NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze Rodelko bv SPORT-AGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4030 Donderdag 19 augustus 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107 -13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 10 Al denkt Jaap zelf er enigszins anders over, want hij vindt het allemaal zonde van het geld, al hoeft hij het niet te betalen. De kinderen hebben deze feestdag gewild, die begonnen is met een plechtige mis in de kerk. Dat was het enige, waar mee hij voor honderd procent akkoord ging. Voor het overige... Hij hield niet van al die uitbundigheid en toen men 's avonds na het diner een vrolijke rondedans ging maken met zijn vrouw in het midden, maakte Jaap er aanmerkingen op, toen ze terug in haar stoel zat uit te blazen van de ongewone pret. Zodat ze tegen hem uitviel: „Ach, jij altijdweet je wat jij had moeten worden in plaats van te trouwen? Pater in een klooster, dan zou je je hart hebben kunnen ophalen. De kinderen willen het en daar leggen we ons bij neer. En als jij er geen zin in hebt, ga je maar naar je bed. Ik doe mee." En meteen liet ze zich weer meetrekken door de anderen, danste met haar schoon zoon, zoende hem, wat een oorverdovend ge juich ten gevolge had. En hoste met ieder een, die er zin in had. Deed mee met de stoelendans, kreeg de ene keer een zoon van haar op schoot, een andere keer een buurman of een zakenvriend van Jaap. Liet zich zoenen en hield zich ook niet onbe tuigd, naarmate het feest vorderde en men vrolijker werd. Aan het eind van het feest hield Bertus een korte redevoering. En zei, dat vader en moeder als klapstuk van deze enorm fijne dag bovendien nog een reis aange boden kregen naar Spanje. Met het vlieg tuig. Veertien dagen in appartementen aan zee. Helemaal kosteloos. Als geschenk van de kinderen. Dat gaf een geweldig applaus. Want je zult op je zilveren trouwdag zon geschenk krijgen! Bertus zweeg over het feit, dat Jacob, zijn oudste broer, categorisch had geweigerd ook maar één cent bij te dragen aan deze reis. „Weggegooid geld." was zijn mening, „want vader gaat toch niet. Hij heeft er geen tijd voor, zeker niet in deze periode van het jaar. In mei zijn er altijd beste dingen en we hebben ander werk nodig, willen we op dezelfde voet kunnen door gaan, dus Nee, aan Jacob had je niks. Maar alle anderen hadden spontaan hun steentje bij gedragen, zelfs Wim en Piet. Het bedrag was bij lange na niet voldoende voor een reis van twee personen veertien dagen naar Spanje, maar het tekort hadden Nelia en Bertus met hun respektievelijke echtgeno ten aangevuld. De spreker kwam naar het bruidspaar en overhandigde Mart je de en velop met inhoud. „Met de wens, dat jullie een plezierige vakantie zullen hebben. Ik heb gehoord, dat jullie vijf-en-twintig' jaar geleden geen huwelijksreis konden maken, omdat er oorlogsdreiging was. Doe het dan nu maar, al is het vijf-en-twintig jaar later." Weer ging een oorverdovend gejuich om hoog. Jaap Wildschut keek zuurzoet van de één naar de ander. Martje stond er blozend bij, de envelop in haar handen. „Dank je wel, kinderen," zei ze, totaal overdonderd. Want alles, wat ze gedacht had, maar dat ze zoiets aangeboden zou Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE krijgen, had ze in 'haar stootste dromen