NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD R De moeilijke keuze 1 1 i n I 1 1 i 1 1 m SPORTAGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? 14 19 21 - 24 32 36 30 45 50 No. 4039 Donderdag 21 oktober 1982 86e Jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Nelia maakte haar sigaret uit, schouder ophalend. „De tijd zal 't leren. Probeer u ermee vertrouwd te maken, dat u vanaf vandaag een arbeidskracht minder hebt in de zaak. Pieter ziet if niet meer terug." „En jij sterkt hem daarin, he? Jullié vallen me allemaal af! Mooie kinderen heb ik! Daar heb ik al die jaren hard voor gewerkt!" „Maak er alsjeblieft geen drama van, want. zo erg is het niet. Zonder Piet zult u er geen boterham minder om eten. Neem wat minder werk aan; u kunt ook teveel willen." Het afscheid, een paar minuten later, is koel. Na zijn vertrek belt Nelia haar broer in Zaandam en vertelt in enkele woorden het gesprek met haar vader. „Misschien vermoedt hij, dat Piet nu bij jullie is. Heeft hij nog niet gebeld? Enfin, dat is een kwestie, die jullie zelf maar met vader moeten uitmaken. Hoe is het met Piet?" „O, de omstandigheden in aanmerking nemende zijn oog zit nu zo goed als dicht niet gek. Hij helpt Ineke in de keuken. We laten hem eerst een dag of wat acclimatiseren. Daarna moet hij maar beslissen, wat hij wil. Ons zit hij niet in de weg." Een dag of tien later ds er weer een prentbriefkaart uit Spanje. Nelia bemerkt dadelijk, dat ook deze van haar moedér is. Ze draait hem om en leest: „Ben gezond en bruin verbrand. Geniet van zon en zee. Veel liefs, moeder." De kaart is een dorps gezicht met bergen op de achtergrond. Ze leest de plaatsnaam: Carballo. Ook van dit dorp of stadje heeft ze nooit gehoord. Zelf is ze nog maar één keer in Spanje geweest. Eigenlijk was het haar huwelijks reis met Vincent. Thuis werd vakantie be schouwd als iets, dat wettelijk was opge drongen. Als de bouwvakvakantie begon, sloot vader noodgedwongen ook zijn'zaak, maar dat ging geen enkel jaar van harte. De jongens vlogen die tien of veertien dagen er uit. In die periode was vader doorgaans sjachrijnig, want het kostte im mers geld? De jongens stonden er op, dat ze vakantiegeld kregen. Zelf bleef hij door gaans die dagen thuis. Dat moeder en zij net zo goed behoefte hadden aan vakantie, interesseerde hem niet. Nee, dat waren nooit leuke dagen. Toch vanavond eens opzoeken, waar die plaatsjes liggen. Als ze tenminste op de kaart van Spanje te vinden zijn. Piet Wildschut komt in Zaandam op zijn gemak en vermaakt er zich. Een boos telefoontje van zijn vader lapt hij aan zijn laars. Het dreigement, dat hij zelf zal ko men om zijn halsstarrige zoon weg te halen uit Zaandam, neemt hij met een korreltje zout. Dat moet vader dan maar proberen. Ik ben negentien jaar en niet meer van plan me te laten slaan. En zeker niet, als het onrechtvaardig is. O, zo. Hij heeft een paar keer bij een bedrijf gesolliciteerd. Daar heeft men hem naar diploma's en getuigschriften gevraagd. Di ploma's heeft hij, een getuigschrift natuur lijk niet. Omdat hij tot nogj, toe bij zijn vader in het bedrijf heeft géwerkt, maar er met ruzie is weggegaan. Dit laatste wekt niet bepaald vertrouwen. En drie dagen na zijn sollicitatiebezoek krijgt hij een beleefd briefje, waarin wordt meegedeeld, dat in de Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE vakature is voorzien. Dus "blijf t hij voorlopig Ineke en Bertus helpen in de cafetaria. Waar er twee van eten is er ook voldoende voor drie. Piet werkt