KRONIEK VAN NOORD-BEVELANQ Veiling Aalsmeer nu grootste gebouw ter wereld Ruime schaatswinter, maar niet bij de groep koudsten Wanneer de harmonie of fanfare uitrukt, beste vrienden, is er altijd wel volk op de been. Zo ook vorige week toen de muziek vereniging een serenade ging brengen bij een vroegere buurman, die al vele jaren lid is van de muziekvereniging. Vanaf deze plaats graag nog mijn welgemeende felicitaties. Toen dan de muzikanten stonden aangetreden ging er toch wat verkeerd en daar weet Curnelus meer van. Curnelus, z'n hröóte trommel en 't ondje. Curnelus was a jaeren lid van de meziek. Ie kon van oalus spele, 't kon hlad nie schele, 't was vo um heliek. Tehenwoordug zie-je um lööpe mee dat dienk, d'n hröóte trommel dus. En da's een éle klus, mè ie ouw z'n eihe flienk. Twi diengen mó-je van Curnelus zehhe: Ie is vo de verenuhieng en benauwd vo hin dieng. Di ka-je niks an verlehhe. Voruhe weke is oalebei-je wee beweze, da'tun nie benauwd is en een hoei-je muziekant hewis. Ok da'tun nog ard kan sjeeze. 't Kwam zó mö-jé behriepe. Ze stienge ophesteld op straete, di oa d'r één z'n ondje loshelaete, die kwam nae de broekspuupen kieke. Verschillende waere netuurluk benauwd. De meisjes haeve hillen en andere stienge te trillen. Mè Curnelus wier nie werm of koud. Ie schoot inééns uut z'n sloffe. Hröóte klappen haf'tun op d'n trommel, 't was heliek as omweer-herommel. Of dien trommel uut mekoare zouw ploffe. Ut resultaat was formidabel. Van schrik was dien ond weg hevlohe en mee Curnelus was ók de drumband d'r achteran hetohe. 't Was één hróöt spektakel. Di stienge nog mè een paer man, want Curnelus vloog voorop, de rest volgde mee 't vaandel in top. Die'n ond zaehe ze niks mi van. Een poos laeter dan ze oa hedocht, stienge ze dan ophesteld op straete, a was ut dan een bitje laete. Mè Curnelus oa nie hedocht, da z'n trommel en een ond zó een konsternasie brocht. Het is een vrolijke serenade geworden, beste vrienden, da ka-je behriepe. Ondertussen heeft de grote trommel een andere naam gekregen, da ka-je ök behriepe. Dat zit zo: De hroote trommel van Curnelus is noe omhedóópt, dat oor-je a tun d'r mee lóópt. En ak ut zehhe bin'k hin verklikker, ie éét noe ondeverschrikker. CeeBee. E.M.M.-UITV0ER1NG MET CABARET Vrijdag 12 maart a.s. is de jaarlijkse uit voering van de muziekvereniging E.M.M. uit Kortgene. Een avond vol muziek en cabaret, want na het gebruikelijke muzikale ge deelte, wat voor de pauze verzorgd wordt door de leden van de muziekvereniging, is er na de pauze een optreden van het Zeeuws Cabaretgezelschap „Zo Zijn We Nu Een maal", die voor de nodige ontspanning zal zorgen. Zoals gezegd, ook het muzikale gedeelte ontbreekt natuurlijk niet op een avond van een muziekvereniging. De jeugdgroep komt aan de beurt, zo ook de drumband en majorettes. Een concert van het senioren orkest ontbreekt uiteraard ook niet op het programma. Het muzikale gedeelte voor de pauze staat o.l.v. dhr. F. Smit. Terwijl drumband en majorettes onder leiding staan van resp. dhr. B. de Looff en mevr. S. Janse - de Looff. Na de pauze dan een Cabaret-programma, gebracht door de Zeeuwse Cabaretgroep „Zo Zijn We Nu Eenmaal". Met liedjes en sketsjes, geënt op de dingen uit de krant, die we dagelijks kunnen lezen. Een zotte en kolderieke opeenvolging van allerlei uitgebeelde toestanden. De Cabaretgroep is samengesteld uit leden van de P.J.Z. en staat onder leiding van Kees van Damme uit Kortgene en Kees van Boven uit Wis- senkerke. De avond, die wordt gehouden in „De Pompweie" begint om half acht en is toe gankelijk voor leden, donateurs en belang stellenden. PROVINCIALE RAAD VAN KERKEN IN ZEELAND In de onlangs in Middelburg gehouden vergadering van de Provinciale raad van kerken in Zeeland is uitvoerig gediscussieerd over de vraag naar de oorzaken van het stagneren van de oecumenische samenwer king op plaatselijk niveau. In vele plaatsen, ook in Zeeland, lijkt het of de verhoudingen tussen de kerken zijn vastgeroest: