NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze Rodelko bv SPORT-AGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Bijeenkomst van comité Ueveland helpt Polen' Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond No. 4034 Donderdag 16 september 1982 86e jaargang DBUK EN UITGAVE: DBUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post ƒ35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Maar 's avonds, in het donker, als ze hand in hand nog langs de zee lopen, dan kan het niet anders of hun armen ver glijden in elkaar en hun monden verlangen naar de lippen van de ander. Heftig en gulzig. Dat is immers onafwendbaar! Op gezette tijden belt Gradus naar Ne derland. Want hij wil op de hoogte blijven van de toestand in Nijmegen. In de derde week komt hij 's middags met een bizon- dere, geheimzinnige glimlach de eetzaal binnen. Martje zit al aan tafel voor de lunch. Ze kijkt enigszins verbaasd. Hij buigt zich naar haar toe en zegt: „De kogel is door de kerk, liefste. Gisteren is de scheiding tussen tafel en bed uitge sproken. Dit is het begin. Nu nog enkele maanden geduld, dan ben je definitief van alles af." Haar gezicht klaart helemaal op. Met grote ogen kijkt ze hem aan. „Is het wer kelijk waar? Bestonden er dan geen moei lijkheden met Jaap?" Met een neutraal gezicht gaat hij nu zitten en omzeilt haar vraag: „Niet van betekenis. De advokaat zorgt nu verder voor je belangen. Als we terug zijn in Ne derland, horen we wel meer bizonderheden." Hij verzwijgt opzettelijk de mededeling van de advokaat, dat Jaap Wildschut onder geen enkele voorwaarde wil scheiden. Ener zijds omdat beiden katholiek zijn en het huwelijk indertijd in de kerk is gesloten. De kerk erkent geen scheiding. Dat zal nog een heet hangijzer worden als de man pertinent weigert. Hij zegt, dat er geen enkele scheidingsgrond is, dat zijn vrouw er helemaal niet op gezinspeeld heeft en de kinderen evenmin kunnen begrijpen, om welke reden hun moeder plotseling is weg gelopen met een andere man. Daarom gooit de man het over een andere boeg en wijst naar de psychische zijde. Ze is in de overgang en dan doen vrouwen op die leeftijd wel eens gekke dingen. Wellicht helemaal overspannen. Het beste zou zijn, als ze een poosje naar een psychiatrische inrichting gaat. Daar knapt men zulke vrouwen in de regel weer op. Zodat ze weer als normale echtgenoten verder kun nen leven. Maar scheidengeen denken aan. Aldus ongeveer het verweer van de heer Wildschut, volgens diens advokaat. Dit alles verzwijgt Gradus. Als ze over enkele dagen terug zijn in Nederland, is het nog vroeg genoeg door te laten sche meren, dat er problemen van importantie overwonnen moeten worden, voor de rechter haar eis tot scheiding zal kunnen inwilligen. In ieder geval is de voorlopige scheiding tussen tafel en bed uitgesproken. Dat is al een belangrijke stap in de goede richting. De heer Wildschut heeft zodoende geen vat meer op zijn vrouw, zo hij daartoe nog po gingen in het werk zou willen stellen. Zaak is in ieder geval, dat hij de verblijfplaats van Martje niet te weten komt. Dat moet hij de vrouw heel omzichtig proberen uit te leggen. Naar alles, wat Martje over haar man heeft verteld en de weergave van hetgeen Wildschut tot verweer heeft aan gevoerd, lijkt het me iemand toe, die over lijken zal gaan om zijn doel te bereiken. Voorzichtig zijn is dus een eerste vereiste. Nog een tweede keer heeft Martje een kaartje gestuurd naar haar kinderen in Zaandam en