NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De H ke keuze SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Ho. 4041 Donderdag 4 november 1982 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct_ per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. „Graag." Hij neemt een sigaret er uit en als het meisje dit eveneens doet, knipt hij zijn aansteker aan. De receptioniste houdt even zijn hand vast. „Dank u."_ Ze roken. Het meisje kijkt naar de be zoeker. En vraagt dan: „Hoeveel broers en zusters hebt u?" „O, behalve Bertus en Piet in Zaandam, de tweeling Kees en Gerrit en m'n oudste broer Jacob. Die zijn nog thuis. En m'n enige zuster is getrouwd en woont in Oos terbeek." Hij weet niet, dat de advokaat, die ui terst voorzichtig is, zijn sekretaresse- op dracht heeft gegeven- de bezoeker voorzich tig uit te horen. Want het kan een val strik zijn om op deze wijze achter de verblijfplaats van mevrouw Schreidel te komen. „Wat doet uw vader eiegenlijk? En wat voor werk verricht u?" „Mijn vader heeft een loodgietersbedrijf in Arnhem. Ik werk bij hem. Evenals mijn drie broers. Piet was er tot voor kort ook, maar die kreeg er genoeg van en helpt nu mijn broer en schoonzuster in Zaandam in de cafétaria." „Vind jij je werk leuk?" Het is voor 't eerst, dat ze hem tutoyeert. Schouderophalend antwoordt Willem: „Wat is leuk? Het werk zelf bevalt me wel, maar niet bij mijn vader. Niks waard om bij eigen te werken. Ik denk, dat ik bij een vreemde baas meer schik zal hebben." Het meisje vraagt nog een paar dingen. Dan gaat er een belletje en komt ze over eind om in het privékantoor te verdwijnen. Dat duurt ook weer enige tijd. Als ze ein delijk terugkomt, blijft ze in de deuropening staan en maakt een uitnodigend gebaar. „Meneer kan u nu ontvangen." Alsbergen is overeind gekomen, als de bezoeker binnenkomt. Hij heeft een half volwassen kind verwacht, bedeesd en ver legen, maar in feite staat hier een grote vent voor hem, die je eerder twintig geeft dan zeventien. Ze drukken elkander de hand, stevig. Dan zegt de advokaat: „Gaat u zitten. Als ik het goed van mijn sekreta resse begrepen heb, bent u weggelopen van huis?" Willem denkt even na voor hij antwoordt: „Tja, je kunt het zo noemen, maar waar is mijn tehuis? Mag ik zelf kiezen of ik bij mijn moeder wil zijn of bij mijn vader? En als het kan bij mijn moeder blijven? En als dat soms onmogelijk is, wil ik haair toch wel graag zien 'en spreken. In dat geval zal ik thuis echt niks zeggen. En helemaal niet, waar mijn moeder op 't ogen blik woont. Kunnen we niet ergens op neutraal terrein afspreken? In een restau rant bijvoorbeeld? Of iets dergelijks, waar ik mijn moeder kan ontmoeten? Dan hoef ik haar adres 'immers niet te weten? Als ik 'haar maar een paar uur mag zien en spreken!" Het is een hartstochtelijk pleidooi. De advokaat denkt na. Hij heeft mevrouw Schreidel al gebeld. Ook zij is voorzichtig, want Jaap is tot alles in staat. Helemaal niet onmogelijk, dat hij of Jacob door tus senkomst van een stroman probeert haar adres te weten te komen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat hij ergens in .de onmid dellijke omgeving van het advokatenkantoor op de uitkijk staat. Al of niet samen met Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Jacob. Als het inderdaad Willem is, wil ze de jongen natuurlijk dolgraag zien en spreken. Ze verlangt minstens even erg naar haar jongste telg als de jongen naar haar. Maar... als het nu een valstrik is? De a'kvokaat en zijn bezoeker praten nog een poosje met elkaar. Voor