NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze Geef,. V A 1 1 1 1 1 I 1 Rodelko bv FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055. 5 22 25 27 30 32 34 40 41 42 44 47 49 52 57 65 59 71 72 71 No. 4022 Donderdag 24 juni 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107 -13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Teruglopend naar de gang pakt hij de telefoon van de haak en begint te draaien. Het duurt even voor iemand zich aan de andere kant meldt. „Ben jij -het, Neel?" vraagt hij, als hij een vrouwenstem hoort. „Met vader. Is moeder bij jullie?" De vrouw aan de lijn wacht een paar sekonden voor ze antwoordt: „Nee, waarom zou ze? Is er wat?" „Ze is er niet. En er is ook geen eten gekookt. Ze is op de fiets weggegaan." „En weet u niet, waarheen?" „Neen voor de donder, anders bel ik jou niet. Is ze ook niet bij jullie geweest van daag?" „Natuurlijk niet, anders had ik dat wel gezegd." „Enig idee, waarheen ze gegaan kan zijn?" Zijn stem klinkt ongeduldig. „Hoe zou ik dat hebben?" „Heeft ze ook niet naar jullie gebeld vandaag?" Nee. We waren vorige zondagmiddag toch thuis?" „O. Nou, dan wachten we maar af. Zo meteen komen de jongens thuis en dan is er niks te eten. Mooie boel." „Zeg... ik begin er een beetje ongerust over te worden. Bel me even, als moeder terug is, ja?" De man heeft een weigering op zijn lip pen, want dat betekent weer zestien cent telefoonkosten, maar ditmaal zegt hij, knik kend: „Doe ik. Er is volgens mij geen en kele reden om ie ongerust te maken. Ze komt zo wel aanrijden met een goed excuus. Tot ziens." Zonder haar verdere antwoord af te wachten, legt de man de hoorn neer en kijkt opnieuw rond. Dan gaat hij naar de keuken en opent de ijskast. Nee, hier staat ook niets klaar. Eigenaardig. Hij loopt naar de oven, maakt die open en kijkt, maar daarin is helemaal niets. In een keukenstoel neerzakkend maakt hij zijn uitgegane sigaar opnieuw aan. En hoort buiten een auto stoppen. Dat zullen de jongens zijn. Maar hij blijft zitten en rookt. Ook als er een sleutel in het slot wordt gestoken en de deur geopend. Gelijk is er geroezemoes van stemmen. Kees, één van de tweeling, komt de keu ken binnen. Verbaasd kijkt hij naar zijn vader, als hij die aan de tafel ziet zitten. „Waarom bent u hier? Wat is er aan de hand? En waar is moeder?" „Moeder is op de fiets weggegaan en nog niet terug. En er is ook geen eten klaar; ik begrijp er niets van." De lange jongen kijkt zijn vader maar half begrijpend aan. „Waarom is het eten niet klaar?" „Omdat je moeder er niet is!" snauwt de man. „Snap je dat niet?" „Waar is moeder dan heen? Wat gek!" De vader knikt. „Zeg dat wel. Zoiets is nog nooit gebeurd. Daar zullen we dan ook een hartig woordje over praten, als ze thuis is, reken maar!" Kees loopt naar de voorkamer, waar in tussen de anderen zitten: Jaoob, de oudste zoon en bestemd voor de opvolging in het bedrijf, waarschijnlijk samen met zijn drie broers Kees, Gerrit en Willem. Want Piet zal er toch wel meteen uitstappen, als vader de zaak overdraagt. Al kan dat nog wel wat jaartjes duren. De binnengekomene Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE zegt: „Moeder is er niet en er is ook geen eten klaar." Jacob, die de krant zit te lezen, kijkt verwonderd op. „Wat?" „Ja. Moeder is op de fiets