NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EU De moeilijke keuze Rodelko bv SPORT-AGENDA i l B B 1 B B B B B J 1 B L B B FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? M fl fl 31 34 fl - 53 57 No. 4026 Donderdag 22 juli 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107 -13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Nelia antwoordt, terwijl de man met vaardige hand de grote wagen over de bultige Utrechtsestraat in de richting Oos terbeek voert: „Ik heb gisteravond al een paar familieleden gebeld, maar nergens. Anders had ik je dat wel gezegd. En wat die fiets betreft... het lijkt me verstandiger om het niet tegen vader en de broers te zeggen. Ik voel me helemaal niet geroepen om vader op een eventueel spoor te zetten, snap je?" „Ik denk er net zo over. Maar ik wil vanavond, als vader thuis is, haring of kuit. Ik wil de brief lezen, die moeder geschre ven heeft." Nelia schampert. „Ik hoor 't je zeggen. Je hebt natuurlijk geen schijn van kans." „Dat wil ik dan nog wel eens zien. Wij als kinderen hebben toch zeker 't recht om onder deze omstandigheden te vernemen, wat moeder precies heeft geschreven?" „Goed, blijf bij ons eten. Dan gaan we daarna met z'n drieën. Tenslotte hoort mijn man er ook bij." Vader Wildschut kijkt zijn zoon Bertus verontwaardigd aan, als deze te kennen geeft moeders brief te willen lezen. „Hoe krijg je dat in je hoofd? Die brief is aan mij geadresseerd. Ik heb trouwens al ge zegd, wat er in stond." Bertus is helemaal niet bang meer voor zijn Vader. Al zitten alle broers erbij. „Ik kom niet los van de gedachte, dat u iets voor ons verzwijgt. Vandaar." „Dus je vertrouwt me niet?" De aderen zwellen op het voorhoofd van de oudere man. Hij kijkt zijn tweede zoon dreigend aan. Sinds zijn huwelijk met Ineke is Bert min of meer persona non grata geworden in de ogen van vader Wildschut. Want hij was ook tegen dit huwelijk. Eigenlijk uit commerciële overwegingen, want hij was zijn zoon al zestien maanden kwijt geweest door die militaire dienstDaarna wilde hij ook niet meer bij zijn vader werken, maar trouwen met een cafetariahoudster! In vaders ogen zo ongeveer het minste, want wat is dat nou voor een vak. Een worstje braden en een aardappeltje bakken kan de eerste de beste stommeling ook. Nee, sinds Bert doordreef en trouwde met Ineke Kwantes, lag hij er min of meer uit bij zijn vader. En dat betekende doorgaans ook bij de oudste broer. Maar Bertus is nu niet meer bang. Vader weet heel goed, dat de zaak in Zaandam floreert. Goed, je werkt van een uur of tien 's morgens tot na middernacht, maar je doet het voor je eigen zaak en dan kan het je immers niet schelen. Samen met Ineke, die ook niet te beroerd is om hard te werken, verdienen ze geld. Dus hij voelt zich sterk en zonder te verblikken of te blozen zegt hij, de vraag van zijn vader omzeilend: „Als het een eerlijke zaak is, waarom laat u ons de brief dan niet lezen?" „Ik heb jullie al verteld, dat er niets bizonders in staat. Moeder is wat over spannen en is daarom een poosje weg." „Waarheen?" De vraag van Bertus klinkt als het ware als een kanonschot. Voor de vader kan antwoorden, klinkt de stem van de oudste zoon: die als steeds zijn vader bijvalt: „Man, zanik niet over die brief.. Er staat natuurlijk niet in, waar heen moeder is gegaan. Maar het staat