niet kunnen verwachten. Tegen middernacht brak iedereen op. Martje en haar man werden met een auto naar huis gebracht, want de bruidegom had een tikkeltje teveel gedronken en Martje kon nu eenmaal niet autorijden. En toen gebeurde het. De kinderen wa ren nog niet méegekomen. Die gingen nog ergens uitzakken, een uurtje borrelen. Bo ven in de slaapkamer zei Martje: „Wat geweldig van de kinderen, he? Om ons zo'n prachtige reis te geven. Wie zou gedacht hebben, dat ik ooit nog eens in Spanje zou komen! Ik heb er al zoveel over ge hoord en gelezen, dat ik Ze kan haar zin niet afmaken. „Geen sprake van," snauwt de man, die een kwade dronk heeft. Hij grist de grote envelop, die ze juist opende, uit haar handen en bekijkt de inhoud. Er komen vliegtuigbil jetten uit en reserveringsbiljetten voor de appartementen. Dan, tot Martje's grote ontzetting, scheurt de man alles in één keer doormidden en dan nog eens. „Wat moet ik in Spanje? Ze hadden ons beter het geld kunnen geven. Zonde van die flauwe kul, die ze vanavond hebben uitgehaald. Daar wist jij natuurlijk alles van, he?" De man kijkt 'haar dreigend aan. Een wilde woede, die in jaren niet in haar is opgekomen, welt nu in haar op. Ze bukt zich om de papiersnippers op te rapen. En kijkt met vertrokken gezicht de man aan. „Je bent gek of dronken. Schaam je je niet om zo af te geven op deze dag, die onze kinderen zo spontaan voor ons op touw gezet hebben? Wat mankeert je om dit te verscheuren? Als je maar weet, dat ik er heenga. Als jij niet wilt, blijf je maar thuis, stuk verdriet. Nog geen woord van dank heb je gezegd. Enfin, de kinderen kennen je, dus Pats! Martje wankelt en uit een schreeuw van pijn en schrik. De man heeft haar met zijn vlakke hand een harde klap op haar wang gegeven. „Je hebt je bek Le houden, begrepen?" Het was niet de eerste klap, die Martje in de vijf-en-twintig jaren van haar hu welijk met Jaap Wildschut van hem moest incasseren. Voornamelijk in de eerste jaren van hun echt gebeurde het op gezette tij den, dat Martje zijn slechte humeur zag exploderen in een uithaal. Want in deze eerste tijd had ze nog wel eens de moed hem de voet dwars te zetten, als hij het in haar ogen al te gortig maakte. Dan volgde er een korte woordenwisseling, die uiteindelijk resulteerde in één of meer klap pen. Die vaak de volgende dag en soms nog langer te zien waren. Vooral in de oorlogsjaren, toen alles tegen zat, was Jaap Wildschut dagen achtereen ongenietbaar. Eerst de oorlogshandelingen in 1940 met als aansluitend gevolg de bezetting. Het feit, dat hij dikwijls werd gedwongen voor de Duitsers werkzaamheden te verrichten. Het schaarser worden van de noodzakelijke materialen om zijn werk behoorlijk te kun nen verrichten. En als klap op de vuurpijl in 1944 de evacuatie om dan na de capi tulatie en terugkeer tot de ontdekking te komen, dat zijn zaak tot de grond toe is afgebrand en zijn huis, dat nog gedeel telijk overeind staat, voor honderd procent geplunderd. Zodat hij weer helemaal op nieuw moet beginnen. En omdat de Weerd- jesstraat met wijde omgeving één puinhoop was en voorlopig bleef, zat er niets anders op dan elders te beginnen. Juist in die moeilijke jaren werd het verzet van Martje tegen haar dictatoriale echtgenoot murw geslagen. Tot ze in alles berustte. Het had immers geen enkele