NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv H Trouwen kan altijd nog" SPORTAGENDA Zeeland Magazine? No. 4008 Donderdag 18 maart 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,per jaar. Franko per post ƒ35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk „Hoe vind je het hier." „Reuze-modern," zei hij. „Hou je daar niet van?" „Ik ben het niet gewend. Mijn moeder houdt erg van antiek. Ze heeft een prach tige zilverkast. En een koffiekan met een kraantje." „Zit ik ook op te loeren. Ik vind dit geval erg praktisch, maar er gaat niets boven een koffiekan met een kraantje. Maar ik wil een echte tinnen en geen namaak. Daar gooien ze je mee dood." „Maar dat past hier toch niet?" vroeg hij. „Alles past hier. Trouwens, ik laat me door m'n huis niet regeren. Ik doe wat ik leuk vind. En als het mooi is, past het altijd." Ze zag dat hij het niet helemaal begreep. Dat is zijn geordende geest, dacht ze. An tiek is antiek en modern is modern. En nimmer zullen die twee elkaar ontmoeten. Maar hij roemde haar koffie. „Niet slecht voor een zakenvrouw, niet?" troefde ze. Want in zijn bewondering proefde ze ook verwondering. Zijn moeder zou hem wel geleerd hebben, dat bij zulke meisjes de handen scheef stonden, dacht ze vermaakt. „Waar heb je dat geleerd?" „Beste jongen, niets is voor een meisje zo goed als een paar jaar au pair te gaan wer ken. Ik heb alles geleerd. Franse keuken, Engelse keuken, babietjes helpen, taart bak ken, koffie zetten, tafeldekken. Dat is ook een kunst apart met vijf gangen en vier wijnen. Afwassen, bloemen verzorgen en je eigen kleren maken. Dat laatste omdat je met je zakgeld nooit uitkomt en er toch altijd leuk uit moet zien." „Nu, met die twee laatste faktoren heb je nu zeker geen moeite meer," glimlachte hij. „Je wordt complimenteus, Roel. Maar de tiïd gaat snel, gebruik haar wel. Zullen we eens opstappen? Word ik erg vuil in die fabriek van je?" „Je kunt er van de vloer eten," beloofde hij. „Wou je dat we dat samen gingen doen?" Hij had af en toe moeite haar vlugge geest bij te houden. Roel de Weert was op gevoed bij het adagium: „eerst denken, dan spreken". Een half uur later waren ze de grote weg van Den Haag naar Amsterdam afgedraaid, reden door Voorschoten heen en stonden toen nog onverwacht voor een moderne fabriek aan het water. Met een transport installatie over de weg heen, grote silo's en een modern kantoor. „N.V. Van Weert veevoeders" las ze op een groot bord, dat blijkbaar 's avonds door schijnwerpers werd bestraald. „Ziet er goed uit," zei ze. „Wat anders dan die ouwe malerij van jullie." „Dat is het begin geweest," zei hij. „Vader heeft geplant en ik oogst." „En valt de oogst nogal mee?" „Ik mag niet mopperen," zei hij zelf voldaan en knipte een pluisje van de mouw van zijn pak. Hij deed het nogal demon stratief. Ik snap je wel, dacht ze, veevoer, meel, stof... Dat denk je zo, maar de baas heeft geen stofje op zijn kleren, zo modern is het bedrijf. Maakt indruk. Met rechtmatige trots voerde hij haar door het bedrijf rond. Waar de molens nu stil stonden te glimmen, waar de transport banden en de mengschroeven hun lawaai niet maakten. Naar de machinekamer met de machtige motoren. Ze zag het kantoor, nieuw en degelijk, maar toch een beetje Bent a reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE ouderwets. En ze zat in één van de grote leren zetels op zijn