Nederlander is best tevreden met zijn fiets Taaipraatje STEM PELS MARKUSSE Wissenkerke KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANÜ bestelt u bij: - 'i„ &%t'y VvxSvJl^slt'J illU, -• Misschien een wat vreemd aandoende titel van het verhaaltje deze week, beste vrienden. Er had beslist ook wat anders boven kunnen staan, zoiets van: deu de béésten wee wies; of: nooit heleerd, mè deur de béésten hedae. Toch heb ik: Ut kan ók anders, er boven gezet omdat dit eigenlijk alles aangeeft wat er mee wordt bedoeld. Veel dingen kunnen anders natuurlijk, maar voordat dit gebeurt, word je er soms op een heel andere manier met je neus opgedrukt. Ut kan ök anders. Ut kruuspunt bie Hovijn, di is tut toch mè schijn. Onhelukken bin d'r zat en vele dat bienae hehad. Art rie-je en nie kieke, dat za toch wè blieke. De mensen kunne van mekoare nie vee verdraehe, laet stae da ze een ander zaehe. Een bitje heduld is ter ök nie bie, m'n oal aest of nie? Even wachte op mekoare, di za-je nie van ore. Toch is van de weke nog wat anders hebleke. Dat was me di een stunt op dat hevaerleke punt. Auto's stienge plots stille die kwamme an hescheurd; 'k docht di is beslist wee wat hebeurd. Zelf stieng uk di ök en hlööf mè da'k schrok. Us vlug in 't rond hekeke, mè van een on'heluk was niks hebleke. 'k Docht wat mot dat ore; de mensen keke vriendeluk en knikten nae mekoare. Da bin m'n nie hewend, blad onhekend. Toen ek us hoed hekeke en hlad verstaerd, was ut opontoud vlug verklaerd. Want vertederd keek ieder nae de straete, di liep een moedereend, die d'r kleintjes dee overlaete. Permantug liep ze mee opheheven óöd nae d'andere kant van de weg, nae de slööt. Heef dus voortaen nie een oare de sohuld van ons eihe onheduld. Een end mee z'n kleintjes is prachtug, ök da m'n di vo stoppe werachtug. Ier stieng ut menseluk hevoel bovenan en 't bliekt da'tut toch wè kan. Meschien een les vo oalemaele: ut behrip bie de dieren aele. Een les, voor mij en iedereen? Natuurlijk, maar we zijn die lessen helaas weer vlug vergeten. 't Is wè zo zot en 't klienkt ök rot. Mè noe bin d'r die doe bewere, da-je van de béésten kan lereü CeeBee. x—:—x—> v.j 4 De Nederlander is best tevreden met zijn fiets. Dat bleek uit een door de Consu mentenbond ingesteld onderzoek, waarvan verslag wordt gedaan in het juninummer van de Consumentengids. Van de circa 1500 mensen, die ondervraagd werden, zei 86% tevreden tot zeer tevreden over de fiets te zijn. Bij de bezitters van een lichte sport- fiets ligt dit percentage nog hoger, terwijl dit bij de bezitters van een superlichte sportfiets met vijf tot tien versnellingen iets lager ligt. Geen klachten dus, zou je zeggen. Aan de hand van onderzoek heeft de Consumenten bond niettemin toch nog een verlanglijstje kunnen opstellen met gewenste verbeterin gen en aspekten, die wat meer aandacht verd'enen. Zo acht men in enkele gevallen de besturing een wat zwak punt door mo gelijke breuk van de voorvork, al komen deze vroeger zo gevreesde voorvorkbreuken door verbeterde konstruktie, produktieme- thode en materiaalkeuze vrijwel niet meer voor. Velgremmen werken bij erg regenachtige omstandigheden vaak onvoldoende en dan ontstaat er een te korte remweg. De Con sumentenbond pleit ervoor dat in de wegen- verkeerswetgeving een minimale remvertra- ging voor fietsen wordt voorgeschreven. Het gaat natuurlijk vooral om de aard van de remblokjes, het gebruikte materiaal en het profiel. Uit het onderzoek bleek, dat profi lering om o.m. het water van een natte velg af te voeren, zin heeft, maar dat de materiaalsoort van de blokjes voor een goede remwerking nog belangrijker is. Te recht wijst de Consumentenbond op het be lang van remmen, zowel op het voorwiel als op het achterwiel, zoals dat in enkele andere landen wettelijk is voorgeschreven. Beter een combinatie van twee velgremmen of een velgrem en