NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GccTV Geef lucht E „Trouwen kan altijd nog" Rodelko bv SPORTAGENDA Mag Zeeland azine? Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055. No. 4016 Donderdag 13 mei 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk „Lief van je om zo bezorgd voor me te zijn, maar ik hoop dat ik bij jullie kan uitrusten." Roos trok een bedenkelijk gezicht en Els lachte hardop. „Jij ziet me natuurlijk al op een rust bank, met de gordijnen dicht en iedereen op de tenen. Nee hoor, meid, onder uit rusten versta ik gezelligheid en vertier." „O," zei Roos gerustgesteld, „nou, dat kon er wel es zijn." In de gang stond ze even stil. Die was met heel originele guir landes versierd. „Hebben de jongens ge daan, voor mijn verjaardag en omdat u komt," zei Roos trots. Els begon iets te proeven van de sfeer. In de kamerdeur stond ze, alweer verrast, stil. De grote kamer was in tweeën gedeeld. Achterin zaten alle Heerema's en stonden nu een beetje plechtig op en in het voorste deel stond de grote kloostertafel, waarvan Roos had verteld, gedekt. Els keek er be wonderend naar. De prachtige eiken tafel was alleen bedekt met een witte loper. Tinnen kandelaars met kaarsen prijkten er op, er was een smaakvolle bloemversiering, middenin prijkte een schaal met prachtige vruchten, een ornament op zichzelf. „Roos, wat enig," zei ze. Roos straalde. Maar daar stond Pier Heerema reeds voor haar, in een donkerblauw ribfluwelen jasje, grijs shirt, zwarte broek en op suède schoe nen. Op z'n paasbest, dacht Els. En toch niet conventioneel. Het stond hem nog goed ook. „Juffrouw De Jong," zei hij en greep haar hand stevig vast. „U doet Roos en ons een groot plezier door vanavond bij ons te zijn. Ik geloof dat het voor Roos wel het mooiste cadeau is van haar hele ver jaardag." „Ik denk," zei ze, „dat het plezier wel aan mijn kant is." „Hier is het kroost," zei de heer des hui zes. „Ze hebben een week gerepeteerd, hoe ze u moesten ontvangen." „En toen besloten we maar gewoon te doen," zei een meisje met zilverblond haar en de ogen van haar vader, maar dan tintelend van vrolijkheid. „Ik ben Erica." „Zo, dus dat ben jij. En dit is?" „Jacintha," zei een kleinere uitgave van Roosje. „Ikke ben Sjoerd," zei een parmantige knaap en stak haar een hand toe, waarop vage sporen waren van een verfstof, die er ondanks volhardend boenen niet helemaal was afgegaan. „Altijd bang, dat hij vergeten wordt," zei Pier Heerema. „Zou je de dames niet eens laten voorgaan? Dit is Iris." Hij schoof een teer, bleek meisje naar voren, bijna zo blond als Erica. „Die wacht altijd maar geduldig tot ze aan de beurt is, niet meid?" Ze bespeurde een bijzondere liefkozing in zijn stem. Ze vermoedde dat hij zich om dit poppetje van kraakporselein veel zorgen had gemaakt. Roos, met een kleur van opwinding, nam de honneurs waar. Weldra zat Els, met een glas sherry, de kring rond te zien. De kinderen namen haar vrijmoedig-belang- stellend op. Verlegenheid was er niet bij, merkte ze en ze was er blij om. Ze viel blijkbaar niet zo erg uit de toon. En voor de conversatie hoefde ze niet bang te zijn, want ze vroegen haar honderd-uit. Hoe het was in Amerika en in Parijs. Pier