NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze Rodelko bv FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4025 Donderdag 15 juli 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. „Ga jij morgenochtend dan eens de sta tions langs. Ik kan niet loskomen van de gedachte, dat moeder met de fiets naar een station is gereden, de fiets daar in de stalling heeft gezet en met de trein verder is gegaan." Nelia denkt aan de beide koffers. Het is inderdaad een logische gedachtengang. „Goed," zegt ze knikkend, „dat doe ik." „Neem eerst Presikhaaf maar. Of is station Velp dichterbij? Enfin, neem er de tijd voor. Velperpoort is ook een mogelijk heid. En als dat niets oplevert, kontroleer dan ook nog even 't hoofdstation. Als je ergens haar fiets ziet staan, weet je al wat meer." Maar de volgende ochtend Vincent is net de deur uit gaat de telefoon al. Het is Wim. Hij zegt: „Er was vanmorgen bij de post een brief van moeder". Zijn stem klinkt zenuwachtig. „Ze komt niet meer terug. Wat moeten we nu, Nelia?" Het is een soort wanhoopskreet, waarmee hij deze sombere mededeling besluit. De vrouw schrikt er van. Hoewel ze ei genlijk al rekening hield met het feit, dat moeder er genoeg van gekregen heeft, is er diep in haar hart nog de stille wens: laat ze terugkomen. Misschien is ze er morgen weerMaar nu staat het dan vast: moeder is er definitief vandoor. Ten minste„Wat stond er precies in die brief?" „Weet ik niet. Vader heeft 'm openge maakt en gelezen. En toen stak hij 'm in z'n zak. Kees vroeg: Wat schrijft moeder? Waar is ze? Toen zei vader enkel, dat moeder weggegaan was. Meer niet." „Dus jullie weten eigenlijk niet, of mam wegblijft of nog terugkomt." „Nee. Dat heeft vader niet gezegd." „Verder helemaal niets?" „Nee. Hij vloekte een keer, toen-ie aan het lezen was, dus het zal wel niet zo mooi geweest zijn, wat moeder schreef." „Zo? Dan is het de bedoeling van moe der om voorgoed weg te blijven, veronder stel ik. Waarom ben jij nog thuis? Of is iedereen er nog?" „Een klein kwartiertje geleden is ieder een gegaan. Ik moet thuisblijven om voor 't eten te zorgen." De vrouw kan zich met moeite inhouden, want ze staat op het punt het uit te proesten. In weerwil van de zoëven ver- vernomen jobstijding. Omdat men een zes tienjarige jongen belast met de zorgen van eten en drinken. „Is vader ook naar Zevenaar met de jongens?" „Weet ik niet. Vader zei, dat hij mis schien tussen de middag thuiskwam." „Is er brood genoeg in huis? Boter en beleg?" „O ja, ik kan dat wel. Brood klaar maken en zo. Heb ik vanmorgen ook ge daan." „Geweldig. Als ik tijd heb, wip ik nog even aan. Sterkte." „Ja maar, Neliawat moeten we nu zonder moeder in huis?" „Daar zal vader wat op moeten zien te vinden, knul. Als moeder werkelijk niet meer terug wil komen, zal hij een huis houdster moeten nemen. Of in elk geval een werkster." Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandeUJks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „Hoe kom je aan zo iemand? Kun jij het niet zo lang doen? Voor ons zorgen?" „En Vincent dan? Nee, knul, dat gaat niet meer. Als moeder wegblijft, heeft va der iemand voor 't huishouden nodig." De jongen is blijkbaar geschrokken. „Denk jij werkelijk, dat meoder ons hele maal in de steek laat? Dat ze nooit meer hier terugkomt?" „Ik weet niet, wat er in moeders brief stond, maar we zullen misschien toch wel met die mogelijkheid rekening moeten hou den. Nou, kop op! En als je het niet meer ziet zitten, kom je maar eens een paar uurtjes naar ons, hoor!" Nelia legt de hoorn op het toestel. Ze heeft te doen met haar jongste broer, dus een tikkeltje ver wend. Ook door haar, dat weet ze. Echt iets voor vader om tegen Wim te zeggen: Thuisblijven. Hij is immers de goedkoopste kracht, die dus het minste kost, als hij verlet. Weer een strop, zal hij ongetwijfeld denken. Ze staat nog altijd in de hal