NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De ke keuze SPORT-AGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond No. 4042 Donderdag 11 november 1982 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, fwl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 'Martje knikt en kan niet voorkomen, dat ze een kleur krijgt. „Meneer Verheijen. Hij is een schat voor me. Heel anders dan vader. Misschien kun jij nu een beetje be grijpen, waarom ik er thuis genoeg van kreeg en weg wilde." De jongen knikt. „Dat je het al die tijd voor ons verborgen hebt gehouden, terwijl je hem. al maanden kende. Dat heb je hard- stikke goed gedaan, mam!" En Martje peurt uit de intonatie de be wondering van haar jongste. Hoofdstuk 9: Het eerste herstelde kontakt. Vader Wildschut gaat met een humeur, dat op storm staat, die zondagavond naar zijn kamer. Een half uur later dan nor maal, want 'hij heeft nog een poosje ge wacht voor hij alles sloot voor dè nacht. Zondagsavonds hébben de treinen wel eens vertraging, weet hij. Maar als Willem er over half twaalf nog niet is, knijpt de man zijn lippen opeen. Nee, hij belt niet naar Zaandam. Daar zijn ze natuurlijk aan het feesten. Alsof er niets gebeurd is in Arnhem. Dat moeder weg is, deert Bertus en Ineke 'blijkbaar nauwelijks iets. Al die tijd na de verdwijning van Martje heeft hij niet één enkel woord van medeleven gehoord uit Zaandam. Laat staan van zijn schoondoch ter. Die heeft hij nooit hoog gehad. Dus bellen doet hij niet. Tegen zijn uitdrukke lijke Wil in is Willem weggebleven. Nu ja: morgen veegt-ie hem de huid wel uit: veer tien dagen geen zakgeld, niet de deur uit na werktijd, evenmin het weekeind en de reisjes naar Zaandam zijn voorlopig hele maal afgelopep. Eens kijken, of hij de iongen die streken kan afleren. Eén moet er baas ziin in huis. Zijn gezag is sinds Martje's vlucht toch al aan het tanen: zijn jongste zalin ieder geval precies doen, wat hij decreteert. En anders: straf. De volgende morgen is de boze bui nog altijd niet gezakt. Doorgaans maakt Willem 's maandagsmorgens het ombijt klaar, maar die is er nu niet. Jacob vraagt: „Waarom is Wim niet thuisgekomen gisteravond? U 'hebt hem toch geen toestemming ge geven langer te blijven?" „Hij is niet thuis gekomen, dat zie je toch?" 9nauwt zijn vader. „Ik neem hem straks wel onderhanden, reken maar!" „Er is nog niks klaar," moppert één van de tweeling. „Nog niet eens theewater op 't gas." „Dan doe jij dat maar eens een keer, he? Mankeert er soms wat aan je handen?" De jongen durft nu ook wat meer te zeggen. „Voor huishoudelijk werk, ja. Daar zjjn vrouwen voor." „Je weet, dat mevrouw Van der Wende pas in de loop van de ochtend komt. Die ene keer in de week kunnen we zelf wel voor ons ontbijt zorgen." De ergernis bij Jaap Wildschut groeit, als hij bemerkt, dat Willem ook niet op tijd op zijn werk is. Ze zijn in de Burgemees- terswjjk op karwei met z'n allen, maar als ze daar tegen achten arriveren, is Willem er niet. Ook niet als ze om half elf koffie drinken. En evenmin om half één, als het schaften geblazen is. En dan is bij Jaap Wildschut de maat vol. Tegen Jacob zegt hij: „Ik moet even naar de zaak." De zoon Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE knikt en begrijpt. Het gaat om Willem. Vader zal Zaandam wel bellen om inlich tingen. Stel je voor, dat ze Wim