5d KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Officiële opening gemeentehuis Kortgene DE mi HOLLANDSE MOLEN Sturm en Dekker A S W» 5' SS ix -.1%-ï V. v' Het verhaal van deze week, beste vrienden, gaat over een oud inwoner van Noord-Beveland. Een bekende inwoner mag gerust gezegd worden. Heeft vroeger veel voor de sport in Kortgene gedaan en is ook veel in het verenigingsleven werkzaam geweest. Wat misschien velen niet weten, maar de ouderen beslist wel, is dat deze bekende Peelander ook nog het ambt van gemeente ontvanger heeft vervuld. Over dit laatste gaat het verhaal deze week. De kouwe viengers van de Heméénte-ontvanger. Ie oor van de weke tachentug jaer, hin jonge veint mi, voorwaer. 11 Een rasechte Noord-Bevelander, bekend as hin ander. Vroeher dee tun in zaed en sigorei, 11 mè da's a lank voorbij. Z'n zaeken dee tun op Heersdiek, 't was di wi of tun de handel miek. Wan ik kan julder belove, 't kwam oal uut de Stove. Ok dee tun nog wat anders in z'n jonge tied; vele wete dat, meschien andere niet. Ni-je ie was hin behanger, mè heméénte-ontvanger. Ie trok van't éne durp nae't oare en ontvieng de centen van Joap, Wullum en Soare. Zeumer en winter most dat hebeure, di most je toen nie over zeure. A oa tut zeven hraeden hevrore, I ontvange mos'ter oare. Zö kwam tun ók op Kas, mè di was ut toch wat kras. I De kachel in't lokaaltje wouw nie an, di zat um mee kouwe viengers dan. i Ie dee nie alléén van de kouwe verekke, mè dat kreng wouw ók nie trekke. I Blauw van de róók zag ut in dat kot, 1 ie docht, da's mien toch te zot. Zö pakte um penne en pepier en schreef zö alhier: „Ik ben hiernaast bij Dingeman, daar is de kachel an. Zo kan het niet langer, de gemeente-ontvanger." Bie Dingeman was wermte henoeg, want dat was de kroeg. Een heméénte-ontvanger, zó was ter mè één, dat is Leo van Damme uut Kertjéén. In z'n arte nog Noord-Bevelander mee Peelandse kolder. Hefeliciteerd, di in de Erasmusflat, in de Hoese polder. Dit was dan een kleine ode aan een man, die veel heeft betekend in de gemeenschap van Kortgene, beste vrienden, maar ontvangen doet hij nog: Een man, een duuzendpööt heliek, bekend van Ströödurp tot Heersdiek. Da's Leo van Damme. Ie is noe ontvanger, oe vin je dat, a jaeren in de Erasmusflat. i CeeBee. In het dorpshuis „De Pompweie" te Kort gene werd op vrijdag 7 mei j.l. het uit gebreide en verbouwde gemeentehuis van Kortgene officieel opnieuw in gebruik ge nomen. De secretaris van Kortgene, dhr. M. Meesen, verwelkomde bestuurders en cud-bestuurders van de eigen gemeente en van naburige gemeenten. Hij nodigde dhr. J. D. Poley, van het architektenbureau Rot huizen en 't Hooft, die het gemeentehuis 'heeft verbouwd, uit om de sleutel van het gebouw aan de burgemeester te overhan digen. De heer Poley memoreerde, dat het ver bouwen niet geruisloos is gegaan, maar hij was het secretariepersoneel erg dankbaar dat ze de ongemakkelijke werkomstandig heden tijdens de bouw hebben aanvaard. Hierna gaf hij de sleutel aan de burge meester en bood hem de Encyclopedie van Zeeland aan. De burgemeester, dhr. J. L. D. van der Linde, herinnerde aan de schermutselingen die achter de schermen zijn gevoerd om tot verbouw te komen. Voor het publiek is geld uitgeven voor een dergelijk objekt ook niet populair. Hij bracht ook in herinnering dat op 1 april 1941 de gemeenten Colijns- plaat, Kortgene en Kats zijn samengevoegd. Velen waren daar niet blij mee en er zijn er nog die dat ongedaan willen maken. Ook memoreerde hij dat op 31 januari 1953 het nieuw gebouwde gemeentehuis in gebruik is genomen en dat de dag daarop het water ca. 2 meter hoog in het gebouw stond. Dit gebouw, dat 12.500,— had gekost, had grote schade opgelopen. Na deze ramp heeft er een grote ontwikkeling in deze gemeente plaatsgevonden. Op