KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ Raadsvergadering Kortgene sd s» Prinses Juliana 73 jaar Pieter van Vollenhoven 43 jaar Koninginnedag Sturm en Dekker Hulpgeroep klonk deze week door de straten van Kamperland, beste vrienden. Wat was er aan de hand? Voorwaar geen prettige gewaarwording als je merkt dat er veemde snuiters in je huis lopen, die er niet horen. En dat was er aan de hand bij die Kamperlandse familie. S.O.S.-seinen dus door het dakraam en de rest van de familie de ingang tot de zolder versperren en barricaderen. Het is allemaal goed afgelopen, maar toch geen prettige ervaring. Deze week twee korte verhaaltjes over hoe je je kunt vergissen. De verhissieng van Jantje. De voader van Jan was een anduhe man. Ie dee oalus zelf maeke, dus nooit zonder werk heraeke. Mè op een keer hieng ut toch mis, dat oorde Jantje hewis. Even laeter stieng Jan buuten op straete, z'n traenen dee um de vrie-je lóóp laete. Buure, die dat zag, vroeg an Jan, an wat of dat lag. M'n voader ei op z'n duum heslohe en d'n aemer is deur ut raem hevlohe. Jae ma, dan mö jie toch nie brulle, is't wè. Jan zei: ik brulle omda'k toen helachen De verhissieng van Wullum. Keetje hieng hraeg nae een féést, dan henoot ze ut méést. Noe was ze ök wee anwezug, want Wullum wier fuuftug. Ze dee-je oal hezellug mee, an spelletjes en nog zö vee. 't Was a behoorluk laete hehore, toen d'r een nieuw spel wier hebore. Hekke bekken trekken éte dat, 't was Wullum die in de zjurie zat. Ze trokke oal de hekste snuuten en Wullum kon mè nie besluuten. Op 't leste riep um: jie ei hewonne, Kee! Mè die riep kwaed: ik dee hlad nie mee. Naar aanleiding van het bovenstaande, beste vrienden, nog een toepasselijke oude Peelandse spreuk. Een verhissieng is menseluk, mè nie oaltied wenseluk. CeeBee. In de gemeenteraadsvergadering, die op donderdag 22 april te Kortgene is gehouden, zette dhr. Filius vraagtekens bij het geven van vergunning inzake de exploitatie van het clubgebouw van de watersportvereni ging op het haventerrein te Colijnsplaat. Naar aanleiding van een brief, die alle raadsleden hadden ontvangen, zou hij over een en ander willen discussiëren. Maar omdat het college geen brief heeft ont vangen, gaf de voorzitter er de voorkeur aan om dit op een ander tijdstip te doen. Ook dhr. Boot was van mening dat men voorzichtig moet zijn met het geven van vergunningen. In dit geval kan dat nadelig zijn voor de plaatselijke middenstand. De burgemeester was van mening dat met deze kantine de leefbaarheid niet wordt aange tast en dat een en ander niet in strijd is met het bestemmingsplan. Vergunningen worden ook afgegeven voor het exploiteren van voetbalkantines. Uitvoerig werd vervolgens gepraat over de problematiek met de polyester-afdeling van de firma Verburg - Holland b.v. in de bebouwde kom van Colijnsplaat. Mevr. Van Oeveren vond het vreemd, dat de raadsleden dat uit de krant te weten moeten komen. Waarom geen kattebelletje gegeven aan die raadsleden. Dhr. Boot was blij met de uiteenzetting nu van het college. Maar hij vond het ook jammer het eerst uit de krant te hebben vernomen. Dhr. Filius wees er op, dat de problemen niet van vandaag of gisteren zijn. Hij her innerde er aan, dat het bedrijf in het ver leden vele initiatieven heeft genomen. Hij vroeg of het alleen gaat om de polyester afdeling of om het gehele bedrijf. De burgemeester zei dat het gaat om het gehele pakket. De hinderwet wordt niet oneigen'ijk gebruikt. Er is tot het uiterste gegaan om het bedrijf terwille te zijn. Er is een konstruktief gesprek geweest met de personeelsvereniging en de vakbond. Vol gens de arbeidsinspektie kan het niet in de bebouwde kom. Tot het uiterste gaan mag er niet leiden tot overschrijden van de bedoeling van de hinderwet. Zonder discussie werd besloten tot vast stellen van het niet voor rijksvergoeding in aanmerking komende aantal klokuren vakonderwijs voor de openbare lagere scho len voor het schooljaar 1982 1983. Ditzelfde gebeurde door het vaststellen 