Geef,V Geef lucht KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ Ontwerp Uitvoeringsplan Dorpsvernieuwing 5d van de gemeente Kortgene Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055. 15 pet. KORTING Sturm en Dekker &Mi. M^é Ai. 'S- '1 M'<,x>&,j- X',' '«x&4ts&i De scholen zijn al weer enige tijd bezig, beste vrienden. Zoals elk jaar hebben we ook weer een nieuwe lichting kleuterschool verlaters, die zich gelijk kleuter-af vinden en zich scharen onder de groten. Je gaat tenslotte naar de grote school. Opgetogen, massa's nieuwe indrukken en soms ook teleurstelling bepalen zo die eerste weken. Een ingrijpende verandering in een kinderleven. Daarom deze week iets over eerstejaars-grote-scholers. Nae de hrööte schole. Ze was k een éle meid hehore en dat was ök zö. Want nae de kleuterschole, von ze zelf, ei-je de kindertied hehoa. Ze hieng vo't éést nae de hroote schole bie moeder an d'and. Kleuter wouw ze nie mi weze, want die speelde nog mee zand. Zó liepe ze nae schole dien éésten dag, vol hoei-je moed en ophetohe. Dat was nog dicht bie uus, mè 't was hauw vervlohe. Want oe dichter bie de schole hekomme, hieng ut nie mi zó vlug. D'r wier nie vee mi hezeid, ze wouw eihenluk terug. Di stienge ze dan op 't schoolplein te wachten, een bitje achter moeder verschole. 't Was toch nie mi zö leuk, nae de hróóte schole. Toen kwam d'r een vrimde juffrouw an; ze kreeg in de klasse een plekke. Een paer traenen kwaeme toch, want moeder most vertrekke. Dien éésten dag viel toch wè mee, k was'tut toch wat wenne. z' Oa nog niks heleerd, mè z' oa wè een schrift en een penne. Nae een weke oa ze wee 't óögste woord; ze was d'n besten van oalemaele. Dat oa de juffrouw zelf hezeid, want die hieng ze tuus oaltied aele. Nae twi weken was de stemmieng toch wat hezakt, oalus wier nie mi hepreze. Ze was toch wat teleurhesteld, want ze kon noe nog nie leze. Netuurluk za ze't oal wè lere, ze is't ók echt van plan. En ze ei noe ók behrepe, da-je nae twi weken nie leze kan. Bij veel moeders zal dit relaas niet vreemd overkomen, denk ik zo, beste vrienden. Maar: Oale behin is moeiluk, mè 't is echt; 't kom oal op z'n póótjes terecht. Onder bovenstaande titel heeft het ge meentebestuur van Kortgene een extra in formatieblad laten verschijnen, waaruit wij onderstaand overnemen. Dit ontwerp-uitvoeringsplan willen bur gemeester en wethouders per kern met de bevolking bespreken en wel op de volgende avonden: Kats maandag 13 september 20.00 uur in het Nieuw-Zeelandhuis; Colijnsplaat donderdag 16 september 20.00 uur in „De Brug"; Kortgene dinsdag 14 september 20.00 uur in „De Pompweie". Het gemeentebestuur heeft zijn mening over de aanpak van de dorpsvernieuwing in het voorlopige uitvoeringsplan neerge legd. Zij is ervan overtuigd dat de dorps vernieuwing in haar 3 kernen met voort varendheid moet worden aangepakt. Voor alle duidelijkheid is het goed om vooraf aan te geven welke voornemens als vaste uitgangspunten worden beschouwd: bevordering van de leefbaarheid van de dorpen; terugdringen van het tweede woning- bezit ten gunste van permanente bewoning; voorrang van de dorpsvernieuwing bo ven de dorpsuitbreiding; handhaving van het karakter van de kernen (bij nieuwbouw en herinrichting van straten): koppeling van de rioleringsvernieuwing aan de woonbuurtverbetering. Andere belangrijke gegevens waarmee rekening moet worden gehouden zijn: de provinciale richtlijnen voor de toe laatbare toename van het aantal inwoners in de kernen (streekplan Midden-Zeeland 1982); de subsidieregelingen; het toewijzingsbeleid door de provincie en het rijk in het aantal nieuw te bouwen en te verbeteren woningen. Procedure. Op deze avonden zal het ontwerp-uit voeringsplan nader worden toegelicht en worden besproken. Op- en aanmerkingen zullen worden gebundeld evenals die van een aantal