'Zonnig ZOMEREN' KRONIEK VAN NOORD-REVELAND Raadsvergadering Wissenkerke Op maandag 5 april j.l. was er een open bare vergadering van de raad van Wissen- kerke. Er waren slechts een 12-tal agenda punten, terwijl het raadslid Van der Maas met kennisgeving (er kwam „juunzaad" binnen) afwezig was. Na enkele kleine wijzigingen door de voorzitter, burgemeester P. Wisse, werden de notulen van de vorige keer onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken lag een notitie over de schooltandverzorging in deze ge meente en de financiële konsekwenties van dit alles. De voorzitter stelde dat het aantal kinderen dat gebruik maakte, was gedaald tot een percentage van 19,1%. De gemeentelijke vertegenwoordiger in de regeling, de heer Sandee, begon met te zeg gen dat er nogal veel publiciteit op dit moment aan deze zaak wordt gegeven. Een eerste voorzichtige peiling van hem om te komen tot een andere verdeelsleutel, nl. de omslag per kind, bleek goed te zijn ont vangen door de andere gemeenten. Hij zag dit liever, dan b.v. uittreden uit deze re geling, omdat daardoor ook andere gemeen ten waar het wel nodig is, ook in de moei lijkheden komen. Hij zou na de discussie in deze raad, nog nader op de zaak in deze regeling terugkomen. De heer Blok zei, dat zijn fraktie in eerste instantie was voor afbouwen in drie jaar van deze regeling en dan uitstappen. Een bedrag per kind van plm. 31,— per jaar vond hij nogal duur. Doch hij stond wel sympathiek tegenover het idee van de heer Sandee, ook al omdat daardoor het bedrag per kind aanzienlijk zou dalen. En zijn fraktie wachtte de resultaten dan ook af. Bij de heer Remijnse kwam naar voren de bangheid, dat men helemaal niet meer op Noord-Beveland zou komen, wat hij zou betreuren. Na nog enige discussie over voornamelijk financiële zaken, besloot de voorzitter door te stellen, dat de vertegenwoordiger weet hoe de raad er over denkt en dat men de resultaten van hem zal afwachten. Ook bleek bij de ingekomen stukken nog een schrijven van de Vereniging van Ned. Gemeenten te liggen, dat pleitte voor geen verhoging van de begroting 1983 ten op zichte van 1982 in gemeenschappelijke re gelingen. De heer Blok stond daar wel sympathiek tegenover, doch men moest besluiten ook financieel kunnen vertalen in volgende jaren. En ook de voorzitter was van mening, dat dit niet altijd haalbaar was. Een vergoeding van 15.157,62 werd ge geven aan de Chr. Nat. School te Kamper land ten behoeve van het vakonderwijs over het jaar 1981. Het voorstel van het college was om voor het jaar 1982 een subsidie van 0,22 per inwoner te geven aan het Gehandicapten Adviesbureau Zeeland. De voorzitter stelde daarbij dat er een onderzoek gaande is wie nu precies moet subsidiëren. Het blijkt vaak moeilijk te zijn om de gehandicapten via het maatschappelijk werk te laten funktioneren en hulp te verlenen. Deze sub sidie wordt elk jaar opnieuw bezien. De heren Sandee en Hamelink hadden een gelijke mening over deze zaak. Namelijk wel instemmen met deze subsidie, evt. voor enkele jaren, maar het werk van dit bu reau moest in de toekomst via het maat schappelijk werk gaan verlopen. Dit moest duidelijk overkomen in het nu gaande onderzoek daarover. Er vond een aanpassing plaats in het vierjarenplan specifiek welzijn 1982-1985. Bij de kleuterschool te Geersdijk werd de volgende zinsnede opgenomen: „Gelet op de hierboven omschreven situatie m.b.t. het kleuteronderwijs te Geersdijk pleiten wij ervoor dat de norm van het minimum aantal leerlingen per school in de kleine kern