NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m Rodelko bv „Trouwen kan altijd nog" SPORT-AGENDA Zeeland Magazine? No. 4006 Donderdag 4 maart 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON VOETBAL Zaterdag 6 maart: Kats 1 Brouwershaven 1 (14.30 uur) Dauwendaele 1 Wissenkerke 1 (14.30 uur) Vriendschappelijk: Wissenkerke 2 VCK 3 (14.00 uur) Wissenkerke 3 Serooskerke 7 (14.30 uur) Zeelandia BI Wissenkerke BI (12.45 uur) Wissenkerke Dl Zierikzee Dl (10.00 uur) RCS E6 Wissenkerke E2 (11.00 uur) Bevelanders 1 Hoedekenskerke 1 (14.30 u) Bevelanders 2 WIK 3 (12.45 uur) Veere 4 Bevelanders 3 (14.30 uur) Nieuwdorp Al Bevelanders Al (12.45 u) Oostkapelle Dl Bevelanders Dl (10.00 u) Meeuwen E2 Bevelanders El (10.00 uur) Bevelanders F Wissenkerke F (11.00 uur) Colpl. Boys 2 Zaamslag 3 (14.30 uur) SKNWK 3 Colpl. Boys 3 (14.30 uur) Colpl. Boys Al Wemeldinge Al (12.45 u) Colpl. Boys BI SKNWK BI (12.45 uur) Noormannen Cl Colpl. Boys Cl (11.00 u) Colpl.' Boys D2 Kloetinge D4 (10.00 uur) Colpl. Boys Dl Robur Dl (10.00 uur) Colpl. Boys El Ouwerkerk El (11.00 uur) DFS El Cortgene El (11.00 uur) Goes F Cortgene F (11.00 uur) Zondag 7 maart: Hansw. Boys 2 Cortgene 1 (14.30 uur) Robur 3 Cortgene 2 (12.30 uur) Renesse 3 Cortgene 3 (12.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 6 maart: Dames 2e klas: De Klomp Wiska (18.00 uur) Heren 2e klas: Wiska 2 Ardito 1 (16.00 uur) Meisjes-aspiranten: i Wiska 2 Ardito (10.30 uur). BASKETBAL Vrijdag 5 maart: Dames: Delta-C. Operatie (19.00 uur te Colijnsplaat) Heren: Delta-C. Matador 2 (20.00 uur te Colijnsplaat) Zaterdag 6 maart: Heren: Delta-C. Mevo (20.00 uur te Colijnsplaat) FILMVOORSTELLING IN GEERSDIJK Op vrijdag 12 maart a.s. is er in het Drenthehuis te Geersdijk een filmvoorstel ling. Vertoond wordt „Blood on the moun tain". De aanvang is 8 uur en de entree prijs bedraagt ƒ2,50. NATUURWERKKAMPEN IN ZEELAND De regio Zeeland van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (I.V.N.) houdt op zaterdag 20 en zondag 21 maart een weekend-kamp op Tholen. Het kamp is bedoeld voor iedereen van ongeveer 15 t/m 25 jaar. Overdag wordt er op dijken in Thoien achterstallig natuurbeheerswerk ver richt. 's Avonds worden de uren gevuld met o.a. wandelingen, spelvormen, discussies, dia's, enz. Verder zijn er nog kampen gepland op: 17 18 april in de Braakmanpolder; 20 24 mei op de Schelphoek; 12 13 juni in het verdronken land van Saeftinge. Een ieder, die interesse heeft voor één dezer kampen of nadere informatie wil hebben, kan zich wenden tot: Saskia Meyer, Lunenburg 4, Vlissingen, Tel. 01184-63416. Kruiswoordpuzzel no. 766 Mr. Clinton, die als manager zou op treden, had de baas als grote gunst ge vraagd, hem Els als „rechterhand" mee te geven. Een zeer bekwame kracht, volkomen bekend met het bedrijf, met de Amerikaanse manier van zaken-doen, én thuis in Holland. Dat zou een geweldige steun voor hem zijn. „In dit geval," had Gilbert Mackenzie gezegd, die avond toen hij haar had ge vraagd met hem te gaan eten, omdat hij dit niet in de bureausfeer wilde afhandelen, „heb ik het offer gebracht. Terwille van het bedrijf. Ja, een offer." Hij glimlachte een beetje weemoedig. „Ik wil je wel ver tellen, dat ik je erg missen zal. Niet alleen om de manier waarop je je werk deed, maar ook door de sfeer om je heen. Je bent me in vele opzichten tot steun geweest. Méér dan je weet." Hij aarzelde een ogen