zin meer om te protesteren, als hij weer er gens in besliste zonder haar mening te vragen of overleg met haar te plegen? Hij kocht in 1945 weer nieuwe meubelen en zocht vloerbedekking, vitrage en overgor- dijnstof uit. Of Martje het al of niet mooi VOOR KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED vond, speelde bij hem geen enkele rol. Jaap Wildschut hield hoe langer hoe minder rekening met zijn vrouw. Zodat Martje tenslotte haar troost zocht bij de kleine kinderen. Want nog geen jaar na haar huwelijk met Jaap Wildschut werd de stam houder Jacob geboren. Hoewel Martje het een lelijke naam vond Jacob betekent immers: bedrieger! haalde de kersverse vader er enkel zijn schouders over op. „Van vader op zoon heet de eerstgeborene in onze familie zo en zo blijft het. Basta." Werd in april 1941 de eersteling geboren, op 2 maart van het daarop volgende jaar kwam er een dochter. Ook nu weer besliste vader Wildschut: „Ze gaat Cornelia heten, naar mijn moeder." En Martje, die de koning te rijk was met een zoon en een dochter een rijkelui's wens zwichtte, maar besloot meteen de naam te verkorten in Nelie of Nelia. En toen er in augustus 1943 weer een zoon werd geboren, zei Martje een paar weken na de bevalling: „We gaan het wat kalmer aan doen, Jaap. Zo best is 't op het ogen blik niet met het eten en drinken en de babykleding van tegenwoordig is net zak- kegoed. Laten we daarom eerst maar eens de oorlog afwachten. Tot er vrede is wil ik er voorlopig geen kinderen bij." Dat was een harde schop tegen het zere been, want Jaap Wildschut was fanatiek katholiek. En verordonneerde de pastoor eens aan te komen om zijn vrouw tot orde te roepen. Dat deed de geestelijke meteen de volgende dag, want Jaap Wildschut is een notabel, een trouw lid van de kerk en bovendien iemand, die af en toe zorgt voor een extraatje in deze barre tijd, want een pastoor moet ook leven en als het even kan, wil hij graag zijn dagelijkse drankje hebben en houden. Diplomaat als hij was, roemde hij Martje's godsvrucht: in drie jaar tijd drie kinderen. De engelen in de hemel zien met welgevallen op deze plichtsgetrouwe moe der neer. En zo voort. Martje luistert geduldig, maar toen de herder en leraar betoogde, dat kinderen een erfenis des Heeren waren, viel Martje hem in de rede en antwoordde op resolute toon: „U mag de rest va-n mijn erfenis overnemen. In de toekomst. Voor mij hoeft het niet meer." Nee, het resultaat van des pastoors re laas bleef nul komma nul. Martje deed al het mogelijke om van een vierde zwanger schap verschoond te blijven, maar kon niet voorkomen, dat ze in de donkere oorlogs winter van 1945 in haar evacuatieverblijf onder Nijkerk weer in verwachting raakte. Gelukkig voor haar en het ongeboren kind, was de oorlog enkele maanden later ten einde, zodat er weer wat meer te verkrijgen zou zijn. Tot ieders verwondering werd het dit maal een tweeling, die in september van het bevrijdingsjaar het levenslicht zag: twee welgeschapen jongens. Ook ditmaal was Jaap naamgever. Hoewel hij één concessie deed: één werd er naar haar vader ge noemd: Gerrit. Hoewel Jaap het een af schuwelijke naam vond. Martje, die zich veilig waande in haar kraambed, scham perde in antwoord hierop: „Laten we aan nemen, dat jij een mooie naam hebt! Wat is nu Jaap!" Maar na de