ook daar houden, zoals met Piet 't geval is. Het wordt onderhand echt te gek. In de zaak belt Jaap Wildschut inderdaad de cafetaria in Zaandam. Piet neemt het telefoontje aan en schrikt, als hij de stem van zijn vader hoort. „Ogenblik," zegt 'hij, „dan zal ik de baas even roepen." In het midden latend, wie hij is. Bertus bedient klanten in de zaak. Het is één uur en dan is het altijd erg druk. Ineke en Piet werken beiden in de keuken om alle bestellingen zo vlot mogelijk af te werken. De telefoon komt op dit moment dus wel heel ongelegen. Maar als Piet tegen zijn broer zegt, dat vader in Arnhem aan de telefoon is, gaat hij toch snel naar ach teren, terwijl Piet de taak van zijn broer in de zaak overneemt. Hij is gelukkig van alle markten al thuis in de cafetaria. Bertus schrikt wel een beetje,' als hij de boze stem van zijn vader hoort: „Hoe lang zijn jullie van plan Willem vast te houden? Afspraak was, dat hij gisteravond uiterlijk elf uur thuis zou zijn en nu is hij er nog niet!" Even is de ander beduusd. „Met beter te weten is Wim vanmorgen al vroeg hier weggegaan. Niet Ineke?" Hij kijkt naar zijn vrouw, die met een rood gezicht bij de patatoven staat. De vrouw knikt, haar man vragend aankijkend, maar Bertus haalt veel betekenend zijn schouders op. „Ja hoor," vervolgt hij door de microfoon. „Wim is al heel vroeg de deur uiügegaan. Ik den'k: een uur of half zeven. Hij had rijkelijk om negen uur thuis kunnen zijn." „O ja? Nou, hij is er nog steeds niet. Jullie halen toch geen rottigheid met hem uit, he?" Bertus is verontwaardigd. „Zeg, wat denkt u wel van ons? Ineke was gisteren jarig, dat weet u. Wim was hier tegen de middag en is vanmorgen vroeg vertrokken. Waar kan hij dan heengegaan zijn, als hij nog niet thuis is? Naar zijn werk soms?" „Daar kom ik net vandaan. Dus hij is niet in Zaandam achtergebleven? Zoals indertijd Piet?" „Natuurlijk niet. Dat zouden we nooit goedvinden. Met Piet was dat heel wat anders „Ja, dat weet 'ik; houd er maar over op. Nou, als jullie hem ondanks vandaag terug zien, breng hem dan aan 't verstand, dat hij als de weerlicht naar huis gaat, want ik houd er niet van, dat men van zijn werk wegblijft." „Allicht. Desnoods breng ik hem zelf. Maar ik denk niet, dat hij nog (hier in de stad is." „Zo, denk je dat!" Het komt er wat spot tend uit. „En waar denk je, dat-ie dan wel kan zijn?" „Geen idee, vader, dat zoekt u zelf maar uit. Hlier is hij in geen geval. En misschien wilt u me excuseren? Ik heb een zaak vol klanten en die kan ik niet laten wachten, dus Meer hoeft hij niet te zeggen. Vader heeft zonder verder nog een woord te spreken de hoorn op het toestel gelegd. Bertus hoort enkel nog toet-toet-toet.Barst!" zegt hij, ook de telefoon neerleggend. Het 'komt er hardgrondig uit. Ineke vraagt: „Wat is er met Wim aan de hand?" Bertus denkt na en begint dan te lachen. „Weet ik veeldie heeft er misschien ook genoeg van gekregen en is niet van plan meer naar huis te gaan. Joost mag weten, waar hij op dit ogenblik rondhangt." „Heeft 'hij geen verkering?" vraagt Ineke. „Dan 'kan hij natuurlijk naar zijn meisje gegaan zijn." „Ik weeè het eerlijk niet; nooit iets over een meisje bij Wim gehoord. Misschien bij Nelia?" Als het een uurtje later wat rustiger in de zaak is, gaat Bertus opnieuw naar de telefoon en belt zijn zuster. „Willem bij jou?" „Nee. Vader