goud-zilver-uurwerk STEMPELS (N KRONIEK VAN Uil ÉS N ©ORQ-BEVEL AND sd Ook voor vader een passend geschenk in: Markusse Wissenkerke DAHLIA'S, de veelzijdige zomerbloeiers .7LMÉT.ÏEF bestelt u bij: Sturm en Dekker gebroken steenpuin Dames- en kindersandalen tegen feestelijke BRADERIE-prijzen B.V. - vv«<<is v Ja, beste vrienden, deze week, beter gezegd zondag, is het zover. De dag waar alle vaders lange tijd reikhalzend naar uit hebben gezien, of niet soms, vaders? Nee, moeders en kinders, wanneer pa hierover wat onverschillig doet, komt dat omdat hij misschien Moederdag was vergeten. Hoewel ik me dat haast niet kan voor stellen, want daar zorgen de winkeliers wel voor. Hoe het ook zij, ze worden toch wel graag verwend, neem dat van mij aan. De Kroniek van deze week is dan ook vanzelfsprekend aan deze jaarlijkse happening gewijd. Wee een jaer wachte. 't Was' zondag en nog vroeg. Ie wier wakker hemaekt, toen de klokke zeven ure sloeg. Thee mee beschuut kreeg tun voorhezet. Ie keek verwonderd, oal die verwennerij op bed. Z'n petoffels stienge klaer. Schéére was nie nödug, nog zó'n roar hebaer. Ie wier in de kaemer hezet. Z'n voeten mochte op taefel, di wier vandaehe nie ophelet. Een mop mocht'tun vertelle of een hedicht. Eén van jaeren oud, mè iederéén lachte verplicht. Vandaehe moch'tun mee oalus meepraete. En zehhe oe of tun d'r over docht, dat wier mee een schééf óög toehelaete. Toen kwaeme d'r ok nog kedootjes an te pas. En uutpakke, hlad alléén, dat was toch nog a kras. Ie kon d'r hlad nie over klaehe. Toch mè us vraehe, wat of ter was vandaehe. Mè dat wis'tun maendag pas. Noe was't verbie, omda't histere voaderdag was. Mee een roar hevoel en histere in z'n hedachte. Wis'tun zeker: vo zö'n dag mó'k wee een éél jaer wachte. Op vaderdag mag dat allemaal, beste vaders. Dus rotzooi maar eens lekker aan de televisie, wat je al zo lang had willen doen. De reperateurs zullen je dankbaar zijn. Om nog even op het verhaal terug te komen. Op Peeland „zouwe ze zehhe": Ie oat nie deu; ei-jen deu, CeeBee. Niemand kan zich een kleurrijke na- zomertuin voorstellen zonder dahlia's. Dit gewas met zo veel verschillende vormen, typen, hoogten en kleuren vormt erg vaak de hoofdmoot van de tuinen en plantsoenen in de maanden augustus, september en oktober. Tot de eerste flinke nachtvorst over ons komt, die dan de bovengrondse plantendelen doet afsterven, blijven ze maar doorbloeien, vooral als u de moeite neemt, de oude uitgebloeide bloemen weg te ne men, zodat de plant geen zaad kan vormen en daarmee op zijn lauweren zou kunnen gaan rusten. Er zijn erg hoge variëteiten, die achter in de border een prachtig resultaat zullen geven. Ze hebben dan wel een steuntje nodig om met een flinke wind niet om te vallen. U gebruikt daarvoor enkele stokken, waar de plant op één of twee plaatsen kan worden aangebonden of stokken met de bekende verschuifbare ringen, waartussen de planten naar boven kunnen groeien. De lagere en soms erg lage cultivars doen het fantastisch in de perken of vooraan in de borders. Daarmee kunt u geweldig mooie kleurvakken maken in de tuin. Dahlia's zijn afkomstig uit Mexico, van waar ze nu ongeveer 200 jaar geleden voor het eerst naar Europa kwamen. Maar ons produkt van 1982 is wel heel anders dan de slappe, enkelvoudige en slechtbloeiende rassen, die in de wildernis van Mexico werden gevonden en die door de plaatse lijke bevolking als knol en ook als zaad bij elkaar