en peinst. Maar tenslotte begint ze een nummer te draaien. De werkplaats en showroom van het bedrijf. De typiste neemt de telefoon aan. Ze meldt zich: „met Nelia. Vader aanwezig?" „Ik denk van wel. Heb je een ogenblik?" Het duurt een minuut, dan meldt Wild schut zich. Met korte stem. Nelia valt met de deur in huis. „Wat schrijft moeder in haar brief?" „O, niks bijzonders. Ze is wat overspannen. Kwestie van geduld, dan komt ze heus wel terug." „Waar is ze dan op dit moment?" „Dat weet ik niet. Ze noemt geen adres, maar ik neem aan, dat ze in de buurt is, want de brief is afgestempeld in Zuid. Gis termiddag drie uur. „Maar waarom is ze eigenlijk wegge gaan? schrijft ze dat dan niet?" „Ik zei je toch al, dat ze wat overspan nen is? Til er niet te zwaar aan, die komt vanzelf terug als haar geld op is. Ze zal wel in een of ander hotel zitten." „Als dat zo iseen klein kunstje om uit te kienen waar." „Ik heb wel andere zorgen aan mijn hoofd. Kom jij maar zolang naar ons om 't huishouden te leiden." „Merci, vader, ik heb mijn man en in mijn huis heb ik ook elke dag werk. U hebt Wim toch thuis gelaten?" „O, weet je dat al? Wat moet ik dan anders?" „In elk geval is dat uw zaak. Moeder zal heus wel een gegronde reden gehad hebben om er ineens vandoor te gaan. Ik wil nog zien, dat ze terugkomt." ,,'t Is enkel een kwestie van geduld. Ik kom er vroeg of laat achter, waar ze zich ophoudt. Dan haal ik haar natuurlijk terug." „Dat is even leuk!" Nelia kan haar ver ontwaardiging bijna niet voor zich houden. „En als ze niet terug wil komen?" „Waarom zou ze niet terug willen? Praat geen onzin, Nelia. Je moeders plaats is in haar gezin en bij haar man. Nergens an ders. Ze is overspannen. Mensen die over hun toeren raken, nemen vaak onverant woordelijke besluiten, waar ze later toch op terugkomen. Even laten betijen, dat is het beste. Moeder komt heus wel terug. Enneneem me niet kwalijk, ik moet nodig naar Zevenaar om polshoogte te nemen. Bovendien is er vanmiddag die be steding, waar ik op heb ingeschreven. Denk er nog maar eens over na wat betreft ons. Vincent kan dan zolang wel meëten uit de pot, dat maakt zoveel niet uit." „Het spijt me, maar dat gaat niet door. Ik houd u niet langer op. En bel me voor taan, als u wat weet over moeder. Ik moest het nu van Wim horen." In de loop van de ochtend belt Ineke, haar schoonzuster die met Bertus Wild schut getrouwd is en in Zaandam woont. Ineke is ongerust. Nelia hoort het aan haar stem. Ze weet, dat Ineke haar schoon moeder van het begin af mocht. Omdat ze, misschien voor het eerst in haar leven haar man de voet dwars zette, toen Bertus op een dag verklaarde niet langer meer te willen werken in het bedrijf van zijn vader. Omdat hij naar Zaandam ging, waar hij gedurende zijn militaire diensttijd een vrouw had leren kennen. Ineke zegt door de telefoon: „Bert is in de auto gestapt, op weg naar Arnhem. Hij wil het naadje van de kous weten. Wat is er eigenlijk met moeder aan de hand? Uit Wim konden we niet erg wijs worden. Je was pas in gesprek, he?" „Ja, ik belde vader. Hij heeft vanmorgen een brief van moeder gekregen. Vader zegt enkel, dat moeder wat overspannen is. Kwestie van geduld, zegt-ie, dan komt ze terug. Maar ik geloof dat niet meer. Jij". „We raken ook aan 't twijfelen. Is er ruzie geweest? Met vader of de jongens? Heb jij echt geen idee, waar moeder kan uithangen op 't ogenblik?" „Nee, echt niet. Hoe zou ik? Maar ik veronderstel dat er wel wat meer in de brief van moeder staat, dan vader wil loslaten." „Wim zei tenminste, dat het best moge lijk is, dat moeder niet meer thuikomt." „Met die mogelijkheid houd ik ook steeds meer rekening. Zal ik jou eens wat zeggen, Ineke? Moeder heeft waarschijnlijk al lang plannen gehad om er tussen uit te trekken. Misschien is ze al maanden aan het sparen geweest. Gisteren kwam er niemand tussen de middag thuis; ze zijn op