NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodellco bv „Trouwen kan altijd nog" QD SPORTAGENDA Zeeland Magazine? door Tom Lodewijk No. 4017 Vrijdag 21 mei 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Zou zij niet iets kunnen doen om in ieder geval Roos vooruit te helpen? Ze zou haar dan wel missen, op kantoor. Anderzijds hield ze toch geregeld kontakt met de hele Heerema-bende, zoals ze ze in gedachten noemde. Ze lag nog lang wakker, maar uitein delijk vormde ze een plan. En glimlachend sliep ze in. HOOFDSTUK XII. Het portret. „In vind het geweldig," zei Sjoerd Heere- ma. „Maar nee, het kan toch niet." Hij zat aan een tafeltje in het restaurant tegenover Els de Jong. Ze had hem opge beld. Ze wou even praten over die reclame. Nu, daar was niet zo veel over te zeggen. Eigenlijk was het allemaal een smoes ge weest, bedacht ze, om hem eens even onder vier ogen te krijgen. En toen was ze met haar plan voor de dag gekomen. Zij wilde voor Roos de studie aan de academie be talen. „U gelooft toch ook, nietwaar, dat ze talent genoeg heeft?" „O, als het gekund had, had ze van mij sofort naar de Academie mogen gaan. Maar tja." Hij spreidde met een hulpeloos gebaar de handen uit. „U weet hoe het is. Ik moet zeggen, het wordt al beter. Ik begin er weer meer moed op te krijgen en meer zin in het werk. Die serie loopt reuze leuk. Heb ik plezier in. Dat wordt goed, zult u zien. Maar de situatie thuis is vaak een rem. En het zit me zo dwars, dat dat lieve kind zich opoffert. U weet zelf hoe ze is." „Roos is een schat," zei Els. „Ze klaagt nooit." „Ze heeft het ook bijzonder getroffen. Ik moet er niet aan denken dat dat kind ge woon op een kantoor zou moeten zitten tikken. Ze zou wegkwijnen." „Die kans zat er in, maar waarom vindt u dat het niet kan?" Hij staarde somber broedend voor zich uit. „Zal ik het u eens zeggen, meneer Hee- rema? U moet niet boos worden, als ik eerlijk mijn mening zeg?" „Ik zal op u nooit boos worden," zei hij glimlachend. „Het kwetst uw gevoel van eigenwaarde dat u zelf uw kind niet kunt geven wat u haar graag zoudt willen geven. En u bent te trots om hulp van een ander te aan vaarden." Hij ging recht zitten, keek haar aan, alsof h'; daar fel tegenop wilde komen. Toen zakte hij weer terug in zijn stoel. „Ik wil ook eerlijk zijn," zei hij. „Misschien hebt u wel gelijk. Ik zou het zo graag helemaal zelf redden." „U staat voor een te zware opgave. Het is Roos niet alleen. U hebt toch een geweldig voorrecht, al uw kinderen zijn artistiek be gaafd. En ze moeten hun aanleg volgen. Maar dat stelt u, op het ogenblik nog," zei ze nadrukkelijk, „voor grote problemen. Waarom zou ik dan niet bijspringen?" „Ja," herhaalde hij. „Waarom zou u bij springen?" „Omdat," zei ze aarzelend, „in de eerste plaats omdat ik erg veel van Roos houd. Dat hebt u wel gemerkt. En daarbij omdat ik het slecht hebben kan, dat u in uw werk wordt geremd door al die zorgen. Meneer Heerema, allerlei mensen steken geld in dingen die er niet op aankomen, in fabrie ken, in maatschappijen. Wie steekt er nog geld in de kunst? En die hebben we in onze maatschappij zo hard nodig. U begrijpt toch Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift ijwt actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel In 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE wel dat het voor mij een véél grotere