NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD E De moeilijke keuze Rodelko bv SPORTAGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4032 Donderdag 2 september 1982 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar. Franko per post 35.— per jaar. Advertenties 38 ct. per min, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Natuurlijk zal ik spoedig mijn kinderen missen, weet ze. Willem in de eerste plaats. En Piet. In ieder geval Nelia en Bertus. Vanavond zullen ze nog niet begrijpen, waar hun moeder is en waarom er geen eten klaar staat. Jaap is dan zeker nijdig en zal vloeken. Misschien gaat hij wel bellen naar Oosterbeek. En misschien Zaan dam. Maar daar weet men evenmin iets. Pas morgenochtend, als Jaap haar brief ontvangt en leest, zal hij het begrijpen. Begrijpen? Nee, zeker nog niet. Enkel vernemen, wat haar toekomstplannen zijn. Scheiden en daarna trouwen met de man van wie ze houdt. Jaap kennende, zal hij het niet willen geloven. Zijn ijdelheid zal ongetwijfeld prevaleren: dat doet ze niet, voorgoed bij me wegblijven. Ze beseft niet, wat ze op deze manier allemaal loslaat. Ze heeft toch een goed leven? Komt ze iets tekort? Eten, drinken? Kleding? Com fort? Een vaste, dure plaats in de kerk. De vrouw van een man, die een éénmans loodgietersbedrijfje heeft opgebouwd tot wat het nu is: het grootste in wijde om geving. Met een moderne werkplaats en een uitgebreide showroom. Geen financiële zorgen, een kapitaaltje op de bank Maar zal nooit kunnen en willen begrijpen, dat dit alles tezamen niet opweegt tegen een liefkozing, een gevoel van warmte, als Gradus me kust. De wetenschap, dat er een man in mijn leven is gekomen, die van me houdt en niets liever wil dan me verwennen en gelukkig maken. Zo gauw ik gescheiden ben en de wet dit toelaat, met me wil trouwen. Goed, de kerk zal misschien de scheiding niet erkennen, maar een kerkelijk huwelijk hoeft voor mij niet meer. Zodra het zover is, dat we kunnen trouwen, dan het liefst zo sober mogelijk. En daarna Ze voelt zich kleuren, als ze er aan denkt, dat deze man haar zal verwennen en liefhebben tot in de toppen van zijn vingers. En van haar kant weet ze, dat ze hem alles wil geven, wat ze in zich heeft aan liefde en blijdschap. Aan dankbaarheid, omdat hij haar wakker heeft gekust uit haar grauwe, troosteloze bestaan. Gradus komt terug in het vertrek. Met twee koppen koffie en twee stukken gebak met slagroom. De vrouw komt verbaasd overeind. „Hoe heb je dat zo gauw ver sierd?" Hij knipoogt, als hij het alles neerzet op de tafel en een uitnodigend gebaar maakt. „Van beneden. Eefje, mijn dochter, had graag mee willen koffiedrinken, maar het is beneden zo krankzinnig druk met die voorverkoop binnenkort is het zo- meropruiming dat ze allemaal handenvol werk hebben. Straks kun je kennis maken. De taart is van beide kinderen. Ik zei: laat maar beneden staan, dan kunnen jul lie er tussendoor ook van snoepen." Ze genieten van de koffie en het gebak. Gradus praat intussen. „Eefje is mijn oud ste... Ze is met een jongen uit Bakel ge trouwd. Weet je, waar dat ligt? Bij Hel mond. Zijn vader heeft ook een zaak als de onze. Voor het vakdiploma liep hij stage in onze zaak en werd prompt verliefd op onze Eef. En zij op hem. Ze wonen in de noordelijke vleugel." De man maakt een gebaar in de richting van het station. „Ze zijn nu vier jaar getrouwd. Beiden staan Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandeUjks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer*. POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE hier in de zaak. Het brengt gelukkig genoeg op voor twee, als het moet drie gezinnen. Bovendien is Tjeu hij heet Matthieu de inkoper. Hij heeft er een fijne neus voor en daarom laat ik 't meeste aan hem over, het bezoeken van beurzen en dergelijke." Martje vraagt: „Heb je al kleinkinderen?" „Eefje is nu in verwachting. Eind no vember verwachten ze hun eersteling." „En je zoon?" „Is eveneens in de zaak. Nog maar kort getrouwd: zeven maanden. Ilse is een schat. Ze komt uit Duitsland, een klein dorpje in de buurt van Goslar, niet ver van de zönegrens. Geert, mijn zoon, heeft haar leren kennen, toen hij in militaire dienst was, in Duitsland. Ilse past zich geweldig aan." Hij lacht even. „Zo zie je, wat liefde vermag, he? Goslar is zeker dik tweehon derd kilometer hier vandaan. Ze is enig kind en ik weet zeker, dat ze af en toe heimwee heeft, maar Geert is dol op haar en verwent zijn vrouw tot en met." Hij lacht nog eens. „Ik heb van hem afgekeken hoe het moet om eventueel heimwee weg te kussen." Hij buigt zich naar de vrouw en drukt zijn lippen op de hare. In een opwelling slaat ze haar armen om zijn hals en zoent hem terug. Voor het eerst van haar leven wild en hartstochteüjk. En zegt daarna: „Ik zal proberen me ook snel aan te passen." „Het komt allemaal goed, schat. We schakelen eerst een advokaat in, die de scheidingsaanvrage behandelen gaat. Is dat in orde, dan stappen we in het vliegtuig en gaan een maand naar Spanje. Dat wilde je immers zo graag?" Martje weet, dat ze er zich op verheugt, eindelijk eens een hele tijd met vakantie te kunnen gaan. Dat was vooral de laatste jaren haar liefste wens en haar dochter wist het al geruime tijd. Ongetwijfeld zal ze het ook wel eens tegen Bertus en de andere jongens hebben gezegd. Bert en Ineke hebben 't ongetwijfeld in hun oren geknoopt om deze wens bij gelegenheid van het vijf-en-twintig-jarig huwelijksjubi leum te verwezenlijken. Er nooit aan den kend, dat vader het niet in zijn hoofd zal halen veertien dagen achtereen met va kantie te gaan. En de zaak dan? Dat hij een waardevolle en vakbekwame plaatsver vanger heeft in Jacob, zijn oudste zoon, is schijnbaar nog nooit voldoende tot hem doorgedrongen. En na die avond, toen Jaap de vliegbiljetten en andere reisdokumenten in zijn dronkemanswoede verscheurde en haar tot twee keer toe mishandelde, wist ze: de reis gaat niet door. Om zich een houding te geven, gaf ze aan haar kinderen voor, dat de reis uitgesteld was tot het najaar omdat vader in deze tijd niet zo gemak kelijk weg kon. De oppervlakkigen hebben deze uitleg voetstoots aangenomen. Hoe Nelia dit excuus heeft geaccepteerd, weet ze niet. Al bevroedde ze, dat haar dochter het waarschijnlijk niet zo dadelijk geloofd zal hebben. Maar Nelia kan diplomaat zijn, dus heeft ze uiterlijk mogelijk niets willen laten merken. Nu wordt haar wens dan toch verwezen lijkt. O nee, dit is niet de oorzaak geweest, dat ze die nacht, toen haar wang brandde van de slagen, die Jaap haar had gegeven, tenslotte haar besluit nam: ik ga weg. Voorgoed. Naar Gradus. De door de kin deren aangeboden reis naar Spanje, waar ze zo geweldig blij mee was, valt bij haar besluitvorming weg op de achtergrond. En kel prevaleert de mishandeling. Óp de dag, dat ze vijf-en-twintig jaar geleden met Jaap Wildschut in het huwelijk trad. Dat vindt ze het ergste en dit is uiteindelijk de drup pel, die de emmer van geduld en berusting doet overlopen. Nu is het