instanties aan wie het ontwerp- uitvoeringsplan ook voor commentaar wordt toegezonden. Deze reakties zullen dan wor den verwerkt en met het definitieve voor stel van b. en w. eind dit jaar aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Vóór de algemene inspraakavonden zal eerst nog overleg plaatsvinden met de per manente bewoners en de tweede woning bezitters uit de aandachtsgebieden in af zonderlijke groepen, aangezien de voorge nomen veranderingen voor hen het meest ingrijpend zullen zijn. De inspraakprocedure kent de volgende stappen: 2e helft augustus: verspreiding van een informatieblad, ter inzage-legging van het volledige uitvoeringsplan op een aantal plaatsen, verzending van uitvoeringsplan naar officiële instanties om commentaar; begin september: gesprek met eigenaren uit aandachtsgebieden; medio september: algemene inspraak avonden; 2e helft september: termijn voor schrif telijke reakties (tot 1 oktober); oktober: verwerking inspraakreakties in uitvoeringsplan; november: overleg met raadcommissies, beslissing b. en w.; december: vaststelling van definitief uit voeringsplan door de raad; begin '83: verslag over inspraak, ver werking naar bevolking in het informatie blad. Wat is een uitvoeringsplan? Dat is eigenlijk een soort draaiboek of aktieplan waarin de gemeente aangeeft wat zij de komende jaren aan dorpsver nieuwing gaat doen. de verschillende onderdelen zijn daar voor op een rijtje gezet. daarna zijn de kosten bekeken. Duidelijk is dat bijdragen van het rijk noodzakelijk zijn om de plannen te kunnen laten slagen. Voor het rijk is zo'n uitvoeringsplan dan ook belangrijk om verzekerd te zijn van een goede besteding van het geld. binnen de financiële mogelijkheden zijn de onderdelen in de tijd uitgezet. Een keuze in de volgorde van aanpak is soms noodzakelijk. Overzicht aktiviteiten. De volgende onderdelen komen aan de orde: 1. aanpak aandachtsgebieden. 2. woningverbetering: partikuliere wonin gen, vakantiewoningen, schuren, monumen ten, complexen bestaande woningwetwo ningen. 3. verplaatsing van bedrijven. 4. verbetering van: de woonomgeving, her inrichting straten, vernieuwing van de rio lering. 1. Aanpak van de aandachtsgebieden. Aandachtsgebieden zijn die gebieden waar veel woningen van een matige tot slechte kwaliteit bij elkaar staan. Het zijn veelal oudere woningen op kleine kavels. Niet voor niets is het aantal vakantiewoningen in deze gebieden groot. De Tonnenbuurt is zo'n aandachtsgebied. De gemeente wil deze gebieden aanpakken door de slechtste gedeelten te slopen en nieuwe woningen terug te bouwen. Waar verbetering nog mogelijk is, 'heeft dit de voorkeur. De nummers duiden op een voorstel voor de volgorde van aanpak. Hierbij is uitge gaan van de ligging en de kwaliteit van de woningen. Het gaat om de volgende aandachtsgebieden: 1. Tonnenbuurt, Colijnsplaat. 2. Dijk- en Middenstraat, Kats, 7 woningen 3. Kruisstraat/Beatrixstraat, Colijnsplaat, 15 woningen. 4. Kruisstraat/Irenestraat, Colijnsplaat, 10 woningen. 5. Havelaarstraat-oost Colijnsplaat, 11 won. 6. Havenstraat, Colijnsplaat, 19 woningen. 7. Torendijk (oostelijk gedeelte), Kortgene, 11 woningen. 8. Havelaarstraat-west Colijnsplaat, 12 won. 9. Ringweg, Colijnsplaat, 4 woningen. Hierbij kan het volgende worden opge merkt: Voorlopig is het totaal aantal te slopen woningen berekend op 65 en het aantal nieuw te bouwen woningen op 53. Het verschil is een gevolg van de sloop van woningen voor een betere verkaveling met grotere tuinen. De nieuwe woningen zullen in hoofd zaak door de woningbouwvereniging wor den gebouwd. Het dorpskarakter is erg belangrijk. Er moeten niet overal dezelfde woningen ko men. Er wordt gestreefd naar variatie. De nieuwe en opgeknapte woningen zijn vanzelfsprekend alleen voor blijvende be woning bedoeld. 