hooguit wordt nu en dan §en gemeenschappelijke dienst gehouden. De vraag is zo werd gezegd of deze situatie nog wel als een nood wordt ervaren: wordt zij niet vaak als een feit waar niets aan te ver anderen valt geaccepteerd? De discussie werd gevoerd naar aanlei ding van een eind april te houden gesprek door de provinciale raad met enkele leden van de sektie oecumenische aktie van de landelijke raad van kerken. In Zeeland zijn er plaatselijke raden van kerken in Goes, Middelburg, Vlissingen en Schoondijke. In enkele andere plaatsen blij ken zulke raden niet of nauwelijks op gang te kunnen komen. In de vergadering van de provinciale raad werd o.a. geconstateerd dat de oecu menische samenwerking op landelijk en ook oo provinciaal niveau minder problemen en meer aktiviteiten oplevert. Het is nu van groot belang na te gaan hoe deze laatste naar de plaatselijke kerken kunnen worden overgedragen (eventueel in regionaal ver band). Een belangrijk element dat in alle 'bij de raad van kerken aangesloten kerken een rol speelt is, dat van de verhouding tussen het maatschappelijk engagement en het persoonlijke geloofsleven van de kerkleden. In het leggen van nadruk op het één of op het ander blijken de wegen zich vaak te scheiden. In dit verband werd er o.a. op gewezen dat in heel wat plaatsen een groot aantal aktiviteiten wordt ondernomen door groepen uit verschillende kerken (vre deswerk, Amnesty International, wereld winkels, enz.), al geschieden deze niet on der verantwoordelijkheid van de kerken, maar los daarvan. Zeeuwse Kerkendag. In de vergadering werd een overzicht gegeven van de voorbereidingen van de Zeeuwse Kerkendag op zaterdag 5 juni a.s. op Hedcnesse. Na de opening in de morgen uren door bisschop Ernst van Breda en het optreden van een koor, zal er o.a. gelegenheid zijn deel te nemen aan één van de vijf werkgroepen (met als thema's: leerhuis, menselijke relaties, vrouw en ge loof, kerk en samenleving en omgaan met konflikten). De provinciale raad van kerken besloot voorts een aparte vergadering te wijden aan dc vraag hoe de raad zich dient op te stellen tegen allerlei maatschappelijke vraagstukken en hoe zij deze het best kan behandelen. Tot leden van het dagelijks bestuur wer den herkozen deken J. C. A. M. Aarts (voor zitter): ds. T. Rinkema (secretaris) en de heer S. K. Boorsma (penningmeester). Ds.. P. Blokland uit Zierikzee werd als vice- voorzitter gekozen. Als een merkwaardige uitloper van een gebergte verheft zich het gebouwencomplex van de Aalsmeerse veiling noordelijk van de weg Haarlem Aalsmeer. Daar waar de polder oorspronkelijk bestemd was voor boerderijen en misschien een enkele kas, is nu de vestiging van de V.B.A., een wel haast wereldberoemde afkorting voor Vere nigde Bloemenveilingen Aalsmeer. Het gaat hier om een samenvoeging van twee veilingen, die elk nog niet eens zo lang geleden al tot de grootste ter wereld behoorden. Oudere aanvoerders herinneren zich nog dat door het vorige gebouw een kanaal liep waarover potplanten werden binnengebracht. En hoe ze met hoog op geladen bakfietsen de hal binnenreden om daar hun produkten op te stapelen. Een schouwspel, dat ook toen al een trekpleister voor toeristen was. Het nieuwe gebouwencomplex is met 303.282 vierkante meter onder één dak, de oppervlakte van zo'n vijftig voetbalvelden, het grootste ter wereld. Volgens het Guin ness Book of Records (uitgave 1982) is het grootste gebouw ter wereld Ford Parts Redistribution Center in Michigan (VS), maar dit heeft „slechts" een oppervlakte van 288.000 m2. In een hal van 740 meter lang en 350 meter breed lijken zelfs vracht auto's nietige speeltjes én de ruim 25.000 stapelwagens die zich daar rondbewegen liiken, kleurige zuurtjes die door een geheim zinnige macht worden bestuurd. De betrekkelijke stilte in de grote ruimte is bedriegelijk, want niet alleen zijn er voortdurend omstreeks duizend medewer kers in aktie, maar met de gaande en ko mende man erbij is een aantal van omstreeks vierduizend mensen voortdurend bezig met de zorg voor een onvoorstelbare hoeveel heid kwetsbare produkten die zo snel mo gelijk hun weg naar de afnemers moeten vinden. De meeste bloemen en planten die worden verhandeld zijn van Nederlandse afkomst. Brandpunt. Het is duidelijk dat Aalsmeer het middel punt is van de bloemenwereld en dat in het V.B.A.