uit. Zo ze nog een greintje genegenheid voelde voor de man, wiens vrouw ze vijf-en-twintig jaren lang onderdanig was, met die twee slagen in haar gezicht heeft hij dat definitief ge dood. Ze haat hem. De volgende morgen heeft ze Gradus door de telefoon haar beslissing meege deeld. Met enkele bizonderheden, die voor Gradus meer dan voldoende verklaarbaar waren. Hij heeft geantwoord: „Bij mij zul je enkel liefde en begrip ontmoeten. En bij mijn kinderen genegenheid en hoog achting. Reken daar alvast op. Dat zal je kracht geven, als je bepaalde banden moet losmaken." Ja, de kinderen. Ze weet, dat ze die zal missen.. Zeker haar jongste. En haar enige dochter. Vanzelfsprekend ook Bert en haar schattige schoondochter Ineke. Ze is enkel bevreesd, dat ze de beslissing van haar moeder niet zullen begrijpen of accepteren. Dat is voor haar het probleem van dit moment. Ze heeft enkel Jaap geschreven, dat ze voorgoed bij hem is weggegaan en niet van plan is terug te komen. Dat ze wil scheiden, omdat ze een andere man heeft leren kennen. Dat zullen de kinderen wel van hem horen. Misschien op zijn eigen wijze gekleurd, maar dat risico heeft ze ook ingecalculeerd. Later, als alles een beet je geluwd is, zal ze misschien kontakt op nemen met Nelia. En als dit kontakt in goede aarde valt, ook met Bertus en mis schien de anderen. Maar nu zet ze alles van zich af, want een nieuw verschiet doemt voor haar op. Ze ziet de contouren er al van. 's Middags, tijdens de lunchpauze, als de winkel één uur gesloten is, maakt Martje kennis met Gradus' kinderen en echtge noten: de knappe Eefje, die als twee drup pels water op haar vader lijkt en die haar hartelijk op beide wangen kust. „Ik hoop, dat u hier gelukkig wordt, mevrouw. Voor zover wij er aan mee kunnen werken, zullen wij dat zeker doen." De hoofse Tjeu, die haar de hand kust en zegt, dat hij zich helemaal aansluit bij de woorden van zijn vrouw. De wat teruggetrokken Geert, die waarschijnlijk eerst de resultaten wil zien van deze vriendschap, omdat hij ontzettend veel van zijn te vroeg gestorven moeder heeft gehouden. En tenslotte de verlegen Ilse, die in haar accentvol Nederlands de vrouw ook welkom heet. Martje is aange daan door zoveel hartelijkheid. Ze zegt, dat ze getroffen is door de vriendelijke woorden en kijkt dan wat verlegen Gradus aan. Die alles rustig heeft aangehoord en die dan op zijn beurt zijn kinderen bedankt. Voor deze bizondere gelegenheid gaan ze allen naar de andere vleugel, want Eefje is de gastvrouw deze middag voor de gemeenschappelijke lunch, waarbij vader en mevrouw Schreidel Martje heeft haar meisjesnaam weer aangenomen, de ere gasten zijn. Op advies van Gradus gaat ze die mid dag een poosje rusten, nadat ze haar kof fers heeft uitgepakt. En haar kleren op gehangen in de grote kast. De kamer is eenvoudig, maar wel smaakvol ingericht. Daarna gaat ze liggen. Maar slapen kan ze onmogelijk. Deze morgen was vol span ning. Tot het moment, dat ze in Gradus' wagen wegreed, de stad uit, was er altijd no" angst, dat het op het laatste moment nog zou mislukken. Dat Jaap of één van de jongens haar zou zien rijden in de stad. Bij een andere man in de auto. Dit alles is nu van haar afgevallen. Ze weet, dat ze hier veilig is. Gradus zal haar bescher men en bijstaan. Ze heeft al zo lang ge voeld, dat hij van haar houdt. Wat eigenlijk voor haar nog altijd een geweldige gewaar wording is, want veel liefde heeft ze in haar leven nooit ontvangen. Nu ja, van haar twee kinderen, die het huis uitgegaan zijn. En van Ineke, haar schoondochter. Misschien een zekere sympathie van Vincent, Nelia's man. Maar voor de rest? De jon gens zijn stuk voor stuk egoïsten, die enkel aan zichzelf en hun pretjes denken. Mis schien Wim uitgezonderd. Terwijl Jacob z;:n moeder enkel ziet als huishoudster, die voor eten en drinken zorgt, de kleren wast en heel houdt en voor het overige wordt geduld als lid van het gezin. Jacob, twee druppels water met zijn vader; in de toekomst de troonopvolger. Dat staat al vast. 