NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H De moeilijke keuze SPORTAGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4044 Donderdag 25 november 1982 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Bij Ineke gaat dan een liaht op. „Ver- heijen? Dat moet dan- oom Gradus zijn. Hij was op onze trouwerij en ik herinner me nu, dat moeder een hele poos met hem zat te praten." Bertus kan het nog maar half geloven. „Oom Gradus?" herhaalt hij. „Die weduw naar uit Nijmegen? Ik vond hem wel een aardige kerel, maar Piet merkt op: „Er zullen er wel meer zijn met die naam. Het hoeft persé niet die oom te zijn." Hij kijkt Ineke aan. „Fa milie van jou?" „Ach, eigenlijk niet meer. Oom Gradus is een broer van de vader van mijn eerste man. Omdat het allemaal geweldige mensen wa ren na de dood van hem, heb ik de banden aangehouden en zodoende was oom Gradus. ook op het feest. Ja, moeder kon nogal met hem overweg." Ineke knikt enkele malen. Dan heeft Bertus een idee. „Zeg...... bel hem op en als hij aan de lijn is, vraag je h bout portant, hoe het met moeder is." Ineke begint te lachen. „Doe i'k. Hebben we tenminste zekerheid." Ze draait enkele nummers en wacht dan. Een jongeman meldt zich: „Firma Verheijen." Ineke ver moedt, dat het Geert is, haar neef. Of ex- neef, hoe je het wilt noemen. „Méneer Ver heijen senior thuis?" De ander is voorzichtig. „Ik weet het niet. Met wie spreek ik?" „Met Ineke. In Zaandam. Ben jij het, Geert?" „Ja, leuk, dat je belt. Poos geleden, 'he? Hoe maken jullie het? Alles goed met de zaak?" „Uitstekend. En bij jullie? Geef me je vader even, wi'l je?" „Ik ehik weet niet, of hij thuis is. Kun je straks niet even bellen?" „Het kan wel, Geert, maar het hoeft niet. We begrippen alles al, maar we houden onze mond wel. In Arnhem zal men niets van ons te weten komen. Doe je moeder de groeten? Mevrouw Schreidel? En m'n zwagertje Willem?" Het is stil aan de andere kant. Dan klinkt het aarzelend: „Hoe komen jullie er bij, dat „Stil maar. Geert. Groetjes van ons drieën in Zaandam. Het geheim is bij ons veilig. Zeg dat maar. Tju!" Als ze lachend terugkomt naar de tafel en gaat zitten, zegt ze tegen de beide mannen, die haar vragend aankijken: „Na tuurlijk. Ik had Geert aan de lijn. Zoon van oom Gradus. Hij heeft het niet met zoveel woorden gezegd, maar hij verried zichzelf. Enfin, daar 'is moeder, dunkt me, wel veilig." De volgende dag bélt Martje naar Zaan dam en krijgt Bertus aan de lijn. Ineke is de stad in om inkopen te doen. Piet is in de zaak. „Jullie zijn er achter gekomen, waar d'k ben, he?" „Allicht, moeder. Je noemde de naam Verheijen. Als je dan gaat nadenken, snap je, dat 't oom Gradus moet zijn." „We 'leerden elkaar kennen op jullie trouwdag. Later belde hij me op. Zo ont stond de vriendschap. Zeg het alsjeblieft tegen niemand, Bertus, je weet, hoe vader Sindsdien belt Martje elke week één of twee keer op. Naar haar beide getrouwde kinderen. En geeft in oktober door, dat Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer:. POSTBUS i - 4490 AA WISSENKERKE haar advokaat bewerkstelligd heeft, dat Willem in ieder geval voorlopig bij zijn moeder mag blijven. Hoofdstuk 10: Het drama. In huize Wildschut is :he't niet prettig meer. Vader Wildschut loopt 's avonds van ■hot naar haar, als hij tenminste thuis is, want vrij vaak gaat hij tegenwoordig nog een paar uur naar zijn kantoor in de bin nenstad. Eigenlijk zonder een bepaald doel. Daar piekert 'hij, want zijn advokaat heeft heel voorzichtig laten doorschemeren, dat in geval