NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze SPORT-AGENDA FEUILLETON QTj Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4036 Donderdag 30 september 1982 86e Jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Fr ank o per post ƒ35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. De waanzin! Nu ja, die avond na het brui loftsfeestHij is nu eenmaal driftig van aard en vanzelf zal ik wel teveel ge dronken hebben. Wat wil je, op z'n avond! Hij weet echt niet meer precies, wat er die avond laat in de slaapkamer gebeurde. Vaag schemert er iets in zijn herinnering, dat hij Martje een klap heeft gegeven. Ze zal het er ook wel naar gemaakt hebben. Ze kan weten, dat hij geen tegenspraak duldt, dan maakt hij zich kwaad. Daar had ze rekening mee moeten houden. Maar om dadelijk zo'n drukte te maken om een klap. Dat is toch zeker geen scheidingsgrond? Of noemt ze dit soms mishandeling? Laat me alsjeblieft niet lachen! Helemaal uit zijn humeur bergt hij beide brieven op en gaat zich uitkleden. Tien minuten later ligt hij in het omwoelde bed, dat zeker in een week niet behoorlijk is opgemaakt. Wat provisorisch trekt hij het 's morgens voor hij naar beneden gaat, zo goed en zo kwaad mogelijk recht. Om er 's avonds weer in te duiken. Het ligt niet bepaald prettig, maar ja De slaap wil niet komen. Dat is wel vaker, als hij zich geërgerd heeft. Dan moet hij zich eerst weer helemaal omscha kelen en dat gaat vanavond niet zo ge makkelijk. Inwendig is hij woest op zijn vrouw, omdat ze hem in de steek heeft gelaten, zonder ook meer iets te laten merken. Verrekt geraffineerd is dit opgezet. Nooit achter haar gezocht. Zo zie je maar weer: vijf-en-twintig jaar getrouwd en nu dit! Achter haar ellebogen heeft ze ze. Is dat de dank voor alles, wat hij die kwart eeuw voor haar en het gezin heeft gedaan? Al die tijd heeft hij hard gewerkt voor de zaak en op deze wijze heeft hij zijn gezin altijd kunnen geven, wat het nodig had. Nooit is er gebrek geweest, zelfs niet in de oorlogsjaren en evenmin in die laatste maanden van 1944 en eerste van '45, toen ze geëvacueerd waren. Altijd wist hij wel iets te versieren, zodat ze voldoende eten en drinken en kleding hadden. En later, toen de zaak zich uitbreidde, had hij meteen werk voor zijn zonen, nadat ze van school kwamen. In welk gezin vind je zoiets? Tel kens, als er een jongen van school kwam, kon hij hem plaatsen in zijn eigen bedrijf. Idealer kon het niet. De jongens zijn ten minste tevreden. Nu ja, Bertus uitgezon derd, maar die was altijd al een buiten beentje en heeft zich het hoofd op hol laten brengen door die cafétaria-griet, die Ineke. Feitelijk stonden Bertus' handen al tijd al verkeerd voor het loodgietersvak. Maar Martje... zo zie je maar weer: vijf-en- twintig jaren heeft ze het goed gehad. Op tijd haar natje en droogje, kleren, een mooi huis, mooie spulletjes in de woningen dan gaat ze er ineens vandoor. Ondank is en blijft altijd weer 's werelds loon. Het is en blijft een grof schandaal. Het wordt nog erger als Jacob de vol gende morgen tijdens het koffiekwartiertje zo langs zijn neus weg opmerkt: „Hebt u zich al eens gerealiseerd, wat de konse- kwenties zijn, als moeder inderdaad de soheiding er door drukt?" Jaap Wildschut stopt zijn pijp, denkt even na en schudt dan zijn hoofd. „Onzin, ik weiger de scheiding. En als ik niet wil, kan moeder niet scheiden. Ik ontken, dat er ook maar enige grond is, die voor moe- Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE der een scheiding rechtvaardigt. Kleinig heidjes daargelaten in ieder huwelijk is vanzelfsprekend wel eens wat hadden we een uitstekend leven met elkaar. Weet