vol doening zou zijn, als ik misschien na jaren, het werk van Roos Heerema op een ten toonstelling zou zien hangen, dan dat ik weer zóveel geld heb verdiend met aan delen in dit of dat? Ik verdien een pracht salaris, ik heb een heleboel gespaard en goed zakelijlk belegd, altijd goede adviseurs gehad. Wilt u een ouwe potter van me maken? Een suikertante voor de neefjes en nichtjes?" Hij lachte. „U weet uw nummer goed te verkopen. U geeft mij de schuld als u straks miljonair bent!" „Nu, zo ver zal het wel nooit komen. Maar denk u es in, als Roos straks haar aanleg kan volgen. Het zou haar gelukkig maken, maar u toch niet minder?" „O zeker," zei hij verlangend. „Ik moet er niet aan denken, die lieve meid. Ik gun het haar zo van harte." „Stap dan toch over die malle trots heen. En als u het helemaal zakelijk wilt zien. Ze mag het me in natura terugbetalen. Met haar eigen werk, als dat nou helemaal moet." Hij weifelde en ze maakte daarvan ge bruik. „U moet het haar zelf zeggen. U moet niet zeggen dat het van mij komt. Misschien komt ze daar later achter. Dat hindert niet." Hij zag haar aan, schudde het hoofd. „Wat bent u toch voor iemand?" Ze kleurde. „De dochter van mijn vader misschien," zei ze zacht. „Die zou gezegd hebben: reuze-idee, Els. Wat heb je aan geld?" „En u bent zo'n zakenvrouw." „Ja, maar ik weet verschil tussen middel en doel. Ik werk om te leven, ik leef niet om te werken. Als je geld verdient moet je er wat mee doen en dan geloof ik dat het beste wat je doen kunt is, andere mensen gelukkig maken. Niet door het uit te strooien, maar door het op de juiste wijze te besteden." Ze zag dat hij een besluit nam. „Ik wil het doen, maar op één voor waarde." „En dat is?" „Dat ik, bij wijze van dankbetuiging, als rente laten we zeggen, uw portret mag schilderen. Zoals u zoéven keek. toen u dat zei over andere mensen gelukkig maken. Zó, dacht ik, wou ik u schilderen. Eigenlijk heeft het met dit alles niets te maken. Ik schilder mensen, die ik graag schilderen wil." Els dacht na. „Goed," zei ze, „eigenlijk: reuze leuk." En ze dacht: dan zie ik meteen de kinderen nog weeren Roos. Dat eergevoel van mannen, dacht ze. Meteen daar weer een levenskwestie van te maken. Waarom zou zij Roos niet mogen helpen? En nu moest en zou hij iets terugdoen. Nu was de zaak aan kant. Ze vertelde er niets van tegen Roel, toen hij haar die zaterdagmiddag kwam halen om samen een autotocht te maken. Liever had ze het gedaan in haar eigen Saabje. Ze voelde zich in de grote Mercedes zo opgeprikt en daarbij reed ze liever zelf. Want ze reed nu eenmaal in gedachten altijd mee. Ze keek terzijde naar Roel's profiel. Hij zat daar zo rustig en zelfbewust achter het stuur. De bekwame bedrijfsleider, de solide zakenman en toch tegenover haar vol per soonlijke attenties. Want attent was hij. Opvallend hoe gauw hij haar voorkeuren en antipathieën kende, hoe hij precies wist welk soort restaurants zij prefereerde en waar ze dan wilde zitten. Meteen al haar merk sigaretten in zijn koker had, begreep dat ze liever langs secundaire wegen reed, dan voort te stuiven langs de autobaan. Hij was ook geen kletskous, had vooral op zaken een heldere kijk en ze beleefde een heel bijzonder genoegen door met hem te praten over dingen die ook haar zakelijk interesseerden. Ze vond hem een beetje conservatief, maar voor alles integer, be