Geef.. V -* KRONIEK VAN BEVELANÜ Raadsvergadering Wissenkerke Bloembollen - allerlei Cebeco-Zuidwest nam afscheid van bedrijfsleider S. A. Meulenberg Steun het Astma Fbnds. Postgiro 55055 Over deugden en ondeugden van de mensen is ook in deze Kroniek al veel geschreven, beste vrienden. Het epistel van deze week is ook aan één van de menselijke tekortkomingen gewijd. Dirk wilde iets goeds doen, maar het pakte anders uit. 't Kan verkere, Bienae hoed, of hoed bedoeld. Dirk, a vele jaeren hetrouwd mee Mientje, was helokkug en tevree. Mè ie oa toch een probleempje en di zat um nog a mee. Ie was vrééd verheetachtug van aerd, dat kwam mééstal nie van pas, ka-je behriepe. Mientje trok dan an z'n jas. Dan was'tun de trouwdag wee verhete, ök nog k us een boodschapje. En dat zat nie lekker bie Mientje, dat snap-je. Mee d'r verjaerdag kwam um d'r mè achter vanwehe de verziete, dan mos'ter dus wè wat weze. En mee een kop as een krote wier um dan de les heleze. Afijn, noe kwam Mientje d'r verjaerdag wee an, di oa tun hoed ophelet. Ie kon't ök aest nie verhete, want z'oa't op de klender in de plee hezet. Volhende weke diesendag was dan dat féést. Dirk oa a an de voorbereidiengen hewerkt. Ie oa een bos mee rozen besteld, ze'n eihe dus nie beperkt. Ni-je, nehenundertug rozen moste d'r komme, want dat was de leeftied van Mientje. En nae zö vee jaer, dan kiek je nie op een tientje. Diesendag's ochens stienge de rozen a klaer, Mientje was uusterst blie-je. Dirk oa d'r an hedocht, die klender oa heholpe, dat zie-je. Afijn, s'aevens kwam de verziete. Mientje sprak hröös over de rozen, Dirk was hlad verlehe. Zö'n prachtuhe bos, 'k d'r vo elk jaer één hekrehe. Nae een stuitje zei d'r één: Mientje, 'k docht da jie zevenundertug wier. 'K de rozen heteld, mè 'k telle d'r nehenundertug ier. Toen was de boot wee flienk anhekomme. Dirk wier toen netuurluk wee verwete, da'tum noe Mientje d'r leeftied was verhete. Waarschijnlijk was de storm niet op windkracht tien gekomen, beste vrienden, wanneer Dirk twee rozen te weinig in het boeket had gedaan. Maar was het misschien bij windkracht vijf gebleven. Daarom tot slot nog een, overigens goed bedoeld, passend eind, beste dames: Mee twi rozen te vee bin ze böös, mee twi-je te weinug bin ze hröös. Want ze bin zö broos as beschuuten, mè toch flienke ijdeltuuten. CeeBee. Door het bestuur en de direktie van Cebeco-Zuidwest werd aan de leden en relaties op 3 september j.l. gelegenheid gegeven om afscheid te nemen van de heer S. A. Meulenberg, bedrijfsleider van de vestiging Kamperland. De heer Meulenberg had de wens te kennen gegeven gebruik te willen maken van de mogelijkheid tot vervroegde uittreding. De heer H. C. van der Maas, districts voorzitter Noord-Beveland en vice-voorzitter van het algemeen bestuur van Cebeco- Zuidwest had de leiding van deze bijeen komst. Hij opende de ontvangst door het woord te geven aan de burgemeester van Wissen kerke, de heer P. Wisse, die de heer Meu lenberg beschreef als een stuwende kracht in de coöperatie en een uiterst deskundig vakman. Daarnaast noemde de burgemeester de verdiensten van de heer Meulenberg liggende op het sociale vlak binnen de dorpsgemeenschap van Wissenkerke. Zo was hij lange jaren penningmeester van de voet balvereniging Wissenkerke, kerkeraadslid van de hervormde gemeente, met als bij zonder aandachtsterrein het bejaardenhuis „Vredestein", bestuurslid van de Vereniging voor Christelijk Lager Onderwijs, secretaris van de Christelijke MULO en nog een aantal andere aktiviteiten. De burgemeester deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Meulenberg voor zijn vele verdiensten bij Cebeco-Zuidwest en in de dorpsgemeen schap te begiftigen met de eremedaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje- Nassau. In zijn daarop vlogende toespraak onder streepte de heer Van der Maas de vele bekwaamheden van de heer Meulenberg en roemde diens inzet en vakmanschap. Hij zei het geen eenvoudige taak te vinden voor de opvolgers van de heer Meulenberg om diens werk te evenaren. Hierna voerde de heer S. Silvis, algemeen direkteur van Cebeco-Zuidwest het woord. Hij legde er de nadruk op, dat aan een onderscheiding vooraf moet gaan, dat men zich ook werkelijk onderscheiden heeft. Daarom verklaarde hij zich oprecht te ver heugen over het feit van de koninklijke onderscheiding die de heer Meulenberg vol komen verdiend is ten deel gevallen. De heer Silvis gaf een opsomming van de vele zaken waarmede de heer Meulen berg zich uitermate vakkundig heeft bezig gehouden. In het bijzonder stipte de heer Silvis aan, de kennis van de heer Meulen berg op het terrein van het schonen van consumptie-erwten, van welk produkt jaar lijks duizenden tonnen het bedrijf te Kam perland passeren. Hij zwaaide de heer Meu lenberg veel lof toe voor de taakvervulling op de centrale plaats, die hij binnen het bedrijfsgebeuren innam. De heer Silvis bood de heer Meulenberg als afscheidsgeschenk een enveloppe met inhoud aan. De financieel direkteur van Cebeco-Zuid west, de heer I. Ligthart Schenk, haalde een aantal persoonlijke herinneringen op uit de tijd dat hij samen met de heer Meu lenberg werkzaam was bij de rechtsvoor- ganger van Cebeco-Zuidwest op Noord- Beveland. De heer J. Klop sprak namens de per soneelsvereniging en de medewerkers van het district Noord-Beveland van Cebeco- Zuidwest. De heer Meulenberg kreeg hierna de gelegenheid om de sprekers te beantwoor den en woorden van afscheid te spreken. Hij deed dit in een gloedvol betoog, waarin hij vele rake opmerkingen plaatste, die blijk gaven van zijn inentse betrokkenheid bij het funktioneren van de coöperatie Cebeco- Zuidwest. Hij vertelde het hoog gewaar deerd te hebben, dat hij bij de uitvoering van zijn taak een belangrijke mate van vrijheid genoot. Het vertrouwen dat hij mocht ondervinden van bestuur en direktie was hem steeds tot een grote steun geweest bij zijn werk binnen de bedrijfsgemeenschap. In het bijzonder bracht de heer Meulen berg dank aan de landbouwers die hij gedurende zovele jaren mocht dienen. Hij schetste de landbouwers van Noord-Beve land, leden van de coöperatie Cebeco- Zuidwest, als de werkgevers van een bedrijf dat volledig ten dienste staat van het land- bouwgebeuren. Hij vertelde, dat ieder voer graan dat de deuren van het bedrijf te Kamperland voorbij ging. door hem ervaren werd als een persoonlijk hartzeer. Hij noemde dit in zijn toespraak het zich als werknemer in de steek gelaten voelen door zijn werkgevers, de boeren. Daarom riep hii de Noord-Bevelandse landbouwers op om op ieder terrein gebruik te maken van de diensten van de eigen coöperatie. De heer Meulenberg toonde zich uiter mate erkentelijk voor de ontvangen ko ninklijke onderscheiding en hij dankte de burgemeester van Wissenkerke voor zijn in spanningen om dit voor hem te bereiken. De heer Meulenberg en zijn echtgenote ontvingen nog verschillende geschenken van de bezoekers van de receptie, terwijl de zaal van het „De Casembroothuis" was opgesierd met een aantal bloemstukken, die nog vermeerderd werden door de bij de toespraken aangeboden boeketten. Na het officiële gedeelte van