KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ Begrotings-vergadering in de gemeente Kortgene Begrotings-vergadering in de gemeente Wissenkerke '4 v r" *"r» - v. Si»»-. Het is weer al een hele tijd geleden, beste vrienden, dat Jewanna en Kees 'het volgende voorval meemaakten. Toch zou het bij elke Kees-hetende echtgenoot nog steeds kunnen gebeuren. Jewanna en d'r Kees. Kees en Jewanna Uut Kurtjeen zouwe mee verkansie hae. Nae Duitsland was de reize en noe was't zö vare bienae. Een éle welke ihienge ze van uus, hlad over dé hrens. Ze konne wè nie vee Duits, mè dat wist Ihin mens. Dat zouw heus wè lu'kke, I oa Kees hezeid. En mee ermen en béênen \'t is't ök zö uutheledd. Zö waere ze dan anihekomme in d'r hotel. 11 Een praöhtube kaemer oa ze, mee bad nog wel. I 't Was etenstied hehore, i dus hienge ze nae benee. Kees wouw net ete as tuus; aerpels mee spruuten, wiste zulder vee. 1 Dat stieng netuurluk nie op 't menu, wè zö iets as kurtoffels en zwiebels. Jewanna wouw een wostebollle, alléén van't lezen kreeg ze a de krielbels. Kees zouw ut wè even herehele, Iie hieng recht nae de kok. Dat was toch hin doeën; X versoenluk eten mó'k. Ondertussen zat Jewanna mee d'anden in't aer, di stieng een ober an d'r taefel. iE>de vroeg wat of ze wouw. Jewanna docht, 'k ouwe m'n waefel. Mè die veint 'hieng mè nie weg; 1 ze zat hlad in't nauw. Toen riep ze: Kees, Kees, kom toch hauw. Dien ober 'knikte beleefd i en hieng d'r van deur. Ze was vrééd opheluoht, z' oa hlad een kleur. 1 Mè toen is ter toch wat mishehae, want net toen Kees trug kwam van de baes; kwam dien ober ók, mee een hrööte schade kaes. Wat mó dat noe, riep um in paniek, 'k wille hlad hin kaes En nog wè zö'n hrööte sohaele, wat dienke ze ier wè. Nae vee hebaeren en hepraet oa iederéén ut behrepe. Dien ober oa't hoed verstae, mè dat kon Jewanna nie wete. Da kaes en. Kees di 't zelfde is, ka-je Jewanna nie verwiete. En ze wi'l ök nie hraeg, da ze d'r man mee kaes verhelieke. A Jewanna noe tuus kaes bae kööpe, krieg ze di soms nog wat van. Want a ze kaes bestelt, dienkt ze nog oals mè an d'r man. Ondertussen kunnen ze zichzelf goed verstaanbaar maken in Duitsland, beste vrienden. Dus; A Kees noe kaes wil dan krieg Kees kaes. Dat weet Kees noe ondertussen ök wè. CeeBee. In antwoord op de versohillende woord voerders, zei de burgemeester erg tevreden te zijn over de positieve benadering van •het beleid in de komende jaren. Vooral van de frakties, die niet in het ooilege zijn vertegenwoordigd. De humanistische levensvisie van l\em is ook voor dhr. Blan kenstijn geen beletsel om het beleid te steunen. Op een vraag van de WD wat er moet gebeuren, als er een aantal wegen naar de gemeente komen, is nog niets konkreets te zeggen. Het wordt een diep ingrijpende zaak, waar we als gemeente nauwelijks iets van hebben vernomen, zo zei wethouder Van der Weele. Over de opmerkingen over een sneiheidsbeperkende maatregel, zei hij, dat dit bij de gemeenschappelijke dienst in studie is. Het plaatsen van urnenmuren on begraafplaatsen kan wellicht in 1983 gebeuren. Een stijging van de kosten met plm. 9% voor openbare werken is veroor zaakt, doordat er meer materialen aan vernieuwing toe zijn. Nogmaals zal bij de provincie worden aangedrongen op het 'leg gen van een fietspad tussen Kortgene en Colijnsplaat, aldus wethouder Van der Weele n.a,v. vragen van de PvdA. Wethouder Van Noort zei, dat er binnen kort een voorstel te verwachten is om deel, te nemen aan het projekt „Mensen zonder baan." De gemeente heeft al eerder ge probeerd werklozen aan de Slag te krijgen. De voorwaarden die hieraan zijn verbonden, bleken