jij het soms anders? Dan mag je het zeg gen." „O nee," haast Jacob zich te antwoorden. „Integendeel. We hebben het allemaal hard- stikke goed thuis, dat weet u. Moeder net zo goed als wij. Maar je kunt tegenwoordig veel gemakkelijker scheiden dan een jaar of tien geleden, dat weet u. Als moeder een advokaat heeft, die ervaring bezit in deze materie, zult u toch de werkelijkheid onder ogen moeten zien. Gaat de scheiding te eniger tijd door, dan heeft moeder recht op vijftig procent van alles: huis, inboedel, de zaak, de wagensnoem maar op. Want jullie zijn in gemeenschap van goe deren getrouwd." „Je bent gek," stuift zijn vader op, „ze krijgt geen rooie cent van me. Ik verkoop nog liever de hele business, dan ik haar laat delen. Ze kan terugkomen, want ze hoort bij ons. Dan zal ik wel eens een hartig woordje met haar praten, reken maar, want van een dergelijk gedrag ben ik niet gediend." Jacob Wildschut mag dan de echo van zijn vader zijn, hij is vier-en-twintig jaren oud, verloofd met een meisje uit Eist, wier vader aannemer is. Volgend voorjaar wil hij trouwen. En dan van tweeën één: of hier getijktijdig de leiding in handen nemen, of anders bij zijn aanstaande schoonvader in Eist. Die hem maar wat graag in de zaak wil hebben. Want vader Voshuis heeft en kel dochters, waarvan momenteel enkel de oudste huwbaar is en verloofd met die jonge Wildschut uit Arnhem. Spijtig, dat die zijn vader wel zal opvolgen in de zaak, want hij vindt Jacob een flinke, hard werkende kerel, ernstig, met een behoor lijke dosis vakkennis en verantwoordelijk heidsgevoel. Voor honderd procent geschikt om op te nemen in de zaak. Jacob Wildschut weet, dat zijn aanstaande schoonvader hem bizonder graag mag. Dat kan nuttig zijn met het oog op de toe komst. Al is hij doorgaans op de hand van zijn vader, als het de zaak betreft... Hij heeft een goed stel hersens en denkt over bepaalde aangelegenheden wat nuchterder door dan zijn vader en zijn oppervlakkige broers. Hij kijkt verder, want hij is jong en zijn verloofde is jong: ze willen zich een behoorlijk bestaan opbouwen. Een goede toekomst voor zich scheppen. En die toe komst in de zaak van zijn vader staat in eens op losse schroeven, als zijn moeder de scheiding coüte que coüte doorzet. Dan zal de rechter boedelscheiding eisen en moeder een gedeelte toewijzen. Dat kan nog wel enige tijd duren als vader kans ziet de scheidingsprocedure te doen ver tragen. Goed, maar we worden elke dag ouder en hij wil in ieder geval volgend voorjaar trouwen. Dat wil Grada eveneens. Een huis hoeft beslist geen probleem te zijn, heeft schoonpapa-in-spé al laten door schemeren. Voor geval hij alsnog in zijn zaak wil komen om te zijner tijd zijn op volger te worden. Financieel staat Voshuis minstens even sterk als vader Wildschut. Bovendien heeft het nog een voordeel, als hij de knoop definitief doorhakt en naar Eist trekt. Want in Arnhem zal hij altijd rekening hebben te houden met zijn broers en dan kon de spoeling wel eens dun wor den. In Eist zijn weliswaar nog twee doch ters, die de eerste jaren nog niet mee tellen, daarvoor zijn ze nog te jong: zestien en veertien. Twee nakomertjes. Hij weet nog niet, of hij er wel verstandig aan zal doen na zijn huwelijk in Arnhem te blijven. Vader heeft tot nog toe enkel heel vage beloften gegeven over de opvolging. En over een huis. Evenwel zonder tijdstip te noemen en hij wil nu wel eens een keer zekerheid. Het koffiewartiertje is voorbij en ze gaan allen weer aan 't werk. Maar in het week einde, als de andere broers uit zijn, heeft Jacob een gesprek met zijn vader onder vier ogen. En stelt min of meer eisen. „Volgend