sd - - - KRONIEK VAN NOORD BEVELAND Raadsvergadering Kortgene gewolmaniseer de rabatdelen Sturm en Dekker v-ix life», i£^JÈÊ*ÊIéÉlf miM. 1 Hf lHÜlIÉÉlIl Niet zo een erg fris praatje deze week, beste vrienden. Maar tooh een verhaal, wat het vermelden waard is. Velen zullen 'het wellicht niet hebben ondervonden, en gewoon omdat deze toestand voor hun tijd was. Maar de wat ouderen weten het nog goed: de plee of de dööze. Vanwege de minder milieuvriendelijke lucht stond dat geval meestal ergens aahter het huis in de tuin. De inhoud van „de tonne" moest regelmatig worden geledigd en daarover gaat nu dit verhaal. De plee-emmer. Vroeher oa de mensen nie vee; ök hin closet, mè een plee. Een planke mee een hat; d'r onder een emmer, zo dec-je ze dat. Noe ka-je wè bedienke, da dat behoorluk kon stienke. Eéns in de weke kwaeme ze de tonne aele en di mos je netuurluk vo betaele. Di waere d'r, die vonde dat kolder; zodoende hieng d'r nog k us een emmertje nae de dulve in de polder. Mè dan oa je soms een strop, want di lette de veldwachter op. Noe oa Bram 6k zo'n dóöze in de tuun; 't stieng achterin, tussen de kóölen en de juun. Die tonne kwam 6k hereheld vol netuurluk; mè di vo betaele von Bram toch kwaelu'k. Dirom hieng Bram ók as zö vee; nae de dulve, mee d'n emmer uut de plee. De veldwachter wist dat ök wè en ie wouw Bram hraeg in z'n boekje Ie oa 's aevens a dikkuls heikeke, mè 't was net of Bram dat oa hewete. Bram oa z'n eihe noch nie laete zieë en d'n veldwachter was hlad nie blieë. Ie oa k aevens an de duifkant helehe, mè Bram nie te pakken hekrehe. Een paer daehen laeter wier 't Bram toch te dol, want d'n emmer was behoorluk vo1!. En merruhe aete ze hasjèe, dus 't wier druk op de plee. Zodoende liep Bram di noe, recht mee z'n emmer nae de dulve toe. Di anhekomme, ie wouw net z'n emmer kere, toen d'r wat uut de duifkant overende kwam vere. 't Was de veldwachter, die riep mee hrööt misbaer: „Kiek us an, wie m'n daer. Noe bi-je d'r hloeiend bie, onken'tut mè nie." Mè Bram was nie zö houw heschrokke. Ie zei: ,,'k maihhe m'n emmer tooh wè luchte" en was vertrokke. De veldwachter stieng mee een mond vol tanden en zonder Bram in z'n anden. Gelukkig dat de veldwachter tijdig overeind kwam, beste vrienden, anders was dit verhaal nog onfrisser geworden. Na dit voorval van Bram en de veldwachter ging in het dorp niemand 's avonds meer wandelen. Maar dan werd gezegd: ,,'k Hae d'n emmer even luchte." CeeBee. Bij de aanvang van de gemeenteraadsver gadering op dinsdag 11 november j.l. te Kortgene, vroeg de heer Van Damme of er al overleg is geweest met de Betho over de financiële moeilijkheden. De voorzitter zei dat er nog geen overleg is geweest. Hij zal informeren wat er met de signalen van on rust wordt gedaan. De heer Dobbelaar zei dat de PvdA-fraktie volledig achter het standpunt van b. en w. staat aangaande de grote versohillen in de opdrachtensfeer. Bij het punt „mededelingen" stond de voorzitter stil bij het grote ongeluk, dat op de Zeelandbrug heeft plaats gehad. Bij dit tragisch gebeuren is wel komen vast te staan, dat de hulpverleningsorganisaties tussen de verschillende gemeenten voortref felijk hebben gefunctioneerd. Bij een voorstel tot wijziging algemeen ambtenarenreglement vroeg de heer Dobbe laar of dat geldt over de gehele linie, het geen de voorzitter bevestigt. In een vol gend voorstel vraagt het college machtiging om de burgemeester het woord te laten voeren bij de behandeling van een beroep, dat is ingesteld door de Stichting Coördina tieorgaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming te Goes, tegen het besluit van G.S. van Zeeland, waarbij goedkeuring is verleend aan het bestemmingsplan „Ha ven