wel Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE vast, dat ze in de stad is. De brief is gistermiddag in Arnhem-Zuid afgestempeld" „Het kan me niet schelen, waar hij gepost is en wanneer... ik wil hem lezen." „Daar heb jij geen donder mee te ma ken," stuift Jacob op. „En jij hebt er geen donder mee te ma ken, als ik dat wil, begrepen?" roept Bertus wild uit. „Ik sta hierin niet alleen. Nelia denkt er net zo over. Mogen we voor de duivel alsjeblieft? Ze is onze moe der en we zijn ongerust. Dat van het overspannen zijn belief ik niet te geloven." Tot ieders verrassing is het Kees, die opeens zijn broer bijvalt. „Daar ben ik het met Bert over eens. Ik kan me niet voor stellen, dat moeder ineens overspannen is. We hebben er gistermorgen niets van ge merkt, toen we haar voor 't laatst zagen. Vader kan iedere verdachtmaking uit de wereld helpen, als hij ons de brief laat lezen." „Ik heb 'm hier niet; hij is op kantoor. In m'n bureau." Wildschut is niet meer zo zeker en Nelia voelt het onmiddellijk aan. Ze stelt op kalme toon voor: „Vincent is neutraal en dus boven iedere verdenking verheven. Laat hij erheen rijden, samen met u. Om de brief te halen. Nou?" Het is ineens dreigend stil in het vertrek, want ieders blik is nu op de vader gericht. Hier staan of zitten al zijn kinderen: zes zonen en een dochter. Plus een schoonzoon. Deze staat enigszins op de achtergrond. Vanzelfsprekend is hij bereid mee te gaan naar de zaak, samen met zijn schoonvader om de bewuste brief te halen en mee terug te nemen. Maar zelf blijft hij zwijgen. Zijn vrouw heeft een redelijk voorstel gedaan. Nu moet vader maar antwoorden. De man in kwestie klopt zijn uitgegane pijp leeg in de asbak op tafel. En terwijl hij hiermee bezig is, antwoordt hij, zonder zijn kin deren aan te kijken: „Het is niet nodig, dat die brief hierheen wordt gehaald, want ik weet precies, wat er in staat. Moeder..." Hij zucht en komt moeizaam overeind, maar vermijdt nog altijd de kinderen aan te kijken: „Moeder komt niet meer terug; ze wil scheiden." „Wat?" Het is Jacob, die deze vraag stelt. Geschrokken kijkt hij zijn vader aan. „Wat bezielt moeder? Is ze gek geworden?" „Hoho," corrigeert Bertus, wenkbrauw fronsend, „een beetje kalm aan, he?" Nogmaals zwaar zuchtend gaat de man verder: „Ik zei jullie al, moeder is op de één of andere manier over haar toeren heen, om zoiets te schrijven. Enfin, als jullie persé die brief willen lezen, moet Vincent hem maar halen. Ze schrijft ver der, dat ze bevriend is geraakt met een man van haar eigen leeftijd en met hem een nieuw leven wil beginnen. Daarom wil ze scheiden. Over enige tijd wil ze haar verblijfplaats wel bekend maken. En dan een paar van haar kinderen ontvangen. Die mogen dan altijd komen. Dat is niet Jacob. En evenmin de tweeling. De rest, schrijft ze, zal altijd welkom zijn. Dat dat is in grote lijnen, wat moeder heeft geschreven. Misschien zijn jullie het nu met me eens, dat moeder zwaar overspan nen moet zijn, want een normaal mens doet zoiets niet van de ene dag op de andere HOOFDSTUK 3. De moeilijke keus. Martha Louise Wildschut, geboren Schrei- del, zeven-en-veertig jaren oud en moeder van zeven kinderen, heeft na lang wikken en wegen besloten ditmaal de stem van haar hart te volgen, al is 'het laat. Op de dag van het huwelijk van haar zoon Bertus met