NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD De moeilijke keuze SPORT-AGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond No. 403& Donderdag 14 oktober 1982 86e Jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post ƒ35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Twee dagen later staat Piet Wildschut ineens bij Nelia voor de deur. Met een tas onder de arm. „Hallo!" roept ze verrast, als ze opengedaan heeft. „Op karwei in de buurt?" Ze laat hem binnen. De jongen Izet de tas in de gang en loopt dan naar de voorkamer, gevolgd door zijn zuster. In het heldere zonlicht, dat in de grote kamer schijnt, ziet Nelia pas, dat het ene oog van haar broer dik is en half dicht zit. „Wat is er met jou gebeurd? Een ongeluk?" „Vader heeft me geslagen. Op het werk. Ik had een ongelukje. Een brander ont plofte. Dat rotding was al enige tijd een beetje lek en ik heb 't vader vorige week nog gezegd. Gelukkig stond ik nét beschut, maar vader kreeg een stuk metaal tegen zijn been." Nelia keek hem geschrokken aan. „Erg?" „Welnee, hij liep nog als een kievit. Maar hij komt op me toe en geeft me een paar opdonders, waar iedereen bij is. En dat neem ik niet meer. Tenslotte ben ik negen tien. Ik ben er meteen vandoor gegaan, heb thuis de tas vol gepakt met wat kleren. Ik smeer 'm. Hij kan me wat." Nerveus haalt hij een pakje shag uit zijn zak en een vloeitje en begint met bevende vingers een sigaret te rollen, maar het wil niet. Nelia pakt een pakje sigaretten, dat ze op tafel heeft liggen en haalt er een uit, die ze naar hem toe gooit. „Neem die maar en kom een beetje tot jezelf. Nou, we zullen eerst maar een kop koffie drinken. Laat dat oog van je eens zien..." Ze bukt zich en bekijkt het nagenoeg dichte oog. Nelia is een poosje in de verpleging ge weest en weet, hoe je zoiets moet behan delen. Ze loopt naar de keuken en komt even later terug met een nat washandje. „Houdt dit er maar tegen," zegt ze. „Dat helpt altijd wat. Overigens moet het van zelf weer genezen. Kwestie van enkele dagen." Later, als ze koffiedrinken, vraagt Nelia bizonderheden. Piet vertelt en ze hoort, dat vader met de dag meer ongenietbaar wordt. En dat Jacob het plan heeft naar Eist te gaan. Omdat vader volgend voorjaar, als Jacob en Grada gaan trouwen, hem nog niet de leiding van de zaak in handen wil geven. En bij zijn aanstaande schoon vader kan Jacob meteen diens opvolger worden." Nelia verneemt zodoende belangrijke din gen. Ze valt hem geen enkele keer in de rede, laat hem rustig praten, want ze begrijpt ten volle, dat de jongen nu alle gelegenheid heeft zijn opgekropte gemoed te ontlasten. Bij zijn zuster vindt hij een willig oor. Ondertussen gaat ze een keer naar de keuken om de compres weer nat te maken. Gaat weer zitten, rookt en luis tert. Hoort en passant, dat ook de tweeling ontevreden is en inpla'ats van zakgeld loon wil. Alles bij elkaar thuis een zee van moeilijkheden. En last but not least, dat ze in hun hart allemaal naar moeder ver langen. Piet is een boom van een kerel met' zijn negentien jaren. Maar als hij zijn, hart gelucht heeft en tenslotte duidelijk laat merken, dat hij evenals Wim en misschien ook wel de tweeling, steeds meer verlangt naar zijn moeder, staat het huilen nader dan 't lachen. Met moeite kan hij zijn tranen weerhouden. Nelia gaat naast hem op de bank zitten en slaat haar arm om zijn schouder. „Komt misschien wel weer in orde, knul. Al zal het op een andere manier zijn. Je moet er even overheen." Een poos later vraagt Nelia: „Wat