KRONIEK VAN NOORQ-aEVELANÜ Raadsvergadering Kortgene L Dat het op Kortgene ook goed wonen is, beste vrienden, dat wisten we al. Maar dat er ook een legioen poezen en katers huizen, wist deze week een meneer te melden, die enige weken het bed moet houden. Dus ook alle tijd heeft om dit poezenvolkje te observeren. Onvoorstelbaar zo veel, laat deze meneer weten. Trouwens van harte beterschap en pas op voor een nieuwe ziekte, de katteziekte. Enige tijd geleden ging Keetje naar Schiphol om zoon Marien op te halen. Wat daar gebeurde, is het verhaal van deze week. Kee en d'r Amerikaan. Bie ons op't durp weunt een vrouwe, ze eet Kee. Pront op d'r Zeeuwsen dracht, zó zieë d'r nie vee. Mee houwe stikken en van die rooi-je kraelen. Ok nog spellen, aest zo hrööt as schaelen. A Kee soms een keer op reize haet; ka-je behriepe, da iederéén te kieken staet. Zö een vrouwe élemael in dracht, da's één en oal pracht. Noe ei Kee ök nog een zeune, die a nie tuus doe weune. Ni-je die jongen doe vaere op zó'n hroote bóót, dus ie is a een stuitje van moeder's schóót. A die nae ruus komt mee't vliegmesjien, stae Kee a te wachten op dat dieng. Ze hae Merientje dan aele op Schiphol; twi daehen van te voren is ze a op d'n ól. Oalus wor dan ophepoest en keuzen hestreke en dat toch mè vo een dag deu de weke. De leste keer da Merien nae ruus toe kwam, stieng ze di wee dan. In vol ornaat in de hal: 't was Kee die de sjoow di stal. lederéén most Kee bekieke, da ka-je behriepe. Kee wier op de foto hezet en op oalus wier helet. Toen Kee wee even was hezete, wouw d'r een Amerikaan wat van d'r wete. Ie vroeg, da kon Kee hoed verstae, of ze mee um mee wouw hae. Kee schrok d'r eihe een puupuus, want ze docht heliek an tuus. Mè dat was de bedoeling nie van die man. Kee vroeg: wat wil je dan? Ie wouw, da ze even mee hieng lóópe, want ie wouw d'r spullen kóópe. Kee a wat hewent, verschoot hlad nie. Ze zei: m'n veintje ei jie je knipbeuze wè bie? Dat ei die man netuurluk nie verstae; mè wè behrepe, want ie is mè weg hehae. Merien was ondertussen ök op de hrond, die lóópt noe wee op Peeland rond. Zodoende zie je Kee nog steeds pront in haar kleren rondstappen, beste vrienden. En gelukkig maar, want: Houwe stikken, beuk, doek en keus; Zéélands trots is dan de leus. CeeBee. Bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering op donderdag 11 maart te Kort gene, zei de burgemeester te hopen, dat met het plaatsen van microfoons op de tafels van de raadsleden en van het college, het gesprokene beter te volgen zal zijn op de publieke tribune. Naar aanleiding van een brief van de voorzitter van het bestuur van de christe lijke kleuterschool uit Colijnsplaat sprak dhr. Boot er zijn spijt over uit dat die brief vroegtijdig is gepubliceerd. De burgemeester zei, dat als men een brief tot de raad richt, tot publikatie kan worden overgegaan. Ove rigens zijn een aantal bestuursleden van die school het niet eens met die brief van hun voorzitter. Verder was dhr. Dobbelaar vol lof over het goed verzorgd jaarverslag van de ge meentelijke brandweer. De burgemeester zei tenslotte bij het be handelen van het punt „Mededelingen", dat subsidie wordt verleend aan de nieuwe rio lering in het dorp Kortgene voor 95%. De werkzaamheden moeten voor 1 juni begin nen, wat voor dhr. Filius aanleiding was om te vragen naar de mogelijkheid om het werk enkele maanden te vertragen. De Hoofdstraat overhoop halen in het zomer seizoen zal veel last en schade veroorzaken. Getracht zal worden de schade en overlast te beperken, aldus de voorzitter. Dhr. Van Damme vraagt of er bij het storten van slib grondmonsters worden ge nomen. De burgemeester moet het antwoord hierop schuldig blijven. Het betreft de stort plaats in Midden-Zeeland. Wel zegde de burgemeester een onderzoek toe. Zonder commentaar wordt daarna de ex ploitatievergoeding, waarop het bestuur van de chr. kleuterschool te Colijnsplaat recht heeft, voor 1981 vastgesteld. Bij een voorstel om nogmaals een voor- bereidingsbesluit te nemen voor het gebied van de oude landbouwhaven te Colijnsplaat, vroeg dhr. Dobbelaar zich af waarom dat nu pas gebeurt. Ook dhr. Filius vindt de gang van zaken niet juist. Uitvoerig werd hierna gediscussieerd over een voorstel van het college om aan dhr. Ph. van der Winden een ontheffing te ver lenen op grond van de gebruiksverordening gebouwen te Kortgene. De P.v.d.A.