bevrijding, toen alles weer langzaam beter ging lopen, gaf Martje haar verzet tegen nog meer kinderen op. De ruzie's in het echtelijke bed in de avonden werden schaarser. Tenslotte gaf ze toe aan de luimen en grillen van haar man. Nog altijd uitgaande van de veronderstelling, dat het in vrijwel alle huwelijken wel zo zou zijn. En zodoende werd er ook niet meer geslagen. Nu, na precies vijf-en-twintig jaren ge trouwd te zijn, terwijl het feestgedruis nau welijks vervlogen is, haalt Jaap Wildschut, half dronken opnieuw uit. Onder de bedrei ging: „Je hebt je bek te houden, begrepen?" Nog één keer reageert Martje, half tegen de deur geleund, hagr man met een van haat vertrokken gezicht aankijkend: „Hier voor zul je nog een keer boeten, ellende ling. Want voor mij is nu de maat vol." Deze reaktie wordt opnieuw bestraft met een nog hardere klap. „Ik heb gezegd, dat je je smoel moet houden. Heb 't hart eens, dat je nog één woord zegt... dan dweil ik hier de vloer met je aan!" Ondanks het feit, dat Martje's woede om de ondergane vernedering sterker is dan haar angst, besluit ze te zwijgen om nog erger te voorkomen. Ze komt overeind, want de tweede klap heeft haar helemaal geveld. Zonder meer loopt ze langs hem heen naar de badkamer, waar ze haar gezicht begint te wassen. (Wordt vervolgd) TAPTOE WISSENKERKE Op zaterdag 28 augustus a.s. wordt op het sportkomplex (ingang zwembad) te Wissenkerke weer de jaarlijkse taptoe Wis- senkerke gehouden. Vanaf 19.30 uur treden achtereenvolgens op: „Scheldegalm" uit Hansweert, „De Echo" uit Wilhelminadorp: „Luctor et Emergo" uit Renesse en „Apollo" uit Wis senkerke. Ieder korps treedt ongeveer 20 minuten op. Met een gezamenlijk optreden van de 4 verenigingen zal het geheel om ongeveer 21.00 uur worden besloten. F.C. UTRECHT OP "DE ROOMPOT" Nadat F.C. Utrecht zijn succesvolle op treden in Kortgene, Kamperland en Axel had afgesloten, stond er nog een ontspan ningsmiddag op het programma. „De Room pot" had F.C. Utrecht in Kamperland uit genodigd een bezoek te brengen aan het pretpark. Verwelkomd door dhr. Hamelink keken deze profs toch wel even vreemd op. Wat een bedrijf! Van Breukelen grapte: „Als we iedere week zoveel bezoekers in ons stadion zouden krijgen, hadden we geen klagen." Gewend aan veel luxe, waren de spelers al vlug aan het bowlen geslagen of namen een ferme duik in het zwembad. Ook een tochtje over het terrein per „Piet Plezier" was uitstekend om de beenspieren soepel te houden. Toen ze als full-profs hun glaasjes fris genuttigd hadden en het bestuur van F.C. Utrecht het complex had bewonderd, namen ze afscheid van „De Roompot" en v.v. „Bevelanders". Manager C. Hesselberth bedankte namens de spelers en bestuur „De Roompot" voor deze gratis aangeboden middag. Het was een geslaagde middag geweest. Ieder had zich kostelijk geamuseerd en er waren sterke voetbalverhalen over en weer uit gewisseld. En de plannen voor een volgend bezoek van F.C. Utrecht aan Kamperland beginnen reeds vaste vorm aan te nemen. VOETBAL Donderdag 19 augustus: Wissenkerke 1 Nieuwland 1 (19.00 uur) Wissenkerke 3 Volharding 2 (19.00 uur) Zaterdag 21 augustus: Wissenkerke 1 Veteranen Wissenkerke (17.00 uur) Wissenkerke 2 Middelburg 2 (2.30 uur) Wissenkerke 3 Middelburg 3 (12.45 uur) Apollo 2 Kats 1 (2.30 uur) Jan de Looff-toemooi te Kortgene uur) Toernooi van D- en E-junioren te Kam perland (9.30 12.30 uur). Deelnemende elftallen: Dauwendaele, 's H.