Geef.. V Geef lucht. KIEK VAN BEVELAND Biologische gewasbescherming verovert Westland 5d BIJOU Kostwinnersprincipe in de sociale verzekering Taaipraatje Uitgewassen berggrindtegels Sturm en Dekker Steun het Astma fbnds. Postgiro55055.^ Graag mag ik met bejaarde mensen praten, beste vrienden. Het is altijd plezierig de opgewektheid van deze mensen te onder vinden. Toch kun je zo nu en dan een ondergrond van andere gedachten bespeuren en wanneer je daar dan wat dieper op in gaat, komt er wel eens iets anders naar boven. U merkt het al, deze week iets over de bejaarden in een wat ernstiger verpakking. Achter de deurtjes van 't bejaerden-uus. 't Mos'ter toch van komme; ze waere nog hoed ter béén. Mè toch een dagje ouwer en 't was ter hoed, zei iederéén. 't Bejaerden-uus dat wachtte; d'ouwetjes hienge hedwee. Ze naeme alléén wat spulletjes en d'r hedachten mee. Zö zaete ze in d'r kaemertje, mee wat vertrouwde spulletjes van tuus. Nog een bitje onwennug in ut bejaerden-uus. Uut ut raem konne ze perries d'r uusje zie-je wi of ze jaeren oa heweund. Zeker wè fuuftug jaeren, mekoare in lief en leed hesteund. De Verzurhieng die was reuze, d'r boeltje wier hedae. Ze oefden niks te doeën en ze konne hae of stae. Over niks hin zurhun, 't liep oal hlad en strek. Jae, ze zouw'ut wè wenne, dat zei-je de mensen trek. D'r buurtjes waere keurug, 't was oal hezellugheid. Op d'n dag was't prachtug, mè s'aevens éénzaemheid. Dan zaete ze bie mekoare te dienken an vroeher tuus. Dat kwam 's aevens anheslope op d'r kaemertje in't bejaerden-uus. De kinders kwaeme kieke oe of't mee d'ouwetjes was hesteld. Z'oa ut vrééd nae d'r zin, krehe ze t'oren, mè over 's aevens wier nie verteld. Ze konne van oalus doeë en ze hienge mee de bejaerde-reize mee. Ni-je, maek je over ons hin zurhen, ons bin best tevree. Zö verstreke de jaeren, z'oat best nae d'r zin. Mè 's aevens was't nog éénder, net as in't behin. Dan hienge d'r hedachten tooh oaltied wee nae vroeher tuus. Zö haet dat achter vele deurtjes in een bejaerden-uus. Insekten bestrijden door middel van insekten. Westland. Sommige wetenschappers zijn er heilig van overtuigd, dat de insekten uiteindelijk de mens zonder veel moeite zullen overleven. Deze theorie is gebaseerd op het feit, dat insekten zich vele malen doeltreffender en vooral sneller kunnen aanpassen aan veranderde omstandigheden. Extreme hitte of barre koude, radio- aktiviteit, er zijn na verloop van tijd altijd weer insekten te vinden, die zich hebben weten aan te passen. Het snelle wisselen van generaties helpt insekten in relatief korte tijd resistentie op te bouwen tegen bedreigingen van buitenaf. Die eigenschap maakt het de telers van groenten en fruit bijzonder lastig. Immers, in veel gevallen bouwen de insekten, die bedreigend zijn voor de oogst, immuniteit op tegen de middelen waarmee ze worden bestreden. Mede met het oog op de veranderende inzichten wat betreft de invloed van che mische middelen op het milieu, is men in de zestiger jaren reeds begonnen met het onderzoek naar het bestrijden van insekten metinsekten. Produktie. Het principe van deze vorm van biolo gische bestrijding is simpel. Zoals de vos konijnen jaagt en de spin vliegen vangt, zo hebben ook de insekten die huishouden in de kwekersgewassen hun „natuurlijke" vijanden. Eén van die oogstbedervers is bijvoor beeld het kasspint, dat vooral op kom kommers wordt aangetroffen. Het spint zuigt aan de onderkant van het blad, waar door veel schade ontstaat. Hierdoor blijft de plant in groei en produktie achter. Het was allang bekend dat er een insekten- soort bestaat die leeft ten koste van het kasspint en de plant niet aantast: een roofmijt. Deze roofmijt kan per dag zo'n 5 tot 20 spintmijten aan. Het is een vraat zuchtig beestje, dat bij gebrek aan spint aan zijn eigen soortgenoten begint. Maar