Ineke Kwantes heeft ze tussen de familieleden, kennissen en buren en andere belangstellende gasten een poosje gebabbeld met ene meneer Verheijen. En van hem heeft zij de geschiedenis van haar kersverse schoondochter vernomen: Ineke trouwde op negentienjarige leef tijd met een cafetariahouder in Zaandam. Kort na dit huwelijk openbaarde zich bij de man een kwaadaardig gezwel. Na een operatie in het ziekenhuis kwam hij terug in zijn woning, maar was niet meer in staat te werken. Enkele weken later moest hij voor een tweede operatie opnieuw naar het ziekenhuis, maar voor het zover kwam, overleed de man, vier-en-twintig jaar oud, een nog geen één-en-twintig-jarige vrouw als weduwe achterlatend. Met een drukke cafetaria in het centrum van de stad. Ineke sloeg er zich dapper door, bijgestaan door een dienster. Een paar jaren later kwam Bertus, gedurende zijn militaire diensttijd wel eens in de cafetaria en maakte zo doende kennis met de jonge, niet onknappe weduwe. Eigenlijk had men al dadelijk een zeker kontakt met elkaar en na enkele maanden besloot het paar te trouwen, zo dra hij zijn diensttijd er op had zitten. Bertus hieip in zijn vrije tijd al zo'n beetje mee in het restaurantje, wat hem wonder wel goed afging. Maar thuis barstte de bom, toen Bertus, enkele weken vóór hij uit de dienst zou afzwaaien, verklaarde niet meer bij zijn vader te willen werken in het loodgietersbedrijf, omdat hij andere toekomstplannen had. Dat veroorzaakte een hevige woordenwisseling met zijn vader en broer Jacob, maar Bertus hield voet bij stuk en voegde er en passant aan toe, dat hij ging trouwen met de eigenaresse van een cafetaria in Zaandam. Toen was de boot helemaal aan. Vader Wildschut ver klaarde, dat er geen sprake van kon zijn en dat Bertus onmiddellijk na de militaire dienst maar weer in de zaak aan het werk diende te gaan. Bertus nam toen zijn maat regelen, pakte zijn boeltje bijeen en vertrok nog vóór hij de dienst verliet naar de Beemster, waar de ouders van Ineke een groot boerenbedrijf hadden en waar hij als toekomstige tweede echtgenoot van hun dochter Ineke zo lang kon blijven tot het huwelijk gesloten zou zijn. De verhouding met vader Wildschut in Arnhem was op den duur die van een gewapende vrede. Tot vader Kwantes de lange reis van de Beemster naar Arnhem maakte om een hartig woordje te spreken met de halsstarrige vader van zijn aan staande schoonzoon. Dat hielp wel enigs zins. In ieder geval ging na dit onderhoud vader Wildschut akkoord met de huwe lijksplannen van zoon Bertus, zij het nog altijd niet van harte. En om dat alsnog uitdrukkelijk te accentueren was hij op de dag van het huwelijk in Zaandam niet aanwezig, omdat een belangrijke zakelijke aangelegenheid hem dat, overigens zeer tot zijn spijt, belette. Men nam deze mede deling maar met een korreltje zout; het zou de feestvreugde vast geen afbreuk doen Ook Jacob liet verstek gaan, want de oudste zoon was het altijd eens met zijn vader, dus als vader niet gaat, ga ik even min. De overige broers gingen met hun moeder de reis naar Zaandam maken om het huwelijk en bruiloft bij te wonen. Samen met de enige maanden getrouwde zuster Nelia en haar man Vincent. Zoals gezegd: hier hoorde Martje Wild schut van een oom van de te vroeg ge storven eerste echtgenoot van Ineke bizon- derheden. Want de jonge vrouw hield