recreatief gebied is er veel gebeurd en ook de ontwikkelingen op de haven van Colijnsplaat waren het gevolg van de Deltawerken. Verder vond hij het vreemd, dat de beide Noord-Bevelandse gemeenten niet zijn sa mengevoegd, toen de herindeling van vele gemeenten plaatsvond in Zeeland. Tenslotte dankte hij de familie Verburg, de vroegere buren, voor de medewerking bij de aankoop van hun woning. Daardoor is de gemeente in staat gesteld om tot de bouw van een representatief gemeentehuis over te gaan. Hij bood mevr. Verburg bloemen aan. Door de verbouw, die met achterstallig onderhoud ƒ750.000,— heeft gekost, is het mogelijk geworden dat de werkomstandig heden voor het personeel enorm zijn ver beterd. Ook is het aantrekkelijk voor het publiek, dat het niet meer nodig is voor alles aan het loket te bespreken. Nadat hij de aannemersfirma Slotema en de onder aannemers had bedankt, sprak hij waarde rende woorden aan het adres van de schoon maakster mevr. Korsuize - de Fouw en aan de gemeentebode, dhr. Th. de Fouw. Onder zeer moeilijke omstandigheden hebben ze moeten werken om de zaak enigszins schoon te houden. Voor hen waren er ook bloemen en geschenken. Hij sprak verder de hoop uit, dat be stuurders en ambtenaren er in zullen slagen hun bijdrage te geven aan de groei en bloei van de mooie gemeente Kortgene. Hierna sprak het raadslid, dhr. M. de Smit, er zijn vreugde over uit, dat na veel gepraat en gezoek een praktische oplossing is gevonden. Het is een gebouw dat vrien delijkheid uitstraalt en dat is vooral voor hen die er hun dagtaak in hebben van groot belang. De burgemeester van Borsele, drs. G. C. G. van den Heuvel, wees er op dat het huis der gemeente een gebouw is voor de hele gemeentelijke samenleving. Het heeft een belangrijke funktie en als een jong paartje trouwt, is het prettig om dit te doen in een vriendelijk gemeentehuis. Namens de regio sprak hij gelukwensen uit en hij hoopte dat iedereen die zijn werk hierin moet verrichten, dit met genoegen zal doen. Dhr. M. Meesen, die namens het personeel sprak, was bijzonder blij met dit verbouwde gemeentehuis. Een goede ruimte is nood zakelijk om goed werk te kunnen leveren. Hij haalde op humoristische wijze aan hoe in het verleden een ambtenaar van de bur gerlijke stand de trouwplechtigheden moest verrichten. Nu is het verplicht om in het gemeentehuis te trouwen. In het verleden moest echter de ambtenaar met de attri buten per fiets naar de andere dorpen om de bruidsparen te huwen. Ook het zitting houden, door de ge meente-ontvanger op de bij de gemeente behorende dorpen leverde soms problemen op. Zo vond de gemeente-ontvanger, dhr. L. D. van Damme, het lokaal waarin hij op Kats indertijd zitting hield, zo koud, dat hij verhuisde naar het café tegenover zijn „kantoor". Hij bevestigde een vel papier op de deur en schreef daarop: „Ik zit bij Dingeman, „want daar is de kachel an. Zo kon het niet langer, de gemeente-ontvanger." Verder zei dhr. Meesen, dat 3 burgemees ters op de plannen voor betere outillage van het gemeentehuis hebben gestudeerd. Er is veel over gepraat, maar nu zijn vele wensen vervuld. Wel vond hij het een gemis, dat er voor de ambtenaren, die woonachtig zijn in een andere gemeente, geen soort kantine is waarin ze tijdens schafturen kun nen vertoeven. Nadat hij de raad dank had gebracht voor het beschikbaar stellen van het krediet, overhandigde Willy Anemaet, typiste op het gemeentehuis, een voorzit tershamer aan de burgemeester. Deze laatste mocht ook van de gemeente opzichter, dhr. J. Wiering, een wandklok in ontvangst nemen. Tenslotte bood dhr. Mee sen namens het gemeentepersoneel een foto- euï S8Ci Zo tegen het einde van de vorige eeuw telde ons land vele duizenden windmolens. Dat waren dan industrie- en watermolens. De eerste hadden de