NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze Rodelko bv windsurf-festival FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4024 Donderdag 8 juli 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW, Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Gerrits woede is alweer gezakt. „Kletserij. We leggen moeder nooit één vinger in de weg. Loop rond, jij." Nelia geeft verder geen antwoord, maar loopt de kamer weer uit. De jongens horen, dat ze naar boven gaat. Daar kijkt Nelia op de grote slaapkamer in de kasten en con troleert ook de badkamer. Ten overvloede neemt ze nog een kijkje in de andere ka mers, waar de jongens slapen. Het duurt enige tijd. Zeker een kwartier, dan is ze weer beneden. Met een verslagen gezicht gaat ze zitten en zegt: „Ze is weggegaan met in ieder geval de bedoeling enige tijd weg te blijven. Want er mankeren twee koffers en al haar toiletbenodigdheden zijn weg. Alsmede de meeste kleren." Het bloed kruipt uit Pieters hoofd weg. „Nee... prevelt hij, „als dat zo is... als het waar is... ga ik ook weg. Dan wil ik hier niet langer blijven." Nelia wijst naar de huisbar. Het cadeau van de kinderen bij gelegenheid van het zilveren huwelijksjubileum van hun ouders. „Geef me in godsnaam een borrel. Het is alsof ik een klap in m'n gezioht heb ge kregen." Wim komt overeind en schenkt een glas in, dat hij zijn zuster overreikt. Zelf neemt hij nu ook wat, hoewel het niet mag van zijn vader. Maar op dit moment kijkt er niemand naar wat hij doet. De broers zijn stuk voor stuk geschrokken door hetgeen hun zuster heeft ontdekt. Enkel bij Kees is nog enige twijfel. „Weet je het zeker?" vraagt hij, maar zijn zuster knikt heftig. „Geen twijfel mogelijk. Een paar jurken, truitjes en rokken, bloesen en schoenen... noem maar op. En al haar make-up spul letjes. De groene koffer en de grote bruine suitcase ontbreken. Tenzij een van jullie een of ander nodig heeft gehad." Maar niemand antwoordt hier op. Het dringt langzaam tot hen door, dat moeder misschien wel een hele poos zal wegblijven. Mogelijk nooit meer zal terugkomen in het gezin. En wat dan? Wat moeten wij zonder moeder? Hoofdstuk 2: De naakte waarheid. Het is stil in het grote vertrek. Nelia drinkt udt haar glas: ook Wim nipt aan het zijne. Verstolen, maar niemand let er op. En omdat niemand iets zegt, vraagt Nelia, terwijl ze in haar tas zoekt naar sigaretten: „Heeft vader soms ruzie met moeder gehad? Is er de laatste dagen wat gebeurd?" De broers kijken elkaar aan. Wim komt haastig naar zijn zuster en knipt de tafel aansteker aan, wat door Nelia met een vriendelijke knik wordt beloond. Het is ten slotte Kees, die het woord neemt en hoofd schuddend verklaart: „Niet bij mijn weten. Of het zou geweest moeten zijn tijdens onze afwezigheid. Moeder is niet iemand, die gauw herrie maakt, dat weet je zelf." „Maar... hebben jullie helemaal niets aan moeder gemerkt? Mij dunkt, als ze inder daad weggegaan is met de bedoeling niet meer terug te komen, zal ze toch wel de nodige voorbereidingen gemaakt hebben. Zoiets doe je niet in een opwelling. Ten minste... ik zou niet zo maar op stel en sprong een dergelijk besluit nemen." Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Nee, de broers hebben niets bemerkt bij moeder. Gisteren ook niet en ook niet daar voor. Moeder is altijd dezelfde. Nelia be grijpt het. De jongens beschouwen het als iets vanzelfsprekends, dat 's avonds prompt om half zes het eten op tafel staat. En 's morgens om zeven uur de ontbijttafel is ingericht. Elke dag opnieuw, week in, week uit. Maanden en jaren achtereen. De enkele keren, dat moeder door ziekte niet in staat was haar normale werkzaamheden te ver richten en dus evenmin eten kon koken, was het Nelia, die dan de honneurs waar nam. En na Nelia's huwelijk met Vincent Baak was moeder niet meer ziek geweest. Maar nu Gerrit merkt op: „Ik geloof er nog niet in. Dat moeder voorgoed