2de herziening bestemmingsplan „2de bun galowpark Veerse Meer." Bij een voorstel tot uitgifte in onderpacht een perceel bedrijfsterrein aan de Delta Fish Farming b.v. te Vlissingen, vroeg dhr. Filius zich af of vissers geen moeilijkheden zullen krijgen met het opbergen van hun materiaal. Hij heeft geen moeite met het uitgeven in ondererfpacht, maar vroeg zich af of het bij groothandel blijft en dat men niet als detaillist gaat optreden. De burgemeester zei, dat vergunning is aangevraagd. Er zijn geen redenen om wan trouwend te zijn. Men moet geen verbanden opzoeken die er niet zijn. Dhr. De Smit vindt een en ander on duidelijk overkomen en zou graag willen weten waar men aan toe is. Het voorstel wordt aangenomen. Gelet op de relatie met de visserij moet als jaarlijkse canon 5,— per m2 in rekening worden gebracht. Bij een voorstel tot vaststellen algemene subsidie-verordening, sprak mevr. De Looff- de Wild de hoop uit, dat ook andere ge meenten de verordening zullen aannemen, zodat instellingen niet in de problemen ko men. Dhr. Van Damme vraagt wat de mo gelijkheden zijn voor de betreffende vere nigingen als subsidies worden afgewezen. Gezien de gunstige ontvangst in de welzijns- commissie gaat dhr. Dobbelaar volledig ak koord met het voorstel. De burgemeester was van mening, dat procederen tegen afwijzingen niet veel zin heeft. Omdat de regelingen op hoog niveau regering en parlement zijn getroffen, is er niet veel kans om gelijk te krijgen. Bij de behandeling van een voorstel om een extra subsidie van ƒ4.000,— te geven aan de brassband „Wilhelmina" te Colijns plaat voor aanschaf van nieuwe instru menten, vindt dhr. Boot het misplaatst om subsidie aan te vragen voor iets dat al is aangeschaft. Dat valt hem van „Wilhel mina" tegen. Hij gaat akkoord met de stellingname in het voorstel dat na behan deling geen verzoeken om subsidie gehono reerd worden als de benodigdheden al zijn aangeschaft. Gezien het visitekaartje van „Wilhelmina" op een concours, is dhr. Van Damme voor het voorstel. Al vindt hij een andere weg bewandelen noodzakelijk. De burgemeester is het eens met dhr. Boot aangaande zijn opmerkingen over na behandelingen. Bij een voorstel om ƒ250,— te geven, als startsubsidie voor Scouting Noord-Be veland, sprak dhr. Van Damme de hoop uit, dat die groep langer zal bestaan, dan de padvinderij in de jaren '45—'50. Dhr. Boot vindt de subsidie van 250,wat aan de magere kant. De gemeente komt wel erg voorzichtig uit de hoek. Ook dhr. Filius vindt dat de gemeente erg schriel is. De positie' van de gemeente laat toe, dat we althans het 1ste jaar wat guller uit de hoek komen. Namens zijn P.v.d.A.-fraktie dringt hij aan om de startsubsidie te verhogen. De burgemeester zegt dat de financiële positie van de gemeente niet in verband moet worden gebracht met 'het voorstel. Ook de welzijnscommissie was verdeeld. Ve len willen eerst eens bewijzen zien of er genoeg aktiviteiten zijn en wat de gevolgen hiervan zijn. Het college staat daar positief tegenover. Als de zaak draait, zal elk ver zoek zo worden benaderd. Er zullen in de toekomst geen problemen zijn om te steunen Bij een voorstel voor een eenmalige sub sidie van 1.750,— voor aanleg van twee gevelkachels in de kleedruimten van de v.v. Colijnsplaatse Boys, vindt dhr. Boot het onjuist dat weer achteraf aan de bel is getrokken. Waarom niet voor de aan schaf overleg gepleegd met b. en w.. Het voorstel wordt toch aangenomen. Een voorstel om de bijdrage van het Hulpcentrum C.P.A. te Goes, te verhogen van 0,29 per inwoner, was voor dhr. Boot aanleiding om te verklaren dat men de gemeente Goes niet alleen voor de kosten kan laten opdraaien. Nadat wethouder Van H.K.H. Prinses Juliana wordt vrijdag 30 april 73 jaar. Noort uitleg had gegeven over het hoe en waarom, werd het voorstel aangenomen. Een volgend punt betreft een voorstel om het pand Havelaarstraat 46 te Colijnsplaat te kopen van dhr. P. van Goudswaard voor een bedrag van 5.000,—. Op een vraag van dhr. Dobbelaar