r KRONIEK VAN NOORQ-REVELAND Et KORSTANJE- GOES Voor een blijvend St. Nicolaas geschenk i7LM£l?=i 1 A»?.*"*' "V* *x 5, Het is weer al vele jaren geleden, beste vrienden, dat er in Zeeland nog vele eilanden waren. De wat ouderen onder de lezers zullen het nog wel weten. Vele keren moest je met de boot mee, om wat voor redenen dan ook. Over zo'n bootreis gaat het verfhaal. 't Kan verkere. Toen 't ier oal nog eilanden waere, was dat wè us een kruus. Je most oaltied vaere, anders kwam je nie tuus. Mee sleoht weer was dat barre en a't sturmde was't vrééd. Je zat dan as in een hobbelende karre en j'oat dan nie brééd. Betje most ök mee op de boot en 't was vréselukken weer. Sturme en rehene, dus dien boot hieng flienk te keer. Op de bööt 'hezete vloog ze heen en weer, dat was hin pretje en haf vee last. Ze docht, 't kan me nie scheele en pakte ut touwe van de reddingslboei-je vast. Dat touwe zat aohter d'r rik, mee d'r erm nae boven zat ze di dan. En van oal dat schommelen oa ze nie vee last mi van. Nest d'r zat een meneer, mee z'n erm boven Betje d'r óöd. Ie oa a us nae d'r hekeke, mè z'ieuw d'r eihe hróöt. An d' overkant hekomme was ze vrééd ophelucht. En toen ze hieng stae, kwam d'r van opluchtieng een zucht. Die meneer die stieng te lachen. Was je benauwd, vroeg tun toen. Vrééd, zei Betje, oal dat sliengeren, 't was toch ök aest hin doen. 'k Et behrepe, zei die meneer, mè j'oa helukkug weinug last. Want éél de reize mö-je wete, oa-je m'n duum hoed vast. Toen behreep Betje wat of tun bedoelde. Ze oa d'r and nie hehoa an't touwe. Mè éél de reize lang, d'r buurman z'n duum vast hehouwe. Betje wier zö röód as een krote en ze vloog van de bööt. As ze die meneer noe nog tehenkomt, wor ze nog oaltied rööd. Gelukkig zijn die bootreizen verleden tijd, beste vrienden. Al zullen er zeer zeker leuke herinneringen aan vastzitten. Het volgende slaat op de misser van Betje: A dienk je: noe hae tut wè, dan ka-je toch nog een misser Want wat of ze ök bewere, 't kan verkere. CeeBee. Rechtskundig- en inkassobureau Dir. R. J. C. M. Thiry (Lid Ned. Ver. v. Rechtskundige Adviseurs) Postbus 234, 4460 AE Goes. Vosmaerstraat 2, 4461 HT Goes. Telefoon 01100-13830 Inkasso van vorderingen Adviezen Rechtszaken Informaties Huur, Pacht en Kontrakten Arbeidszaken Korrekte en vlotte uitvoering van uw opdrachtenl BRILJANT - BOOD ZILVER - UURWERKEN St. Adriaanstraat 11 4461 JC Goes telefoon 01100-16924 OPRICHTING PROVINCIAAL PLATFORM VRIJWILLIGERSWERK In Middelburg werd op 30 augustus 1982 opgericht het Provinciaal Platform Vrijwil ligerswerk in de Maatschappelijke Dienst verlening. Zeeland is hiermee de eerste provincie die een dergelijk platform kent. Wel zijn in verschillende andere provincies de voorbereidingen voor een provinciaal platform vrijwilligerswerk in vergevorded platform vrijwilligerswerk in vergevorderd derland). Dit Platform heeft zich ten doel gesteld ondersteuning te verlenen aan het vrijwilli gerswerk in de sektor maatschappelijke dienstverlening vanuit een provinciaal punt. Deze ondersteuning zal onder andere be trekking hebben op participatie van het vrijwilligerswerk in de maatschappelijke dienstverlening in overkoepelende organen met beleidsadviserende en planningsadvise- rende taken. En eveneenes op de bevorde ring van een positieve beeldvorming in de samenleving omtrent het vrijwilligerswerk. Op het gebied van de maatschappelijke dienstverlening wordt veel werk door vrij willigers verricht. De organisaties die zich met dit werk bezig houden zijn zich ervan bewust, dat in de welzijnsplanning ook hun stem van belang is. Zij zien dit Platform als 'een mogelijkheid tot uitwisseling van ervaringen en visies betreffende de plaats van „het vrijwilligerswerk" en „de vrij williger" in de huidige samenleving. Het Provinciaal Platform zal werkzaam zijn als een orgaan voor informatie, overleg en sa menwerking en zelf geen uitvoerend werk op zich nemen. Tot deelname aan dit Platform zijn, voor lopig althans, die organisaties uitgenodigd die voor de verwezenlijking van hun doel stelling grotendeels zijn aangewezen op^vrij- willigers en wier aktiviteiten binnen de sektor maatschappelijke dienstverlening vallen. Deze organisaties dienen bij voorkeur bovenlokaal georganiseerd te zijn. Organi satie met als hoofddoel belangenbehartiging of zelfhulp zijn voorlopig nog niet voor deelname uitgenodigd. Het initiatief tot oprichting van dit Platform is uitgegaan van de Unie van Vrijwilligers in Zeeland. De Zeeuwse Raad voor de Maatschappelijke Dienstverlening heeft dit initiatief onder steund. Tot voorzitter van het Zeeuws Platform Vrijwilligerswerk is gekozen de heer G. J. Wolters (namens de THD-Zeeland); tot vice- voorzitter mevrouw M. Tempelaars - Le Due (namens de U.V.V.