NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GeefuW GeffLt EU Rodelko bv SPORTAGENDA Trouwen kan altijd nog" door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055. No. 4019 Donderdag 3 juni 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20.— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Wij ook," zei Erica droog. „Ben je weer bang, dat je niet genoeg krijgt?" „Daar is Sjoerd altijd bang voor," zei Pier. „Hij ziet er dan ook zo onderkomen uit, niet ventje?" Ze lachten allemaal om de hollebollegijs van het gezelschap. Els vermaakte zich zeer. Die eerste keer, dat ze kwam eten, hadden ze zo echt hun beste beentje voorgezet. Nu zag ze ze zoals ze waren. Ze zag Sjoerd veel te dik kaas snijden, waarover hij door Jancintha op de vingers werd getikt. Ze merkte ook dat Iris traag at, dat tere pop petje had wel bijzondere aandacht nodig. Maar Iris werd niet vergeten. „Lust jij soms liever een appel?" vroeg Erica en wees naar een mooie Jonathan. Iris blik klaarde op „Zal ik die dan es netjes voor je schillen?" Pier en Els zagen elkaar aan. Iris was het zorgenkindje, maar van allen. En ze merkte dat zelfs Sjoerd willig afstand deed van een extra portie, als Erica zei: „Iris heeft nog niets gehad." Met Roos in de keuken babbelde ze on gedwongen. „Ik vind het ook zo gezellig, dat ik niet alsmaar juffrouw De Jong hoef te zeggen," vertrouwde Roos haar toe. „Ik dacht zo vaak, zon tante zou je nou moe ten hebben." „Heb je geen tantes?" „Vader heeft alleen maar een broer en die woont in Frankrijk. En mijn moeder... moeders hele familie is weg. Auschwitz." Ze zei het zonder een zweem van drama tiek en pakte meteen een druipend bord uit de afwasbak. „U ziet, we konden er best één gebruiken." „Met al die grappen raak ik jou maar kwijt," mopperde Els. „Heeft u al een nieuwe?" „Ja, die komt volgende maand. Aardig kind ook. Lijkt me reuze handig." „Handiger dan ik." „Ja, handiger dan jij. Veel meer kantoor type dan jij." „Dus u... was niet tevreden over me?" „Prima. En jij was veel meer dan alleen maar mijn assistente. Maar daarop reken ik geen tweede keer. Ik zal het heel goed redden met dit meisje, maar ik zal het zonder jou moeten stellen." „Dat hoeft toch niet." „Nee, dat hoeft niet. Als je zo af en toe nog es komt." „Of als u zo af en toe nog es komt. U bent nu als tante geaccepteerd en dan zeg ik met vader: dat brengt verplichtingen mee." „Ik zou jullie allemaal niet graag weer uit het oog verliezen," zei Els, ijverig afdro gend. „U hoort bij de familie," vond Roos, „en als u komt, gaat iedere keer de vlag uit." „Kind wat vermoeiend. Maar zonder vlag kom ik ook wel, hoor. Ik moet trouwens weten, hoe jij het daarginds doet. Ben ik erg benieuwd naar." Van toen af werd haar tegenwoordigheid in den huize Heerema een vanzelfsprekende zaak. De kinderen legden soms zo beslag op haar, dat Roos meende er iets van te moeten zeggen. Maar als ze dan zag hoe Els geboeid toekeek hoe Iris haar kleuren koos, ernstig Jacintha Franse woordjes zat te overhoren en met Erica debatteerde over de juiste kleur van gordijnen voor een interieur, zweeg ze. Eenmaal zag Els Sjoerd diep teneergesla- gen door de gang lopen. „Wat is er loos, jong?" Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „D'r lukt niks van. Ik sla de hele boel in mekaar," zei hij verdrietig. „Wat sla je allemaal in elkaar?" Hij zag haar wantrouwend aan, trok haar toen aan haar arm mee de trap op. Op zijn kamertje was het een bende, maar op de tafel stond een homp klei. „Iris," zei ze verrast. Hij keek op. „Kunt u 't zien?" „Ja, best, maar ze is het nog niet hele maal." „Nee, het lijkt maar niks." Hij viel in zijn moedeloosheid terug. „Het valt ook niet mee, jong. Het gaat er niet alleen om of haar neus en mond goed zijn. Het gaat om de uitdrukking van haar gezicht." Ze wist welke uitdrukking Sjoerd