of er nog extra kosten bij komen, zei de burgemeester, dat wan neer men met het voorstel akkoord gaat, alle bijkomende kosten worden betaald. Als men A zegt, moet men ook B zeggen. Bij een voorstel tot vaststelling van de 25e en 26e wijziging van de begroting '81, vraagt dhr. Filius of de uitgaven voor de verbouw van het gemeentehuis binnen het krediet zijn gebleven. De burgemeester zei, dat dit nog niet precies bekend is. Wel is zeker, dat het bedrag dat hier boven zal uitgaan, niet groot zal zijn. Dhr. Blankenstijn brengt dank aan het secretariepersoneel voor het duidelijk over zicht van de begroting e.d. Ook met het goed slot van ƒ400.000,—. De burgemeester wil de vreugde wat temperen door op te merken dat men moet uitgaan van een overschot van 325.000, Bij de rondvraag dankt dhr. Van Damme over de antwoorden die hij heeft gekregen op zijn vragen over het storten van giftige stoffen op de stortplaats in Midden Zee land. Als er giftige stoffen worden gevonden, worden deze naar de verbrandingsoven in Rotterdam afgevoerd, aldus de burgemeester De vergadering wordt hierna gesloten. Raad 22 4 1982. Informatie m.b.t. Verburg-Holland te Co lijnsplaat. Gelet op de aktualiteit van de proble matiek van twee vestigingen van de firma Verburg-Holland B.V. is het zinvol het na volgende op te merken: a. nadat het in de tweede helft van 1981, na herhaalde pogingen, niet mogelijk bleek om met de direktie in gesprek te komen over een eventuele verplaatsing van het bedrijf naar de hoek Molenweg Oost- Zeedijk (waartoe uw raad reeds op 16-10-'80 een aankoopbesluit tot grondverwerving nam), heeft het college de z.g. Hinderwet procedure op gang gebracht. Tevens werd de Arbeidsinspektie verzocht een onderzoek in te stellen. Een en ander was tot op dat moment afgehouden, teneinde de nagestreefde on derhandelingen niet te belasten. Er werden namelijk m.b.t. zowel de Hinderwet als het Veiligheidsbesluit voor fabrieken of marktplaatsen, door het college grote pro blemen verwacht: b. op 15—12—1981 leidde een onderzoek van de Arbeidsinspektie tot een rapport met een zoals het college later bleek groot aantal bemerkingen, m.n. voor Irene- straat 66. Ten spoedigste moesten de no dige maatregelen worden getroffen en na verloop van 3 maanden zou hercontrole kunnen plaatsvinden, aldus het rapport: c. d.d. 12—2—1982 diende Verburg-Hol land de verzoeken tot het verlenen van een hinderwetvergunning in voor de zeven vestigingen van het bedrijf. In het kader van de wettelijk geregelde procedure is er o.m. een mogelijkheid tot het indienen van bezwaren, welke a.s. weekend eindigt. Tot op heden zijn er t.a.v. het oude Rustoord plm. 12 schriftelijke bezwaren ingediend, plus één bezwaarschrift met ruim 60 hand tekeningen, t.a.v. Irenestraat 66 en 5 en voor de vestiging Voorstraat 22 zijn er twee bezwaren binnengekomen. Bovendien bezochten er plm. 15 omwonenden van het oude Rustoord en Irenestraat 66 de open bare hoorzitting, waarbij ook zij beargu menteerde bezwaren maakten tegen het verlenen van een hinderwetvergunning. De bezwaren gaan in feite alleen om de poly- esteraktiviteiten: d. op 6—4—1982 dienden 6 bewoners tijdens het maandelijkse spreekuur van de burgemeester in Colijnsplaat ernstige klach ten in tegen stankoverlast, etc. van de polyesteraktiviteiten in het oude Rustoord: e. n.a.v. deze klachten is op 7—4—1982 een onderzoek ingesteld door de VOMIL- ïnspektie en onze milieu-ambtenaren. Bo vendien is de Arbeidsinspektie wederom in geschakeld, alsmede de B.B.