Colijnsplaat" van de gemeente Kortgene Dit beroep wordt behandeld op 16 novem ber a.s. Nadat inlichtingen zijn verstrekt aan mevr. Van Oeveren, wordt het voorstel aangénomen en dat dit alleen geldt voor de zittingsperiode van de raad. Een voorstel tot aanvulling verorde ning algemene bijstandswet was voor d,e heer Geelhoed aanleiding om te vragen er bij te vermelden wat de betekenis is van het genoemde artikel. De voorzitter was van mening dat die vraag niet altijd te honore ren is. Bij een voorstel tot wijziging reglement van orde H.A.D. commissie, was de heer De Smit de mening toegedaan dat die commis sie niet al te uitgebreid moet zijn. Wethou der Van der Weele zei hierop, dat juist het verlangen van de raad is gehonoreerd inder tijd dat van elke fractie in de commissie iemand vertegenwoordigd is. De heer Dob belaar wil dit zo laten, maar vond het be zwaarlijk dat de notulen van een vergade ring een half jaar op zich laten wachten. Uitvoerig werd gesproken over het voor stel om de gemeente Kortgene te verbinden tot borg voor de voldoening van rente en aflossing van aan inwoners te verstrekken sohuldsaneringskredieten. De heer Huibregt- se was namens de PvdA-fractie van me ning dat het genoemde bedrag van 5000.- niet voldoende zal zijn. De heer De Smit zei dat moeilijkheden zich zullen voordoen bij overbestedingen. Heropvoeding zal nodig kunnen zijn. Hij vroeg zich ook af of dit alleen via de kredietbank in Goes moet en of er sancties zijn bij wanbetaling. Hij zou graag een commissie van uitvoering zien. Mevr. Van Oeveren vroeg zich ook af waar om het de kredietbank in Goes moet zijn. Ze wil graag een drie-maandelijikse rappor tage en ze wilde weten of het een landelijke of Zeeuwse aangelegenheid is. De voorzitter zei dat dit landelijk is en dat tot 15.000.- zal worden borg gestaan. Wethouder Van Noort vond dat het CDA de zaak ingewik keld maakt. Het is een zeer simpele zaak en zal bovendien niet dikwijls voorkomen. Hij ziet grote voordelen voor hen die beta lingsmoeilijkheden hebben. Hij was verder tegenstander van een commissie van uit voering in verband met privacy. De voor zitter vindt het woord heropvoeding van de heer De Smit niet op zijn plaats. Velen zijn buiten hun schuld in moeilijkheden geraakt. De volkskredietbank kan uitkomst bieden. Of 5.000.- voldoende is, is niet te beant woorden. We gaan uit van enkele gevallen en hij hoopt dat niet teveel behoeft te worden gerapporteerd. Het voorstel wordt aangenomen. Omdat de Zeeuwse Muziekschool er aan hecht dat ook Vlissingen gaat participeren in de regeling, is de gemeenschappelijke re geling aangepast. Aanvankelijk was n.l. Vlis singen tegen een nieuwe gemeenschappe lijke regeling. Over de voorgestelde aange paste regeling moeten de gemeenteraden ziah wederom uitspreken. De heer Dobbe laar vroeg of de belangstelling nog steeds toeneemt. De voorzitter moet hier het ant woord op schuldig blijven. Er is een limiet gesteld voor wat betreft de lesuren waar Kortgene ziiih garant voor heeeft gesteld. Als het aantal lesuren vol is* kan geen toe treding plaatsvinden, Is er dan geen moge lijkheid dat de gemeente een vergoeding geeft aan les geven dat buiten de muziek- sihool gebeurt, zo was daarop de vraag van de heer Dobbelaar. Dat is niet uitge sloten, maar dat beslist de raad, aldus de voorzitter. Het voorstel wordt aangenomen. Met algemene stemmen werd daarna be sloten tot beëindiging deelname Centrum voor Automatisering Zuid-West-Nederland. Om versihillende reden is in een vergade ring van het algemeen bestuur van 4 no vember 1981 al aangekondigd, dat ze zullen uittreden. Onder de uittreders behoort ook Rotterdam. Daarmeee verliest de gemeen schappelijke regeling