Geefu^f gejd. Geef lucht. Mode-informatie 5d KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ Raadsvergadering Kortgene ffl H 1ÉÉI grenen sponning SCHROTEN Sturm en Dekker Steun het Astma Fónds. Postgiro 55055.^, Allereerst, beste vrienden, wil ik vanaf deze plaats dhr. Noordhoek hartelijk bedanken voor zijn prachtige verhalen, die gepubliceerd zijn in de laatste uitgaven van het Noord-Bevelandertje. Zo ik heb vernomen, hebben velen er van genoten. Daarom, meneer Noord- hoek, namens velen en mijzelf hardstikke bedankt. Wat mijn verhaaltje van deze week betreft, ibeste vrienden, zou dit best in de tijd kunnen hebben gespeeld, die in deze verhalen aan de orde was. De rekenienge van de Pzum. Keetje was a een ende in de nehentug, mè nog hoed hezond en in d'r doen nog vlug. Ze weunde nog in d'r eihen uusje in d'achterstraete, dat wouw ze tot ut leste toe zó laete. Van 't bejaerde-uus most Kee niks wete, ni-je dat konne ze wè verhete. De kinders oa dat wè us verzichtug ihevrohe, mè toen bin d'r toch nog a wat lilleke woorden hevlohe. Di mö'k niks van wete, oa Kee hezeid; en toen ze d'r ei'he di mè bie neerheleid. Want a't bie Keetje ni-je was, wier't hin jae; dus liete ze d'ouwe ziele mè behae. Mè d'n lesten tied was ze toch wat an't sukkelen herocht, oewel ze di zelf niks van wouw wete of docht. Da'ter toch wat an mekeerde was klaer; ze wier oals mè verheetachtuher 't leste jaer. Dan was ze d'r bril wee kwiet, of ze verhat d'n tied. Noe was ze ök wee hlad van d'r apperepoo, want di kreeg ze zó mè een prezentje kedoo. 't Was een rekenienge van de Pzum, van't elektries en vrééd ööhe, dirom was ze hlad van de wies. Ze stieng d'r mee te zwoai-jen in d'r and; ze riep: die lui hlad hin verstand. D'r kleindochter riep: wees mè bedaerd, want opoe leek net een briesend paerd. Dat komt om da-je zó verheetachtug bin; mè dat was élemael nie nae Kee d'r zin. Verheetachtug, oe kom je di noe bie en bie de Pzum wete ze dat ök toch nie. Toch is't waer, liet d'r kleindochter wete, want je bin elke keer ut licht verhete. Soms brand oalus tehelieke, h'k wé us kom kieke. Mè opoe liet d'r eihe nie kenne, ka-je behriepe; ze liet d'r eihe nie niepe. Want ze zei: oe wete ze dat bie de Pzum noe; 'k doe elke'n aevend toch zeker de herdienen toe. En zo had opoe toch het laatste woord, beste vrienden. Maar dat nam niet weg, dat de rekening betaald moest worden. Daarom ook het laatste woord aan opoe: Al is je lichje nog zó snel; de Pzum achteraelt ut wel. CeeBee. Bij de behandeling van de ingekomen stukken, in de raadsvergadering van 23 september te Kortgene, vroeg dhr. Hui- bregtse wanneer we, voor wat de vismijn te Colijnsplaat betreft, door de rode cijfers heen zijn. De burgemeester zei, dat dit niet zo lang zal duren. Deze week is de zes miljoen omzet bereikt. Elk miljoen bete kent voor de gemeente 20.000,— aan netto-inkomen. Als we aan 7 h 8 miljoen komen, dan is de balans in evenwicht. Dhr. Dobbelaar vroeg wat de konsekwen- ties zijn van het onthouden van goedkeu ring inzake vaststelling van het bestem mingsplan „Bedrijfsterrein Torendijk". De burgemeester zei, dat de panden die daar staan, legaal zijn en kunnen blijven staan. Overigens loopt het niet over van aan vragen voor vestiging. Voorlopig is geen uitbreiding te verwachten. Dhr. Huibregtse wil weten waarom van het oorspronkelijk plan voor riolering in de Oost-Snellen- en Van Cittersstraat is af geweken. Wethouder Van der Weele zei, dat door een wijziging in de overloop, veran dering van riolering niet nodig is. Verder werd meegedeeld, dat op 28 ok tober a.s. om 10.30 uur de eerste paal zal worden geslagen voor de bouw van 8 woningen in het plan „Tonnenbuurt" te Colijnsplaat, door ir. R. J. H. van der Meu- len, H.I.D. van de dienst volkshuisvesting in Zeeland. Bij een voorstel tot wijziging rechtspo sitieregelingen zei dhr. Dobbelaar voorstan der te zijn van deeltijdarbeid. Is de ge meente bereid hieraan mee te werken? De burgemeester