-meetwagen. Op 15—41982 werd over een en ander aan het college gerapporteerd: er werd in tegenstelling tot wat de hinderwetvergunningaanvrage vermeldde óók in het voormalige Rustoord polyester gespoten en verwerkt; de Arbeidsinspektie constateerde dat er na 15—12—1981 nog niets was gebeurd met de in haar rapport voorgeschreven maatregelen: VOMIL en Arbeidsinspektie deelden mede, dat t.a.v. de hinderwetvergunning negatief zal worden geadviseerd voor de twee polyester-afdelingen, gelet op de lig ging in de bebouwde kom en het vrijkomen van met name styreen. Het college besloot op grond van dat alles en in overleg met deze inspekties om: het bedrijf aan te kondigen dat zeer waarschijn lijk géén hinderwetvergunning zal kunnen worden verstrekt en dat zulks tot beëindi ging van de polyesteraktiviteiten in de be treffende panden zal moeten leiden: f. de betreffende brief werd in de college vergadering van 19—4—1982 vastgesteld en dezelfde dag verzonden (nadat aan de heer A. L. Verburg mondeling was medegedeeld dat een dergelijke brief was te verwachten). Naast het hiervoor vermelde en allerlei formaliteiten, vermeldt de brief ook: „de reden, dat wij niet direkt tot sluiting van de bedrijfsgedeelten overgaan is, dat wij u de gelegenheid willen geven voor uw „polyestergedeelte" een ander on derkomen te zoeken, alwaar wel een hinder wetvergunning kan worden verleend. In na der overleg zou dan tot een oplossing kun nen worden gekomen, wellicht ook voor het overbruggen van de periode tussen het stopzetten van de gewraakte aktiviteiten en het gereed hebben van een nieuwe ves tiging. wij menen er goed aan te doen u op dit moment van één en ander op de hoogte te brengen. U moet er rekening mee hou den, dat bedoelde lastgeving u binnen en kele weken zal bereiken. In die lastgeving zal vrijwel zeker vermeld staan dat be ëindiging van de polyesterverwerkende ak tiviteiten moet plaatsvinden binnen vier weken na de verzenddatum van de last geving. Het bovenstaande leidt naar onze mening in elk geval tot feitelijke beëindi ging rond 1 juni a.s." g. intussen waren zeer tot genoegen van ons college sinds medio februari 1982 toch onderhandelingen/overleg met de direktie gestart over een eventuele ver plaatsing van het bedrijf naar het gebied Molenweg Oost-Zeedijk. In dat kader zijn o.m. te noemen: bezoek met de H.I.D. van D.V.Z. aan het bedrijf op 31—3—1982; vele kontakten onzerzijds met allerlei provinciale en rijksdiensten i.v.m. mogelijke subsidies/bijdragen en andere aspekten (VO MIL, D.V.Z.E.Z. P.P.D., etc.); Zoals de P.Z.C. vanmorgen schreef: „alle registers zijn wat dat betreft open"! Er is overigens een in principe positieve houding, zodat een zeker optimisme gerechtvaardigd is. h. met de direktie, een personeelsdele- gatie en vakbondsvertegenwoordigers heeft op 2141982 een zeer konstruktief ge sprek plaatsgehad over een en ander. Kon- klusie: als spoedig overleg tussen alle be trokkenen leidt tot een principe-overeen komst m.b.t. verplaatsing moeten er nood verbanden voor de huidige aktiviteiten plaatsvinden, zodat de overlast eindigt maar de werkgelegenheid geen gevaar loopt. Mocht dat overleg onverhoopt niet tot een oplossing leiden, dan moeten helaas! de in de brief van 19—4—1982 door het college aangekondigde maatregelen alsnog worden genomen. Slot. Bij dat alles heeft het college steeds voorop gesteld dat een goed, expansief en vooruitstrevend bedrijf als Verburg-Holland met werkgelegenheid voor meer dan 50 mensen van dermate grote betekenis is, ze ker in de huidige economische crisis, dat tot het uiterste gegaan moet worden (en gegaan wordt...) om dat bedrijf te behouden en gelegenheid te geven tot verdere ont wikkeling. Dat „tot het uiterste gaan" mag echter niet leiden tot overschrijding van de bedoelingen van de wet of ten koste van de volksgezondheid. DERDE PLAAT "ZEELAND PLAT" WORDT OPGENOMEN IN WISSENKERKE Tekst: Kees van Boven. Op donderdag 29 april wordt in het Dorpshuis van Wissenkerke de derde LP van Zeeland plat opgenomen. De plaat wordt gemaakt door uitsluitend Zeeuwse amateurartiesten en uitgebracht door pla tenmaatschappij „Ivory Towers", die een specialist is in het uitbrengen van streek- en dialect-platen. Na de succesvolle LP's Zeeland plat 1 en 2, nu dus Zeeland plat 3. Waarom juist op Wissenkerke. Fred Rood- veld, direkteur-promotor van de platen maatschappij, geeft het antwoord. „Kijk, de plaat is een Zeeuwse aangelegenheid in de breedste zin en aangezien Wissenkerke cen traal is