een remnaaf, dan alleen een terugtraprem op het achterwiel. Fietsbanden blijken in de praktijk nogal wat verschillen op te leveren wat houdbaar heid en slijtvastheid betreft. In het algemeen wordt gekonkludeerd dat dunne en smalle bandjes meer geschikt zijn voor gladde (asfalt)wegen. zonder bagage op de fiets. Dikkere banden kunnen beter worden ge kozen als er vaak op slechtere wegen wordt gereden en/of met flink wat bagage. Dikkere banden vangen schokken beter op, zodat bij gaten of bobbels in de weg de velg niet zo gauw het wegdek raakt, waardoor velg en band gemakkelijk zouden kunnen be schadigen. De fietsverlichting blijkt ook vaak nog een te teer punt. Iedereen weet dat de fiets verlichting vaak niet of onvoldoende funk- tioneert. Te vaak wordt hierbij vergeten dat dit bijna uitsluitend een zaak van on derhoud is. Wie aandacht en zorg aan het onderhoud van de fietsverlichting besteedt reservelampjes bij de hand, kontaktpun- ten roestvrij houden, bedrading intakt, dy namo juiste stand zal niet vaak te klagen hebben. Bii het bedoelde onderzoek zijn in op dracht van de Consumentenbond verschil lende typen fietsen getest. Hierbij kwam naar voren, dat geen enkele onderzochte fiets slecht kan worden genoemd en dat de frames in het algemeen sterk genoeg bleken te zijn. Wel zijn er verschillen bij de diverse fabrikaten, waaruit blijkt dat er sterke en zwakke punten zijn. Merkfïetsen bleken wel duidelijk van betere kwaliteit dan de fietsen, die door enkele cash-and- carry-bedrijven worden aangeboden en dat komt ook in de prijsverschillen tot uitdruk king. Bij toer- en sportfietsen vindt de Con sumentenbond de keus in framehoogten nogal beperkt. De positie van de fiets in het verkeer mag weieens worden herzien. „Dat meer aandacht voor de fiets problemen kan ver kleinen of voorkomen, lijkt te vaak over het hoofd te worden gezien," konkludeert het verslag in de Consumentengids. Tenslotte de toekomst. De Consumenten bond vindt dat de fietsenindustrie wat meer aandacht zou moeten geven aan het com fort van de fiets. Het is in ons klimaat geen pretje voortdurend blootgesteld te zijn aan weer en wind. Een overdekte fiets zou oplossing kunnen bieden, maar dat betekent dan wel veel extra luchtweerstand en dus zwaarder trappen. Er is tegenwoordig zo'n assortiment goede fietsregenkleding in de handel, dat de hinder die je als fietser van de regen ondervindt heel wat minder is geworden. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Rouen op 19 juni. Deelname 242 duiven. 1 J. van Belzen 11.08.53 310.121 213.5 2 A. P. de Haze 09.19 310.235 210 3 W. M. Bouwense 09.50 310.309 206.5 4 H. J. v/d Moere 04.49 301.350 203 5 P. J. Kesteloo 07.23 304.404 199.5 6 J. C. de Fouw 11.26 309.290 196 7 P. de Waal en zn. 12.51 310.074 192.5 8 P. van Belzen 13.24 310.027 189 9 L. de Fouw en zn. 10.45 304.488 185.5 10H. C. Verburg en zn. 10.42 304.240 182 REUZENFIETS VOOR ELLENLANGE GRONINGER Als je twee meter en zeventien centi meter lang bent, tweehonderdvierentwintig pond weegt en graag wilt fietsen, dan zit je wel in de problemen. Want waar vind je een fiets, die op je lengte berekend is. Dat probleem ondervond de eenentwintigjarige proces-operator werkloos vanwege zijn uitzonderlijke lengte waarop ook werkruim ten en apparatuur niet zijn ingesteld Ronx Bax uit het Groningse Delfzijl. Ner gens een passende fiets te krijgen. Maar fietsen moeten er voor iedereen zijn en om dat waar te maken bouwde fietsen- fabriek Rivel in Surhuisterveen een fiets naar maat voor deze ellenlange Groninger, die nu zijn fietshobby kan uitleven. CNV-JONGEREN ZOEKEN WERK Werkende jongeren - CNV distrikt Zee land houdt zich al geruime tijd bezig met het probleem van de jeugdwerkloosheid en zoekt daar oplossingen voor. Ook de over heid doet dit,* maar heeft tot nu toe nog niet veel bereikt. Vandaar dat de CNV- jongeren een