de banden met deze familie ondanks aan. Zo dat ook oom Gradus Verheijen uit Nijme gen aanwezig was op het feest. Martje vond de rustige, goedlachse man dadelijk sympathiek. Natuurlijk was hij te weten gekomen, dat de vader en oudste broer van Ineke's tweede man er niet zou den zijn. Omdat vader Wildschut het niet eens was met de keuze van zijn zoon Ber tus. Maar vooral ook, omdat hij hierdoor een waardevolle werkkracht in zijn bedrijf was kwijtgeraakt. Dat zat hem nog 't meeste dwars. Het feest was groots en zonder één wanklank. De lieftallige Ineke straalde aan de zijde van haar forse echtgenoot en iedereen was het er over eens, dat Ineke er verstandig aan had gedaan opnieuw te trouwen. Ze was nog te jong om de rest van haar leven alleen te blijven. En dan met zo'n drukke zaakDan heb je toch zeker wel de steun van een flinke man nodig. (Wordt vervolgd) VOOR KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED TENNIS-UITSLAGEN S.V. SLAGVAST KAMPERLAND Gespeelde competities 1982. Heren enkel: Winnaarsronden: 1. René de Looff; 2. Adrie Schrier; 3. Arie Harinck. Verliezersronden: 1. Gerard Visser; 2. Ko Filius; 3. Ben Hasken. Dames enkel: Winnaarsronden: 1. Dientje Harinck; 2. Karin Schippers; 3. Anja de Regt. Ver liezersronden: 1. Spohie Visser; 2. Nel Leendertse; 3. Joke de Kam. Heren dubbel: 1. Aart en René de Looff; 2. Arie Harinck en Rinus de Kam; 3. Rinus Verburg en Gerard Visser. Dames dubbel: Winnaarsronden: 1. Dientje Harinck en Nel Kouwer; 2. Joke de Kam en Sophie Visser; 3. Anita Balkenende en Karin Schippers. Verliezersronden: 1. Tonia Wisse en Joan van Weye; 2. Betsy Heeringa en Nel Leendertse; 3. Ria v/d Maat en Adria Sandee. Mix dubbel: Winnaarsronden: 1. Dientje en Arie Ha rinck; 2. Sophie en Gerard Visser; 3. Anita Balkenende en Aart de Looff. Verliezers ronden: 1. Karin Schippers en Adrie Schrier 2 Hendrik en Ko Filius; 3. Joan en Leen van Weye. Jeugd poule A meisjes: 1. Adrienne van Liere; 2. Cora de Kam; 3. Lianne de Kam; 4. Miranda Uijl. Jeugd poule B meisjes: 1. Emmy Balkenende: 2. Vivian Harinck; 3. Angelique Meulenberg; 4. Carla Gouds waard. Jeugd poule A jongens: 1. Berty van de Heijde; 2. Gert-Jan Clement; 3. Marcel Filius; 4. Martin Meulenberg. Jeugd poule B jongens: 1. Peter Wisse; 2. Govert Leendertse; 3. Jos Zuijdweg. Competitie-indeling seizoen 1982—1983. Zaterdag: Eerste klas: Heinkenszand 1; GPC 1; Colpl. Boys 1; Apollo 1; WIK 1; 's-Heer Arendskerke 1; SVD 1; VCK 1; Kruinin- gen 1; DFS 1; Middelburg 1; Duiveland 1. Tweede klas: Cadzand 1; Borssele 1; ZSC 1; Rillandia 1; Dauwendaele 1; Bevelanders 1; Waarde 1; SSV 1; Brou wershaven 1; Wissenkerke 1; Hoedekens- kerke 1. Res. 2e klas A: Kloetinge 3; Mevo 2; Meeuwen 4; WIK 3; DFS 2; Wissenkerke 2; Heinkenszand 3; ZSC 2; SKNWK 2; Oost- kapelle 2; Serooskerke 4. 3e klas A: Kloetinge 6; Duiveland 2; Colpl. Boys ,2; SSV 2; SKNWK 3; Bruse Boys 3; SVD 2; Brouwershaven 2; Kats 1; Apollo 3; 's-Heer Arendskerke 3; Wol- faartsdijk 2. 3e klas C: 's Heer Arendskerke 3; Arne- muiden 4: Veere 4; Nieuwdorp 3; Apollo 4; Oostkapelle 3; GPC 3; Colpl. Boys 3; Vlissingen 1; VCK 3; Bevelanders 3; Borssele 2. 