Heerema zat, zijn stoel een beetje achteruit geschoven, glimlachend te luiste ren. Tja, dacht Els, een vader die wist hoe Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE het hoorde zou zeggen: Nou niet de kin deren het grootste woord, hè En je mag niet zoveel vragen. Maar Pier Heerema ge noot blijkbaar van de levendige conversatie en dat deed ze toch zelf ook? Het was een intelligent stel, merkte ze, met veel gevoel voor humor. Ze konden elkaar heerlijk in 't zonnetje zetten en ze voelde zich helemaal niet op visite. Roos fluisterde haar vader iets in het oor. „Tja," zei Pier Heerema, „het vlees brandt aan, de piepers zijn pap. Dus willen we nog wat krijgen, moeten we ons haasten" „Vader," zei Roos, „u bent een nare man." Ze keek verontrust naar Els, bang dat die de ramptijding serieus zou nemen, maar Els lachte haar toe. Ze wist al wel wat voor vlees ze in de kuip had. Aan tafel had ze groot plezier. Roos had werkelijk haar uiterste best gedaan. Schert sende en plagende complimenten vlogen heen en weer. „Roos, onze keukenprinses," zei Sjoerd, belangstellend ogend naar de rollade, die inderdaad op een reclamefoto had kunnen prijken. „Die heeft de slager voor me gebraden," verkleinde Roos haar eigen braadkunst. „Roos," zei Els, „is doortrokken van de geest van ons bedrijf. Laat speciaalwerk doen door een specialist. Zie je wel. Roos, je steekt bij ons wel wat op?" „Zelfs haar haar," vond Erica, met een blik naar Roos' nieuwe kapsel. „Nou niet zo veel praten, maar eten," meende vader Pier. „Ik zal me maar eens aan het wildbraad wagen. Kijk me niet op mijn vingers, jongens, want anders snij ik die mee af." Els zag vermaakt, dat Pier Heerema op het gebied van voorsnijden nog geen grote vorderingen had gemaakt. Maar hij kreeg dan ook van alle kanten zoveel waarde volle adviezen, dat zijn zenuwen op een zware proef werden gesteld. Sjoerd bood aan de bijl te halen, daar zou het wel beter mee gaan. „Daar kun jij anders beter mee overweg," meende Iris, die totnogtoe gezwegen had. Er ging een schaterend gelach op en allen keken vol trots naar het zusje, dat vernam Els later, als ze iets zei, bijzonder spits en geestig uit de hoek kon komen. En van wel drie kanten hoorde Els het verhaal, hoe Sjoerd een duivenhok wilde timmeren, met de bijl een fraai kastje tot timmerhout had gemaakt. De dader haalde de schouders op. „Dat was in mijn jeugd," zei Sjoerd. Wat op nieuw grote hilariteit uitlokte ten koste van „onze ouwe Sjoerd". Onder dit alles had Pier Heerema toch kans gezien de rollade in vrij behoorlijke fragmenten te verdelen. En er daalde, zoals de heer des huizes opmerkte, een weldadige stilte neer, toen al die praatgrage monden zich vulden met de produkten van Roosjes kookkunst. Els zat tussen haar en haar vader in „Nou, Roos," zei ze, „m'n respekt, hoor. Je hebt het prima voor mekaar." „Ze hebben me allemaal geholpen," fluis terde Roos. „Iris heeft de tafel zo mooi gedekt, Sjoerd heeft zelfs de aardappels geschild. Maar kijk niet in de schillenmand, want daar ligt ongeveer de helft. En Eirca en vader hebben de kamers helemaal mooi gemaakt." Els keek steels naar enkele fraaie vazen, een grote koperen pot met bloemen, op het veld geplukt en