het gemeentelijk re kencentrum. Zonder commentaar worden de volgende personen daarna gekozen in. de commissie van beheer Sohoolartsendienst. Voor Vlis singen: wethouder G. J. A. M. Adam; voor Middelburg: wethouder M. Vinke; voor de overige gemeenten op Walcheren: Mr. B. J. van Putten en mevr. G. W. van Montfrans - ,Hartman; voor de Noord-Bevelandse ge meenten: burgemeester P. Wisse en voor de gemeente Borssele: mevr. J. J. Nieuwen- huyze - de Schipper. In een volgend voorstel wordt de heer J. de Looff uit Kortgene benoemd als lid van de Welzijnscommissie, als vertegenwoordi ger van de sector sport. Een voorstel tot afwijzing van een sub sidieverzoek door de Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande ontmoette bij mevr. Van Oeveren grote bezwaren. De H.V.P. heeft haar bestaansrecht bewezen. Het is ook niet eerlijk tegenover de Open School en de cursisten. De voorzitter vindt dat men moet oppassen om vergelijkingen te maken met de Open School. Hij vond een redelijke bijdrage van de betrokkenen op zijn plaats. Ook de heer Blankenstijn en de heer De Smit vroegen zich af of het nu zo bezwaarlijk is voor huisvrouwen om de cursus zelf te bekostigen. De fractie van de PvdA zei bij monde van de heer Geel hoed, het met mevr. Van Oeveren eens te zijn. De heer Dobbelaar had er wel be zwaar tegen dat mevr. Van Oeveren het had over dames die aan de kookcursus deelne men. Op Colijnsplaat is ook een heer deel nemer. Nadat de voorzitter had gezegd het geen beletsel te vinden van een eigen bij drage, werd het voorstel tot afwijzing aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen waren de fracties van WD en PvdA, minus wethouder Van Noort. Hierna werden subsidieverzoeken van de discobus en de Kortgeense speeltuinvereni ging met algemene stemmen afgewezen. Zonder commentaar werd een voorstel tot voorlopige vaststelling uitgaven open baar gewoon lager onderwijs voor het jaar 1981 en een voorstel tot vaststelling defi nitieve exploitatievergoeding over het jaar 1982 voor het bijzonder gewoon lager on derwijs aangenomen. Door de dienst gemeentewerken is een ontwerp opgesteld voor een grondexploita tieberekening behorende bij het bestem mingsplan gedeelte Havenstraat (Tonnen- buurt) te Colijnsplaat. Hieruit blijkt dat er een hogere grondprijs uitrolt. Naar aan leiding van vragen van mevr. De Looff, mevr. Van Oeveren en de heer Dobbelaar inzake de huurprijzen, zei de voorzitter dat een lokatiesubsidie zal worden verstrekt en dat een en ander niet van invloed zal zijn op de huurprijzen. Bij een volgend voorstel om een éénma lige subsidie van 3.000.- toe te kennen aan de sportvereniging te Kats, bestemd voor de aansluiting van kantine en kleed accommodatie op het aardgasnet, werd op gemerkt, dat in de toelichting staat dat Kats een uitermate zuinig beleid voert. Doen andere verenigingen dat niet, was de vraag. De heer Blankenstijn was met het voorstel tot het geven van subsidie accoord in de hoop dan niet meer te worden lastig gevallen. Naar aanleiding van uitspraken van de heer Blankenstijn, zei de heer Van Damme dat hij de redenering van Blanken stijn niet kon volgen, waarop die hetzelfde van Van Damme beweerde. Nadat mevr. De Looff had gewezen op de zelfwerkzaamheid van de Katse sportvereniging en nadat de voorzitter had gezegd dat met de zin over zuinigheid niet moet worden veronder steld dat andere verenigingen niet zuinig zijn, wordt het voorstel aangenomen. Een voorstel tot overgave van de voor malige badhuizen aan Kruisverenigingen zoals ze zijn en daarvoor een bedrag van 10.000.- aan de verenigingen te geven, was voor de heer Van Damme aanleiding om te zeggen dat het een fout is geweest van b. en w. dat de gebouwen niet beter onderhouden zijn. Nu moeten we een be drag van 10.000.