mm-SMHM üt iniivnm Geef.V Gef&t KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Sturm en Dekker Grenen schaaldelen De mooiste tijd van uw leven.., 4%^ [fiH B.V. Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055. Wat pessimistisch geworden door het slechte weer van vorige week, beste vrienden, kwam het onderstaande voor de dag. Maar of het zo moest zijn, toen ik met deze Kroniek naar de drukkerij toog, was het prachtig weer. Om met ons aller nationale weer- profeet Janus Pellemans te spreken: „Niets is zo veranderlijk dan het weer, door mij voorspeld." Zelfkritiek is natuurlijk altijd prijzenswaardig, zeg nou zelf. Nog hin zeumer. Eiken ochend, net m'n óöhen open, kiek uk éést us nae de lucht. Zwaer bewolkt, mist of rehen, kruup uk trug in bedde mee een zucht. Eiken ochend staek te luustren nae ut weerbericht van Ka en Mie. 't Is eiken dag utzelfde liedje, mè van zeumer worre oor je nie. 'k Hae zö hraeg een eindje kuiere, lekker in m'n boezeroen. Mè 'k lööpe te rillen van de kouwe en 'k besluute mè om 't nie te doen. Ok doe'k hraeg an de zéédiek zitte, vo't nemen van een zonnebad. Mè d'n oaren dag mö'k nae d'n dokter, want 'k een flienke kouwe hevat. Schient soms us een dag de zonne, dan bin'k behoorluk in m'n sas. 'k Hae heliek een hróöte kuier maeke, mè nie zonder rehenjas. Wan toen uk lest een keer hieng löópe en m'n rehenjas verhat. Was uk tuus hekomme tot op m'n emde druupkledder nat. De voorspelliengen op radio of tevee van ons oaler Pelleboer; di mö-je mè nie tevee op vertrouwe, wan ie droai-je hraeg een loer. Toch laet uk de moed nie zakke, meuheluk verandert ut nog een keer. En kriehe m'n nog vo oktober een paer daehen zeumerweer. Hopelijk wat al te somber, beste vrienden. Tot slot wil ik u nog een oude Peelandse spreuk voor zetten, die er alles mee heeft te maken. Eén zwaeluw heef nog hin zeumer, dirom nie hetreurd. Mè heniet van oale zeumerdaehen, wan 't is wee vlug henoeg hebeurd. CeeBee. ZOMERBLOEIENDE BOLGEWASSEN VOOR TERRAS EN BALKON Zodra het lente wordt en de eerste zonnestralen tegen het raam kloppen, gaan je vingers jeuken om aan het tuinieren te slaan. Meteen krijg je plannen om de komende zomer midden in de bloemetjes te kunnen zitten waarvan je tot in de herfst kunt genieten. Doe het deze keer eens niet op de ge ijkte manier. Speel eens met de mogelijk heid om zomerbloeiende bolgewassen te planten. De verkoop ervan begint in fe bruari en loopt tot eind april/begin mei; afhankelijk van de soort. Plant de bollen direkt na aankoop. De jonge knoppen zullen al spoedig tevoor schijn komen en na de laatste nachtvorsten zullen zij zich verder ontwikkelen. Het planten kan geschieden in kuipen, bloembakken of potten die voorzien zijn van een of meerdere gaatjes om het over tollige water te laten weglopen. Een goede draineerlaag op de bodem van grint, grof zand of potscherven is eveneens noodzake lijk. De dikte ervan is afhankelijk van de grootte van de pot, maar moet minstens 2 cm zijn. De aarde moet voedzaam en los zijn. De wortels van de planten lopen zo geen kans op verstikking. Zomerbloeiende knolgewassen hebben in het begin niet zo veel water nodig; wan neer de planten flink gaan groeien moet er vaker worden begoten. Bedenk dat bol gewassen voornamelijk afkomstig zijn uit semi-woestijngebieden, daarom verdragen ze vrij grote temperatuurwisselingen. De aarde mag af en toe uitdrogen. Een weinig mest om de 14 dagen vervangt de voedzame bestanddelen die door het begieten werden weggespoeld. Combineer de bollen eens met éénjarige of overblijvende planten, bijvoorbeeld Vlijtig Liesje, Lobelia, Lathyrus en Goudsbloemen. Sommige soorten bolbloemen bloeien met slechts één fraaie bloem, zoals de