NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze Rodelko bv SPORTAGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Prinses Irene 43 jaar Zeeland Magazine? No. 4028 Donderdag 5 augustus 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE; DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. v Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Tenslotte diept Jaap een briefje van tien en tien harde guldens uit zijn portemonnee en legt dat voor Martje neer op de keuken tafel. Voor haar persoonlijke uitgaven: panty's bijvoorbeeld en onvoorziene aan kopen, als er onverhoopt iets is vergeten of te weinig gekocht. Daarmee moet Martje het de rest van de week doen. Zondags gaat iedereen naar de kerk. Dat is een uitgemaakte zaak. Even de gevaar lijke Velperweg oversteken, naar de Willi- brorduskerk aan de Oude Velperweg. Nog geen vijf minuten lopen. Niemand van de kinderen heeft ooit 't hart gehad ertegen te protesteren. Men heeft een eigen 'bank in het kerkgebouw, waarvoor Jaap Wildschut jaarlijks een behoorlijk bedrag betaalt. Want hoe zuinig hij overigens is, soms bij het gierige af, de kerk wordt door hem altijd royaal bedeeld. Wel eens in het verleden tot verontwaardiging van de dochter. Als ik een mantel van tweehonderd gulden wil, vindt hij het zonde van 't geld, maar als de pastor een beroep op hem doet, schrijft h'i een cheque uit van duizend gulden. Pro beert zeker op deze wijze een wissel op de eeuwigheid te trekken, heeft ze wel eens gedacht, maar het wijselijk nooit uitge sproken. Na de mis mag iedereen doen, wat hij wil. Wie thuis wil lunchen, moet er echter wel om half één zijn. Orde en regel gaan door. Ook op zondag. Jaap zelf gaat door gaans met zijn oudste zoon in een cafeetje aan de Schaapsdrift, achter de kerk, een biertje vatten en een partijtje biljarten, want de boog kan niet altijd gespannen staan. Maar nooit langer dan een uurtje, v';f kwartier hoogstens. Alles met mate is Jaaps stelregel. De andere jongens gaan hun eigen gang. Sommigen komen thuis eten, anderen blij ven de hele dag weg. Jaap vraagt de twee ling nooit, waar ze de rest van de zondag uitgehangen hebben. Als ze maar uiterlijk twaalf uur thuis zijn. De enige avond, dat ze permissie hebben tot middernacht. In de week gaat om elf uur de deur op slot en wie er dan niet is, mag in de garage of in de schuur slapen. Jaap doet de deur vast niet open. Ja, zo is de hele week geregeld. Na het diner 's avonds gaat Jaap in de regel nog een uurtje naar de zaak. Soms vergezeld van zijn oudste zoon. In de keuken wast Martje alleen de grote vaat af. Sinds Nelia het huis uit is, assisteert niemand haar. Martje heeft er wel eens een balletje over opgegooid: om beurten de vier jongens heipen afdrogen, maar ze hebben haar er zo ongeveer over uitgelachen. Die moeder! Ik zie me al met een afdroogdoek in de hand. Moeten we soms ook nog een schortje voor? Nee, dat kan moeder toch niet me nen. En vader Jaap is hen bijgevallen. In de keuken geen kerels. Afwassen is vrou wenwerk. En Martje heeft immers alle tijd. Wim en Piet zitten vóór zeven uur al naar de televisie te kijken. De tweeling leest de krant of gaat kaarten. Dan doet Piet ook mee. Wim houdt er niet van, want het moet altijd om geld gaan en dat bezit hij vrijwel nooit. Dat beetje zakgeld, dat hij vrijdagsavonds krijgt, is ook de moeite niet waard. Hij heeft dus geen zin ook dat nog te verspelen. Bent li needs geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Om acht uur is het koffiedrinken. Meestal zijn Jacob en Jaap er dan ook weer. En kiikt men televisie of kaart. En drinkt een biertje of een borrel. Maar prompt om elf uur gaat vader Wildschut de ronde doen en sluit alles af. Dat is tevens het sein voor de jongens, om naar hun respectie velijke