- hiervoor betalen. Dit was voor de voorzitter aanleiding om te zeggen dat we dat bedrag dan ook waren kwijt geweest bij een goed onderhoud. Na dat de heer Blankenstijn en de heer Dobbe laar zich met de gang van zaken accoord hadden verklaard, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. In een volgend voorstel wordt een over zicht gegeven van de geraamde en werke lijke kosten van de restauratie van de toren te Kortgene en van de N.H. kerken te Co lijnsplaat en Kortgene. Blijkens genoemde getallen blijft 260.328.96 van de restau ratie van de toren ten laste van de ge meente. Het voorstel is om het bedrag dat ten laste van de gemeente blijft ineens te dekken uit de reserves, te weten plm. 140.000.- uit het restauratiefonds en het restant uit de algemene reserve. Het sys teem dat is goed geweeest.Nu zouden we geen kans meer hebben, aldus de voorzitter. Nadat de heer De Smit had verklaard ac coord te gaan met 260.000.- uit de alge mene reserve werd het voorstel aangenomen Een voorstel om een tapijtreiniger aan te schaffen was voor mevr. Van Oeveren aan leiding om voor te stellen de tapijten in de gemeentegebouwen te laten reinigen door een zelfstandig schoonmaakbedrijf. Ze vond het ook niet nodig om nu al te gaan reini gen, omdat alles nieuw is. De heer De Smit was een andere mening toegedaan. Wethouder Van der Weele vond het beter om het in eigen hand te houden. Op den duur zal dat veel goedkoper zijn. Het voor stel om een krediet hiervoor te openen van 2260.- voor de aanschaf wordt met alge mene stemmen aangenomen. Dat was ook het geval met een voorstel tot aankoop van een tractor (vierwielig) voor het werk in de bungalowparken. Men ging accoord met het beschikbaar stellen van een krediet van 31.653.-. Een voorstel om een krediet te openen van 14.762.- voor aanpassing van de wa terleiding bij de vismijn wordt eveneens aangenomen. De totale investering komt ten laste van de vismijn. Het voorstel tot herbestrating van de Botterlaan was voor de heer Van Damme aanleiding om er op te wijzen dat de brand- kranen daar bereikbaar blijven. De kosten voor het gehele werk bedragen 235.000.-. De financiering vindt plaats uit het onder- houdsfonds bungalowparken. Dit betekent dat de algemene midelen ongemoeid blij ven. Het voorstel wordt aangenomen. Verder sohaarde de raad zich unaniem achter een voorstel tot aanleg riolering en verbetering van de Dorpsstraat te Kats. Kosten 100.000.-, waarvan een groot ge deelte door het rijk wordt gesubsidieerd. De suggesties uit de raad om aandacht te schenken aan de groenvoorzieningen waren aanleiding voor wethouder Van der Weele om te zeggen dat- het gemeentebestuur zich daarover zal laten voorliohten. Het uitvoe ren van genoemede werken is ook van groot belang voor de werkvoorziening, zo verklaarde de voorzitter. Zeventig procent gaat aan arbeidsloon en dertig procent aan materiaalkosten. Na de rioleringswerkzaamheden in Kort gene zal in dat dorp een woonbuurtverbe- tering plaatsvinden. Deze verbetering be treft de Van Cittersstraat, een gedeelte van de Hoofdstraat en een gedeelte van de Weststraat. Dit betekent dat voor uitvoe ring van de riolering en woonbuurtverbete ring samen een meer uitgaaf van 110.000,- moet worden geraamd. Tijdens de bespre king van dat voorstel, dat werd aangeno men, vroeg de heer Van Damme naar de oorzaak van het te laag zetten van de put ten in de Hoofdstraat. Wethouder Van der Weele zei dat er van foute tekeningen is uitgegaan. De kosten komen niet ten laste van de gemeeente en de schuld ligt niet bij de opzichter. In een volgend voorstel wordt een krediet gevraagd van 165.000,voor