deze bijeen komst bleven de vele aanwezigen nog enige tijd bijeen op deze geanimeerde receptie, die voor de heer Meulenberg het afscheid betekende van zijn werkzame leven bij Cebeco-Zuidwest. OPEN HUIS BIJ SQUAREDANSEN Weet u wat squaredansen is? Ja zegt u! Weet u het zeker? Nee, zegt u! Jam mer, misschien loopt u nu iets mis waar u veel plezier aan zou kunnen beleven! Squaredansen is niet (alleen) plezier voor 2, maar plezier voor 8 (of veelvouden daarvan). Squaredansen is een internationale aan gelegenheid. Nadat u de cursus gevolgd hebt, kunt u waar dan ook ter wereld bij elke squaredansclub deze hobby uitoefenen. OPEN HUIS op vrijdagavond 17 sept. a.s. in het Dorpshuis, Voorstraat 20 te Wissenkerke, vanaf 20.00 uur. Met als gasten: „Dancing Owls" uit Voorsohoten. Wilt u nu reeds meer lezen wat square dansen inhoudt, belt u dan één der vol gende telefoonnummers voor meer infor matie: 01107-1219 of 01100-2 3719. Wij kunnen voor onze nieuwe cursus, die start op 23 september a.s., nog een aantal vriendelijke, nieuwe leden gebruiken: paren of alleenstaanden. Leeftijd vanaf 15 jaar. Het is beslist niet nodig dat u ooit eerder gedanst hebt, want square dansen is iets geheel aparts! EERSTE L.P. ZEELAND PLAT 3 VOOR BURGEMEESTER P. WISSE Nadat enige tijd geleden de langspeel plaat „Zeeland plat 3" in het Dorpshuis is opgenomen, wordt deze ook gepresen teerd in het Dorpshuis van Wissenkerke en wel op donderdag 16 september. Het eerste exemplaar wordt dan aangeboden aan de eerste burger van Wissenkerke, de heer P. Wisse. Op deze avond zijn uiteraard ook alle medewerkers aan deze L.P. present. Zij zullen ter gelegenheid van deze feestelijke gebeurtenis een optreden verzorgen, waarbij iedereen vanaf 20.00 uur van harte welkom is. De toegang voor het bijwonen van deze avond is voor iedereen vrij. Natuurlijk is op deze avond ook de mogelijkheid aanwezig om de plaat aan te schaffen. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Chateauroux op 4 sept. Deelname 191 jonge duiven. 1 M. C. Clement 15.52.20 548.839 295.1 2 L. de Fouw en zn 16.12.06 548.887 289 3 Gebrs. v/d Maas 15.42 550.846 282.9 4 J. Brouwer en zn. 25.29 551.952 276.8 5 P. J. Kesteloo 28.43 548.948 270.7 6 P. van Belzen 36.54 554.372 264.6 7 S. Branderhorst 32.33 548.929 258.5 8 J. L. F. Minneboo 38.56 554.391 252.4 9 H. P. Versluijs 36.00 549.255 246.3 10 J. M. Goulooze 38.49 549.099 240.2 Eindstanden kampioenschap jonge duiven. Hok. L. de Fouw en zn. 4437.6 pnt. P. J. Kesteloo 4433.4 pnt. P. van Belzen 4251.9 pnt. Duif. P. J. Kesteloo 925457 - 1483.8 pnt. L. de Fouw en zn. 8277608 - 1460.9 pnt. idem 8277272 - 1343.6 pnt. Aangewezen generaal. H. P. Versluijs 1906.7 pnt. P. van Belzen 1853.4 pnt. S. M. Branderhorst 1670.5 pnt. Aangewezen jonge duif. L. de Fouw en zn. 1129.2 pnt. S. M. Branderhorst 1058.6 pnt. A. P. de Haze 900.1 pnt. Uitslag wedvlucht Sittard op 4 september. Deelname 365 duiven. 1 J. Brouwer en zn 10.04.30 152.463 199.8 2 L. de Fouw en zn. 12.47 157.036 197.7 3 W. C. Filius 11.33 152.377 195.6 4 J. Brouwer en zn. 12.45 2 193.5 5 W. C. Leenpoel 23.42 164.266 191.4 6 L. de Fouw en zn. 18.07 2 189.3 7 W. C. Versluijs 20.59 159.121 187.2 8 W. C. Leenpoel 25.33 2 185.1 9 A. J. Bouterse en zn. 19.10 156.412 183 10 idem 19.55 2 180.9 KONTAKTMIDDAG VOOR BORSTKANKERPATIENTEN De After-Care-groep voor vrouwen, die een borstoperatie hebben ondergaan, houdt op woensdag 15 september weer een kon- taktmiddag van 2 tot ongeveer 3.30 uur in het gebouw van de P.M.D., Zonnebloem straat 53 te Goes. Deze keer wordt de videofilm „Kitty" weer vertoond. Een ex-patiente vertelt over haar ziekte, operaties en haar genezing. Er zullen ook weer verschillende merken prothesen aanwezig zijn, die bekeken kun nen worden. .At Op dinsdagavond 7 september j.l. opende burgemeester P. Wisse de raadsvergadering van de gemeente Wissenkerke. De raad kwam voor het eerst in nieuwe samen stelling bijeen en deze avond was dan ook alleen gewijd aan de installatie van de leden en de verkiezing van twee wethouders. Zo zag het talrijke publiek dat de eed werd afgelegd door de heren Sandee, De Nooijer, Wisse, Meulenberg, Noordhoek, Van der Maas en Hamelink. De belofte werd afgelegd door mevr. Van Arkel en de heren Remijnse, Dieleman en Uijl. In een korte toespraak zei de voorzitter, dat nu aan de wettelijke procedure is vol daan. Hij noemde de verkiezing van de nieuwe raad geen aardverschuiving, maar er was politiek toch wel wat veranderd. Ondanks de politieke verschillen van inzicht hoopte hij toch op een goede verstand houding. En vroeg toch vooral de belangen van de gemeente te behartigen. Bij de verkiezing van de wethouders kreeg de heer Sandee eerst het woord. Deze sprak over het gebruikelijke voor overleg wat had plaatsgevonden. Het CDA heeft gekozen voor een zo breed mogelijk afspiegelingscollege, dus met de PvdA. Er is daarover met alle andere partijen een open gesprek geweest. En de kandidaat voor het CDA was de heer De Nooijer. De heer Hamelink stelde daarop als kandidaat voor de PvdA, de heer Uijl. Ondanks het feit, dat de heer Van der Maas (als SGP) liever twee CDA-wethouders Om het aanstaande voorjaar op tijd verzekerd te zijn van de nodige kleuren in uw tuin, moeten deze herfst al voorberei dingen worden getroffen. Het zijn nu een maal de bloembollen die als de winter nog nauwelijks afgelopen is door hun bonte kleurenrijkdom de aandacht vragen. Bloembollen kunnen zo vroeg bloeien door het reservevoedsel dat in de bollen is op geslagen. Een kleine temperatuurstijging is voldoende om de plant die bij de meeste bolgewassen al in de bol compleet aan wezig is met behulp van dit reserve voedsel naar boven te sturen. Bollen die men in de herfst plant, bloeien vanaf mid den winter (sneeuwklokje) tot in juli (Al lium giganteum of sierui). Hieronder volgen een aantal tips die bij de aankoop van bloembollen van belang ziin. Ze zijn bedoeld om te helpen teleur stellingen te voorkomen. Hoe zien ze eruit? Voor een belangrijk deel kan de kwaliteit bij aankoop al worden beoordeeld. Op de eerste plaats komt hier de bolmaat om de hoek kijken. Het spreekt vanzelf dat de grootste bollen in het voorjaar ook de zwaarste planten zullen opleveren. Voor tulpen worden over het algemeen maar 11/12 en 12/en groter gebruikt. Het betreft hier omtrekinaten in centimeters. Van som mige kleine wilde tulpesoorten is maat 6/7 al een goed te gebruiken bolmaat. Bij hyacinten betekent een grotere bol, behalve een zwaardere plant ook veel meer bloemen per tros. Bij zware bollen zullen hyacinten meer platte, in plaats van ronde bloemstelen opleveren. Dit verschijnsel noemt men in de plantkunde fasciatie. Deze platte stelen geven aanzienlijk meer bloe men. Let u hier maar eens op in het voor jaar. Zware trossen zullen wel gemakke lijker omvallen. Gebruikelijke bolmaten bij hyacinten zijn: 19/en groter tot 14/15 cm. Narcissen geven meestal 1 bloem per neus, behalve de kleine zijbollen. Zeer vrote bollen geven ook hier weer de zwaar dere bloemen. Indien de bollen per ge wichtseenheid verkocht worden, zullen klei nere bollen juist meer bloemen per kg opleveren. Het