zich op zijn bureau liggen de aantekeningen van zijn sekretaresse. Hij luistert en onthoudt, wat de jongen heeft gezegd. Bizonderheden over de cafétaria in Zaandam, waar hij de zon dag heeft doorgebracht. En het adres van zijn zuster in Oosterbeek. Hoe haar man heet en wat hij voor de kost doet. Willem heeft het allemaal verteld. Intelligent als hij is snapt hij, dat men zijn betrouwbaar heid test. Dat moeder waarschijnlijk al op de hoogte is van zijn aanwezigheid in Nij megen. Maar geen enkel risico wil nemen. Dan moet hij nog een keer terug naar de hal, waar de receptioniste zit te tikken. Ze knikt hem vriendelijk toe en denkt: ik zou misschien net zo erg verlangen naar mijn moeder in eeri dergelijk geval. Ik kan het me best indenken. In huize Verheijen wordt op dat ogenblik op hoog niveau overleg gepleegd. Met de zoon. Gradus Verheijen besluit tenslotte: „Ik ga eerst met de wagen naar die Als- bergen." Maar dat raadt de zoon af. „Dat u er heen gaat, is geen bezwaar, maar neem in dit geval dan een taxi. Als er iemand op de loer staat, noteren ze uw kenteken en voor een paar gulden kun je tegenwoordig aan de hand van het kenteken naam en adres van de eigenaar te weten komen. Dat is heel eenvoudig." Daar zit ook wat in. Tenslotte besluit Gradus met een taxi naar de Oranjesingel te gaan, waar het kantoor van de advokaat gevestigd is. Martje heeft hem ten over vloede een foto van haar jongste meege geven. Die is weliswaar bijna twee jaar oud', maar dan heeft hij toch iets, om de bezoeker te identificeren. En als het klopt, zien we wel verder, heeft Gradus tegen Martje gezegd. De rit duurt maar enkele minuten. Gra dus stapt voor het huis van de advokaat uit en betaalt de ritprijs, waarna hij de hal betreedt. In een 'hoekje zit een grote jongeman. Hun blikken ontmoeten elkaar. Vóór hij naar binnen ging, heeft hij nog even de foto bekeken en bij zijn binnen komst weet hij: Dit is inderdaad Willem Wildschut. Er is geen twijfel mogelijk en al had hij geen foto van de jongen gezien, hij herkent hem nu weer van de bruiloft van Ineke met haar tweede man. Bovendien, de jongen lijkt op Martje. De man doet evenwel of hij helemaal niet voor de jongen komt en gaat naar het bureautje van de receptioniste. Op gedempte, toon zegt hij: „Ik ben Verheijen. Bij wie mevrouw Schrei del inwoont." Het meisje staat knikkend op en klopt aan de deur van de advokaat. Even later is Verheijen binnen. Willem rookt, in afwachting van het re sultaat van zijn verzoek. Die advokaat heeft het schijnbaar druk, want deze meneer mag meteen naar binnen. Zeker een afspraak. Het duurt even, in welke tijd Verheijen in het kantoor van zijn advokaat een tele foongesprek voert met Martje. Stelt voor, dat zij met een taxi naar een restaurant gaat. Midden in de stad, dat is het beste. De Burchpoort, stelt Verheijen voor. Aan het Kelfkensibos. Daar kun je rustig en ongestoord met elkaar praten. Dan rijd ik er met de jongen naar toe. Dit lijkt me in deze situatie het 'beste. Kan er altijd nog opgelet worden of iemand het tweetal volgt. In dat geval rijden we verder en vermijden we De Burchpoort. En bellen wel ergens. Zo wordt afgesproken. Verheijen praat nog even met de advokaat, waarna de mannen elkaar de hand drukken. Terug in de hal loopt Verheijen op de jongeman toe en vraagt hem: „Bent u Willem Wild schut? Ja? Gaat u dan maar met mij mee." Op zijn beurt is de jongeman ineens voorzichtig. Die advokaat zal tooh geen gemene rol spelen en zijn vader hebben gewaarschuwd? Of de politie? Is dit soms een rechercheur. Gereed