-fraktie stemde tegen, waarbij dhr. De Looff opmerkte de verordening te willen handhaven voor iedereen. Mevr. Van Oeveren heeft bezwaar tegen de onduidelijke uiteenzetting in het voorstel en dhr. Van Damme vindt het vreemd, dat voor 2 woningen die dicht bij elkaar staan, een verschillend standpunt wordt ingeno men. Dhr. Boot vindt een en ander onduidelijk. Als we zwichten omdat meermalen in beroep is gegaan, dan kan men moeilijk in het vervolg aanvragen afwijzen. Het zal prece denten scheppen. In eerste instantie is het CDA tegen ontheffing. Dhr. Filius heeft in krante-artikelen gezien dat er smalend wordt gesproken over het gevoerde beleid in Kortgene. Voor nader beraad wordt de vergadering geschorst. Na de schorsing stelt de burge meester voorop, dat we ons aan een uit spraak van de Raad van State hebben te houden, of we het leuk vinden of niet Twee maal eerder is een beroepsschrift te gen de geweigerde ontheffing verschenen. De Raad van State heeft overigens de ge bruiksverordening gebouwen in feite niet aangevochten, maar voornamelijk heeft in gespeeld op bijzaken. Wel beklemtoonde hij, dat de verordening nadrukkelijk wordt ge handhaafd. Met het weer afwijzen zal weer beroep volgen en we zitten dan op een doodlopende weg. Hij vindt het niet juist, dat er gesuggereerd is dat er een precedent wordt geschapen. Dhr. Blankenstijn vindt het een moeilijk punt. Hij voelt er niets voor om weer een blauwtje te lopen en zal dan ook voor stemmen. Ook mevr. Van Oeveren stelde vast, dat we geen schijn van kans maken en dhr. Boot heeft begrepen hoe de vork in de steel zit. Bij afwijzen zou dit kunnen worden uitgelegd als onbehoorlijk bestuur. De burgemeester kan begrijpen, dat zij, die het voorstel steunen, dit met gemengde gevoelens doen. De uitspraak van de Raad van State kunnen we echter niet naast ons neerleggen. Dhr. De Looff zegt, dat we rekening moe ten houden met de uitspraak van de Raad van State, maar dat we ook de gebruiks verordening moeten handhaven. Met de stemmen van de P.v.d.A.-raadsleden tegen, wordt het voorstel tot ontheffing aangeno men. Tegen de wens van b. en w. en de PvdA- fraktie verwierpen CDA, WD en SGP het collegevoorstel een beroepsschrift van mevr. Neuman te Keulen, tegen een geweigerde ontheffing op de gebruiksverordening, on gegrond te verklaren. Het betreft het pand Irenestraat 36 te Colijnsplaat. Dhr. De Smit ziet niet in om welke reden je ontheffing moet weigeren. De eigenaresse heeft werkruimte nodig. Zij be oogt in die woning werkzaamheden te ver richten voor een dissertatie over de bete kenis van recreatie en toerisme op het cultuurlandschap in Midden Zeeland. De aanvraagster is een groot aantal dagen in Colijnsplaat. Men zou als voorwaarde kun nen stellen, dat de woning nooit in de re creatieve sfeer mag worden verkocht. VOOR KLEINE OF GROTE VERBOUWINGEN KODDE BOUW B.V. TELEFOON 01181 -5 55. 