NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Geef,V geld. Geef lucht Rodelko bv SPORTAGENDA GD Trouwen kan altijd nog" Zeeland Magazine? Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055. Leusden. No. 4011 Donderdag 8 april 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk „O, dat! Ja, dat was een leuke opdracht. Heeft veel tijd gekost. Ik kampeerde zowat in het Scheepvaartmuseum." „Roos heeft me er van verteld." „Praat ze niet te veel, die kleine? Kan dat, met haar werk?" „Roos en ik praten vaak samen. Roos is er niet alleen om te werken. Roos is er om mij er aan te herinneren dat het leven meer is dan zaken doen en van de wel vaart genieten." „U praat helemaal niet als een Ameri kaanse zakenvrouw." „Dat ben ik ook niet. Ik ben een vrouw. En in zaken. In die volgorde." „De enig juiste, vind ik." Ze waren gaan zitten. Hij op een stoel zonder leuning, zij in een oude, wankele leren crapeaud. „Meneer Heerema, zoiets als voor die scheepvaartmaatschappij, kunt u dat ook voor ons maken?" „Ja, natuurlijk wel, maar u hebt toch Antiform voor uw reclame? Daar heb ik nooit voor gewerkt." „Ik zou meneer Luytjens van Antiform wel eens kunnen vertellen, dat er wat in zit. Zoals er vroeger gehandeld werd, met tel- ramen en zo, en dat naar de computer toe?" „Zit wel wat in." Hij was meteen weer de vakman. Ze stond op. „Nee," zei hij, „toch maar liever niet." Er was een koppige, eigenzinnige trek in zijn gezicht gekomen. „Hoezo?" vroeg ze koeltjes. „Ik hou niet van aalmoezen." „Wie van ons tweeën is beledigend?" vroeg ze. „U doet of ik u beledigd heb, maar u doet het mij. Wie spreekt er van aalmoezen?" Hij ging weer zitten, leek opeens dodelijk vermoeid. „U komt hier," zei hij, „in de zwijnenstal. U reddert zelf de boel, u zorgt voor uw eigen koffie, u zoekt Roosje op, u ziet wat het hier voor een zoodje is. En nu denkt u: laat ik die man es op de been helpen." „Dus toch sociaal werkster," spotte ze. Hij haalde mistroostig de schouders op. „Meneer Heerema," zei ze, „ik heb gezegd dat u geen medelijden met uzelf moet hebben. Als daar dan nog misplaatste trots bij komt, is de boot helemaal aan. Zo'n soort armeluistrots. Liever sterven dan ge nadebrood eten, niet? Daar bent u nog lang niet aan toe. Maar u moet aan 't werk. Dit niets doen, niets kunnen doen, maakt u kapot en bederft de hele sfeer hier. Ook voor Roos en voor uw andere kinderen, ongetwijfeld. Daarnet was u zo dapper, toen u over uw vrouw sprak. Zonder sentimen taliteit. Terwijl ik weet hoe u haar mist." „Hollandse jongens huilen niet, zei mijn moeder altijd." Hij trachtte te glimlachen, maar Els voelde opeens haar ogen branden. Lach als je hart is gebroken, dacht ze. Dat gebeurde hier. „Als ik kans zie om een goed vakman voor ons bedrijf te laten werken," vervolgde ze, vluchtend in de zakelijkheid, „dan heb ik met de omstandigheden niets te maken. Fooien komen er niet aan te pas. Het is bij ons een keiharde zaak, meneer Heerema, en wij willen waar voor ons geld. Als u een prutser was, praatte ik er niet over. Laten we al die sentimenten opzij vegen en als zakenmensen praten." „Ik moet u mijn verontschuldigingen aan bieden," zei hij. „Voor alles. Voor wat ik gezegd heb en voor wat ik niet gedaan heb. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE U hebt gelijk. Ik moet niet als Job op de ashoop gaan zitten." Hij stak aarzelend zijn hand uit en zij drukte die „Komt u nog eens terug?" „Volgende week kom ik Roos weer es op zoeken. Vóór die tijd mag ze niet naar kan toor, denkt u er om? We moeten een beetje oppassen met dat meisje." Hij bracht haar netjes tot bij de deur. Keek naar haar sportwagen. „Saab," zei hij. „Niet mis. Sportief karretje." „Hebt u daar ook al verstand van?" „Ik niet. Sjoerd weet er alles van. Zaagt me er over door." „Ik hoor het al," zei ze vrolijk. „Ik