beroep doen op de Zeeuwse burger om zijn of haar ideeën op te sturen die kunnen leiden tot méér werk voor jongeren. Wij denken hierbij onder andere aan ideeën die kunnen leiden tot het oprichten van kleine bedrijfjes die nuttige produkten maken. Mensen die ideeën hebben over bepaalde produkten die nu niet of nauwe lijks verkrijgbaar zijn of veel te duur zijn, vragen wij ook om dit te schrijven; zodat die kleine bedrijfjes die produkten even tueel kunnen gaan maken. Andere ideeën die kunnen leiden tot het oplossen van de jeugdwerkloosheid zijn ook van harte welkom. Hierbij denken wij niet aan opmerkingen dat alle buitenlanders het land uit moeten. Deze opmerkingen hebben we al veel te veel gehoord en daar zitten wij niet op te wachten. Wij van onze kant zullen proberen de bruikbare ideeën in Zee land in de praktijk te brengen. Uw reakties kunt u sturen naar: Wer kende Jongeren CNV, distrikt Zeeland, Post bus 197, 4460 AD Goes. Voor meer informatie kunt u terecht bij: Tjitze van Rijssel, provinciaal medewerker WJ-Zeeland, Tel. 01100 - 20310. HEYMANS STICHTING De Middelburgse kunstenaar en graficus Louis Heymans, heeft bij zijn overlijden in 1977 bij testament de Heymansstichting in het leven geroepen. De rente van het gele gateerd bedrag is bestemd voor het aan kopen van werk van beeldende kunstenaars, die in Zeeland wonen of gewoond hebben tussen 25 en 75 jaar. In november 1981 hebben de Zeeuwse beeldende kunstenaars een schrijven ontvan gen per kunstenaar één werk in te leveren aan het Zeeuws Museum te Middelburg tussen 4 en 8 oktober 1982. Het thema voor deze eerste aankoop is: „Beeldende kunst voor blinden". In de aankoopcommissie hebben derhalve dit keer ook vertegenwoordigers zitting uit de wereld der blinden en visueel gehan dicapten. Behalve de bestuursleden van de Hey mansstichting drs. A. Westers, hoofdcon servator Gemeentemuseum, 's-Gravenhage, secretaris; drs. I. Szénéssy, direkteur Bonne- fantenmuseum, Maastricht, lid; en dr. P. K. van Daalen, direkteur Zeeuws Museum, Middelburg, voorzitter en penningmeester; is de commissie uitgebreid met: mr. A. Bestman, voorzitter van de Vereniging Het Nederlandse Blindenwezen, burgemeester van Abcoude; mevr. Anny de Decker, galerie houdster, Antwerpen; dhr. F. W. Erkelens, beeldend kunstenaar en organisator van tentoonstellingen ten behoeve van blinden; dhr. C. A. J. van der Lijcke, voorzitter van de Zeeuwse organisatie van blinden en slechtzienden, gemeente-ambtenaar te Vlis- singen; dhr. Martin Visser, hoofdconservator moderne kunst, Museum Boymans - van Beuningen, Rotterdam; mr. Romke de Vries, bestuurslid van Het Geleidehondenfonds, rechter te Amsterdam. MIDZOMERFEEST TE KORTGENE Op 2 juli a.s. zal er in het Dorpshuis „De Pompweie" te Kortgene een groot mid zomerfeest georganiseerd worden voor jong en oud, onder het motto: „Een piano voor ons Dorpshuis". Aan alle faciliteiten, die het dorpshuis de inwoners reeds gaf, ont brak een piano. Een commissie van 4 leden, samengesteld uit het bestuur van genoemd dorpshuis, heeft getracht een attraktief programma samen te stellen met als aktiviteiten o.a.: stijl- en moderne dansen door Dansschool Ed en Christine, dansen met medewerking van de JW band; een rad van avontuur, een verloting en als het weer meezit, zijn er gezellige zitjes buiten onder parasols. Ook is er medewerking toegezegd door twee troubadours, die bij mooi weer buiten en anders binnen met een viool en een gi taar de bezeokers in een romantische stem ming zullen brengen. Bloemenmeisjes com pleteren het geheel. Van de opbrengst zal, zoals reeds ver meld, een piano worden aangeschaft. De aanvang is om 20.00 uur. Os. In de reeks Taaipraatjes over dieren ont breekt onder andere nog de os, het besne den mannelijk rund. Opmerkelijk is dat met os, eertijds ook het vrouwelijk rund, de koe, wel eens werd aangeduid. Dat