privékantoor, hij zelf achter het zware donker-eiken bureau. Glas- in-lood ramen. Een deftige staande klok met waardige tik. Oudhollandse degelijkheid, dacht ze. En natuurlijk geen bloemen. Dat paste niet. Ze dacht aan haar eigen lichte kantoor met de grote ramen, het moderne meubilair, de grote ficus in de hoek en de bloemen op de lage tafel. Hij zou er van opkijken. „Heb je geen vergaderzaal hier?" vroeg ze „Waarvoor?" „Nou, hebben jullie nooit conferenties? Met de vertegenwoordigers? Met de- staf of zo?" „Dat hoeft hier niet," zei hij wat afge meten. „Als ik ze nodig heb, laat ik ze wel roepen." Echt het familiebedrijf. Eén baas en die ook de Baas. Ze dacht aan de levendige stafbesprekingen in Den Haag, waar ieder zeggen mocht wat hij dacht. En waar soms zulke gezonde suggesties werden gladge streken, waar naar de grootst mogelijke samenwerking werd gestreefd. Maar mis schien was dit bedrijf daarvoor toch nog te klein. Ze luisterde maar half naar wat hij zat te vertellen over een nieuw produkt waar mee hij bezig was. Een nieuwe maalin richting die hij wilde bestellen. Ze zocht vergeefs naar een rustpunt voor haar blik. In haar eigen kantoor zat ze altijd naar buiten te staren wanneer ze ergens mee bezig was. Dan keek ze naar het groen van de boomtoppen in het park dichtbij, naar de auto's die langs de weg schoven, naar een politieman die kalmpjes op zijn paard gezeten, recht en wet sym boliseerde. Hier zat je maar tegen dat glas in lood aan te kijken. Ze was blij, toen hij voorstelde op te stappen en thuis even zijn moeder gedag te zeggen. Daarna zouden ze dan ergens gaan lunchen. Het werd wel laat, maar ze had laat ontbeten. Ze zag het nieuwe huis dichtbij de fa briek. Ook een keurig, degelijk huis. Mooie tuin er om heen. Luiken opzij van de ramen, stond wel leuk. Het deed haar denken aan de behuizingen van de Friese herenboer derijen. Hardstenen stoep, zware eiken deur. „Je bent ook geen liefhebber van de moderne stijl," zei ze lachend. „Ik hou niet van dat licht-en-dicht," zei hij. „Ze kunnen al die flats en bungalows van me cadeau krijgen voor één oud-hol lands koopmanshuis." Ze kwamen in een schemerige hal, donker eiken betimmerd, een grote antieke kist terzijde, wéér een staande Friese klok. In de ruime achterkamer, waar een serre vol bloemen en planten een geheel andere sfeer schiep, rees een oude dame met spierwit haar uit haar stoel op. „Moeder," zei Roel opgewekt. „Dit is Els de Jong. Kent u haar nog?" „Nee," zei mevrouw De Weert, „ik zou je niet meer kennen. Maar het is al een tijd geleden." „Ik zou u nog wel herkennen," meende Els. „zo heel erg bent u niet veranderd." Nog net zo statig, dacht ze, en nog net zo rechtop. Ze zeiden vroeger bij haar thuis, dat Roels moeder een bezemsteel had inge slikt. Nu, de steel was er nog. En ze zou toch al gauw zeventig zijn. Mevrouw De Weert informeerde naar haar vader en haar moeder, die ze zich nog wel herinnerde, en wat ze nu zelf deed. Het viel haar op, dat Roel weinig of niets zei, de leiding van het gesprek aan zijn moeder overliet. En daardoor kreeg ze enigszins de indruk alsof haar een examen werd afgenomen. Vraag, antwoord. Vraag, antwoord. Ja, en zo hadden Roel en zij elkaar toe vallig ontmoet. „Ik zat heerlijk op een terrasje in de zon," zei Els. En het leek haar of dit niet zo in goede aarde viel. Een meisje alleen op een terrasje. Ze zag haar