kan hier nog een hoop leren. Zeg Roos van me gedag." En weg was ze. Hij liep langzaam de trap op, naar de kamer waar Roosje lag. Hij zag het op nieuw opgemaakte bed, de frisse lakens. „Wat is dat voor iemand, Roos?" zei hij. „Wie heb je nu in ons huis gebracht?" „Ik heb het u toch altijd wel gezegd," zei het meisje. „Ik houd van haar." „Tja," zei Pier Heerema nadenkend, „kan het anders?" HOOFDSTUK VIII. Over de horizon. Plotseling weken alle gebeurtenissen naar de achtergrond. Een nerveus telefoontje van Henk. Vader is helemaal niet goed. Ja, het is beter dat je komt. Misschien valt het mee, maar de dokter ziet het nogal somber in. Toen was er snel, in één uur tijds, een regelen van alles en nog wat en reed ze in haar snelle wagen naar huis. Gelukkig, dacht ze toen ze binnenkwam. Ze zijn er niet allemaal. Zo'n klein huis vol mensen, dat benauwt. Koos, zijn vrolijk- onverschillige snuit nu onwennig-ernstig, vertelde. Vader was gevonden op een buiten weg. Hij was gaan wandelen en niet goed geworden. De dokter had gezegd, dat hij maar beter naar huis kon worden gebracht. Ze proefden allebei de zwaarte van deze beslissing.'Een ziekenhuis was van geen nut. Hij was maar beter thuisvoor alle eventualiteiten. Ook de grootste, waarvoor een mens in het leven kan worden geplaatst. Haar moeder was helemaal van de kaart. Die staarde als in een lege ruimte. Ze had altijd zo flink, zo zelfstandig geschenen, maar geestelijk was hij haar steun. Ze kon zich het leven zonder hem niet indenken. Het had geen zin meer, dacht ze, als hij er niet was om mee te praten, om voor te zorgen, om inhoud te geven aan haar be staan, nu de kinderen weg waren. Een half uurtje later mocht ze bij hem op de ziekenkamer. „Hij is erg blij dat je er bent," zei Koos. „Maar rustig zijn, hoor. Hij is heel helder, maar erg zwak." Ja, erg zwak. Dat zag ze met één oog opslag. Hij was de schim van vroeger, zoals hij daar lag in het witte bed. Maar zijn ogen waren levendig. Vrijwel het enige, dacht ze geschrokken, dat nog leefde. „Kind," hij glimlachte. „Fijn, dat je er bent." Ze ging zitten, slikte. Nu was er dan wat ze zo vaak gewild had. Alleen zijn met vader, met hem praten. Het was wellicht de laatste keer. Het was misschien een afscheid. „U moet niet zoveel praten, hoor," zei ze moeilijk. „Wij verstaan mekaar zo ook wel. Is 't niet?" Hij glimlachte moeizaam. „O ja, altijd. Wij wel, Elsje." Ze was voor hem altijd Elsje gebleven. Zijn .oudste dochter. Zijn ogen namen haar op, als wilde hij zich iedere lijn van haar gezicht in het geheugen prenten. „We moeten niet kletsen, praten. De tijd is kort, nu kan het nog." „Vader!" Ze schreeuwde het bijna. „Dat hoeft toch niet. Het kan toch nog..." Maar hij schudde het hoofd. „De mens gaat naar zijn eeuwig huis," zei hij. „Ik weet het Elsje. Het is erger voor je moeder dan voor mij. Ik ben dankbaar voor alles en het was genoeg." Hij zweeg en ze zag hoe moeilijk hij ademhaalde. Ze maakte een beweging dat hij zich niet moest vermoeien, maar hij schudde het hoofd. „Ik heb het niet ver gebracht," zei hij. „Wel als vader," zei ze. „En dat is het voornaamste. Schoolmeesters en zakenmen sen zijn er genoeg." Hij lachte zacht. „Daar ben ik blij om. Ik hield van jullie, allemaal. Ik hoopte, dat jullie ook een beetje van mij zouden kunnen, blijven houden. Jullie bent allemaal erg lief voor me geweest, altijd. Maar wij tweeën, Elsje, dat was nog wat anders." Ze zag weer de glimlach. „O ja, dat was heel wat anders." „En ik ging maar weg en bleef maar weg," zei ze radeloos. „En soms verlangde ik zo om weer es te praten, samen te wandelen en er was altijd wat." „Nu ben je er. Nu praten we. Els, ben je gelukkig?" De vraag kwam zo onverwacht recht op haar af, dat ze hem verbijsterd aankeek. „Ze zijn allemaal, elk op hun eigen ma nier, gelukkig. Jij, jij hebt