4e klas F: Serooskerke 7; Veere 5; VCK 5; Middelburg 4; Wissenkerke 3; Meeuwen 5; GPC 5; Oostkapelle 4; Bevelanders 3; Ritthem 1. Dames 2e klas A: Wolfaartsdijk; Drei- schor; Kruiningen; Wemeldinge; Krabben- dijke; Waarde; WIK; Bevelanders. Zondag: 2e klas A: Cortgene 1; Domburg 1; Walcheren 2; RCS 3; Kwadendamme 1; Dreischor 1; Lewed. Boys 2; Heikenszand 1; Vlissingen 4; Noormannen 2; Zld. Sport 3; Jong Ambon 3. 3e klas B: Cortgene 2; Jong Ambon 4; Heinkenszand 2; Ouwerkerk 1; RCS 4; Hansw. Boys 2; Goes 3; Zierikzee 3; Robur 3; Kwadendamme 2; Renesse 2; Volharding 2. 4e klas A: Patrijzen 3: Renesse 3; Hansw. Boys 4; Dreischor 2; Goes 4; Cortgene 3; Ouwerkerk 2; Zierikzee 4; Volharding 4. Kruiswoordpuzzel no. 786 1 2 3 4 5 6 7 9 9 10 11 12 13 15 17 19 20 23 24 25 26 27 28 30 32 33 35 37 38 33 40 41 42 43 44 45 45 47 48 49 50 51 55 56 53 60 b1 52 63 64 66 67 68 S3 71 72 73 74 75 R Horizontaal: 1. plaats in Spanje - 7. groente 13. voorzetsel - 14. pret - 15. org. der Ver. Naties (afk.) - 16. dun - 17. deel van Amerika (afk.) - 18. insekt - 19. ampère (afk.) - 20. bestaat - 22. oude voetbal vereniging - 24. vlug - 26. plant - 29. een voudig - 31. verstand - 33. bloem - 35. toiletartikel - 36. rode kleurstof - 37. maan stand (afk.) - 39. vochtig - 40. kledingstuk 41. geheel de uwe (afk.) - 42. soort aap 43. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 45. pijn 46. schrijfbehoefte - 48. de dato (afk.) 50. zeurderig praten - 52. waterdier - 54. gezwel - 56. wisselborgtocht - 57. strijd macht - 59. gast - 60. fel - 61. mak - 63. plaats (afk.) - 65. in dat geval - 66. deel van een gebouw - 67. in persoon (afk.) 68. water in Utrecht - 70. rivier (Spaans) 72. meisjesnaam - 73. Eng. telwoord - 74. oxyderen - 75. militair. Verticaal: 1. soort krokodil - 2. soort - 3. meisjesnaam - 4. onb. hoofdtelwoord - 5. levenloos - 6. reeds - 7. uitroep - 8. deel van een muziekinstrument - 9. zuigpers- apparaat - 10. het Romeinse rijk (Lat. afk.) 11. lopend touw - 12. plaats in Gelderland 21. dwaas - 23. alsmede - 24. vertragings toestel - 25. boom - 27. luchtstrijdkrachten (afk.) - 28. lidwoord - 30. met een baard 31. elasticiteit - 32. aanw. vnw. - 34. gissen 36. meerstemmige compositie - 39. Trans Europa Expresse (afk.) - 40. vruchtennat 43. deel van een bloem - 44. vreemde munt 45. bron - 47. telwoord - 48. soort hond 49. dorpel - 51. niet glanzend - 52. huid 53. sportterm - 55. masker - 57. meisjes naam - 58. communicatiemiddel - 60. in wendig orgaan - 62. keer - 64. jongensnaam 67. een zekere - 69. pers. vnw. - 71. Frans onb. vnw. - 72. eenheid van kracht (afk.) 73. voorvoegsel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 785 Verticaal: 2. primeur - 3. raf - 4. oma 5. de - 7. Ali - 8. dag - 9. eminent - 10. rotan - 12. etui - 13. lont - 15. regel 17. lot - 19. non - 23. diamant - 24. uk 25. sinopel - 26. em - 27. remedie - 31. aas 32. ale - 33. Ede - 35. Son - 40. Algiers 43. elegant - 44. trots - 46. Po - 47. sg 48. split - 50. oor - 52. eens - 53. atol 55. Lia - 59. pol - 60. ala - 62. zee - 63. wei 66. ow. Horizontaal: 1. sprot - 6. dadel - 11. ram 12. eel - 14. lam - 16. olifant - 18. origine 20. Tom - 21. nog - 22. Ate - 23. duister 28. ene - 29. ik - 30. me - 31. Arie 32. Ane - 34. mits - 36. ca - 37. melodie 38. od - 39. Saba - 41. Epe - 42. Deen 45. np - 47. si - 49. rog - 51. toelage 54. elp - 56. ooi - 57. gil - 58. trepaan 61. opzwaai - 64. rol - 65. sol - 67. een 68. islam - 69. beits.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1