voor Kortgene niet haalbaar. Wat de bezetting van de dienst sociale zaken betreft, was hij van mening, dat geen 2de full-time kracht nodig was. In verband met de korting door het rijk van 10% op maat schappelijk werk, zal worden onderzocht op welke wijze dat kan worden opgevangen. Op een vraag hoeveel geïndiceerden wachten op een plaatsje in bejaardeninrichtingen van buiten Noord-Beveland, kon hij geen zinnig antwoord geven. Wat de verzanding van de haven te Co lijnsplaat betreft. De burgemeester vond het jammer, dat de VVD suggereert dat het college dit wel eens heeft ontkend. De bevaarbaarheid heeft nogal wat voeten in de aarde. De baggerwerkzaamheden hebben al 150.000,— gekost. We hebben een schadeclaim bij Rijkswaterstaat gedepo neerd. De verantwoordelijkheid voor het baggeren ligt bij de watersportvereniging. Blijven de kosten zo hoog, dan kan de gemeente zich niet aan dit probleem ont trekken. Of de school, die op Colijnsplaat vrijkomt, al of niet vrijkomt voor aktivi- teiten van het verenigingsleven, zal nog moeten blijken. Wat het terrein „Ka'llewaard" betreft, de dienst gemeentewerken heeft opdracht om een plan te maken. Bij het geven van ge meentegarantie voor het bouwen van wo ningen zal men zeer voorzichtig moeten zijn. We zijn al voorzichtiger dan enkele jaren geleden. Het principe is goed en we zijn bereid om er mee door te gaan. Wat eventuele campings op Colijnsplaat betreft, we denken meer aan gevarieerde campings, dan aan het bouwen van va kantiehuisjes. Hij sprak zijn voldoening uit over de instemming uit de raad met het systeem van het welzijnsplan. Een vraag van de PvdA over openbaarheid van com missievergaderingen, was voor hem aan leiding om te zeggen, dat de meerderheid in het college voor openbaarheid is. Op een vraag van dhr. Blankenstijn om een andere regeling van sluitingsuren van ho recabedrijven, zei de burgemeester, dat daar geen aanleiding voor is. Met hem was hij van mening, dat dankzij het beleid van de politie, minder overlast wordt ondervonden. Hoewel de financiële toestand van de gemeente een prima beeld vertoont, sluit dit niet uit dat verschillende belastingen omhoog moeten. Met het aanspreken van de reserves, zoals het CDA wil, zou men op de verkeerde weg zijp. Een flinke reserve is van groot belang, te meer omdat de rente hiervan naar de gewone middelen vloeit. Wat een wijziging van het systeem van belasting bij de reinigingsdienst betreft, zoals de PvdA suggereert, vond hij een interessante gedachte en zal in de toekomst bekeken worden. Tenslotte deed hij een beroep op de VVD en CDA om voor de verhoging van de onroerend goedbelasting te stemmen. Dit waren de antwoorden van het college in eerste instantie op de vragen en op merkingen in hun algemene besohouwingen Na een schorsing was dhr. Blankenstijn tevreden over de plannen met het terrein Kallewaard. Meer parkeergelegenheid is erg welkom. Verder was hij benieuwd naar de verhouding in het CDA over het verschil van mening aangaande de verhoging van de onroerend goedbelasting, CDA-fraktie contra CDA-wethouder. Verder was men van mening dat een deskundig onderzoek noodzakelijk is over de situatie bij de dorpshuizen. Men kan niet doorgaan met jaarlijks enorme tekorten. Dhr. Van Damme pleitte voor een andere plaats voor de speeltuin, b.v. in de West- straat te Kortgene. En dhr. Dobbelaar was blij met de toe zegging aangaande een fietspad. Verder zei hij dat hij met zijn suggestie voor een cross terrein in de Spuikom, een crossterrein voor fietsen bedoeld te hebben en niet voor brommers. Algemeen was men van mening, dat niet al te veel bezuinigd moet worden