blik. Misschien is het wel goed, dacht hij, dat ik me niet te veel aan haar ga hechten. Dat kan alleen maar ellende brengen voor haar en voor mij, en voor Gladys. „Bert Clinton is een beste vent," ging hij voort. „Een nette vent, een heer. Die moe ten we daar ook hebben. Maar hij komt als een kat in een vreemd pakhuis. Je zult hem moeten helpen zijn entree te maken, ionder je op de voorgrond te dringen en niemand is daarvoor zo geschikt als jij. Hij mag je ook erg graag. Het was een pak van zijn hart, zei hij, toen ik ja zei. Ja, ik heb al ja gezegd. Brutaal niet? Maar ik heb er een voorwaarde bij gesteld: jij moest ook ja zeggen. Ik oefen geen enkele pressie op je uit." Ach, en toen had ze die Amerikanen, waarop ze zoveel kritiek had, toch van een andere kant leren kennen. Hoeveel hartelijkheid had ze ondervonden, toen ze afscheid nam. Ze was overladen met geschenken. Mrs. Mackenzie had tranen in de ogen en kuste haar toen ze wegging. „Voor alles wat je voor Gil en mij geweest bent," zei ze en schoof haar een prachtige antieke ring aan de vinger. Toen ze voor het laatst tegenover Mac kenzie stond, in zijn stemmig schemerig privékantoor, zochten ze beiden naar woor den. Hij greep haar beide handen. En op dat ogenblik wist ze, dat het goed was, dat ze ging. De bootreis had haar gelegenheid gege ven te rusten en tot zichzelf te komen. Toen was daar de ontvangst geweest door de familie en had ze voor het eerst bemerkt hoe ze dit milieu aan het ontgroeien was. Het milieu, niet de broers en zusters zelf, voor wie ze nog immer dezelfde genegen heid had, maar met wie ze zo weinig meer gemeen had. Met wie ze niet kon praten over de dingen, die voor haar belangrijk waren. Op het Haagse kantoor kwam ze meteen in de mallemolen. Amerikaans geld had haar een mooie flat bezorgd, huisvestings problemen had ze niet. Clinton was een beste baas, heel anders dan Mackenzie. Een echte Amerikaan, joviaal, dynamisch. Els' positie was hier belangrijker dan daarginds, al was dit dan ook slechts een filiaal. Zij was de schakel tussen Amerika en Holland, zij nam personeel aan, zij legde kontakten, zij wist de weg naar de departementen, de bureau's. Wist het Europees accent te leggen op Amerikaanse zakenmethoden. Haar verblijf in Engeland en Frankrijk kwam haar te pas. Ze was gids en gastvrouw voor Franse, Duitse en Engelse zakenmensen, ze hield de diverse vakbeurzen in het oog. En Clinton kon zijn vrienden op de Rotary- Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE door Tom Lodewijk club met trots verhalen van zijn Hollandse medewerkster, die haar gewicht in goud waard was. Mrs. Lilian Cliton geboren Du- moncheau was van Frans-Canadese familie. Een knappe vrouw met een matte teint en grote donkere ogen, die vooral veel belang stelling had voor het culturele leven. En meermalen Els van haar man aftroggelde om haar mee te nemen naar tentoonstellin gen en concerten. Kortom, haar leven was boeiend, afwisselend, haar werk interessant. Ze verdiende een pracht-salaris en had een aardige duit op de bank en ze was weer in haar eigen land. Ze had heel wat van de wereld gezien. Amerika had ze bereisd van Florida tot Hollywood. Ze had de pueblo's van Mexico gezien en gezonnebaad op het strand van Copacabana. Haar eigen taal gehoord op Curagao. Ze had gewintersport in Zwitser land en vol ontzag gekeken naar de pracht van het Alhambra in Granada. In Grieken land