-Zeeland). Het secreta riaat berust voorlopig bij de heer J. J. van der Meulen en mevr. T. Cramer - Schulte (beide namens het bureau van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning). Adres: Stichting Zeeland, Dam, 31, Middelburg, Telefoon 28024. Deelnemende organisaties zijn: de U.V.V. Zeeland. de Stichting Telefonische Hulpdienst Zeeland. het Nederlandse Rode Kruis kring Zeeland. Stichting Gehandicapten Adviesbureau Zeeland. Stichting Vrijwilligerscentrale Goes. Stichting Gereformeerd Sociaal Centrum Zeeland. Vereniging De Zonnebloem, provincie Zeeland. Provinciale Commissie van de Neder landse Hervormde Kerk. Stichting Katholieke Raad voor Maat schappelijk Welzijn in Zeeland. Humanitas, afdeling Zeeland. J.A.C. - Terneuzen. .Ziekenomroepen RAWA-Middeliburg en Nomen Nescio Goes. De Zeeuwse Vrouwenraad. HOORZITTING TE KORTGENE In verband met de plannen die er te Kortgene bestaan, om tegelijk met de op gang zijnde rioleringswerkzaamheden in de Hoofdstraat, Burgemeester Van Cittersstraat en Weststraat, in die straten ook tot woon buurtverbetering over te gaan, was er op donderdag 18 november een hoorzitting in het dorpsbuis „De Pompweie" te Kortgene. Burgemeester J. L. D. van der Linde gaf tijdens de goedbezoohte bijeenkomst een uiteenzetting over de plannen die er dien aangaande zijn. Dhr. K. Roggeveen van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft, vertelde aan de hand van plattegronden hoe één en ander gepland is. Zo zal er in het noordelijk gedeelte van de Hoofdstraat een rijbaanversmalling wor den aangebracht met als doel dat dit rem mend zal werken voor het doorgaand snel verkeer. Wat de beplanting betreft, deze zal laag worden gehouden om vooral de par keerplaatsen overzichtelijk te houden. Ook is het de bedoeling dat er een kinderspeel plaats gecreëerd wordt. Wat de Van Cittersstraat betreft, ook daar zal de rijweg worden versmald en door beplanting zal die straat een vriendelijker gezicht krijgen. In de Weststraat zal er aan het profiel niets veranderen. Tijdens de discussie werd vooral bena drukt, dat er bij de kruising Nieuwstraat Weststraat een duidelijke markering moet komen. De wens van enkele bewoners om in het zuidelijk gedeelte van de Hoofdstraat ook tot verbetering over te gaan, stuitte op financiële problemen, omdat dit gedeelte niet subsidiabel is. Tenslotte was men het niet eens over de wijze van beplanting. De één vond dat het groen te dominerend was en de ander vond dat er te weinig groen was. Voor wat de Van Cittersstraat betreft, waren de aanwezige bewoners niet tevreden over de rijwegversmalling. Vooral vreesde men moeilijkheden met het aan beide zijden parkeren. De burgemeester was erg dankbaar, dat de plannen positief beoordeeld werden. Van de zijde van de bewoners werd ge bruik gemaakt om op te merken, tijdens de bijeenkomst, dat veel last wordt onder vonden in de weekends van bezoekers van horecabedrijven in de nachtelijke uren. Men pleitte voor beter politietoezicht en vroe gere sluitingsuren. De burgemeester zei, dat dit eerste niet mogelijk is, omdat de politie tijdens de weekends niet over voldoende personeel be schikt. Wel drong hij aan op melding van excessen. Hij benadrukte dat de klachten anoniem worden behandeld. TAFELTENNIS SLAGVAST KAMPIOEN Voorafgaand aan de wedstyjd tegen Wes- terzicht, waar Slagvast verrassend maar terecht de titel binnenhaalde, moesten de Kamperlanders donderdag 18 november eerst tegen St. Laurens aantreden. Ondanks het niet meespelen van Leen Sandee kwam Slagvast niet in de problemen. In een regel matige wedstrijd wisten Hans v. d. Kraan (3x), invaller Jaap Meester (2x) en Rene de Looff (lx) de overwinning naar zich toe te trekken. Ook de dubbel werd ge wonnen, zodat een eindstand van 7—3 werd bereikt. Vol goede moed vertrok afgelopen maan-; dag Slagvast daardoor ook naar Vlissingen om daar de laatste punten voor het kam pioenschap binnen te halen. De druk v.an het moeten winnen woog zo zwaar op de spelers, dat juist hier één van de slechtste wedstrijden van het seizoen werd gespeeld. Zelfs Hans v. d. Kraan moest hier zijn eerste nederlaag