Lelie, Galtonia (Kaapse Hyacint) Ismene festalis en de Nerine. Andere, meer bekende soorten, kunnen bloeien van juni tot oktober, zoals Dahlia's en Knolbegonia's. Houd daar re kening mee bij het inrichten van uw bloem bakken. Het zetten van zomerbloeiende bol gewassen in uw plantebakken is eigenlijk goedkoop. Met een minimum aan zorg kun nen ze immers jaren achtereen bloeien. Nuttige wenken. Zomerbollen kunnen er niet tegen dat vocht tussen de wortels blijft staan. Zorg dus voor een goede afwatering. Als uw bloembakken een waterreservoir hebben, wacht dan enkele dagen met bijvullen. Kies bollen die geschikt zijn voor de lig ging van uw terras of balkon. Op het zuiden: alle zomerbollen, maar knolbego nia's en lelies in de halfschaduw. Voor bakken of bloemen die op een win derige plaats staan, moet voor de hoge soorten (lelies) voor ondersteuning worden gezorgd. Er zijn echter ook genoeg soorten die laagblijvend zijn en het uitzicht van het venster niet benemen. Vergeet niet om hangende soorten op de voorgrond te plaatsen. Wanneer u overdag weg bent en niet voor de avond van uw bloembakken kunt genieten, kies dan lichte kleuren. Wit, geel en rose zijn beter zichtbaar in het vroege daglicht en in de schemering. Óm verdamping van het oppervlak tegen te gaan, kunt u de aarde bedekken met een beschermende laag. Witte steentjes bij voorbeeld contrasteren aardig met de kleur van de bloemen, of een mostapijtje, dat het vocht vasthoudt. Wanneer u in de zomer weg bent voor vakantie, zorg dan dat u laatbloeiende soorten plant, zoals Ismene festalis en Nerine. Een vuistregel die voor alle soorten geldt: regelmatig uitgebloeide bloemen wegnemen. Gebruik een schaartje of de vingernagels om het steeltje van de uitgebloeide bloem af te knijpen. Veel mensen halen slechts de bloemkroon weg en laten zo het vrucht beginsel zitten. Dit verhindert de ontwik keling van nieuwe bloemen. Aan het einde van het seizoen, wanneer de eerste nachtvorsten beginnen, haalt men de bollen uit de aarde. Ze moeten eerst drogen op een vorstvrije plaats. U kunt ze bewaren in een kistje met turfmolm of zaagsel. Ze kunnen het volgend jaar in maart of april weer worden geplant. Verschillende soorten zomerbloeiende bol gewassen, die geschikt zijn voor terras en balkon. Dahlia's. De keuze beperkt zich tot laagbloeiende soorten. Het „cactus"- en „semi-cactus"-type heeft een stralend kopje met puntige bloem blaadjes, die aan het uiteinde opgerold zijn. Doorsnee van de bloemen 8 15 cm. Hoogte 35 cm. Gebruik de variëteit „Red Pigmy". Het „decoratief'-type heeft bloemhoofdjes met bredere of gebogen bloemblaadjes waarvan de uiteinden wat ronder zijn; door snee 10—15 cm. Hoogte ongeveer 40 cm. Kies uit de variëteiten „Arnhem", „Little Tiger", „Orange Nugget", „Ellen Houston" en „Autumn Fairy". Het halskraagtype heeft enkelvoudige bloemen in heldere kleuren. Het hartje, omkranst door een soort kraagje, steekt af tegen een rij platte, anders gekleurde bloem blaadjes. Hoogte plm. 40 cm. Kies de soort „Alstergruss" of „Hartenaas". De anemoonbloemige dahlia heeft buis vormige bloempjes om een krans platte bloemblaadjes. Hoogte 50 cm. Aanbevo len variëteiten „Fabel", „Roulette" en „Sie- men Doorenbosch". Top-mix dahlia's (25 cm hoog) zijn de lievelingen van het publiek door de pittige kleurtjes: wit, geel, rose, rood of lichtpaars. Dahlia-„mignon" heeft een geel hart, om geven door een enkele rij brede, platte bloemblaadjes. Ongeveer 40 cm hoog. Ge bruik de variëteiten „Sneezy", „Roxy", „Irene van der Zwet", „G.F. Hemerik", „Firebird", „Roodkapje", „Mies" en „Mu- rillo". Knolbegonia's. De grote wortelknollen ontwikkelen zich tot 20—30 cm hoge planten met brede bladeren. De