Oosterbeek. Met een katte- Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts ƒ27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE belletje er op: heerlijk weer, geniet iedere dag van vroeg tot laat, samen met een vriend. Maar schrijft niet, wie die vriend is. Voor alle zekerheid worden deze kaarten in weer een andere plaats gepost. Want Gradus voelt zich hier weliswaar veilig, maar je kunt toch nooit weten. En straks, als ze terug zijn in Nijmegen, moet er dubbel op Martje gelet worden. Bruin gebrand en met een schat van herinneringen keren Gradus en Martje een maand na hun vertrek terug naar Duitsland. Waar het ditmaal Geert is, die hen uit Dusseldorf ophaalt. Want Tjeu is naar een beurs in Frankrijk met een paar collega's. De begroeting is hartelijk. Als ze alle formaliteiten achter de rug hebben en in de grote auto van Gradus met Geert achter het stuur terugrijden naar Nijmegen, vraagt zijn vader naar de zaak. Geen bizonder heden; de verkoop is bevredigend, de op ruiming loopt fantastisch, maar alles wordt duurder, wat je inkoopt. Daarom is Tjeu een dag eerder naar Frankrijk gevlogen om daar eens goed rond te kijken. Want als er iets behoorlijks aangeboden wordt, zal hij bellen. „Is Hillie al terug?" Geert knikt enkele malen. „Ja, die heeft 't ook fantastisch gehad. Dinsdag over veertien dagen beginnen de lessen weer. Ze heeft nog een stel boeken nodig; ik heb ze maar laten kopen." „Dat is wel goed. Hoe gaat het met Eefje?" „O, prima. Ze voelt zich uitstekend, zegt ze. Hoe hebben jullie 't gehad? Elke dag mooi weer, hoor ik?" „Geweldig. Maar één dag wat regen. Je weet, hoe het daar is in deze tijd van het jaar, he? Meestal tot eind oktober, begin november dit prachtweer." Het is ruim anderhalf uur rijden naar Nijmegen. Boven staan bloemen met een kaartje er aan. Van de drie kinderen, staat er op. Welkom thuis. Hilda komt ook naar beneden, van haar kamer op de tweede verdieping. Nieuwsgierig naar de vriendin van haar pleegvader. Ze begroet haar, ter wijl ze de bruin verbrande vrouw nauw keurig opneemt. Martje zegt: „Fijn om kennis met je te maken. Ik hoop, dat je ook een prettige vakantie hebt gehad?" „O ja. Wat 't weer betreft niet zo mooi als jullieWe hadden nogal eens on weer en zware regenbuien. Maar voor de rest ging het." Er is thee en gebak. Hilda blijft er een kwartiertje bij zitten, rookt een sigaret en verontschuldigt zich dan. Ze wil de nieuwe boeken doornemen, die ze in het laatste jaar nodig heeft. En nog andere voorbe reidingen treffen. Aan het diner zien ze elkaar weer. Martje heeft zo ongemerkt dit pleegkind een paar keer opgenomen. Een knap meisje met een goed figuur, maar vreselijk zelf bewust, veronderstelt ze. Als de anderen weer naar beneden zijn nu Tjeu er niet is, komt er één tegelijk naar boven voor de thee vraagt Gradus aan Martje: „Hoe vind je Hilda?" „Knap. En in aanmerking nemende, dat ze zeventien is, volkomen volwassen. Ik neem aan, dat ze behoorlijk intelligent is." Gradus knikt. „Je eerste indruk is in grote lijnen juist. Ze is behoorlijk begaafd. Op de Academie één van de besten, weet ik. Ze zal na haar studie wel door leren, ver onderstel ik." „Dan gaat ze ongetwijfeld een goede toekomst tegemoet." „Zeer zeker. Jammer, dat haar ouders dit niet hebben mogen beleven." „Is ze enig kind?" „Ja. Achteraf bekeken misschien wel zo goed." Als ze die eerste avond weer „thuis", aan het eind van de lange gang in het halfduister elkaar goede nacht kussen, voe len