bestemming van hout zaag-, verf-, papier-, olie- en korenmolens. De tweede groep diende om de laag gelegen landen na indijking droog te maken en de daarna ontstane polders droog te houden. De uitvinding en de ontwikkeling van de stoommachine en nog later van de olie motor, zorgden er voor dat het mechanisme van deze molens niet meer door de wind behoefde te worden aangedreven. Immers, de wisselvalligheid van het weer kennen we en dat was nu ook niet bepaald bevorder lijk om de wind als energiebron te blijven gebruiken. Doordat de windmolens vrij kostbaar wa ren in onderhoud en van lieverlee de één na de ander buiten gebruik werd gesteld, volgde meestal na enige tijd van verwaarlozing en tenslotte sloop. Iets dat niet bruikbaar meer is, moet je opruimen. Zo verdwenen als eerste de industriemolens en daarna ook de poldermolens. Die afbraak- en sloopwoede zag een be paalde groep mensen met lede ogen aan. Ze constateerden dat, als dat zo door zou blijven gaan er geen molen in ons wel bekende Nederlandse molenland zou blijven staan. Het Hollandse vlakke landschap, waarvan je de dorpen en stadjes al van ver af kon herkennen aan kerktorens en molens, dreigde op deze manier verloren te gaan. Om die afbraakwoede enigszins te be perken werd door deze „molenvrienden" in 1923 de vereniging „De Hollandse Molen" opgericht. Met als doelstelling enige indu striemolens te behouden en zoveel mogelijk draaiende te houden. Om dat doel te be reiken waren drie dingen nodig: 1. een eigen fonds om zo nodig zelf molens aan te kopen; 2. het mogelijk te maken vrijwillige mo lenaars op te leiden; 3. algemene belangstelling en interesse bij het publiek opwekken. Om dit laatste te bewerkstelligen werd in 1973 ter gelegenheid van het 50-jarig HARDLEERS OF ONVERSCHILLIGHEID? Op maandag 3 mei j.l. werden op het Provinciehuis in Middelburg door enige ver ontruste inwoners van Noord-Beveland 2057 handtekeningen aan gedeputeerde Van Gees- bergen aangeboden. Een handtekeningenak- tie was hieraan vooraf gegaan, met het doel op de kruising provinciale weg 8 en 17 (z.g. weg van Hoveijn met de Oost-West- weg) verkeerslichten geplaatst te krijgen. Deze handtekeningenaktie was gestart naar aanleiding vap het ongeval aldaar op 10 april j.l. en de daaraan voorafgegane dodelijke en minder ernstige ongelukken. Voor dat laatste ongeluk zijn op deze krui sing nieuwe voorzieningen getroffen. Er staan aan beide zijden stopborden en in plaats van één knipperlicht aan de rechter zijde, heeft men in het midden van de rijbaan nog een extra knipperlicht bijge plaatst. Men zou zo denken: men is ge waarschuwd. Doch niets is minder waar. Wij hebben enige keren het kruispunt daar een tijdlang in de gaten gehouden en kwamen tot de ontstellende ontdekking dat slechts enkele weggebruikers daar de verplichte „stop" maken. Nóg ontstellender is het feit, dat de „doorrijders" overwegend mensen be troffen die in de omgeving van dit „doden- kruispunt" wonen. Gebeurt dit doorrijden omdat men denkt dat een ongeluk alleen aan anderen zal over komen en men er zelf wel verschoond van zal blijven of hecht men zo weinig waarde aan eigen en andersmans leven dat men een „stop" zelfs niet in overweging neemt? Men pleit op dit kruispunt voor verkeers- boek ,aan met prachtige foto's, die betrek king hebben op het wel en wee in de ge meente Kortgene. Deze foto's zijn gemaakt door dhr. G. de Fouw, één van de ambte naren van de secretarie. Na dit alles bedankte de burgemeester de sprekers voor hun goede wensen en attenties. Vooral bracht hij dank aan dhr. Meesen voor de organisatie van deze bij eenkomst. Wat de voorzittershamer betreft, hij heeft het altijd zonder gedaan. Hij zei benieuwd te zijn hoe het leiden van de raadsvergadering met hamer zal bevallen. Na het officiële gedeelte trok