KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND sd Rabobank O Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 6 mei 1982 no. 4015 I Gedeputeerde A. L. van Geesbergen neemt handtekeningen in ontvangst Sturm en Dekker Algemene vergadering van de Rabobank „Noord-Beveiand" Officieel MJBA dealer deZIcoigfe Een gebeurtenis deze week, beste vrienden, die zeker de aandacht verdient is het volgende. Zoals elders in dit blad is te lezen zijn er deze week een fiks aantal handtekeningen aangeboden in Middelburg. Nu is dat aanbieden niet zo'n karwei, maar het ophalen van die handtekeningen is dat wel. Daarom van deze plaats voor al die mensen een pluim, want ga er maar eens aan staan. Het onderstaand verhaal is uit het verleden en wel over een „muziekhezelschap dat k nae't konkoers haet". Mee de meziek nae't konkoers. De meziek bie ons, dat is een spul blaeze en toetere en hin flauwekul. Konkoers di doe ze ók elk jaer an mee, mè punten aele ze nooit vee. De bovenmééster is direhent, een maehere, mè muziekale vent. Ut konkoers dat most wee komme, mè de bovenmééster dee mè bromme. Want elke weke miste d'r wè één en dat was tehen 't zéére béén. Ie riep: Noe is Pier d'r wee nie, voruhe weke was Kloas d'r nie bie. Wat mö dat öre, di za iederéén z'n eihe an störe. Ik é't hoed bie hehouwe d'n lesten tied, mè a julder nie komme, lig ter hin pries in't verschiet. D'n énugsten die k ter oaltied was op de rippetisie, dat was Krelus van de perlisie. Toen hieng Krelus bedremmeld stae en zei: jae mè, ik kan mee't konkoers nie mee hae. Ze stienge toen op oal mééster z'n téénen. Ie zei niks, mè is brak z'n diruheerstok in twéé-jen. Of ze nog in de prijzen zijn gevallen, beste vrienden, is niet bekend. Nog een kort bericht uit Kats. Mè laet ze di mè babbele. Konehinneféést op Kas doe ze wat laeter, mè ze slae di nööit hin flaeter. Ut heef vo hun ök hlad hin zier, want ze d'r oaltied plezier. Ik vroeg: wirom een weke laeter, an een meneer. Ie zei: noe, dan m'n oaltied hoed weer. Dus, mensen, nae't hoei-je weer mee hestrekte pas, tot zaeterdag op Kas. CeeBee. Tekst: Kees van Boven. Maandag 3 mei werden op het Provincie huis te Middelburg de handtekeningen aan geboden, die waren opgehaald ter onder steuning van de eis „verkeerslichten op de kruising Hoveijn." Een delegatie van de initiatiefnemers, bestaande uit: Mieke Schie- don uit Wissenkerke, Corrie Peet, Arie Oudshoorn en Gerrit Eilander uit Geersdijk, boden het pakket handtekeningen aan ge deputeerde Van Geesbergen aan. Ik heb begrip voor uw bezorgdheid, maar ik ben ook verbaasd, aldus Van Geesbergen. Bezorgd, omdat de cijfers hiertoe aanleiding geven, maar verbaasd dat er op dat kruis punt zoveel ongevallen plaatsvinden. Ik kom er zo wat iedere dag langs en ik vind de situatie erg overzichtelijk. Misschien te over zichtelijk, laat hij er voorzichtig op volgen. Na enige toelichting van de delegatie wordt de begeleidende brief, behorende bij de handtekeningen, voorgelezen. De vol ledige tekst van deze brief is als volgt: Totaal aantal ongevallen: 36. Aantal gewonden: 33. Verongelukte personen: 8. Geersdijk, 3 mei 1982. Aan de heer Van Geesbergen, gedeputeerde belast met de prov. wegen; aan het college van gedeputeerde staten; aan de leden van de provinciale staten. Op 10 april j.l. vond wederom een on geval plaats op de kruising prov. weg 8 en 17 bij Wissenkerke. Naar aanleiding van dit en voorafgaande ongelukken is deze handtekeningenaktie spontaan vanuit de Geersdijkse bevolking opgezet, al vlug aan gevuld met meerdere mensen uit andere dorpen van de gemeente Wissenkerke. De medewerking van de mensen die te kenden op deze lijsten was overweldigend, een duidelijk bewijs hiervan is het aantal handteken ngen van 2.057 stuks. Deze zaak en dit kruispunt leeft zeer intens bij de Noord-Bevelandse bevolking. Veel reakties kwamen uit de gehele bevolking naar voren. Gezien de ongelukken die op dit kruis punt hebben plaats gevonden is dit geen verwonderlijke zaak. Een paar gegevens