probeerde te treffen. Als Iris, zo in zichzelf verzonken, kon zitten kijken. „Maar dan moet je de boel niet in mekaar trappen. Zo bereik je nooit wat. Gooi er natte doe ken over, laat het een paar dagen staan, je kijkt je er op dood anders. Als het je lukt, heb je iets goeds gemaakt, Sjoerd. Maar dat gaat niet één-twee-drie." Hij zag haar dankbaar aan. „Reuze idee". Later hoorde ze hem fluitend de trap afklotsen. Sjoerd met zijn praatjes en zijn drukte... en toch onder een hoedje te van gen. Ze glimlachte. Het was maar goed, dat zij er net was. HOOFDSTUK XIII. Het hoge woord. „Het is klaar," zei Pier Heerema. Els stond gespannen in het atelier. Het viel haar op, dat hij er teneergeslagen uit zag. Was het niet geworden, wat hij gewild had? Voorzichtig nam hij het doek rond het schilderij weg. Met de handen ineen gevouwen stond ze en keek. „Dat ben ik niet," zei ze zacht. „Geen mens kent zichzelf." Hij zei het knorrig. „Niemand ziet zijn eigen gezicht." Was zij dat? O ja, geen twijfel aan. Ieder een zou zeggen: dat is Els de Jong. Maar die uitdrukking op haar gezicht, die kende ze niet van zichzelf. „Zo ken ik mezelf niet," zei ze. „Zo kijk je," zei hij, „als je met Iris bezig bent." Ze merkte niet eens, dat hij haar tuto yeerde, het was haar volkomen normaal. Ze was er blij om ook. Dat gespannen- beleefde, dat gemeneer en gejuffrouw, paste helemaal niet in de sfeer van dit huis. Voor de kinderen was ze tante Els, voor hem nog altijd juffrouw De Jong. „Vind je het... wel goed?" vroeg hij aar zelend. „Goed," zei ze, „dat is het woord niet. Het is een openbaring voor me." En ze dacht: hoe moest deze man haar hebben doorgrond, om haar zó weer te geven. In de weinige ogenblikken waarin ze niet de geslaagde zakenvrouw was. Maar... ja wat? „Het lijkt of je er zelf niet blij mee bent," zei ze toen. „O," zei hij luchtig. „Het is geworden wat ik wilde. Ja, dat wel. En daar ben ik ook blii om, dat me dit is gelukt." Ze stond bevangen voor het schilderij. Onrustig, alsof hij iets naar boven gehaald had, dat ze diep begraven achtte. En daarin erkende ze zijn kunstenaarschap. Hij had geen portret geschilderd, maar een per soonlijkheid, een karakter. „Maar blij ben ik niet," vervolgde hij. „Want nu is het afgelopen. Het bezit van de zaak is het einde van 't vermaak. Het maken van dit sohilderij en alles wat er aan vastzat, ons praten samen. Jij hier in het ateleir, dat is voorbij." Ze zag hem niet aan. Ze hadden veel ge praat, want zo werkte hij het beste. En zo was haar gezicht het meest geanimeerd. Als ze zweeg, sloot zich dat gezicht toe, was ze op haar hoede, gereserveerd. En in dit portret was geen zweem van reserve en geslotenheid. Hij schoof een oude clubfauteuil naar haar toe. „Ga er bij zitten," zei hij, „kun je het beter bekijken." Werktuigelijk ging ze zitten. Hij bleef staan, geleund tegen het raamkozijn. „Els," zei hij. „Je vindt wel goed, dat ik Els zeg? Voor de kinderen ben je tante Els, voor mij alleen juffrouw De Jong, omdat ik zo'n stijve hark ben." „Net als ik," lachte ze. „Misschien net als jij," zei hij voorzichtig. „Misschien, want ik weet wel waarom ik altijd zo akelig beleefd ben gebleven. Ik was bang, maar het hielp niet." „Bang? Waarvoor? Voor mij?" Ze lachte, maar alleen omdat ze de ernst op zijn gezicht niet wilde zien. „Het hielp niet." Ging hij voort, alsof ze niets gezegd had. „En daarom is het maar goed, dat het werk klaar is." „Je spreekt in raadsels," zei ze. Maar haar stem klonk nerveus. „Het is als je weggaat, zie je," zei hij moeilijk. „Dan is het net of de zon weg trekt. Nee, ik ben niet poëtisch. Ik weet het precies wat er gebeurt, als jij weggaat. En daarom is het misschien maar beter, dat je nu weggaat... en wegblijft." Ze begreep hem, maar vluchtte in een houding van onbegrip. „Wegblijft?" zei ze en toen opeens: „En de kinderen