zei, dat het een uni forme regeling is, die door alle organisaties is aanvaard. Wel zijn er nuances als de dienst dit toelaat. Dhr. Van Damme is blij voor de ambte naren als zo'n regeling tot stand komt. Hij vindt echter dat alles nogal ingewikkeld is geregeld. Hierna wordt de nieuwe verordening bij standswet vastgesteld. De inhoud sluit aan bij de vervallende verordening en bij lan delijk in gebruik zijnde modellen. Bij de behandeling van een voorstel tot wijziging gemeenschappelijke regeling RPCZ zei mevr. De Looff het te betreuren, dat er scholen zijn die gebruik maken van een dienst naar eigen richting. Haar klem mend verzoek in een vergadering van het algemeen bestuur om alsnog te proberen dit te voorkomen, heeft geen resultaat ge had. Overigens hebben we een goed funk- tionerende begeleidingsdienst. We moeten wel zorgen, dat deze naar behoren haar werk kan verrichten. Dat is in het belang van 'het onderwijs met al haar verande ringen in deze tijd. Dhr. Dobbelaar bracht dank aan mevr. De Looff voor haar positief werk in het algemeen bestuur en mevr. Van Oeveren wil graag de financiële konsekwenties we ten van die wijziging. Dhr. Blankenstijn is tegen deze wijziging. Hij ziet het als een soort eenheidsstaat als er geen aparte in stellingen zijn. De burgemeester zei tot dhr. Blanken stijn, dat elke stroming zich in het alge meen in de RPCZ in het algemeen bestuur zijn stem kan laten horen. Het is een waar borg, dat naar alle opvattingen wordt ge luisterd. In bet licht van de beperkte mid delen, moeten we ons overigens afvragen of we die versnipperingen kunnen volhou den. De regeling werkt goed en we kunnen ons geen allerlei aparte voorzieningen blij ven permitteren. De wal kan het schip wel eens gaan keren. Hij heeft er ook bezwaar tegen als dhr. Blankenstijn het over een eenheidsstaat heeft. Na nog enige onverzoenlijke standpunten over en weer te berde te hebben gebracht, wordt het voorstel aangenomen met de stem van dhr. Blankenstijn tegen. Het voorstel om mevr. Van Oeveren en de beren De Smit en Dobbelaar te benoe men in de commissie tot nazien van de gemeenterekening 1980, wordt aangenomen. Een voorstel tot goedkeuring van de be groting 1983 bestuurlijk experiment speci fiek welzijn, is voor dhr. Blankenstijn aan leiding om op te merken, dat die begroting toch wel bij de mappen meegestuurd had kunnen worden. De burgemeester zei, dat het bekend moet zijn, dat alle stukken voor de raads leden ter inzage liggen. Hij wil wel op een later tijdstip discussiëren of ter inzage leggen voldoende is. Een volgend voorstel is de behandeling van een verzoek van de nieuwe vereniging voor protestants-christelijk basisonderwijs te Colijnsplaat om medewerking te willen verlenen voor de verbouw van de „Open Hof'school. In die zin, dat deze geschikt wordt gemaakt voor het basisonderwijs. Mevr. Van Oeveren krijgt de indruk dat dit een formaliteit is. We gaan er mee akkoord, maar weten nog niet hoeveel het kost. Ook dhr. Blankenstijn wil meewerken. Hoewel ook dhr. Dobbelaar akkoord gaat namens de PvdA, wil hij toch wel opmer ken, dat het hebben van 2 scholen in een kleine gemeente grote financiële lasten betekenen. Hij vindt het hebben van één school aantrekkelijker. De burgemeester vindt, als men over een formaliteit praat, het toch wel een belang rijke formaliteit is. Hij vindt het voor Co lijnsplaat een goede zaak, al vraagt hij zich af of de vrijheden bij het onderwijs, die 60 jaar geleden zijn aanvaard, bedoeld waren zoals in de praktijk blijkt. Het verzoek wordt ingewilligd, waarvoor dhr. De Smit zijn dank uitspreekt. Een voorstel tot aankoop van grond te Kats, is voor dhr. Geelhoed aanleiding om hierover zijn blijdschap uit te spreken. De grond wordt aangekocht voor 1,—, maar hij wil weten of de verdere kosten voor de gemeente zijn. Met de vorige eigenaar van dit wegdek, de provincie Zeeland, is overleg gevoerd over de verbetering van dit wegvak, zo danig dat de