werden gebracht, waarna ze naar de afnemers in Europa konden worden ver zonden. Uit deze wilde „rommel" zijn door steeds voortgaande kruisingen de prachtige planten ontstaan, die we nu kennen. Van daar dat de Dahliamensen niet zo enthou siast zijn voor de meeste Dahliaplanten die uit zaad worden gewonnen en verkocht. Men vindt daar al gauw, dat we de klok dan vele tientallen jaren terugzetten. Namen noemen is erg moeilijk, er zijn er zo veel. Meer dan 20.000 namen zijn in de loop van de jaren officieel geregis treerd en er bestaan daarnaast nog vele duizenden niet geregistreerde rassen. Iedere goede zaadwinkel, tuincentrum of postor derbedrijf in bloembollen kan u een grote verscheidenheid uit de dahliafamilie aan bieden. Zoek voor reusachtig grote planten met bloemen van 25 cm doorsnede en meer onder de decoratieve of soms ook wel onder de cactus- en semicactussoorten. In de laatste categorie vindt u beslist ook veel van de middelgrote variëteiten, planten die van 100120 cm hoog worden en bloe men hebben van 1215 cm doorsnede. Bijna al deze rassen zijn prima snijsoor- ten, u hebt een werkelijk feestelijke kamer met een boeket gemengde dahlia's. Kleiner blijvende groepen zijn de bal-, pompon-, anemoonbloemige en halskraagdahlia's, meestal zijn dit ook goede snijsoorten, maar ze doen het ook geweldig mooi in borders en perken. De kleinere, meestal enkelbloeiende dahlia's vindt u bij de mig non- en topmix-variëteiten, deze laatste worden soms maar enkele decimeters hoog. Nieuw zijn de dahliarassen die wat bloem betreft kleinbloemig decoratief of klein- bloemig cactus moeten worden genoemd, maar de planten worden niet hoger dan 30 k 40 cm. Prachtig materiaal voor borders en perken. Ze hebben geen steun nodig en bloeien erg lang en rijk. Namen als Red Pigmy en Autumn Fairy moet u maar eens onthouden voor enkele rassen uit deze groep Wij wensen u veel plezier bij uw wan deling op de „Floriade" door het „DAHLIA- RAMA", waar u vele tientallen verschillende dahliarassen kunt bewonderen. Veel van deze rassen zijn bij iedere goed gesorteerde handelaar te koop. Als het nog een nieuwig heid mocht zijn, die mogelijk hier van 't jaar voor het eerst aan het publiek wordt getoond, dan hebt u een goede kans, dat deze nieuwe cultivar binnen 2 k 3 jaar in voldoende hoeveelheden op de markt te koop zal zijn. BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. Wij leveren en verwerken voor u: o.a. geschikt voor erf- en weg verharding. VRAAG PRIJS. BIJZONDERE DIENST IN DE NED. HERV. KERK TE WISSENKERKE Zondagavond 20 juni a.s. is er in de Ned. Herv. Kerk een bijzondere dienst, waaraan medewerking wordt verleend door ds. J. Plante uit Oosterland en het Chr. Zangkoor „Sursum Corda" uit Oostkapelle o.l.v. Leendert den Broekert. Deze dienst begint om 7 uur n.m. 13 PRIJZEN VOOR DE N.-BEVELANDSE RIJVERENIGING De Noord-Bevelandse rijvereniging nam j.l. zaterdag met 24 combinaties deel aan een kringconcours, georganiseerd door de rijvereniging „De Paardebloem" te Katten- dijke. Dit concours werd gehouden op een bestaand weiland nabij Wemeldinge. Met goede moed en redelijk goed voor bereid reden al vroeg in de morgen de combinaties naar het kundig uitgezette dressuur- en springterrein. De weersomstan digheden waren bijzonder goed, ofschoon de bodem wel hard en glad was. Gesplitst over negen dressuurringen gaven onze deelnemers hun kunnen ten beste. Sommigen met een glimlach, anderen met een