's Middags drinken ze getweeën tihee en dan vertelt Gradus, als Martje zich her innert, dat hij het heeft gehad over een derde kind. Een nakomertje, dat het een aangekomen dochter is, ruim zeventien jaar. Kind van een broer en schoonzuster, die vier jaar geleden bij een auto-ongeluk om het leven kwamen. Hilda heet ze. Ze gaat school op de pedagogische Academie, zo als de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen sinds kort genoemd wordt Nog één jaar, dan kan ze al eindexamen doen. Momenteel is ze met een vriendin op vakantie. (Wordt vervolgd) VOOR BEMIDDELING KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED DUITSE BIJBEL IN OMGANGSTAAL Dertien jaar hebben Duitse theologen uit allerlei kerken en geloofsgemeenschappen gewerkt aan het vertalen van de bijbel in de omgangstaal. Onze landgenoot dr. Jan de Waard was als adviseur bij deze vertaling betrokken. Rond Pinksteren waren de eerste 50.000 exemplaren in de boekhandel verkrijgbaar. Toen had men al 80.000 exemplaren in be stelling, zodat er hals over kop een tweede druk en zelfs een derde druk moest ver schijnen. In juni j.l. waren er al 120.000 verkocht. In een kommentaar schreef „Der Landes- bischof" Von Keiler o.a. dat men met deze vertaling een brug wil slaan en beslist niet de bedoeling heeft de Lutherbijbel concur rentie aan te doen. Von Keiler meent, dat deze nieuwe vertaling naast die van Luther in allerlei kringen kan worden gebruikt. Ook in kerkdiensten. De nieuwe vertaling is getiteld: „Die Gute Nachricht". Ze is leverbaar in twee edities. Eén met de deutero-canonieke boe ken en één zonder die. In Nederland is deze vertaling verkrijg baar bij het Ned. Bijbel Genootschap te Haarlem. Ongetwijfeld ook via de boek handel. Bram van Waarde. S.V. SLAGVAST - KAMPERLAND AFD. TAFELTENNIS Donderdag 2 september start de afdeling tafeltennis van de s.v. Slagvast te Kam perland het seizoen 1982—1983. De trainingsavonden zijn voorlopig vast gesteld voor senioren op dinsdagavond van 20.30 tot 22.30 uur en donderdagavond van 21.00 tot 23.00 uur. Voor jeugdleden op donderdagavond van 18.45 tot 21.00 uur. Verder mogen jeugdleden op de dinsdag avond van 20.30 tot 21.30 uur met de senioren mee trainen. Zij, die belangstelling hebben om deze prachtige sport, als recreatie of als wed strijdsport, te gaan beoefenen zijn bij ons van harte welkom. Voor de wedstrijdsport is er dit jaar naast een jeugdteam ook een seniorenteam ingeschreven voor de kompetitie. De kom petitie start voor jeugdteams op zaterdag 18 sept. en voor senioren op 20 sept. Onze thuiswedstrijden worden gespeeld voor de jeugd: zaterdagsmorgens, aanvang 9.30 uur en voor senioren donderdagsavonds, aan vang 20.00 uur, in het gymnastieklokaal aan de Nieuwstraat te Kamperland. Voor verdere inlichtingen: Telefoon 01107 - 20 28. VOETBAL Zaterdag 4 september: Bekercompetitie: Duiveland 3 Kats 1 (16.15 uur) WIK 4 Colpl. Boys 2 (16.15 uur) Bruse Boys 4 Colpl. Boys 3 (16.15 uur) Wissenkerke 3 Bevelanders 2 (16.15 