bij het onderhoud van sportterreinen. Meer zelf werkzaamheid kan echter overwogen worden. Dhr. De Smit zette vraagtekens bij het bekostigen van bejaardenhuizen en voor wat betreft die van de dorpshuizen wil hij afwachten hoe het onderzoek zal aflopen. Hij blijft er bij om zo nodig uit de reserves te putten voor de onroerend goedbelasting. Mevr. De Looff vroeg om trottoirs in de Hamerstedestraat en om meer gegevens over eventuele doublures in de welzijns- commissie. Op een vraag van dhr. Huibregtse over het eventueel overschot bij de exploitatie van de vismijn en hoe men dat gaat boe ken, ziet-wethouder Van der Weele geen problemen om kleine overschotten op ver antwoorde wijze te boeken. Naar aanleiding van vragen over betaling aan ouderen, die in een bejaardenwoning worden opgenomen, zei wethouder Van Noort, dat zij die van buiten de gemeente •komen, door de gemeente van afkomst worden betaald. Komen ze later in een be jaardentehuis terecht, dan is dat op kosten INFORMATIECENTRUM OP DE STORMVLOEDKERING 00STER- SCHELDE OOK GEDURENDE DE WINTERMAANDEN VOOR PUBLIEK GEOPEND. In voorgaande jaren was het informatie centrum steeds gesloten in de maanden de cember en januari. In verband met de vele vragen uit het publiek is besloten het centrum voortaan ook in deze wintermaan den geopend te houden. Wel zal het centrum als vanouds van 1 november t/m 31 maart gesloten zijn op maandag en dinsdag. De overige dagen, in clusief de weekeinds, is het centrum geo pend van plm. 10.30 tot 15.30 uur. Tenzij het aanbod van bezoekers zeer groot wordt, zal er steeds één lijndienstbus per uur worden ingezet. Per 1 april 1983 zal vervolgens de half uurs-regeling worden hervat. AFSLUITINGSTOERNOOI 1982 VAN TENNISVERENIGING "SLAGVAST" Zaterdag 6 november sloot de tennisvere niging „Slagvast" van Kamperland zijn sei zoen af met een toernooi voor zowel dames als heren. De opkomst was redelijk goed, n.l. 18 dames en 8 heren. De einduitslag was als volgt; Dames: 1. Dient je Harintik. 2. Sophie Visser. 3. Anita Balkenende. Heren: 1. Leen Sandee. 2. Phildp Leendertse. 3. Adrie Sohrier. TAFELTENNIS SLAGVAST VAST AAN DE LEIDING Ook het tweede gedeelte van de kom petitie is Slagvast begonnen met een over winning. Ditmaal was het Arnemuiden die het niet kon bolwerken tegen de ploeg uit Kamperland. Die hierdoor de eerder ge leden nederlaag tegen Arnemuiden weer he lemaal goed maakte. Erg gemakkelijk kwam deze óverwinning niet tot stand. Doordat Rene de Looff, die niet slecht speelde, geen partij in winst kon omzetten, mochten Leen Sandee en Hans v. d. Kraan verder geen fout maken. Hoewel er tot tweemaal toe een derde set aan te pas moest komen, wisten zij toah de overwin ning veilig te stéllen. Door dit resultaat was de wedstrijd tegen Batavo uit 's-Heerenhoek afgelopen dinsdag van groot belang voor de koppositie in de vijfde klasse B. Via een 13 en 2—5 voor sprong was het Hans v. d. Kraan, die met een zesde overwinning de zege voor Slag- vast bewerkstelligde. Ook in de resterende partijen bleek ook hier de kracht van de Kamperlanders. Door de uiteindelijke 3—7 zege zijn de kampioenskansen voor Slagvast flink gestegen. Het jeugdceam moest wederom een grote nederlaag (9—1) inkasseren tegen het veel sterkere team van Goese Polder. Alleen Joke Bardolf wist een partij te winnen en zo doende de eer voor Slagvast te redden. Programma: Zaterdag 13 november: Slagvast Yerseke (aanvang 9.30 uur). Donderdag 18 november: Slagvast Laurens (aanvang 20.00 uur). Stand 5e klasse B: 1. Slagvast 7—12 2. Batavo 2 79 3. Arnemuiden 6 65 4. T.T.V.O. 4 6—4 5. St. Laurens 7 64 Westerzicht 8 6— 4 van de