belde ook al een half uurtje geleden op. Wat is er eigenlijk met Wim aan de hand?" „Hoe weet ik dat nou! Wim kwam gis teren hierheen, omdat Ineke jarig was. Met toestemming van vader. We vroegen, wan neer hij weer terugmoest en hij antwoordde: morgenvroeg. Hij is dus vrij vroeg van morgen de deur uitgegaan. Met voldoende brood bij zich, dat Ineke nog klaarmaakte. Achteraf hoor ik nu van vader, dat hij gisteravond om elf uur al thuis had moeten zijn. Enig idee, wat hem ineens bezielt? Heeft hij een meisje?" „Niet, dat ik weet," antwoordt zijn zus ter, „maar ik denk heel iets anders. Willem is wellicht op zoek naar zijn moeder. Daar is hij echt toe in staat." „Allemaal goed en wel, Nelia, maar waar moet de jongen zoeken?" „Misschien heeft Wim een idee gekregen? Weet jij, of hij al niet een poos in kontakt stond met zjjn moeder?" Dit is een heel nieuw gezichtspunt, waar Bertus niet bij stilgestaan heeft. Maar hij maakt er zich niet al te druk over. Willem is een flinke jongen, die heus wel zal weten, wat hij van plan is. Waarschijnlijk 'had hij het al in zijn hoofd weg te blijven van huis. Achteraf herinnert Bertus ziich nu, dat zijn broer een tas bij zich 'had, die wel volgepropt scheen. „M'n werkplunje," had hij gisteren ter verduidelijking gezegd. „Kan ik meteen aan de slag." Bertus heeft er niet verder ijver nage dacht, maar waarschijnlijk heeft hij daar ook andere bezittingen in, kleren en zo. Alle mensen, wat zal vader woest zijn, als hij helemaal niet meer thuiskomt! In de loop van de middag gaat de tele foon weer. Van een meneer, die zijn naam nog niet wil noemen. Ineke neemt het aan, want Piet, die een paar uur vrij heeft, is even de stad in en Bertus maakt in de zaak een babbeltje met een paar Manten. De meneer zegt: „U hoeft zich niet ongerust te maken over uw zwager Willem, mevrouw Wildschut, want hij is veilig bij zijn moe der. Haar advokaat zal proberen te bewerk stelligen, dat uw moeder het voogdijschap over 'haar beide jong9te kinderen krijgt. Er wordt hier goed voor Willem gezorgd." „Datdat is in elk geval een opr luchting," antwoordt Ineke, die stottert van verbazing. „Maar wie bent u?" Aan de andere kant lijkt het even stil te zijn. Ineke verbeeldt zich, dat ze de man hoort grinniken. „U kent mij en ik ken <u. Later maak ik me wel bekend. Ik kan er nog aan toevoegen, dat uw moeder het uitstekend maakt en ik moet vooral u en uw man Bertus van haar de hartelijke groeten overbrengen." „O, dank u. Is moeder werkelijk oké? Ik bedoel: ze wordt toch niet tegen haar wil van huis weg gehouden?" „'Maar mevrouw, wat denkt u wel? Uw moeder is vrijer bij mij dan ze ooit in Arnhem was, dat kan ik u verzekeren." „O, dat stelt me tenminste gerust. Bent u ehhaar vriend, waarover ze aan vader heeft geschreven?" „Zo kunt u het noemen. Ik kan u voorts verklappen, dat uw moeder en ik gaan trouwen, zodra de scheiding is uitgesproken en het wettelijk mogelijk is. Maar tegen die tijd hebt u uw moeder al lang terug gezien." „Zo, toch wel?" Ineke is zichzelf weer en doortastend als ze altijd al geweest is, probeert ze het initiatief van het gesprek over te nemen. „Mag ik misschien ook weten, waarom alles zo geheimzinnig moet gebeuren? Die twee ansichtkaarten uit Spanje en het verzwijgen van moeders hui dige verblijfplaats? Als het allemaal zuivere koffie is, waarom komt moeder dan