voordat van deze kennis gebruik kon worden gemaakt, moest er heel wat onderzoek worden verricht. Het Proefsta tion voor de Glastuinbouw te Naaldwijk (Westland) heeft zich hier onder andere mee bezig gehouden. Reeds aan het eind van de jaren zestig werd begonnen met de produktie van de roofmijt tegen het kasspint. Het klinkt wat merkwaardig: de produktie. Maar de roofmijten worden daadwerkelijk gekweekt op een daartoe gespecialiseerd bedrijf. De beestjes worden op het moment dat de tuinder er om vraagt, geleverd in strooi- bussen. Even de bus omkeren boven het gewas en het voor het blote oog nauwelijks zichtbare gevecht neemt een aanvang. In 1972 werd voor een ander probleem een oplossing gevonden. Een plaag die in bijna elke tomatenkas werd aangetroffen, was de witte vlieg. De witte vlieg lijkt op een klein motje en de larven veroorzaken veel schade aan het gewas. Een natuurlijke vijand van de witte vlieg bleek de sluipwesp te zijn. Dit insekt is niet groter dan een halve millimeter, maar bestrijdt de witte vlieg zeer effektief, namelijk door te para siteren. Dat wil zeggen, de sluipwesp legt zijn eieren in de larve van de witte vlieg. Ook de sluipwespen kunnen op verzoek aan de tuinder worden geleverd. In de vorm van poppen krijgt hij ze thuis op kartonnen strips, die eenvoudig in de kas worden opgehangen. En verder heeft hij er weinig omkijken naar. Toename. In de laatste jaren is het gebruik van de roofmijt tegen spint en de sluipwesp tegen de witte vlieg enorm toegenomen. Van de tomaten- en komkommertelers maakt op dit moment zeker 45% gebruik van deze mogelijkheid. Ook in augurken, meloenen, bonen, paprika's en druiven is biologische bestrijding mogelijk. Nog niet zo lang geleden zijn er sluipwespensoorten gevonden die kunnen worden ingezet tegen de tomatemineervlieg. Het onderzoek gaat nog steeds verder naar de natuurlijke, milieuvriendelijke me thode van insektenbestrijding. En de telers in de „Glazen Stad" zijn er blij meel afm. 40 x 60 of 50 x 50. NU voor ƒ4,70, incl. BTW afgehaald magazijn. BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. VOORDEELVERKOOP SCHOOLTASSEN... SPECIAALZAAKVOORDEEL! Keuze uit 19 verschillende soorten. Ruime schooltas, leer, 5 vakken 39, Schooltas, glad leer, 5 vakken 45, EXTRA ZWAAR TUIGLEER Tas voor vele jaren. Met 2 jaar garantie op sloten en stiksels. Glad of generfd 79, SCHOUDER SCHOOLTASSEN synth. leer 36, rundleer 45, glad leer45,- tuigleer 79, Bij aankoop schooltas: PENNEN-ETUI KADO! Lange Delft 44/Segeersstr. 4 Middelburg. De 'nieuwe' zaak op de hoek. WANDELTOCHT TE COLIJNSPLAAT Op zaterdag 14 augustus a.s. organiseert w.s.v. „De Patrijzen" uit Colijnsplaat een wandeltocht te Colijnsplaat in het kader van de visserijdagen. De start is 's morgens om 9.30 uur voor de 10 km en om 10.30 uur voor de 5 km. De startplaats is de kantine van de vismijn te Colijnsplaat. Het inschrijfgeld bedraagt 3,—. Voor bondsleden is er ditmaal geen reduktie, omdat deze tocht valt onder de recreatietochten. Bij de terugkomst is er de gelegenheid om mosselen, garnalen en vis te nuttigen op het havenplateau, 's Middags is er voor de liefhebbers de mogelijkheid mee te gaan met een boottocht. Voor verdere inlichtingen kunt u terecht bij: M. A. de Fouw-Wisse, Deltastraat 19, 4486 BT Colijnsplaat, Telefoon 01199-786. Tot ziens in Colijnsplaat! DEMONSTRATIE 'SNIKKEREN" TE VEERE Wegens grote belangstelling voor de ten toonstelling „Zeeuws 'snikkerwerk, 2 eeuwen volkskunst in hout", welke tot 28 augustus duurt, is besloten tot het houden van de monstraties 'snikkeren". Dit vindt plaats in het museum De Schotse Huizen, Kaai 27 te Veere. Daarbij zal worden voorgedaan hoe de Zeeuwse messeheften op traditionele wijze worden gesneden. Op zaterdag 14 augustus a.s. door F. Dingemanse. ALLEENSTAANDEN DE KLOS? In ons sociaal verzekeringsstelsel