vandaar naar het por tret tegen de wand van een nog jonge vrouw, het evenbeeld van Roos. Dat was de moeder. Het was Roosje's eerste verjaardag, waar moeder niet bij was. Ze was opeens erg blij, dat ze de uitnodiging had aan vaard. Ze zag hoe Pier Heerema met zorg het vlees kleiner sneed voor Iris, die ge spannen zat toe te kijken. Een schat, dacht Els. Ze merkte ook hoe Iris door de anderen en zelfs door de robuuste Sjoerd werd ont zien. Het was een loyaal stelletje, dacht ze. Ze zouden, als het er op aan kwam, aan elkaar klitten. Toen ging het licht uit en bracht Roos, haar ogen glinsterend in het blauwige licht. de grote verrassing: de pudding in blauwe vlammen gehuld. Er was algemeen applaus. „Maar dat is een idee van vader," zei ze. „'Als 't maar samenhangt met jajem," zei de ondeugende Sjoerd. Roos keek gegeneerd naar Els. Wat moest die wel denken. Maar Els keek naar het rustige gezicht van Pier Heerema. „Je zou anders eerder zeggen, dat jij er te veel van had," zei Iris. Pier knipoogde. Sjoerd keek een beetje sip. Hij voelde de opmerking van zijn zusje als een terechtwijzing. „Al is het niet waar, het is toch goed gevonden. Wat jij Sjoerd?" zei Els. De zon daar zag haar dankbaar aan. Roos' gezicht klaarde op. Wat moest de bezoekster wel denken! Maar juffrouw De Jong had het wel door, dacht ze blij. Bij het dessert klaterden de stemmen over de tafel. De jongelui hadden het woord. Els luisterde en schoot meermalen in de lach. En ze had plezier om Roosje, die voortdurend benauwd was dat haar gast het thuis maar een rare boel zou vinden. Haar vader had het ook in de gaten. „Bij ons thuis," zei hij tot Els, „zou je zo iets niet beleefd hebben. Kinderen zwijgen aan tafel. Dat was het parool." „U hebt in uw eigen huis het parool niet opgevolgd." „Welnee, waarom zou ik? Dit is de beste gelegenheid om het een en ander van ze aan de weet te komen. Soms vergeten ze dat je er bij zit en soms vergeten ze ook wat ze gezegd hebben." „O ja," zei Roos lachend, „toen met Sjoerd, weet u nog, vader?" „Ja," herinnerde zich Pier. „Sjoerd had aan tafel weer es erg zitten opscheppen. Had op school de beest uitgehangen. Muis losgelaten in de klas. Meneer De Boer had nooit geweten, wie de dader was. Een week later had Sjoerd weer veel praatjes. Ik zeg zo rustig weg: hou jij je maar kalm, als meneer De Boer er achter komt van die muis. Wat muis? zegt Sjoerd verbaasd. Hoe weet u dat? Tja, zeg ik, ik heb zo overal m'n mensen die me het een en ander vertellen. Sjoerd heeft me wel vijf minuten zitten bekijken, of ik helderziende was. Straal vergeten dat hij zelf het verhaal had verteld. Zo kun je ze nog wel eens 'te pakken nemen." Els keek naar Sjoerd, de druktemaker. „Sjoerd," ging Pier verder, „is de grootste druktemaker, maar eigenlijk is hij de meest onzekere van allemaal. Hij verbergt het achter zijn drukdoenerij. Hij mist zijn moe der het meest, nog meer dan Iris. Maar hij zal het niet laten merken." „Het wordt kinderbedtijd," zei Roos moe derlijk. „Ja," vond de vader, „voor alles afgeruimd en afgewassen is, duurt dat nog wel even." Roos stond al op, maar de anderen dron gen haar terug. „Nee, jij bent jarig! En jij hebt gekookt. Wij doen de rest." „Blijft er nog