slaapkamers te vertrekken, want om vijf over elf is het definitief schlusz. Dan gaan de lichten beneden uit, omdat het 's morgens weer vroeg dag is. Er moet dagelijks hard gewerkt worden, dus is er ook een behoorlijke nachtrust nodig. Zo regeert Jaap Wildschut zijn gezin met ijzeren vuist. Twee uit het nest zijn deze dictatuur ontvlucht, zij het met moeite. De een wat gemakkelijker dan de ander: Nelia en Bertus. Nelia, die getrouwd is met Vincent Baak, vertegenwoordiger voor twee grote schoenfabrieken in het zuiden van het land. Met als rayon de vijf noordelijke provincies. Met een mooi huis aan de rand van Oosterbeek. En Bertus, die zijn geluk in Zaandam vond. Bij de flinke cafetaria eigenares Ineke, met wie hij nu samen de zaak drijft. Bertus, die in de zestien maan den militaire dienst begrepen heeft, dat hij evenals zijn broers overigens tot en met geëxploiteerd is. Want loon krijgen de broers nooit, enkel zakgeld. Weliswaar wordt dat zakgeld wat meer bij het stijgen der leeftijd, maar het is belachelijk in aan merking nemende, wat ervoor gepresteerd werd. Vader had en heeft nog een aantal goedekope arbeidskrachten in zijn zoons. Menige koelie heeft het beter. En sinds hij getrouwd is met Ineke en weet wat geluk is, zegt hij het openlijk. Ik was toch zeker een slaaf van mijn vader in zijn bedrijf. Dat mijn broers nog altijd zo gek zijn om het te blijven accepteren Martjes ogen zijn volledig opengegaan, sinds ze Gradus Verheijen kent. Bij één van haar schaarse bezoeken in Zaandam reizen is duur en dus onnodig, als iedereen gezond is, vindt Jaap Wildschut heeft ze het Bertus horen zeggen. En er over na gedacht. Dankzij het geld dat Bertus en Ineke haar sturen, kan ze eens in de twee maanden een dag naar Zaandam, 's Mor gens onmiddellijk na het ontbijt. Dan heeft ze alles klaar staan voor de lunch en een gemakkelijk opwarmbare maaltijd in de oven of ijskast. Voor een keer moeten de mannen zichzelf dan maar redden. Elke keer gaat het onder protest van Jaap, maar hij begrijpt best, dat hij het niet meer kan weigeren. Bij één van die gelegenheden verwijt Bert zijn moeder, dat ze in haar huwelijk veel te onderdanig is geweest. „U had van 't begin af aan van u af moeten bijten. Weet u, wat u al die jaren bent geweest? En daar hadden wij stuk voor stuk ook schuld aan, ik net zo goed als de andere jongens: een slavin. Iedereen kommandeerde u en u liet het zich welgevallen. Wat is nu het resultaat? U hebt thuis geen barst meer te vertellen. Vader en de jongens zijn de baas en u bent in hun ogen het nood zakelijke kwaad, dat nu eenmaal niet ge mist kan worden. Geloof maar niet, dat ik Ineke ooit zo zal behandelen, als vader u al die jaren heeft gedaan! Wij achten el kaar wederzijds hoog en houden van elkaar. Trouwens. Ineke is er de vrouw niet naar om zich in een hoek te laten drukken. „De gedachte alleen al." Dit alles dringt steeds meer tot Martje door. Temeer omdat de verstandhouding met Gradus steeds prettiger wordt, vrijer. Na die bewuste morgen, toen hij in het Esso Motor Hotel verklaarde, dat hij van haar houdt, voelt ze zich gevleid. Heel ge leidelijk aan realiseert de vrouw zich, dat haar huwelijk met Jaap Wildschut in feite een marriage de raison is geweest. Bij haar thuis werd indertijd het ouderwetse stand punt nog gehuldigd, dat de vrouw rustig thuis moest afwachten, tot er een in de ogen van haar vader geschikte kandidaat ge- Op 5 augustus wordt H.K.H. prinses Irene 43 jaar. vonden zou zijn. Of zijn hem al dan niet sympathiek vond, speelde nauwelijks een rol. Werden er ondanks toch protesten ge uit, dan kwamen de verwijten los: ondank baar schepsel, wees blij, dat wij ons de moeite getroosten een geschikte man voor je te vinden. Die zijn vak kent en een goede boterham verdient, zodat