weg is, bedoel ik. Waar moet ze heen? Doorgaans bezit ze maar weinig geld. Stel jezelf eens voor in een dergelijke situatie, dan kom je niet ver." Nelia weet het. Ze is de enige in het ge zin, die er wel eens aanmerkingen over maakte. Zaterdags worden zoveel mogelijk alle inkopen voor de hele week gedaan, vader en moeder samen. Maar Nelia weet, dat het vader is, die in hoofdzaak de inko pen doet. Die er over beslist. Toen ze er een paar keer aanmerkingen op maakte, was het weerwoord van vader: Bemoei jij je daar niet mee, he? Dit is een zaak van moeder en mij. En moeder is maar wat blij dat ik haar help met de inkopen, want voor zo'n groot gezin als het onze is er aardig wat nodig en dan is het echt zaak op de kleintjes te letten. Dat was vaders commentaar. Vroeger zou ze 't hart niet gehad hebben kritiek te uiten op het doen en laten van vader want hij is driftig en duldt absoluut geen inmenging van anderen in aangelegenheden, waarin hij alleen de beslissing neemt. Overigens, vader neemt in vrijwel alle zaken, het gezin betreffende, de uiteindelijke beslissing. Ook wat het huishoudgeld betreft. Nelia weet, dat moe der maandagsmorgens twee tientjes krijgt. Voor de onvoorziene uitgaven en voor pri vé. Daar doe je tegenwoordig ook niet veel meer mee. Zelfs in de gevallen, dat moeder nieuwe kleren nodig had, ging vader mee en zocht in de regel uit, wat er gekocht werd. Nelia drinkt haar glas leeg. Ze helt steeds meer over naar deze ene mogelijk heid. Voor moeder zal eindelijk de maat wel vol zijn geweest: daarom is ze wegge gaan. Best mogelijk, dat ze van dat maan dagse geld weken, misschien maanden heeft gespaard om een zeer bescheiden kapitaaltje bii elkaar te vergaren. Waarschijnlijk had ze vandaag zodoende voldoende om ergens heen te gaan. Ze zal het heus wel goed voorbereid hebben. De jongens stuk voor stuk aankijkend, vraagt ze: „Is niemand tussen de middag thuis geweest?" Piet is ditmaal de woordvoerder. „We zijn op karwei in Zevenaar. Dat is te ver. We hebben brood en drinken meegeno men." „Vader ook?" „Vader eveneens." De vrouw knikt enkele malen. „Als moe der de bedoeling heeft gehad weg te gaan, heeft ze het tijdstip bijzonder goed uitge kozen. Tussen de middag niemand thuis, dus had ze alle tijd om rustig haar koffers te pakken en te verdwijnen." Kees merkt op: „Ze is op de fiets ge gaan, dus zo heel ver kan ze hier niet van daan zijn." „Arnhem is een grote stad. Bovendien zitten we hier aan de rand van Velp. Daar kan jiaar reisdoel liggen," meent Nelia. „Jawel, maar je vergeet, dat ze twee kof fers bij zich heeft. Eén kun je achterop de bagagedrager binden, maar wat doe je met de tweede? Als je die in je hand moet houden, kom je heus niet ver," houdt Kees hardnekkig vol. Schouderophalend merkt Nelia op: „Wat doet het er allemaal eigenlijk toe? Moeder is weg en niemand heeft ook maar enig idee waarheen. Dat zijn de feiten." Wim vraagt voorzichtig: „Als moeder er morgenochtend nog niet is, hoe moet het dan met 't ontbijt? En brood en drinken om mee te nemen naar Zevenaar?" „Dat zoeken jullie zelf maar uit," meent zijn zuster. „Brood snijden en een pot thee zetten kan tenslotte iedereen." Piet is het hiermee niet eens. „O ja? Dat is anders vrouwenwerk, hoor. Zolang moe der er niet is, moet jij weer voor ons zor gen. Net als vroeger als moeder ziek was." Nelia grijnst. „Jullie kunnen me wat. Ik heb nu m'n eigen huishouden. Overigens maken jullie je meer zorgen over het ont bijt van morgenochtend dan het lot van moeder. Ik snap niet, dat jullie daar maar rustig kunnen blijven zitten drinken en roken! Vincent is tenminste aan het zoeken aan de rand van de stad, bij water en zo. of er geen fiets ligt. Want de mogelijkheid bestaat nog altijd, dat moeder een onge luk heeft gekregen." „En je zegt zelf, dat ze twee koffers heeft meegenomen!" Kees kijkt haar, wenkbrau wen optrekkend aan. „Ga nou!" „O, kan ze dan geen