dan?" „Ja," zei hij langzaam, „en de kinderen dan? Maar ik zie geen andere weg." „Waarom wil je mij weg hebben. Pier?" „Omdat ik je niet houden kan." Ze staarde op haar handen, krampachtig ineengestrengeld in haar schoot, de knok kels wit. Ze zwegen allebei, lange tijd. Hij was de eerste die de stilte verbrak. „Ik hoef jou niet méér te zeggen, Els. Jij verstaat me zo ellendig goed." Hij lachte schor. „Snap je het nu?" Ze knikte zwijgend, zonder hem aan te zien. „Misschien val ik je verschrikkelijk tegen. Je weet hoe ik van mijn vrouw hield. Kan een man dat vergeten? Nee, dat kan hij niet vergeten. Dat vergeet ik nooit, dat is in m'n hart geschroeid. Maar dan komt er iemand en die is heel anders, heel anders. Maar het is er weer, dat gevoel dat je met iemand samen bent, iemand die je begrijpt, iemand waar je mee praten kunt en zwijgen kunt. Dan kijk je naar je jon gens, die allemaal even gek waren op hun moeder. En dan weet je, dat er maar één is, die het kan proberen, ze dat gemis te vergoeden, omdat die daar al mee be gonnen is. Els, ik heb je bezig gezien met Iris. Ik weet, dat je Sjoerd om je vinger kunt winden. Roos, die lieverd, heeft van het begin haar mond vol over je gehad. Roos is het, die gezegd heeft: na moeder hou ik het meest van haar. Wist je dat?" Ze knikte, durfde hem niet aanzien. „Maar wat ben ik?" zei hij. „Een arme broodschilder, die maar met moeite aan de kost komt. Een rare vent, een onpraktische vent." „Hou je mond," zei ze opeens. „Hoe durf je dat te zeggen na wat je daar gemaakt hebt?" „Ja," zei hij, „dat daar... je had gelijk toen je vroeg: ben ik dat? Jij bent het, zoals ik jou zie. Zoals ik je onderga. Dat weet je, daarom stond je zo te kijken. Je bent ervan geschrokken. Zeg eerlijk, Els, is het niet zo?" „Ja," zei ze zacht en nu zag ze hem aan. „Ik ben ervan geschrokken, want ik begreep het." Ze bleef hem aanzien, want zo kende ze hem nog niet. Wat kan een lelijke man soms wonder aantrekkelijk zijn, dacht ze. „Zie je?" Hij greep zich vast aan het raam. „Begrijp je het nu? Jij ziet het en je weet het. Wanneer ontmoet je zo iemand? Hoe kun je zo iemand weer laten gaan?" „En je wou me laten gaan." Hij stond een ogenblik verward. „Je wou me toch laten gaan?" zei ze glimlachend. „Of meende je dat niet?" „Els," smeekte hij, „speel niet met me. Kwel me niet. Je weet het best. Als het aan mij lag, liet ik je nooit meer gaan. Maar het kan niet." „Nee," zei ze langzaam, „zo'n lelijke, on praktische, rare vent, die de mensen die hij graag houden wil, de deur uitgooit. Dat neemt geen vrouw, Pier." „Zeg," zei hij en deed een stap voor waarts. „Els, maak het me niet zo moeilijk. Met jou kreeg het leven weer zin, kreeg ik weer moed, werd het gezellig in huis, voelde ik me voor het eerst niet meer alleen. Het is stom van me om dit alles te zeggen, maar ik kan het niet verzwijgen." Ze stond op en kwam naar hem toe. „Je had gerust kunnen zwijgen," zei ze, „want zonder dat je sprak, wist ik het wel. Het overvalt me niet, als je dat soms dacht. Jij kent mij, dat blijkt wel." Ze maakte een beweging naar het portret. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED WANDELSPORT Nachttocht Bergen op Zoom Vlissingen. Dagtocht Hansweert Vlissingen. Op zaterdag 12 juni 1982 organiseert de w.s.v. De Vrolijke Tippelaars uit Vlis singen voor de 12e maal haar traditionele nachttocht Bergen op Zoom Vlissingen, 75 km. En op zondag 13 juni 1982 haar dag tocht Hansweert Vlissingen, 45 km. Start: Bergen op Zoom, zaterdagavond 24.00 uur vanaf café De Raayberg, Ant werpsestraat 267, Bergen op Zoom. Start: Hansweert, zondagmorgen 05.30 uur vanaf café Thalia, Schoolstraat 2, Hansweert. Beide tochten staan onder auspiciën van de K.N.V.B.v.L.O., kring West-Brabant/ Zeeland. Voor de nachttocht geldt een minimum leeftijd van 16 jaar. Voor de dagtocht geldt een