's Avonds dhr. Dees, 01107-1882 Mevr. Van Oeveren vindt een tijdelijke ontheffing aantrekkelijk. Dit tast de leef baarheid van het dorp niet aan. Dhr. Blankenstijn is van mening, dat men niet kan praten over recreatieve sfeer als de bewoonster een half jaar op Colijnsplaat vertoeft. Hij vindt ontheffing -geen ver krachting van de verordening. De burgemeester zou het een slechte zaak vinden als ontheffing zou worden verleend. Aanvraagster staat niet in het bevolkings register ingeschreven. Het is geen vrijblij vend gebeuren en het is buitengewoon ge vaarlijk om van de verordening af te wijken. Na een schorsing verweet dhr. Filius het CDA een onbegrijpelijk standpunt in te nemen. De raad maakt hierdoor de eigen verordening ongeloofwaardig. Met 6 tegen 5 stemmen werd tenslotte het voorstel verworpen. Voor stemden de P.v.d.A. en het college; tegen het CDA, WD en SGP. De burgemeester betreurde het verlenen van de ontheffing zeer. Hij ziet de toekomst van de gebruiksverordening met vrees te gemoet. Zonder commentaar werd een beroep op de weigering van ontheffing op grond van de gebruiksverordening met algemene stem men ongegrond verklaard. Het betreft het pand Havelaarstraat 37 te Colijnsplaat met als eigenaar dhr. J. H. Pols uit Rosmalen. Een voorstel om de gevraagde subsidie aan het Zeeuws Studiefonds op te trekken tot 0,30 per inwoner, ondervond tegen stand bij de WD-fraktie. In 1982 is 0,27 per inwoner gevraagd. Mevr. Van Oeveren wil wel akkoord gaan met 1 cent verhoging. De provinciale instelling wil steeds maar bezuinigen, maar wel vragen om een hogere bijdrage aan de gemeente. Met de stemmen van de WD tegen wordt het voorstel aangenomen. Door de firma Teunissen uit Asperen zijn enige jaren geleden restauratiewerken verricht aan de Ned. Herv. Kerk te Kortgene waarvoor door de kerkvoogdij geen subsidie gevraagd is aan de gemeente. De staats secretaris van CRM heeft inmiddels het bedrag van 11.859,subsidiabel gevonden en subsidie van 50% in de kosten toegezegd. Zoals te doen gebruikelijk is nu aan de gemeente verzocht om 30% subsidie in deze kosten. Voorgesteld wordt een subsidie van ƒ3.557,10 toe te kennen. Alzo wordt be sloten. Bij een voorstel de woning Havelaarstr. 107, incl. de daarbij behorende 2780 m2 grond te kopen voor 87,500 (kosten ko per) en met dhr. Versluys een overeenkomst aan te gaan tot het gebruik van woning en schuur, met plicht tot koop binnen 5 jaar, tegen betaling van 150,— huur per maand en het onderhoud zoals in de toe lichting is omschreven, vraagt dhr. De Looff hoe de afhandeling met dhr. Versluys is. Wordt er ook subsidie gegeven voor het onderhoud aan de woning. Hij is bereid om de woning binnen 5 jaar te kopen. Betekent dit, dat de gemeente dan moet verkopen? Hij voorziet dat het na enkele jaren een slechte zaak voor de gemeente zal zijn en vraagt zich af wat dit gaat kosten. Dhr. Boot vindt dat de molen behouden moet blijven. Het geeft cachet aan de omgeving. Hij gaat akkoord met aankoop van de woning, maar is het wel verstandig om de woning aan dhr. Versluys te verkopen binnen 5 jaar. Wanneer er tot verkoop wordt besloten, lijkt een clausule waarbij optie aan de gemeente is geregeld, nood zakelijk. Dhr. Van Damme vraagt of het wel ver standig is om de grond er bij te verkopen. Hij voelt er voor om een en ander in eigen beheer te houden. Dhr. Blankenstijn is akkoord, maar pleit ook voor voorkeursrecht bij verkoop later, voor de gemeente. De burgemeester zegt, dat het van groot belang is dat de molen voor de gemeente behouden blijft en dat hij ook goed wordt onderhouden. Dat is noodzakelijk, omdat men later grote kosten zou moeten maken. N.a.v. vragen van dhr. De Looff, vindt hij het een verantwoorde zaak. Subsidiëring van de molen is verzekerd. De woning is nu getaxeerd naar de huidige toestand. Een clausule van voorkeur bij verkoop vindt hij aanvaardbaar. Als dhr. Versluys de woning niet koopt, door welke oorzaak dan ook, dan blijft hij in handen van de gemeente. Het voorstel wordt met algemene stem men aangenomen. Dit geldt ook voor een voorstel tot aan schaf van een lichte traktor met aanhang wagen, waarvoor een krediet wordt gevraagd van ƒ12.500,—. In een volgend voorstel wordt een voor bereidingskrediet gevraagd van 30.000,— om voorbereidingen te treffen voor de bouw van een verenigingsaccommodatie te Kats. Mevr. De Looff