voorjaar, april, uiterlijk mei, trouwen Grada en ik. Dat staat vast. ,We hebben nu juli, dat betekent nog een maand acht, negen. In die tijd en liefst zo gauw mogelijk wil ik weten, waar ik aan toe ben. Als ik trouw, wil ik gelijk hier de leiding overnemen. Dat is indertijd door u toe gezegd. En dan moet er ook een huis zijn, want ik kan dan hier niet blijven wonen. Dat ligt voor de hand. In de buurt van Het Duifje is grond te koop, aan de Oude Huissenseweg. En niet eens gek duur. Het is kort dag. Als u mij wilt houden, zult u nu spijkers met koppen moeten slaan. Dat betekent: grond kopen en een huis bouwen. Met onze jelaties is het misschien wel te versieren, dat we vóór het jaar om is kunnen gaan bouwen. Is het misschien net in april, begin mei kant en klaar." Jaap Wildschut is geleidelijk aan ver baasd en ontstemd geworden. Zo heeft hij zijn oudste zoon nog nooit gehoord. Wil hij hem ineens de wet voorschrijven? Alle respekt voor zijn flinke zoon, die in menig opzicht als twee druppels water op hem zelf lijkt, maar ergens zijn grenzen. En Jaap Wildschut staat niet toe, dat die over schreden worden. En dat antwoordt hij dan ook op duidelijke, vaste toon. „Een huis maak ik in orde, als je volgend voorjaar wilt trouwen, dat heb ik beloofd. Maar of het nieuwbouw in Het Duifje wordt, weet ik nog niet. Als ik ergens in of rond de stad een geschikte woning kan kopen, doe ik dat natuurlijk. Ik hoef jou niet voor te rekenen, wat nieuwbouw tegen woordig kost. Al leggen we dan zelf alle riolering, gas en water en zo aan. Dan is het nog een kapitaal. Wat die opvolging betreft... het tijdstip maak ik uit, niet jij. Ik ben nog niet eens vijftig en dus niet van plan het bijltje er al bij neer te leggen. Mijn vader heeft tot zijn één-en-zestigste gewerkt, voor ik de zaak kon overnemen. Je zult in elk geval nog een poosje moeten wachten." Jacob had al zoiets verwacht. Dus komt hij met een tussenoplossing. „U kunt er een n.v. van maken. Wildschut en Zoon. Dan neemt u mij helemaal op in de zaak en drijven wij hem samen." Maar dit is helemaal tegen het zere been geschopt. „Op mijn schip blijft er één ka pitein. Zolang ik kan werken en gezond blijf, is de zaak van mij. En als dat niet naar je zin is, wacht je nog maar een poosje met trouwen. Ik heb ook nog jaren knecht bij mijn vader moeten spelen na mijn huwelijk. Daar kreeg ik niks van en jij evenmin." „Maar ik doe dit' niet zo, vader. De tijden zijn veranderd. Ik trouw te zijner tijd met de dochter van een grote aannemer in Eist, dat weet u. Dan wil ik na mijn hu welijk zelfstandig zakenman worden. En geen knecht." Vader Wildschut, die maar met moeite zijn woede kan inhouden, speculeert an- derszijds op de toekomst van zijn oudste. „Je bent een dwaas. Wat maakt het nu uit, of je in naam knecht bent? In werke lijkheid ben je al lang mijn rechterhand, dat weet je. Ik ken je in alle beslissingen, die genomen moeten worden en als er be stedingen zijn, maken wij samen alle bere keningen. In feite ben je al mede-eigenaar. En als je eenmaal getrouwd bent, maak ik dat ook wel duidelijk met 't geld." 't Is de laatste troef van zijn vader. En de voornaamste. Hoewel het nooit in een gesprek is genoemd, kan vader Wild schut weten, dat Gertjan Voshuis in Eist zijn Jacob wel als opvolger in de zaak wil. Goed, Jacob is loodgieter van zijn stiel, maar als hij een goede meesterknecht heeft, die kan fungeren als zijn rechterhand, ziet hij best kans om op de duur ook dit vak onder de knie te krijgen. Desnoods gaat hij er nog een jaar of wat voor leren. Jacob junior voelt zich sterk, omdat hij duidelijk twee kanten uit kan. Maar hij wil het onderste uit de kan als