van scheiding zijn vrouw aanspraak zal maken op de helft van al het beziit: huis zowel als zaak. Want u bent' in ge meenschap van goederen getrouwd. Hoewel Jaap Wildschut zich nog altijd vastklemt aan de gedachte: scheiding gaat niet door, want ik wil het niet, omdat er geen enkele goede grond voor is, is hij nuchter genoeg om de waarheid van de woorden van zijn advokaat te overwegen. Al kan hij zich niet voorstellen, .dat Martje de brutaliteit zal hebben dit op te eisen. Die wordt natuurlijk opgejuind tot en met door die vent, bij wie ze ingetrokken is. Kon hij er maar achter komen, waar ze zich verstopt heeft! Dan haalde hij haar persoonlijk daar weg, goedschiks of kwaad schiks. Daar heb ik als haar man toch zeker 't recht toe? In bepaalde opziohten leeft Jaap Wild schut nog in 't verleden, waarin de man onbetwist heerser was in het gezin en de vrouw maar te doen had, wat hij verordi neerde. Zo heeft hij dat ruim vijf-en-twintig jaar kunnen realiseren. Tegenspraak duldde hij nooit, van zijn vrouw niet en evenmin van zijn kinderen. Volgens hem was dit de beste basis voor een gezond gezin. Eén baas in huis, één kapitein op 'het schip. Zo hoort het en niet anders. Zo is het al die tijd goed gegaan. Of niet soms? Waarin is hij bij zijn vrouw tekort geschoten? Dat zou ik wel eens willen weten, denkt Jaap Wildschut, als hij in zijn kantoor zit te roken en te dubben. Want als zijn vrouw inderdaad de helft van zaak en huis, in boedel en weet-ik-wa't-nog-meer opeist, kan hij beter opbreken. Dan is 'hij kapot. Op een morgen belt hij de advokaat van Martje zelf op. Die woont immers in Nij megen? Zijn stem zoveel mogelijk beheer send, zegt hij, dat hij een onderhoud wil met zijn vrouw. Desnoods op neutraal ter rein. Maar de advokaat heeft zijn strikte consignes en antwoordt enkel, dat meneer Wildschut met een dergelijk verzoek niet bij hem, maar bij zijn eigen raadsman moet zijn. Overigens kan de man meneer Wild schut wel verzekeren, dat een dergelijk verzoek geen enkele zin zal hebben, want mevrouw Sohreidel wil totaal niets meer met haar gewezen echtgenoot te maken hebben. Misschien is dit duidelijk? Nee, dat is 't helemaal niet. Jaap Wild schut verliest zijn zelfbeheersing en be schuldigt de advokaat ervan, dat hij willens en wetens zijn vrouw van zidb vervreemdt. „U hebt mijn vrouw natuurlijk opgehitst, omdat u aan een scheidingszaak behoorlijk kunt verdienenHij raast nog een halve minuut door, maar spreekt dan tenslotte in het niets, want advokaat AlSbergen heeft rustig de telefoon op de haak gehangen. Schouderophalend gaat hij verder met zijn werk, maar denkt intussen: te begrijpen, dat mevrouw Schreidel wil scheiden. Hoe heeft ze het vijf-en-twintig jaren met die bullebak uitgehouden. De klap op de vuurpijl komt in het laatst van november. Jacob Wildschut heeft aan gekondigd, dat hij een paar dagen voor Kerstmis met zijn verloofde naar de win tersport gaat. „In Oostenrijk. Ik blijf weg tot vijf januari, dan weet u dat alvast." Wildschut senior is stom van verbazing. Naar de wintersport? Veertien dagen? Is hij ineens op zijn achterhoofd gevallen? In het drukst van de tijd? Met zoveel werk? Is tien dagen bouwvakvakantie in de zomer soms niet genoeg meer? Jacob Wildschut, anders altijd met zijn vader twee handen op één buik, wordt in Eist stelselmatig losgeweekt van de zaak in Arnhem en zijn eigenaar. Wat de laatste tijd vrijwel zonder tegenstand geschiedt, want er is, voor Jacob een andere toekomst weggelegd: bij zijn aanstaande schoonvader in 't