wel wat heel, dan?" vroeg Pier. „Eh... wie brak toch ook weer die mooie dekschaal?" vroeg Iris in het algemeen, onder daverend gelach. „Hier zweeg de spreker stil," zei Els vermaakt. Terwijl in de keuken luid gedruis en scha terend gelach hoorbaar was, zaten vader Heerema met Roos en Els in de achter kamer te genieten van de koffie-na. „Ze hebben allemaal een klap van de molen," zei Pier. „Erica wil ontwerpster worden in de grafische kunst. Iris helemaal naar haar aad, begint heel aardige dingen te doen met kunstnaaldwerk. Jacintha gaat een an dere kant op, die wil in de binnenhuis architectuur. En onze Roos zit in de han del." „Noodgedwongen," zei Els. „Dat is maar een tussenstation, wat jij Roos?" „Ik weet alleen niet hoe lang ik er moet blijven zitten," zei het meisje. „Er komt een dag na iedere nacht, voor bij gaar iedere wolk," citeerde Els. „Wie iets wil bereiken, bereikt het ook, hoe dan ook." „Dat zie je aan mij," voegde Pier er aan toe. „Ik ben ook als jongmaatje op een drukkerij begonnen. Geld om te leren was er .niet. Gelukkig had ik een goeie baas, die heeft me een baantje op een cliché fabriek bezorgd, toen kwam ik bij Enschede in Haarlem. Ik ging zoveel verdienen, dat ik les kon nemen en nu ben ik eigen baas." Hij glimlachte wat triest. „Maar ik verdien nog niet genoeg om mijn kinderen te laten leren wat ze willen." Diep in gedachten reed Els die avond naar huis. (Wordt vervolgd) VOOR KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED SCH00LTAFELTENNIS TOERNOOI Vrijdag 21 mei a.s. organiseert de s.v. Slagvast Kamperland het Noord-Bevelands school tafeltennis-toernooi. Welk gehou den wordt in de sportzaal aan de Nieuw- straat te Kamperland. Het toernooi begint om 10.00 uur precies terwijl de laatste rond om plm. 17.30 uur zal zijn afgewerkt. Tijdens de pauze om plm. 12.30 uur zal door spelers van 't Zand uit Middelburg een demonstratiewedstrijd gespeeld worden. Een goede gelegenheid dus om te zien hoe mooi de tafeltennissport wel is. Voor het toernooi hebben 5 scholen in geschreven, welke samen 18 teams op de been brengen. Jammer is, dat niet alle scholen hebben ingeschreven. Misschien dat een geslaagd toernooi hen de volgende keer zal doen besluiten hieraan ook mee te doen. De prijzen voor dit toernooi zijn ge schonken door de gemeenten Wissenkerke en Kortgene. Uitreiking van de prijzen zal om plm. 17.45 uur, in de kantine van s.v. Slagvast door burgemeester P. Wisse ver zorgd worden. Het toernooi wordt georganiseerd met medewerking van de N.T.T.B. afd. Zeeland. VOETBAL Zaterdag 15 mei: Mevo 2 Colpl. Boys 2 (14.30 uur) Colpl. Boys 3 ZSC 2 (14.30 uur) Krabbendijke Al Colpl. Boys Al (12.45 u) Kapelle Dl Colpl. Boys Dl (10.00 uur) DFS 1 Wissenkerke 1 (14.30 uur) Wissenkerke 2 Apollo 4 (14.30 uur) Toernooi te Serooskerke van Wissenkerke F. (Aanvang 9.00 uur) Racing White 1 Bevelanders (14.30 uur) SKNWK 3 Bevelanders 2 (14.30 uur) SVD Al Bevelanders Al (12.45 uur) Zondag 16 mei: Cortgene 1 Dreischor 1 (14.30 uur) Cortgene 3 Volharding 2 (12.30 uur) BADMINTON Zaterdag 15 mei: Onderlinge jeugdwedstrijden in de gymzaal te Wissenkerke. Aanvang 8.30 uur. Dinsdag 18 mei: Damescomp.: Terneuzen Wissenkerke (Aanvang 19.30 uur) P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht St. Quentin op 9 mei. Deelname 326 duiven. 