het 't verst ge schopt van allemaal. Wist ik wel. Altijd wel. Jij bent die ik graag had willen zijn. Alles wat ik niet kon, waar ik te gemakzuchtig te traag voor was, heb jij bereikt. Toch heb ik een gelukkig leven gehad. En jij?" „Ja," zei ze. „Ik ben gelukkig, maar ik ben er nog niet." Hij knikte langzaam. „Dit vult je leven niet helemaal, Els." Ze schudde langzaam het hoofd. Hij had uitgesproken, wat zij begon te beseffen. Be gon te beseffen nu, door Roel de Weerd, door Roosje Heerema. De mensen, die niet zoals totnogtoe in haar leven passeerden, maar in dat leven kwamen. „Ik kan alleen maar hopen," zei ze, „dat het leven nog meer voor me heeft." „Je zult niets forceren?" Er was zorg in zijn blik. „Ik ben uw dochter," zei ze. „Ik geloof alleen in het echte. Als dat komt, zal ik het herkennen." Hij knikte. „Ik heb je altijd maar laten gaan," zei hij zacht. „En ik heb me altijd zorgen om je gemaakt. En als je dan weer es terugkwam, dan keek ik en luisterde ik. En dan dacht ik: God zij dank, ze is het nog." „Ondanks alles," knikte ze. „U had gelijk, dat u bezorgd was. Al zou ik het nooit toegegeven hebben. Het was wel eens erg moeilijk. Maar dan dacht ik: als ik straks weer es met vader ga wandelen en we pra ten samen, dan moeten we kunnen praten als altijd. Dan was u er. Ik heb wel es half hardop met je zitten praten, vader, in Parijs, in New York. Wist u dat?" Zijn ogen lachten. „Ik ben zo blij, dat je dat zegt. En ik hoop zo dat je echt de volheid van het levensgeluk moogt vin den, kind. Ik zal het niet meer zien. Maar blijf die je bent, dan komt het." Haar ogen schoten vol tranen. „Je moet niet huilen," zei hij en zijn witte smalle hand zocht de hare. „Daar kan ik niet tegen." Nee, dacht ze, ik moet het hem niet moeilijk maken. Ze vermande zich, pro beerde te lachen. „Ik heb pas iemand ge sproken," zei ze, „die heeft zijn vrouw ver loren. Hij hield veel van haar, heel veel. En hij kon gewoon over haar praten. Hij zei, d^t zijn moeder hem altijd had geleerd: Hollandse jongens huilen niet." „Tja," zei hij nadenkend, „zo is het ook. Weep no more, my baby. Ik ben aan het eind, jij moet verder, kind." „O, vader." Ze beheerste zich met de grootste moeite. Ze had kunnen brullen van ellende. Maar het mocht niet. Hij was te zwak. De tijd was te kort. „Je moet je geen verwijt maken," ging hij verder, zijn stem al zwakker. „Je moest je eigen weg gaan. Je hebt me veel gegeven. Ja, jij mij ook, je vertrouwen, je liefde, je openhartigheid. Ik hou van allemaal. Nie mand stond me zo na als jij. Dat je dat maar weet." „Ik weet het," zei ze. „Wij tweeën." „Nu maken we onze laatste wandeling," zei hij, „wij tweeën. Straks moet je alleen verder. Ik ga over de howzon en het is allemaal licht en vrede. Een stille zomer avond tussen de weilanden. Ik weet het. Het is de laatste keer, dat we samen hebben gepraat. En het is goed." Hij hijgde. „Dag lieve Elsje, dag lieve, lieve Elsje. Geef me nog een nachtzoen." Voorzichtig legde ze haar handen om dat witte gezicht en kuste hem op het voor hoofd. „Nacht, vadertje." (Wordt vervolgd) VOOR KADE 23 - VEERE TEL. 01181-5 55 BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de volgende gevonden voorwerpen: 1 autosleutel: 1 wollen handschoen en 1 zakmes: 1 blauwe kinderwant; 1 damesfiets: 1 portefeuille met inhoud: 1 bankbiljet van 5,—; 1 bos met 8 sleutels en 1 nagelschaar 1 bruine kinderwant: 1 etui met huissleutel: 1 bruin knipportemonneetje; 1 autosleutel; 1 hondenhalsband; 1 autosleutel: 1 blauwe sjaal; 1 groene regenbroek; 1 herenfiets; 1 schoolboek; 1 bankbiljet van ƒ10,—; 1 uniformbroek vermoedelijk van muzikant; 1 herenpolshorloge met schakelarmband; 1 huissleutel. VOETBAL Zaterdag 10 april: 's-H.