dat mogelijk is. „Mijn aanstaande schoonvader heeft dui delijk laten doorschemeren, dat hij me graag in de zaak wil hebben. Hij heeft geen zonen, enkel dochters. Dat geeft, za kelijk bezien, ook minder problemen. Vos huis heeft een tweede woning in Lent, waar zijn ouders vroeger gewoond hebben. Het is onlangs helemaal opgeknapt en ge moderniseerd. Als ik met Grada trouw en ik wil bij mijn schoonvader in de zaak komen, gaat hij met zijn vrouw en beide jongste dochters naar Lent en heb ik in Eist volledig de leiding. Natuurlijk de eerste tijd onder supervisie van mijn schoonvader. Dan is er geen huizenprobieem en heb ik gelijkertijd een zaak. Denkt u daar maar eens goed -over na, want het wordt nu langzamerhand tijd, dat ik haring of kuit krijg. Waarbij nog komen de moeilijkheden, die kunnen voortvloeien uit een scheiding. Dat weet u nu onderhand ook wel." „Ik zal nooit in een scheiding toestem men!" valt zijn vader woedend uit, nu hij merkt, dat hij voor het blok gezet wordt. En nog wel door zijn oudste zoon, op wie hij altijd gebouwd heeft. „Best mogelijk, vader, maar in zo'n geval ligt de beslissing niet enkel aan u, maar in hoogste instantie aan de rechter. Als moeder doorzet en ik krijg de indruk, dat dit het geval zal zijn kunt u de procedure op de lange baan schuiven. En kan het een half jaar langer duren, maar uiteindelijk wordt het dan toch een schei ding. En daarna? Moet u de zaak misschien verkopen en wat houd ik dan over?" Vijf minuten later is Jacob weggereden. Naar Eist, naar zijn verloofde. Zijn vader achterlatend in een moeilijk dilemma. Hij vloekt van machteloze woede om wat Martje 'hem ineens heeft aangedaan. Nu raakt hij misschien ook nog een waarde volle kracht in zijn zaak kwijt. En als Jacob gelijk heeftzelfs zijn eigen zaak, die hij met zoveel zorg al die jaren heeft opgebouwd. (Wordt vervolgd) OPVOEDEN IN JE EENTJE Een diskussie-avond, georganiseerd door Fiom-Zeeland, op maandag 4 oktober a.s. om 8 uur, in het gebouw van Jeugd Gezin aan de Londensekaai 37, Middelburg. Op deze avond wordt gepraat over wat er komt kijken bij 'het in je eentje opvoeden van je kinderen. Daarbij kan men denken aan de volgende onderwerpen: hoeveel aan dacht heb je?; kom je zelf aan bod?; wer ken, en de kinderen dan?; kiezen voor school, klubs, e.d.; vakantie, hoe doe je dat?; familiekontakten; vader en moeder tegelijk?; is dat wel nodig? De avond zal worden ingeleid door Con- stan Jansen, psycholoog. VOORLICHTINGSAVOND KRUIS WERK TE COLIJNSPLAAT Op donderdag 7 oktober 1982 wordt een voorlichtingsavond Kruiswerk gehouden in „De Brug" te Colijnsplaat, aanvang is 20.00 uur. Het programma ziet er als volgt uit: 1. voorlichting over het Kruiswerk; 2. hart en vaatziekten (door dhr. W. J. Klein Was- sink, arts); 3. gezonde voeding (door mevr. M. Entink, diëtist); 4. film. De toegang is gratis!! P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag tijdrace Koewacht op 25 september. Deelname 29 duiven. 1 J. van Belzen 2 A. A. v. d. Kreeke 3 K. Filius 4 P. J. Wilderom 5 M. van Belzen 6 A. J. Bouterse 7 A. C. Hollestelle 8 L. de Fouw 9 W. J. Noordhoek 10 S. M. Branderhorst 11.59.44 55.11 13.01.25 00.51 12.35.32 13.14.34 14.39 12.59.47 41.00 13.03.32 42.156 43.045 42.704 42.889 42.635 42.602 42.03 4 38.649 42.536 43.214 VOETBAL Zaterdag 2 oktober: SVD 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) SVD 2 Colpl. Boys 2 (12.45 uur) Colpl. Boys 3 Arnemuiden 4 (2.30 uur) Colpl. Boys Al Wemeldinge Al (12.45 u) Colpl. Boys Cl Mevo Cl (11.00 uur) Robur C2 Colpl. Boys C2 (11.00 uur) Colpl. Boys Dl Nieuwdorp Dl (10.00 u) Colpl. Boys F Bevelanders F (10.00 uur) Brouwershaven 1 