voert te ver om van de vele andere soorten bloembollen de te gebruiken bol maat te noemen. In het algemeen geldt, hoe groter de bol hoe forser de plant die men in het voorjaar kan verwachten. Goede kwaliteit. Behalve de bolmaat spelen nog andere zichtbare kwaliteitsaspekten een rol. Mooie gave bollen verdienen de voorkeur. Bollen met verrotte plekken vooral als die zioh aan de bolbodem bevinden zijn minder geschikt voor het opplanten. Verdroogde bollen ongeschikt. Later in het verkoop seizoen ziet men nogal veel tulpen, waar van de bruine huid van de bol afraakt. Als het onderliggende witte weefsel niet al te veel ingedroogd is, blijft de bol goed bruik baar. Verder moeten de bollen die u koopt droog bewaard zijn en nog geen uitlopende wortels vertonen. Dit met uitzondering van de keizerskroon (Fritillaria imperialis). Deze vertoont later in het seizoen vaak zeer lange wortels. De bollen zullen echter, in dien men ze niet al te veel beschadigt, een normaal resultaat geven. Oktober en november zijn de meest ge schikte maanden om de voorjaarsbloeiende bollen te planten. Als u de bollen na het Wanneer kopen en planten? De voorjaarbloeiende bolgewassen moeten in de herfst worden geplant. Vanaf sep tember komt de verkoop op gang. Wat bijzondere aandacht hierbij voor de zgn. geprepareerde hyacinten. Deze moet men op tijd kopen. Het zijn hyacinten die door de telers vroeger zijn gerooid en een spe ciale vroegbloeibehandeling hebben onder gaan voor huisbloei in de Kersttijd. Ideaal is het als de temperatuur in september voor deze bollen niet zo hoog is, bijv. 13 tot 17° C. Eind september/begin oktober kan men deze hyacinten dan op potten planten bij temperaturen niet 'hoger dan ca. 13° C. Daarna is ca. 9° C. een ideale temperatuur. Na een week of 8 tot 10 koude in de grond kunnen de hyacinten in huis worden gebroeid. Naarmate deze hyacinten langer bij een hoge temperatuur in bijv. winkels hebben gelegen, worden ze ongeschikter voor vroege huisbroei. Voor late huisbroei hoeft men geen (duurdere) geprepareerde hya cinten te kopen. had gehad, gaf deze toch ook zijn steun aan de heer Uijl. De WD bij monde van de heer Dieleman zou beide kandidaten steunen. Alhoewel de eerste keus van de PvdA (Hamelink) ook voor zijn partij acceptabel was geweest. En tenslotte kon de heer Remijnse (Vrije Gemeente Belangen) ook zijn steun geven aan deze beide kandidaten. De stemming gaf in de eerste ronde het volgende beeld: dhr. De Nooijer 10 stemmen en dhr. Wisse 1 stem. De tweede ronde gaf als uitslag: dhr. Uijl 10 stemmen en dhr. Wisse 1 stem. De voorzitter feliciteerde beide nieuw- gekozenen met hun benoeming. En beide wethouders brachten dank voor het in hen gestelde vertrouwen. De voorzitter zei het niet-terugkeren van de heer J. A. W. Wisse in het college te betreuren. Hij zou hem missen, omdat hij altijd goed met hem kon opschieten. U hebt voor de gemeente veel werk gedaan. Men weet pas hoeveel tijd men daaraan besteedt, als men zelf in het college zit. Hij vond het overigens wel prettig dat hij nog raadslid bleef, zodat het kontakt niet helemaal verloren ging. Hij bracht voorts nog dank aan de heer Leendertse voor het werk in de afgelopen periode aan de gemeente besteed. En zo kon de voorzitter na een klein half uurtje tot sluiting van de vergadering overgaan. kopen nog enige tijd zelf bewaart, moet u dat droog en luchtig doen. In november beslist niet te warm. Kunt u ze dan nog niet planten bijv. door vorst dan moeten ze vanaf december droog en koel worden bewaard bij 0 tot 5° C. Hogere temperaturen in