zelf niet aan de lijn?" Het ds weer even stil aan de andere kant van de lijn, voor de man op kalme toon antwoordt: „Daar zit wat in. Eigenlijk hebt u wél gelijk. Eens moet de eerste keer zijn. Hebt u geduld? Dan bespreek ik dit met uw moeder en zal ik proberen haar over te halen u te bellen, ja? Ik hang nu op... maar u wordt in ieder geval vanmiddag of vanavond nog gebeld. Door uw moeder of door mij. Daar kunt u op rekenen." „Ik houd u aan uw woord, meneer." „Oké, Ineke, ik ook." Meteen hoort ze een Mik. En heeft men aan de andere kant opgehangen. Opnieuw enigszins verbaasd legt ook zij de hoorn op het toestel. Verroest, die vent kent mijn voornaam. Nu ja, die zal moeder hem wel verteld hebben. Als Bertus een poosje later in de keuken komt voor een bestelling, zegt Ineke: „Hou je vast: straks of vanavond belt moeder." „Moeder?" Het dringt niet dadelijk tot hem door welke moeder zij bedoelt. Hij heeft immers ook nog een schoonmoeder in de Beemster. „Jouw moeder natuurlijk. Enne... Wim ds bij haar. Die nieuwe vriend van moeder belde zoeven." „Hè!" Bertus Mjkt zijn vrouw met open mond aan. „Je meent het?" „Allicht." „Waar is moeder dan op 't ogenblik?" „Dat is niet gezegd. Momenteel vind ik het belangrijk, dat moeder 'misschien belt. *Zodat we haar stem kunnen horen." „Wat moet Wim bij moeder?" vraagt de man, die nog altijd niet van zijn ver bazing is bekomen. Ineke maakt een ongeduldige beweging. „Stel niet zo'n domme vraag. Wat doet een zeventienjarige jongen, al is hij nog zo'n boom van een vent, als hij zijn moeder al weken en weken niet heeft gezien? Hij zoekt haar op." „Jawel, maar hoe ter wereld is hij aan moeders adres gekomen?" „Dat weet ik niet. Achteraf bekeken had hij natuurlijk gisteren al het plan om naar zijn moeder te gaan, inplaats van naar huis." (Wordt vervolgd) Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 21 okt.: Margaretha Magdalena, d.v. W. Fleurbaaij eh M. M. Jansen; 22 okt.: Nina Siebregtje, d.v. N. Ooijman en E. M. Duijff; 24 okt.: Cornelia Wdllemina, d.v. J. W. Koole en M. P. Boot. Ondertrouwd: 21 okt.: F. H. I. M. Steijaert en J. M. Heuveling. Gehuwd: 15 okt.: M. Blarikenstijn en J. P. de Waal. Overleden: 3 okt.: Jacomina C. Meulen- berg, oud 86 jaar, w.v. A. van der Hage; 4 okt.: Matthijs C. Noordhoek, oud 62 jaar, e.v. L. R. Franke; 25 okt.: Ghristina Wil- lems, oud 73 jaar, e.v. P. de Looff. VOETBAL Zaterdag 13 november: Middelburg 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) 's H.-Arendskerke 2 Colpl. Boys 2 (2.30 u) Colpl. Boys 3 Oostkapelle 3 (2.30 uur) Colpl. Boys Al Duiveland Al (12.45 uur) ZSC Cl Colpl. Boys Cl (11.00 uur) Colpl. Boys C2 Cortgene Cl (11.00 uur) Borssele Dl Colpl. Boys Dl (11.00 uur) Colpl. Boys El Noormannen El (10.00 u) SSV F Colpl. Boys F (10.00 uur) Kruiswoordpuzzel no. 802 Horizontaal: 1. Germaanse godheid - 5. familielid - 7. vis - 11. volledig ontwikkeld insekt - 13. roofvogel - 15. Europeaan 17. slag met de arm - 19. oosterse titél 21. waterdamp - 23. slot - 24. plaats in Drenite - 26. familielid - 27. zetel - 29. Frans voegwoord - 30. als volgt (afk.) - 32. zangnoot - 33. goud (Fr.) - 34. Verenigde Staten (afk.) - 35. doodlopende straat - 37. meisjesnaam - 39. nummer (afk.) - 40. onvriendelijk - 42. smoken - 43. dichtge- smolten glazen buisje - 44. dierenverblijf 46. Binnenlandse strijdkrachten (afk.) - 47. familielid - 48. teug - 50. geheel de uwe (afk.) - 51. Frans lidwoord - 53. spil - 54. meisjesnaam - 55. bevestiging - 57. insékt 61. titel (afk.) - 63. kruisboog v. e. gewelf 66. Eur. Econ. Gemeenschap (afk.) - 67. vrucht - 69. ijzerhoudende aarde - 70. land in Europa - 73. aanzien - 74. afgematte 76. schoeisel - 78. bewijs van verdriet 79. ontkenning - 80. doffe. Horizontaal: 1. liter - 6. Banka - 11. dop 12. oom - 14. lor - 16. grotesk - 18. orgdne 20. gal - 21. mei - 22. ega - 23. paradijs 28. peen - 29. op - 30. st - 31. ster - 32. ATO 34. eend - 36. ro - 37. toveren - 38. af 39. spar - 41. ene - 42. gros - 45. es 47. Ie - 49. Ran - 51. troetel - 54. tat 56. ibd - 57. dra - 58. foutief - 61. Alkmaar 64. lid - 65. tam - 67. mia - 68. tenor 69. panne. Waarde 1 Bevelanders 1 (2.30 uur) Bevelanders 2 Veere 4 (2.30 uur) Serooskerke 7 Bevelanders 3 (12.45 uur) Dames: Serooskerke Bevelanders (11.00 u) Noormannen Al Bevelanders Al (2.30 u) Bevelanders Cl Oostkapelle Cl (11.00 u) Bevelanders El Serooskerke El (11 uur) Wissenkerke 1 ZSC 1 (2.30 uur) ZSC 2 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Wissenkerke 3 Ritthem 1 (12.45 uur) SSV Bl Wissenkerke BI (11.00 uur) Wissenkerke Cl SSV C2 (11.00 uur) Patrijzen Dl Wissenkerke Dl (10.00 uur) Oostkapelle El Wissenkerke El (10.00 u) Wissenkerke F Bevelanders F (10.00 uur) Kats 1 - SKNWK 3 (2.30 uur) Cortgene Dl Bevelanders Dl (10.00 uur) Zondag 14 november: Cortgene 1 Domburg 1 (2.30 uur) Cortgene 2 Jong Ambon 4 (2.30 uur) Dreisohor 2 Cortgene 3 (12.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 13 november: Heren le Mas Kikkers Wiska (17.00 uur) Dames 2e klas A: EWC 3 Wiska (14.00 uur) BASKETBAL Vrijdag 12 november: Aspiranten: Delta-C. Souburg 1 (20.00 uur te Colijnsplaat) Dames: Delta-C. 1 Delta-C. 2 (21.00 uur^ te Kapelle) BADMINTON Zaterdag 13 november: Toernooi van „Den Ossaart" in Hulst. Jeugdtoernooi van b.v. Wissenkerke in „De Stenge" te Heinkenszand. van 13.00 17.00 uur, leeftijden 10-12 en 13-16 jaar. Verticaal: 1. plaats in Noord-Holland - 2. hetzelfde - 3. aankomende maan (afk.) 4. titel - 5. deel van het jaar - 6. overschot 7. overwinning - 8. voegwoord - 9. plaats in Noord-Holland - 10. wijze - 12. gewicht (afk.) - 14. rondhout - 16. metaal - 18. bovenlipversiersél - 20. spook - 22. voeg woord - 25. zangnoot - 27. soort visnet 28. gewoon - 31. monarch - 34. soort huis 35. plaats in Brabant - 36. keukengerei 38. gewicht - 39. drinkgerei - 40. openbaar vervoermiddel - 41. kledingstuk - 45. ver dieping - 49. voorzetsel - 52. bijbelse naam 55. jongensnaam - 56. zangnoot - 58. Euro peaan (meerv.) - 59. gelijke - 60. voorzetsel 62. voertuig - 64. meisjesnaam - 65. meis jesnaam - 67. eerste mens - 68. vreselijke ziekte - 71. en dergelijke (afk.) - 72. voor zetsel - 75. onder ander (afk.) - 77. zonnegod Verticaal: 2. idolaat - 3. tot - 4. Epe - 5. Po 7. AH - 8. nog - 9. krimpen - 10. eggen 12. oker - 13. mond - 15. meier - 17. rag 19. nee - 23. portret - 24. ap - 25. antenne 26. ijs - 27. stengel - 31. sos - 32. ave 33. ore - 35. das - 40. pendule - 43. ontdaan 44. drift - 46. sr - 47. Ie - 48. start - 50. A'be 52. ooft - 53. tram - 55. ara - 59. tin 60. ido - 62. kma - 63. min - 66. ac. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 801

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1