om op te springen en er vandoor te gaan vraagt hij: „Wie bent u?" Verheijen begrijpt hem dadelijk en glim lacht even. „In ieder geval niet van de politie. Misschien breng ik je wel bij je moeder." Er komt enig vertrouwen terug bij de jongen. Het gezicht yan de man komt hem enigszins bekend voor. Maar hij kan het tooh niet thuisbrengen. Dus stapt Willem op en groet nog even de receptioniste. „Dank u wel! Dag!" En gaat met de man naar „buiten. Er staat alweer een taxi te wachten met draaiende motor. De beide mannen stappen er zwijgend in. Als ze wegrijden, kijkt Verheijen rond naar even tueel verdachte mensen of voertuigen. Maar geen auto volgt de taxi. Ook niet, als ze na enkele minuten het Kelfkensbos in draaien. Voor ze uitstappen, kijkt Verheijen nog eens, maar er is niets te ontdekken, dat misschien niet klopt. Verheijen betaalt de chauffeur en gebaart de jongen hem te volgen. lp het restaurant kijkt Verheijen naar de ober met een vra gende blik. De ober wijst in een bestemde richting. Ze lopen door een vertrek naar een klein eetzaaltje. En daar zit in een hoekje, vol vrezen en beven mevrouw Schreidel. In één oogwenk ziet Wim zijn moeder. „Mam!" Het is een sahreeuw van blijdschap. Dan rent hij naar het tafeltje. Twee sekonden later liggen moeder en zoon in eikaars armen. Gradus Verheijen staat nog in de deuropening en kijkt toe. Dan keert hij op zijn schreden terug. In het restaurant is er niets veranderd sinds zijn komst en buiten is er evenmin iets ver dachts te bespeuren. Het zit dus wel goed. Nou, laat moeder en zoon eerst maar een poosje alleen. Dit is een gelukkig weerzien na al die weken, waar geen derde bij hoort. Willem Wildschut, bijna achttien jaar oud één meter vijf-en-tachtig lang en 85 kilo zwaar, zit bij zijn moeder met haar hand in de zijne. Er zijn sporen van tranen op zijn gezicht, maar die heeft moeder ei- liefdevol afgeveegd. Gardus Verheijen kijkt een paar keer om de hoek van de deur opening en ziet, dat moeder en zoon dicht bij elkaar zitten en praten. Laat maar, denkt hij, want hij heeft al enige dagen door dat Martje's verlangen naar haar kinderen, althans naar één of meer, steeds groter wordt. De maand verblijf in Spanje ver schafte voldoende nieuwe indrukken, waar door ze in het geheel geen tijd had om te piekeren. Maar weer terug is de nostal gie haar langhaam overvallen. Dit was on afwendbaar, dat wist Gradus. Het ging er nu maar om, wat sterker zou blijken te zijn: de kinderen of hij. Zeker, hij weet nu met stellige zekerheid dat Martje van hem houd. Zoals een vrouw misschien maar één keer in haar leven kan liefhebben. Door de verhalen, die Martje bij stukjes en brokjes uit haar leven heeft verteld, schiep hij zich onwillekeurig een beeld van de situatie in het gezin Wild schut. En de plaats, die Martje er in nam. Welke in feite neerkwam op die van een slavin. De vlucht betekende voor Martje de bevrediging van een jarenlang hunkeren naar vrijheid. Naar iets anders. Nog niet helemaal heeft haar echtgenoot in die vijf- en-twintig jaren van het huwelijk haar per soonlijkheid gedood, maar het heeft niet veel gescheeld. Na haar vlucht naar hem kwam vanzelfsprekend de reaktie. Vandaar, dat hij meteen één der volgende dagen met haar naar Spanje ging. Waar ze kon ge nieten en vergeten. Nu terug... Ja, het ligt voor de hand, dat een moeder dan weer gaat verlangen naar haar kinderen. Daarom is dit misschien een alternatief, de komst van de jongste zoon. Hoewel dit problemen zal geven, want Willem is nog minderjarig, hij moet nog achttien worden. In