met grote soepelheid wordt gehan teerd." Volgens de voorzitter waren het zakelijke argumenten (b.v. bijdrage van het rijk), die tot deze aanvulling hadden geleid. Daartegen had niemand bezwaar. Een wijziging in de bezoldigingsverorde ning van 1981 werd goedgekeurd. Dit waren salarisaanpassingen en salarissen verbonden aan nevenfunkties, overeenkomstig door het rijk vastgestelde normen. Een tweetal wijzigingen in het ambtena renreglement, n.l. aanpassing van vakantie dagen en verlaging van de vervroegde vrij willige uittreding van 63 naar 62 jaar, ont lokte de heer Hamelink een paar vragen. Of deze vervroegde uittreding ook konse kwenties had voor deze gemeente. En of men met deze VUT toch geen verkapte personeelsvermindering toepaste. Men moest als gemeente toch ook een stukje werk gelegenheid bevorderen. Terwijl daarnaast de heer Sandee nog vroeg of de financiën aangepast waren aan de nieuwe situatie. De voorzitter dacht op dit moment niet aan konsekwenties in de gemeente. Men had op dit moment genoeg personeel en het is geen zekerheid dat iemand die in de VUT gaat, ook vervangen hoeft te wor den, andere faktoren spelen daarbij ook een rol. Financiële zaken als iemand in de VUT gaat, waren er voor deze gemeente niet, daar is een regeling voor. Er werd voorgesteld om de nieuwbouw van het Sociaal Centrum in Goes financieel te ondersteunen tot een maximum-bijdrage van ƒ0,50 per inwoner, met een afbouw van 40 jaar. De voorzitter gaf als aanvulling nog enkele toelichtingen. Men was op dit moment slecht gehuisvest, er waren vele andere lokaties gezocht, maar niet goed be vonden, de geraamde kosten beliepen 1,1 miljoen gulden. Het rijk subsidieert 75% en het tekort waarvoor de gemeenten moesten opdraaien bedroeg 40.000,— per jaar. Er was in het bestuurdersoverleg ook al veel over gesproken en daaruit bleek dat toch ook de andere instellingen goed gehuisvest waren. En tenslotte werd er vanuit deze gemeente veel gebruik van gemaakt. Al met al reden om toch akkoord te gaan met deze nieuwbouw. Daarmee bleek men het unaniem als raad eens te zijn, hoewel de heren Remijnse en Sandee nog enkele financieel-technische probleempjes hadden. Een aantal begrotingswijzigingen over het jaar 1981 bleken afrondingen van de di verse diensten en hoofdstukken in dat jaar te zijn. Volgens de voorzitter bleven vele uitgaven in 1981 beneden de ramingen. Dit zou resulteren in wellicht een overschot van ƒ450.000,— over 1981. Bij de daarop volgende rondvraag kwam de heer Blok op dit grote overschot terug. Hij vroeg naar de besteding van dit over schot en dat men niet alleen moest denken aan vervroegde afschrijvingen. De voorzitter kon hem geruststellen, want naast toch ook afschrijvingen zou er een pot voor algemene reserve opgezet worden. De heer Uijl vroeg naar de motieven van het college die geleid hebben tot het aan stellen van een werkende sollicitant als gemeentewerkman. Terwijl hem gebleken was, dat er veel werklozen hadden gesolli citeerd. Het ging hem niet om personen, maar hij vond het jammer dat de raad daar niets meer over mocht zeggen. De voorzitter wilde enkel zeggen, dat er bij het aanstellen naar nog meer mo tieven wordt gekeken, dan alleen werkloos zijn. En zeker vond de gehele raad het niet jammer, dat ze niet mee mocht praten. Na de rondvraag vond nog de beëdiging van de heer Van Strien plaats tot secretaris van deze gemeente. De benoeming gaat in per 1 juni 1982 en na het afleggen van de eed bleek er niets meer in de weg te staan om deze post te gaan vervullen. En zo kwam na ruim één uur vergaderen een eind aan deze vergadering en kon de voorzitter het gebruikelijke slot uitspreken. Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 20 maart: Cornelia Marina, d.v. A. P. Beaufort en A. van de Putte; 21 maart: Robby, z.v. J. A. de Looff en J. M. Witte; 27 maart: Adriaan Dingman, z.v. H. C. Poortvliet en J. A. C. Anemaet. Huwelijksaangifte: 5 maart: J. P. Verburg en C. H. Wigmans; 26 maart: C. J. Meijaard en M. W. van Sluijs. Gehuwd: 5 maart: O. Scholten en C. M. Verhulst. Overleden: 18 maart: Jan Markusse, oud 86 jaar, e.v. P. Goudswaard en 28 maart: Joost van Gilst, oud 80 jaar. HENGELWEDSTRIJD TE COLIJNSPLAAT Zaterdag 4 april hield de Noord-Beve- landse hengelsportvereniging haar derde competitiewedstrijd voor het clubkampioen schap 1982 in de Oosterschelde bij Co- lijnsplaat. Na de slechte vangsten bij de eerste twee wedstrijden kon men nu konsta teren, dat de vis weer naar de kust komt als gevolg van de hogere temperaturen van het zeewater. De 67 deelnemers aan deze wedstrijd vingen gezamenlijk 371 vissen, waarvan 327 ondermaatse vissen en 44 bovenmaatse vissen met een gewicht van 8512 gram. De uitslag van de wedstrijd was: 1. F. van Dregt, Middelburg 1018 pnt. 2. I. Lamse, Colijnsplaat 835 pnt. 3. C. P. v/d Moere, Colijnsplaat 759 pnt. 4. G. de Haan, Oost-Souburg 730 pnt. 5. Ph. V. Leendertse, Kamperland 600 pnt. 6. F. Dezutter, Hansweert 570 pnt. 7. H. de Waard, Colijnsplaat 540 pnt. 8. Ph. A. Leendertse, Kamperland 527 pnt. 9. B. Dekkinga, Hansweert 510 pnt. 10. A. G. de Waard, Colijnsplaat 501 pnt. 11. J. Janse, Oostkapelle 497 pnt. 12. A. Zwemer, Kamperland 477 pnt. 13. A. Versluis, Colijnsplaat 467 pnt. De volgende competitiewedstrijd wordt gehouden op 8 mei 1982 van 15.0017.30 uur te Colijnsplaat. Inschrijven van 14.00— 14.30 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. Op 24 april 1982 wordt er een jeugd wedstrijd georganiseerd van 15.30—17.30 uur, inschrijven van 15.00—15.15 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. 23e VOORJAARSTOCHT w.s.v. 'DE VROLIJKE TIPPELAARS' VLISSINGEN Op zaterdag 17 april 1982 organiseert de w.s.v. „De Vrolijke Tippelaars" voor de 23ste maal haar Voorjaarstocht onder aus piciën van de Kon. Ned. Bond van Licha melijke Opvoeding, kring W.-Brabant/Zee- land. De wandelaars kunnen starten op de afstanden: 5, 10, 15, 25 en 40 km. De start en de aankomst zijn bij het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskensburgplein te Vlissingen. De vertrektijden zijn: 25 en 40 km: 10.00 uur; overige afstanden: 14.00 uur Opnieuw heeft de vereniging bijzonder veel zorg besteed aan de routes, getracht is deze aantrekkelijk mogelijk te maken. De 40 km.-route loopt via O.-Souburg, Ritthem, Arnemuiden, richting Veerse Meer, met een lunchpauze in de Waterherberg te Veere. Via het krekengebied keert men over Mid delburg weer terug naar Vlissingen. Voor degenen, die de tocht volbrengen is een fraaie medaille beschikbaar. De medische verzorging is in handen van de E.H.B.O. afd. Vlissingen. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de secretaresse: mevr. A. C. Meerman - Haarbosch, Westerzicht 90 te Vlissingen, Telefoon 01184-6 47 53. LAAT UW ZOMERTUIN EEN KNOLLENTUIN ZIJN „Exotisch" wordt in Van Dale's woorden boek omschreven als: uitheems, door een ander klimaat voortgebracht. Andere woor denboeken verstaan onder exotisch: onge bruikelijk, buitengewoon, vreemd, bizar, eigenaardig, fantastisch, verbazingswekkend, mysterieus, wonderlijk, onvergelijkelijk en: uniek. Al deze woorden zijn van toepassing op zomerbloeiende bol- en knolgewassen. Bijna alle zomerbollen komen oorspron kelijk uit tropische gebieden. Vandaar dat de bloemen opzichtig, weelderig en feller van kleur zijn dan de lentebloeiende soorten Ze variëren ook meer in hoogte, vorm, kleur en eigenaardigheden. Sommige zijn zeer welriekend. Afwisseling is derhalve het sleutelwoord voor zomerbloeiende bollen. Er zijn soorten voor perkbeplanting, borders, wilde tuinen, rotspartijen, tegen muren en hagen, voor bloembakken en als snijbloem. Veel tuinders reserveren een hoekje in de tuin speciaal om bolbloemen als snijbloem te kweken. Bovendien zijn er zomerbollen die geschikt zijn voor de koude kas of in huis. Van de zich steeds uitbreidende reeks verkrijgbare soorten zijn sommige winter hard. Ze bloeien zelfs buitenshuis in noor delijke streken. Andere weer zijn zo ge voelig voor koude dat ze niet naar buiten mogen vóór de laatste nachtvorsten. Som mige zomerbloeiers, vooral dahlia's, bego nia's en vogelmelk zijn op hun mooist tot de eerste nachtvorst. Andere soorten zoals gladiolen, montbretia én lelies zijn om streeks die tijd uitgebloeid. De bloemen van de tigridia (tijgerbloem) bloeien slechts één dag, maar er zit een reeks knoppen aan elke steel. U kunt het bloeiseizoen van de zomer bloeiers uitbreiden. U moet de bollen dan met tussenpozen van twee weken planten gedurende de lente en de vroege zomer. Het bloeiseizoen van lelies en sommige andere soorten kan worden verlengd door soorten te planten die na elkaar bloeien. De zomerbloeiende bollen en knollen die niet winterhard zijn moeten vóór de vorst worden gerooid. Ze dienen binnenshuis be waard op een vorstvrije, goed geventileerde plaats tot de volgende lente. Er zijn ook soorten zoals lelies, montbretia, ranonkel, anemonen en galtonia's (kaapse hyacint) die in de grond kunnen blijven. Voorwaarde is dan wel dat ze gedurende de winter worden beschermd met een dikke laag stro of oud blad. De planlinstruktie is afhankelijk van het type knol of bol. Er is meer verschil dan bij het planten van voorjaarsbollen. Een algemene instruktie kan daarom niet wor den gegeven. Volg dus de gebruiksaanwijzing die meestal bij de bollen wordt geleverd. tïid-M Met de Paasdagen voor de deur, beste vrienden, wil ook de Kroniek niet aan deze feestdagen voorbij gaan. Het gaat deze week niet zo zeer over de Paasdagen zelf, maar meer over „ut oenderkot", waar tenslotte ons nationaal Paasvoedsel vandaan komt. Over d'eitjes dus. d'Aene, d'oenders en d'eitjes. Ut oen zei in de renne: m'n hae ze wee verwenne. Overuren zu m'n motte maeke; we kun de eierströöm nie staeke. D'n aene lóópt heersend deur de stoet en kiekt of iederéén z'n best wè doet. Ie keurt de kwaliteit op hrööte en op deugdelukheid. Bobbeltjes en pitjes bin uut de bóöze, die hae hewis nie in de döóze. D'r bin eiers om te kleuren, andere vo likeuren. Wan affekaat, 't zei sterk of slap, d'r hae vee eiers in de pielepap. Tot vlak vo Paese bin ze in de were; een hesteun, want ze wille d'r nog één perbere. D'n énen wil nog hróótere eiers iehhe as d'n ander, want ze kriehe nie hraeg van d'aene op d'r saljemander. D'r was een oen, die was zó hröós as 'een puut, ze streek eiken keer d'r veren ;"vo de spiehei uut. Vlak vo Paese stieng ze di wee. Mè o jee, di kwam d'r ei onverwachs nae benee. Di lag dat ei, vo de spiehei op de hrond; d'n aene docht: da's beslist nie hezond. Een ei zó hröót as een tennusballe oa dat hróóze dienk di laete valle. Even laeter riep d'r één: 't is bedrog