zou je doen, als je moeders adres wist? Zou je het tegen vader zeggen?" De jongen kijkt verrast op. „Weet je, waar moeder nu woont?" Zijn zuster schudt 't hoofd. „Nee, dat niet. Al zullen we het te zijner tijd wel te weten komen. Maar gestel, dat je het weet, wat dan?" „Dan ging ik meteen naar haar toe, dat is vast," verzekerde hij. „Niemand zou dan van mij haar adres te weten komen. Als vader er achter kwam... ik denk, dat hij meteen er heen ging en moeder meenam. Goedschiks of kwaadschiks." .Nelia antwoordt er niet op, maar denkt: je kon, wat dat terughalen betreft, wel eens de spijker op z'n kop geslagen hebben, jongen. Laten we hopen, dat moeder haar verblijfplaats de eerste tijd geheim kan houden. 's Middags lunchen ze samen. Al heeft Nelia een stille vrees, dat de grote wagen van haar vader de laan in zal komen met vader achter het stuur. Om zijn zoon op te halen. Maar het blijft gelukkig rustig. Tijdens de broodmaaltijd vraagt ze: „Wat wil je nu gaan doen?" „O, werk zat in het land. Ik zoek wel ergens een baan, maar niet hier in Arnhem of Oosterbeek. Een eind hier vandaan." „Heb je geld?" Schouderophalend zegt hij: „Een paar tientjes. Ik spaarde voor een plaat, maar dat kan me nou niks meer scheleri." Na het eten belt Nelia haar broer in Zaandam en legt de situatie uiteen. „Wat denk je? Als ik hem hier houdt, staat vader vandaag of morgen voor de deur en dwingt hem mee naar huis te gaan-. Dan begint de narigheid opnieuw. Als jullie hem eens een weekje nemen? Kan hij er over denken, wat hij wil. Misschien kan hij bij jullie in de streek wat vinden?" „Daar zit wat in. Goed, laat hem maar hierheen komen. Desnoods kan hij voorlopig helpen met afwassen en zo. Daarna zien we wel verder." Terug in de kamer diept Nelia een blauw briefje op uit haar portemonnee en geeft dat aan haar broer. „Hier heb je nog wat. Ik heb Bertus gebeld... ga de eerste tijd naar. hem toe. Je bent er welkom." Hij neemt het geld wat aarzelend aan. „Ik kan ook wel liften," zegt hij. „Nee. Je neemt de trein. Ik breng je naar het station. Met een paar uur kun je in Zaandam zijn. Ga daar maar uitkijken naar een baas." Hij stopt, nog altijd onwillig, het geld in zijn portemonnee. „Het is geleend; je krijgt het terug. Mijn woord. En hardstikke be dankt, dat je me helpt." In een opwelling neemt ze haar broer in de armen en kust hem op beide wangen. „Nu moeder er niet is, moeten Ineke en ik een beetje op je letten, begrijp je? Je bent tenslotte mijn broertje, niet?" Hij grinikt verlegen. „Dat broertje hij legt de klemtoon op het verkleinwoord kun je nu wel vergeten. Maar ik zal er altijd aan denken, dat jij vandaag achter me hebt gestaan. En Bertus en Ineke even eens. Als ik in Zaandam ben, bel ik wel even." Om kwart voor.zes stopt de grote wagen van vader Wildschut voor de woning van zijn dochter. Vincent is nog niet thuis, dus laat de vrouw hem binnen en ziet, dat hij behoorlijk uit zijn humeur is. „Al nieuws van moeder?" vraagt ze met een ondeugend gezicht. „Nee. Ik kom Piet halen. Hij is zeker hier, he?" Nelia tovert grote verbazing op haar ge zicht. „Waarom zou hij hier zijn? Is er wat gebeurd?" ,JDoor zijn onvoorzichtigheid is vanmor gen een brander ontploft. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken. Alleen ik kreeg een stuk metaal tegen m'n been." Nelia haakt er meteen op ip en hurkt neer. „Laat es zien." De man doet een stap achteruit, ,,'t Is meegevallen. Een beetje dik, maar dat gaat wel over. Waar is de jongen?" De vrouw komt weer overeind, haar vader enigszins geërgerd aankijkend. „Zeg eens... u bent hier niet thuis, itiaar bij mij. Enne... zo'n toon wens ik zelfs niet van mijn vader te nemen. Pieter is hier na tuurlijk niet. Die zal al lang en breed wel naar huis zijn gegaan." „Hij is niet thuis en zijn tas en wat kleren zijn ook weg." „Wel, dan is hij er waarschijnlijk ook vandoor gegaan, net als moeder, he?" „Je hoeft er de gek niet mee te steken!" briest de man. „Het is al erg genoeg, dat je moeder zo gehandeld heeft. Daar moest eigenlijk straf op staan, om een gezin zo onverzorgd achter te laten!" „Kom, kom, dat is een wat groot woord, vader. Jullie zijn allemaal volwassen en volwassen mensen kunnen wel voor zichzelf zorgen. Een beetje eten koken en een bed opmaken behoort iedere man te kennen. En een stofzuiger hanteren is ook geen kunst." Nelia gaat haar vader voor naar de kamer en gaat daar zitten, terwijl ze een sigaret opsteekt. „Dat is ons werk niet," weerlegt de man, haar volgend. „Als wij de hele dag hard gewerkt hebben, moet er thuis iemand zijn, die er voor zorgt dat het eten op tijd op tafel staat, onze kleren heel en schoon, het bed opgemaakt en het huis aan kant." Nelia knikt, terwijl ze rookt en de man nadenkend aankijkt. „Daar hebben we het knelpunt, vader. En dat is waarschijnlijk ook wel één der redenen, dat moeder er genoeg van kreeg. Want jullie mannen ver geten altijd één ding: dat wij overdag ook ons werk hebben. Ik zo goed als moeder. En moeder bovendien nog zes mannen te verzorgen had, die zelf nooit één vinger uitstaken om te helpen. Al was het maar afdrogen in de keuken. Tel eens even op, wat moeder jaar in jaar uit deed? Elke dag? Ook zondags? Kamers schoonhouden, bed den opmaken, kleren wassen en verstellen, het huis schoon houden, de ramen van binnen en buiten, eten klaarmaken en ko ken, daarna opdienen, afwassen en afdrogen en zorgen voor de koffie, een hartig hapje... noem maar op. Allemaal in de uren, dat jullie niets doen, want jullie hebben tegen woordig een acht-urige werkdag, maar een huisvrouw en zeker onze moeder maakte zestien uren per etmaal. Tel dat maar eens* bij elkaar op: zeven dagen in de week, want zondags moet er ook gegeten worden, drie keer op een dag, bedden opmaken, afwas sen. Dan kom je op een werkweek van honderd-en-twaalf uren. Maar dat hebben jullie je nooit gerealiseerd. En wat was de dank? Alleen maar gecommandeer, door u en de jongens. Ik weet er alles van, want het is nog niet zo heel lang geleden, dat ik ook nog thuis was. Als ik dit alles eens op een rijtje zet en memoreer, dat moeder vrijwel nooit iets voor zichzelf had, behalve die luizige twee /tientjes in de week, waarvan de helft nog voor onvoorziene uit gaven, het huishouden betreffende, moest dienen, was zij de slechtst betaalde werk neemster in huis. Dat zal moeder op de duur wel ingezien hebben en er daarom genoeg van kreeg. Bekijk het zo maar eens, dan weet u, waarom moeder er de brui aan gaf." De man draait wat op zijn stoel. Korzelig antwoordt hij: „Je praat naar je verstand. Ben je vergeten, dat ik altijd meeging za terdagsmorgens, als er boodsohappen moes ten worden gekocht? En als ze nieuwe kleren nodig had, ging ik dan ook niet altijd met haar mee om ze te kopen?" „En hebt u er nooit bij stil gestaan, dat moeder veel liever in haar eentje met een paar briefjes van honderd zelf wilde win kelen? Zonder altijd op haar vingers te worden gekeken door haar man? Ik zie me zelf al met Vincent bij me, als ik wat nieuws wil gaan kopen. Ik zou gauw zeggen: ga jij