1 P. J. Kesteloo 15.28.15 194.379 - 2 S. M. Branderhorst 30.54 1.95.225 - .3 L. de Fouw en zn. 30.43 194.279 4 P. J. Kesteloo 31.32 2 5 K. Filius 33.38 196.497 - 6 idem 33.51 2 7 S. M. Branderhorst 33.20 2 8 A. J. Bouterse en zn. 37.41 199.796 9 idem 37.50 2 - 10 L. de Fouw en zn. 33.40 2 Kruiswoordpuzzel no. 776 Horizontaal: 1. dwaas - 3. berghol - 8. ongedierte - 11. stofmaat - 13. klein per soon - 14. rivier in Italië - 16. en omge keerd (afk.) - 17. bestuurder - 21. oudste 24. indien - 25. waagstuk - 27. Europeaan 28. bijwoord - 30. ziekte - 32. onder andere (afk.) - 33. muurholte - 35. van het heilige Roomse rijk (Lat. afk.) - 36. bedorven - 38. baan van balspel - 39. soort schoeisel - 40. jaarboek - 41. boom - 45. beminnelijk 49. lang recht stuk water - 50. kollektieve arbeidsovereenkomst (afk.) - 51. aanzien 52. netto (afk.) - 53. voegwoord - 55. zacht 58. voegwoord - 59. oude vochtmaat - 61. gevangenis - 62. Spaanse titel - 64. vogel 67. plantengeslacht - 69. N.V. (Fr.) - 70. grondtoon - 72. onmeetbaar getal - 73. Chin, maat - 74. tot nader order (afk.) 75. opsmuk - 76. in dat geval. Verticaal: 1. op geen enkele plaats - 2. Eng. bier - 4. gegraven gat - 5. maanstand (afk.) 6. voorzetsel - 7. kloosterzuster - 9. jon gensnaam - 10. reden - 12. zuivelprodukt 15. het zijn - 18. bevel - 19. vervoerbedrijf (afk.) - 20. vrouwelijk zoogdier - 22. water in Friesland - 23. geheel de uwe (afk.) 25. nuk - 26. groot bouwwerk - 29. meisjes naam - 30. projektiel - 31. autodeur - 32. vreemde munt - 34. snuiter - 35. Salvation Army (afk.) - 37. meisjesnaam - 38. dwinge land - 41. uiting van verzet of bezwaar 42. flauw - 43. van het lopende jaar (Lat. afk.) - 44. deel van de dag - 45. groot water - 46. nummer (afk.) - 47. godin 48. werelds - 54. soldatenkost - 56. ligplaats van schepen - 57. Europese hoofdplaats 59. spil - 60. pers. vnw. - 62. dat is (afk.) 63. windrichting (afk.) - 65. oude maat 66. diereneigenschap - 67. meisjesnaam 68. groente - 71. voorzetsel - 72. familielid. Oplossing kruiswoordpuzzel no 775 Horizontaal: 1. Ko - 3. Portugal - 10. het 13. Ane - 15. Seine - 16. as - 18. me - 19. Bonn - 21. lei - 22. anti - 24. gas - 26. nel 28. serre - 30. It - 31. aga - 33. kaf - 35. rein - 36. sr - 37. km - 38. are - 40. no 41. aat - 43. so - 44. tralie - 47. ut - 48. dl 49. Sos - 50. bl - 51. re - 52. riante - 54. Ee 55. SER - 56. oo - 57. per - 58. de - 59. meer - 60. idee - 62. bah - 64. maan 66. Vesta - 68. mes - 70. ir - 71. is - 72. tong - 73. Ina - 75. el - 77. ok - 79. nt 80. edele - 82. koe - 84. rak - 85. Enge land - 86. nn. Verticaal: 1. kabeljauw - 2. ono - 4. os 5. rel - 6. tien - 7. uniek - 8. ge - 9. lans 11. em - 12. tegen - 14. eng - 17. ster 20. naar - 23. Irene - 25. sg - 27. laars 29. rio - 32. ako - 34. fra - 36. st - 39. Elbe - 42. at - 43. slap - 44. toe - 45. il 46. verrassen - 48. di - 49. stram - 51. ree 52. roest - 53. neb - 54. Eem - 55. sen 56. ode - 59. mare - 60. ivoor - 61. Eton 63. heide - 65. ai - 67. ante - 69. snel 74. ala - 76. Ik - 78. ka - 80. eg - 81. en 83. on.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1