-Arendskerke 1 Colpl. Boys 1 (14.30) Colpl. Boys Al Kruiningen Al (12.45 uur) ZSC BI Colpl. Boys BI (09.30 uur) Kloetinge D5 Colpl. Boys D2 (10.00 uur) Colpl. Boys Dl Zierikzee D2 (11.00 uur) Colpl. Boys F Heinkenszand F (10.00 uur) Middelburg 1 Wissenkerke 1 (14.30 uur) DFS 3 Wissenkerke 2 (14.30 uur) VCK 4 Wissenkerke 3 (14.30 uur) Heinkenszand Dl Wissenkerke Dl (10 u) Noormannen El Wissenkerke El (11.00 u) Wissenkerke F Serooskerke F (10.00 uur) Serooskerke 7 Bevelanders 3 (16.15 uur) Oostkapelle F Bevelanders F (10.00 uur) Beker: Kats 1 SSV 1 (14.30 uur) Robur 1 Cortgene 1 (18.30 uur) Maandag 12 april: Cortgene 1 Lewed. Boys 2 (14.30 uur) Yerseke Al Colpl. Boys Al (12.45 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 10 april: Meisjes-aspiranten: Wiska 2 B.O.K. (10.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 9 april: Dames: Hulst 1 Delta-C. (20.00 uur te Hulst) Heren: HTS 4 Delta-C. (21.30 uur te Vlissingen). Kruiswoordpuzzel no. 771 Horizontaal: 1. deel van een etmaal - 5. speelgoed - 10. Eng. telwoord - 12. water in Utrecht - 13. Frans onbep. vnw. - 14. vriend (Fr.) - 15. heimelijk - 17. regel 19. plaats in Brabant - 21. soort onderwijs (afk.) - 22. broodbeleg - 24. hij treedt af (Lat.) - 25. deel van het been - 27. deel der wet (afk.) - 28. nieuwe wereldtaal - 30. meisjesnaam - 32. meisjesnaam - 34. wer kelijk - 36. kloosterzuster - 37. lengtemaat (afk.) - 39. huisdier - 40. voorzetsel - 41. lengtemaat - 43. kleinst deelbare deeltje 44. natuurkundeterm (afk.) - 46. N.V. (Fr.) 48. zangstem - 50. waterhoogte (afk.) - 52. plaats op Ameland - 55. soort stof - 57. boom - 59. walmt - 61. soort afscheiding 62. drinkgerei - 64. meisjesnaam - 66. jon gensnaam - 67. plaats in Overijsel - 68. Frans pers. vnw. - 69. steensoort - 71. peul vrucht - 73. nalatenschap - 76. luchtstrijd krachten (afk.) - 78. als de akten getuigen (Lat. afk.) - 79. jongensnaam - 80. vreemde munt - 81. deel van een stad - 82. deel van een wapen. Verticaal: 1. ontkenning - 2. klein vertrek 3. kledingstuk - 4. tot en met (afk.) - 5. vliegengaas - 6. voorzetsel - 7. familielid 8. gemoedsaandoening - 9. plant - 10. Turk 11. netto (afk.) - 16. vogel - 17. voorzetsel 18. boven het gewone - 20. kledingstuk 23. bergweide - 25. slot - 26. toiletgerei 27. water in Brabant - 29. boom - 31. soort onderwijs (afk.) - 33. afgod - 35. wand versiering - 38. vloerbedekking - 39. mil. opl. school (afk.) - 42. omslag - 45. zoogdier 46. hel - 47. vlaktemaat - 49. deel van het jaar - 51. voor (in samenstellingen) - 53. maanstand (afk.) - 54. rustige - 56. zelf zuchtige - 57. voorzetsel - 58. laag - 60. bez. vnw. - 63. hoofdslagader - 65. op standeling - 67. Eng. voorzetsel - 68. Euro peaan - 70. boom - 72. vragend vnw. - 74. schaap - 75. soort hond - 77. vreemde munt (afk.) - 79. maanstand (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 770 Horizontaal: 1. or - 3. enak - 7. maan 10. bl - 12. pad - 14. eland - 16. kroos 18. kast - 20. ro - 21. do - 22. va - 23. ie 24. Eton - 26. Eelde - 29. stroop - 31. kg 32. einde - 34. re - 35. parodie - 37. ri 38. ra - 40. lee - 42. roos - 44. ri - 46. dra 47. ban - 49. se - 50. vers - 53. dun - 55. fa 57. en - 58. pendule - 61. eb - 63. tapir 65. ok - 66. esprit - 69. enorm - 71. Emma 72. mi - 73. sr - 74. sg - 75. Ab - 76. Ella 78. lakei - 80. lorre - 82. age - 84. er 85. geld - 86. oord - 87. om. Verticaal: 1. op - 2. raket - 4. netto - 5. al 6. karn - 7. md - 8. akelei - 9. nr - 10. boa 11. Is - 13. da - 15. no - 17. oven - 19. Seoel - 21. de - 23. Isar - 25. opperen 26. ego - 27. dier - 28. reis - 30. rr - 31. kro - 33. droef - 36. diadeem - 39. arena 41. Ed - 43. os - 45. ir - 48. nu - 50. vete 51. spin - 52. nuk - 54. Nepal - 56. anti 59. erosie - 60. dom - 62. br - 64. perk 67. smeer - 68. imago - 70. rg - 71. Ebro 73. sar - 75. ao - 77. la - 78. Ie - 79. eg 80. ld - 81. ro - 83. em.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1