betreffende gemeente. De werving van personeel bij de brand weer in het dorp Kortgene loopt slecht, aldus de burgemeester. Aan de verzanding bij de haven zal niets worden gedaan zon der dat de raad geraadpleegd is. Verder stelde hij met voldoening vast, dat de WD alsnog voorstander is van verhoging van de onroerend goedbelasting. Als we niet verhogen, komen we niet uit de zorgen, maar een verhoging met 2% is geen ver hoging met de botte bijl. Het is nu niet de tijd om reserves aan te spreken. Nadat dhr. Blankenstijn aan dhr. Geel hoed had gezegd, dat ook hij niet op sport wil beknibbelen, dhr. Geelhoed had dit min of meer gesuggereerd, zei dhr. De Smit dat de wethouder en de fraktie elk een eigen funktie hebben. Het bezwaar is, dat we geen kans hebben gehad om de wet houder te informeren en dat is toch bij het aanbieden van de begroting erg be langrijk. 1 Als dhr. Blankenstijn meent dat er een wig is tussen de fraktie en hem over de onroerend goedbelasting, dan is dit niet het geval, zo zei wethouder Van der Weele. Er is wel een twistpunt. Hiermee waren de discussies over de begroting 1983 ten einde en kon men tot stemming overgaan over financiële gevolgen van versohillende onderdelen. Zo werden de voorstellen tot vaststellen begroting 1983 voor gemeente en vismijn- bedrijf, het vaststellen bedrag per leerling ingevolge 55ibis van de lager onderwijswet 1920, vaststellen aanpassing van enige huur bedragen voor gemeentelijke eigendommen en verschillende belastingherzieningen met algemene stemmen aanvaard. Alleen bij het voorstel om de onroerend goedbelasting met 2% te verhogen, bleef de CDA-raadsfraktie op haar standpunt, dat geen verhoging nodig is, staan. Mevr. De Looff, mevr. Heijers en dhr. De Smit stem den dan ook tegen deze verhoging. Dit voorstel werd met 8 tegen 3 stemmen aan genomen. Naar aanleiding van een vraag, over de plannen met de gebouwen van de zeilma kerij te Kats, nu dje naar Goes vertrekt, van dhr. Dobbelaar, zei de burgemeester, dat met de direktóe wordt onderhandeld hierover. Wellicht zijn er mogelijkheden voor de firma Verburg. De vergadering wordt hierna gesloten. BADMINTONTOERNOOI VOOR DE JEUGD Zaterdag 13 november a.s. organiseert de Badmintonvereniging 'Wissenkerke' haar jaarlijkse toernooi voor jeugdrekreatiespe- lers. In de sporthal „De Stenge" te Hein kenszand zullen om half één een 64-tal jeugdige badmintonenthousiasten staan te trappelen van ongeduld om de shuttles te meppen. Een aantal volwassenen, waaron der diverse eigen leden van Wissenkerke, zullen proberen de zaak draaiende te houden. De Badmintonvereniging Wissenkerke laat de kinderen elk jaar een middag in een heuse sporthal spelen tegen teams van an dere verenigingen. Op die manier doen ze wat meer ervaring op dan in de normale trainingsuren. Want het is natuurlijk geen ideale situatie om met meer dan 40 jeugd leden op één baantje in een gymzaal te moeten spelen. Zeker als we dan bedenken, dat er maar 4 kinderen tegelijk kunnen spelen. De beschikbare uren moeten dan ook zo efficiënt mogelijk gebruikt worden en zelfs dan is het nog niet .mogelijk om alle kinderen die badminton willen leren spelen een plaatsje te geven. Een groeiende wachtlijst is het gevolg, want de senioren (meer dan 30) eisen ook hun baantje op. Hoewel de gemeente nog geen sporthal aan de vereniging kon aanbieden, was ze bereid om een wisselbeker voor dit jeugd- toernooi beschikbaar te stellen. Een prima geste, waardoor het jeugdrekreatiebadmin- ton weer een extra impuls krijgt. Dit is ook wel nodig, want hoewel er veel vere nigingen een jeuegdafdeling hebben, wordt er voor jeugdrekreatiespelers