NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De ke keuze itit Rodelko bv SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? QTj Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond No. 4033 Donderdag 9 september 1982 86e Jaargang DR1JK EN UITGAVE; DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-1308 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post ƒ35,per jaar. Advertenties 38 et. per mm, exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Gradus voegt er aan toe: ,Ze is erg zelf standig, bovendien begaafd. Je zult weinig last van haar hebben. Tijdens de maaltijden en zo zit ze bij ons aan tafel, maar voor het overige zoveel mogelijk de vrije hand, omdat ik weet, dat ze dit op prijs stelt. Uiteraard heeft ze haar eigen kennissen en vriendenkring. Op het ogenblik is ze in Oostenrijk: eergisteren belde ze nog. Je zult haar, als wij terug zijn van vakantie, ontmoeten." „Weet ze van mijn bestaan af?" Martje is er niet helemaal gerust op. „Zeker, wij zijn hier in huis nergens geheimzinnig in. Natuurlijk heeft ieder zijn eigen privacy, dat spreekt vanzelf. Maar in een beslissing als de onze, behoort mijns inziens iedereen hier in huis op de hoogte te worden gesteld." „Hoe reageerde je pleegdochter, toen je het haar vertelde?" „Vrij nuchter. Ik kan je geen ongelijk geven, zei ze. Alleen blijven is niets voor een man. Ik zei je al, dat ze haar eigen gevoelsleven heeft. Het is niet zo, dat ze het voor kennisgeving aanneemt, vast niet. Maar ze valt er ook niet van onderste boven, snap je?" Martje knikt, maar in werkelijkheid snapt ze het niet. Maar je er geen zorgen over maken. Mart. Dat heeft de tijd tot je die Hilda een keer ontmoet. Uiteindelijk heb ik enkel met Gradus te maken. Die eerste dagen in het grote huis in Nijmegen probeert ze zo snel mogelijk te acclimatiseren. Ze heeft de grote winkel bekeken en zich verwonderd over de grote verscheidenheid, die er is. Het duizelt haar, maar de beide jonge echtparen, die de klanten helpen, weten vrijwel feilloos alles terstond te vinden. Je mag wel een kop als een computer hebben om dit onder de knie te krijgen, denkt ze. Maar een winkel is toch wel leuk. De dag voor het vertrek naar Spanje doet Martje inkopen. Gradus heeft haar enkele briefjes van honderd gulden gegeven. Dat wekt bij de vrouw eerst wel enige weer stand op. Gradus heeft haar bezwaren rus tig, maar beslist weggevaagd: „Je bent mijn toekomstige vrouw. We zijn dus min of meer verloofd, al is het niet officieel. Mag ik mijn verloofde alsjeblieft gesohenken geven?" „Maar ik heb niets! Ik ben eigenlijk berooid naar je toe gekomen!" Ze geneert zich op dit moment, want in haar porte monnee zitten slechts vijf briefjes van tien, enkele guldens en wat kleingeld. Dit alles heeft ze van de twee tientjes in de week zuinig gespaard. Wat doe je overigens met zo'n vijf-, zes-en-vijftig gulden? Ook niet veel. De man kust haar en fluistert in het oor: „Ik heb jou: je bent mij meer waard dan geld, mijn liefste. Dat is eigenlijk met geld helemaal niet te vergoeden." Nogmaals kust hij haar. Dan berust ze. Zijn liefde is immers onbaatzuchtig. Hij wil enkel haar geluk. Dat haar nu plotseling als een rijpe appel in de schoot is gevallen. Tjeu Verdaasdonk brengt zijn schoonvader en mevrouw Schreidel op een zonnige juli morgen naar het vliegveld. Nee, niet Schip hol, maar Dusseldorf. De afstand Nijmegen- Schiphol is verder en over drukke wegen. Met als slot de flessehals bij Amsterdam. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Dusseldorf is nader en bovendien groten deels bereikbaar over rustige wegen. Tjeu kent de route op z'n duimpje. Als hij naar verre beurzen gaat, neemt hij in Dussel dorf het vliegtuig. Voor het eerst van haar leven vliegt Martje. Ze vindt het opstijgen een beetje griezelig, als ze die drukke wereld onder zich ziet wegglijden. Pas als ze hoog genoeg liggen en af en toe wolkenvelden onder zich ziet, lijkend op besneeuwde bergtoppen en de stewardessen met het eten komen aanrijden, komt ze wat tot zichzelf. Ze voelt Gradus' hand op de hare. Ik ga uit... met vakantie! Ver weg van Nederland, van Arnhem, van de Huijghenslaan, waar ik eigenlijk nooit gelukkig ben geweest. Maar nu is er een man bij me, die me als het ware verafgoodt. Die zichzelf wegcijfert voor mij. Ik ben blij en verheug me over alles, wat gaat komen. Binnen twee uur landen ze op een vlieg veld, vlak bij hun vakantiebestemming. Spanje is voor Martje een openbaring. De taal, die ze helemaal niet verstaat ze heeft in haar schooljaren Duits geleerd en een mondje Engels, maar het nooit in de praktijk kunnen gebruiken maakt haar een beetje bevreesd. Ze hoort Gradus spre ken met de douane, de taxichauffeur en in het hotel de receptionist. Dan voelt ze zich wat geruster. Gradus spreekt dus ook Spaans. Ze krijgt steeds meer bewondering voor deze altijd rustige en gelijkmatig ge humeurde man. Wat een verschil met Jaap. Alle dagen geniet Martje intens van alles, wat ze beleeft. Aanvankelijk kan ze die vele nieuwe indrukken maar nauwelijks verwerken. Ze bekijkt uitstallingen en be zoekt markten. Waarbij ze telkens aan Gradus moet vragen, hoeveel dat kost in Nederlands geld. De peseta is ruim vijf cent, maar ze heeft er de eerste tijd moeite mee het om te rekenen. Gradus heeft alle geduld van de wereld en legt het haar iedere keer opnieuw weer uit. Als ze iets ziet, dat ze mooi vindt, koopt hij het voor haar: een grote zonnehoed, een ring, een borstelgarnituur. Ze wordt er telkens weer verlegen onder. In het hotel proeft ze elke dag de culinaire heerlijkheden, die haar worden voorgezet. Niet alles vindt ze lek ker, maar ze is blij als een kind, als ze iets nieuws heeft ontdekt, dat haar goed smaakt. Terwijl ze ook gaat begrijpen, waarom de winkels om een uur of half één sluiten tot vier uur, half vijf. Want deze uren zijn 't heetst, dan houdt vrijwel iedereen zijn siësta. Dan trekt ook Martje zich terug op haar kamer, laat de blinden neer, zodat ze heerlijk zich ontspant in het juchtgekoelde vertrek. Het hotel ligt vlak bij de zee. De eerste keer, dat Martje zich vertoont in een de cent badpak, voelt ze zich verlegen als een schoolmeisje. Vooral als ze de blikken van Gradus, die enkel een zwembroek aan heeft, op zich voelt. Hij knikt goedkeurend en zegt: „Trots het feit, dat je zeven kin deren ter wereld hebt gebracht, kun je nog best met jezelf voor de dag komen, liefste. Geneer je alsjeblieft niet. Niemand geeft je zo zeven-en-veertig jaar. Ik mag wel oppassen, dat er geen kapers op de kust komen. Die Spanjaarden zijn toch al zo heetbloedig. Ze zijn in staat je te schaken." Martje weet, dat hij overdrijft, maar toch bloost ze van genoegen. Gradus weet niet, dat ze in haar kamer in het hotel het badpak gepast