Geffiud*. winterjassen Hoe denkt de bevolking over bezuinigingen? KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ KORSTANJE GOES Steun het Astma Fbnds. Postgiro 55055. Loden Mohair Shetland Gabardine Lama Curl Vorige week, teste vrienden, maakten de raadsleden met de dames, van Kortgene een uitstapje naar de boortoren op het „Peelandse land". Een werkbezoek heet dan zoiets. Toevallig was daar, tussen al die olie- of gas-zookende mensen, ook een reportageploeg van de radio aanwezig. Toen kwam er todh iets vreemds aan het licht. Ik heb het zelf op de radio gehoord. 't Kurtjeense preiveld. 't Was me wat mee de Kurtjeense raed. Ze waere op ekscursie mó-je behriepe bie de boortoren buuten 't durp, di mochte ze komme kieke. Oal de vrouwen mochte mee en reken mè da ze ihenote. Mee rehenj assen en laeraen an, want ut oa flienk heho'te. Toevallug waere ók mensen anwezug, van de radio nog wè. Die 'kwaeme di ök us kieke vo oe vee has of m'n wè Dat vonde die vrouwen prachtug; ze mochte oal wat zehhe vo dat spul. Oe of ze't vonde wier hevrohe en ze vonde 't hlad hin flauwekul. Wat of ter aol nie in de hrond kan zitte. Nou, dat wiste de vrouwen oalemael. Van olie tot an 'houwe munten in een preiveld, hlad pertael. Di oa die radiomensen wè us van hehore en ze keke spiedend rond. Mè alléén de vrouwe van de sikretarus wouw wat zehhe over prei in de Peelandse hrond. Wirom wier d'r toen hevrohe en d'r man keek heschrokke toe. Di mocht ze hlad niks van verklappe; dat was heheim, wat m'n noe. Mè z'n vrouwe was a bezug; ze vertelde éél ut verhael. Da ze prei dee-je kweeke vo die houwe munten oalemael. Lappen prei ze a hezoaid, éél de buurte die eet mee. Hin muntje ze ooit ihevonde; mè prei, dat ze vee. Jullie weten nu, beste vrienden, waar in een bepaald gedeelte van Kortgene, die altijd overheersende preilucht vandaan komt. Mocht u twijfelen aan 'het verhaal, dan zou het volgende mis schien de oorzaak kunnen zijn: Munten hroei-je nie an de prei, dat ze di beslist wè hewete. Mè 't is dienk uk een uutvlucht, omda ze hraeg prei doe ete. CeeBee. Rechtskundig- en inkassobureau Dir. R. J. C. M. Thiry (Lid Ned. Ver. v. Rechtskundige Adviseurs) Postbus 234, 4460 AE Goes. Vosmaerstraat 2, 4461 HT Goes. Telefoon 01100-13830 Inkasso van vorderingen Adviezen Rechtszaken Informaties Huur, Pacht en Kontrakten Arbeidszaken Korrekte en vlotte uitvoering van uw opdrachten! POSTZEGELMIDDAG TE KORTGENE Op zaterdag 6 november a.s. zal in het Verenigingsgebouw „De Pompweie" te Kort gene een postzegelmiddag worden gehou den. De organisatie van deze middag is in handen van de Filatelistenvereniging „Delta-West" te Middelburg. De aanvang van deze middag is 14.00 uur. De toegang is geheel gratis, zowel voor leden als niet- leden der vereniging. KONTAKTAVOND BORST- OPERATIE-PATIENTEN De werkgroep After Care Goes heeft voor de volgende kontaktbijeenkomst dr. Vaan drager, plastisch chirurg te Vlissingen, be reid gevonden een lezing te houden over borstrekonstruktie na amputatie van een borst en de moderne werkwijze hierbij. Met dia's ter verduidelijking. Alle borstoperatie-patiënten zijn welkom en deze keer ook de echtgenoten. Let u wel op de afwijkende tijd en plaats van deze bijeenkomst. Donderdagavond 11 november om 19.30 uur in de kantine van het ziekenhuis De Bevelanden Zuid (St. Joanna), Kloetingseweg 