bedrijf. Voshuis heeft geen zoon en een flinke schoonzoon, die van wanten weet en geen onbekende is in het wereldje van de bouw, is hem bizonder welkom. Grada weet het en animeert haar ver loofde steeds opnieuw, de zonnige toe komst in Eist in alle mogelijke kleurscha keringen voortoverend. Dat mist zijn uit werking niet en als vader Voshuis voorstelt een paar dagen vóór Kerstmis de zaak te sluiten en een dag of veertien met z'n vie ren naar de wintersport te gaan, moet Jacob dit eerst even verwerken. Want hij begrijpt heel goed, dat dit grote moeilijk heden zal geven met zijn vader. De laatste hint geeft Grada op een avondj, als ze in de auto zitten te vrijen. „Als er problemen door ontstaan, pak je je boeltje en kom je naar ons toe. Krijg je de grote slaap kamer boven." Ze kust hem en liefkoost zijn gezicht. „Desnoods trouwen we enkele maanden eerder," fluistert ze in zijn oor. „Nou?" Dit alles mist zijn uitwerking niet. Op een vrijdagmorgen, enkele dagen voor Sin terklaas, zegt hij het tegen zijn vader en beide broers. Tijdens het ontbijt. Waarna hij met zijn arm als het ware de bezwaren van zijn vader wegvaagt. „Alles is al be sproken: hotel en zo. Voshuis en zijn vrouw gaan ook. Met z'n vieren in zijn wagen. Kunnen we om beurten rijden, want het is een heel eind naar Oostenrijk." Hoe ver een „heel eind" is, kan Jacob zich eigenlijk niet precies voorstellen, want hij is nooit verder geweest dan Dusseldorf en Keulen. En het Belgische land, waar hij de afgelopen zomer enkele dagen was met Grada. Hij heeft wel op de kaart nagezien, hoe ver Oostenrijk is, maar in werkelijkheid heeft hij er geen idee van. Vader Wildschut is nu des duivels. Op nieuw weet hij, dat hij terrein verliest. Zich zo goed mogelijk beheersend, stelt hij een ultimatum: „Als je na de Kerstdagen niet op het werk bent, mag je wegblijven. Heb ik je niet meer nodig. Probeer je daar maar een zaak te beginnen. Want ik beslis nog altijd, wie er met vakantie kan gaan en wanneer. In ieder geval niet in deze en de komende maand. Daarvoor hebben we teveel werk en je weet donders goed, dat we met 't werk, dat we op het ogen blik onderhanden hebben, waarschijnlijk niet op tijd klaar komen." „Moet u er maar personeel bij nemen," antwoordt Jacob op kalme toon. „Als u denkt op deze manier mij nog langer de wet te kunnen voorschrijven, hebt u het mis. We zullen daarom de zaken maar om draaien. U zult er verstandig aan doen, als u het bedrijf zo spoedig mogelijk overdoet aan ons." Hij wijst op zichzelf en de twee ling, die zwijgendde discussie aanhoort. „Sinds moeders vertrek bent u zichzelf niet meer. Het zou goed voor u zijn, als u er eens een paar maanden tussenuit ging." Het wordt hooglopende ruzie, want Jaap Wildschut is niet van plan voor zijn oudste zoon te buigen. Wit van woede bijt hij hem toe: „Wat mij betreft, kun je je boeltje pakken en oplazeren, snotneus! Hier is er maar één, die de lakens uitdeelt en dat ben ik! Zolang ik zelf wil!" Een half uur later is Jacob Wildschut het huis uit. Hij heeft naar Eist gebeld. Grada is een vrouw, die snel beslissingen kan nemen. Ze stapt dus meteen in de wagen van haar vader en rijdt met onver antwoordelijke snelheid naar Arnhem. Waar ze haar aanstaande man helpt inla den. Want een aantal aankopen voor hun huwelijk ligt opgeslagen in Arnhem. De tweeling is intussen maar weggegaan, naar het werk. Vader Wildschut, die met gemengde gevoelens ziet, hoe zijn oudste zoon, waar hij jarenlang zijn hoop op gevestigd heeft, met een verbeten gezicht dozen en pakken