weinig ge organiseerd. Wie deze wissélbeker in ontvangst mag nemen, beslissen de teams van de volgende verenigingen: De Stenge (Heinkenszand); Den Ossaert (Hulst); Kombuis (Breskens); Backhand ('s-Gravenpölder): Nieuwdorp, 't Leeuwtje (Lewedorp); Kolibrie (Goes); Batavo ('s-Heerenhoek); Rillandia (Rilland) en Wissenkerke. Het toernooi wordt dus gehouden op za terdag 13 november in de spordhal „De Stenge" te Heinkenszand en duurt van 12.30 tot 17.30 uur. Op maandagmiddag 1 nov. j.l. kwam de voltallige raad van Wissenkerke in open bare vergadering bijeen, dit ter afhandeling van de begroting voor 1983 en enkele andere agendapunten. Burgemeester P. Wisse was weer de ge bruikelijke voorzitter en heette een speciaal welkom aan dhr. Van Strien, die na zijn ziekte weer aanwezig was. Hij deelde voorts mede, dat de notulen van de vorige vergadering er nog niet waren. Deze wer den uitgesteld naar de volgende vergadering Naar aanleiding van de ingekomen stuk ken pleitte de heer Hamelink er voor om adhesie te betuigen aan een brief van de gemeente Kortgene. Dit betrof een wijzi ging van de 24-uurs regeling op het Veerse Meer naar een 12-urige. Zijn fraktie vond de argumenten van Kortgene juist. De voorzitter daarentegen sprak over zeer duidelijke argumenten van de rijks politie te water om het systeem te hand haven. Het college vond dit voldoende om dus enkel de brief voor kennisgeving aan te nemen. Toch bleven de twee P.v.d.A.- •leden tegen dit collegevoorstel. De voorzitter gaf hierna aan dé partijen gelegenheid voor het geven van algemene besohouwingen. Als eerste sprak de heer C. J. Dieleman namens de WD het volgende Mijnheer de voorzitter, mevrouw, mijne heren. Voor het eerst in de geschiedenis van de gemeente Wissenkerke een alge/nene be schouwing van de V.V.D. Terugzien op het vorig jaar is voor ons dan ook niet mogelijk Wel hebben wij o.a. vanaf de publieke tri bune de beraadslagingen gevolgd. Met de meeste voorstellen hadden wij wel kunnen instemmen, alleen met verhoging van de onroerend goedbelasting vorig jaar hadden wij grote moeite gehad, evenals de aanschaf van plattegronden van de gemeente. Wij zijn dan ook blij met het niet ver hogen van de onroerend goedbelasting voor dit jaar. Ook het niet verhogen van de bouw- en welstandsleges vinden wij een goede zaak. Terecht merkt u op dat deze verhogingen in de huidige omstandigheden zeer ongewenst zijn. Met verhoging van de overige tarieven gaan wij akkoord. Zeker voor wat betreft de liggelden voor de jacht haven. Deze dienen de uitgaven volledig te dekken. De komende reorganisatie van het binnen lands bestuur met daarbij decentralisatie in het algemeen en het welzijn in het bij zonder geeft ons aanleiding tot het maken van enkele opmerkingen. De rijksoverheid wil hiermee de afstand bestuur bestuur den verkleinen en de inspraak van de in woners vergroten. Uit onderzoekingen en commentaren blijkt echter dat de gemid delde burger liever wat sneller beslissingen ziet en bijna inspraak-moe wordt van de vele procedures, vergaderingen en stukken die 'hij moet verwerken. Van u, uw college en het secretarie-personeel vergt dit onge lofelijk veel werk, werk wat overigens uit stekend is verricht. Dit kan echter miet zo blijven. Vereenvoudiging van de procedures is dan ook hard nodig, wat bezuiniging tot gevolg zal hebben. Hierdoor kan meer aan dacht en geld besteed worden aan o.a. economische aangelegenheden en werkloos heid. De vele voorschriften, termijnen en eisen die met decentralisatie meekomen doen veel afbreuk aan de doelstelling. Als gemeente krijgen we te weinig speelruimte. Hopelijk dat