-Arendskerke, Wolfaartsdijk en Bevelanders. Toernooi „Bevelanders-dames" te Kamper land (13.00 17.00 uur). Deelnemende elftallen: Concordia, Hansweert, Waarde en Bevelanders. Bevelanders 2 Meeuwen 3 (14.30 uur) Roompot-nederlaagwedstrijd: Bevelanders 1 RCS 1 (19.00 uur). AFSCHEID RAADSLEDEN IN KORTGENE In de raadsvergadering van hedenavond donderdag 19 augustus te Kortgene zal afscheid worden genomen van de raadsleden G. Boot, N. Filius en J. de Looff, daar deze leden niet in de nieuwe raad zullen terugkeren. Behalve afscheidswoorden in de vergade ring zal voor ieder ook publieke belang stellenden na de vergadering in de raad zaal de gelegenheid bestaan persoonlijk de aftredenden te ontmoeten en kennis te maken met hun opvolgers. Kruiswoordpuzzel no. 790 Horizontaal: 1. voorschrift - 6. gang van een paard - 11. klein vertrek - 12. vallei 14. boom - 16. Engelse titel - 18. meel achtig - 19. verstand - 21. warmwater houder - 23. keukengerei - 24. appel - 25. titel (afk.) - 26. telwoord - 27. deel van het hoofd - 28. deel van een Franse ontkenning 30. plaats op Ameland - 33. meisjesnaam 36. afgod - 39. land in Azië - 40. lengte maat (afk.) - 41. selenium (afk.) - 42. ontsloten - 43. dans - 46. meteen - 49. plaats in België - 52. waterhoogte (afk.) 54. ik verbied (Lat.) - 55. vogel - 57. zangnoot - 58. watergeest - 60. familielid 62. duivel - 64. brandbaar koord - 65. geur 66. deel van een theepot - 67. paardje 69. gesloten - 70. fel - 71. iemand van adel - 72. vis. Verticaal: 2. kleur - 3. rij - 4. stofmaat 5. feestkledij - 7. tandarm zoogdier - 8. studeren - 9. niet dicht - 10. sein - 12. geestelijke - 13. richting - 15. keukengerei 17. behoeftig - 20. boom - 22. vervallen woning - 24. gebogen - 29. deel van een muziekinstrument - 31. vogelprodukt - 32. metaal - 33. deel der wet (afk.) - 34. zij rivier van de Donau - 35. voetbalvereniging (afk.) - 36. beetje - 37. familielid - 38. Europeaan - 44. kleur - 45. voorzetsel - 47. rivier in Oostenrijk - 48. plaats in Limburg 49. ras - 50. soort hagedis - 51. deel van het jaar - 53. voor - 54. rijgsnoer - 56. bosgod - 57. gebouw in Amsterdam (afk.) 59. oude titel in Peru - 61. plaats in Limburg - 63. dunne stof - 68. zangnoot 70. uitroep. Oplossing kruiswoordpuzzel no 789 Horizontaal: 1. al - 3. aarde - 8. kg - 10. ver - 12. mitella - 14. ais - 15. aileron 16. plomp - 17. les - 19. tno - 21. tin 23. dra - 25. gat - 26. als - 28. gei - 29. ina 31. ek - 32. maandag - 34. oker - 35. stoet - 37. oor - 38. frame - 39. tint - 40. gemelijk - 42. on - 43. eeg - 44. tav - 45. ion - 46. boa - 47. kei - 48. leb - 50. zon 52. nok - 55. kuras - 57. oordeel - 60. dok 61. vooruit - 63. rug - 65. rk - 66. kudde 67. ir. Verticaal: 1. av - 2, lea - 3. air - 4. atol 5. renet - 6. dl - 7. elp - 8. kip - 9. gs 11. riant - 12. mes - 13. alp - 14. amerika IS. sigaret - 19. taktiek - 20. sla - 22. neg 24. anemoon - 25. geste - 26. aat - 27. snoeven - 30. arena - 32. met - 33. dom 34. ork - 36. ongeluk - 38. fijn - 40. gal 41. lol - 46. boter - 49. boord - 51. nav 53. koud - 54. ddt - 55. kok - 56. sok 58. rie - 59. lui - 60. dr - 62. ou - 64. gr.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1