die periode zullen er uit eindelijk toe leiden dat de zich in de bol ontwikkelende bloem verdroogt. Om deze reden koopt u ook mindere kwaliteit bloembollen als ze tot ver in de-, cember warm bij het verkooppunt zijn be waard. Het komt er op neer dat tijdens de bewaring het natuurlijke verloop moet worden benaderd. De resultaten zullen dan nauwelijks minder zijn. Een aantal soorten bloembollen kan men toch beter tijdig planten omdat de resul taten anders achteruit gaan. Dit geldt bij voorbeeld voor het sneeuwklokje (Galan- thus) en ook de narcis. Een narcis moet voor de winter goed ontwikkelde wortels hebben voor een opti maal resultaat. Plant men laat b.v. in december dan zal het gewas in het voorjaar lichter en vooral ook korter zijn. Voor late huisbroei zijn zulke narcissen juist geschikt. Als u daarom in december nog over heeft, kunt u ze heel goed op potten planten. Een aantal bolgewassen kunnen zowel in het najaar als het voorjaar worden geplant, zoals Lelie, Anemone en Montbretia. Meestal worden ze echter in het voorjaar te koop aangeboden. De twee laatstgenoem de bolgewassen moet men bij planten in het najaar, goed afdekken tegen vorst. Op het goede plekje planten. Naast zaken als plantafstanden, plant- diepte en ook de plaats in de border i.v.m. kleur en hoogte, zijn er andere overwe gingen om een speciaal plekje voor een bepaald bolgewas op te zoeken. In de eerste plaats zijn er vele soorten die men meerdere jaren op dezelfde plek kan laten staan. Te denken valt hierbij aan: narcissen, Hollandse Iris, lelies, Ere- murus, de meeste Alliumsoorten, Camassia en verder bijna alle kleinere bolgewassen die zich trouwens ook uitstekend lenen voor verwildering zoals: Scilla, Chionodoxa (sneeuwroem), Muscari (blauw druifje), Galanthus (sneeuwklokje), Ornithogalum (vogelmelk), Anemone blanda en ook de kleine botanische tulpen. De grotere bol gewassen zoals de narcis kan men dan wel beter na een jaar of drie oprooien en ze opnieuw op eventueel een andere plek planten. Dit omdat de bollen zich in de grond vermeerderen en er op den duur ruimtege brek ontstaat. Het gevolg is dat geen enkele bol meer groot genoeg kan groeien om nog een goede bloem te produceren. We zien alleen nog maar bladsprieten. Om grond en gewas in uw tuin zo gezond mogelijk te houden is ook in de tuin vrucht wisseling van belang. Vooral tulpen kunnen er niet goed tegen ieder jaar op hetzelfde plekje te staan. Wisseling met andere bollen ('b.v. hyacint) of andere planten is ver standig. Tulp.en moet men niet wisselen met Hollandse Iris, omdat ze beide door dezelfde ziekten kunnen worden aangetast. Het is daarom helemaal geen gek idee om uw tuinindeling op een schets van jaar tot jaar bij te houden. Grotere bolgewassen als Fritillaria imperialis (keizerskroon) en Allium giganteum (reuzen-sierui) kunnen heel goed tussen laagblijvende struiken of planten worden geplant. Het later lelijk wordende blad valt dan minder op. Groei en bloei van deze twee gewassen worden ook verbeterd als men ze na het afsterven oprooit en warm (23 20° C.), droog en luchtig bewaart tot het planten (Allium giganteum) half november. Dit omdat onze zomers meestal te koel zijn voor deze uit Perzië, resp. de Himalaya afkomstige bolgewassen. Met de bovenstaande informatie hopen wij dat bloembollen in uw tuin nog beter tot hun redit zullen komen. Veel genoegen en een kleurrijk voorjaar met bloembollen toegewenst. KOLLEKTE De kollekte voor de kankerbestrijding heeft in Kamperland 3.241,95 opgebracht.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2