47 te Goes. GESCHIEDENIS VAN KORTGENE Georganiseerd door de Stichting „Welzijn voor Ouderen" hield dhr. M. Meesen een praatje in De Oude Kosterij van de Ned. Herv. Kerk te Kortgene, over het ontstaan en de geschiedenis van het dorp Kortgene. Op interessante wijze toonde hij aan hoe door natuurrampen Noord-Beveland, en ze ker ook Kortgene, met de regelmaat van een klok zijn verdwenen, geheel of gedeel telijk. Meer nog dan door oorlogen en twist heeft de bevolking geleden door dijk- vallen, stormen en overstromingen. Voor Noord-Beveland geldt een periode van vóór 1532 waarin weinig werd beschreven en waarvan weinig is bewaard. De pereiode van na 1532 kenmerkte zich o.a. doordat de macht van Graven en Am bachtsheerlijkheden afnam ten gunste van de centrale regeringen en andere overheids instituten. Ernstige momenten in de ge schiedenis: rampen van 1530 en 1532, waarbij Noord-Beveland verdween, de totale ontreddering in de tijd van Napoleon, de Tweede Wereldoorlog en de watersnood ramp van 1 februari 1953, aldus dhr. M. Meesen. De belangstellenden hebben bijzonder ge noten van de goed gedocumenteerde uit eenzetting over de geschiedenis, -in vogel vlucht, van Kortgene. Tenslotte vertoonde hij een aantal dia's, die zijn gemaakt tijdens reisjes met ouderen. Na afloop werd dhr. Meesen dank ge bracht voor de grondige voorbereiding en uiteenzetting van dit onderwerp. IN IEDER GEVAL HEEL ANDERS DAN DE POLITICI Politici, deskundigen, vakbonden, werkgeversorganisaties en tal van belangen groeperingen hebben de afgelopen jaren hun zegje gezegd over de bezuinigingen op de collectieve uitgaven. Maar hoe denk de Nederlandse bevolking in door snee over de bezuinigingen? Het Sociaal en Cultureel Planbureau heeft door middel van een enquete een onderzoek ingesteld naar de bezuinigingsvoor keuren van de bevolking. Die voorkeuren blijken flink af te wijken van de keuzes die in politiek Den Haag worden gemaakt. De afstand tussen „de po litiek" en de gewone burger is nog altijd erg groot. De belangrijkste posten waarop een groot deel van de bevolking wil bezuinigen zijn defensie, cultuur en vrije tijd, en in mindere mate ontwikkelingshulp. Op de ouderdoms- uitkering (AOW) wil de overgrote meerderheid beslist niet bezuinigen. Ruim 70% wil bezuinigen op defensie en cultuur. De onderzoekers zijn in de eerste plaats nagegaan welk percentage van het totaal aantal ondervraagden op de verschillende overheidsuitgaven wenst te bezuinigen. Hel resultaat vindt u in het volgende overzicht. Percentages bevolking dat wil bezuinigen op de volgende uitgaven: Defensie 73,0 Cultuur, vrije tijd 71,8 Ontwikkelingshulp 47,8 Werkloosheidsuitkeringen 44,3 Bijstand 41,4 Wegenbouw 37,9 WAO 33,4 Onderwijs 31,7 Ziektewet 30,8 Politie 17,9 Volkshuisvesting 15,8 Volksgezondheid 15,3 AOW 7,7 De „bezuinigingswoede" van de Neder landse bevolking richt zich dus vooral op defensie en cultuur. Ruim 70 wil op deze budgetten bezuinigen. Over bezuinigingen op de sociale uitkeringen wordt anders ge dacht. op sommige sociale uitkeringen moet wel, op andere niet of in mindere mate bezuinigd worden, zo blijkt uit de uitslag van deze enquete. riet hoogst scoren de werkloosheidsuitkeringen. Bijna 45% van de bevolking wenst hierop te bezuinigen. Op vallend is dat maar heel weinig Nederlan ders willen bezuinigen op de