karwei in Ze venaar, snap je? Dat heeft moeder wel ge weten en had zodoende een prachtige ge legenheid om rustig een paar koffers vol te stouwen en weg te gaan." „Hebben jullie nu werkelijk geen idee, waarheen ze gegaan kan zijn?" „Niet in 't minst. Ze is op de fiets weg gereden. Vincent raadde me aan eens de sta tions langs te gaan of ze daar soms haar fiets heeft gestald. Als dat zo is, ging ze met de trein verder en ga dan maar eens zoeken." „Die treindaar zit wat in. Wim zei, dat ze twee koffers had meegenomen?" „Klopt". „Daar kom je niet ver mee op de fiets. Zeg, ik hang op, want er komen klanten. Bert is er vandaag natuurlijk niet meer. Bel je me, als je nieuws hebt?" „Vast en zeker. Sterkte! Ik vang Bert wel op." Het is net twaalf uur, als Nellie de grote Mercedes van haar broer voor de deur ziet stoppen. Meteen is hij uit zijn wagen gestapt en loopt naar de voordeur. Nelia doet hem open. Ze kussen elkaar. „En?" vraagt de man. „Al wat meer bekend over moeder?" Ze lopen samen naar de voorkamer. Ne lia schudt 't hoofd. „Nee, nog niet. Maar heb jij niet vreselijk hard gereden, broer? Ik had gerekend op z'n vroegst op kwart voor een." „Wat doet dat er toe," zegt hij op onge duldige toon. „Ik vind het maar een vreem de historie hoor, dat moeder er zo maar ineens vandoor gaat. Vader zal er vast wel meer van weten." Ze zucht en draait zich weer om. „Best mogelijk. Ik zal eerst maar een kop koffie voor je klaarmaken." De man volgt haar naar de keuken. „Weet jij, of ze de laatste tijd soms ruzie hadden? Is er wat met de jongens? Weet je werkelijk niets?" Nelia spreidt haar handen uiteen. „Nee, helemaal niets. De enige, die ons wat kan vertellen is vader, want hij kreeg een brief van moeder. Maar hij laat toch alleen maar los, wat hij kwijt wil." In de loop van deze tweede dag komen Bertus en Nelia in ieder geval één feit te weten: Nelia heeft moeders fiets ontdekt in de stationstalling van de halte Presikhaaf. Er is geen twijfel mogelijk. Ze herkent de fiets in de eerste plaats aan het merk en verder aan een paar kleinigheden. Bertus zegt, terwijl ze terugrijden naar Ooster beek, naar Nelia's woning: „Als het niet de bedoeling van moeder is geweest om vader zand in de ogen te strooien, kunnen we hieruit concluderen, dat moeder met de trein verder is gegaan. Maar waarheen?" (Wordt vervolgd). KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED HUISVUIL OPHAALDIENST NOORD-BEVELAND AFSCHEID CHAUFFEUR C. G. VERSLUIS In het gemeentehuis van Wissenkerke werd afscheid genomen van de chauffeur van de huisvuilophaaldienst voor Noord- Beveland, de heer C. G. Versluis. Namens beide gemeentebesturen sprak de burgemeester van Wissenkerke, de heer P. Wisse. Hij zei het te betreuren dat de heer Versluis, die sedert 1971 vanaf de start van de Dienst chauffeur is, we gens gezondheidsredenen het werk moet be ëindigen. Behalve chauffeur verrichtte Ver sluis ook het onderhoudswerk prima, ter wijl het administratieve deel ook geen aan leiding tot klachten gaf. De heer Wisse deelde mee, dat de colleges van Kortgene en Wissenkerke deze wijziging hadden aan gegrepen om te bekijken of het beter zou zijn de Dienst op te heffen en aan te slui ten bij de regeling op Walcheren, d.w.z. het werk opdragen aan een particulier bedrijf. Het resultaat was, dat tot opheffing geen aanleiding aanwezig bleek, zodat de Dienst gehandhaafd blijft. Tot opvolger van de heer Versluis is in middels benoemd de heer W. H. de Bruine te Kamperland. Deze is reeds enige tijd plaatsvervangend chauffeur. De heer Wisse bedankte de heer Ver sluis voor zijn inzet en liet zijn woorden namens de gemeenten vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De secretaris van de Dienst, de heer M. Meesen, bood mevrouw Versluis bloemen aan. De heer L. M. van der Weele, wethou der van openbare werken in Kortgene be dankte eveneens de heer Versluis