gemeente een goede weg zal ontvangen. Dit wegvak loopt onderlangs de noord-west zijde van het havenplateau van Kats. Het voorstel wordt met algemene stemmen aanvaard. Een volgend punt is een voorstel om de woningen 3 t/m 15 in de Wilhelminastraat te Kortgene toe te voegen aan de lijst van te renoveren woningen. Dhr. Dobbelaar wil naast inspraak van de VAC ook inspraak door de bewoners. Dit wordt toegezegd. Een voorstel om de toeristenbelasting met 4% te verhogen, is voor dhr. Geel hoed aanleiding om te vragen om een betere controle. Dhr. De Smit zegt dat het CDA niet over de verhoging staat te jui chen. We worden overspoeld met verho gingen. Die automatische verhogingen zou den de toeristen wel eens kunnen afschrik- ken.Dhr. Van Damme vindt het zinnetje, dat de belastingplichtige een aangiftefor mulier kan afhalen, als dit nog niet aan hem is uitgereikt, nogal naief. Dit zijn nu eenmaal de regels, zegt de burgemeester. Al heeft hij ook niet het idee dat de formulieren massaal afgehaald zul len worden. Wat de controle betreft, dit is niet al te moeilijk, omdat men via campings en jachthaven voldoende op de hoogte is. Er zijn op elk gebied verhogingen en het college vindt het beter dat het geleidelijk gebeurt en niet met sprongen. Dhr. De Smit vindt het jammer, dat niet exakt op zijn vragen is geantwoord. Hij pleit voornamelijk voor hen, die met een smalle beurs komen recreëren. De mening van dhr. Blankenstijn, dat men moet halen wat er te halen is, wijst hij af. In tweede instantie wijst de burgemeester er op, dat indertijd dhr. De Smit heeft meegewerkt aan trendmatige verhogingen. Op een uitspraak van dhr. Dobbelaar, dat de eigenaren van tweede woningen dubbel worden gepakt, wijst de burgemeester op de uitkeringen uit het gemeentefonds, die alleen worden berekend naar het aantal permanente bewoners. De kosten voor de gemeente zijn, voor wat voorzieningen be treft, even hoog als voor permanente wo ningen. Het past in het systeem en heeft niets met extra pakken te maken. Een volgend voorstel is om een éénmalige subsidie van 750,— te geven aan de EHBO afdeling Kortgene voor het aanschaffen van een oefenpop. Dhr. Blankenstijn is blij met het voorstel en dhr. De Smit vraagt zich af of het nodig is, dat de afdelingen van Colijnsplaat en Kats ieder een pop hebben. Nadat de burgemeester de mening had uitgesproken, dat er plannen zijn om te komen tot één afdeling, wordt het voorstel aangenomen. Bij een voorstel tot het doen van een uitgaaf van 17.690 voor vervanging c.v.- ketel voor het scholencomplex te Kortgene, vraagt dhr. De Smit of er rekening is ge houden met nieuwe methoden en waarom maar aan één leverancier om offerte is gevraagd. Ook de heren Dobbelaar en Van Damme missen meer offertes. Ook vindt dhr. Dobbelaar, dat de bestaande ketel, na 11 jaar, al vlug versleten is. De burgemeester zegt, dat aan één firma offerte is gevraagd. Het zou niet korrekt zijn om daar van af te wijken. Of het vroeg versleten zijn aan de kwaliteit ligt, wenst hij te betwijfelen. De kapaciteit was aan de lage kant, toen 4 jaar geleden het dorpshuis er bij kwam. Daardoor moest geregeldvop volle kracht worden gestookt. Het is niet na te gaan op welke wijze één en ander niet goed heeft gefunktioneerd. Dhr. Dobbelaar blijft er bij, dat meer zaken ingeschakeld moesten zijn. Ook dhr. Van Damme is die mening toegedaan. Men kan wel offertes vragen, maar uiteindelijk moet alleen de raad een beslissing nemen. Hij wil ook meer garanties dat de rook kanalen goed funktioneren. Nadat dhr. Blankenstijn zich wel akkoord heeft verklaard met het gunnen aan de zelfde aannemer en de burgemeester er van overtuigd was, dat men nooit kan voorkomen, dat er iets fout gaat, werd het voorstel aangenomen. De vervanging wordt opgedragen aan de oorspronkelijke leverancier: G.T.I. installatie techniek. Een volgend punt is een voorstel om tot leidster aan de openbare kleuterschool te Colijnsplaat te benoemen: mevr. J. N. Meijer - Moreas te Zuiderwoude (gemeente Broek in Waterland) met ingang van een door het college te bepalen datum, welke omstreeks 1 januari 1983 zal zijn. Omdat ze eerst op 1 april 1983 drie jaar ervaring als leidster heeft, kan ze pas op die datum tot hoofdleidster worden benoemd. Daarom stelt het college voor haar vanaf haar benoeming tot leidster te belasten met waarneming van hoofdleidster en haar op 1 april 1983 te benoemen als zodanig. Mevr. De Looff was er verbaasd over, dat op de eerste oproep niet meer kandi daten hadden gesolliciteerd, terwijl mevr. Van Oeveren vond dat de advertentie on duidelijk was. Waren de eisen waaraan de sollicitanten moesten voldoen duidelijker geweest, dan waren vele teleurstellingen voorkomen. Dhr. Dobbelaar zei, na infor matie, geen twijfel te hébben en de fraktie is volledig akkoord met deze voordracht. Het was een toegevoegd punt op de agenda om de benoemde in de gelegen heid te stellen haar ontslag als leidster aan de kleuterschool in Zuiderwolde voor 1 oktober te kunnen indienen. 'Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. De rondvraag leverde niets op en werd deze vergadering gesloten. VOORLICHTINGSMIDDAG VOOR OUDEREN TE COLIJNSPLAAT Op vrijdag 1 oktober a.s. organiseert Stichting Welzijn voor Ouderen weer een voorlichtingsmiddag voor bejaarden te Co lijnsplaat. Deze keer. zal het gaan over het gebruik en misbruik van medicijnen. Dit onderwerp wordt verzorgd door dokter Klein Wassink uit Colijnsplaat. Alle ouderen zijn welkom, de toegang is gratis. Plaats: zaaltje Ned. Herv. Kerk. Inlichtingen: Janny Blaas, Tel. 01100 - 23723 of dhr. De Bilde, Tel. 01199 - 500. Ieder najaar betekent ook weer, dat er een nieuwe mode ontstaat. Meestal geïn spireerd door de meest krankzinnige ge beurtenissen stemmen de ontwerpers zich af op wat de consument zal accepteren. Dit seizoen echter waren er geen krank zinnige gebeurtenissen nodig. Een krank zinnige recessie inspireerde de meesten. Het modebeeld is afgestemd op duur zaamheid. Er wordt van uitgegaan, dat het pubhek er langer mee wil doen en evt. nog een seizoen kan overtroeven. Bij de sportieve mode wordt er van de pioniers- en vliegeniers-look uitgegaan. De pionierslook heeft als hoofdthema de plat telandsmode, ook wel colonials genoemd. De vliegenierslook is zwaar en degelijk. De heren dragen ribbroeken, jacks met veel zakken en schoenen met profielzolen of berglaarzen. De dames moeten het rechtlijnige patroon doorbreken met kanten en roesjes. De geklede mode, ook wel „city-mode" genoemd, brengt niets nieuws. De heren dragen het conservatiefste wat maar mo gelijk is: grijze broek en blauwe blazer. De dames kunnen nog variëren van het oude patroon met plooienrokken en V-hals trui, door een broekrok te nemen. Kleuren. Buiten de klassieke kleuren is er in de damesmode heidepaars bijgekomen. Echter alleen maar als broodnodige jus voor de massa's aardappelen, die anders slecht te verteren zouden zijn. Al met al een behoudende mode, waar de fantasie van de consumenten hopelijk een vrolijker tint aan geven. voor binnen- en buitentoepassing. Werkende maat 16 x 83 mm, lengtes 2.70 en 3.90 m. PRIJS 1,30 per m1, Snel. BTW, afgehaald kontant magazijn. BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. GROEP IN ZEELAND VOOR WEDUWEN 8 WEDUWNAARS BESTAAT NU EEN JAAR Sinds september 1981 komt er een groep van weduwen weduwnaars iedere dins dagavond bij elkaar. Deze groep is ontstaan doordat enkele weduwen in samenspraak met medewerksters van Fiom-Zeeland tot de overweging kwamen dat het goed kan zijn om samen met lotgenoten over je eigen situatie te praten en een vast ont moetingspunt te hebben. Als je diegene die je het meest dierbaar is hebt verloren, is je levenszin aan het wankelen gebracht en het valt niet mee om alleen verder te gaan. Het afgelopen jaar de groep gaat ook 's zomers door is gebleken, dat het samen in een groep zijn een steunpunt is. Soms komt er spontaan een