2. Woningverbetering. De verbetering van de permanent be woonde woningen is vooral een zaak van de bewoners zelf. De gemeente kan daarbij ondersteuning bieden. Het gaat in totaal om zo'n 95 woningen van een matige tot slechte kwaliteit, die derhalve verbetering behoeven. Nu is er de laatste jaren een duidelijke terugval waargenomen in de verbeterings plannen, niet alleen in Kortgene, maar ook elders in Zeeland. Dit komt waarschijnlijk door de verslechterde economische situatie en de lagere subsidies. Door het grote be lang dat de gemeente aan de particuliere woningverbetering hecht, overweegt de ge meente een eigen bijdrageregeling in te stellen als aanvulling op die van het rijk. Deze gemeentelijke aanvulling richt zich al leen op het opheffen van bouwtechnische gebreken die buiten de rijksregeling vallen, zoals het vernieuwen van de dakbedekking en goten, het waterdicht maken van buiten muren, de vernieuwing van de gasleiding en het vervangen van rotte kozijnen en ramen. De gemeentelijke bijdrage blijft ge koppeld aan die van het rijk en kan 25% van de toe te kennen rijksbijdrage tot een maximum van 4.000,— bedragen. Verder stelt de gemeente een aktiever beleid voor door uitbreiding van de voor lichting, hulp bij het maken van plannen, het inrichten van een voorbeeldwoning, e.d. Het aantal te verbeteren vakantiewonin gen is 74. Deze komen echter niet in aan merking voor subsidie als het een vakantie woning blijft. Alleen door aankoop en ver betering kan de gemeente hierin op langere termijn beleid voeren. Voorlopig zal dit maar in beperkte mate kunnen gebeuren door het grotere belang van de andere aktiviteiten. Alleen voor de in de aandachts gebieden gelegen woningen zal een aktief beleid worden gevoerd. De vele schuren in Colijnsplaat zijn zeer karakteristiek voor het dorpsbeeld. Helaas staan vele er vervallen ibij. Om tot een aantrekkelijke woonomgeving te komen is ook hier aktie nodig. Als de oude kern Colijnsplaat tot „beschermd dorpsgezicht" wordt aangewezen, ontstaan er misschien mogelijkheden voor bijdragen van Monu mentenzorg. Mocht dit op korte termijn niet haalbaar blijken, dan kan de gemeente mogelijk nog een eigen bijdrage-regeling instellen. Ook de woningwetwoningen zullen de komende jaren worden verbeterd. De wo ningbouwvereniging is met een verbete ringsplan bezig voor alle 68 woningen. In Kortgene zullen 7 woningen in de Wilhel- minastraat en in Colijnsplaat 7 woningen in de Westhavenstraat het eerst aangepast worden. Voor de verbetering van de monumenten panden in de Voorstraat in Colijnsplaat zal een meerjarenprogramma worden vastge steld om zo subsidies te reserveren bij de rijksoverheid. 3. Verplaatsing van bedrijven. Vanwege de hinder van het bedrijf voor het woonmilieu is verplaatsing van bepaalde vestigingen van de fa. Verburg in Colijns plaat wenselijk naar een terrein aan de Molenweg. Hierover vindt intensief overleg plaats met alle betrokken partijen. Het voormalige opslagterrein van gemeentewer ken in de Weststraat te Kortgene is onlangs verplaatst naar de Torendijk. De vrijkomende ruimte door beide ver plaatsingen kan voor woningbouw worden aangewend. 4. Verbetering van de woonomgeving. Voor vrijwel alle straten is een opknap beurt zeer gewenst. Hierbij wordt gedacht aan bestrating, een andere indeling (par- keerstroken, rijwegversmalling, knikken, e.d.), het plaatsen van lichtmasten en het aanbrengen van bomen en beplanting. Aan dacht verdient vooral de straat als verblijfs- gebied voor bewoners en spelende kinderen hetgeen beperkingen voor het autoverkeer met zich mee kan brengen. Gelet op de hoge kosten zal zo'n ver beteringsplan een sober karakter moeten hebben. De plannen worden in overleg met de bewoners opgesteld. Hopelijk gaan be woners ook daardoor sneller hun eigen huis opknappen. In samenhang hiermee zal de riolering in de