trouwbaar, solide. (Wordt vervolgd) "OOSTERSCHELDE. NAAR EEN NIEUW EVENWICHT"-FOLDER VAN DE PROVINCIE ZEELAND „Oosterschelde, naar een nieuw even wicht", zo luidt de titel van een groot for maat folder, die in woord en beeld de flora en fauna van deze unieke zee-arm beschrijft. Uitgangspunt van de folder is de beslis sing de Oosterschelde zout te laten met behoud van eb en vloed. Voorop staan de belangen van het milieu, gevolgd door de visserij en de recreatie en andere belangen (bijvoorbeeld scheepvaart). In het kort worden de verschillende mi lieutypen van de Oosterschelde beschreven: het water zelf; de slikken en platen; de schorren en binnendijkse natuurgebieden, zo als de inlagen. De „bewoners" van de Oos terschelde komen ook aan bod: hoe ziet een voedselketen eruit; welke vogels zijn er en wat is hun gedrag; hoe uniek zijn de schorreplanten? De folder geeft vervolgens een antwoord op de vraag hoe de mens volop kan ge nieten in de Oosterschelde en hij tegelijker tijd het planten- en dierenleven zo min mogelijk verstoort. Er worden aanwijzingen gegeven hoe om te springen met afval; welke afstand men moet bewaren ten op zichte van concentraties vogels; wat boot- bezitters wel en niet moeten doen en hoe wormenspitters de schade zoveel mogelijk kunnen beperken. Er wordt ook een hand vol tips voor „vogelvriendelijk recreëren" gegeven. De folder is uitgegeven door de provincie Zeeland, op initiatief van de stuurgroep Oosterschelde. (In deze groep werken het rijk, de provincie Zeeland, gemeenten en waterschappen samen om te komen tot een gezamenlijke visie op het gebied). Bij de samenstelling zijn de afdeling milieu en inrichting van de Deltadienst en het bureau voorlichting van de provincie Zeeland nauw betrokken geweest. De uitgave is mogelijk gemaakt door een subsidie van CRM. De oplage bedraagt 30.000 exemplaren, die in ruime mate zijn gedistribueerd over recreatiepunten rondom de Oosterschelde. Eventuele meerdere folders zijn verkrijg baar bij het bureau voorlichting van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, Telefoon 01180- 27351, toestel 124 of 226. EHBO-CURSUSSEN IN KORTGENE De E.H.B.O.-afdeling Kortgene heeft dit voorjaar een cursus hartreanimatie georga niseerd voor zijn leden en voor de leden van de afdeling Colijnsplaat. Op 5 maart zijn 12 leden voor hun examen geslaagd, t.w. mevr. C. Brinkman - van Dongen, dhr. J. H. Dalebout, mevr. A. W. Huissoon - van Dongen, de heren I. I. en J. W. Koole, dhr. P. van Oeveren, dhr. L. C. Speelman en mevr. W. Visch - Goedbloed; allen uit Kortgene. Dhr. F. Janse en mevr. A. Schip pers-van Oeveren uit Kats en dhr. L. Priester uit Wissenkerke. Op 14 mei slaagden 10 leden, t.w. dhr. G. J. Brinkman, mevr. M. P. de Fouw - de Haze, mevr. C. Antonisse - Geelhoed, mej. M. C. Boot, mej. J. P. de Waal, mej. J. M. T. Verhage, mevr. A. C. de Wee - Zuidweg en mej. P. S. v/d Yerssel, allen uit Kortgene. Mej. G. de Neef uit Wissenkerke en mevr. E. A. van der Maas - Cornelisse uit Kats. De instruktie was in handen van dokter J. A. Kersseboom uit Kortgene, die ook de examens heeft afgenomen. De organisatie was in handen van de voorzitter van de afdeling Kortgene, dhr. L. M. Huissoon. Medio november wil de organisatie ook een cursus hartreanimatie gaan geven voor niet-EHBO-ers, als er genoeg belangstelling bestaat bij de inwoners van de gemeente Kortgene. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Eoernay op 15 mei. Deelname 434 duiven. 1 A. Abrahamse 10.12.13 282.686 355.1 2 H. C. Verburg en zn 17.48 282.755 351.9 3 J. J. Verwei 19.28 283.105 348.7 4 K. Filius 22.44 282.666 345.5 5 H. J. van der Moere 22.40 281.568 342.3 6 L. de Fouw en zn. 21.22 279.481 339.1 7 S. M. Branderhorst 23.23 282.044 335.9 8 H. J. van der Moere 23.03 2 332.7 9 P. de Waal en zn. 26.15 284.179 329.5 10 L. de Fouw en zn. 22.43 2 326.3 VOETBAL Zaterdag 22 mei: Kats 1 Bevelanders 1 (14.30 uur). Toernooi van F-pupillen te Kamperland. Deelnemende elftallen: Colijnsplaat, Dom burg, Veere en Bevelanders. Aanvang 9.30 uur; prijsuitreiking 12.00 uur. Toernooi van tweede en derde elftallen te Kamperland. Deelnemende elftallen: Brou wershaven 2 en 3; Apollo 2; Kruiningen 2 en 3; Bevelanders 2 en 3 en VCK 3. Aanvang 13.00 uur; einde 17.00 uur. „Onder de Molen"-toernooi op het sport veld te Wissenkerke. Deelnemende ploegen: AZVV 3 en 4; Bruse Boys 2 en 3; Kloe- tinge 4 en 5; Tern. Boys 3 en 5; Wemel- dinge 3 en 4; Wissenkerke 2 en 3. Aanvang om 10.00 uur. BADMINTON Vrijdag 21 mei: Herencomp.: Wissenkerke Terneuzen. Aanvang 19.00 uur. Zaterdag 22 mei: Deelname van Wissenkerke aan jeugd- en seniorentoernooi Backhand te 's-Graven- polder van 9.00 tot plm. 17.00 uur. Dinsdag 25 mei: Herencomp.: Terneuzen Wissenkerke Aanvang 19.30 uur. Damescomp.: Wissenkerke Netwerk. Aanvang 20.30 uur. LEERMARKT IN DE VEILING HALLEN TE GOES Op zaterdag 29 mei wordt voor de tweede keer de leermarkt gehouden. Dit gebeurt in de veilinghallen in Goes. De markt duurt van 9 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. Er zijn steeds meer mensen die besluiten weer wat te gaan leren. Ze hebben daar verschillende redenen voor. De vrije tijd Kruiswoordpuzzel no. 777 Horizontaal: 1. rapport - 7. onkreukbaar 13. een zekere - 14. muskietennet - 16. op de wijze van - 17. vulkaan - 19. brandverf 20. gevaarlijke plek in zee - 21. mak - 23. meisjesnaam - 24. soort onderwijs (afk.) (oud) - 25. gesloten - 27. getij - 28. bolgewas 29. voor - 31. pers. vnw. - 32. hetzelfde (afk.) - 33. geheel van bouwlanden - 35. toets alleen (afk.) - 37. slede - 38. toestand van rust - 39{ ijzeroxide - 41. insekt - 42. meisjesnaam - 43. inhoudsmaat (afk.) - 45. gelaatsuitdrukking - 47. tropische vetplant 50. Fr. onbep. vnw. - 52. de dato (afk.) 53. metaal - 55. spil - 56. Chinese maat 57. strik - 59. en naderen (afk.) - 60. de jongere (afk.) - 61. waterplantje - 62. voor zetsel - 64. geluidsnabootsing - 66. onvrucht baar - 68. deel van de dag - 70. deel van een kledingstuk - 72. kleur - 74. aanzien 75. georg. geweldpleging - 77. onbep. vnw. 78. reptiel - 79. dapper. Horizontaal: 1. nar - 3. spelonk - 8. vlo 11. el - 13. uk - 14. Po - 16. eo - 17. regent 21. nestor - 24. als - 25. gok - 27. Est 28. er - 30. griep - 32. oa - 33. nis - 35. sri 36. rot - 38. tra - 39. sandaal - 40. kroniek 41. plataan - 45. minzaam - 49. rak - 50. cao - 51. eer - 52. nto - 53. of - 55. teder 58. en - 59. aam - 61. nor - 62. don 64. ekster - 67. mimosa - 69. sa - 70. ut 72. pi - 73. li - 74. tno - 75. sieraad - 76. dan neemt toe, men wil diploma's halen, of men vindt dat leren gewoon leuk is om te doen. Maar het is niet altijd eenvoudig om een geschikte cursus te vinden. Soms wordt de zelfde cursus wel door tien verschillende