gastvrouw den ken: die vrouwen van tegenwoordigl Maar de koffie was heerlijk en Els vergat haar „lijn" om van de slagroomwafel te genieten. Toch was ze blij toen ze weer on der de blauwe hemel- stond. „Moeder heeft een sterk karakter," zei Roel, toen ze op weg waren naar het res taurant. „Ze was altijd al een dominerende figuur," vond Els, „en ze is erg kras voor haar jaren." „Vader leidde de zaak," vertelde Roel, „maar moeder was de stille vennoot. Nu ja, haar geld zat er in. Ze wist alles. Als zij nee zei, gebeurde het ook niet." „En is dat nóg zo?" informeerde Els la chend, maar ze bedoelde het niet als scherts „Nou ja." Hij haalde de schouders op. „Het bedrijf is groter. Ze kan het niet alle maal meer bekijken. Maar ik overleg toch nog vaak met haar." „En als zij nee zegt, gebeurt het niet," nam Els zijn eigen woorden over. „Als zij nee zegt, denk ik wel tienmaal voor ik ja zeg," stemde Roel toe. „Want ze heeft een hele scherpe visie op een hoop dingen. En ze heeft zo haar eigen ideeën. Het viel bijvoorbeeld niet mee een architect te vinden, die de nieuwe fabriek en het huis naar haar zin bouwde. Maar je hebt het gezien, het ziet er prima uit. Niet zo, dat het dak er afwaait bij een beetje wind." Els had dat al gedacht. Maar in het res taurant, dat uitzag op het meer, vergat ze dat alles. Ze had honger. De lunch zag er heerlijk uit, de kok verstond zijn vak, de kelner deed de zaak eer aan en ze genoot van deze dag-uit. „Ik ben dol op water," zei ze, „kun je zeilen?" „Nee, maar ik heb wel 'een motorboot. Die ligt bij de Kaag. Heb je zin?" Els hield niet van motorboten. Zo kalmp jes voortpuffend over het water. Zeilen was heel wat anders, dat was sport. Daar knapte je van op. „Vandaag niet," zei ze, „ander keertje misschien. Heb je nog andere hobbies?" Hij dacht na. „Schaken als ik er tijd voor heb. En ik heb een hele mooie postzegel verzameling. Die hoop ik je nog eens te laten zien." Els was niet geïnteresseerd in postzegels kijken. „Daarom doe je het toch niet?" „Nee, dat niet, maar ik vind het wel prettig een hobby te hebben, waar je wat aan hebt, niet?" Bezit, dacht ze. Zou dat de grote hobby zijn? Ze zat lekker lui een sigaret te roken, terwijl hij vertelde van het bedrijf, dat ge leden had in de vijf oorlogsdagen, van de bezettingsjaren en hoe ze de zaak met al lerlei slimmigheidjes aan de gang hadden moeten houden. Van de dood van zijn vader en hoe hij er toen, zo jong nog, praktisch alleen voor gestaan had. „Als moeder er toen niet geweest was..." En toen de koene zet, de ophouw van een nieuw modern be drijf, waarmee de nieuwe mogelijkheden in de tijd van herstel en opleving konden wor den benut. Als hij over het,bedrijf praatte, merkte ze, werd hij anders, zekerder, zelf bewuster. Ze constateerde dat het bedrijf ziin leven was. „Ik ben met de zaak getrouwd, zeggen ze wel eens," glimlachte hij. „Maar ik vind het maar een eenzijdig huwelijk. Ik praat en doe, en mijn vrouw zegt nooit iets terug." Ze ging wat rechter zitten, was dit de openingszet naar het dame-gambiet? Aan dachtig tikte ze de as van haar sigaret. „Ik heb altijd geloofd," ging hij voort en nu was hjj niet meer zo zeker van zijn zaak, „dat je die dingen nooit moet forceren. Alles komt zoals het moet. Dat zie je maar weer. Na al die jaren ontmoet ik jou." „Ja," zei ze voorzichtig, „dat was wel toevallig." „Ik weet niet," zei hij