zou het begrip „kostwinner" binnen afzien bare tijd wel weer eens een heel belangrijke factor kunnen worden. Het had weinig gescheeld of dit jaar zou het kostwinnersprincipe al een rol van be tekenis hebben gespeeld, maar een en ander is voorlopig uitgesteld tot volgend jaar. Onder kostwinner wordt gewoonlijk verstaan diegene, die niet alleen de kost voor zichzelf, maar ook voor een of meerdere andere personen moet ver dienen. Niet-kostwinner is degene, wiens partner ook een inkomen heeft of die als alleenstaande alleen de kost voor zichzelf behoeft te verdienen. Daarbij mag duidelijk zijn dat de positie van een alleenstaande toch weer geheel an ders is als die van bijvoorbeeld een gehuwde vrouw wier man een inkomen heeft. Als de hoogte van een sociale uitkering in de toekomst gerelateerd wordt aan het zogenaamde kostwinnerschap, zullen vooral alleenstaanden hiervan de dupe worden Dubbele inkomens zwaarste lasten laten torsen? Als van een werkend echtpaar een van de partners werkloos of arbeidsongeschikt wordt, heeft men daar financieel niet zo'n pijn aan. Zeker niet ingeval van arbeids ongeschiktheid, want ongeacht of nu de man of de vrouw arbeidsongeschikt wórdt ver klaard, beiden hebben na één jaar ziekte wetuitkering recht op een WAO-uitkering, indien men voordien in loondienst werk zaam was. Bij maximale arbeidsongeschikt heid bedraagt de uitkering dan 80% van het laatstverdiende loon en die uitkering kan bij blijvende arbeidsongeschiktheid voortduren tot het 65ste levensjaar. Zo'n echtpaar kan dus soms jarenlang een dubbel inkomen toucheren, hoewel maar één van de partners werkt. Zouden beide echtelieden arbeidsongeschikt zijn verklaard, dan ook blijft dat dubbel inkomen in stand, beiden ontvangen dan bij maximale arbeidsonge schiktheid 80% van hun laatstverdiende inkomen. Ingeval van werkloosheid liggen de zaken enigszins anders. Wordt de man werkloos, dan heeft hij gedurende een half jaar recht oo WW en vervolgens 2 jaar recht op WWV (Wet Werkloosheids Voorziening). Wordt de vrouw werkloos, dan heeft zij wel gedu rende 6 maanden recht op WW, maar dan is de koek op. Gehuwde vrouwen, voorzover zij niet als kostwinster worden aangemerkt hebben geen recht op WWV-uitkeringen. Riant. Het is duidelijk dat vooral de financiële positie van leefeenheden (meestal gezinnen) waar een van de partners een WAO-uit kering ontvangt en de andere partner een volledige dagtaak heeft, riant te noemen is. Vergelijk zo'n gezin maar eens met één van de vele duizenden gezinnen in ons land, waar de kostwinner zonder werk zit en zijn (haar) partner in het geheel geen in komen heeft! Vandaar dat serieus moet worden overwogen of sociale uitkeringen aan mensen, wier partner ook een inkomen heeft, op het huidige hoge niveau gehand haafd moet blijven. Een meerderheid van de bevolking wil korten op deze uitkeringen, zoals enquetes hebben aangetoond. En ook in politiek Den Haag kan men deze ge luiden horen. Een belangrijke overweging hierbij is de gedachte dat in een tijd van bezuinigingen de sterkste schouders de zwaarste lasten dienen te dragen. Alleenstaanden. De positie van een „alleenstaande" is een gans andere als die van iemand, die financieel kan terugvallen op zijn of haar partner. Als we het hebben over „alleenstaanden", dus over personen die een eenpersoons huis houding voeren, dan wordt daarmee een categorie van vele honderdduizenden man nen en vrouwen aangeduid. Onder deze groep vallen niet alleen vrijgezellen, maar ook personen die gehuwd zijn geweest en nadien een eenpersoons huishouden voeren, vooral door het toenemend aantal echt scheidingen is het aantal alleenstaanden sterk gegroeid. Het overheidsbeleid wil soms al te veel uitgaan van de gedachte, dat de doorsnee Nederlander deel uitmaakt van een gezin. De belangen van de alleenstaanden worden