maar ergens een biertje vatten of een poos biljarten; ik heb je bij mijn keus niet nodig." „Moeder vond het anders al die jaren maar opperbest." Nelia vernauwt haar ogen, haar vader aankijkend. „Dat denkt u, in uw ijdeliheid. Dat hebt u zichzelf al die tijd wijsgemaakt. Maar de werkelijkheid was -7 en dat weet ik heel zeker dat moeder' het helemaal niet prettig vond. Maar om de lieve vrede wil haar mond hield. Omdat u immers geen tegenspraak duldde? Van niemand? Wel, vader, die tijd is voorbij. Gelukkig. Goed, Piet is hier geweest. Met zijn dikke oog. Ik heb 'm op zijn gemak gesteld. U hebt één ding vanmorgen vergeten: Piet is een man, negentien jaar oud en die neemt het niet meer al zijn vader hem een blauw oog slaat in het bijzijn van anderen. Enfin, hij redt zichzelf wel; in een ander deel van ons land vindt hij best een baas." „Weet jij, waarheen hij gegaan is? Hij heeft maar thiiis te komen, wat denk je wel! Tenslotte is hij nog minderjarig!" viel de man uit, terwijl hij een kleur kreeg van woede. „Hij is negentien," herhaalde Nelia op kalme toon. „Geen politieman haalt hem meer op uw verzoek op om hem thuis te brengen. De politie heeft tegenwoordig wel wat anders te doen. Denk er maar eens goed over na, of uw houding tegenover Piet in het bizonder en de anderen in het al gemeen wel de juiste is. Voor ze er alle maal vandoor gaan. Ik weet tenminste, dat Jacob ook al plannen heeft in die richting." „Onzin. Jacob is mijn opvolger in de zaak, dat is jaren geleden al beslist. Hij heeft alle benodigde diploma's. Alleen... hij zal geduld moeten hebben, want ik laat me de wet niet voorschrijven, ook niet door hem." (Wordt vervolgd) VOORLICHTINGSMIDDAG TE K0RTGENE Op maandag 18 oktober zal in Kortgene een voorlichtingsmiddag voor de oudere bevolking gegeven worden. Het onderwerp is: „Ontstaan en geschiedenis van het dorp Kortgene." Aan de hand van diverse gege vens en enkele dia's zal dhr. Meessen, werkzaam op het gemeentehuis, hierover het een en ander vertellen. Alle ouderen zijn van harte welkom, de toegang is gratis. Aanvang om half drie in het gebouwtje aan de Kerkgang. De organisatie van deze middag is in handen van Stichting Welzijn voor Ouderen. GROEP VOOR WEDUWEN EN WEDUWNAARS VOORZIET DUIDE LIJK IN EEN BEHOEFTE De groep weduwen en weduwnaars be staat nu een jaar. De groep is ontstaan doordat enkele weduwen in samenspraak met maatschappelijke werksters van Fiom- Zeeland besloten tot oprichting van deze zelfhulpgroep. Dinsdagavond 5 oktober was er een ken nismakingsavond georganiseerd. Hoewel de groep een open groep is en nieuwe deel nemers het hele jaar welkom zijn, sloeg de speciale kennismakingsavond erg aan. De opkomst was groot en tijdens het verloop van de avond bleek, dat er veel vraag naar een dergelijke groep van en voor mensen die hun partner hebben ver loren, is. Uit een behoefte-peiling kwam duidelijk naar voren dat de meeste weduwen en weduwnaars behoefte hebben aan gezellige groepsaktiviteiten, zoals gezamenlijk Sin terklaas- en Kerstviering, samen eten, samen uit, gezelligheid en ontmoeting staan centraal. Voor gerichte gespreksonderwerpen was minder belangstelling. De groep komt iedere dinsdagavond bij elkaar in het gebouw van Jeugd en Gezin aan de Londensekaai 39. Kruiswoordpuzzel no. 798 Horizontaal: 1. boom - 6. soort groente 11. in orde (afk.) - 12. soort schoeisel 14. oude stofmaat - 15. landbouwer - 17. staaf kostbaar metaal - 20. behoeftigheid 22. deel van de rug - 23. karakter - 25. plant - 27. merkwaardige - 