zegt dat het CDA zich altijd voorstander heeft getoond van een goede accommodatie te Kats. De wijze waar op een zo goed mogelijk multifunktioneel gebouw kan worden geplaatst, heeft haar volledige aandacht. Het CDA is dan ook bereid dit bedrag beschikbaar te stellen. We willen geen lapwerk, maar een goed plan Dhr. Van Damme is ook akkoord, maar wil later duidelijkheid over de financiering van een plan. Dhr. Blankenstijn steunt het voorstel evenals dhr. De Looff. Als het plan gereed is, kunnen we beoordelen of het een haalbare kaart is. Dhr. Dobbelaar stelt voor om dhr. De Looff in de bouwcommis sie te benoemen i.v.m. mogelijkheden tot bezuinigingen. De burgemeester zegt, dat de voorgeschre ven maten de kosten zullen bepalen. Het zal wel enkele tonnen kosten. Je moet het goed doen of niet. Later zal er een voorstel komen waar de raad over kan oordelen. Dhr. Van Damme blijft het gevaarlijk vinden om grote bedragen uit te geven, omdat later kan blijken, dat de kosten te hoog zijn. De burgemeester zegt, dat de architectuur wordt uitgevoerd door ge meentewerken en hij verwacht dat het een haalbare kaart wordt. Tevens is hij van mening, dat voor verhoging van belastingen geen aanleiding zal zijn. Na aanneming van het voorstel worden een aantal begrotingswijzigingen vastgesteld, met dien verstande, dat de WD tegen het geven van ƒ0,30 per inwoner is aan het Zeeuws Studiefonds. Bij 3e rondvraag vraagt dhr. Van Damme of de verzanding van de ingang van de haven te Colijnsplaat een spontaan natuur gebeuren is of een rechtstreeks gevolg van de uitgevoerde werken in de Oosterschelde. Als het college de oorzaak niet weet, is het dan bereid om deskundigen aan te wij zen, die trachten een antwoord op die vraag te kunnen geven. Indien het vermoeden bestaat van een rechtstreekse samenhang tussen deze verzanding en de uitgevoerde Oosterscheldewerken, is het college dan bereid stappen te ondernemen tot het ver krijgen van schadevergoeding? De burgemeester weet helaas niét wat de oorzaak is. Met RWS en PWS is er overleg. Daartoe is er van die zijden kontakt met de adviesdienst van de RWS en TH in Delft. (Een hoogleraar in de kustwaterbouwkunde en voormalig direkteur van het waterbouw kundig laboratorium aldaar). Met de WSV vindt intussen overleg plaats over met name de financiële gevolgen van deze problema tiek. De aanzanding in de eerste maanden van 1982 is veel groter dan in 1981 het geval was. RWS en PWS tasten in het duister. Dhr. Van Damme vindt daarna dat de verantwoordelijkheid op de schouders van Waterstaat komt. Dhr. Filius zegt in korte tijd twee brieven van het college te hebben ontvangen met het predikaat „Vertrouwelijk" over het on derwerp „De Paardekreek". Het is hem niet' duidelijk welke gemeentelijke en/of per soonlijke belangen er in die brieven in het geding zijn. De geheimzinnige wijze waarop het college in deze handelt, geeft een onnodig accent aan de dreigementen die in de brieven van de pachter van „De Paardekreek" zijn opgenomen. Ieder is vrij om tegen een raadsbesluit waarin hij zich benadeeld voelt, in beroep te gaan. Dat hoort echter een openbare zaak te zijn. De burgemeester antwoordt hierop, dat het college het ongepast en ongebruikelijk vindt om zaken die het predikaat „Ver trouwelijk" hebben, toch in het openbaar te brengen. Eind 1981 stelde de rechtskun dig adviseur van dhr. Brinkman de ge meente aansprakelijk voor de schade, welke zou ontstaan door weigering van de raad om het ondererfpacht om te zetten in verhuur. Ons college achtte het in verband met de voorgeschiedenis en de eventuele formele verdere juridische stappen, zinvol de raad daarover vertrouwelijk te informeren Dhr. Brinkman heeft ons vervolgens bericht geen verdere stappen te zullen nemen, gelet op de door de ministeries van economische, binnenlandse zaken en CRM, toegestane extra tariefsverhoging van 10 i.p.v. 