uur) Damesbeker: WIK/Dreischor Bevelanders (11.00 uur) Juniorenbeker: Bevelanders Al Arnemuiden Al (2.30 uur) Wissenkerke Bl Meeuwen BI (12.45 uur) Zeelandia Cl Colpl. Boys Cl (11.00 uur) Competitie: Colpl. Boys 1 Middelburg 1 (2.30 uur) Bevelanders 1 Waarde 1 (2.30 uur) ZSC 1 Wissenkerke 1 (2.30 uur) Wissenkerke 2 ZSC 2 (2.30 uur) Wissenkerke Dl Volharding Dl (10.00 u) Noormannen El Wissenkerke El (11.00 u) Veere El Bevelanders El (11.00 uur) Cortgene El Oostkapelle El (11.00 uur) Domburg El Colpl. Boys El (11.00 uur) Robur F Cortgene F (10.00 uur) Bevelanders F Serooskerke F (10.00 uur) Wissenkerke F Kloetinge F (10.00 uur) Wolfaartsdijk F Colpl. Boys F (10.00 uur) Zondag 5 september; Bekercompetitie: Hansw. Boys 4 Cortgene 2 (12.30 uur) Competitie: Domburg 1 Cortgene 1 (2.30 uur) Kruiswoordpuzzel no. 792 Horizontaal: 1. Frans onbep. vnw. - 3. op de wijze van - 6. hoefdier - 8. bestaat 10. fris - 11. Italiaanse dichter - 14. regel 15. oosterse titel - 17. rijstbrandewijn - 19. verfrissing - 21. waddeneiland - 23. hoofd deksel - 25. familielid - 27. meisjesnaam 28. krantenjongen - 30. kuststrook - 33. deel van een wedstrijd - 35. treiter - 36. schatten - 39. Nederl. Telev. Stichting (afk.) 40. bevestiging - 41. houten gebouw - 42. bond - 43. spil - 44. aanhaling - 46. van node - 48. vogel - 50. jongensnaam - 52. raadsel - 55. netto (afk.) - 56. water in Utrecht - 58. uitroep - 59. voor - 61. land in Europa - 64. gedicht - 66. gereedschap 67. oevergewas - 69. plaats in Italië - 70. spook - 72. vloeistof - 74. Eng. voorzetsel 75. hoefdier - 76. berg - 77. pers. vnw. Verticaal: 1. in orde (afk.) - 2. rekening 3. oosterse jongensnaam - 4. jongensnaam 5. voorzetsel - 6. plaats in Zwitserland 7. beroep - 8. begrip - 9. selenium (afkj 12. het zij zo - 13. wat gesproken wordt 16. hemellichaam - 18. Ind. gewoonterecht 19. zangstem - 20. meisjesnaam - 22. grond soort - 23. vorm van foppen - 24. groot water - 26. vogel - 29. vogel - 31. voor malig Russisch heerser - 32. Nederlander 33. enkele - 34. gezang - 37. transport onderneming (afk.) - 38. bijb. naam - 45. van het jaar (afk.) - 47. part - 49. handels term - 50. kostbare stof - 51. rustbank 53. slecht, moeilijk - 54. vlaktemaat - 56. nauwe - 57. godheid - 60. meetk. figuur 62. meisjesnaam - 63. meisjesnaam - 65. deel van de hand - 66. deel van een boom 68. deel van een berg - 69. familielid 71. getij - 73. water in Friesland. Oplossing kruiswoordpuzzel no 791 Horizontaal: 2. over - 5. leek - 8. ras 10. edda - 12. eelt - 14. unie - 16. au 17. riet - 19. oase - 21. ro - 23. Iran 25. eend - 27. real - 29. KMA - 30. kers 32. emoe - 34. anti - 36. sire - 38. nee 40. foto - 42. neet - 44. list - 46. tl 47. orde - 49. elke - 51. ne - 53. gure 55. mama - 57. laag - 59. bas - 60. tast 62. adel - 64. spel - 66. Otto - 68. lel 70. lire - 72. gala - 74. neer - 76. gr - 77. leer - 79. rest - 81. ga - 83. mist - 85. rond 87. Eton - 89. lak - 90. ceel - 91. Eire. Verticaal: 5. 11 - 6. 11. duim 20. ader 28. eens 35. Noor 43. Eems 52. egel 59. Belg 67. tarn 75. eter 84. ik - 8 1. Lea - 2. od - Eton - 7. kus - - 13. eter - 15. - 22. olie - 24. - 29. kaft - 31. - 37. item - 39. - 45. iele - 48. - 54. USSR - 56. - 61. alge - 63. - 69. ergo - 71. - 78. etc. - 80. 6. ol - 88. te. 3. Vara - 4. ree 8. ri - 9. aera Nero - 18. inkt raat - 26. esse eind - 33. melk Etna - 41. Olga rete - 50. laat atol - 58. alle dons - 65. pels Irma - 73. arre Ede - 82. ANP

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1