en een paar koffers naar beneden zeult, samen met Grada. Achteraf heeft hij al spijt van zijn in dolle drift uitgesproken ultimatum. Maar zijn trots weerhoudt hem terug te komen op zijn woorden. Zwijgend, zonder zijn vader aan te kijken, gaat hij met de laatste tas de deur uit en even later hoort Jaap de auto wegrijden. Dan is het stil in huis. Mevrouw Van der Wende, die de woordenwisseling wel ge hoord zal hebben, houdt zich wijselijk af zijdig en is boven aan het werk. Beneden gaat de man zitten en haalt met een ver moeid gebaar zijn pijp uit de zak en begint die te vullen. Als hij ermee klaar is, steekt hij de brand in de tabak en rookt. Voor zich uitkijkend. Terugdenkend aan alles, wat er de laatste maanden is gebeurd. Martje weg, daarna Piet, toen Willem en nu de stamhouder, de opvolger in het be drijf. Die nu wel bij zijn aanstaande schoon vader zal gaan werken, dat staat vast. Uit diverse uitlatingen van Jacob heeft de vader begrepen, dat Voshuis verguld is met zijn toekomstige schoonzoon. Nu is er enkel nog de tweeling, maar voor hoe lang? Het wer ken gaat al lang niet meer van harte. Hij heeft hun eis, geen zakgeld meer, maar een vast maandloon, moeten inwilligen. Daar kom je tegenwoordig niet meer onderuit. Inplaats van dankbaar te zijn, dat hij in de loop der jaren werk gesahapen heeft voor al zijn zes zonen, zodat ze niet naar een vreemde baas hoeven te gaan. Maar dankbaarheid is er niet meer bij tegen woordig. Het wordt allemaal als vanzelf sprekend beschouwd. De wereld staat te genwoordig op z'n kop: de knechts stellen eisen en de bazen hebben 't maar in te willigen. Met als stok achter de deur drei gementen van vakbonden en als verdere wapens staking en bedrijfsbezetting. (Wordt vervolgd) SPREEKUREN VOOR OUDEREN OP NOORD-BEVELAND Elke eerste woensdag van de maand houdt de Stichting Welzijn voor Ouderen (Janny Blaas) spreekuur voor ouderen op Noord- Beveland. Zij komt in de volgende dorpen: Kats: van 13.30—14.00 uur in de konsistorie Colijnsplaat: van 14.3015.00 uur in het zaaltje vap de Ned. Herv. Kerk: Wissenkerke: van 15.30—16.00 uur in het dorpshuis. De bedoeling van het spreekuur is om oudere mensen de gelegenheid te geven om in hun eigen omgeving met hun vragen terecht te kunnen. Dit kunnen v^ggen van allerlei aard zijn, bijv.: hoe krijg ik be jaardenhulp: welke aktiviteiten zijn er voor ouderen: formulieren helpen invullen en dergelijke. Ouderen uit de andere drie dorpen zijn natuurlijk ook welkom op de spreekuren. Verder kan men bellen naar Stichting Wel zijn voor Ouderen op nummer 01100-23723. REKTIFICATIE 'In het gemeenteraadsverslag van Kort- gene van 11 november j.l. staat, dat de post onvoorzien geslonken is met 161.000,—. Dit moet zijn met ƒ61.000,—. VOETBAL Zaterdag 27 november: Colpl. Boys 1 Heinkenszand 1 (2.30 uur) Golpl. Boys 2 Kloetinge 5 (2.30 uur) GPC 3 Colpl. Boys 3 (2.30 uur) Wolf aartsdijk Al Colpl. Boys Al (11.15 u) Golpl. Boys Cl Dreischor Cl (11.00 uur) SSV C2 Colpl. Boys C2 (11.00 uur) Bevelanders 1 SSV 1 (2.30 uur) Nieuwdorp 3 Bevelanders 2 (12.45 uur) Bevelanders 3 Veere 5 (2.30 uur) Dames: Oostkapelle 2 Bevelanders (10 u) Bevelanders Al Zeelandia Al (2.30 uurj Zeelandia Cl Bevelanders Cl (11.00 uur) Rillandia 1 Wissenkerke 1 (2.30 uur) Meeuwen 5 Wissenkerke 3 (12.45 uur) Wissenkerke BI Kloetinge B2 (12.45 uur) SKNWK C2 Wissenkerke Cl (11.00 uur) Bruse Boys 3 Kats 1 (2.30 uur) Cortgene Cl DFS C2 (11.00 uur) Zondag 28 november: Walcheren 2 Cortgene 1 (2.30 uur) Heinkenszand 2 Cortgene 2 (2.30 uur) Cortgene 3 Goes 4 (2.