meeste straten moeten worden ver nieuwd. Alleen in de Noordlangeweg en de Kerkstraat in Kats is dit al gebeurd. In een gedeelte van de Hoofdstraat en in de Burg. van Citterstraat te Kortgene gaat dit nog dit jaar plaatsvinden. Deze werken zijn zeer kostbaar. Subsidie is dan ook on misbaar. De aanpak zal per straat geschie den. Bij het bepalen van de uitvoerings volgorde zijn de volgende uitgangspunten gebruikt: aansluiten bij de volgorde van aanpak van de aandachtsgebieden (herinrichting pas na de nieuwbouw zodat er geen bouw- verkeer meer door de straat hoeft); de centrale ligging (hoe meer in het centrum gelegen, hoe noodzakelijker); de technische mogelijkheden bij de ver nieuwing van de riolering die er steeds aan vooraf moet gaan. De volgorde zou dan als volgt kunnen zijn: Colijnsplaat: 1. Kruisstraat; 2. Beatrix- straat; 3. Irenestraat; 4. Havenstraat; 5. Oosthavenstraat; 6. Westhavenstraat; 7. Ringweg; 8. Havelaarstraat; 9. West kerkstraat; 10. Oostkerkstraat; 11. Zuid kerkstraat. Kats: 1. Middenstraat - Dijkstraat (noord) 2.. Dijkstraat (zuid) - Dorpsstraat; 3. Noordlangeweg. Kortgene: 1. Burg. Van Cittersstraat; 2. Hoofdstraat; 3. Nieuwstraat; 4. Burg. Snellenstraat; 5. Torendijk oost. Kosten. De uitvoering van dit programma brengt gigantische kosten met zich mee. Een glo bale raming waarin de kosten van bedrijfs- verplaatsing en de verbetering van woning wetwoningen niet zijn meegenomen, komt al uit op meer dan 17.000.000,—! Het is duidelijk, dat rijkssubsidies on ontbeerlijk zijn. In het gunstigste geval blijven de kosten voor de gemeente beperkt tot een kleine ƒ2.000.000,als alle be oogde subsidies worden verkregen en de overige investeringen door de exploitatie worden gedekt. Deze 2.000.000,— kan nog worden onderverdeeld in de kosten die vooral gericht zijn op de volkshuisvesting 400.000,—) en die de verbetering van de woonomgeving en de riolering betreffen 1.500.000,—). Er wordt uitgegaan van een termijn van 12 jaar voor de uitvoering hiervan. Voor de volkshuisvestingskosten lijkt dit goed haalbaar, maar voor de verbetering van de woonomgeving zullen de lasten voor de gemeente erg hoog zijn. Afhankelijk van de feitelijke ontwikkelingen kunnen deze wel eens over een langere periode moeten worden uitgesmeerd, zeker als de subsidie voor de riolering niet op korte termijn te verkrijgen valt. Inspraak. In bovenstaand uitvoeringsplan zijn de ideeën van de gemeente weergegeven. Dat is nog maar een zwakke basis voor het welslagen van de dorpsvernieuwing. Het is niet alleen een zaak van de gemeente, maar ook van de bevolking. Hun ideeën, meningen, wensen en voorstellen zijn erg belangrijk voor het welslagen van de dorps vernieuwing. De reakties, hetzij mondeling op de in spraakavond, hetzij schriftelijk nadien, zul len van invloed zijn op het definitieve plan dat de raad eind van dit jaar gaat vast stellen. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Roermond op 28 aug. Deelname 409 duiven. 1 J. Brouwer en zn 10.44.42 151.758 221.9 2 H. Verburg en zn. 53.23 161.517 219.8 3 S. M. Branderhorst 56.21 164.263 217.7 4 J. C. Priester 45.05 151.595 215.6 5 W. C. Filius 46.35 151.686 213.5 6 A. Bouterse zn. 50.29 155.342 211.4 7 L. de Fouw en zn. 55.17 156.799 209.3 8 M. C. Clement 11.03.26 164.123 207.2 9 idem 04.29 2 205.1 10 J. Brouwer en zn. 10.52.57 2 203 Uitslag wedvlucht Roodeschool op 28 aug. Deelname 20 duiven. 