heeft. Misschien kan ik het niet eens meer aan. Het is zeker een jaar of acht geleden gekocht. Jaap heeft het uitgezocht en vond het maar zo-zo. Nu weet ze, als ze alle andere baadsters ziet, jonge zowel als oudere, dat het helemaal uit de mode is. Maar Gradus maakt er geen aanmerkingen op. Samen wandelen ze die eerste morgen na het ontbijt de zee in. •Hand in hand en hebben schik. Pas drie dagen later, als ze op een markt in een naburig stadje langs de kramen wandelen, wijst Gradus op een badpak in vrolijke kleuren. „Dit zal jou zeker goed staan," meent hij. „De kleuren harmoniëren met je haar." Martje neemt het in haar handen en bekijkt het. Ze ziet de prijs: 1495 peseta's en weet nu, dat dit ongeveer vijf-en-zeventig gulden is. Vijf-en-zeventig gulden voor zo'n stukje textiel, dat is in haar ogen te dol. Hoofdschuddend legt ze het neer. „Veel te duur." Tenslotte laat ze zich toch ver leiden een ander badpak te kopen, ook leuk om te zien en stukken goedkoper. Als ze het aantrekt weet ze: dit staat me bizonder goed. Het fleurt me helemaal op. En als Gradus haar zo ziet, is hij opge togen. „Ik ben zo trots als een pauw met je, Martje. Je bent ongetwijfeld nu één van de knapste vrouwen hier aan de zee." Opnieuw bloost ze. Natuurlijk over drijft hij weer schromelijk, maar vindt het telkens prettig. Jaap zei nooit zoiets. Als ze wat nieuws kocht onder Jaaps begeleiding en het dan zondags aantrok voor de kerk gang, keek hij haar van top tot teen aan en dan was doorgaans zijn commentaar: „Je ziet er tenminste behoorlijk in uit." Dat was de grootste loftuiting, die hij zijn vrouw kon geven. Maar mooi vond ze de kleren vrijwel nooit. Jaap zocht ze uit; met haar smaak en verlangens hield hij nooit rekening. Nu was dit heel anders. Gradus wees wel eens iets aan, maar liet haar uiteindelijk zelf de definitieve keus. Pas in de tweede week, toen Gradus een paar kaarten kocht om naar zijn kin deren te versturen, dacht Martje: dat moet ik nu ook maar eens doen. Om te beginnen voor Nelia en Vincent, Bertus en Ineke. Met een krabbeltje erop, dat ik het goed maak, gezond ben en geniet van de va kantie. Zal het voor haar uiteindelijk ook een geruststelling zijn. Terwijl Ineke zeker stomverbaasd zal kijken, als ze eenmaal te horen krijgt, dat ik uit ben met haar oom Gradus uit Nijmegen. Met wie ik na de scheiding ga trouwen. Ofzal ze het kunnen begrijpen? En Bertus? In feite denken al mijn jongens in deze en derge lijke zaken tamelijk rechtlijnig. Zo zijn ze immers opgevoed? Nu ja, ik moet maar afwachten. Opzettelijk post Martje de geschreven kaarten voor Oosterbeek en Zaandam niet in het dorpje, waar ze vertoeven. Maar in een stad op een veertig kilometer afstand. Voorlopig dient de zorgvuldigheid in acht genomen te worden. Als Jaap er achter komt, waar ze momenteel verblijft, zou hij in staat zijn de politie op haar af te sturen. Jaap is immers tot alles in staat, als men hem de voet dwars zet! Voor het overige is het voor Martje elke dag feest. Gradus is onuitputtelijk in het uitdenken van leuke tripjes. Soms gaan ze 's avonds ergens dansen. Dan ligt ze dicht tegen hem aan, met de hoofden bij elkaar. Voelt ze zijn hart kloppen. In die ogen blikken weet ze: als we eenmaal getrouwd zijn, zal ons geluk volkomen zijn; dan heb ik niets meer te wensen. Soms, als het een erg warme dag is ge weest, zitten ze 's avonds, als het al lang