weg, zegt vader." „Waar is vader?" „Zit in de keuken." De andere broers hebben zwijgend met stijgende verwondering geluisterd en komen nu overeind. Eén voor één lopen ze naar de keuken. Gevolgd door Jacob, die vraagt aan zijn vader: „Wat is er met moeder aan de hand?" De man kijkt even naar zijn oudste. „Weet jij het? Ik weet net zoveel als jullie. Haar fiets staat niet in de schuur, dus is ze daarop weggereden." Jacob denkt even na. „Is er nog iemand van ons thuis geweest tussen de middag?" Hij kijkt zijn broers aan, maar die schudden stuk voor stuk het hoofd. Nee, daar was geen tijd voor en evenmin gelegenheid. Ze hebben de hele dag met z'n allen in een school gewerkt, waar de waterleiding ver nieuwd moest worden. Niemand is ook maar één kwartier weg geweest. Trouwens, het werk ligt zeker twaalf kilometer van huis af. Daarom hadden ze eten en drinken voor de middagschaft meegenomen. Doorgaans kwam iedereen 's middags thuis brood eten. Maar met dit karwei was het niet mogelijk. „Misschien is ze naar Neelie," oppert Wim, de jongste. Wildschut schudt zijn hoofd. „Die heb ik al gebeld. Ze is er niet geweest vandaag." „En Bertus?" De man haalt zijn schouders op. „Hon derd en twintig kilometer hier vandaan; gaat ze toch niet op de fiets heen?" „Misschien met de trein?" „Daar had ze geen geld genoeg voor. Trouwens, wat zou ze in Zaandam moeten zoeken?" „Als u dan een betere verklaring kunt geven, zal ik mijn mond wel houden." Jacob is nu een beetje gepikeerd. Zonder verdere kommentaar af te wachten loopt hij naar de gang en begint het nummer van zijn broer in Zaandam te draaien. Het duurt even, maar dan meldt zich een vrouwen stem. „Met Ineke?" vraagt hij. „Ja?" „Met Jacob. In Arnhem. Is moeder bij jullie?" „Moeder? Welneehoezo?" Stomme verbazing aan de andere kant van de lijn. „Omdat ze niet thuis is en er ook geen eten klaar staat. Ze is op de fiets weg gegaan en nog niet terug." Even is het stil. Dan merkt de vrouw op: „Wat gek! Is ze misschien naar Nelie?" „Vader heeft haar gebeld, maar daar is ze evenmin geweest." „Als ze dan maar geen ongeluk heeft gekregen." „Daar zit ik ook net aan te denken, 't Is niets voor moeder om zoiets te doen." „Hoe laat is ze weggegaan?" „Geen idee. We zijn allemaal om een uur of half acht vertrokken en tussen de middag was er niemand thuis. We zijn op karwei in Zevenaar." „Zeg, dan mag je wel eens gaan infor meren bij de politie. Wie weet, ligt ze al uren in een of ander ziekenhuis." De man knikt. „Ja, dat zullen we maar doen. Ik houd jullie op de hoogte. Alles goed thuis? En met Bert?" „Prima. Bel me alsjeblieft, als jullie wat weten? Ik zeg voorlopig nog niets tegen Bert. Die windt zich meteen zo op." De jongens staan intussen allemaal in de hal rond het telefoontoestel. Jaap draait hierna het nummer van het hoofdbureau van politie in de stad en informeert of er die dag ook een ernstig ongeluk is voor gevallen met een wielrijdster. „Onze moe der is op de fiets weggereden en nog niet thuis." De politieman, die het gesprek aanneemt, hoort zulke vragen een paar tientallen ma len op een dag en dus is zijn weervraag: „Is dat dan iets bizonders?" „Allicht. Ze is anders altijd thuis om eten te koken en zo." „O. Wel, ik zal 't even nakijken, maar voorzover ik me kan herinneren, zijn er weinig ongelukken van betekenis