incasseren. Invaller Jaap Meester kwam er helemaal niet aan te pas, zodat het maar goed was, dat Leen Sandee wel zijn drie partijen wist te winnen. Sa men met Hans v. d. Kraan won hij de dubbel en was het kampioenschap een feit. Een prima prestatie van Slagvast, dat voor het eerst deelnemend aan de kompe titie gelijk de titel voor zich opeiste en hierdoor promoveert naar de 4e klasse. Ook de jeugd heeft weer twee wedstrijden voor de kompetitie gespeeld. Werd er za terdag 13 november nog met 4—6 op 't nippertje van Yerseke verloren, afgelopen zaterdag wisten zij met ruim verschil (8—2) van TTVO 4 te winnen. Opmerkelijk was hier dat nieuwkomer, Stefan Nagelhout, in z'n eerste kompetitie wedstrijd al z'n partijen wist te winnen. Lianne de Kam en Marleen Bardolf ieder 2x en samen de dubbel. Zo hadden beiden ook een groot aandeel in de tweede over winning van dit seizoen. HELP DE POLEN DE WINTER DOOR Het Poolse volk heeft het wederom zwaar te verduren. Te weinig medicamenten. Te weinig voedsel. Te weinig bescherming te gen de ijzige kou. En opnieuw dreigen de zwakkeren van deze nood de dupe te worden. Kinderen, zieken, bejaarden, gedetineerden en hun gezinnen. Die mensen hebben dringend hulp nodig. Van ons. Samen kunnen we ze de winter door helpen. Landelijke hulpaktie: Dolman voorzitter. De Nederlandse Stichting Hulp Polen, onder voorzitterschap van dr. D. Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, heeft 22 november j.l. het start sein gegeven voor een nationale geldinza- melingsaktie. Ook de Stichting heeft een nationaal ka rakter. In het bestuur zijn verscheidene maatschappelijke geledingen en organisaties vertegenwoordigd. De geldinzamelingsaktie, zonder enig po litiek of godsdienstig belang, is uitsluitend bedoeld om direkte hulp te bieden aan die mensen in Polen, die door de huidige situatie er het slechtst aan toe zijn. Speciaal bank- en gironummer: 5398. Het landelijke nummer geldt zowel voor bank als giro: 5398 ten name van de „Nederlandse Stichting Hulp Polen", Den Haag. Dit nummer biedt voor alle Neder landers de mogelijkheid geld over te maken, ook in die plaatsen waar geen lokale of regionale inzamelingsakties worden gehou den. Het is dus niet de bedoeling, dat de landelijke aktie van de Stichting in plaats komt van bestaande aktiviteiten en initia tieven. Wel is het nu mogelijk de lokale akties beter te coördineren. De Nederlandse Stich ting Hulp Polen kan daarbij ondersteunend en adviserend optreden. Tegelijkertijd met deze landelijke cam pagne zal door vele, de Stichting bekende, regionale en plaatselijke hulpcomités aktie worden gevoerd. Dankzij een publiciteitscampagne in kran ten en door het belangeloos meewerken van t.v.- en radio-omroeporganisaties, hoopt de Stichting de hulp aan Polen door het hele land en bij alle lagen van de bevolking te stimuleren. Polen lijdt. Dat vraagt om solidariteit. TIPS Gebak dat nog vers is, snijdt u gemakke lijker met een warm mes. Hebt u door motorolie, door het werken in de tuin of door het gebruik van hand- drukverf zulke vuile handen gekregen, dat de groefjes in uw huid haast niet meer schoon te krijgen zijn? Wrijf uw handen in met een mengsel van koffiedik en groene zeep, daarna afspoelen. Het resultaat is totaal schone en zachte handen. Vloerkleden kan men zeer goed reinigen met water en ammonia, ongeveer twee lepels ammonia op een halve emmer water. Vetvlekken met een borsteltje bewerken, de rest behandelen met een vochtig ge maakte doek. Ammonia haalt ook de kleur van de kleden op. Bewaar uw appelen en peren in de kelder en leg ze met de steel naar boven. Bloedvlekken behandelt men zo spoedig mogelijk met; koud water zonder zeep. Hebt u nog niet het gewenste resultaat bereikt, gebruikt u dan water met wat zout. Hardnekkige vlekken in witte stoffen kunt u met waterstofperoxyde of sodawater be handelen. Hierna goed spoelen. Ongelooflijk vitaminerijk zijn rozebottels. Hiervan kunt u jam maken of kopen, die uitermate gezond is. Strooi wat zout op de bodem van de bak oven en u hebt vrijwel geen last van aan branden tijdens het bakken. Uw telefoontoestel wordt weer als nieuw als u het een goede beurt geeft met koper poets. Nawrijven met een schone, zachte doek. Nieuwe aluminium pannen of ketels dienen voor het gebruik eerst gewassen te worden met heet zeepsop. Dit er even in laten staan en daarna goed af- en uitspoelen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 6