je geen armoe behoeft te lijden. En zo voort. Daar kon je immers niet tegen op? Toen haar ver teld werd, dat Jaap Wildschut uit de Kalk- steeg met haar wilde trouwen, had ze in eerste instantie minachtend haar neus op getrokken. Natuurlijk kende ze Jaap, want ze woonde immers in de Weerdjesstraat en de Kalksteeg was er een doodlopend zij straatje van. Wat was nu de Kalksteeg! Maar dit bezwaar wuifde vader Schreidel gedecideerd weg. Echte vrouwenklets! Jaaps vader heeft een uitstekend lopende lood gieterij en zo'n bedrijf kun je nu eenmaal niet op het Velperplein neerzetten. Nee, haar bezwaren werden doodeenvoudig niet geteld. Toen ze beweerde, dat ze eigenlijk nog geen zin had om te trouwen, werd haar gevraagd of ze dan nog langer wilde pro fiteren van haar vaders arbeid. Met andere woorden: je presteert niets, maar eet wel mee. Dus aanvaardde ze gelaten haar lot, met nauwelijks enige sympathie voor de lange Jaap, wiens betekenisvolle blikken haar deden griezelen, want instinktmatig begreep Martje, wat die blikken betekenden Ze wil ook niet meer terugdenken aan de verschrikking van de eerste huwelijks nacht, want sexuele voorlichting had ze nauwelijks gehad, zodat ze tamelijk on bekend was van wat in werkelijkheid het samengaan van man en vrouw betekende. Haar kersverse echtgenoot had geen enkele consideratie met haar en eiste terstond al zijn rechten op. Pas weken later, toen zijn ergste hartstocht was geluwd, aanvaardde ze haar lot als zijnde dat van alle gehuwde vrouwen. Tenminste, ze veronderstelde, dat het zo wel in ieder huwelijk zou gaan. Dat de man telkens weer zijn wil oplegt. Zeven kinderen schonk Martje Wildschut haar man, waaronder een tweeling. In zeven jaar tijds. Toen de laatste bevalling plaats vond en de zesde zoon werd geboren, dit maal in een ziekenhuis, omdat het helemaal niet goed ging, nam de dokter de echt genoot terzijde en betoogde, dat dit beslist de laatste moest zijn, wilde hij het leven van zijn vrouw niet in gevaar brengen. En dat zei de dokter ook tegen de kraamvrouw. Jaap Wildschut lachte de geneesheer vier kant in zijn gezicht uit. Flauwekul, zijn vrouw had nu zeven kinderen ter wereld gebracht, voor wat hem betrof, mochten er nog best zeven bij komen. Martje man keerde niets en al was deze geboorte een beetje an4ers gelopen dan gewoonlijk, dat hield nog niet in, dat hij voortaan als een heilige zou moeten leven. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED GROTE INTERNATIONALE ALGEMENE VERZAMELBEURS Op zondag 15 augustus a.s. van 10.00 tot 17.00 uur houdt de Nederlandse vere niging „De Verzamelaar" een grote inter nationale verzamelbeurs van 101 verschil lende verzamelobjekten in de Rijnhal, Olympus 1 te Arnhem (aan de autoweg Arnhem—Nijmegen). Van hand tot hand zullen gaan: munten, postzegels, bankbiljetten, eerstedagenvelop- pen, ansichtkaarten, sigarenbandjes, siga- renkistmerken, lucifersetiketten, suikerzak jes, Anton Pieck, albums, albumplaatjes, aantekenstrookjes, oude boeken, oude brie ven, briefkaarten, boekenleggers, blikken, bierviltjes, bidprentjes, eierdopjes, emble men, geboortekaartjes, grammofoonplaten, oude grammofoons, Koninklijk Huis, oor- logsdokumentatie, penningen, poststempels, rijwielbelastingplaatjes, stickers, speldjes, sleutelhangers, trommels, oude aandelen, wijwaterbakjes, dinky toys, oude fototoe stellen, spaarpotten, stripboeken, militaria, oude gewichten, gravures, etsen, oud ge reedschap, enz. FOLDER 'CURSUSMOGELIJKHEDEN OP NOORD-BEVELAND' Attentie voor alle bewoners op Noord- Beveland. Eén dezer dagen vallen in uw brievenbus: ideën, wat u zou kunnen gaan doen in de komende wintermaanden. Ze zijn samengesteld in de folder „Cursusmo gelijkheden op Noord-Beveland." Kies voor uzelf: iets leuks, iets ge