gebeurd vandaag." „Ik wacht even." Jacob legt -zijn hand op de microfoon en kijkt zijn broers aan. „Er zijn in ieder geval geen ernstige onge lukken gebeurd. Men zal het nakijken." Het duurt geruime tijd, voor de stem van de politieman klinkt: „Nee, geen enkel ongeval, waarbij een vrouw op de fiets be trokken was. Hoe oud is uw moeder?" „Zesenveertig... zoiets. Ik weet het niet eens precies." „Nou... nee, er is vanmorgen een vrouw van negentien geslipt en een beetje onge lukkig terecht gekomen. Hoe was uw naam? Althans die van uw moeder?" „Mevrouw Wildschut." „Mevrouw Wildschut. En u woont?" „Huijghenslaan 240." „Hebt u telefoon?" Jacob noemt het nummer. „Dank u. Het is genoteerd, Als er alsnog iets binnenkomt over uw moeder, zal ik 'het u meteen laten weten." „Bedankt voor de moeite. Goedenavond." Intussen is ook vader Wildschut naar de hal gekomen en heeft geluisterd. Zijn oudste zoon draait zich naar hem toe. „Geen on gelukken vandaag, waarbij een vrouw in de leeftijd van moeder betrokken was. Als men bij de politie onverhoopt nog iets te weten zou komen, worden we gebeld." De man knikt. „Laten we dan nu maar eens proberen iets te eten te krijgen. Ik zou zeggen: haal maar wat bij de chinees of uit een automaat." Een goed half uur later zitten ze samen aan de geïmproviseerde maaltijd. Nagenoeg zwijgend. Ieder heeft zo zijn eigen gedachten over het geheimzinnige wegblijven van hun moeder. Tot Piet, de achttienjarige opeens uit zijn mond laat vallen: „Misschien is moeder er vandoor." Met een kletterend geluid valt de vork van vader Wildschut op zijn bord. „Kom alsjeblieft niet met zo'n stomme veronder stelling aan. Als je niets beters weet, houd dan je mond." Jacob schudt vol verbazing zijn hoofd. „Wie zegt er nu zoiets!" Hij kijkt zijn broer verwijtend aan. „Waarom zou moeder dat doen? Ze heeft hier alles, wat ze zich maar kan wensen. Kommt gar nicht im Frage." De anderen geven geen commentaar, maar broer voor broer kijkt elkander aan. Er blijft iets hangen van de door Piet uitgeflapte gedachte. Ieder heeft er ineens zijn eigen visie over. Moeder er vandoor? Flauwekul. Om welke reden zou moeder weggegaan zijn? Nee, alles in huis is altijd goed. Ruzie is er vrijwel nooit; moeder is immers de centrale figuur in het gezin, die zorgt, dat er op tijd gegeten wordt. Die de kleren wast en zo nodig verstelt en die 't huis schoon houdt. Zo heeft iedereen zijn taak in het leven; vader en de jongens zorgen ervoor, dat er voldoende geld binnenkomt, dat er op z'n tijd een nieuwe auto gekocht kan worden, het huis geschilderd of opgeknapt. En zo voort. Alles reilt en zeilt in de beste verstandhouding. Ons gezin is toch zeker een ideaal gezin, waarin feitelijk nooit een wanklank valt? Kleinigheden daar gelaten, maar in ieder huis zal wel eens wat zijn. Nee, Jacob Wildschut, verloofd en te zij ner tijd met zijn broers de opvolger in de steeds groter wordende zaak, kan er niet aan geloven, dat moeder dit alles zo maar in de steek zal laten. De gedaohte daaraan is enkel al absurd. De maaltijd is beëindigd. Het is Willem, de zeventienjarige Benjamin van het gezin, die de stilte verbreekt door te vragen: „Is er nog wat toe?" Wildschut haalt zijn schouders op. „Is dat nodig? Kijk dan maar in de ijskast. Voor mij hoeft 't niet." Terwijl de jongen naar de