gelegen, lag dit voor de hand. Toch zijn er nog een paar belangrijke punten die de doorslag hebben gegeven om Wissen kerke te kiezen voor deze opname. Ten eerste de uitstekende akoestiek en ten tweede de prima akkommodatie die het Dorpshuis biedt. Er werken nogal wat men sen mee aan de totstandkoming van de plaat, dus is kleedruimte en een ruime zaal erg belangrijk. Het dorpshuis van Wissen kerke heeft dit allemaal. Dus vandaar," laat dhr. Roodveld weten. De medewerkers. Geheel nieuwe gezichten, die aan Zeeland plat 3 hun medewerking verlenen, met ook wel een wat bredere opze. Waren de vorige twee LP's een geheel Zuid-Bevelandse aan gelegenheid, bij nummer 3 is dat flink uit gebreid. Zo zijn er artiesten uit Walcheren en Noord-Beveland bijgekomen. Uit Walcheren is dat dhr. Andries van Baaren, alias Jan van 't Zand uit Middel burg. Een verwoed amateur, die sketsjes in het Zeeuws maakt en brengt. In het dagelijks leven is de heer Van Baaren chef kok in het Middelburgse ziekenhuis. Het is puur liefhebberij, laat dhr. Van Baaren weten. Ik doe dit al zo'n 30 jaar. In die jaren heb ik ook veel toneel en cabaret gedaan, wat door drukke werkzaamheden de laatste jaren wat is afgezakt. Maar over enkele weken ga ik met pensioen, dus mis schien kan ik dan wat meer tijd aan mijn hobby gaan besteden, aldus dhr. Van Baaren Wat het Noord-Bevelandse aandeel be treft, die zijn te vinden in de Zeeuwse Cabaretgroep „Zo zijn we nu Eenmaal (met ook jongelui uit Zuid-Beveland). Die met een vijftal liedjes en sketsjes hun aandeel aan Zeeland plat 3 leveren. Speciaal voor de plaat is door de groep een lied geschre ven, welke de toepasselijke naam „Zeeland plat" mee kreeg. Het is een parodie op de vele manieren hoe Zeeland plat kan gaan. Verder leveren zij hun aandeel met enkele onderdelen uit hun bestaand programma van dit en het vorig seizoen. Twee Zuid-Bevelandse amateurs comple teren het gezelschap wat donderdagavond te zien en te horen zal zijn. Allereerst Engel Reinhoudt, op Noord- Beveland bekend als de Zeeuwse troubadour. Engel zal op zijn welbekende wijze een aantal zelfgeschreven liedjes laten horen, o.a. een lied over hoe de Zeeuwen uit vrijen gaan: „uut vrieën". De andere uit Schouwen-Duiveland af komstige, maar al jaren in Goes wonende voordrachtkunstenaar is Simon Berrevoets. Diegenen die Simon wel eens gehoord heb ben, weten dat dit altijd lachen, gieren en brullen is, wanneer hij op de planken staat. Ondertussen gepensioneerd administrateur bij het GAK is hij al vele jaren verbonden aan het toneelgezelschap „Platogo" uit Goes. Een andere hobby van Simon is de wan delsport. Over deze laatste hobby heeft hij op een prachtige humoristische manier een boekje geschreven, in het Zeeuws wel te verstaan, met als titel „Koatje Tippelaer". Zijn boek, wat wordt gedrukt en uitgegeven door Drukkerij Markusse, zal medio sep tember verschijnen. Maar reeds nu wil ik het bij u aanbevelen om zijn bijzonder humoristische inhoud. Volle zaal. Bij deze opname mag publiek aanwezig zijn. Op verschillende plaatsen in Zeeland kon men de kaartjes gratis afhalen. Dat hier door velen gebruik van is gemaakt blijkt wel, want de kaartjes zijn haast alle maal op. Een volle zaal dus, met mensen die een onvervalste Zeeuwse ontspannings avond te wachten staat. Het is mogelijk, dat er nog enkele kaar ten over zijn. Mocht u deze avond willen bijwonen, kunt u bellen Telefoon 01107 - 1514, uiteraard onder voorbehoud. BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. MAAKT RAMEN EN KOZIJNEN OP MAAT. Ook het bijbehorende hang- en sluit werk kunnen wij uit voorraad leve ren. Het leveren en plaatsen van ïsolerende beglazing kunnen wij ook verzorgen. Vraag eens een vrijblijvende prijs opgave. Het zal u beslist erg meevallen. Op 30 april zal Hare Majesteit Ko ningin Beatrix 's morgens Harlin- gen bezoeken. In de middaguren valt Zuid-Laren de eer te beurt. Mr. P. van Vollenhoven wordt vrijdag 30 april 43 jaar.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2