-brandpunt veel verbindingen sa menkomen, Prachtige langstelige rozen uit de kassen in de naaste omgeving komen er samen met kleurige orchideetjes uit Maleisië en potplanten uit Zuid-Amerika. Gewassen uit de 'hele wereld vinden hun weg naar de klok, het symbool van het in Nederland uitgedachte veilingsysteem dat bepalend is voor de vrije prijsvorming. Het principe daarvan is dat de wijzer van de klok zich rondbeweegt langs een van hoog naar laag lopende cijferreeks en dat de koper door het drukken op een knop in zijn bank de prijs aangeeft die hij aan het betrokken produkt wil besteden. Het is een boeiend maar voor de buitenstaander onbegrijpelijk schouwspel, tientallen gespan nen mannen in aktie te zien die metf het oor vlak bij een kleine luidspreker, het oog houden op de kleurige produkten die langskomen en hen dan de knop te zien indrukken. Vijf dagen per week, een enkele maal bovendien op zaterdag, beginnen 's morgens om kwart voor zeven de wijzers te draaien. De produkten zijn dan al aangevoerd door de telers of door ophaaldiensten. Het veilingproces doet denken aan flip peren; er zijn aan- en uitflitsende lichtjes genoeg. In de microfoon vertelt de veiling meester onder de klok bijzonderheden over de produkten, de leverancier, de beschikbare hoeveelheid en de kwaliteit. Door een schakelaar om te zetten kan de koper op de ene of op de andere klok kopen. In lichtingen over de aangeboden partij krijgt hij via de praatpaal op zijn bank. Wanneer wij maandag 1 maart de balans van deze winter hebben opgemaakt, dan zal blijken dat het weliswaar geen echte koude of strenge winter is geworden, waar het tot half januari nog op leek, maar wel een winter met meer zon dan normaal en met drie perioden met vorst. De eerste periode, die geheel in het teken van lage druk stond, duurde drie weken, de tweede met veel zon in de eerste januari- helft bijna twee weken en de derde was kort en daarvan profiteerde men niet alleen onlangs in Assen bij de wereldkampioen schappen op de schaats, maar ook bij de buitengebeurtenissen rond dé carnavals optochten. De vorstperiode in december was meteo rologisch gezien wat bijzonder, want deze speelde zich voortdurend af in zeer lage luchtdruk, waarbij de depressies aan de lo pende band zuidelijk van ons passeerden en daarbij voortdurend een koude noord tot oostelijke stroming in stand hielden. De gemiddelde luchtdruk van ruim 750 mm (1000 mb) met het zeer lage minimum van januari 1915, het laagste van deze eeuw. Zowel in januari als tijdens de derde vorstperiode in februari kenmerkte de si tuatie zich toen juist door bijzonder zonnig weer en mede daardoor zal deze winter flink boven het normale aantal uren zon uit de bus komen. Veel schaatsdagen. Vooral in januari lukte het om van Ter- Dan begint de wijzer de reis langs de cijfers: lichtende letters onthullen of het gaat om een notering in centen (ct), stui vers (st), dubbeltjes (db) of guldens (gd). Licht in een ander vak een nummer op, dan is dat van de kopersplaats waar de aangegeven prijs aannemelijk wordt geacht. De desbetreffende koper zegt door de mi crofoon hoeveel hij wil afnemen, de veiling meester vermèldt wat van de partij over is en weer wordt de wijzer op gang gebracht. Zo komt dus de prijs tot stand. Ervaren toeschouwers bellen hun indruk ken over het prijsverloop dikwijls door naar hun afnemers in binnen- en buitenland, waarvoor telefoons op de banken zijn ge ïnstalleerd. Zij kunnen dan met hun op dracht aan het „flipperspel" deelnemen. In tussen zorgt de computer niet alleen voor de registratie van kopers en verkopers, maar ook voor de distributie van de produkten. Interessant