29. plaats in Zuid-Holland - 31. ontkenning - 32. meisjes naam - 33. bergplaats - 34. soldatenkost 36. gewichteenheid - 38. karaat (afk.) - 39. welwillende lezer (Lat. afk.) - 40. meisjes naam - 41. en anderen (afk.) - 42. nota bene (afk.) - 43. tandarm zoogdier - 44. boom - 46. verpakkingsmateriaal - 48. als volgt (afk.) - 50. insekt - 52. tijdsduur 54. gewicht der verpakking - 56. plaats in Oost-Europa - 57. borstharnas - 59. deel van de dag - 60. aalgeer - 62. muziekin strument - 64. vorm van roepen - 66. op dracht - 67. vogelprodukt - 69. rookartikel 72. bevestiging - 73. muziekinstrument 74. sterke kromming. Horizontaal: 1. senator - 7. kassier - 13. genre - 14. stier - 15. ene - 18. rel - 20. open - 22. kaar - 25. ui - 27. amerika 29. il - 30. pro - 32. as - 33. sl - 34. sta 35. van - 37. tgt - 39. tap - 41. ad 42. reaal - 43. de - 45. lab - 47. lts 48. rol - 50. koe - 52. em - 54. ae - 55. dia 57. en - 59. luiaard' - 61. pi - 62. lage 63. geel - 65. wig - 66. lei - 68. parel 70. kijven - 72. belenen - 73. kakelen. VOETBAL Zaterdag 16 oktober: Bekerwedstrijden: SKNWK 3 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Zeelandia Bl Wissenkerke BI (2.30 uur) Kats 1 Bevelanders 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 2 Mevo 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 WIK 3 (2.30 uur) Competitie: Dauwendaele 1 Bevelanders 1 (2.30 uur) Vriendschappelijk: Wissenkerke 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Wissenkerke 3 Wolfaartsdijk 4 (12.45 u) Bevelanders Al Kruiningen Al (12.45 u) Zondag 17 oktober: Bekercompetitie: Cortgene 2 Dreischor 1 (2.30 uur) Kwadendamme 3 Cortgene 1 (12.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 15 oktober: Dames: Delta-C2 Valkenisse 4 (21.00 uur te Kapelle). Dames: Delta-C 1 Mevo 2 (21.00 uur te Kapelle). BILJARTEN Vrijdag 15 oktober: B.V. Ons Genoegen B.V. Revanche (20.00 uur Hotel De Kroon, Wissenkerke) VOLLEYBAL Zaterdag 16 oktober: Dames 2e klas: Wiska De Klomp (14.00 uur) (Heren 2e klas: Wiska 2 Mytilus 4 (15.30 uur) Uitslag minitoernooi Nevobo: Wiska (meisjes 12-14 jaar) 1ste plaats. Verticaal: 1. overloop - 2. maanstand (afk.) 3. levenslucht - 4. bijbelse naam - 5. de onbekende - 6. water in Brabant - 7. wapen 8. voornemen - 9. pers. vnw. - 10. één der vier hoofdstoffen - 13. zangnoot - 15. soort schip - 16. opdracht - 18. gevat 19. werkelijk (Eng.) - 21. op een keer - 22. ongevuld - 24 bewoner van Arabië - 26. voorzetsel - 28. elastische - 30. na verloop van tijd - 32. gebrek aan tijd - 35. insekt 37. danskoor - 43. plant - 44. hondenaam 45. speciale behandeling - 46. nagelkras 47. meisjesnaam - 49. vernietiger - 51. deel van een klok of horloge - 53. plaats der oudheid - 55. smook - 57. soort hoofd deksel - 58. bosgod - 61. riemsluiting - 63. verdedigingsorganisatie - 65. aanlegplaats van schepen - 68. titel (afk.) - 70. gouden tientje (afk.) - 71. godsdienst (afk.) - 72. pers. vnw. Verticaal: 2. eg - 3. nee - 4. anno - 5. trepaan - 6. oe - 8. as - 9. straalt - 10. sier 11. iel - 12. er - 16. one - 17. ski - 19. dupe - 21. ems - 23. aks - 24. glas - 26. ir 28. regatta - 29. it - 31. ovale - 34. speld 36. ada - 37. tel - 38. tas - 40. ado - 44. oker - 46. belagen - 48. redelijk - 49. mais 51. on - 53. mug - 54. are - 56. ip - 59. iep 60. aga - 62. lire - 64. leve - 65. wal 67. iel - 68. pe - 69. Ie - 70. ka - 71. ne. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Oplossing kruiswoordpuzzel no. 797

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1