het gezel schap naar het gemeentehuis om, nadat de burgemeester de deur had ontsloten, een kijkje te nemen wat tot stand is gekomen. Men had grote waardering voor de wijze waarop een aantrekkelijk en gevarieerd ge heel is gezorgd. De praktisch ingerichte ontvang- en werkkamers zullen er toe bij dragen dat het huis der gemeente ruim schoots aan het doel beantwoordt. Van de gelegenheid die er was voor het publiek om het gebouw te bezichtigen, is later op de dag op grote schaal gebruik gemaakt. zb bestaan der vereniging een Nationale Mo lendag georganiseerd, in samenwerking met de A.N.W.B., die op dezelfde zaterdag een landelijke fietsdag organiseerde. En de uit gestippelde route's zoveel mogelijk langs koren- en watermolens liet lopen. Het \yerd een succes, zo zelfs dat ze daarna elk jaar herhaald werden. En zo was dan j.l. zaterdag 8 mei deze tiende Nationale Molendag. Niet alle molens hebben daar aan deel genomen, meestal ontbrak een goede vak bekwame bemanning. De molen van Wis- senkerke deed zeker mee. Na 35 jaar stil stand, is er een enthousiaste vrijwillige molenaar gevonden, die na die lange „rust- roest"-periode, kans zag na drie maanden het wiekenkruis weer te laten draaien en in de loop van '81 in staat was veevoeder te vermalen, zoals mais, erwten en gerst. Na veel reparaties is het gelukt om afge lopen winter echt meel te malen voor men selijke consumptie. Voor de familie Verhage, als eigenaar, en zeker voor Tonny Mulder als vrijwillige molenaar, was deze gebeur tenis een ware hoera-stemming. Op bescheiden schaal is men nu in staat „volkoren-bloem" te maken voor de warme bakker, die daardoor in staat is een voe- dingsprodukt te kunnen afleveren, dat de konsument zeer zeker naar waarde zal weten te schatten. Boven de ingang van de molen is nu het embleem van het „Ambachtelijk Korenmo- lenaarsgilde" aangebracht. Dit ten bewijze dat het maalprodukt van „De Onderneming" glansrijk de strenge keuring op kwaliteit heeft doorstaan. Gelukkig was er zaterdag j.l. voldoende wind en maakte de molenaar er een fees telijke dag van. Iedere belangstellende die de molen kwam bezichtigen kon voorlichting krijgen over hoe alles in zijn werk gaat. De warme bakker was in de molen om zgn. volkoren-brood te koop aan te bieden, zodat ieder in staat was zich te overtuigen van het goede van dit smakelijke bakkers- produkt. lichten. Goed. Op Noord-Beveland is één kruispunt met verkeerslichten beveiligd, nl. bij Kamperland. Wij zijn daar dus ook eens een kijkje gaan nemen. De meest idiote situaties komen daar voor. Fietsers, wandelaars, brommers en automobilisten doen of hun neus bloedt. Rood of groen, men gaat het kruispunt over. Bijna-aanrijdingen zijn aan de orde van de dag. Tot op heden heeft iedereen daar nog geluk gehad. Maar hoe lang zal dat „geluk" voortduren? ZEEUWS FOLKLORISTISCH DANS- FESTIVAL TE VLISSINGEN Op zaterdag 22 mei a.s. presenteert volks dansgroep Vlissingen een Zeeuws folkloris tisch dansfestival. Dit in het kader van het 25-jarig bestaan van de volksdansgroep Vlissingen. Zij presenteren enkele Zeeuwse en een Belgische dansgroep. De groepen zullen ge durende de hele dag optredens verzorgen met dansen variërend uit Nederland, Joego slavië, Roemenië, Japan en Hongarije. Tus sen deze optredens door is er gelegenheid om zelf ook te kunnen dansen. 