ernstig, „of je dat toeval kunt noemen." „Toeval is zo maar een woord," gaf ze toe, „niets gebeurt bij toeval. Maar dat merk je meestal later pas." „Wat dat betreft," ging hij verder, „den ken we er blijkbaar allebei gelijk over. Ik kon niet begrijpen dat jij nog niet getrouwd was. Het lijkt of de kerels geen ogen in de kop hebhen." „O," zei ze, „stel je gerust. Ogen genoeg. Knipoogjes zelfs, van een bepaald soort. Kansen genoeg. Maar er was niets voor me bij." Gilbert Mackenzie, haar baas, dat was de enige geweest, waarom ze werkelijk iets gegeven had. Maar hij was getrouwd en ze geloofde niet in geluk, dat gebouwd was op andermans ellende. „Maar jij wilt toch ook niet altijd met je zaak getrouwd blijven?" Ze zag hoe nerveus hij was. Hij waagde zich op onbekende wegen en dat was nooit iets geweest voor Roel de Weert. (Wordt vervolgd) VOOR BEMIDDELING KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED VAKANTIEMARKT VOOR ALLEENSTAANDEN EN ÉÉN-OUDERGEZINNEN Zaterdag 27 maart 1982 wordt van 14.00 tot 17.00 uur een Vakantie-informatiemarkt voor alleenstaanden en één-oudergezinnen gehouden in „Het Anker", Bonedijkestraat 163 in Vlissingen. Met deze Vakantiemarkt wordt tegemoet gekomen aan de grote vraag van vooral alleenstaande ouders met kinderen naar in formatie over geschikte en betaalbare va kantiemogelijkheden. Het initiatief voor het organiseren van de Vakantiemarkt is ge nomen door Fiom-Zeeland, een hulpverle ningsorganisatie voor alleenstaande ouders. Ook het Algemeen Maatschappelijk Werk op Walcherenzal hieraan medewerking verlenen. Aan deze informatiemarkt wordt deel genomen door een 15-tal reisburo's en vere nigingen die zich met georganiseerde va kanties bezighouden. Er is een veelheid van informatie en dokumentatie te verkrijgen over allerlei vakantiemogelijkheden, zoals groeps- en individuele reizen, kreatieve, sportieve en edukatieve vakanties, kampe ren, trektochten maken, kinderkampen en jongerenreizen. Wethouder Bruinooge van Vlissingen zal de Vakantiemarkt openen om 14.00 uur. Samen op vakantie. Men kan zich bovendien laten inschrijven voor het organiseren van gezamenlijke ak- tiviteiten in de vakantieperiode. Dat kan zijn het samen met andere alleenstaande ouders huren van een bungalow, deelnemen aan een busreis of gaan kamperen. De plannen voor het samen-met-anderen- op-vakantie-gaan kunnen de belangstellen den op een nog te houden bijeenkomst uitwerken. Woningruil. In samenwerking met andere Fiom-buro's wordt ook aan de mogelijkheid van wo ningruil in de vakantie voor alleenstaande ouders in Zeeland, Limburg en Noord- Holland aandacht besteed. Belangstellenden daarvoor kunnen zich op de markt opgeven. Kinderopvang. In een aparte ruimte is de opvang van kinderen tot 6 jaar ingericht. Er is een gezellige koffiehoek. De toegang is gratis. Voor meer informatie: Fiom-Zeeland, Loskade 17, Middelburg. Tel. 01180-27311. VOETBAL Zaterdag 20 maart: 's-Heer Arendskerke 1 Colpl. Boys 1 (14.30 uur) VCK 2 Colpl. Boys 2 (14.30 uur) Colpl. Boys 3 Bevelanders 2 (14.30 uur) Colpl. Boys Al Kapelle Al (12.45 uur) Robur B2 Colpl. Boys BI (12.45 uur) Colpl. Boys Cl Meeuwen Cl (11.00 uur) Colpl. Boys D2 Kruiningen D3 (10.00 uur) Zierikzee Dl Colpl. Boys Dl (10.00 uur) Bruse Boys El Colpl. Boys El (11.00 uur) Colpl. Boys F Heinkenszand F (10.00 uur) Middelburg 1 Wissenkerke 1 (14.30 uur) Wissenkerke 2 WIK 3 (14.30 