zélligs, iets nuttigs. Inschrijvingen: in de maand augustus bij de plaatselijke kon- taktadressen (zie folder). Bij verhindering tijdige aanmelding, in formeren bij het Noord-Bevelandse kon- taktadres: Tuindorp 9, Wissenkerke, Tel. 01107 -1460. VOETBAL Vrijdag 6 augustus: Cortgene 1 F.C. Utrecht (19.30 uur) Zaterdag 7 augustus: Voorwedstrijd: Bevelanders Al RCS Al (17.00 uur) Bevelanders 1 F.C. Utrecht (19.00 uur). Wissenkerke 1 's-Heer Arendskerke 1 (2.30 uur). Wissenkerke 2 Yerseke 3 (2.30 uur) Wissenkerke 3 Wolfaartsdijk 3 (12.45 u) Duiveland 1 Kats 1 (3.00 uur). VOLLEYBAL Vrijdag 6 augustus: Mixed-volleybaltoernooi te Wissenkerke. Bij mooi weer op het sportveld en bij slecht weer in de gymzaal. Deelname van alle campings. Aanvang 18.30 uur. Orga nisatie: volleybalvereniging „Wiska". CORTGENE 1 - F.C. UTRECHT Deze reeds lang geplande wedstrijd wordt gespeeld op vrijdag 6 augustus, aanvang 7.30 uur te Kortgene. F.C. Utrecht is de komende dagen te gast op Kortgene, waar dagelijks de oefe ningen en trainingen zullen plaatsvinden. Dit met medewerking van de gemeente Kortgene en de v.v. Cortgene. Hierdoor kan Cortgene als tegenprestatie een trainingswedstrijd tegen F.C. Utrecht spelen. Kruiswoordpuzzel no. 788 Horizontaal: 1. vrouw wier man overleden is - 5. elke - 9. lidwoord - 10. alvorens 12. deel van Amerika (afk.) - 14. deel van Amerika (Eng. afk.) - 16. punt - 17. lopend touiw - 18. deel van een boom - 20. plaats 21. stukje karton - 24. kerkelijk lied - 26. getij - 28. vogel - 29. Frans lidwoord - 30. pers. vnw. - 31. wiel - 33. danskoor - 35. bosje haar - 37. afgelegen - 38. peilstift 39. plaats in Drente - 40. bron - 41. soort onderwijs (afk.) - 43,. meisjesnaam - 44. baan v. balspel - 46. Frans pers. vnw. 47. soort onderwijs (afk.) - 48. jongensnaam 50. bijwoord - 51. zuil - 53. tegenvaller 56. nakomeling - 59. bijwoord - 61. water in Utrecht - 62. afbeelding - 65. wortel 66. vreemde munt (afk.) - 68. gebouw in Rusland - 70. nieuwe maan (afk.) - 71. vlugge - 72. achterste deel. Verticaal: 1. windrichting - 2. de dato (afk.) 3. vloeistof - 4. bijb. naam - 5. boom 6. bijwoord - 7. water in Friesland - 8. zwijn - 9. kledingstuk - 11. plaats op de Veluwe - 13. vorm van sidderen - 15. vaar tuig -17. plakmiddel -19. tam - 20. Spaanse uitroep - 22. globe - 23. steundraad - 24. schil - 25. plaats in Noord-Holland - 27. plaats in Zwitserland - 30. soort - 32. gek 34. drank - 36. uitroep - 37. niet mager 40. deel van het jaar - 42. familielid - 43. Europeaan - 45. provinciehoofdplaats - 47. zwaar - 49. bieding - 51. luchtvaartonder neming (afk.) - 52. oud-Griekse munt - 54. voortbrengsel - 55. speelgoed - 57. water in Duitsland - 58. Utrecht (afk.) - 60. munt 63. herkauwer - 64. soort - 67. dat is (afk.) 69. achter. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 787 Verticaal: 1. mozaiek - 2. eer - 3. tr - 4. on 5. oogst - 7. vla - 8. edam - 9. si - 10. top 11. enerlei - 14. sr - 18. arm - 20. atoom 21. nerts - 22. lorre - 24. bandiet - 27. me 29. oo - 30. dd - 32. kolos - 34. tonen 35. edelman - 37. oog - 39. pit - 44. kroniek 46. lunet - 47. edele - 48. stere - 49. intense 51. ik - 53. at - 55. ar - 58. rolde - 59. pijp 61. druk - 64. tor - 66. ore - 67. bij 68. aai - 70. se - 73. al - 74. sd. Horizontaal: 1. meteoor - 6. overste - 12. oer - 13. no - 15. ld - 16. ion - 17. zr 19. garnaal - 23. pe - 24. brest - 25. mot 26. imam - 28. toorn - 30. dl - 31. een 33. oot - 34. trede - 36. droom - 38. spoed 40. zi - 41. lo - 42. in - 43. oi - 45. eloge - 48. steil - 50. ritus - 52. dat 54. man - 56. ok - 57. veter - 59. part 60. wed - 62. robijn - 63. it - 65. troebel 68. an - 69. eos - 71. ur - 72. da - 74. sas 75. kreukel - 76. melodie.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1