is dat bij alle ontwikkelingen de coöperatie als organisatievorm is ge bleven. Miljoenendans. De V.B.A. staat in het teken van grote getallen: de jaaromzet nadert het miljard, waarvan 650 miljoen gulden op snijbloemen en 230 miljoen op potplanten betrekking heeft. De omzet is ongeveer vijfmaal zo groot als tien jaar geleden. De V.B.A. levert meer dan 40% van de tdt'alè Ne derlandse veilingomzet. Toppen in de aan voer liggen in de weken voor Moederdag, voor Pasen, Pinksteren en Kerstmis. Via de computer houdt de V.B.A. voortdurend de vinger aan de gebloemde pols. Hoewel de plaats waar de klok blijft stilstaan nog altijd beslissend is voor de prijzen, gaan niet alle transakties langs die weg. Er is ook nog een bemiddelings bureau waar de prijzen door de aanvoerder worden vastgesteld. De laatstbekende jaar omzet daar bedroeg honderd miljoen gulden Bezoekersgalerij. Een internationaal befaamde instelling als de V.B.A. besteedt natuurlijk aandacht aan de public relations. Vandaar de speciale bezoekersgalerij waar belangstellenden on der deskundige leiding het veilinggebeuren kunnen gadeslaan. Een bezoek aan de V.B.A. staat dan ook bij vele reisorganisaties op het programma en mensen uit de hele we reld zijn te vinden op de galerij en in de souvenirwinkels. Hun aantal komt per jaar dioht bij de 200.000, Jubileumuitgave Bloemenveiling Aalsmeer. Reuzewandplaat van grootste gebouw ter wereld. Van de bloemenveiling in Aalsmeer, het grootste gebouw ter wereld, is een schitte rende kleurenwandplaat gemaakt. Deze plaat, 60 x 140 cm groot, is een werkstuk van de tekenaar Rudolf Das, die al heel veel gebouwen op „onthullende wijze" heeft getekend. De opengewerkte tekening laat in het juiste perspektief alles zien wat er in het grootste gebouw én de grootste veiling ter wereld gebeurt. Op de reuzewandplaat staat ook een aantal aparte tekeningen van interessante elementen uit het veilinggebeuren. Met be- hulü hiervan en varr alle toeüchtingen ver krijgt een ieder een duidelijk beeld van hoe deze veiling precies werkt. De wandplaat is uitgegeven ter gelegen heid van de tiende verjaardag van het Aals meerse veilinggebouw. Hij is tegen kostprijs voor iedereen te koop. Wie 8,— stort op giro 44 22 00 van de VBA te Aalsmeer krijgt deze unieke plaat opgerold in een koker thuisgestuurd. schelling tot in Zeeuws-Vlaanderen enige da gen te schaatsen bij bijzonder zonnig en fraai winterweer. Zo'n vorstperiode zou je als weerkundige de schaatsers graag elke winter gedurende een paar weken gunnen. Tot een Elfstedentocht kwam het niet, daarvoor haakte de tweede vorstperiode tot half januari even te snel af. Had het nog een week overwegend matig gevroren, dan zou het zeker zijn gelukt. Februari heeft ons in het midden van de maand ook verrast met enkele vroege lentedagen, waarbij standen van 12 tot 14 graden werden bereikt. Sommigen zagen het voorjaar al helemaal doorgebroken, maar dat was te voorbarig. Kievitten vlogen rond, de ooievaar was gezien en de merel zong, maar het was te vroeg. Het gebeurt een enkele keer, al is 'het zeer onaangenaam, dat de lentemaand maart kouder verloopt dan februari. In de laatste 130 jaar is dat zes keer voorge komen. Een paar voorbeelden. Aantal vorst- dagen in februari en in maart: in 1937: 5 en 15; 1958: 13 en 19; in 1971: 12 en 21. In bijvoorbeeld februari 1941 kwam het kwik in De Bilt in februari niet lager dan —7 graden, maar in de eerste week van maart nog even tot —14 graden. Zulke onaangename verrassingen zijn allerminst welkom. Verleden jaar was het voorjaar erg vroeg, mede door zeer hoge nachttempera- turen in maart, maar ook toen kregen wij noff weer even een korte koudegolf met een laag sneeuw op23 april! OOK IN DE ZOMER PLEZIER VAN BOLGEWASSEN Bloembollen zijn niet alleen herauten van de lente; er zijn ook bol- en knolgewassen die vanaf midden zomer tot diep in de herfst bloeien. Bovendien hebben ze de grote verdienste dat ze uitmuntende snij bloemen leveren. Lelies doen het