1 A. J. Bouterse en zn. 13.21.17 282.956 2 P. van Belzen 22.59 283.120 3 J. C. de Fouw 30.23 283.689 4 P. van Belzen 43.25 2 5 K. Filius 52.26 289.264 Uit voorrraad leverbaar: ALLE SOORTEN PVC RIOLERINGSMATERIAAL REGENWATER AFVOEREN DAKGOTEN - ENZ. Nu bij ons tijdelijk: BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. NATUURWERKKAMPEN IN ZEELAND De regio Zeeland van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (I.V.N.) houdt zaterdag 25 en zondag 26 september een weekend-kamp in de Braakmanpolder nabij Terneuzen. Het kamp is bedoeld voor iedereen van plm. 15 t/m 25 jaar. Overdag wordt er in het natuurreservaat achterstallig natuurbe- heerswerk verricht, 's Avonds worden de uren gevuld met o.a. excursie. Verder zijn er nog kampen gepland: 30 31 okt.: Zak van Zuid-Beveland; 27 28 nov.: In de Schelphoek. Een ieder, die interesse heeft voor één dezer kampen of nadere informatie wil, kan zich wenden tot: Danny Janssens, Brouwerijstraat 26, Aardenburg, Telefoon 01177-19 28. AFSCHEID LEIDSTER VAN DE ZONDAGSSCHOOL TE KORTGENE Na 10 jaar leidster te zijn geweest van de zondagsschool „Het mosterdzaadje" te Kortgene, heeft mevrouw J. Weber - Buding gemeend, dat de tijd is gekomen om plaats te maken voor een ander. Na de kerk dienst op zondag 29 augustus is in De Kosterij afscheid van haar genomen. Namens de kerkeraad bood mevrouw Heyboer haar als eerste bloemen aan. Na de scheidende te hebben toegezongen boden de kinderen allen persoonlijk bloemen aan. Namens de zondagsschool sprak mevr. Verburg - de Vos een woord van dank en waardering voor haar 10-jarig leiderschap, wat ze met veel liefde en toewijding heeft gedaan. Ze bood haar een fraai bord met de kerk daarin verwerkt, aan. Vervolgens sprak da. Attema over het goede kontakt, dat er altijd was tussen het kerkbestuur en het bestuur van de zondagsschool. Om dat ze wist, dat haar oude bijbel versleten was, bood ze haar een nieuwe aan. Tenslotte dankte mevrouw Wéber voor de belangstelling bij haar afscheid en voor de prettige samenwerking, die ze met de hele gemeente heeft gehad. Ze hoopt, dat mevrouw Verburg - de Vos haar werk met succes zal voortzetten. BIJNA 100 KILOMETER SNEL OP DE FIETS In het Engelse Berkshire is onlangs weer eens een record gebroken. Tijdens een wed strijd met door persoonlijke spierkracht aan gedreven voertuigen behaalde de 26-jarige Steve Poulter met zijn „Poppy Flyer Two- and-a-half" een snelheid van 94,75 kilometer per uur, over een afstand van tweeduizend meter. Dit voertuig is een met plexiglas overdekte, laag bij de grondse, lange fiets in stroomlijnvorm, waarop de berijder in liggende houding met de voeten de beide pedalen voor de aandrijving bedient. TIPS Wonderolie is ook goed om hard worden van leer te voorkomen. Iedere 14 dagen inwrijven met dit middel voorkomt hard worden. Heeft u uw flesje bier niet leeggedronken, dan kunt u het restant enige tijd bewaren als u het flesje op de kop zet. Het koolzuur blijft dan behouden. Geverniste en gepolijste meubelen maakt u schoon met een katoenen lapje, in lijnolie gedoopt. Is de sla of de slasaus te zuur, verzacht dan de smaak daarvan met wat melk, olie of suiker. Borstelen en kloppen helpen veelal ter be scherming tegen motten. Motteneitjes zitten heel los op het weefsel. Door regelmatig kloppen vallen ze er af. Indien te lang gewacht is met kloppen, dan bovendien borstelen. Nieuwe aluminium pannen of ketels moeten voor het gebruik eerst gewassen worden met heet zeepsop. Dit er even in laten staan en daarna goed af- en uitspoelen. Verfkwasten moeten na het gebruik direkt uitgewassen worden in petroleum, om ze zacht en soepel te maken. Daarna naspoelen in water en ze goed laten drogen. Als u wilt controleren of de inhoud van een blik nog goed is, drukt u met de duim stevig op de deksel. Als de deuk die daar door ontstaat na enige ogenblikken weer verdwijnt, is grote voorzichtigheid geboden. Een lichte schroeivlek door het strijken kan verholpen worden door deze te bevochtigen met een nat lapje gedoopt in water waarin een klein beetje zout is opgelost. (Eén theelepel op een kopje water). Geel geworden bloemkool kookt u met wat melk, dan zal deze groente weer wit worden

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2