prachtige bloemen lijken soms lichtgevend. Er zijn enkelbloemige en dub bele variëteiten. Grootbloemige begonia's zijn er in vele vormen. De gewone dubbelbloemige zien we het meest. U kunt ze kiezen om een vol effekt te verkrijgen. Hangbegonia's komen het beste tot hun recht in hooggeplaatste bakken of op een plaatsje voorin. De neerhangende stelen zijn lang en soepel. De kleinbloemige begonia is meer ge drongen en heeft kleine blaadjes. De bloempjes bedekken het groen. Deze soort verdraagt een zonnige plaats beter dan de grootbloemige soorten. Begonia fimbriata (gefranjerd) onder scheidt zich door de spitse bloemblaadjes. De witte, gele, oranje, rose en rode bloemp jes doen denken aan anjers. Begonia bertinii, 40—50 cm hoog, is ideaal voor een zonnige plek. Deze plant heeft vermiljoenkleurige hangende bloemen. Begonia marmorata heeft gegolfde bloem kronen, rood en wit gemarmerd. Lelies. De lelie is een schitterende plant. Het is een aziatische hybride die zich erg goed aanpast in potten en bloembakken. Kies de variëteiten „Connecticut King" (geel met oranje hart), „Yellow blaze" (geel), „En chantment" (helder oranje), en „Pirate" (rood). Deze worden allemaal zo'n 60 cm hoog; de roze Lilium rubrum wordt iets hoger. Ismene festalis. Deze plant, botanisch gerangschikt onder de naam Hymenocallis, is verwant aan de Amaryllis. Ze heeft puur witte, sierlijke, trompetvormige bloemen. De bloembladen zijn lang en merkwaardige gebogen. De stengels worden ca. 60 cm hoog. Het donkergroene gebladerte verschijnt na de bloei. Nerine. Fijnheid en sierlijkheid in een rose kleed voor het einde van de zomer (augustus oktober). De parelmoerachtige bloemen groeien in schermen. Ze zijn fijn gebogen en gekarteld. De stengels worden ca. 50 cm hoog. BOUWMATERIALEN Noordweg 38, Oostkapelle, Tel. 01189-1340. :t 20 cm breed en 4 m lang. PER STUK NU f 7.80. ZATERDAG 24 APRIL START VAN DE "PEELANDMARS" Op zaterdag 24 april 1982 organiseert de W.S.V. „De Patrijzen" de „Peelandmars". Deze wandeltocht van 54 km voert u via een schitterende route, over dijken, strand, weiden en polderwegen langs de kust van het voormalige eiland Noord-Beveland. On derweg wordt u soep, limonade, een appel, koffie en de Zeeuwse specialiteit n.l. een bolus aangeboden. Men dient wel zelf zijn boterhammen mee te nemen. Reglement wandeltocht. Deze wandeltocht wordt georganiseerd door de W.S.V. „De Patrijzen" onder auspi ciën van de Zeeuwse Wandelsport Bond. Alle richtlijnen, reglementen en bepalingen van de N.W.B. zijn op deze tocht van toepassing. Iedere deelnemer wordt door zijn of haar inschrijving geacht hiermee bekend te zijn. Afstand: 54 km (minimum leeftijd 16 jr.). Inschrijfgeld: met herinnering 11,—; zon der herinnering 5,—. Voorinschrijving: dit kan geschieden bij het sekretariaat tot 10 april. Het inschrijfgeld is dan 10,—. Het inschrijfgeld kan worden gestort op de Ra bobank te Colijnsplaat, banknr. 31.22.58.461 t.g.v. W.S.V. „De Patrijzen". Het gironr. van de bank is: 316389. Inlichtingen: se- kretaresse: M. de Fouw - Wisse, Tel. 01199- 786; voorzitter: J. Pouwer, Tel. 01199-251. Startplaats: Dorpshuis „De Brug" aan de haven. Starttijd: Half negen. Startlokaal geo pend vanaf half acht. Medische verzorging: Hiervoor zorgt de EHBO-afd. Colijnsplaat. Herinnering: Er zal gezorgd worden voor een prachtige herinnering. Wandelboekjcs: Deze kunnen aan de start worden ingele verd. Verzekering: Door de N.W.B. zijn alle deelnemers kollektief verzekerd. Goed gekeurd: Sekr. T.Z. Zeeuwse Wandelsport Bond, t.c. nummer 0882. Vervoer. Komt u met openbaar vervoer, dan is er zo vroeg nog geen bus naar Colijnsplaat. Indien u dit tijdig bij het sekretariaat meldt, zal er alles