donker is, nog op het terras. En drinken wat. In een stil hoekje. Of wandelen nog wat rond. Dan kussen ze elkaar en weten: we verlangen naar elkaar, maar we be heersen ons, omdat we elkaar wederzijds respecteren. Al is dit soms moeilijk. Mis schien draagt de hele entourage er toe bij, dat we anders zijn geworden. En voor mij is het in ieder geval een openbaring, omdat ik nooit de echte liefde van de vrouw tot de man en omgekeerd heb gekend. En in feite mijn man ook nooit liefgehad, zoals dat toch eigenlijk in een huwelijk behoort te zijn. Want met Gradus is het heel anders. Als zijn handen me beroeren, voel ik me week worden van binnen. En zou ik niets liever willen dan me helemaal aan hem te geven en weet ik, dat hij tot het zelfde in staat is. Gelukkig weten we bei den, dat dit nu niet kan en niet mag. Dat het overspel zou zijn, omdat ik nog niet ben gescheiden. In feite is het idioot, want een uitspraak van een of andere rechter verandert in werkelijkheid niets aan de realiteit. Nu houden we van elkaar, onderhand met elke vezel van onze li chamen... Straks, als de scheiding is uit gesproken precies zo. Misschien dan met minder remmingen. God, wat zal ik dank baar zijn, als die scheiding eenmaal is uitgesproken 's Morgens is de situatie weer helemaal normaal. Natuurlijk kussen ze elkaar bij iedere gelegenheid, die zich maar voor doet. Op straat, en publiek doe je het in Spanje niet. Dat geldt als onfatsoenlijk. (Wordt vervolgd) NIEUW-GEKOZEN WETHOUDERS OP NOORD-BEVELAND Gemeente Kortgene: L. M. van der Weele (CDA). J. J. van Noort (PvdA). (Raadsverslag volgende week in deze krant) Gemeente Wissenkerke: A. A. de Nooijer (CDA). J H. Uijl (PvdA). (Zie het raadsverslag in dit nummer). RONDGANG VAN MUZIEK VERENIGING "APOLLO" Vrijdagavond a.s. maakt de muziekvere niging „Apollo" uit Wissenkerke een rond gang door het dorp. En zal zodoende trach ten nog wat donateurs te werven met aan sluitend de trekking van de grote verloting in het clubgebouw „De Uitkomst". Welke trekking wordt verricht door dhr. W. Sloot- maker van de rijkspolitie. Deze rondgang begint om 19.00 uur vanaf het clubgebouw. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 23 aug.: Pieter Cornelis, z.v. N. J. van Zweeden en M. L. Hoogerheide. Ondertrouwd: 10 aug.: Cornelis Keizer, 22 jaar en Maria Tanneke van der Maas. 19 jaar: 30 aug.: Frank Bakker, 26 jaar en Jacoba Helena Kalkman, 20 jaar. Getrouwd: Geen. Overleden: 4 aug.: Maatje A. Marinissen, 90 jaar; 21 aug.: Johan W. Mijnsbergen, 49 jaar, e.v. A. M. van der Heil. Kruiswoordpuzzel no. 793 Horizontaal: 1. duur van eb en vloed - 2. 2. maand - 5. verlaagde toon - 8. als volgt (afk.) - 10. deel van een Franse ontkenning 11. toiletartikel - 14. klaar - 16. klap 18. kleur - 19. deel van de kachel - 21. delfstof - 23. waterplantje - 24. geneesheer 25. omroepvereniging (afk.) - 26. vis - 27. gelofte - 28. uitroep - 30. soort onderwijs (afk.) - 32. meisjesnaam - 34. plaats in Gelderland - 36. vervelend - 40. geestdrift 42. dek - 43. pastei (Frans) - 45. slot (Duits) 48. van het Heilige Roomse Rijk (afk.) 50. jong dier - 52. verheugd - 53. deel van Amerika - 55. ontkenning - 56. rivier (Spaans) - 57. huid - 59. losse naad - 61. aanzien - 63. paradijs - 65. land in Zuid- Amerika - 66. strijdperk - 68. jongensnaam 70. slede - 71. beroep - 74. gewicht (afk.) 75. gewicht (afk.) - 76. hoefdier - 77. speelgoed - 78. voorzetsel. Horizontaal: 1. on - 3. als - 6. bok - 8. is 10. koel - 11. Dante - 14. orde - 15. imam 17. arak - 19. bad - 21. Ameland - 23. fez 25. opa - 27. Nel - 28. Ako - 30. strand 33. etappe - 35. sar - 36. ramen - 39. NTS 40. ja - 41. keet - 42. liga - 43. as - 44. aai 46. nodig - 48. ral - 50. Ernest - 52. enigma 55. nto - 56. Eem - 58. oei - 59. pro 61. Finland - 64. ode - 66. tang - 67. riet 69. Pisa - 70. geest - 72. olie - 74. at 75. koe - 76. alp - 77. me. VOETBAL Zaterdag 11 september: Colpl. Boys 1 DFS 1 (2.30 uur) Borssele 1 Wissenkerke 1 (2.30 uur) Wissenkerke 2 Heinkenszand 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 2 Apollo 3 (2.30 uur) SSV 2 Kats 1 (2.30 uur) Arnemuiden 4 Bevelanders 2 (12.45 uur) Apollo 4 Colpl. Boys 3 (2.30 uur) Veere 5 Bevelanders 3 (12.45 uur) Wissenkerke 3 Meeuwen 5 (12.45 uur) Dames: Wolfaartsdijk Bevelanders (11 u) Goes Al Colpl. Boys Al (12.45 uur) Bevelanders Al Vlissingen A2 (2.30 uur) Kloetinge B2 Wissenkerke BI (11.00 uur) Zierikzee B2 Colpl. Boys BI (12.45 uur) Dreischor Cl Colpl. Boys Cl (11.00 uur) Wissenkerke Cl SKNWK C2 (11.00 uur) Colpl. Boys C2 SSV C2 (11.00 uur) DFS C2 Cortgene Cl (11.00 uur) Bevelanders Cl Zeelandia Cl (11.00 uur) Bevelanders Dl Wissenkerke Dl (10 uur) Lewed. Boys Dl Colpl. Boys Dl (10 uur) Cortgene Dl Volharding Dl (10.00 uur) Colpl. Boys El Serooskerke El (10 uur) Domburg El Bevelanders El (11.00 uur) Kloetinge F Colpl. Boys F (10.00 uur) Wissenkerke F SSV F (10.00 uur) Bevelanders F Cortgene F (10.00 uur) Zondag 12 september: Cortgene 1 Jong Ambon 3 (2.30 uur) Cortgene 2 Volharding 2 (2.30 uur) Goes 4 Cortgene 3 (12.30 uur) BADMINTON Vrijdag 10 september: Onderling jeugd- en senioren-avond van b.c. „Wissenkerke" in sporthal De Beve- landen te Goes, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 september: Deelname van b.c. „Wissenkerke" aan het s.v. Slagvast Badmintontoernooi in sporthal De Stenge te Heinkenszand van 9 tot 17 uur Verticaal: 1. kweker - 2. familielid - 3. loot - 4. volmaakte - 5. rivier in Azië 6. Europeaan - 7. heilige (afk.) - 9. gemene 10. vervoerbedrijf (afk.) - 11. te gelegener tijd (afk.) - 12. geneesmiddel - 13. bloei- wijze - 15. zangnoot - 17. geur - 20. meubel stuk - 22. sluis - 24. groet - 25. broeiplaats 29. elektr. geladen deeltje - 31. rivier in Italië - 33. bediende - 35. ijskegel - 37. vogel - 38. gedicht - 39. deel van de mond 41. Engels voegwoord - 43. beetje (Fr.) 44. voorni. Russisch heerser - 46. noest 47. drank - 49. zijrivier van de Donau 50. plaats in Overijsel - 51. vorm van grenzen - 52. uitroep - 54. krachtig - 58. unieke - 60. grof - 62. hond - 64. bij - 65. familielid - 66. krantenjongen - 67. trans portonderneming (afk.) - 69. bijwoord - 72. keurmerk - 73. stofmaat. Verticaal: 1. ok - 2. nota - 3. Ali - 4. Adam 5. in - 6. Bern - 7. kok - 8. idee - 9. se 12. amen - 13. taal - 16. maan - 18. adat 19. bas - 20. Dora - 22. leem - 23. fopt 24. zee - 26. parkiet - 29. kanarie - 31. tsaar - 32. Drent - 33. enige - 34. psalm 37. Ato - 38. Eli - 45. anno - 47. deel 49. agio - 50. elp - 51. sofa - 53. node 54. are - 56. enge - 57. mars - 60. ruit 62. Inge - 63. Nita - 65. duim - 66. tak 68. top - 69. pa - 71. eb - 73. Ee. VOOR KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED Oplossing kruiswoordpuzzel no. 792

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1