over de problemen en de verkeerssituatie willen wij u niet onthouden. Al het langzaam ver keer vanaf richting Geersdijk vise versa moet over dit kruispunt heen, een moge lijkheid om dit kruispunt te vermijden is er niet. Van dit langzaam verkeer vormt de schoolgaande jeugd een groot onderdeel. Zoals u ongetwijfeld bekend is vormt dit, zeer zeker ook door het ontbreken van fietspaden, een zeer kwetsbare groep van weggebruikers. Alle voorzieningen in de ge meente Wissenkerke waaronder b.v. Mavo, lagere school, zwembad, gymzalen en andere sportvoorzieningen zijn voor de gehele Geersdijkse bevolking alleen bereikbaar via dit gevaarlijke kruispunt. Ook is het kruispunt een knooppunt in het Noord-Bevelandse wegennet. Alle door gaand verkeer moet hier over komen. Zeer zeker in de zomermaanden waarin ook het aantal inwoners van Noord-Beveland bijna verdubbelt, vormt de verkeersdrukte op dit kruispunt een onhoudbare situatie. De maat regelen die meestal na weer een ongeluk worden getroffen zijn zeer onvoldoende. On danks snelheidsbeperkingen, knipperlichten en alle mogelijke borden gebeuren er nog steeds ongelukken. De cijfers zoals in de pers gepubliceerd en afkomstig van de politie geven ons in ziens een vertekend beeld van de werkelijke situatie. Wij zijn van mening dat de wer kelijke cijfers veel hoger liggen. Immers ook ongelukken zonder persoonlijk letsel werden niet geregistreerd. Ook mensen die ten gevolge van een ongeval op dit kruis punt in het ziekenhuis overlijden tellen niet mee op de lijst van kille statistiekcijfers. Verder willen wij u er op wijzen, dat het aantal bijna ongelukken op dit kruis punt ontstellend groot is. Bijna iedereen die van deze wegen en dit kruispunt ge bruik moet maken, kent hiervan vanuit de dagelijkse praktijk een voorbeeld. Namens de bevolking en de onderteke naars van deze lijsten eisen wij dat u op zeer korte termijn maatregelen neemt, te weten: 1. onmiddellijke invoering van radar snelheidscontrole; 2. het plaatsen van een volledige verkeerslichten-installatie. Wij willen nogmaals benadrukken de angst onder de bevolking voor deze situatie. Wij hopen, dat er maatregelen getroffen worden in het belang van de gehele Noord- Bevelandse bevolking. En wij hopen, dat u ons op de hoogte blijft houden van de verdere ontwikkelingen. Het overhandigen van de brief en hand tekeningen vond hierna plaats. De heer Van Geesbergen: Graag wil ik deze handtekeningen in ontvangst nemen, maar verwacht van mij geen wonderen. Er zijn onlangs door enkele statenleden (Filius en Roest) al vragen gesteld naar aanleiding van de betreffende situatie. Ondertussen is advies gevraagd aan Rijkswaterstaat, wat we eerst zullen afwachten. De argumentatie, de bezorgdheid van de Noord-Bevelandse bevolking en de suggesties zullen zeker worden overwogen. En ik zal dit graag mee nemen naar de commissie en G.S., wanneer er een besluit moet worden genomen, aldus de heer Van Geesbergen. Verder zegt de heer Van Geesbergen toe de Noord-Bevelandse bevolking via het kon- taktadres van de initiatiefnemers op de hoogte te zullen houden van de vorderingen en maatregelen, die zullen worden getroffen. Als er maatregelen te nemen zijn, zullen wij er alles aan doen en wel op korte termijn als dit mogelijk is. Ook wij zullen u dus op de hoogte houden. De vele hand tekeningen die spontaan bijeen zijn gebracht, rechtvaardigen dit zeer zeker. Een ander aspekt rond deze aktie was te horen in de wandelgangen van het Pro vinciehuis. Een handtekeningenaktie en dan zo veel? Dat doet niet erg Zeeuws aan en zeker niet Noord-Bevelands. Wat in andere provincies dagelijkse kost is, komt hier in Zeeland pas boven water wanneer de nood hoog is. Dit zijn enkele uitspraken, die zo links en rechts te horen waren. Wanneer de verantwoordelijke personen, die een be slissing moeten nemen, er ook zo over denken, staan er binnen de kortst moge lijke keren verkeerslichten op dit zeer ge vaar lijke kruispunt. OPEN SCHOOL HOUDT OPEN GROEPSBIJEENKOMST IN COLIJNSPLAAT