NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD E De moeilijke keuze 1 1 1 J 1 1 SPORTAGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? u 25 36 57 Mo. 4040 Donderdag 28 oktober 1982 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In Zaamdam is men verrast, als broer Wim plotseling de cafetaria betreedt. Het is er nog niet druk, want de zaak is nauwe lijks een half uur open. „Wat leuk," zegt Ineke als Wim haar gelukgewenst heeft met haar verjaardag, „dat je de lange reis ge- .maakt hebt. Dank je wel voor je geluk wens. Ga es in de keuken kijkendaar is Piet ook In de keuken begroeten de broers elkaar joviaal en slaan wederzijds op elkanders schouders. Wim zegt heel oneerbiedig: „Je kunt wel zien, dat jij in een vreettent werkt; je hebt een dikke kop gekregen". Piet grijnst wat en vraagt dan: „Hoe is het thuis?" „Gaat", antwoordt Wim, terwijl hij naar de handelingen van zijn broer kijkt, die be zig is patat in een schaal te doen en er dan wat zout op strooit. „Er is nu een huis houdster, mevrouw Van der Wende. Ze kan gelukkig goed eten koken. Voor het overi gevader is bijna elke dag uit zijn hu meur. Weet je al, dat moeder de scheiding er door wil drukken? En Jacob ruzie gehad heeft in Eist, met Grada? Ik moet nog zien of,dat aanblijft". „Dat je weg mocht van vader". Piet kijkt nog altijd enigszins verwonderd. „Iemand moest toch gaan? Anders ging moeder, maar die is er niet meer, dus stel de ik voor te gaan namens de familiee". Op zijn beurt grijnst de jongste naar zijn broer. „Als het zo doorgaat, blijft er niet veel meer van de familie over". Piet knikt. „Zeg dat wel. Wanneer moet je terug zijn?" „O, morgenvroeg. Het heeft geen haast". Ook Bertus is verrast, als hij beneden komt. Natuurlijk is broertje, zoals de ad deren hem nog altijd noemen, welkom. Ine ke verwent hem met lekkere hapjes en knipoogt een paar keer. Piet is meegevallen sinds hij bij haar en Bertus in huis is. Wim heeft ze ook altijd een leuke vent gevonden. De restnou, daar loopt ze vast niet mee weg, maar ze heeft er gelukkig nauwe lijks iets mee te maken. „Nog altijd niets gehoord van moeder?" vraagt de vrouw, als ze een paar rustige minuten hebben. Wim schudt het hoofd. „Nee. Vader heeft weer een brief gehad van een advokaat uit Nijmegen. De scheiding tussen tafel en bed is nu een feit". Ineke weet het al, maar kijkt toch ver wonderd. „Hoe weet jij dat? Heeft vader het je verteld?" „Kun je net denken, maar hij is wat slor dig met de brieven en gooide ze enkele dagen geleden los in de bureaula. Nou, toen ik even op kantoor was en vader niet, heb ik ze gelezen. Ook de brief van moeder. Zal ik jullie eens wat vertellen, wat je niet weet? Vader en moeder hebben thuis na die bruiloft 's avonds ruzie gehad. Over de Spaans reis. Toen is moeder geslagen, want ze schrijft in die brief ongeveer: Het beetje achting, dat ik nog voor je voelde, heb je op de avond na ons zilveren huwelijksfeest er uit geslagen. Toen was voor mij de maat vol. Zoiets tenminste. En nu kan ik best begrijpen, waarom moeder er vandoor ging. Dat zou ik ook gedaan hebben. Snap jij dat nou? Vijfentwintig jaar getrouwddan sla je je vrouw toch niet? Of is dat in elk huwelijk zo? „Welnee, malle jongen". Ineke schudt het hoofd. Stel je voor, dat Bertus haar sloeg. Hoe zou ze reageren? Ik ben dol op hem. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer; POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE maar dat zou ik, denk ik, niet accepteren. Dit zegt ze natuurlijk niet tegen haar broer. Dat slaan is voor haar overigens nieuws, dat vader indertijd, nadat hij de brief ont ving, wijselijk heeft verzwegen. Die avond is Wiqa om elf uur nog in de cafetaria, waar tussen de bedrijven door zo goed en zo kwaad als mogelijk is feest wordt gevierd. Een verjaardag is een mijl paal, maar als je een cafetaria drijft, moet het werk doorgaan. Na sluitingstijd drinken ze boven nog wel een borreltje op deze ge denkwaardige dag. Ineke adviseert Wim tij dig naar bed te gaan, omdat hij de volgen de morgen immers vroeg op moet. De jon gen schudt zijn hoofd. „Jij bent jarig en ik vind het fijn bij jullie te zijn. Ik wil er zo lang mogelijk van genieten. Morgenavond ga ik desnoods wel wat vroeger naar bed om de scha in te halen", voegt hij er lachend aan toe. De volgende morgen vroeg maakt Ineke wat brood klaar en doet er allerlei lekker nijen bij, die de vorige dag zijn overgeble ven. Ruim voldoende voor een dag. Wim is blij met alle blijken van hartelijkheid. Dat is hij thuis, sinds moeder er niet meer is, helemaal niet meer gewend. „Dank je voor alles", zegt hij tegen zijn schoonzus en deze pakt zijn hoofd tussen haar beide handen en kust hem spontaan op beide wangen. „Leuk, dat je geweest bent, zwagertje. Je doet 't maar eens over, hoor. Ook zonder verjaardagen ben je hier welkom. Goede reis". De ochtend is fris, als hij op zijn gemak met de grote tas ik heb er mijn werk plunje in, heeft hij ter verklaring gezegd door de nog stille straat loopt. In de rich ting van het station. Zo vroeg rijdt er nog geen stadsbus. Ineke heeft uitgeduid, hoe hij moet lopen. En nagekeken in 'het spoor boekje, hoe laat hij weg kan en dat is zo ongeveer ieder kwartier. In Amsterdam over stappen, vergeet het niet! Hoewel treinreizen voor Wim vast geen dagelijks werk is, kijkt hij wel terdege uit op de stations. Een half uur later is hij bij het kaartjesloket en koopt daar een en kele reis Amsterdam in plaats van Arnhem. In de hoofdstad aangekomen, loopt hij naar de uitgang en ziet het plein vol met trams en autobussen. De eerste de beste man in uniform, die hij ziet staan, klampt hij aan en vraagt: „Ik moet naar de autoweg U- trecht. Welke tram of bus heb ik dan no dig?" De man wijst naar een tramstel, waarop het cijfer 25 staat. „Deze. Meerijden tot het eindpunt, dan ben je vlak bij de brug. Aan de andere kant begint de autoweg. Ga je zeker verder liften?" Wim lacht even en knipoogt. „Hoe raadt u het". De rit door de binnenstad en later door de buitenwijken vindt hij hoogst interes sant. Want het is de tweede of derde keer in zijn leven, dat hij in de hoofdstad komt. Het is hier druk, maar dat is het in Arn hem ook. Zo zal het wel in iedere stad zijn. Aan het eindpunt stapt hij uit, waarna hij wat rondkijkt. Hij ziet een onafgebroken stroom auto's van een bepaald punt komen en een andere stroom begeeft zioh in die richting. Daar zal dus wel de autoweg naar Utrecht beginnen. Rustig loopt hij in deze richting. Al is het nog geen acht uur in de ochtend en de maand september al een heel eind gevorderd, het begint al warm te worden. De tas is tamelijk zwaar en gaat van de ene hand in de andere. Na enkele minuten bereikt hij de grote brug en dan heeft hij al aan de verkeersborden gezien, dat de brug in feite het begin is van de grote weg. Een eindje over de brug staan al lifters. Best mogelijk, dat hij een poos moet wachten, voor hij een auto krijgt, maar dat mag 'm niet hinderen. Hij heeft vandaag alle tijd en genoeg eten bij zich. Daar heeft Ineke voor gezorgd. Bertus heeft het toch maar geweldig getroffen met haar. Als ik nog eens zo'n gelukje zou hebben Willem Wildschut staat meer dan een uur met zijn duim omhoog voor er eindelijk een auto afremt en een eindje verder stil staat. Wim