toen ze't zag, wan 't was netuurluk een spiehelei dat di lag. Helukkug was de konsternasie vlug verbie, zei noe zelf, zonder eiers hae toch nie. D'r best ze toch wè oal hedae; d'n aene is toen vo z'n uussouwen hae stae. Van dat komplement wiere ze hlad verlehe, want ze noe twi daehen vrie hekrehe. Zo, nu weten jullie ook eens hoe dat daar toe gaat, beste vrienden. Vanaf deze plaats allemaal prettige, maar vooral zonnige Paas dagen toegewenst. CeeBee. Door een looiing met eikeschors wordt het "natuurlijke karakter van deze sportief geklede herenschoen geaccentueerd (Camel-Boots). Onder dit motto zijn veel mode-ontwer pers aan de slag gegaan voor de kollekties die nu in de winkels te koop zijn. Maar ook de algemene economische teruggang werd aangegrepen als motto. Dit heeft er toe geleid, dat men veel minder extreme modellen zal kunnen vinden. De konsument bleek immers toch veel meer geïnteresseerd in kleding die niet na één seizoen in de kast verdwijnt. En per slot van rekening leert iedereen in het modevak, dat mode pas mode is als het door de klant wordt gedragen. Modekleuren. Wat de kleuren betreft, kan men er van uitgaan, dat er in de kleding heel veel rood, wit en blauw te zien zal zijn. Daar naast zal er ook nog een aantal zachte tinten zoals zacht citroen, rafblaauw en verbleekt flessegroen te zien zijn, meestal in combinatie met beige. In de schoenmode zal er veel blauw en wit te zien zijn, maar ook bordo en beige. Damesmode. De taille zit op de natuurlijke plaats. De lengte van de rok zwerft rond de knie. Ook zien we weer veel broeken, zowel op de knie, halverwege de kuit, het z.g. hoog watermodel en de op de voet vallende lengtes. Opvallende verschijning hierbij is de rijbroek met extra veel ruimte in de bovenpijpen tot nauw aansluitend net bo ven de enkel. Bij de elegantere citymode heeft de folkiorelook weer een grote invloed gehad. Maar met name China en Japan waren de bronnen van inspiratie voor de ontwerpers. Dit resulteerde veel in a-symmetrisch slui tende blouses, bermuda's en kimono-achtige blazers. De schoenmode bij dit alles is sportief of klassiek bij de pantalonmode. Het col legemodel kunt u in iedere schoenmodezaak vinden, tot gekleed en elegant voor de klassieke maar folkloristische citymode. Op vallend is echter wel, dat door de klassieke lijnen in de damesmode een vlottere schoen wordt gekocht die op zijn beurt weer moet passen bij de vaak veelal bont gekleurde accessoires. Zo vindt men bij de accessoires veel zilver en brons gekleurde tassen, ceintuurs, etc. Welk thema in de schoenmode ook weer wordt teruggevonden, d.m.v. paspoils, etc. Al met al kan men stellen, dat de dames mode een combinatiemodel is waarbij met enige fantasie een leuk geheel kan worden gecreëerd voor een relatief laag bedrag. De opfrissing komt veelal uit de goed kopere accessoires. Herenmode. In de herenmode zien we een trend naar klassieke modellen van natuurlijke stoffen. Deze natuurlijke stoffen verhogen de prijs maar ook de levensduur. Dit duidt er op, dat de ontwerpers er van uitgaan, dat in de herenmode meer gekeken wordt naar de kosten per jaar. De echt nieuwe ontwikkeling vindt men in de herenmode bij de „actif-sportswear". De water- en ruitersport doen zich daarbij vooral gelden, maar ook de jacht- en tennissport. In het algemeen kan men stellen, dat de vrijetijdsmode een steeds groter aandeel in het totale beeld krijgt. Citymode met folkloristische invloeden, zoals kimono-achtig en a-symetrisch.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2