer - 27. klepper - 28. spook - 31. weidedier - 34. land in West- Europa - 35. luchtvaartonderneming (afk.) 36. deel van de voet - 37. belegering - 38. boosheid - 39. deel van een boom - 40. luchtstrijdkrachten (afk.) - 41. afbeelding 47. vruchtbare plaats in de woestijn - 48. verbinding - 49. flinke terreinverhoging 50. tijdperk - 52. cel, gevangenis - 53. graaf- werktuig - 56. gevel - 57. vreemde munt. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 804 Horizontaal: 1. bagatel - 6. stamper - 11. ia 12. unaniem - 14. le - 15. Belg - 17. ebro 20. opper - 22. altijd - 23> mooi - 25. leest 27. meta - 29. Etten - 31. Bpe - 32. meren 33. nt - 34. kost - 36. maan - 38. lt 39. ek - 40. oo - 41. ar - 42. pk - 43. ar 44. pisa - 46. krib - 48. en - 50. flirt 52. nol - 54. arena - 56. kola - 57. snaar 59. olst - 60. salto - 62. dadel - 64. emir 66. dora - 67. ir - 69. maandag - 72. nl 73. geraakt - 74. precies. Verticaal: 1. bitumen - 2. aa - 3. tulp 4. engel - 5. la - 6. si - 7. teelt - 8. ambt 9. el - 10. restant - 13. nu - 15. boot 16. epiek - 18. rijmen - 19. oder - 21. reet 22. asem - 24. otterlo - 26. ep - 28. telkens 30. nooi - 32. maria - 35. sos - 37. aar 43. afkerig - 44. praam - 45. anno - 46. klad - 47. broer - 49. nathals - 51. ilse 53. oa - 55. Ella - 57. strak - 58. radar 61. lima - 63. doge - 65. on - 68. re 70. at - 71. dp - 72. ne.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1