serieuze gelaatsuitdrukking, maar ook enkelen reden hun parcours met uiterlijke onzekerheid. Jammer, dat de pony van Nina de Leeuw kreupelheid vertoonde, zo dat zij niet de dressuurproef kon afleggen. De overige 23 deelnemers volbrachten hun proef. De behaalde punten varieerden van 100 tot en met 131 punten. Winstpunten werden behaald door: Dickie Wieringa met 131 pnt.; Ie prijs. Sandy den Exter met 130 pnt.; 2e prijs. Thea Jacobs met 127 pnt.; 4e prijs. Jos de Winter met 122 pnt.; 4e prijs. Lydie de Jonge met 121 pnt.; 7e prijs. Pouline Blom met 121 pnt.; 7e prijs. Jeanette Tramper met 120 pnt.; 7e prijs. Tanja de Leeuw met 120 pnt.; 4e prijs. Met een viertal pony's werd deelgenomen aan de afdelingsdressuur L, waarbij 128 pnt. werden gescoord. Jammer, dat bij deze ge zamenlijke dressuurproef op één onderdeel 2 strafpunten moesten worden toegekend, zodat de einduitslag 126 pnt. werd, wat evenwel toch nog een 3 e prijs opleverde. Aan de springwedstrijden namen 5 com binaties deel. In de klasse M-springen pony's werd door Joan de Jager een 2e prijs behaald. In de klasse B-springen paarden werd door Lenet Sandee een 3e prijs be haald. In de klasse B-springen pony's werd door Jan Noordhoek een 4e prijs behaald. De dag werd omstreeks 17.00 uur besloten met een grootse parade met 175 paarden en 'pony's, gevolgd door een inspektie en prijsuitreiking. Al met al was het een lange, maar toch een gezellige dag. TIPS Krijgt u gasten? Zet ze een menu voor, dat u als het ware „in de vingers" heeft. Een diner dat u reeds diverse keren op uw huisgenoten probeerde. Op deze manier kunt u alles van te voren overzien en zoveel mogelijk voorbereiden. Een strijkijzer kan aan de onderkant met wat koperpoets worden schoongemaakt. Glazen vazen kunt u gemakkelijk reinigen door er behalve water ook een handvol rijstkorrels in te doen en dan flink te schudden. Een vlek van uw lippenstift in een mooie witte bloes? Wat glycerine op de plek, enige tijd laten inwerken en dan naspoelen met lauw water. Zonodig herhalen. Hebt u crème in potjes, dan is het hygië nischer eerst een gaasje om de vinger te doen voor u iets uit de pot neemt. In een verwarmde kamer kunt u de bloemen beter op het laagste tafeltje neerzetten. Hooggeplaatste bloemen zullen eerder ver welken. Hertengeweien worden gereinigd met pe troleum. Vooraf grondig zuiveren van stof, enz. Na het inborstelen met petroleum moet het gewei snel worden afgedroogd. Indien men een vetvlek in een tapijt direkt bestrooit met magnesiumpoeder, zal ze meestal verdwijnen. Goed laten intrekken en daarna uitkloppen. Schimmelvlekken in hout verdwijnen door afwrijven met petroleum. Bronzen lichtkronen maakt u schoon met een heet afkooksel van cichorei. Duiven hebben veel lucht nodig, 20 duiven gebruiken evenveel als een paard. Zorg voor een luchtig hok vooral in de zomer maanden. Mocht de gladde soep of saus te dun lijken, dan kunt u ze beter binden met maizena dan met nog meer bloem, omdat maizena niet zo lang behoeft door te koken en minder gauw klontert dan bloem. Schuimrubber matrassen mogen niet in de zon liggen. Men reinigt ze met een zachte borstel of met de stofzuiger. BRILJANT - GOUD ZILVER - UURWERKEN St. Adriaanstraat 11 4461 JC Goes telefoon 01100-16924 BURGPflOMENADE 18 - MIDDELBURG AANNEMERSBEDRIJF Witsmktrk* Td. 01107-14(9 BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 -14

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2