gestadig mee. Hij is gewillig en leert graag. Bovendien is hij nergens .te beroerd voor. Ineke vindt hem steeds geschikter en omdat hij feeling blijkt te bezitten voor bakken en braden, koken en uitdenken van lekkere snacks, animeert ze hem wat vaker voor 't fornuis te gaan staan. Een goede kok kan vandaag de dag altijd nog werk vinden. Hoofdstuk 8. Verdere afbrokkeling. Als Jaap Wildschut van de advokaat van Martje bericht krijgt, dat de rechtbank er in toegestemd heeft, dat er een voorlopige scheiding zal plaatsvinden, zoals dat heet: tussen tafel en bed, zit hij eerst even ge schrokken naar de enkele regels in de brief te kijken. Mevrouw Schreidel heeft er van af gezien alimentatie te eisen. En tot slot wordt de heer Wildschut nogmaals ver zocht naam en adres van zijn raadsman op te geven. Dit is een klap in het gezicht van Jaap Wildschut. Hij is die hele dag uit zijn humeur. Dus Martje zet trots alles door. Hoewel hij helemaal niet bekend is met de gebruikelijke procedure in een schei dingszaak, heeft hij wel zoveel ontwikke ling om te begrijpen, dat de definitieve scheiding er door komt, als Martje voet bii stuk blijft houden. En daarna? Kan hij zijn zaak wel opdoeken, want Martje zal ongetwijfeld haar deel wel opeisen. Het is maar een gekke wereld, waarin zulke dingen voorkomen, zonder dat je er wat aan kunt doen. In arren moede wendt hij zich tot de advokaat in Arnhem, die in het verleden al een paar keer zijn belangen heeft be hartigd. En zet hem de zaak uiteen, daarbij de laatste brief van advokaat Alsbergen uit Nijmegen overhandigend. De Arnhemse advokaat leest de brief en vraagt verdere bijzonderheden, want er zal toch wel meer voorgevallen zijn dan enkel het feit, dat mevrouw Schreidel een andere man heeft leren kennen. Jaap ontkent het. Het woord van Martje tegenover het zijne. Hij is niet van plan details mee te delen. De advokaat is bereid kontakt op te nemen met zijn confrater in Nijmegen om hem mee te delen, dat de heer Wildschut blijft weigeren in een scheiding toe te stemmen. Omdat daarvoor zijns inziens geen enkele grond aanwezig is. Dan moet Alsbergen maar ver der zien, hoe hij deze puzzel oplost. In huize Wildschut moet een huishoudster komen. De jongens dringen er op aan, want zo gaat het niet langer. Het wordt een vrouw van onbestemde leeftijd, weduwe met twee getrouwde kinderen. En aanbevolen door een zakelijke relatie van Jaap. Hoewel hij er erg sceptisch tegenover staat voor wat haar prestaties betreft, heeft hij wel zoveel verstand en begrip, dat hij maar zo weinig mogelijk moet zeggen. Ook de jon gens staan enigszins gereserveerd tegenover de nieuwe huisgenote, maar na enkele da gen moeten ze toegeven, dat mevrouw Van der Wende uitstekend kan koken, zich hele maal niet op de voorgrond plaatst, 's avonds bescheiden in een hoekje zit te lezen of naar de televisie kijkt. Zelfs Jaap moet toe geven, dat hij het zeker met deze vrouw heeft getroffen. Al kost ze maandelijks een behoorlijk bedrag. Dat moet er ook weer af. Financieel gaat hij er zodoende niet op vooruit. Overigens is er in huize Wildschut één, die het steeds moeilijker krijgt, nu moeder niet meer thuis is en naar alle waarschijn lijkheid ook wel nooit meer thuis zal ko men. Het is de benjamin in het gezin: Willem Wildschut, 17 jaren oud en stu derend voor het vakdiploma. Werkzaam in het bedrijf van zijn vader. Elke dag opnieuw zijn taak verrichtend, geduldig en zwijg zaam. Want sinds moeder weg is, is de vreugde uit zijn leven. Hij piekert. Soms ligt hij 