gepicknickt op de treden van een tempel gewijd aan Zeus. In Stockholm ge flaneerd over Kungsgaten en in Edinburgh het muziekfestival bijgewoond. Ze had ge vlogen met vele luchtvaartmaatschappijen, was viermaal de Atlantic overgestoken en ze dacht nog wel eens met een glimlach terug aan haar opwinding, toen ze voor de eerste maal de gjote reis ging maken met de Harwichboot van de Hoek naar Enge land! Ze had gegeten in de duurste restaurants, gezeten in de beroemdste en nog duurdere nachtclubs. Hotels hadden voor haar geen geheimen meer. Ze had geluncht 2000 meter boven de zeespiegel en voor het venster van een voortrazende express. Ze had ge skied en dat ook te water geprobeerd achter een snelle motorboot. (Maar dat was geen succes geweest). Ze had beroemde musici gehoord, vermaarde orkesten, vele mooie kunstwerken gezien op vele tentoonstellin gen. Gezien -hoe in Hollywood een film werd opgenomen. En in Honduras angstig uit haar hotelraam gekeken tijdens een mislukte militaire staatgreep, in een straat waar mensenlichamen roerloos lagen uit gespreid op het plaveisel. Ze had geleefd. En als ze soms thuis, in de familiekring, iets daarvan probeerde te vertellen, dan wist ze: ik moet er mee stoppen. Het leek of ze zat op te scheppen. Té zeer stak dit kleurige leven af tegen de alledaagse vreug den en zorgen van de anderen. Alleen Josje..., die zat met glinsterende ogen, zonder een spoor van afgunst, te luis teren naar haar oudste zus. Josje, die dit alles niet eens zou aandurven, die zich hopeloos verloren zou wanen in de trechters tussen de wolkenkrabbers van New York, die zeeziek zou worden op de boot en lucht- ziek in de lucht. En wier grootste vermaak was geweest er met haar Wim, die het onderwijs er aan had gegeven en liever „met zijn handen zijn brood verdiende" in een tentje te kamperen. Hier zat ze nu, geslaagd, welvarend, zo veel had ze gezien, zo veel meegemaakt, zo veel genoten. Nu was ze vier-en-dertig. En wat was nu haar grootste verlangen? Met haar vader nog eens een eind te lopen in de zon en de wind, te praten en te zwijgen samen. En naar Josje te gaan, die grote donkere ogen te zien in dat lieve gezicht. Haar baby's te bewonderen, te luisteren naar de mallepraat van Wim, die helemaal niet onder de indruk was van zijn schoonzus en waarmee ze juist daarom het allerbest kon opschieten. Wim, die tevreden was met zijn kleine huis, zijn vrouw, zijn kinderen en zijn werk. Vier-en-dertig. Ze had geleefd. Wat kon het leven haar verder nog brengen? Groen, oranje, rood knipten de lichten. De rode achterlichten van auto's gloeiden fel op bij het afremmen. In de verte klonk de ge jaagde janktoon van een ambulance, die zich voortspoedde naar het Rode Kruis Ziekenhuis, waar nog maar enkele vensters verlicht waren. „Ik ga naar bed," zei Els tegen niemand. HOOFDSTUK V. Weerzien. „Het valt niet mee personeel te krijgen," verzuchtte Els. „En ik ben benieuwd wat hierop komt." Ze dacht aan de advertentie, waarin een vrouwelijke medewerkster was gevraagd voor het archief. Ze glimlachte. „Personeel" was niet meer modern, het waren allemaal „medewerkers". Als je vroe ger zonder meer een kleine advertentie had gezet voor een „jongste bediende" stond er een rij van zulke jongelingen te wachten. Nu moest je een energieke jongeman, die lust had om vooruit te komen en ons te helpen bij onze taak, met allerlei beloften „met reeds gemaakte vakantieplannen