in Den Haag vaak onvoldoende bepleit. Korten op de uitkeringen van alleenstaan den is een hachelijke zaak, zeker als je ze wel de volle premie laat betalen. Alleen staanden betalen trouwens toch al aanzien lijk meer belasting dan ongehuwden, moe ten net zoveel AOW-premie betalen als ge huwden en als ze onder de loongrens zit ten, betalen ze voor zichzelf evenveel zie kenfondspremie als iemand, die voor het zelfde bedrag zijn gehele gezin verzekerd heeft. Je kan dus moeilijk zeggen dat al leenstaanden geen bijdrage leveren tot de algemene solidariteit. Juist alleenstaanden zijn inzake talrijke uitgaven altijd erg duur uit. Met name geldt dat voor huisvesting, vakanties en derge lijke. Voor jezelf koken is ook beslist niet de helft goedkoper dan wanneer je voor twee personen kookt. Zo zou je meer voor beelden kunnen noemen. Een verlaging van de uitkeringen voor alleenstaande werklo zen en arbeidsongeschikten is daarom een maatregel, die de overheid niet te licht mag nemen. Toch zal in 1983 een dergelijke ver laging of korting in vele tienduizenden alleenstaande uitkeringstrekkers als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangen. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. Arm. Over de lichaamsdelen gal en lever heb ben we al Taaipraatjes geschreven. Nu nemen we de arm onder de loep. De be langrijkheid van de arm blijkt direkt al uit de zegswijze: „lange armen hebben". In figuurlijke zin betekent dat: vergaande macht bezitten. Denkt u maar aan de sterke arm van politie en overheid. Zo bestond in vroeger tijd het spreek woord „Grote Heeren (ook rijke) hebben lange armen". Als voorbeeld: „Gij weet dat de Kalief lange armen en een koord aan zijn boog heeft" (Justus van Effen). Daartegenover stond als zinnebeeld van geringe macht: „zijn armen zijn te kort." In dit verband spreekt ook de uitdrukking „iemand de armen binden" duidelijke taai. Als de armen gebonden zijn is men mach teloos. Vergelijk: kinderen zijn handenbin ders. Een moeder heeft als ze nog in de kleine kinderen zit, altijd veel te doen en is vaak aan huis gebonden. De armen opstropen betekent letterlijk: ontbloten door de mouwen op te stropen. In overdrachtelijke betekenis: het werk flink aanpakken. „Iets op de arm nemen" wil zeggen zich iets op de hals halen. De zeer oude zegswijze: „Het smaakt als een oud wijf onder den arm" doet onfris en wrang aan. Algemeen bekend is de zegswijze: „een slag om de arm houden" voor zich niet on herroepelijk en stellig voor iets verklaren, maar zó, dat men nog terug kan of zijn mening kan wijzigen. Oorspronkelijk gezegd van een touw, dat men niet tot het einde liet vieren, maar met een slag om de arm hield, om het later langer of korter te maken. Hiervan is eveneens afgeleid „de bocht onder de arm nemen". Dat betekent: niet alles wagen, geven of zeggen, iets achterhouden, voorzichtig zijn in handelen en spreken. Van meer openhartigheid en openheid getuigt: „iemand met open armen ont vangen". Grappig zijn de zegswijzen: „zijn benen onder de arm nemen" (weglopen, er van door gaan) en „met zijn ziel onder de arm lopen" (niets te doen hebben, leeg lopen). We besluiten met: „Hij is zo vriendelijk als een arm vol jonge katten." Betekenis: hij is helemaal niet vriendelijk, integendeel zelfs nors. (Nadruk verboden). Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 11 juli: Stefan Cornelis, z.v. J. Westerweele en I. M. C. Bakker. Ondertrouwd: 28 juli: Govert Hendrik Leendertse, 28 jaar, en Wilhelmina Cor nelia Rijk, 29 jaar. Getrouwd: 16 juli: Pieter Adriaan Pries ter, 25 jaar, en Jacoba Janna Bakker, 24 jr. Overleden: 8 juli: Tannetje den Boer, 84 jaar; 12 juli: Adriaan C. Zwemer, 82 jr.; 15 juli: Cornelis L. Goulooze, 94 jaar; 31 juli: Paulina J. Vos, w.v. Van Westen, 81 jaar.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2