's nachts in zijn bovenbed ze slapen nu met z'n drieën op één der ka mers, want mevrouw Van der Wende heeft noodgedwongen één der jongenskamers toe gewezen gekregen te huilen. *Als de twee ling slaapt. Hij verlangt steeds heviger naar zijn moeder, maar wil het niet laten merken tegenover zijn broers, bang dat hij hierom uitgelachen zal worden. De tweeling is er schijnbaar al mee verzoend, dat hun moeder niet meer terugkomt. Ze kijken avond aan avond naar de televisie, drinken hun biertje en rollen shagjes, waardoor aan het eind van de avond de kaïfter blauw staat van de smook. In het weekeind gaan de beide broers dansen of biljarten of met een meisje uit. Individueel. Dan is Wim doorgaans alleen thuis, want mevrouw Van der Wende wil zondags vroeg eten en daar na vertrekken. Om pas maandag in de loop van de ochtend terug te komen. Ze zet wel alles klaar voor de zondagavond en maandagmorgen. Voor het overige moeten de vijf mannen zichzelf maar zien te redden. Zodoende zijn, de weekeinden voor Wim een verschrikking. Mogen de anderen uitgaan, wanneer ze willen, vader Wildschut ver langt van zijn jongste, dat hij het weekeind benut om te studeren. Hij gaat drie avonden in de week naar school en krijgt dan taken mee, die hij in het weekeind moet uit werken. Maar hij wil er ook wel eens uit. Op een "zaterdagavond heeft hij er woor den over met zijn vader. Om te beginnen wil hij meer zakgeld hebben. De tweeling krijgt nu maandelijks 'loon. Hoeveel, dat weet hij niet, want de broers willen het hem niet vertellen. Maar het is zeker enige keren meer dan hun zakgeld was. Zelf heeft hij nu een tientje in de week, maar dat vindt hij voor zijn leeftijd te weinig. Hij attendeert zijn vader op een artikel in de krant, waarin staat, dat er een minimum loon zal worden vastgesteld voor zeventien en achttienjarigen. En dat is heel wat meer dan een tientje in de week. Voor een zeventienjarige is dat bijna zeventig gulden. Om precies te zijn tweehonderd en vijf-en-tachtig in de maand. „Ik hoef geen zeventig in de week, maar ik wil wel voorlopig de helft. Als, Kees en Gerrit loon krijgen, wil ik het ook. Dat is niet meer dan billijk." Jacob, die ook thuis is hij heeft on genoegen gehad met zijn verloofde en heeft besloten dit weekeind niet naar Eist te gaan, want Grada moet niet denken, dat hij zich door- haar op z'n kop laat zitten, dan maakt hij het net zo liefe nog uit zegt, voordat zijn vader, die rood aanloopt, kan reageren: „Jij presteert nog op geen stukken na het werk, waarvoor zo'n mini mum-loon wordt uitbetaald. Overigens be taalt vader ook:nog jouw studiekosten en boeken en dat jfs niet mis. Een tientje in de week heb je en je bent ontevreden? Toen ik zo oud was als jij kreeg ik een rijksdaalder." „Dat is zeven jaar geleden, toen waren de lonen ook veel lager. Ik wil meer hebben. En morgen ga ik naar Zaandam, want Ineke is jarig. Iemand van ons moet er toch heen; of niet soms?" Jacob Wildschut is even uit zijn balans gebracht. Verjaardagen schelen hem nau welijks iets. Dat zijn evenementen, die geld kosten en alles, wat geld kost en onnodig is, vindt Jacob evenals zijn vader onsympa thiek. Hij weet zich nauwelijks de geboorte dagen van zijn broers te herinneren en zou op dit moment niet eens de geboorte datum van zijn zuster kunnen noemen. Om van haar man maar helemaal te zwijgen. Zo, dus Ineke is morgen jarig. Hij kijkt naar zijn vader, die alweer bijkleurt. Vader Wildschut onthoudt zulke zaken evenmin. Omdat dit naar zijn mening vrou wenzaken zijn. Op