's Avonds is er een groot gala-optreden van de Amsterdamse dansgroep Ariba Ariba. Zij zullen een voorstelling verzorgen van Zuid-Amerikaanse dansen. Het festival begint 's morgens om 10.30 uur en kost 7,50. De gala-voorstelling van 's avonds begint om 19.30 uur en kost 10,—. De beide evenementen zullen plaats vinden in De Ruyter-zaal van Hotel Brit- tannia aan de Boulevard te Vlissingen. BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. TE HUUR: PNEUMATISCHE NIETMACHINE voor gipsplaten. BETONMOLENS Ook verkopen wij: NIEUWE BETONMOLENS vanaf 400,excl. BTW. HENGELWEDSTRIJD TE COLIJNSPLAAT Zaterdag 8 mei hield de Noord-Beve landse hengelsportvereniging haar vierde competitiewedstrijd voor het clubkampioen schap 1982 in de Oosterschelde te Co lijnsplaat. Gezien de redelijke vangsten bij de wedstrijd in april en de hogere tempe ratuur van de laatste tijd waren de ver wachtingen van de 70 deelnemers aan deze wedstrijd erg hoog, maar de werkelijkheid wgs helaas anders. In totaal werden slechts 259 vissen ge vangen, waarvan 228 ondermaatse vissen en 31 bovenmaatse vissen met een gewicht van 5725. gram. Na faloop van de wedstrijd werden de prijzen door voorzitter Biondina uitgereikt in café Juliana te Colijnsplaat. De uitslag was: 1. A. Versluis, Colijnsplaat 797 pnt. 2. W. Zwemer, Kamperland 692 pnt. 3. G. Keizer, Wemeldinge 675 pnt. 4. F. Boogaert, Goes 550 pnt. 5. C. Huige, Colijnsplaat 536 pnt. 6. Ph. V. Leendertse, Kamperland 510 pnt. 7. J. Vink, Colijnsplaat 495 pnt. 8. C. J. v. d. Moere, Colijnsplaat 481 pnt. 9. L. v. d. Berg, Kamperland 467 pnt. 10. L. Huibregtse, Colijnsplaat 423 pnt. 11. B. Dekkinga, Hansweert 400 pnt. 12. A. v. d. Heijde, Colijnsplaat 380 pnt. 13. G. Versluis, Kamperland 340 pnt. 14. H. de Looff, Wissenkerke 335 pnt. De volgende wedstrijd is de traditionele vrije wedstrijd op Hemelvaartsdag 20 mei 1982, vissen van 12.30—15.00 uur. Inschrij ven in café Juliana te Colijnsplaat van 11.30—12.00 uur. VOETBALWEDSTRIJD BEVELANDERS (veteranen) WISSENKERKE (veteranen) Zaterdag 15 mei a.s. om 18.00 uur. In het verleden is de wedstrijd tussen Kamperland en Wissenkerke altijd een echte derby geweest, waarbij het voetbalvuur hoog kon oplaaien. Wie herinnert zich niet meer de spetterende voetbalontmoetingen op het sportveld bij Schippers? Weet u nog wel: de vloeiende combinaties tussen Kees Versluijs en Cor de Bruin, de enorme rushes van Jan Clement op de lin kervleugel de zweefduiken van Piet Huis- zoon en het dribbelen van Piet de Kam op het middenveld de stevige schouderduw van Dirk de Bruin en de hechte defensie van Anton Versluijs en Anton de Haze. Frans en Anton Mullié kunnen ook terugzien op een rijke voetbalhistorie in „Bevelan ders" en natuurlijk zullen we de kopballen van Bram Balkenende niet vergeten. Leen de Visser heeft op de rechterflank al menige verdediging tot wanhoop ge bracht, terwijl Kees de Visser ook deze keer graag het net van de tegenstander wil laten bollen. Ook Jan Bouterse brengt vanuit Serooskerke een splijtende pass mee die misschien door de vroegere trainer en hoofdfiguur in deze organisatie Anton de Haze wordt opgepikt en richting vijan delijk doel wordt getransporteerd. Tenslotte hopen nog 2 momenteel voor „Bevelanders" spelende naamgenoten Rinus en Johan Kouwer er voor te zor gen, dat de score een gunstige stand voor „Bevelanders" zal laten zien. Als scheids rechter treedt op J. van Belzen, natuurlijk uit Arnemuiden. Het geheel wordt omlijst met het optreden van „Goed-Koper", een aantal muzikanten die goed in het gehoor liggende versjes uit hun instrumenten pro beren te toeteren. We hopen heel veel Kamperlanders, Wis- senkerkenaars en voetballiefhebbers op het veld en in de kantine te mogen begroeten. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 16 april: Richard, z.v. W. J. Kouwer en A. C. Wattel; 30 april: Jacoba Hendrika, d.v. A. W. Marcusse en M. H. de Pree. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Geen. Overleden: 6 april: Levina Koster, w.v. Dourleijn, 75 jaar; 10 april: Cornelis Nico- laas van der Plas, 26 jaar; 17 april: Sara C. Verburg, 81 jaar: 20 april: Pieter Jan van der Moere, e.v. De Smit, 56 jaar. Ambacfiteliik ftctenmcfenaararilde

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2