ongeluk krijgen?" „Er is naar de politie gebeld. Dan zou den ze het daar wel weten." „In Arnhem, niet? Ook in Velp? En Ro- zendaal? Oosterbeek? Westervoort? Alle maal dorpen, die vlak in de buurt liggen." Om tegen negen uur is Vincent er weer. Hij groet met een handbeweging zijn zwa gers. Nelia kijkt haar man vragend aan, maar hij schudt zijn hoofd. „Geen spoor. Ik heb rond de hele stad gereden. Maar niets." Piet vraagt hem: „Wat denk jij ervan?" De man is voorzichtig. Hij kent zo onder hand zijn zwagers. En zijn schoonvader. Hij heeft al eerder hooglopende ruzie gehad met een paar van de potige Wildschutten. Zijn huwelijk met de knappe Nelia is ook niet zo gemakkelijk tot stand gekomen. Va der Wildschut was aanvankelijk helemaal niet ingenomen met de keus van zijn doch ter. Maar Nelia, die in feite dezelfde onver zettelijke wil bezat als haar vader, had kort en bondig betoogd: „Ik ben meerder jarig, dat is één. Vincent en ik houden van elkaar, dat is twee. En Vincent heeft een goeie baan met uitstekende vooruitzichten, dat is drie. Dat hij niet katholiek prak tiserend is zal me een zorg zijn, want ik ga toch niet meer naar de kerk, als ik 't huis uit ben. Dan weet u dat alvast." Nee, het ging helemaal niet op rolletjes. In de ogen van zijn schoonvader en vooral in die van zijn oudste zwager Jacob is hij een ketter, een renegaat. Een heiden. Goed, hii is van huis uit ook katholiek, maar heeft al heel vroeg de kerk de rug toe gekeerd. Nelia en hij waren daarom niet van plan kerkelijk te huwen: het stadhuis is voldoende. Pas toen Nelia gedreigd had het huis te verlaten en met Vincent zonder meer te gaan samenwonen, gaf vader Wild schut toe. Maar de huwelijksplechtigheden bleven sober, omdat vader Wildschut niet van plan was ook maar één cent uit te ge ven voor zijn dochter, nu ze zich ver vreemdde van de kerk. Daarom is Vincent voorzichtig. De laatste tijd was er een soort van gewapende vrede. Omdat schoonpapa en zwagers wel inzagen, dat er toch niets meer aan te doen was. „Wat helpt het, als ik mijn mening geef?" antwoordt hij. „Komt moeder daar mee terug? Ik zou zeggen: wacht eerst maar een paar dagen af. Ik veronderstel, dat er met de tijd wel bericht van moeder ge komen zal zijn. Als ze tenminste de be doeling heeft voorgoed weg te blijven." Het is over half tien, als Nelia en Vincent wegrijden. Als et nieuws is over moeder, zullen de broers dat dadelijk doorbellen. Voor het overige kan immers niemand iets doen? Als het echtpaar Baak de Huijghenlaan uitrijdt in de richting Oosterbeek, waar hun woning is, vraagt de man: „Ken jij moeders fiets?" Nelia denkt na. Ze is nu ruim anderhalf jaar het huis uit, maar ze is daarna thuis nog wel eens naar de schuur gegaan om 't een of ander te halen en heeft de fiets gezien. Ze weet in ieder geval het merk, want alle fietsen worden in Zutphen ge kocht bij een broer van vader. Hij heeft daar een rijwielzaak en je bevoordeelt van zelfsprekend in de eerste plaat je eigen fa milie. Dat is een van vaders stelregels. Dus antwoordt ze haar man: „Ik denk 't wel." (Wordt vervolgd). KADE 23 VEERE - TEL. 01181-555 VOOR GEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED OP 13 JULI 1982 ZAL ER OP RECREATIECENTRUM „DE SCHOTSMAN" TE KAMPERLAND EEN PLAATSVINDEN, IN SAMENWERKING MET W.S.V. „ZUID-WEST 7". Windsurf-festivals, waaraan Pall Mali Ex port to Sailing technisch ondersteuning verleent, haken in op steeds populairder wordende surf-of zeilplank, die niet meei van onze plassen en meren weg te den ken is. Surfen is een betaalbare vorm van re creatie, voor gezin èn individu en gedurende een groot deel van het jaar te beoefenen. Windsurf-festivals zijn op de recreatie surfer en zijn familie gericht, omdat er voor deze grote groep recreanten tot nu toe weinig georganiseerd wordt. De succesformule van het Pall Mali Windsurf-festival bestaat uit twee onder delen: 's Morgens wordt er een recreatie- spel gespeeld, puur gericht op plezier en ontspanning, waaraan iedereen (ook niet- surfers) kan meedoen. De teams bekampen elkaar in een soort zeskamp, waar veel behendigheid bij komt kijken en waarbij veel geiachen wordt. De nodige komische situaties maken het spel zowel voor de deelnemers als voor de toeschouwers aan trekkelijk. 