keuken gaat, vraagt Jacob aan zijn vader: „Wat doen we nu? Gaan we nog naar de zaak of „Wat dacht je? Ik wil alles nog eens nauwkeurig narekenen. Morgen is de be steding. Al vinden we bij wijze van spreken maar honderd gulden, die er nog af kunnen, hebben we niet voor niets alles nagerekend." „Jawel, maar eh... moeder dan?" „O, die loopt niet in zeven sloten tegelijk. Je hebt toch zelf van de politie gehoord, dat er niets ernstigs is gebeurd? Ik heb nog steeds geen idee, waar ze uithangt, maar die komt straks wel weer opdagen. Laten we maar gaan." (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED FIETSEN DOOR GASTVRIJ NEDERLAND Nederland is goed ingericht voor de fiet ser. Fietspaden, bewegwijzering, het ontbre ken van steile bergpassen en de relatief korte afstanden tusen de steden, dorpen en toeristische attrakties vormen prima ingre diënten voor de vrijetijdsfietser. In 1981 werd er nog een ingredient aan toegevoegd. In dat jaar werd de Stichting Gastvrije Fietscampings opgericht. Want het was (en is) duidelijk dat de fiets ook als vakantievervoermiddel is herontdekt. Dat is geen wonder. Er is nauwelijks een ver voermiddel te bedenken met welke het land zo goed kan worden verkend. En de saam horigheid van een groepje fietsers of van een fietsend gezin is een genot voor de fietser en toeschouwer. Het eerste G.F.C.- jaar werd een succes door het enthousiasme van de deelnemers. De Stichting Gastvrije Fietscampings stelt zich ook in 1982 tot doel om het fiets- toerisme in Nederland te bevorderen. Bij j G.F.C. zijn inmiddels 82 campings aan gesloten. Het zijn campings met elk hun specifieke karakter, dus bepaald geen een heidsworst. De „kwaliteit" van de terreinen is duidelijk boven de middelmaat en de campings liggen bijna altijd in een fraaie omgeving. Het bijzondere van de kampeer terreinen is dat ze extra gastvrij de fietsende kampeerder zullen verwelkomen. De afstand tussen de campings onderling is gemiddeld zo'n 15 tot 35 km. En met een G.F.C.-arrangement is de kampeerder er zeker van dat er een plaats is gereserveerd. Deze zekerheid wordt ge boden tewijl de fietsende kampeerder (of de kamperende fietser) volledig vrij is in de keuze van tochten en routes door het gehele land. Vrijheid dankzij een 24-uurs reserveringssysteem, zodat de vakantiegan- i ger nooit na een dagje fietsen voor een gesloten poort zal staan. Als een omgeving verder moet worden verkend, of het re creatieterrein bevalt zo goed, dat een langer verblijf wordt gewenst, dan kan dat ook. De Stichting biedt verschillende arrange menten. Ook voor de fietskampeerder die niet over een eigen goede fiets of een kam peeruitrusting beschikt. Voor groepen zoals verenigingen en scho- 1 len e.d. verzorgt G.F.C. speciale arrange menten en kunnen op verzoek routes worden samengesteld. Voor jongeren zijn er behalve de gewone arrangementen en de groepsrei zen de mogelijkheid om in samenwerking met de N.B.B.S. (Jongeren- Studenten- reizen) hun fiets-kampeervakantie te kom- bineren met allerlei „doe-aktiviteiten" zoals windsurfen, parachutespringen, vissen op het wad, catamaranzeilen, paardrijden, bow ling, squash, zwemmen en zweefvliegen. Veel enthousiasme is er voor de G.F.C. clubkaart. Clubkaarthouders (kosten ƒ17,50) verkrijgen allerlei faciliteiten zoals