de verjaardagen in de familie werd altijd door Martje geatten deerd, maar Martje is er niet meer en mevrouw Van der Wende weet ze vanzelf sprekend niet. Dat Wim er nu aan denkt, is eigenlijk niet gek. Hoewel hij zich al boos maakte .over de eisen, die zijn jongste in zijn ogen nog een snotneus stelde. Maar verjaardagen mogen niet vergeten worden, al heeft hij nog altijd niet veel op met zijn schoondochter in Zaandam. Na denkend knikt hij een paar keer en zegt: „Goed. Ga morgen maar na de vroegmis. Ik zal je geld geven voor de reis. Morgen avond vóór elven weer thuis." Wim durft nu wat meer te zeggen, nu hij naar Zaandam mag gaan. Als vertegen woordiger van het gezin. „Dan blijf ik liever thuis," zegt hij, „als ik morgenavond al om elf uur terug moet zijn. Dan is het nauwelijks de moeite. Morgenavond vieren ze het vanzelfsprekend. Ik neem maandag morgen wel één van de eerste treinen. Dan ben ik toch,wel tijdig op het werk." „Morgenavond elf uur. En geen minuut later. Als het niet naar je zin is, mag je ook thuisblijven," decreteert Wildschut. „Wie gaat er dan voor mij in de plaats naar Zaandam?" „Niemand natuurlijk. We hebben tegen woordig wel andere dingen aan ons hoofd dan verjaardag vieren," merkt Jacob scham per op. „Oké," zegt Wim berustend. „Geef maar geld, want ik ben er morgen dan al vroeg uit. En ga na de mis meteen door naar het station." Vader Wildschut haalt nadenkend zijn portefeuille te voorschijn en diept er ten slotte drie briefjes van tien uit. „Daar heb je wel voldoende aan en wat je over hebt, mag je houden." Het klinkt overwaoht gul. Wim is ver baasd, vertrouwt het niet erg. Jacob kijkt met een misprijzende blik naar de drie briefjes. Is dat even een verkwisting. Maar Wim zegt: „Dank u wel". En bergt gauw het geld weg. Voor vader zich de blik van zijn oudste aantrekt en er een tientje van terugneemt. (Wordt vervolgd) FIOM - NIEUWS Op maandag 1 november houdt Fiom- Zeeland de tweede van een serie van drie thema-avonden. Deze avond zal gewijd wor den aan de manier waarop je met je li chaam omgaat. En het thema is getiteld „Voel je je wel lekker?" Inleidster van deze avond zal zijn Annetien Heering, fysio therapeute. Vaak zijn klachten als hoofdpijn, maag pijn, rugpijn, het gevolg van spanningen en zorgen, het gevolg van het niet naar je zin hebben. Vaak ook reageer je deze dingen af naar anderen. Bijvoorbeeld naar je kinderen. Is dat wel terecht? Deze avond zal dieper worden ingegaan op hoe je door bijvoorbeeld ontspannende oefeningen, ademhaling, tijd om rustig na te denken waar je mee bezig bent, je een stuk „lekkerder" kunt voelen. De avond begint om 8 uur en wordt gehouden op Londensekaai 39, het gebouw van Jeugd Gezin. Een kleine bijdrage voor de koffie zal gevraagd worden. Iedereen die belangstelling heeft is wel kom. Voor meer informatie kan een folder worden aangevraagd bij Fiom-Zeeland. SCOUTING NOORD-BEVELAND TIJDELIJK IN BRANDWEERKAZERNE Scouting Noord-Beveland is tijdelijk uit de brand wat betreft haar onderkomen, het college van B. en W. van Kortgene heeft in haar vergadering van dinsdag 10 oktober 1982 besloten dat de Zand'kreekgroep tijde lijk gebruik kan maken van de oude brand weerkazerne in -die plaats. De groep is hiermee voorlopig uit de accommodatieproblemen en vanaf heden zijn de opkomsten dus in de brandweer kazerne. Het zoeken naar een definitieve geschikte stek gaat onverminderd voort. Een ieder die denkt te kunnen bijdragen aan de oplossing van dit probleem wordt verzocht deze door te spelen aan het secre tariaat van de groep p.a. Voorstraat 12, 4491 EW Wissenkerke. VOETBAL Zaterdag 23 oktober: WIK 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) SKNWK 3 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 Bevelanders 2 (2.30 uur) Colpl. Boys Al Hansw. Boys Al (12.45 u) Colpl. Boys Cl DFS Cl (11.00 uur) Goes C2 Colpl. Boys C2 (11.00 uur) Waarde 1 Wissenkerke 1 (2.30 uur) Wissenkerke 2 Mevo 2 (2.30 uur) Wissenkerke 3 Serooskerke 7.