minimum leeftijd van 14 jaar. Een sportkeuring wordt aanbevolen. On- getrainden en niet geroutineerde wande laars wordt geadviseerd niet op de langste afstand te starten. De medische verzorging is als van ouds weer in handen van de E.H.B.O., afdeling Vlissingen. De aankomst te Vlissingen is bij het clubhuis Zeeland Sport aan het Basken- burgplein. Tussen circa 12.00 uur en 13.00 uur zullen daar de eerste wandelaars ar riveren. Voor inschrijving en nadere inlichtingen bij het secretariaat: mw. A. Meerman- Haarboseh, Westerzicht 90, telefoon 01184 - 6 47 53. TIPS Slagroom wordt vlugger stijf indien geklopt zonder voorafgaande toevoeging van suiker. Ook een elektrische klok moet geregeld schoongemaakt en gesmeerd worden. Dit kunt u he.el eenvoudig zelf doen, door het motortje uit de ombouw te halen en in zijn geheel in een badje van benzine (liefst wasbenzine) en 10% naaimachine-olie te dompelen. (Denk om vuur). VOETBAL Zaterdag 5 juni: 3e „G. D. de Smit"-toernooi te Wissenkerke voor B-junioren. Deelnemende elftallen zijn: Dilettant (Krimpen a/d Lek); Duiveland (Oosterland); Hoek, Kloetinge, Patrijzen ('s Heerenhoek), Walcheren (Vlissingen), Flakkee (Middelharnis), Mevo (Zierikzee), Oostkapelle, Seolto (Zevenbergen), Wemel- dinge en Wissenkerke. Aanvang 9.30 uur. Kats (oud) Kats: Aanvang 14.30 uur. BADMINTON Vrijdag 4 juni: Jeugdontspanningsavond van Wissenkerke in de gymzaal, aanvang 19.00 uur. Kruiswoordpuzzel no. 779 Horizontaal: 1. voortbrengsel - 6. overbrug ging van een weg - 11. pausennaam - 12. nieuw (in samenstellingen) - 13. water plantje - 14. loot - 16. pret - 18. boom 19. metselspecie - 20. boom - 22. deel van een trap - 24. jongensnaam - 26. uitbouw 28. interest - 29. geheimschrift - 30. dich terbij - 32. rustteken - 33. water in Enge land - 34. balletje papier - 37. richting 39. stip - 42. 'half - 43. sas - 44. zijrivier van de Donau - 45. titel - 46. geleerd 49. soort groet - 51. aanhaling - 54. een zekere - 55., leeftijd (Fr.) - 56. windrichting (afk.) - 58. voetbalvereniging - 59. her kauwer - 60. melkwol - 61. zoogdier. Verticaal: 1. kunststof - 2. opstootje - 3. deel van het hoofd - 4. melkklier - 5. niet goed doorbakken - 6. gemeen - 7. gehoor zaal - 8. org. der Verenigde Naties (afk.) 9. klein vertrek - 10. soort loterij - 15. plaats in België - 17. stapel hooi - 19. breekbare - 21. steenmassa - 23. gelofte 25. afslagplaats bij het golfspel - 27. com municatiemiddel - 28. serie - 31. boom 34. zoetwatervis - 35. familielid - 36. deel van een tuin - 37. slingerplant - 38. reptiel 39. deel van de hand - 40. deel van Amerika 41. trommelslager - 47. luizeëi - 48. deel van Brabant - 49. vogel - 50. een weinig 52. gravin van Holland - 53. elektr. geladen deeltje - 56. vreemde munt - 57. ontkenning. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 778 Horizontaal: 1. sec - 4. Brussel - 10. wig 13. ozon - 15. ulaan - 16. Eede - 17. Ka- merik - 19. stalles - 21. up - 22. on 24. eb - 25. dm - 27. li - 29. erker - 32. na 34. opera - 37. snaar - 39. rex - 40. treuren 42. dam - 43. tp - 44. nl - 45. rib - 46. ek 47. ro - 48. iep - 50. adelaar - 51. ode 52. ereis - 54. tweed - 56. 11 - 57. Adorp 60. Is - 61. dg - 62. sg - 63. os - 65. tl 67. oorzaak - 70. terreur - 73. prik - 74. motet - 76. aria - 77. aam - 78. uiterst 79. set. Verticaal: 1. sok - 2. Ezau - 3. complex 5. ruine - 6. ulk - 7. sa - 8. sas - 9. enter 10. weldaad - 11; idem - 12. ges - 14. ne 16. el - 18. ro - 20. Ab - 23. ik - 26. portiek - 28. ir - 30. roerend - 31. eerbaar 32. nn - 33. armoede - 35. peper - 36. atlas - 37. snert - 38. aarde - 41. uil - 49. pelgrim - 51. oesters - 53. il - 55. wl 57. agami - 58. of - 59. poets - 61. Dora 62. sa - 64. sr - 66. luie - 67. opa - 68. zk 69. kot - 70. ter - 71. ra - 72. rat - 75. te.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1