kampeer- weekenden, excursies, e.d. Fietsende kampeerders kunnen hun land opnieuw ontdekken. Informatie is verkrijg baar bij: Stichting Gastvrije Fietscampings, Antwoordnummer 2200, Arnhem. BRANDWEER-EXAMENS Bij het korps Colijnsplaat is geslaagd voor de kursus presluchtmasker dragen: de heren C. v. d. Weele en C. Reijnoudt: voor de kursus technisch hulpverlener: de heren K. P. van Gilst en A. Karman; voor de kursus brandwacht 2e klas: de heer W. Anthonisse. Bij het korps Kortgene is geslaagd voor de kursus brandwacht 1ste klas: de heren J Koole, G. R. v. d. Walle en I. v. d. Maas. Kruiswoordpuzzel no. 782 2 3 4 6 7 0 9 10 11 12 ,3 14 15 16 17 18 19 20 23 24 26 28 29 31 33 35 37 38 39 43 49 50 51 53 55 56 56 63 60 61 63 64 66 57 66 70 73 R Horizontaal: 1. kostbaar metaal - 6. sierlijk 11. pers. vnw. - 12. taalkundige term - 14. van onderen (afk.) - 15. godheid - 17. onheil 20. wondvocht - 22. vreemde aanspreektitel 23. gezicht - 25. vervoermiddel - 27. rivier in Hongarije - 29. deel van het been - 31. gesloten - 32. vogelaarsstok - 33. rijksgrens (afk.) - 34. meisjesnaam - 36. nobel - 38. geogr. aanduiding (afk.) - 39. vogelprodukt 40. familielid - 41. van het lopende jaar (Lat. afk.) - 42. met name (afk-) - 43. in houdsmaat (afk.) - 44. Ind. vistuig - 46. plaats in Oost-Europa - 48. in oprichting (afk.) - 50. opvoeder - 52. lyrisch gedicht 54. geneesmiddel - 56. berggeel - 57. slaap plaats - 59. penarie - 60. beleefdheidsuiting 62. plezier - 64. vergeving - 66. schor - 67. eerwaardige vader (afk.) - 69. te weten 72. Frans onbep. vnw. - 73. neerbuigzame 74. de verwijdering tussen twee punten. Verticaal: 1. vreemde munt - 2. maanstand (afk.) - 3. schrijfbehoefte - 4. kinderlijk - 5. water in Brabant - 6. eerst volgende (afk.) 7. huisgoden - 8. geestdrift - 9. maatschap- pijvorm - 10. visnet - 13. meterton (afk.) 15. buitenstaander - 16. viseter - 18. vrucht 19. fijngemaakt voedsel - 21. lange rij - 22. plek - 24. ongeval - 26. en omgekeerd (afk.) 28. plant - 30. inwendig orgaan - 32. soort vakantie - 35. dwaas - 37. insekt - 43. vreselijk arm - 44. soort stof - 45. plaats 46. mallejan - 47. onzin - 49. rebelbe - 51. meel met water of melk gekneed - 53. dat is (afk.) - 55. langzaam - 57. vrucht - 58. plak - 61. meisjesnaam - 63. toverkol - 65. voorzetsel - 68. onmeetbaar getal - 70. pers. vnw. - 71. zangnoot - 72. Frans onbep. vnw. Oplossing kruiswoordpuzzel no 781 Horizontaal: 1. piaster - 7. Andorra - 13. kapel - 14. bruid - 15. rag - 18. ode - 20. neon - 22. idee - 25. Is - 27. looppas - 29. au 30. bel - 32. em - 33. me - 34. lip - 35. inn 37. ark - 39. Mia - 41. no - 42. kraag 43. ds - 45. KRO - 47. esp - 48. bas 50. Nes - 52. ps - 54. te - 55. ook - 57. uk 58. stellig - 61. he - 62. atap - 63. epos 65. dra - 66. nop - 68. reine - 70. fiets 72. genadig - 73. plastic. Verticaal: 2. ik - 3. aar - 4. span - 5. Tegelen 6. el - 8. nb - 9. droesem - 10. oude 11. Rie - 12. rd - 16. UNO - 17. kip - 19. albe - 21. oom - 23. dam - 24. rups - 26. se 28. parasol - 29. ai - 31. links - 34. lasso 36. nor - 37. are - 38. kap - 40. Ida - 44. knus - 46. opstand - 48. begonia - 49. aker 51. ek - 53. sta - 54. tip - 56. oh - 59. Epe 60. lek - 62. aria - 64. soes - 65. den 67. PTT - 68. re - 69. ei - 70. fl - 71. si.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1