ze beiden het steeds grote wordende verlangen naar elkander. Met schorre stem zegt ze: „Ik hoop, dat het niet al te lang zal duren, jongen. Anders is het misschien beter, dat ik zo lang ergens anders mijn intrek neem Hoofdstuk 6: De eerste afbrokkeling. In huize Wildschut aan de Huijghenslaan in Arnhem is de humeurtemperatuur na eni ge dagen zo ongeveer op het nulpunt terecht gekomen. Nelia heeft tot drie keer toe categorisch geweigerd voorlopig het huis houden bij haar vader te verzorgen. „Het spijt me, maar daarvoor ben ik niet ge trouwd. Als moeder nu ziek zou zijn, was het nog wat anders, maar moeder is er vandoor en ik neem aan: voorgoed. Daar zal ze heus wel een gegronde reden voor gehad hebben. Dus ziet u zelf maar een hulp te krijgen in huis." Wildschut is inwendig woedend, omdat zijn dochter hem weerstreeft. Dat is hij niet gewend, maar hij houdt zich in. Nelia is meerderjarig en getrouwd. Die heeft haar eigen huishouden, hoewelals ze met Vincent voorlopig hier komt eten, is het probleem immers opgelost? Maar Nelia past ervoor. „Kijk maar eens in de krant," advi seert ze haar vader, „er bieden zich vaak genoeg huishoudsters aan." „Je praat er nogal gemakkelijk over. Weet je, wat vandaag de dag een huis houdster kost?" „Niet precies. Maar dan kunt u gelijk eens merken, wat moeder financieel eigen lijk waard was. Overigensu zult er niet door failliet gaan, als u er één in huis neemt. Of wel?" „Daar weet jij niks van. Zo best gaat het op 't ogenblik niet." „Och kom, u hebt altijd volop werk. Voor uzelf en de jongens. Overigens, klagers hebben geen nood, zei grootma altijd. En dat zal in dit geval ook wel voor u gelden." „Je durft nogal heel wat te zeggen tegen je vader," stoof Wildschut op. Schouderophalend antwoordde zijn doch ter: „U maakt het er zelf naar. Speel alsje blieft niet de arme, kleine middenstander, die het zo moeilijk heeft, want daar trap ik niet in. Als ik een geschikt iemand weet, stuur ik 'haar naar u toe!" „Als je dat maar laat. Voor geval ik een huishoudster neem, zoek ik die zelf wel uit!" De jongens beginnen na een weekeind- zonder-moeder ook te mopperen. Want het diner bestaat de éne dag uit patat mèt, de andere bami en derde keer nassi. Om de vierde weer te beginnen met patat mèt. Ze hebben nu wel eens zin in gekookte aardappelen, met verse groenten en een flinke karbonade. En een smakelijke pud ding toe, zoals moeder die altijd wist klaar te maken. Maar dat is er nu niet meer bii. Wim heeft een paar dagen geprobeerd iets te brouwen, maar dat is uitgelopen op een fiasco. Zodat hij na twee dagen ook weer mee ging op karwei. Na die eerste week, waarin men om beurten zo'n beetje corveedienst verrichtte om te voorkomen, dat het helemaal een rommelzootje wordt in huis, rennen ze 's morgens naar de brievenbus, als de post langs komt. Om te kijken of er niet een tweede brief is van moeder. Maar elke dag tevergeefs. Er is wel een brief gekomen van een advo- katenkantoor uit Nijmegen, waarin deze meedeelt een verzoek tot voorlopige schei ding tussen tafel en bed aangevraagd te hebben namens mevrouw M. L. Wildschut- Schreidel, omdat deze verzocht heeft van de echt te worden gescheiden. En waarin deze verzoekt bekend gemaakt te worden met naam en adres van de raadsman van de heer Wildschut. Jaap, die de brief leest na zijn door één der jongens klaargemaakt ontbijt, dat hem overigens helemaal niet heeft gesmaakt, is woest, als hij het epistel heeft doorge nomen. „Ze is gek!" zegt