voor de prettige samenwerking. Ook hij benadrukte dat de Dienst goed werkt en dat er weinig aanleiding tot klachten was tot heden. Hij hoopte met de heer De Bruine op dezelfde goede voet verder te kunnen gaan. De districtsopzichter te Wissenkerke, de heer J. Paardekoper, bood een geschenken bon aan namens opzichters en personeel van de Dienst. De heer Versluis sprak een dankwoord, waarna bestuurders en collega's nog enige tijd minder officieel bijeen bleven. FANCY-FAIR EN ROMMELMARKT APOLLO WISSENKERKE Op zaterdag 17 juli a.s. houdt de muziek vereniging Apollo te Wissenkerke weer haar jaarlijkse fancy-fair en rommelmarkt te Wissenkerke. Vanaf 9.00 uur kan men in de Ooststraat o.a. de volgende attrakties vinden: wafel kraam, ballengooien, schiettent, sjoelen, grabbelton, hengelspel, lollies trekken, en veloppen trekken, pony rijden en dagver loting. Verder begint om 9.00 uur ook de rom melmarkt (met zeer veel artikelen), terwijl om 9.30 uur begonnen wordt met de ver koop bij opbod. 's Avonds is er dan een verloting met het rad van avontuur met mooie prijzen. Te vens speelt dan de boerenkapel van de muziekvereniging Onda uit Nieuw- en St. Joosland. Indien het weer meewerkt belooft het wederom een gezellige drukke dag te wor den in Wissenkerke. Bij minder goede weersomstandigheiden vinden de aktivitei- ten 's avonds plaats in het Dorpshuis. Kruiswoordpuzzel no. 785 Horizontaal: 1. visje - 6. zuidvrucht - 11. mannelijk dier - 12. drank - 14. jong dier 16. groot zoogdier - 18. oorsprong - 20. jongensnaam - 21. bijwoord - 22. godin 23. donker - 28. een zekere - 29. pers. vnw. - 30. pers. vnw. - 31. zangstuk - 32. pl. in Overijssel - 34. op voorwaarde dat 36. circa fafk.) - 37. wijsje - 38. of derge lijke (afk.) - 39. één der Antillen - 41. pl. in Gelderland - 42. Europeaan - 45. nor maal peil (afk.) - 47. zangnoot - 49. vis 51. soort uitkering - 54. ivoor - 56. vrou welijk schaap - 57. kreet - 58. schedelboor 61. zwaai omhoog - 64. cilinder - 65. zang- noot - 67. lidwoord - 68. godsdienst - 69. soort kleurstof. Verticaal: 2. eerste bekendmaking - 3. En gelse luchtmacht (afk.) - 4. familielid - 5. lidwoord - 7. sprookjesfiguur - 8. deel v. e. etmaal - 9. uitstekend - 10. Spaans riet 12. koker - 13. brandbaar koord - 15. voor schrift - 17. bestemming - 19. klooster zuster - 23. kostbare steen - 24. klein persoon - 25. bruin geoxydeerde kwarts soort - 26. titel (afk.) - 27. geneesmiddel 31. lokspijs - 32. Engels bier - 33. pl. in Gelderland - 35. pl. in Brabant - 40. hoofd stad van Algerije - 43. sierlijk, bevallig 44. fier - 46. riv. in Italië - 47. natuur- kundeterm (afk.) - 48. fijne basaltsteenslag 50. handvat - 52. eenmaal - 53. koraal eiland - 55. meisjesnaam - 59. bosje plan ten - 60. op de wijze van - 62. groot water - 63. stuk grasland - 66. oorlogs winst (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 784 Horizontaal: 1. broer - 5. spa - 7. sneek 11. drent - 13. laars - 15. ako - 17. drogist 19. lat - 21. rolde - 23. rob - 24. etage 26. dl - 27. serie - 29. el - 30. ok - 32. in - 33. nu - 34. nn - 35. smak - 37. op 39. et - 40. toto - 42. allee - 43. gebod 44 term - 46. ze - 47. on - 48. pink - 50. it - 51 pi - 53. ts - 54. ga - 55. ik - 57. genie - 61. db - 63. deern - 66. mie - 67. emier - 69. olm - 70. epigram - 73. nru 74. meute - 67. spook - 78. liaan - 79. ree 80. etten. Verticaal: 1. baard - 2. odol - 3. er - 4. rede 5. store - 6. alibi - 7. ate - 8. nr - 9. esla 10. ketel - 12. nr - 14. as - 16. kolom 18. gort - 20. agent - 22. de - 25. tt - 27. snoezig - 28. entente - 31. kaart - 34. nodig - 35. set - 36. kim - 38. pee - 39. ego - 40. top - 41. ook - 45. eikel - 49. nader - 52. enig - 55. idool - 56. ur - 58. emier - 59. ierse - 60. om - 62. bruin 64. emma - 65. neun - 57. emoe - 68. inkt 71. pt - 72. ap - 75. ea - 77. ot.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1