(12.45 uur) Wissenkerke BI Zierikzee B2 (12.45 uur) DFS C2 Wissenkerke Cl (11.00 uur) Bevelanders 1 Borssele 1 (2.30 uur) Dames: Bevelanders SVD (11.00 uur) Bevelanders Al Patrijzen Al (2.30 uur) Noormannen Cl Bevelanders Cl (11.00 u) Kats 1 Apollo 3 (2.30 uur) Zondag 24 oktober: Lewed. Boys 2 Cortgene 1 (2.30 uur) Goes 3 Cortgene 2 (12.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 22 oktober: Aspiranten: Delta-C. B.V. Souburg 2 (20.00 uur te Colijnsplaat) VANDAAG NAAR DE ROOMPOT? ZIE PAGINA 3! Kruiswoordpuzzel no. 799 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 16 17 18 20 23 25 27 28 29 30 31 33 34 35 37 39 40 41 42 4 3 44 17 48 49 51 52 53 54 55 SS 57 58 60 61 Horizontaal: 1. deel van het zonnestelsel 6. plaats in het grensgebied van Utrecht en Zuid-Holland - 11. haarkrul - 12. Engels •bier - 13. meisjesnaam - 14. gevangenis 16. assistent (afk.) - 18. Eng. titel - 19. plaats in Noord-Holland - 20. snavel - 22. niet een - 24. vruchtbare plaats - 26. boomvrucht - 28. verwarmingsplaats - 29. plaats in Drente - 30. Afrikaan - 32. cul tuuruiting - 33. deel van de hals - 34. klimwerktuig - 37. verlangen - 39. gehoor zaal - 42. ongevuld - 43. richting - 44. tegen 45. gevoel - 46. slim - 49. drank - 51. bep. hoofdtelwoord - 54. groente - 55. godin - 56. voorzetsel - 58. groot water 59. zangstem - 60. sierlijk - 61. aantekening. Verticaal: 1. uitgieten, storten - 2. plezier 3. grote bijl - 4. watervogel - 5. uitdrukking 6. nevel - 7. het zijn - 8. kledingstuk 9. Bijbelse naam - 10. zenuwachtig - 15. vruchtbare plaatsen - 17. deel van een mu ziekinstrument - 19. uniek - 21. tafelgerei 23. aanzien - 25. meisjesnaam - 27. soepel 28. afkeer - 31. verlaagde toon - 34. zweef- rek - 35. zangstem - 36. niveau - 37. gebergte in Duitsland - 38. familielid - 39. officieel stuk - 40. deel van Amerika - 41. myth, figuur - 47. rivier in Spanje - 48. vorm van passen - 49. losse naad - 50. droogplaats - 52. deel van het oor - 53. sprookjesfiguur - 56. geheel de jouwe (Fr. afk.) - 57. Bijbelse naam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 798 Horizontaal: 1. plataan - 6. asperge - 11. ok - 12. sandaal - 14. el - 15. boer - 17. •baar - 20. armoe - 22. lende - 23. aard 25. netel - 27. rare - 29. arkel - 31. nee 32. helen - 33. la - 34. rats - 36. gram 38. kt - 39. bl - 40. to - 41. ea - 42. nb 43. ai - 44. berk - 46. kist - 48. av 50. kever - 52. uur - 54. tarra - 56. orel 57. kuras - 59. noen - 60. elger - 62. banjo 64. roep - 66. taak - 67. ei - 69. sigaret 72. ja - 73. trompet - 74. kronkel. Verticaal: 1. portaal - 2. Ik - 3. asem 4. aaron - 5. nn - 6. aa - 7. sabel - 8. plan - 9. ge - 10. element - 13. do - 15. bark - 16. order - 18. adrern - 19. real 21. eens - 22. leeg - 24. arabier - 26. te 28. rekbare - 30. later - 32. haast - 35. tor 37. rei - 43. akoniet - 44. bello - 45. kuur 46. krab - 47^anja - 49. vandaal - 51. veer - 53. up« 55. rook - 57. kepie - 58. sater - 61. gesp - 63. nato - 65. ka 68. ir - 70. gt - 71. rk - 72. je.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1