het voor lopige besluit van de rechter is met geen woord gesproken over de plaats van de beide minderjarige kinderen. En daar moet dus nog wat aan gedaan worden. In ieder geval moet getracht worden, dat Martje de voogdijschap over haar beide jongste kinderen krijgt. Straks nog even Alsbergen er opmerkzaam op maken. Die zal wel weten, welke weg bewandeld moet worden om tot dit resultaat te komen. Na anderhalf uur vindt Gradus het wel letjes. En gaat naar het tweetal. Hij knip oogt naar Martje en zegt: „Wt moeten nu maar eens wat gaan eten, he? Onze jonge vriend zal ook wel wat lusten." Willem wijst op de tas. „Ik heb brood bi> me," zegt hij, eigenlijk meer tot zijn moeder dan tegen de man. „Ineke heeft vanmorgen vroeg alles zelf klaargemaakt." Martje vraagt op kalme toon: „Kunnen we niet beter naar huis gaan? Wat denk jij, Gradus?" De man denkt na. Hij heeft nog altijd geen honderd procent zekerheid, dat de zaak in orde is. Al zal er dan geen opzet achter zitten, de jongen kan toch een fout hebben gemaakt, waardoor men geatten deerd is. Hij geeft nog geen antwoord op deze vraag, maar informeert naar de re sultaten van het gesprek. Martje vertelt in enkele bewoordingen: „Hij is zondagmorgen naar Zaandam ge gaan met het plan niet meer naar zijn vader terug te keren. Maar naar mij. Hij heeft gesnuffeld in vaders papieren en zo het adres van de advokaat te weten ge komen. Zelfs Bertus en Ineke weten niet beter, of hij is teruggereisd naar Arnhem. Daar zal men wel in rep en roer zijn over zijn wegblijven." Gradus is nu wat geruster. „Goed," zegt hij knikkend, „dan gaan we maar naar ons huis. Ik ga even afrekenen en een taxi bestellen. Thuis overleggen we samen, wat ons te doen staat in deze nieuwe situatie." Als de man weer weggegaan is, staan de beide anderen op. Willem vraagt: „Is hij het?" (Wordt vervolgd) BEGROTINGSVERGADE RINGEN IN DE GEMEENTEN K0RTGENE EN WISSENKERKE In een periode van de komende 3 weken zullen in dit blad uitvoerig de algemene beschouwingen 1983 aan de orde komen. En wel als volgt: algemene beschouwingen van de partijen in de gemeente Kortgene; antwoord college en tweede ter mijn en verdere agenda van Kortgene algemene beschouwingen van de partijen in de gemeente Wissenkerke; antwoord college en tweede ter mijn en verdere agenda van de raad van Wissenkerke. Wij hopen dat u begrip heeft voor deze vervolg-procedure. De uitgever. THEMA-AVOND VAN FIOM Op maandag 15 november a.s. houdt Fiom-Zeeland de derde van een serie van drie thema-avonden. Deze avond zal gewijd worden aan het thema „Een nieuwe re latie." De avond zal worden ingeleid door Wim Goedman, maatschappelijk werker. Er zal gepraat worden over het wel of niet aangaan van een nieuwe relatie, en wat daarbij komt kijken. B.v.: hoe zie je jezelf als alleenstaande? wil je samenwonen of niet? welke plaats kan een nieuwe vriend/ vriendin innemen binnen je gezin? hoe denken je kinderen erover? wat verwacht je van een nieuwe relatie? wat heb je zelf te bieden? De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden op Londensekaai 39, het gebouw van Jeugd en Gezin. Een kleine bijdrage voor de koffie zal gevraagd worden. Iedereen die belangstelling heeft is wel kom. Voor meer informatie kan een folder worden aangevraagd bij Fiom-Zeeland. Kruiswoordpuzzel no. 801 Horizontaal: 1. inhoudsmaat - 6. Indone sisch eiland - 11. soort afsluiting - 12. familielid - 14. vod - 16. zonderling, bui tensporig - 18. oorsprong - 20. bitter vocht 21. maand - 22. edelgrootachtibaar - 23. lusthof - 28. wortel - 