's Middags vinden er recreatie-wed strijden plaats, waaraan ook de niet er varen windsurfer kan deelnemen. Deze groep kan zo in een ontspannen sfeer er varing opdoen in het wedstrijdsurfen. Daarbij is ook gedacht aan surfers die geen plank bij zich hebben en toch aan de wedstrijden willen deelnemen. De firma Wayler, de bekende plankenfabrikant, stelt hiervoor een beperkt aantal planken be schikbaar. Een happening van de eerste orde zo'n Pall Mali Export Windsurf-festival, waar ook nog een indrukwekkende demonstratie para-sailing gegeven wordt en waar tevens het bekende blad Surf Magazine met een stand vertegenwoordigd is. Al met al redenen genoeg om deze fees telijke gebeurtenis mee te maken, als deel nemer of als toeschouwer. Aanvang recreatiespel: 11.00 uur. Aanvang recreatiewedstrijd: 14.00 uur. Kruiswoordpuzzel no. 784 Horizontaal: 1. familielid - 5. pl. in België 8. pl. in Friesland - 11. Nederlander - 13. schoeisel - 15. krantenjongen - 17. beroep 19. smalle plank - 21. pl. in Drente - 23. zeehond - 24. verdieping - 26. inhoudsmaat (afk.) - 27. reeks - 29. stofmaat - 30. in orde (afk.) - 32. voorzetsel - 33. bijwoord - 34. de onbekende (afk.) - 35. harde val - 37. voorzetsel - 39. Fr. voegwoord - 40. wed- inrichting - 42. wandeldreef - 43. bevel 44. uitdrukking - 46. pers. vnw. - 47. Fr. onb. vnw. - 48. vinger - 50. hetzelfde (afk.) 51. onmeetbaar getal - 53. toets alleen (afk.) - 54. bevel - 55. pers. vnw. - 57. bij zonder begaafd mens - 61. dagelijks bestuur (afk.) - 63. meisje - 66. meisjesnaam - 67. oosterse titel - 69. boom - 70. puntdicht 73. Ned. Radio Unie (afk.) - 74. troep jachthonden - 76. geest - 78. slingerplant 79. hert - 80. pl. in Brabant. Verticaal: 1. kinharen - 2. mondwater - 3. bijwoord - 4. verstand - 5. zonwering - 6. rechtsterm - 7. vleesgerecht - 8. nummer (afk.) - 9. riv. in Spanje - 10. keukengerei 12. nieuwe regel (afk.) - 14. spil - 16. zuil 18. soort voedsel - 20. vertegenwoordiger 22. lidwoord - 25. bekende motorraces (afk.) 27. heel lief - 28. verstandhouding - 31. vierkant stukje karton - 34. van node - 35. sportterm - 36. luchtvaartmaatschappij (afk.) 38. wortel - 39. ik - 40. bovenste deel - 41. alsmede - 45. boomvrucht - 49. dichterbij 52. uniek - 55. afgod - 56. stad der oudheid 58. oosterse titel - 59. uit Ierland - 60 voorzetsel - 62. kleur - 64. kon'ngin-regen- tes - 65. duits telwoord - 67. struisvogel 68. schrijfbehoefte - 71. per telefoon (afk.) 72. waterhoogte (afk.) - 75. en anderen (afk.) - 77. jongensnaam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 783 Horizontaal: 1. zink - 4. atm - 7. wakker 13. uno - 14. furie - 16. agave 17. seef 19. tenger - 21. aai - 22. tp - 23. aroma 25. ms - 26. ets - 28. oma - 30. oo - 32. es - 33. verstand - 36. gl - 37. lasso - 39. stage - 40. leem - 42. ta - 43. em - 45. orel 46. annie - 48. talud - 50. dl - 51. foedraal 52. pi - 54. ag - 55. blz. - 57. gat - 60. ss - 62. zoden - 64. nr - 65. erp - 67. karwei - 69. toga - 71. luier - 73. ketel 74. den - 75. mentor - 76. ier - 77. geld. Verticaal: 1. zuster - 2. inept - 3. noe - 4. automaat - 5. trema - 6. mina - 8. aar - 9. kg - 10. kaas - 11. eva - 12. reis - 15. eg 18. fa - 20. ei - 24. ro - 25. motto - 27. selene - 29. seoel - 30. oss - 31. ongel - 33. vs - 34. aardig - 35. del - 36. genot - 38. satan - 40. laf - 41. midas - 44. muildier 47. erg - 49. al - 53. strand - 55. boete 56. ze - 58. angel - 59. helm - 60. spin 61. wa - 62. zwei - 63. nt - 66. rue - 67 kro - 68. rk - 70. ode - 72. et.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1