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 27 november: Recreatie: Wiska PTT (8.00 8.45 uur, sporthal te Goes) Heren le klas: Savok Wiska (16.15 uur) Dames 2e klas A: Ardito 2 Wiska (13.15 uur) Heren 2e klas A: Dynamo '70 Wiska 2 (19.00 uur) BASKETBAL Vrijdag 26 november: Aspiranten: Souburg 2 Delta-C. (20.00 uur te Vlissingen) Dames: Valkenisse 4 Delta-C. 1 (21.00 uur te Middelburg) Dames: Bucket Borssele Delta-C. 2 (21^00 uur te 's-Gravenpolder) BADMINTON Zaterdag 27 november Toernooi van de b.v. Nieuwdorp in sporthal „Het Groene Woud" in Kapelle (9..00 tot 17.30 uur). Dinsdag 30 november: Uitwisseling in de gymzaal te Wissenkerke met een ploeg van l.v.v. Kruiswoordpuzzel no. 804 Horizontaal: 1. kleinigheid - 6. deel van een bloem - 11. dierengeluid - 12. eenstem mig - 14. Frans lidwoord - 15. bewoner van België - 17. rivier in Spanje - 20. stapel hooi - 22. immer - 23. fraai - 25. model 27. meisjesnaam - 29. plaats in Brabant 31. plaats op de Veluwe - 32. aanleggen 33. deel van de bijbel (afk.) - 34. voeding 36. 'hemellichaam - 38. luitenant (afk.) - 39. maanstand (afk.) - 40. onder officier (afk.) 41. soort slee - 42. eenheid van kracht (afk.) - 43. wintèrvoertuig - 44. plaats van de scheve toren - 46. voerbak - 48. voeg woord - 50. hofmakerij - 52. jongensnaam 54. strijdperk - 56. Aziatisch schiereiland 57. deel van een muziekinstrument - 59. plaats in Overijssel - 60. duikeling - 62. zuidvrucht - 64. oosterse titel - 66. meisjes naam - 67. titel - 69. deel van de week 72. namelijk (afk.) - 73. getroffen - 74. juist, correct. Verticaal: 1. aardpek, aardhars - 2. water in Brabant - 3. bloem - 4. hemels wezen 5. bergplaats - 6. zangnoot - 7. kweek - 8. openbare betrekking - 9. oude stofmaat 10. overblijfsel - 13. op dit moment - 15. sohip - 16. leer van het heldendicht - 18. dichten - 19. rivier in Duitsland - 21. kier 22. 'levenslucht - 24. plaats op de Veluwe 26. eerste persoon (afk.) - 28. regelmatig weerkerend - 30. op geen enkel ogenblik 32. meisjesnaam - 35. noodsein - 37. bloei- wijze - 43. weerzin hebbende - 44. een voudige boot - 45. in het jaar - 46. smet 47. familielid - 49. iemand die veel drinkt 51. meisjesnaam - 53. onder andere (afk.) 55. meisjesnaam - 57. gespannen - 58. modern communicatiemiddel - 61. stad in Peru - 63. ex-heerser van Venetië - 65. Frans onbepaald voornaamwoord - 68. zang- noot - 70. Engels voegwoord - 71. displaced person (afk.) - 72. deel van een Franse ontkenning. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 803 Horizontaal: 1. va - 2. als - 5. cas - 8. eg 10. da - 11. staphorst - 14. et - 16. lama 18. maart - 19. oost - 21. -last - 23. tno 24. neet - 25. usa - 26. wee - 27. nut 28. ren - 30. rko - 32. lea - 34. opa 36. kano - 40. elan - 42. medemblik - 43. trom - 45. enig - 48. van - 50. are - 52. vlo 53. lea - 55. and - 56. vee - 57. oom 59. maat - 61. epe - 63. lark - 65. geld 66. arend - 68. adam - 70. ijl - 71. olden- zaal - 74. pij - 75. ta - 76. een - 77. ons 78. ri. Verticaal: 1. vaa'ls - 2. at - 3. lam - 4. spatel - 5. corona - 6. art - 7. ss - 9. geste 10. dl - 11. sas - 12. han - 13. toe - 15. tt .17. maarn - 20. oeral - 22. two - 24. nto 25. urk - 29. non - 31. komma - 33. emmer 35. pekel - 37. aar - 38. ido - 39. kim 41. aai - 43. tol - 44 ovaal - 46. noord 47. gom - 49. nat - 50. aderen - 51. evenzo 52. vel - 54. emelt - 58. okapi - 60. ado 62. pen - 64. aal - 65. gij - 66. ade - 67. dan 69. mij - 72. Ie - 73. as.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1