is bepaald niet het geval in de zeer oude zegswijze: „als het luck mede wil, soo kalft den oss". Dat werd gezegd van iets dat onmogelijk was, in de trant van: pluk maar eens veren van een kikker. Op een verkwister Daste de uitdrukking: „geeft hem heden eenen os, en morgen een peert". Om een waarheid als een koe aan te duiden, om in stijl te blijven, zei men in vroeger dagen: „die een os koopt, behoeft geen koe te melken." Vergelijk het bekende grapje van soortgelijke strekking: „Goddank, zei Frank, de koe is dood, nu hoeft mijn vrouw haar niet meer te melken" Ossen werden vroeger gebruikt als trek dieren, vooral voor de ploeg. Daarvan zijn enkele uitdrukkingen afgeleid, zoals het oude spreekwoord: „Vermoeide ossen stam pen hard." De betekenis laat zich wel ra den. Het houdt een waarschuwing in. Soms laat iemand merken dat zijn geduld niet onuitputtelijk is. Ook: „die met jonge ossen ploegt, maakt kromme voren", voert terug op de os als trekdier. De ervaren oude ossen trokken rechte voren. Figuurlijke betekenis: voor goed werk heeft men meestal ervaring nodig. In plaats van het bekende „de paarden achter de wagen spannen," om aan te geven dat de zaak niet goed wordt aangepakt, zei men vroeger ook: „de ossen achter de ploeg spannen." Wispelturigheid is terug te vinden in: „van den os op den ezel springen." Verge lijk: van den hak op den tak springen. Een zegswijze die men in Zuid-Nederland kent: iemand van den os naar den ezel schikken. Dat wil zeggen: iemand die vraagt telkens naar een ander verwijzen. Bij ons te vergelijken met: iemand van het kastje naar de muur sturen. De os stond bekend als een dom dier. Vandaar ook van toepassing op mensen: „zo dom zijn als een os." Ook: hij is zo wijs als een os, die in de Bijbel keek. Hij doet alsof hij knap is, maar hij begrijpt niets van de zaak. Het vlees van de os diende de mens tot voedsel. Men sprak dan van een koe of een os vetweiden (vetmesten). In dorpen werden de beste dieren door de slager aan het pubhek getoond. Hij liep dan trots over straat met het dier van de boer naar de slachtplaats. Dit gebeurde vooral met Pasen. Vandaar: paaskoeien of paasossen. Hiervan is de zegswijze afkomstig: De os is vet. Figuurlijk betekent dat: het wordt tijd dat er een eind aan komt. Meestal als men iets overdadig vindt. „Hij loopt daar als een os voor den bijl." Hij gaat zijn verderf tegemoet. We besluiten ons Taaipraatje met de zegswijze: „in de ossenweide gaan." Gezegd van meisjes, die boven de leeftijd van trou wen komen en dertig jaar worden. Op ongetrouwde mannen die dertig jaar worden is van toepassing: 'hij krijgt de sleutel van de ossenwei. Zo zei men van een ongetrouwde vrouw, die 28 jaar werd: de klop is er op. Deze uitdrukking is afkomstig van de in 1846 buiten omloop gestelde acht-en-twintigen. Dat waren munten ter waarde van 28 stui vers 1,40). Deze waren ter onderschei ding van de daalders van 1,50 of dertig stuivers van een klop (merk) voorzien. (Nadruk verboden). TENTOONSTELLING 150 JAAR KADASTER TE W1SSENKERKE Iedereen heeft wel eens van het Kadaster gehoord of ermee te maken gehad. Behalve van koopakten kennen wij het Kadaster van de landmeters, die al 150 jaar bezig zijn ons land in kaart te brengen. Zij doen dit met behulp van rood-witte stokken en sinds enkele jaren ook met zeer moderne appa ratuur. Het Kadaster kan ook geraadpleegd wor den als twee buren het niet eens kunnen worden. Het Kadaster kan dan de juiste grens aangeven. De „zichtbare" en meest bekende werkzaamheden zijn slechts een fraktie van het totale werk. De tentoonstelling is van 18 juni tot en met 1 juli a.s. van 8.30 tot 16.00 uur te zien in het gemeentehuis te Wissenkerke. Voor algemene of persoonlijke informatie is op maandag 28 juni van 10.00 12.00 uur de rayonchef ing. A. M. Dek aanwezig. T

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2