rent er heen, voorzover de zwa re tas dit toelaat. De man heeft het portier al open en buigt zich naar de jongman, als hij er is. „Waarheen?" ,Jk moet naar Nijmegen, meneer". De man maakt een uitnodigend gebaar. „Dan tref je het, ik moet er ook zijn. Stap •maar in". Even later is de wagen alweer op de rij baan. De man zet er vaart in en wijst naar het dashbordkastje. „Als je roken wilt, ga je gang". „Dank u, meneer". Hij neemt een sigaret uit het pakje en steekt die aan. De man naast hem heeft alle aandacht voor het drukke verkeer en vraagt af en toe wat. „Woon je in Nijmegen?" „Nee. Ik ga op familiebezoek". „O. Vrije dag?" De lifter knikt. „Snipperdag", fantaseert hij. „De boog kan niet altijd, gespannen staan". „Dat is zo". De rit naar de keizerstad duurt ruim an derhalf uur. In Arnhem moet de man van de autoweg af om de Rijnbrug te bereiken. Dat gaat met horten en stoten, want bijna elk stoplicht in de stad is raak. Wim knijpt hem een beetje. Stel je voor, dat vaders wa gen of die van Jacob ineeens naast hem 'komt te staan. Of er achter. Dan is hij zwaar de pisang. Want vader zowel als Ja cob is in staat hem uit de auto te sleuren. Maar gelukkig gaat alles goed. Het laatste stukje van de Arnhemse Rijnbrug naar Nij megen is een kwestie van vijftien minuten. De man vraagt: „Waar moet je zijn in de stad?" Zonder te weten, dat hij aardig in de omgeving komt van het domicilie van zijn moeder,' antwoordt de jongen: „O, in de buurt van het station: het steekt niet zo krap". „Ik moet een andere kant op. Daarom zal ik je bij het Keizer Karelplein er af zetten. Ben je niet ver meer van het station". „Heel graag. En hartelijk dank voor de lift". Tegen kwart voor elf staat hij in Nijme gen op straat. Het is zonnig weer en dus warm. Uit zijn zak haalt hij een stuk pa pier en kijkt er op. Hij moet zijn bij ene meneer Alsbergen. Dat is een advokaat. De advokaat van moeder. Die zal wel weten, waar zijn moeder nu woont. Aan hem wil de jongen het adres vragen, want hij ver langt verschikkelijk naar haar. Als ik nog langer thuisblijf, word ik gek. Ik wil naar m'n moeder Met vragen en zoeken vindt hij eindelijk de statige straat, waar advokaat Alsbergen zijn praktijk heeft. Een receptioniste zit in de hal, als hij die betreedt. „U wenst?' vraagt ze op vriendelijke toon aan de be zoeker. „Ik wil graag meneer Alsbergen spreken". „Hebt u een afspraak?" Nee, hij heeft vanzelfsprekend geen af spraak. Is dat nodig? Dat is voor hem-on bekend, want hij heeft nog nooit iets met advokaten te maken gehad. „Nee", ant woordt hij, „maar het is wel belangrijk". „Hoe is uw naam?" „Wildschut. Willem Wildschut". De vrouw schrijft het op. „Woont u in Nijmegen?" Willem schudt zijn hoofd. Hij denkt na. Het is moeilijker dan hij gedacht heeft. Als hij vertelt, dat hij uit Arnhem komt, be staat de mogelijkheid, dat meneer Alsber gen hem niet eens wil ontvangen. Moeder zal best bedongen hebben, dat haar adres geheim moet blijven. Maar hij wil zo erg graag naar zijn moeder. Er is maar één mo gelijkheid, die hem een redelijke kans op succes kan geven: alles maar precies ver tellen. En dat doet hij. Tegen de secreta resse. Dat zijn moeder weggegaan is van huis, omdat ze door vader was mishandeld. Dat ze daarom wil scheiden. Dat meneer Alsbergen haar advokaat is en dat ze mis schien in Nijmegen of omgeving woont. En tenslotte, dat hij zo verschrikkelijk naar zijn moeder verlangt. De jongeman loost een zware zucht als hij alles verteld heeft. Voor al dat laatste het verlangen naar zijn moeder vindt hij achteraf gênant. Daar om is hij gaan blozen. De receptioniste heeft een paar aanteke ningen