Op 13 mei aanstaande wordt in Colijns- plaat een Open Groepsbijeenkomst gehouden van de Open School. Op die bijeenkomst kan iedereen die belangstelling heeft ken nismaken met het Open School werk. Er wordt eveneens voorlichting gegeven over het volgend cursusjaar. Vooruitlopend al vast wat meer informatie. Open School is er voor volwassenen vanaf 18 jaar, die weer willen gaan leren, bij voorbeeld omdat ze daar vroeger maar weinig kans voor hadden. Mensen kunnen verschillende redenen hebben om weer te gaan leren* vrije tijd, leren zeggen wat je bedoelt, leren begrijpen wat anderen be doelen, dingen aanpakken waar je anders niet zo snel meer toe zou komen, mee denken over het onderwijs van de kinderen, samen met de kinderen leren, voorbereiding op verdere studie, enzovoort. De Open School biedt de kans zoveel mogelijk te leren wat men zelf wil. Dat is belangrijk. Open School vindt ook dat mensen veel van en aan elkaar kunnen leren. Daarom wordt in (leer)groepen gewerkt. Het leren in de Open School gebeurt op verschillende manieren. De ene manier is spreken in een groep, diskussie, luisteren, meningsvorming, enzovoort. Het thema wordt bepaald door de deelnemers, samen met de begeleiders. Veel onderwerpen waar mee men in het dagelijks leven te maken heeft komen ter sprake. Daarbij kan men aan vakken werken. Net als bij de thema bijeenkomsten gaat dat onder begeleiding van groepsbegeieiders en docenten. Iedereen kiest die vakken die men wil, en iedereen kiest net zoveel vakken als men wil. De deelnemer bepaalt zelf hoeveel tijd hij of zij eraan wil besteden, en wat er precies geleerd moet worden. Belangstelling en beschikbare tijd zijn dus belangrijk. Men kan Nederlands kiezen (om bijvoor beeld iets te doen aan spelling, brieven schrijven, literatuur, enzovoort). Ook vakken als Engels, Frans, Duits, maar ook als aard rijkskunde, geschiedenis en rekenen zijn mo gelijk. Ook voor deze vakken geldt dat de deelnemers zelf bepalen wat ze willen leren, op welk nivo en in hoeveel tijd. Tot slot is nog te vermelden dat er ook korte cursussen te volgen zijn. Deze kur- sussen richten zich op hobby, vrije tijd en werk, zoals de kursussen fotografie, klusjes in en om het huis, tekenen en schilderen. Verder worden jaarlijks een aantal excursies georganiseerd, zoals dit jaar naar de BRT- studio's en de Nederlandse ambassade irt Brussel, Londen, een rechtbank, enzovoort. De excursies vormen steeds een onderdeel van her programma. Het allerlaatste gaat over de kosten. Open School kost, afhankelijk van het pak ket dat u kiest, maximaal 100 gulden per jaar. De boeken en andere materialen zijn daarbij inbegrepen. Belangstelling? Kom eens kijken op de Open Groepsbijeenkomst. Dat geldt niet al leen voor de inwoners van Colijnsplaat, maar natuurlijk ook voor alle andere in woners op Noord-Beveland. Donderdag 13 mei om 19.30 uur in de Openbare Lagere School te Colijnsplaat. Natuurlijk, als u toevallig geen tijd heeft, dan is schrijven of bellen altijd mogelijk. Even langskomen kan ook. Open School, Singelstraat 7, 4461 HZ Goes, Telefoon 01100-20547/20913. Als u schrijft naar: Antwoordnummer 705, 4460 WB Goes is een postzegel niet nodig. RAYONWEDSTRIJD VOOR PAARDEN EN PONY'S IN KORTGENE De rijvereniging Noord-Beveland hield op 1 mei 1982 een rayonwedstrijd voor paarden en pony's in de klasse B-dressuur. Van de eigen vereniging namen 20 leden deel en 16 van de rijverenigingen Paardebloem en Dijkruiters. In zijn algemeenheid werd in die klasse redelijk goed gereden en goede prestaties vertoond op het bijzonder fraai gelegen oefenterrein in de Spuikom te Kortgene. Jammer, dat regenbuien het mooi geëgali seerde terrein zodanig „besproeiden", dat de ring halverwege de wedstrijd verlegd moest worden. Niettemin bleef de stem ming opperbest. Ruiters rijden wel met handschoenen aan, maar worden zelden daarmee aangepakt. Dit geeft juist de prikkeling om door te strijden en bevordert daarmee de saam horigheid. Tegen het einde van de wedstrijd liet