uur) GPC 6 Wissenkerke 3 (12.45 uur) Wissenkerke BI Arnemuiden BI (12.45 u) Wissenkerke Dl SSV Dl (10.00 uur) Domburg El Wissenkerke El (11.00 uur) Wissenkerke E2 Walcheren E2 (11.00 uur) Wissenkerke F Serooskerke F (10.00 uur) Bevelanders 3 Domburg 1 (14.30 uur) Dames: Bevelanders Oostkapelle 2 (11.00 uur) Serooskerke Cl Bevelanders Cl (11 uur) Bevelanders Dl Domburg Dl (10.00 uur) Bevelanders El GPC E2 (10.00 uur) Oostkapelle F Bevelanders F (10.00 uur) Racing White 1 Kats 1 (14.30 uur) Wolfaartsdijk C2 Cortgene Cl (10.00 uur) Mevo El Cortgene El (11.00 uur) Zondag 21 maart: Cortgene 1 Zld. Sport 3 (14.30 uur) Zonnemaire 1 Cortgene 2 (14.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 20 maart: Heren le klaS: Wiska 1 De Sterre 2 (16.30 uur) Dames 2e klas: Marathon 5 Wiska (17.00 uur) Heren 2e klas: Mytilus 5 Wiska 2 (14.00 uur) Meisjes-aspiranten: Wiska 1 Ardito (10.30 uur) Meisjes-aspiranten: Dynamo '70 Wiska 2 (9.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 19 maart: Dames: Delta-C. Valkenisse 4 (19.00 uur te Colijnsplaat) Heren: Delta-C. Valkenisse 2 (20.00 uur te Colijnsplaat) Kruiswoordpuzzel no. 768 Horizontaal: 1. visgerei - 7. schrijfgerei - 12. dunne - 13. plaats in Friesland - 14. in persoon (afk.) - 16. afgod - 17. waterhoogte (afk.) - 18. op een kier staan - 19. maan godin - 20. bevestiging - 21. namelijk (afk.) 22. rivier in Spanje - 24. vezelprodukt - 26. deel van een school - 28. manier van han delen - 29. vogel - 31. niet koud - 34. geest 35. telwoord - 38. hetzelfde (afk.) - 39. Frans lidwoord - 40. vogel - 42. deel van Afrika - 43. ter plaatse (afk.) - 44. tempo 45. neder-Duits (afk.) - 46. bijwoord - 48. bejaarde - 51. wentelend voortbewegen 52. jongensnaam. Verticaal: 1. stukje geweven stof - 2. titel (afk.) - 3. plaats in Groningen - 4. stofmaat 5. helder - 6. tegenwerping - 7. gemeen 8. stad der oudheid - 9. werkschuw mens 10. per meter (afk.) - 11. plaats in Italië 15. grappenmaker - 17. meisjesnaam - 23. na enige tijd - 24. zetel - 25. plaats in Utrecht - 27. roofdier - 30. werelds - 31. deel van een jaar - 32. ind. dakbedekking 33. taille - 35. rangtelwoord - 36. geestdrift 37. hetzelfde - 41. kort ogenblik - 42. bevel 46. inhoudsmaat (afk.) - 47. lidwoord - 49. bolgewas - 50. Frans voegwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 767 Horizontaal: 2 gaai - 12. esse 20. egel - 21. 27. kalm - 29. 34. acht - 36. 42. ooit - 44. 49. elan - 51. 57. zeep - 59. 64. lood - 66. 72. oase - 74. 79. spet - 81. 87. open - 89. flik - 5. spin - 8. 14. eest - 16. ar as - 23. mikt - rem - 30. aalt uier - 38. tat - moer - 46. ed is - 53. aken - kma - 60. nora arak - 68. rat keel - 76. fl ot - 83. soos lek - 90. arno esp - 10. 17. nuit - 25. aera - 32. giek 40. mama - 47. kalk 55. emma - 62. voet - 70. lift - 77. tulp - 85. -iets 91. vink. Verticaal: 5. ss - 6. 11. arme 20. gage - 28. akte 35. cake 43. oker 52. spit 59. kolf 67. rest 75. eton 84. ok 1. aga - 2. fa peer - 7. nee - 13. stal - 15. - 22. smet - 24. - 29. rome - 31. - 37. item - 39. - 45. onze - 48. - 54. kalf - 56. - 61. odol - 63. - 69. aloe - 71. - 78. usa - 8C 86. eo - 88. pk. - 3. link - 4. kei - 8. es - 9. stal elke - 18. utah imam - 26. etui atol - 33. irma arie - 41. adam anno - 50. lava maas - 58. etre okke - 65. otto ilse - 73. apin psv - 82. tno

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1