gemaakt en kijkt de jongen onderzoe kend aan, als hij uitgesproken is. Nee, dit is geen bedrieger. Ze heeft wel enige men senkennis gekregen in de vier jaar, dat ze nu in dienst is bij advokaat Alsbergen. „Hoe oud bent u?" vraagt ze. „Zeventien, juffrouw. Maar over twee maanden word ik achttien". „En bent u thuis bij uw vader? Waar woont u eigenlijk?" „In Arnhem ja". „Weet uw vader, dat u hierheen gegaan bent?" Heftig hoofdschudden is zijn eerste reac tie. „Nee, o nee! Ik mocht gisteren naar Zaandam. Daar wonen mijn broers Piet en Bertus. Bertus is getrouwd en heeft daar een cafetaria. Ineke, dat is mijn schoonzus, was gisteren jarig. Ik heb thuis eergisteren besloten, als ik naar Zaandam mocht gaan, direct daarna maandag hierheen te reizen om te proberen bij mijn moeder te komen. Dat kan toch ook? Dat ik bij mijn moeder mag blijven inplaats van bij mijn vader? Ik Ben de jongste". De jonge vrouw aan haar bureau peurt het intense verlangen van deze jongen, die in zijn hart misschien nog een kind is, naar zijn moeder. „Hoe lang hebt u uw moeder niet gezien?" „Nou, na die morgen, toen ik gewoon naar het werk ging. Dat was eind juni, als ik me goed herinner. Bijna drie maanden". Ze komt overeind. „Wacht hier maar e- ven", zegt ze en haar toon klinkt ongewoon zacht. In haar hart is ze begaan met dit grote kind. Het duurt enige tijd, dan komt de vrouw terug en neemt haar plaats weer in. „U zult nog even geduld moeten hebben; me neer is ergens mee bezig". Ze pakt een doosje van het bureau en houdt het geopend voor hem. „Roken?" (Wordt vervolgd) ST. NICOLAAS-AKTIE ZON IN DE SCHOORSTEEN Overal en allerwege wordt bezuinigd op tal van manieren. Bij de Nationale Vere niging „De Zonnebloem" rekent men er toch op, dat zieken, gehandicapten en hulp behoevende bejaarden niet in de kou komen te staan. Men hoopt dat evenals in voorgaande jaren evenals in voorgaande jaren meer dan tachtigduizend mensen een pakje maken. De recessie ten spijt. Het gaat immers bij dat maken van een pakje niet om dure geschenken. Neen, d'e 'bedoeling die altijd achter de aktie „Zon in de Schoorsteen" heeft gezeterf is: Medemensen laten voelen, dat zij tot onze gemeenschap behoren. In het pakketje kunnen kleine attentfes (geschikt voor een rieke) voorzien worden van versjes, e.d. Met een beetje moeite kan men een leuk pakje maken. Om een adres (met wat bijzonderheden) te verkrijgen van iemand die in aanmerking komt voor een pakketje, kan men een kort briefje schrijven naar onderstaand adres. Er dient wel voor antwoord een postzegel •van zeventig cent te worden ingesloten. Men ontvangt dan rond 15 november en kele gegevens over en het adres van iemand die voor een pakje in aanmerking komt. U kunt het pakje sturen of zelf bezorgen. Geschreven kan worden aan: De Zonne bloem, Postbus 7000, 4380 NA Vlissingen. VOETBAL Zaterdag 30 oktober: CoLpl. Boys 1 Apollo 1 '(2.30 uur) Colpl. Boys 2 SSV 2 (2.30 uur) VCK 3 Colpl. Boys 3 (2.30 uur) SSV Al Colpl. Bovs Al (12.45 uur) Colpl. Boys Cl WIK Cl (11.00 uur) Volharding Dl Colpl. Boys Dl (10.00 u) Cadzand 1 Bevelanders 1 (2.30 uur) Bevelanders 2 GPC 3 (2.30 uur) Bevelanders 3 Wissenkerke 3 (2.30 uur) Dames: Bevelanders Nieuwdorp (11 uur) Serooskerke Al Bevelanders Al (12.45 u) Bevelanders Cl VCK Cl (11.00 uur) Borssele Dl Bevelanders Dl (11.00 uur) Bevelanders El Noormannen El (11.00 u) Kloetinge F Bevelanders F (10.00 uur) Kloetinge 3 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Apollo BI Wissenkerke BI (12.45 uur) Wissenkerke Cl Colpl. Boys C2 (11.00 u) Wissenkerke Dl Wolfaartsdijk Dl (10 u) Wissenkerke El Serooskerke El (10.00 u) Wolfaartsdijk F Wissenkerke F (11.00 u) Kats 1 Wolfaartsdijk 2 (2.30 uur) Cortgene Cl Goes C2 (11.00 uur) Nieuwdorp Dl Cortgene Dl (11.00 uur) Cortgene F Colpl. Boys F (10.00 uur) Zondag 31 .oktober: Cortgene 1 Dreischor 1 (2.30 uur) Cortgene 2 Hansw. Boys 2 (2.30 uur) Goes 5 Cortgene 3 (10.