gesprek op gang over eenzaamheid of over het feit dat er niemand is om kleine dingen van iedere dag mee te bepraten. Ook is het verschillende malen gebeurd, dat mensen elkaar vonden in de groep of dat er heel spontaan afspraken konden worden gemaakt over een dagje samen uit, samen winkelen of op feestdagen een steunpunt zijn voor elkaar. Van iedere groepsbijeenkomst wordt een verslag gemaakt door één van de groeps leden en dit wordt wekelijks toegestuurd aan de deelnemers. De groep is namelijk een open groep, zodat er telkens nieuwe leden kunnen komen, en men ook niet verplicht is om elke week te komen. Het verslag heeft op deze manier tevens de funktie van een soort kontaktbrief. Degenen die om één of andere reden niet naar de groepsavond kunnen komen, krijgen toch informatie over het wel en wee van zo'n avond. Wij hebben als leden van de groep de ervaring dat de groep in een duidelijke behoefte voorziet. Wij vormen geen zware groep in die zin dat onderwerpen die met rouwverwerking te maken hebben, echt diep behandeld worden. Wij proberen op een eenvoudige manier elkaar tot steun te zijn en daardoor heerst er dikwijls een ont spannen sfeer in de groep waar ontmoe tingen en gezelligheid centraal staan. Het is al gewoon eens fijn, wanneer ie mand anders de koffie voor je inschenkt en je 's avonds na vaak een hele lange dag alleen te zijn geweest eens met anderen kunt babbelen. Ook elkaar helpen bii klusjes thuis of daadwerkelijke hulp bieden wanneer iemand ziek is of bijvoor beeld zelf geen boodschappen kan doen, is het afgelopen jaar dikwijls gebeurd. Tot nu toe zijn we bij elkaar gekomen in het gebouw van de Fiom, aan de Los- kade te Middelburg. Vanaf oktober zullen we bij elkaar komen in het gebouw van de Stichting voor Jeugd en Gezin aan de Londensekaai 37 te Middelburg. Dinsdagavond 5 oktober is er weer een kennismakingsavond georganiseerd voor nieuwe leden. Een ieder, die weduwe of weduwnaar is en een kijkje wil komen nemen, is van harte welkom. Meer inlichtingen, en b.v. een folder, over de groep zijn te verkrijgen bij Fiom- Zeeland, Loskade 17, 4331 HW Middelburg, Telefoon 01180 - 27311. Namens de groep van weduwen en we duwnaars: Lily van Amstel; Martine Buitink REISJE VAN DE BEJAARDEN UIT PENSIONTEHUIS 'NRD.-BEVELAND' Wegens het 20-jarig bestaan van het Pensiontehuis Noord-Beveland werd met de bejaarden een middagreisje gemaakt. Daar de bus daartoe met een lift was ingericht, konden ook de vaste rolstoelgebruikers meereizen. De tocht ging door Zuid-Beveland naar Vlissingen, over de vernieuwde boulevard en vandaar naar Miniatuur Walcheren, al waar de koffie werd genoten. Na een rond reisje over Walcheren werd de terugtocht naar Kortgene ondernomen voor het hebben van een gezamenlijke maaltijd in het huis. De avond werd gevuld met een gezellig samenzijn en samenzang. Aan de hand van een boekje werd door de heer M. Meesen teruggeblikt op de afgelopen twintig jaar. Mevrouw M. H. Remijnse - van der Weele bood de dames P. J. Koster - Brouwer en N. A. Hage, die sedert de start in 1962 in het huis wonen, namens 'het bestuur een geschenkje aan met een gedicht. Dat üeed zij ook aan mevrouw J. van Hakke, de adjunkt-directrice, die eveneens twintig jaar aan het huis verbonden is. Namens de bejaarden werd gefeliciteerd met een gedicht door mevrouw C. H. E. G. Baanvinger - Befort. Het echtpaar J. Kooning zorgde voor muzikale begeleiding en voor het vertellen van een paar verhalen. De avond werd met een dankwoord af gesloten door de direktrice, mevrouw M. Stevense. Zij beklemtoonde, dat de goede zorg en de prettige sfeer bepalend moeten zijn voor de bewoners. En riep allen: be stuur, medewerkenden en bewoners zelf op daaraan naar beste kunnen mee te werken. Zij sprak tenslotte de hoop uit, dat het gebouw spoedig zodanig kan worden aan gepast, dat aan de tegenwoordig daaraan te stellen eisen ruimschoots wordt voldaan.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2