Wissenkerke 1 (2.30 u) Wissenkerke 2 WIK 3 (2.30 uur) Wissenkerke' 3 VCK 5 (12.45 uur) Wissenkerke BI SVD BI (12.45 uur) Kloetinge C4 Wissenkerke Cl (11.00 uur) Wissenkerke Dl Borssele Dl (10.00 uur) Wissenkerke El Colpl. Boys El (10.00 u) Bevelanders 1 Rillandia 1 (2.30 uur) VCK 3 Bevelanders 2 (2.30 uur) Oostkapelle 4 Bevelanders 3 (12.45 uur) Bevelanders Al Walcheren Al (2.30 uur) Meeuwen Cl Bevelanders Cl (11.00 uur) Wolfaartsdijk Dl Bevelanders Dl (10 u) Bevelanders El Oostkapelle El (11.00 u) Kats 1 Kloetinge 6 (2.30 uur) Cortgene Cl Zierikzee C3 (11.00 uur) Lewed. Boys Dl Cortgene Dl (10.00 uur) Cortgene F Kloetinge F (10.00 uur) Zondag 3 oktober: Vlissingen 4 Cortgene 1 (10.30 uur) Robur 3 Cortgene 2 (12.30 uur) Cortgene 3 Renesse 3 (2.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 1 oktober: Aspiranten: B.V. Souburg Delta-C. (19.00 uur te Vlissingen) Dames: Operatie 2 Delta-C. 2 (19.45 uur te Oostburg) Dames: Delta-C. 1 J. Crabs 3 (22.00 uur te Kapelle) BILJARTEN Vrijdag 1 oktober: Ons Genoegen Thalia (20 uur in De Kroon te Wissenkerke) Kruiswoordpuzzel no. 796 Horizontaal: 1. bevel - 4. gedenknaald - 9. smak - 11. vis - 13. water in Friesland 14. eerste persoon (afk.) - 15. zijrivier van de Donau - 16. bergruimte - 17. vorm van aanlopen - 21. geheel de uwe (afk.) - 23. berg (Spaans) - 25. gemoedstoestand - 27. godsdienst (afk.) - 28. stad der oudheid 30. namelijk (afk.) - 31. goud (afk.) - 32. onder voorwaarde - 37. titel - 38. de somma van (afk.) - 39. en anderen (afk.) - 40. drinkgerei - 42. dubbelklank - 43. Gode zij lof (Lat. afk.) - 44. schrijfgerei - 45. godsdienst (afk.) - 46. Fr. pers. vnw. - 47. watering - 49. in casu (afk.) - 51. heilige (afk.) - 52. lidwoord - 53. familielid - 59. u'troep - 60. bijwoord - 61. vreemde munt (afk.) - 62. stofmaat - 64. gekleurd - 68. huidplooi - 71. Eng. voorzetsel - 72. deel van een batterij - 75. de lezer heil (Lat. afk.) - 76. lidwoord - 78. windrichting (afk.) 79. rang in het leger (afk.) - 80. stapel 82. woonschip - 83. vorm van striemen 84. soort onderwijs (afk.). Verticaal: 2. buigzaam - 3. water in Brabant 5. drukkend - 6. drank - 7. boom - 8. vorm van spelen - 9. Verenigde Naties (afk.) 10. tegen - 12. muziekterm - 15. afgod 16. luchtmacht (afk.) - 18. slede - 19. voeg woord - 20. deel van de dag (afk.) - 22. ogenblikje - 24. heldendicht - 26. meisjes naam - 29. rondhout - 30. nummer (afk.) 32. angst - 33. communicatiemiddel - 34. vogel - 35. aarde (Eng.) - 36. huisdier 37. gek - 41. gegraven gat - 48. werkelijk 50. tevreden - 51. verlegenheid - 52. angst kreet - 54. bouwwerkzaamheden - 55. bij woord - 56. herkauwer - 57. soms - 58. oosterse titel - 63. meisjesnaam - 65. gast 66. namelijk (afk.) - 67. bekende motor races (afk.) - 69. idem (afk.) - 70. plaats in Gelderland - 73. visnet - 74. strafwerk tuig - 77. maanstand (afk.) - 81. uitroep. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 795 Verticaal: 1. herman - 2. ri - 3. triton - 4. Horizontaal: 1. hartig - 7. gewond - 12. Irma - 13. aker - 14. rm - 16. avond 17. as - 18. mentor - 19. elders - 20. am 21. mi - 22. noen - 24. prent - 26. asen 28. granaat - 29. smaragd - 31. dr.eg 34. klare - 35. skat - 38. ia - 39. ra 40. karwei - 42. orkaan - 43. km - 44. bonus - 45. kg - 46. foei - 48. eede - 51. pernis - 52. loeder. im - 5. gaar - 6. dronken - 7. gade - 8. ek 9. weldra - 10. or - 11. dessin - 15. memo 17. arme - 23. etage - 24. plank - 25. tombe 27. stank - 30. baronie - 31. dikkop - 32. raam - 33. gewoon - 35. sukade - 36. arak 37. tanger - 41. ibis - 42. osei - 46. fr 47. ei - 49. eo - 50. ed.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1