goed op elke grondsoort, hoewel ze zich het beste thuisvoelen op zanderige, leemhoudende grond. Het water moet goed kunnen wegvloeien. Verder staan ze graag met beschaduwde voeten en met de toppen in de zon. Als algemene plantdiepte geldt: tweemaal zo diep als de bol hoog is. De statige, exotische bloemen staan op ongeveer 60 cm hoge stengels. Ze komen in veel verschil lende kleuren voor: wit, donkerrood, geel, rose. Irissen worden 60 cm hoog. Ze gedijen overal, zelfs in halfschaduw. Ze zijn er ook met violette, blauwe en gele bloemen. Er is dus keus genoeg. Kleiner van stuk zijn de anemonen de Caen, ze worden ca. 25 cm hoog. Ze zijn er in rood, paars, blauw en wit. Deze aan trekkelijke planten nemen bijna iedere standplaats voor lief. Het zelf kweken van zomerbloeiende bol- en knolgewassen geeft veel voldoening. Ze geven kleur en fleur aan de tuin, maar verlaten ook graag hun plekje in de border om te schitteren in huis. Vers gpplukt ('bif voorkeur'in de ochtend) zullen zé u vele dagen ^plezier g^ven in de kamer. - 'K: -■ VOOR KLEINE OF GROTE VERBOUWINGEN KODDE BOUW B.V. TELEFOON 01181 - 5 55. 's Avonds dhr. Dees, 01107-1882 Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 2 febr.: Eveline Petra, d.v. C. NoordhoeH en P. Hoogendam; 2 febr.: Tona Maria, d.v. M. C. van der Hiele en M. de Haze. Ondertrouwd: Dirk de Jong, 32 jaar en Jacoba J. Brants, 39 jaar. Gehuwd: Geen. Overleden: 8 febr.: Maria L. Verhulst, 74 jaar, e.v. J. A. de Looff; 14 febr.: Jan M. Nelisse, 63 jaar. 20 MAART A.S. FEESTELIJKE OPENING VAN HET JEUGDWERKBURO ZEELAND Goes Zaterdag 20 maart aanstaande zal mr. J. P. Boersma, gedeputeerde voor jeugdzaken van de Provincie Zeeland het nieuwe kantoorpand van de federatie Christelijk Jeugdwerk Zeeland openen. Te vens wordt dan de start gevierd van het federatieve samenwerkingsverband, dat in de wandelgangen bekend is onder de naam: „Jeugdwerkburo Zeeland". De drie federatie partners zijn: het Provinciaal Gereformeerd Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk in Zeeland, het Christelijk Jongeren Verbond en de Zeeuwse Christelijke Plattelands Jon- gerenbond. Alle drie de organisaties zijn zgn. steunfunkties voor het jongerenwerk in Zeeland en ontvangen voor hun werk subsidies van de Provincie Zeeland, resp. het ministerie van C.R.M, De openingshandeling wordt om 10.45 uur verricht, waarna er gelegenheid is tot het houden van toespraken en een gezellig samenzijn, 's Middags is er een kennisma kingsbijeenkomst in de vorm van een open middag voor alle aangesloten groepen en afdelingen, waarbij iedereen van harte welkom is. De nieuwe huisvesting is een enorme verbetering voor de organisaties. Daarvoor waren P.G.C.J. en C.J.V. gehuisvest in een pand in de Wijngaardstraat, waar men reeds lang was uitgegroeid. De C.P.J. was gehuis vest bij de C.B.T.B. In de nieuwe kantoor ruimte, aan de Korte Kerkstraat 10 te Goes, tweede verdieping, heeft de federatie de beschikking over twee vergader- en kursus- ruimten, een grote kantoorruimte, een keu ken en veel ruimte om werkmateriaal ten toon te stellen. Op de open middag zullen de werkgroe pen en afdelingen aanwezig zijn om over hun werk te vertellen. Deze open middag duurt van 14.00 16.00 uur. De nieuwe huisvesting werd mogelijk ge maakt door giften van het Provinciaal Anjerfonds en de Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Dordrecht, en lening van het Nationaal Jeugdfonds (Jantje Beton) en de Stichting Steunfpnds Gereformeerd Jeugdwerk. Bovendien werd de subsidie van het Provinciaal Bestuur van Zeeland aan gepast aan de huidige situatie. De federatie partners zijn bezig onder hun aanhang een zgn. „schuldbriefaktie" te voeren, waaraan men kan deelnemen door het kopen van schuldbrieven van 25,— of 100,—. Op deze manier wordt het voortbestaan van de federatie en haar werk gewaarborgd. De schuldbrieven worden in 25 jaar afgelost. WEERPRAATJE (van onze weerkundige medewerker)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2