wetswijzigingen daarin verbe tering brengen. Wanneer de minister van verkeer en wa terstaat zou besluiten het aan de gemeenten zelf óver te laten waar zij 30 km/uur in willen voeren, zouden wij voorstander zijn dit d.m.v. proeven bij de scholen uit te proberen. De snelheid van het gemotori seerd verkeer dient mede afgestemd te zijn op het veilig kunnen deelnemen van andere verkeersdeelnemers, zoals fietsers en voet gangers. Met beveiliging van het kruispunt Provinciale weg oost-west weg door stop lichten hopen we dat ongelukken tot het verleden behoren. Hopelijk worden deze nog dit jaar geplaatst. Met voldoening nemen wij kennis van de op handen zijnde wijziging van de wegen financiering. Het wegenbeheer is nu een taak van het waterschap. Historisch zo ge groeid, omdat in hoofdzaak de agrarische sektor de polderwegen gebruikte voor af voer van hun produkten. Dit is lang niet meer zo. Iedereen maakt nu gebruik van polderwegen. Niet in het 'minst de recreant. In de huidige situatie betalen gebouwd en ongebouwd via het geschot het overgrote deel van de kosten van de polderwegen. Dit is een onbillijke lastenverdeling. De gehele gemeenschap maakt gebruik van deze wegen en dient dan ook de lasten mede te dragen. Bijna overal elders in Ne derland hebben gemeenten reeds deze taak. Wij zijn van mening dat de gemeenten strakts de lasten van de waterschappen die nen over te nemen op dezelfde manier als indertijd de waterschappen de zuivering van de gemeenten hebben overgenomen. In de wet verpntreiniging oppervlakte wateren ging men van het principe uit „de vervuiler betaalt". Voor wat de wegenfinanciering be treft dienen we uit te gaan van het principe „de gebruiker betaalt". Voor de uitvoering van het wegenonder- •houd zou dan misschien gedacht kunnen worden aan een gemeenschappelijke rege ling tussen b.v. de Bevelandse gemeenten, die dan op hun beurt het onderhoud aan het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland kunnen uitbesteden. Overigens hebben wij de indruk dat gemeenschappelijke regelingen niet altijd de voordeligste manier zijn. Wij zouden graag van u vernemen hoe het college over een en ander denkt en vragen u, ons de komende jaren goed op de hoogte te houden van deze gigantische operatie. Dat u op onderwijs niet bezuinigt vinden wij een juiste zaak. Het zwemonderwijs o.a. kan daardoor voortbestaan, wat belangrijk is voor de veiligheid van de kinderen. Óp onderwijs wil de WD ook de komende jaren niet of zo weinig mogelijk bezuinigen. Daar waar nodig en mogelijk, het onderwijs zelfs verbeteren. Dat is belangrijk voor de toe komst van de jeugd. We zouden het be treuren dat naast een goed funktionerend RPCZ nog een schoolbegeleidingsdienst zou komen. Alom tevredenheid heerst er over het RPCZ, waar scholen van iedere richting terecht kunnen. Mocht uw college in de komende tijd besluiten tot het doen van voorstellèn die gaan in de richting van ondersteuning van nog een dienst, zal dit bij ons grote weerstand oproepen. Wij zijn en blijven voorstander van vrijheid van on derwijs, maar er zijn grenzen, zeker op financieel gebied. Op bladzijde 17 van de begrotingsbrief schrijft u dat u G.S. hebt verzocht rekening te houden met de aanleg van toeristische fietspaden in onze gemeente. Wij hopen dat er snel middelen gevonden worden om fiets paden aan te leggen. Echter, meneer de voorzitter, waarom eerst 'toeristische fiets paden in onze gemeente? Veel urgenter zijn fietspaden tussen de kernen. Daarvoor die nen beschikbare financiële middelen eerst gebruikt te worden. Vervolg op de achterpagina.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2