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 29 oktober: Aspiranten: Valkenisse Delta-C. (19.00 uur te Middelburg) Dames: Delta-C. 2 Volharding 2 (21.00 uur te Kapelle) Dames: Delta-C. 1 Sas (21.00 uur te Kapelle) VOLLEYBAL Zaterdag 30 oktober: Heren le klas: -Wiska Mytilus 3 (17.00 uur) Dames 2e klas A: Marathon 5 Wiska (17.00 uur) Heren 2e klas A: E.V.V.C. - Wiska 2 (17.00 uur) BILJARTEN Vrijdag 29 oktober: B.V. Revanche H.V.V. Vlissingen (20.00 uur te Kamperland) Kruiswoordpuzzel no. 800 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 17 19 20 23 24 26 27 28 30 32 33 37 38 3d 40 41 42 43 44 45 4S 47 48 49 50 51 55 56 60 61 S3 63 64 66 67 68 SS 70 71 72 73 74 75 Horizontaal: 1. insekt - 7. gelijkenis - 13. onderricht - 14. meisjesnaam - 15. nieuwe wereldtaal - 16. watering - 17. onderoffi cier (afk.) - 18. gezet - 19. vallei - 20. gewicht (afk.) - 22. drank - 24. dik - 26. soort toegang - 29. inwendig orgaan - 31. lekkernij - 33. plaats in Duitsland - 35. vreemde munt - 36. meisjesnaam - 37. eerwaardige vader (Lat. afk.) - 38. niet raak 40. bovenste deel - 41. laatste nieuws (afk.) 42. sierlijk, bevallig - 43. administratieve troepen (afk.) - 45. bevel - 46. uitroep 48. boom - 50. mal - 52. schel - 54. sein 56. voorzetsel - 57. indiaans vereerd sym bool - 59. hofjonker - 60. woonboot - 61. Soc. Econ. Raad (afk.) - 63. windrichting (afk.) - 65. Org. der Ver. Naties (afk.) 66. gelofte - 67. eerste persoon (afk.) - 68. Spaanse titel - 70. tot nader order (afk.) 72. gegraven diepte - 73. vlaktemaat - 74. werelddeel - 75. pijn doen. Verticaal: 1. slootplank - 2. jongensnaam 3. bestaat - 4. telwoord - 5. boomvrucht 6. rondhout - 7. onmeetbaar getal - 8. reptiel - 9. schoorsteenzwart - 10. wel willende lezer (Lat. afk.) - 11. water in Utrecht - 12. reptiel - 21. liefkozing - 23. - onderricht - 24. heidemeertje - 25. on vruchtbaar - 27. boom - 28. belemmering 30. keukengerei - 31. drinkgerei - 32. kreet 34. nihil - 36. meerstemmige compositie 39. groente - 40. toegepast natuurweten schappelijk onderzoek (afk.) - 43. bijvoeg sels (Lat.) - 44. Eng. telwoord - 45. treiter 47. boom - 48. Eur. Econ. Gemeenschap (afk.) - 49. striemen, schrijnen - 51. Alg. Ouderdomswet (afk.) - 52. mannelijk dier 53. lering - 55.'toiletgerei - 57. afgeknotte boomstam - 58. vogel - 60. tegen - 62. hennepbraak - 64. familielid - 67. aanzien 69. deel van een Franse ontkenning - 71. onder anderen (afk.) - 72. eenheid van kracht (afk.) - 73. spil. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 799 Horizontaal: 1. planeet - 6. woerden - 11. lok - 12. ale - 13. els - 14. nor - 16. ass 18. sir - 19. edam - 20. sneb - 22. geen 24. oase - 26. eikel - 28. haard - 29. norg 30. neger - 32. dans - 33. nek - 34. trap 37. eisen - 39. aula - 42. ledig - 43. links 44. anti - 45. tast - 46. leep - 49. thee 51. elf - 54. sla - 55. ate - 56. ter - 58. zee 59. alt - 60. elegant - 61. notitie. Verticaal: 1. plengen - 2. lol - 3. aks 4. eend - 5. term - 6. waas - 7. esse 8. das - 9. eli - 10. nerveus - 15. oasen 17. snaar - 19. enig - 21. bord - 23. eer 25. ada - 27. lenig - 28. hekel - 31. ges 34. trapeze - 35. alt - 36. peil - 37. eifel 38. nicht - 39. akte - 40. usa - 41. astarte 47. esla -' 48. past - 49. tarn - 50. eest 52. lel - 53. fee - 56. tat - 57. eli.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1