in stellingen aangeboden. Dan komt men met vragen te zitten als: waar kan ik terecht, welke is de beste, wat zijn de kosten, waar wordt de cursus gegeven, wat wordt er van me verlangd, enzovoort. Vergelijken is dan nuttig. Om dat vergelijken mogelijk te maken, wordt er een leermarkt gehouden. Op deze leermarkt zijn ongeveer dertig instellingen die zich bezighouden met onderwijs voor volwassenen vertegenwoordigd. Ze bieden zeer uiteenlopende cursussen aan. Van tui nieren tot Spaans voor gevorderden en van metselen tot een complete HAVO-opleiding. Verder zijn er zo'n veertig instellingen aan wezig die schriftelijk onderwijs verzorgen. Op de leermarkt is het mogelijk uitgebreide studie-gidsen te krijgen en lespakketten in te zien. Veel instellingen presenteren zich door middel van folders, dia's, video, cursus materiaal, enzovoort. Behalve het inwinnen van informatie, is het op de leermarkt ook mogelijk zich op te geven voor een cursus. Tegelijk met de leermarkt verschijnt de leergids in een herziene versie. „Leermoge lijkheden voor volwassenen" heet de gids. In die gids staan alle deelnemende instel lingen, maar ook instellingen die niet mee doen aan de markt. De gids verschijnt in een oplage van 5.000 stuks en kost maar 50 cent. De gids is in het verleden een handig hulpmiddel gebleken bij het zoeken naar een cursus of opleiding. De leermarkt wordt georganiseerd in sa menwerking met de Snuffelmarkt. Bezoekers kunnen dus twee vliegen in één klap slaan. De organisatie van de leermarkt is in han den van de Stichting Regionaal Educatief Centrum De Bevelanden. Zij, die de leer markt niet kunnen bezoeken, kunnen bij die Stichting altijd terecht voor informatie over leren voor volwassenen. Stichting R.E.C. De Bevelanden is geves tigd aan de Singelstraat 7 in Goes (naast de bioscoop), Telefoon 01100-20547 of 20913. Verticaal: 1. telwoord - 2. loot - 3. interest 4. maanstand (afk.) - 5. Eng. bier - 6. sport- term - 7. uitheemse vogel - 8. zandheuvel 9. voorzetsel - 10. gang van een paard - 11. bijb. naam - 12. verslag - 15. fijn maken 18. water in Brabant - 20. inhoudsmaat (afk.) - 22. erbarmen - 24. logisch volgend 26. in orde - 30. rondhout - 32. titel (afk.) 33. rangtelwoord - 34. tap - 36. vaartuig (afk.) - 38. zuidvrucht - 40. Eng. lidwoord 44. mil. rang - 46. eerwaarde heer (Lat. afk.) - 48. deel van Amerika (afk.) - 49. kleurstof in de huid - 51. bijwoord - 54. kostbare stof - 56. laatstleden (afk.) - 58. nauwe straat - 61. geur - 63. voegwoord 64. losse naad - 65. precies - 67. goud (Fr.) 69. vreemde munt - 70. meisjesnaam - 71. tweetal - 73. zee (Eng.) - 75. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 76. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.). Verticaal: 1. nergens - 2. ale - 4. put 5. ek - 6. op - 7. non - 9. Leo - 10. oorzaak 12. melk - 15. esse - 18. ga - 19. ns - 20. ooi 22. Ee - 23. tt - 25. gril - 26. kerk - 29. Ria 30. granaat - 31. portier - 32. ore - 34. snaak - 35. sa - 37. To - 38. tiran - 41. protest - 42. laf - 43. ac - 44. noen - 45. meer - 46. nr - 47. Ate - 48. mondain - 54. rats - 56. dok - 57. Rome - 59. as - 60. me 62. di - 63. no - 65. kan - 66. rui - 67. Mia 68. sla - 71. te - 72. pa. VOOR KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED Oplossing kruiswoordpuzzel no 776

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1