de zon zich toch weer zien, wat de vreugde bij de uitslagen bevorderde. De uitslagen waren (van elke groep de eerste zeven): Paarden: 1. Dicky Wieringa 127 pnt. 2. Mej. G. de Munck125 pnt. 3. Mej. D. Boone 125 pnt. 4. Mej. A. Timmerman 124 pnt. 5. Mej. J. van Trirum 123 pnt. 6. Mej. L. Sandee 123 pnt. 7. Mej. M. van Wilgenburg 122 pnt. Pony's: 1. Mej. D. de Bourgraaf 130 pnt. 2. Mej. A. Janse 130 pnt. 3. Jos de Winter 125 pnt. 4. Mej. A. Munter 122 pnt. 5. Mej. J. Witte 122 pnt. 6. Mej. L. Mieras 121 pnt. 7. Mej. P. Blom 120 pnt. 7. Mej. M. Schouwenaar 120 pnt. De onder 7. geplaatsten hadden op alle punten dezelfde waardering. BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. Te koop uit voorraad: PARTIJ PORTLAND CEMENT Afgehaald magazijn, contant, inclu sief 18% BTW 10,09 per baal van 50 kg. KALK 7,97 per baal van 40 kg. Ook het benodigde zand en grind kunnen wij u leveren. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Noyon op 1 mei. Deelname 385 duiven. 1 P. J. Verburg 11.06.09 227.320 217 2 L. de Fouw en zn. 08.37 227.319 214.8 3 J. van Belzen 15.14 232.654 212.6 4 J. Brouwer en zn. 13.32 230.187 210.4 5 J. M. Goulooze 11.21 227.540 208.2 6 W. C. Leenpoel 12.34 227.849 206 7 M. van Belzen 14.39 227.264 203.8 8 P. J. Verburg 15.13 2 201.6 9 A. Bouterse en zn. 24.02 232.937 199.4 10 idem 24.12 2 197.2 TIPS Gort zal niet schiften in melk als men deze eerst even kookt met water. Daarna het water afgieten en melk bijvoegen en verder gaar koken. Groente, die zonder water gekookt kan wor den, kan praktisch zonder zout worden op gezet, daar de groente zelf veel zouten bevat Het zoolleder bij „spijkerloze" schoenen is aan de rand van het bovenleer vastgemaakt. Reparaties aan deze soort schoenen dient men over te laten aan de vakman. Wanneer een dier veel aan hout knaagt, is dit een teken van verlangen naar wat zout. Citroenen kan men vrijwel de gehele winter bewaren, als ze in droog zand gelegd wor den. Verschrompelen ze desondanks toch iets, leg ze dan 24 uur in het water. Onechte paarlen kunt u weer mooi glan zend en blank krijgen door ze enige tijd in melk met lauwwarm zeepsop te laten liggen. Grondschimmel verwijdert u door behan deling met petroleum. Bewaar uw stempelkussen onderste boven, de inkt komt dan weer naar boven. Vlekken op handen kunnen verwijderd wor den met een halve citroen. Na ruw werk wrijft men de handen hiermede ook in, ze blijven dan zacht en blank. Verse melk moet men nimmer bewaren in de omgeving van levensmiddelen die een sterke geur verspreiden. De melk neemt de geuren van andere stoffen over. Uw appels die u voor de winter 'hebt opge slagen, kunt u het best bewaren door ze in een fruitkist in de kelder te zetten. Uitgezakte knieën in herenpantalons kunt u voorkomen door aan de binnenkant een stukje zijde te naaien. Inktvlekken op leder verwijdert men met lauwe melk. Betten, tot ze verdwenen zijn. Het watje niet te nat maken, dit ter voor koming van kringen. Levertraan en wonderolie kan men beter innemen, als men eerst op een stukje sinaas appel kauwt. Moet men goed bleken, zorg er dan voor dat hét geheel goed onder de bleekvloeistof staat. IJzel is een voorteken van zachter weer. Hierdoor roept de Coöperatieve Rabobank „Noord- Beveland" B.A. haar leden op tot het bijwonen van de algemene vergadering, die gehouden wordt op maandag 24 mei 1982 om 19.30 uur in hotel „Kam perduin", Patrijzenlaan 1 te Kamperland. Verkorte agenda: Opening. Notulen vorige vergadering. Jaarrekening 1981. Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht. Mededelingen en rondvraag. De volledige agenda, alsmede de jaarrekening 1981 liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inzage. Het Bestuur, L. M. van der Weele, voorzitter. L. L. van Halst, secretaris. geld en goede raad Traditionele Amsterdammer klok met Westminster speelwerk in noten- of eikenhout. Handgeschilderde wijzerplaat. Ref. 22370. HOFLEVERANCIER L. KERKSTRAAT 30 (2/ GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 3