aan gedaan worden om u met iemand vanaf Goes (tegen betaling) te laten meerijden. N.B. De avondvierdaagse te Colijnsplaat zal dit jaar gehouden worden op 24, 25, 26 en 27 mei over de afstanden 5 en 10 km. De zomeravondtocht wordt gehouden op 6 juni over 5-10-15 km. Ook organiseert de WSV „De Patrijzen" nog een avond vierdaagse te Kamperland op 20, 21, 22 en 23 juli over 5 en 10 km. Traditionele Amsterdammer klok met Westminster speelwerk in noten- of eikenhout. Handgeschilderde wijzerplaat. Ref. 22370. AANNEMERSBEDRIJF Kam. Vissarijsliaat 31 4491 GG Wissenkerko Tei. 01107-1489 BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 -14 89. BRILJANT - GOUD ZILVER - UURWERKEN St. Adriaanstraat 11 4461 JC Goes telefoon 01100-16924 PV 'DE BLAUWE DOFFER' - KORTG. Uitslag wedvlucht Quievrain op 17 april. Deelname 356 duiven. 1 H. C. Verburg en zn 11.33.26 130.582 2 idem 35.37 2 3 idem 35.57 3 4 P. J. Wilderom 38.48 130.805 5 J. van Belzen 40.52 132.615 6 W. C. Leenpoel 38.40 129.640 7 H. C. Verburg en zn 39.50 4 8 L. de Fouw en zn. 37.19 127.705 9 A. A. van de Kreeke 39.49 129.625 10 M. van Belzen 39.18 129.057 TOERISTENWEEK 1982 TE COLIJNSPLAAT VAN 3 T/M 10 JULI Het comité Toeristenwcek Colijnsplaat kwam donderdag 1.1. in het Dorpshuis „De Brug" bijeen, waarbij de voorzitter het programma in grote lijnen bekend maakte. Sport, spel en muziek zullen deze week de boventoon voeren. Ook is aan het pro gramma voor de jeugd in deze week grote aandacht besteed. Naast de regelmatig terugkerende onder delen in deze week, zoals de autorally, zeskamp, wandeltochten, etc., zullen er en kele nieuwe programmapunten worden toe gevoegd, welke nog in voorbereiding zijn. De laatste dag, 10 juli, zal in het teken van de wielersport staan. Vier categorieën trimmers zullen aan de start verschijnen. En daar de wegen rondom Colijnsplaat nu klaar zijn, zullen start en finish'zoals voor heen weer plaatsvinden in de Voorstraat. Het belooft weer een programma te worden waar jong en oud zich in zal kun nen vinden. TIPS Oranje houtbeits verkrijgt u door een op lossing van gele aniline in alcohol. Hout werk hiermede eenmaal bestreken geeft een zwakke mahoniekleur, na droging en voor de tweede keer gebeitst, geeft het een oranjekleur aan het hout. Kakkerlakken kunt u verdrijven door een mengsel uit te strooien van gelijke delen poedersuiker, borax, bloem en zwavel. Wanneer u een cake bakt, maak dan een holte in het midden van het deeg. Zodra de cake klaar is, zal het middengedeelte rrelijk gekomen zijn met de randen. Plaats geen anjers of rozen in de nabijheid van een schaal waarop appels liggen. De bloemen zullen spoedig verwelken. Een lichte schroeivlek van het strijken kunt u verwijderen door haar te bevochtigen met een lapje gedoopt in water, waarin een 'beetje zout is opgelost. Doe een theelepeltje op een kopje water. Laten de volwassenen geen voorkeur tonen voor al dan niet graag iets te eten. Het kind kijkt dit af en poogt daardoor ook graag zijn lievelingskostje te verkrijgen. Geel geworden witte tegels kunt u weer wit krijgen door behandeling met bleckpoeder, aangemaakt met water en azijn. Het poeder laagje er enige tijd op laten zitten. Aanslag in theekopjes zal niet ontstaan, indien u thee drinkt, waarin een druppeltje melk gedaan wordt. Het in de thee aan wezige looizuur wordt door de melk op gelost. Lekke vaten en tonnen vult u geheel op met stro of hooi. Giet er daarna veel water op en leg er vervolgens zware stenen op. Hierdoor zet het hout uit. Aanslag in vazen verdwijnt door azijn en zilverzand. Alles goed schudden, eventueel een borsteltje gebruiken en tenslotte uit spoelen en drogen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2