uitbreiding van de o.l.s. te Kats. Dhr. De Smit zei, dat we gekozen hebben voor een leefbaar Kats en daar zijn goede onderwijsvoorzieningen voor nodig. Het voorstel wordt aangenomen By het vaststellen van de begrotings wijzigingen, zei de burgemeester dat het een dure zitting is geweest. Hoewel beslo ten is tot het voteren van grote bedragen en de post onvoorzien is geslonken met plm. 161.000,—, blijft er tooh nog een post van plm. ƒ200.000,— over als on voorzien. Bij de rondvraag informeerde dhr. Dob belaar wanneer verbetering zal plaatsvinden van de weg onder de Torendijk vanaf nr. 16 tot bij de kerk van de Geref. Gemeente. Daar zal aandacht aan worden besteed, al dus wethouder Van der Weele. Dhr. Huibregtse bracht het volgende ter sprake: Voorzitter. Het is u bekend, dat in het ontwerp-regeerakkoord o.a. uitvoerig wordt stilgestaan bij het onderwijs. In de betref fende passage zal, wanneer dit ontwerp- regeerakkoord aangenomen wordt, zoals het zich thans laat aanzien, de werkgelegenheid in het onderwijs o.a. sterk worden aange tast. In dit verband spreekt men van ca. 20.000 arbeidsplaatsen die verloren zullen gaan in een periode van 4 jaar. Dit zal, zoals het zich nu laat aanzien, ook konsekwenties hebben voor de onder- wijsbezetting op de scholen in onze ge meente. Wanneer de nieuwe teldatum, zoals die in het regeerakkoord komt op alleen 16 oktober, wordt doorgevoerd en dus niet zoals in het verleden toen er nog met 3 teldata gewerkt werd tot gevolg hebben, dat b.v. op de openbare basisschool te Kortgene één leidster op wachtgeld zal moeten worden gezet. Het ongelukkige feit doet zich voor, dat juist op deze scehool op de desbetreffende datum, dus de teldatum van 16 oktkober, 32 kinderen stonden ingeschreven. Precies één te weinig om het personeelsaantal te handhaven. Afgezien van een vermindering van leerkrachten zal het duidelijk zijn, dat de kwaliteit van het onderwijs sterk achter uit zal gaan. Immers, één leerkracht moet dan de kar trekken voor 32 leerlingen. Speelt ook nog het feit, dat in desbe treffend regeerakkoord kinderen niet meer naar school kunnen op hun 4de verjaardag, maar moeten wachten tot 1 augustus van het volgende jaar. Afgezien van nog enkele andere niet onbelangrijke aspekten zou ik gaarne van het college vernemen hoe hun visie is op bovengenoemde ontwikkeling. Hij kreeg ten antwoord, dat het college zich daar nog niet over heeft gebogen. Al- lerwege wordt tegen de aangekondigde re gelingen geprotesteerd. Hij vindt het een goede zaak, dat er op Kortgene geen akties te verwachten zijn. Wel stond hij volledig achter de intenties van de akties. Dhr. Van Damme en dhr. Blankenstijn vroegen aandacht voor de sleohte ligging van de Oostdijk te Kortgene. Wethouder Van der Weele zal dat gaan bekijken, maar de weg is nog niet zo slecht om kostbare voorzieningen te treffen. Provisorisch kun nen wel maatregelen genomen worden. Tenslotte deelde wethouder Van der Weele mede, dat er bij de molen een schuilhuis'je voor buspassagiers is geplaatst en dat er ook een tijdelijke halte komt bij „De Graaf van Buren". De vergadering wordt hierna gesloten. BIJZONDERE DIENST IN DE NED. HERV. KERK TE WISSENKERKE Zondag 21 november a.s. wordt er in d^ Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke een bij zondere dienst gehouden. Medewerking 'hier aan wordt verleend door ds. P. Joosse uit Vlissingen en de jeugdafdeling van Apollo. Ieder, die hiervoor belangstelling heeft, is van harte welkom. De dienst begint om 10 uur en er is kinderoppas aanwezig. TE KOOP: werkende maat 19 x 135 mm, lengtes 4.20 m en 4.80 m. Afhaalprijs 2,95 per m1, incl. BTW. BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 6