29. voorzetsel - 30. heilige (afk.) - 31. hemellichaam - 32. transportbedrijf (afk.) - 34. vogel - 36. ambtshalve (Lat. afk.) - 37. magische han delingen verrichten - 38. Iklaar - 39. boom 41. een zekere - 42. hoeveelheid - 45. boom 47. Frans lidwoord - 49. gemalin van Aegir 51. sabelkwast - 54. geheel de uwe (Franse afk.) - 56. in buitengewone dienst (afk.) 57. spoedig - 58. verkeerd, onjuist - 61. plaats in Noord-Holland - 64. deel van de vinger - 65. mak - 67. meisjesnaam - 68. zangstem - 69. autopech. Horizontaal: 1. vlinder - 7. parabel - 13. les 14. Rie - 15. ido - 16. lee - 17. oo - 18. dik - 19. del - 20. mg - 22. eel - 24. vet 26. deur - 29. lever - 31. noga - 33. Essen 35. sen - 36. Maria - 37. rp - 38. mis 40. top - 41. In - 42. elegant - 43. at 45. sta - 46. oei - 48. as - 50. dwaas 52. bel - 54. teken - 56. door - 57. totem 59. page - 60. ark - 61. ser - 63. no 65. uno - 66. eed - 67. ep - 68. don - 70. tno - 72. put - 73. are - 74. Amerika 75. kwetsen. VOETBAL Zaterdag 6 november: Duiveland 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Wolfaartsdijk 2 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 Vlissingen 1 (2.30 uur) Colpl. Boys Al Krabbendijke Al (12.45 u) Zierikzee C2 Colpl. Boys Cl (11.00 uur) Colpl. Boys G2 Zierikzee C3 (11.00 uur) Colpl. Boys Dl Patrijzen Dl (10.00 uur) Veere El Colpl. Boys El (11.00 uur) Bevelanders 1 Wissenkerke 1 (2.30 uur) Oostkapelle 3 Bevelanders 2 (2.30 uur) Middelburg 4 Bevelanders 3 (12.45 uur) Dames: Nieuwland Bevelanders (11 uur) Bevelanders Cl Veere Cl (11.00 uur) Bevelanders Dl Nieuwdorp Dl (10 uur) Wissenkerke 2 Oostkapelle 2 (2.30 uur) Wissenkerke 3 Oostkapelle 4 (12.45 uur) Wolfaartsdijk BI Wissenkerke BI (10 u) Wissenkerke Cl Goes C2/(11.00 uur) Wissenkerke Dl Volharding Dl (10.00 u) Wissenkerke El Bevelanders El (10.0CT u) Brouwershaven 2 Kats 1 (2.30 uur) Kloetinge C4 Cortgene Cl (11.00 uur) Wolfaartsdijk Dl Cortgene Dl (10.00 u) Zondag 7 november: Kwadendamme 1 Cortgene 1 (2.30 uur) RCS 4 Cortgene 2 (12.30 uur) Cortgene 3 Ouwerkerk 2 (2.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 6 november: Dames 2e klas A: Wiska Mytilus 4 (15.30 uur). BILJARTEN Vrijdag 5 november: Ons Genoegen K.B.V. (aanvang 20.00 uur in „De Kroon"). Verticaal: 2. afgodisch - 3. voorzetsel - 4. plaats in Gelderland - 5. rivier in Italië 7. sprookjesfiguur - 8, bijwoord - 9. kleiner worden - 10. vorm van landbewerking - 12. kleurstof - 13. deel van het hoofd 15. rent meester - 17. fijn weefsel - 19. ontkenning 23. afbeelding - 24. waterhoogte (afk.) 25. ontvangdraad - 26. lekkernij - 27. deel van een plant - 31. noodsein (afk.) - 32. groet - 33. vreemde munt - 35. roofdier 40. soort uurwerk - 43. ontsteld - 44. heftige uiting van de gemoedsgesteldheid - 46. de oudere (afk.) - 47. Frans lidwoord - 48. begin - 50. plaats in Finland - 52. fruit 53. vervoermiddel - 55. vogel - 59. metaal 60. nieuwe wereldtaal - 62. mil. opl. school (afk.) - '63. laag - 66. van het lopende jaar (Lat. afk.). Verticaal: 1. vlonder - 2. Leo - 3. is - 4. drie - 5. eikel - 6. ra - 7. pi - 8. adder 9. roet - 10. bl - 11. Eem - 12. leguaan 21. kus - 23. les - 24. ven - 25. dor 27. esp - 28. rem - 30. vergiet - 31. nap 32. gil - 34. niets - 36. motet - 39. sla 40. tno - 43. addenda - 44. two - 45. sar 47. iep - 48. eeg - 49. snerpen - 51. aow 52. bok - 53. les - 55. kam - 57. tronk 58. meeuw - 60. anti - 62. rete - 64. oom 67. ere - 69. ne - 71. oa - 72. pk - 73. as Oplossing kruiswoordpuzzel no. 800

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1