4%. Het is ons inziens volstrekt normaal dit soort zaken op vertrouwelijke wijze aan de raad mee te delen, aldus het antwoord van de burgemeester. Mevr. De Looff zegt dat de uitgaven aan de brandweer enkele jaren geleden, niet tevergeefs zijn geweest. De brand, enkele weken geleden op Kats, is met goed mate riaal bestreden. Door het goede materiaal en door de grote inzet van de brandweer korpsen is een ramp voor Kats voorkomen. Dhr. De Smit zou het wenselijk vinden, dat er in de dorpen glasbakken werden geplaatst. Wethouder Van der Weele vindt dat daar geen behoefte aan is, omdat het glas door verenigingen wordt opgehaald. Die zouden daar bovendien door benadeeld worden. Dhr. Van Damme zou in de Hoofdstraat liever bomen zien, daa sprjeten. Dat is ral eens meer aan de orde geweest, aldus wethouder Van der Weele. De vergadering wordt hierna gesloten. VVV NOORD-BEVELAND Voorstraat 36, 4491. EW Wissenkerke, Telefoon 01107 -1595. Geachte inwoner van Noord-Beveland. Als u uw vakantie in Nederland gaat doorbrengen, kom dan eens langs bij de VVV Noord-Beveland. Er is informatiema teriaal beschikbaar van elke provincie. Het kantoor is geopend van maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.30 uur. DE EMMABLOEM IS NOG STEEDS NODIG Van 22 28 maart wordt er weer Emmabloem-kollekte gehouden. Men be hoort tegenwoordig al niet meer tot de jongsten, wanneer men weet waar die naam vandaan komt: Koningin Emma, de moeder van Koningin Wilhelmina. Koningin Emma had een bijzondere belangstelling voor de tuberculose-bestrijding. Daarom werd de kollekte voor dat doel naar haar genoemd. In die tijd was tuberculose een ware volks gesel. Overal in ons land waren sanatoria gevestigd, overal in ons land stonden de „ligtenten" in boomgaarden of op boeren erven. Daarin lagen patiënten soms maan denlang te kuren. Tegenwoordig is tuberculose op geen stuk ken na die gevaarlijke volksziekte van vroe ger. Medicijnen zorgen ervoor, dat een tbc- patiënt gewoon kan doorleven en snel weer beter is. Maar oppassen is nog steeds nodig. Met de regelmaat van de klok duikt de ziekte nog steeds op. Dan hier, dan daar maken de kranten melding van een „tbc- explosie". Grote groepen mensen blijken dan plotseling besmet en moeten voor on derzoek of behandeling naar een consul tatiebureau van de tuberculosebestrijding. Die bureau's vervullen dan ook nog steeds een belangrijke taak en het is jammer, dat er voor de tbc-bestrijding gekollekteerd moet worden. Maar het is niet anders Van oudsher hebben de kruisverenigingen de plaatselijke tbc-bestrijding verzorgd. Daarom is de komende Emmabloem-kollekte bestemd voor kruiswerk en tuberculose bestrijding. Er komt een kollektant of kol- lektrice bij u aan de deur. Het kan ook zijn, dat u in plaats daarvan een girokaart in uw brievenbus vindt. U kunt natuurlijk ook nu .meteen gireren: postrekening 116000 t.n.v. Emmabloemkol- lekte. Den Haag. VERENIGING VOOR OPENBAAR ONDERWIJS VERGADERDE Donderdag 11 maart j.l. kwaih de vere niging voor openbaar onderwijs bijeen in de openbare lagere school „De Vliete" te Wissenkerke. Na de opening, notulen en jaarverslag kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Beide aftredende leden werden opnieuw herkozen, te weten Siny v. d. Zwan en Jan van Iwaarden. Voor de komende zomer werden een aantal aktiviteiten vastgesteld, zoals een fietstocht over Noord-Beveland en in de herfst een bowling-avond voor de ouderen. Ook zal voor de grote avond een toneelstuk worden opgevoerd door leden van het V.O.O. Na de pauze was er een film met na afloop een discussie over het probleem van moeilijk opvoedbare kinderen. Na be ëindiging van deze discussie bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Er was voor deze vergadering een zeer goede opkomst van de leden. NOGMAALS: OEGANDA Hier volgt weer een stukje over Oeganda. Mag ik nog even in uw herinnering