AOW. Slechts 7,7% toonde zich hier voorstander van, een duidelijk signaal naar „Den Haag" om de bejaarden te sparen als het aankomt op bezuinigingen. De angst voor criminaliteit alsook de angst voor een slechte gezondheid zullen zonder meer ten grondslag liggen aan de geringe animo onder de bevolking om te bezuinigen op posten als politie en volks gezondheid. Ook daar bestaan, wat volks gezondheid betreft althans, in Den Haag heel andere plannen voor. Want dit kabi net wil wel degelijk op volksgezondheid bezuinigen. Hoeveel bezuinigen? De enqueteurs hebben in het kader van dit onderzoek de ondervraagden ook ge vraagd welke omvang de gewenste bezuini gingen naar hun mening zouden moeten hebben. Ook hier weken de antwoorden sterk af van wat in politiek Dén Haag door gaans wordt beslist. De ondervraagden wensten de grootste bezuinigen op defensie. Daar zou, als het aan hun ligt 2,4 miljard gulden bezuinigd moeten worden. Ook wen sen zij èen ingrijpende ombuiging in de uitgaven voor cultuur en Vrije tijd. Die zou 1,2 miljard dienen te bedragen. Op de werkloosheidsuitkeringen zou een half mil- jard' bezuinigd moeten worden, op wegen bouw en bijstand 0,4 miljard en op de Ziektewet 0,3 miljard. Dat gegeven over de Ziektewet springt er uit. De regering was aanvankelijk voornement liefst 1,4 miljard o" de Ziektewet te bezuinigen. Daar voelt de bevolking blijkens dit onderzoek weinig voor. Bezuinigingen op defensie en cultuur hebben duidelijk de voorkeur. Opvallend is ook de tegenzin om op volksgezondheid te bezuinigen. Uit dit onderzoek blijkt dat een bezui niging van 0,2 miljard het hoogste is, wat de ondervraagden juist vinden. Ook op de politie wil men hooguit voor dit bedrag bezuinigen en voor de AOW, heel duidelijk het troetelkindje onder de sociale uitke ringen, willen de ondervraagden niet verder gaan dan een bezuiniging van 0,1 miljard. Niet eensgezind. Behalve wat betreft bezuinigingen op de bijstand, de AOW en de wegenbouw denken Nederlanders qit verschillende leeftijds- en inkomensgroeperingen heel verschillend over bezuinigingen op bepaalde uitgaven. Ook maakt het veel uit of iemand tot de lagere-, dan wel tot de hoger opgeleiden behoort. In het blad Economisch Statisch Berichten wordt in een omvangrijk commen taar op dat onderzoek opgemerkt dat de scheidslijn in het denken over bezuinigingen in het algemeen ligt tussen jonge en oude mensen, tussen hoge en lage inkomens groepen en tussen hoger en lager opgelei den. Opvallend was dat de jongste en laagst opgeleidep de meest extreme bezuinigers bleken te zijn, mensen zonder inkomens bron willen ook meer bezuinigen dan mensen met een hoog inkomen. Uit dit onderzoek kan de conclusie wor den afgeleid dat het voor politici heel moei lijk zal zijn om bezuinigingen te „verkopen" aan de bevolking, want veel Nederlanders willen die bezuinigingen op heel andere uit gaven dan de politici blijkbaar willen, en bovendien wordt binnen de verschillende bevolkingsgroepen ook heel verschillend ge dacht over de vraag op welke uitgaven wel of niet, en zo ja hoeveel bezuinigd dient te worden. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. ONZE NIEUWE KOLLEKTIE IS GEREED. MAAK NU UW KEUZE VANAF 199.-. klpkstraat S goes tal. OIIOO-IMI» voor horen BETAALBARE KWALITEIT

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2