hij, meer tot zichzelf dan tegen zijn zoons, die hem vragend aan'kijken. „Wil pertinent scheiden. Ze heeft nota bene al een advokaat, moet je wat? Waar haalt ze het geld vandaan? Ze heeft geen cent. En een scheiding kost zeker een dikke duizend gulden!" „Moeder is vast niet in orde," meent Jacob te moeten vaststellen. „Een normaal mens doet zoiets niet. Duizend gulden! Hoe lang moeten we daarvoor niet werken." De anderen geven er geen commentaar op. Ze kennen hun oudste broer en weten, dat hij in feite de echo is van zijn vader. Daar zijn ze al lang aan gewend. Jaap Wildschut vouwt de brief dicht en bergt hem in zijn portefeuille. (Wordt vervolgd) De plaatselijke kontaktpersonen en de kollektanten van het comité „Noord-Beve land helpt Polen", die in het begin van 1982 hebben meegewerkt aan de aktie „Zeeland helpt Polen", hebben tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis „De Pomp- weie" te Kortgene, een overzicht gekregen van de resultaten van die aktie. En van de wijze waarop de goederen, die zijn aan gekocht, in Polen zijn gedistribueerd. Aan wezig was ook de Pool J. Lipowski uit Vlissingen, die de motor is van de ver- sohillende akties. Deze werd door de voor zitter, dhr. P. van der Maas, gelukgewenst met zijn pauselijke onderscheiding i.v.m. zijn inzet voor de Poolse bevolking. Nadat was meegedeeld, dat de opbrengst van de aktie in Noord-Beveland 30.850,25 was, zei dhr. Lipowski bijzonder onder de indruk te zijn over de spontaniteit waarmee op Noord-Beveland aktie is gevoerd. Hij gaf een uiteenzetting over de omstandigheden in Polen en over de moeilijkheden die de chauffeurs ondervonden die de goederen naar Polen hebben vervoerd. Vooral was er zeer veel oponthoud bij het passeren van de Oost-Duitse grens, omdat alle goederen tot in het oneindige werden gecontroleerd. Hij vertelde ook hoe dankbaar de Polen waren voor de goederen, die uit het vrije westen kwamen. Vooral medicijnen en melk poeder waren bijzonder welkom. Verder vond hij het begrijpelijk, dat men in Ne derland, waar de vakbeweging volledig vrij is om de belangen van de arbeidersklasse te behartigen, er geen idee van heeft hoe levensgevaarlijk het is om in Polen voor de arbeiders op te komen. Wat de vlees voorziening in Polen betreft; hij is er van overtuigd dat de farms van bisamratten een grote bijdrage leveren aan die voor ziening. Na de toelichting van dhr. Lipowski ver- Kruiswoordpuzzel no. 794 Horizontaal: 2. wapen - 8. bedrijvigheid 12. briefaanhef (Lat. afk.) - 14. uitstekend 15. onbeschreven - 16. Spaanse uitroep 18. Engels bier - 19. bevestiging - 20. wind richting (afk.) - 22. soort onderwijs (afk. oude benaming) - 24. spoedig - 26. muur holte - 28. vogel - 29. onmeetbaar getal 30. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 32. godsdienst - 34. vod - 35. plaats in Noord- Holland - 38. water in Brabant - 39. wrede keizer - 41. deel van Amerika (afk.) - 42. boom - 44. en anderen (afk.) - 46. meis jesnaam - 47. militair (afk.) - 48. de onbekende (afk.) - 49. ruim genomen - 53. deel van het hoofd - 56. plaats in de Betuwe 57. uitroep - 58. dadelijk - 61. zaak - 62. vrucht - 64. anno (afk.) - 65. in persoon (afk.) - 67. verlaagde toon - 68. smalle weg 69. noodsein (afk.) - 71. vleesgerecht - 73. zangnoot - 74. in casu (afk.) - 75. omslag 77. lidwoord - 78. soepel - 80. troep jacht honden - 82. Frans lidwoord - 83. muziek term - 84. draak. Horizontaal: 1. tij - 2. mei - 5. ges - 8. av 10. ne - 11. tandpasta - 14. af - 16. slag 18. teint - 19. asla - 21. erts - 23. alg 24. arts - 25. kro - 26. aal - 27. eed 28. oei - 30. MTS - 32. Els - 34. Epe 36. saai - 40. elan - 42. bedekking - 43. paté - 45. ende - 48. sri - 50. big - 52. blij 53. USA - 55. nee - 56. rio - 57. vel 59. tarn - 61. ere - 63. eden - 65. Peru 66. arena - 68. Arie - 70. ar - 71. wijk zuster - 74. gr - 75. kg - 76. koe - 77. tol - 78. te. telden enige begeleiders van de goederen, die naar Polen zijn vervoerd, over hun ervaringen. Tenslotte werd er gediscussieerd of en wanneer er weer een aktie op Noord-Beve land moet komen. De vergadering was eensgezind van mening, dat die aktie er moet komen, maar men wil hier nog enkele maanden mee wachten. Het tijdstip zal later bekend worden gemaakt. VOETBAL Zaterdag 18 september: Kruiningen 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Wissenkerke 1 Cadzand 1 (2.30 uur) Hoedekenskerke 1 Bevelanders 1 (2.30 u) Serooskerke 4 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Kats 1 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Bevelanders 2 's H.Arendskerke 3 (2.30 u) Colpl. Boys 3 Nieuwdorp 3 (2.30 uur) Bevelanders 3 Serooskerke 7 (2.30 uur) Ritthem 1 Wissenkerke 3 (2.30 uur) Dames: Bevelanders Wemeldinge (11 u) Colpl. Boys Al Kruiningen Al (12.45 uur) Domburg Al Bevelanders Al (2.30 uur) Colpl. Boys BI Wolfaartsdijk Bl (12.45 u) Wissenkerke Bl SSV Bl (12.45 uur) Colpl. Boys Cl ZSC Cl (11.00 uur) SSV C2 Wissenkerke Cl (11.00 uur) Cortgene Cl Colpl. Boys C2 (11.00 uur) Oostkapelle Cl Bevelanders Cl (11.00 u) Wissenkerke Dl Cortgene Dl (10.00 uur) Colpl. Boys Dl Bevelanders Dl (10.00 u) Oostkapelle El Colpl. Boys El (10.00 uur) Wissenkerke El Domburg El (10.00 uur) Cortgene F Wissenkerke F (10.00 uur) Robur F Bevelanders F (10.00 uur) Colpl. Boys F Goes F (10.00 uur) Zondag 19 september: Zld. Sport 3 Cortgene 1 (10.30 uur) Renesse 2 Cortgene 2 (2.30 uur) Cortgene 3 Dreischor 2 (2.30 uur) Verticaal: 1. houten schoeisel - 3. lang speelplaat (afk.) - 4. tijdperk - 5. ongetemd 6. werelddeel - 7. voorzetsel - 8. reeds 9. gelegenheid - 10. tot nader order (afk.) 11. pers. vnw. - 13. glad neerliggend (van •haar) - 15. plat - 17. slofmaat - 21. rivier in Frankrijk - 23. bid (Lat.) - 25. spil 27. ter herinnering (afk.) - 28. heilig boek 31. godin - 33. Europeaan - 34. Bijb. figuur 36. geogr. aanduiding (afk.) - 37. lekkernij 39. netto (afk.) - 40. besturen - 43. hoofd slagader - 45. niets uitgezonderd - 46. kloostervoogd - 50. plaats in Brabant - 51. lief - 52. vadsig - 53. het leven verliezen 54. dubbelklank - 55. lidwoord - 59. godin 60. plant - 62. vogel - 63. vlagzalm - 66. jongensnaam - 68. vochtmaat - 70. gerecht 72. uitroep - 73. vreemde munt - 76. staats bedrijf (afk.) - 78. Frans lidwoord - 79. in opdracht (afk.) - 80. soort onderwijs (afk.) - 81. water in Friesland. Verticaal: 1. teler - 2. ma - 3. ent - 4. ideale - 5. Ganges - 6. Est - 7. st - 9. valse 10. NS - 11. tgt - 12. pil - 13. aar 15. fa - 17. aroma - 20. stoel - 22. sas 24. ade - 25. kas - 29. ion - 31. Tiber 33. lakei - 35. pegel - 37. ara - 38. ode 39. lip - 41. and - 43. peu - 44. tsaar 46. nijver - 47. eel - 49. Inn - 50. Beerze 51. grenst - 52. boe - 54. sterk - 58. enige 60. ruw - 62. reu - 64. dar - 65. pa 66. Ako - 67. Ato - 69. er - 72. ijk 73. el. VOOR BEMIDDELING KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED Oplossing kruiswoordpuzzel no. 793

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1