terug roepen hoe fantastisch u geholpen hebt voor de leprapatiënten in Oeganda? Maar nu gaat het over een heel andere tak van arbeid. Luistert u maar, of liever, leest u het volgende. Herma Oostenbrink, de jongste dochter van ds. en mevr. Oostenbrink, die onder ons gewoond en gewerkt hebben met grote trouw van -1938 1945. Dit even terzijde voor de ouderen onder ons. Deze Herma Oostenbrink mocht verleden jaar haar doc toraal halen en is zodra zij afgestudeerd was, als vrijwilligster geheel belangeloos, zonder dat zij loon ontvangt, gaan werken in Oeganda. Daar heeft zij een zeer zware en moeilijke taak op zich genomen. Zij helpt daar in het werk onder de wezen. Er zijn daar zoveel wezen, klein en groot, bij duizenden. En nu gaat het niet om een zwachtel en een handdoek, maar om het bouwen van hutten. Een hut van hout kost 500,—. Hout is er genoeg in Oeganda en ook vrij willigers, die de hutten willen bouwen. Maar alles wat van buiten Oeganda moet komen kost geld, zoals bedden en keuken gerei en, men doet het alles zeer sober, het allernodigste. In iedere hut worden 12 wezen ondergebracht met een leider of leidster uit de eigen bevolking. Dit werk begint goed te lopen, maar u begrijpt het al, hoe meer geld, hoe meer hutten men bouwen kan en hoe meer wezen van de straat een thuis krijgen. Dit werk breidt zich steeds uit. Men wil deze kin deren, de groten onder hen, ook een vak gaan leren. Nu is mijn vraag of wij samen één of twee hutten willen meebouwen tot grote vreugde voor deze daklozen en voor Herma Oostenbrink. Haar moeder, mevr. Oosten brink, heeft ook al heel wat geld bij elkaar uit de gemeente Asperen, waar zij woont en waar zij natuurlijk Herma goed kennen. En jongeren onder ons, misschien dat jullie ook graag wat willen missen voor deze dakloze jeugd. Je geld is dan in ieder geval goed besteed. Als we meedoen, kun nen we ons geld storten op gironummer 841317 t.n.v. mevr. G. Oostenbrink - van Hearingen te Asperen. Het zal met grote dankbaarheid ontvangen worden, daar kunt u zeker van zijn. Het geld komt regelrecht van mevr. Oostenbrink via een tussenper soon in de handen van Herma Oostenbrink. Tot slot een stukje uit een brief van Herma: „Onze God is een God van hoop en Hij heeft wegen voor ons geopend om kinderen te helpen in dit land en ze ook deze hoop mee te geven, temidden van een gedemoraliseerde maatschappij." Uit deze hoop put ook ds. Kefa Sempagni en allen die hem helpen de kracht en de moed om door te gaan. U mag altijd inlichtingen inwinnen bij: mevr. D. B. Heuseveldt - de Looff, Wissen kerke, Telefoon 01107-1445. TIPS Een azalea is een moerasplant. Ze moet veel water hebben. Af en toe dient deze plant in een emmer water geplaatst te worden en de gehele nacht daarin te blijven staan. Fijn bloemzaad kunt u niet gemakkelijk uitzaaien. Vermeng het daarom met fijn zand, dan gaat het beter. Rood en wit leer kunt u schoonmaken met een in tetra gedrenkt en goed uitgeknepen watje. Daarna weer glanzend maken met rode of witte was. Hebt u een vetvlek gemaakt in een (geleend) boek, leg dan een stuk vloei- of grauw pakpapier op deze plaats en strijk er over met een hete bout. Leg uw horloge niet op het televisietoestel. Het wordt dan gemagnetiseerd en gaat on regelmatig lopen. Als u appels wilt bewaren gedurende de wintermaanden neemt dan present van En geland, goudreinetten, lunterse pippelingen, brabantse bellefleur. Nikkel of verchroomde rijwielvelgen kunt u schoonmaken met koperpoets. Eierdooiers kunt u korte tijd bewaren door ze in koud water te leggen. Bosbessenvlekken moet u enige tijd laten staan in zure melk en daarna in gewoon lauwwarm water uitwassen. Dof geworden kristal maakt u schoon met blauwselwater, daarna opwrijven. Voor het verwijderen van advocaat neemt u gewoon lauw water en zeep. Plaatselijk spoelen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2