zal rekening worden gehouden" lokken om te komen. Eens kijken wie die juffrouw Heerema was. Roosje Heerema, 17 jaar, 3 klassen mulo, geen einddiploma. Wel typediploma. Geen licht, waarschijnlijk; niet eens de mulo gehaald. Haar neutrale, pessimistische verwachting kreeg een schok toen Roosje Heerema ver legen binnentrad. Het meisje deed haar meteen denken aan Josje, haar jongste zusje. Dat zwarte haar, die grote donkere ogen. Alleen zag Jos er vrolijker èn gezonder uit. „Ben jij Roosje Heerema?" „Ja, mevrouw." „Ga zitten kind. Zo, wou jij bij ons werken?" De donkere ogen glansden op. „Als het kan graag, mevrouw." „Zeg es Roosje, wat zie je voor verwon derlijk heerlijks in het werk op een archief van een firma die kantoormachines ver koopt?" Het was een standaardvraag, die ze in één of andere vorm altijd stelde. Waar om kom je juist bij ons? Kon je soms een heel leuke kijk krijgen op de aard van het beestje. F.n de smoezen, die ze soms verzonnen! Maar het meisje Heerema verzon geen smoes. „Om geld te verdienen, mevrouw." „Hmm. Dus waar en hoe je het verdient, blijft je om het even?" „O nee," zei ze, „dat niet". „Waarom moet jij zonodig geld ver dienen?" „Omdat het moet. Ze hebben het thuis nodig." „Je vader en je moeder?" „Mijn moeder is dood." Dat kwam hard aan. Het leek of er een sluier trok voor die donkere ogen. Els had zich kunnen slaan. En maar moeizaam be dwong ze de neiging op te staan, haar arm om dit kind te leggen. Adjunct-directrice De Jong werd nu opeens Els. Zelfs haar stem klonk nu anders. „Allang?" vroeg ze zacht. „Een half jaar". Ze zwegen allebei. En het leek of dit zwijgen nodig was geweest om Roosje Hee rema tot vertrouwelijkheid te brengen. „Ik ben de oudste," zei ze. „We hebben er nog vier thuis. En vader kan haast niet werken, toen ben ik van de mulo afgegaan.'' „Hoezo kan je vader haast niet werken?" „Vader tekent. Illustraties, postzegels, enzo. Hij heeft eerveleden jaar de serie kinderpostzegels gemaakt, maar het lukt niet meer. Het is ook niks zo." „Lijk jij op je moeder?" „Vader zegt, dat ik precies moeder ben." Dan kan ik het me begrijpen, dacht Els. En dan nog zo jong. De man, een artiest, kan er niet overheen. Kan niet in de stem ming komen voor inspiratie. En Roosje probeert het. „Als je door was gegaan met de mulo, wat was je daarna dan gaan doen?" „Misschien had ik naar de tekenacademie gemogen, als het kon." „Dat wou je liever dan hier werken?" „O ja, natuurlijk." De ogen glansden weer op. „Dus Roos, jij brengt, om zo te zeggen, het offer?" Ze glimlachte om het niet al te tragisch te laten schijnen. Het meisje glimlachte terug, wat droef geestig. „Misschien komt later alles wel weer goed," zei ze hoopvol, maar niet erg overtuigd. Els de Jong had het met zichzelf te kwaad. Nooit zakelijke beslissingen laten doorkrui sen door persoonlijke overwegingen! En wat ging ze nu doen? Ze kon het doen. De baas vond alles best. Ze bespeurde bij zichzelf een allesover heersend verlangen om dit kind onder haar vleugels te nemen. Er voor te zorgen, dat ze het hier naar haar zin had. Dat ze een beetje verzoend werd met de teleurstelling, niet te kunnen wat ze zo graag wilde. Horizontaal: 1. zeer luid (muz.) - 3. grond beginsel - 10. zonder geld - 13. grof - 15. misdaad - 16. sociaal-democraat (afk.) - 18. n.v. (Franse afk.) - 19. dakbedekking - 21. netto (afk.) - 22. zijrivier van de Donau 24. glansloos - 26. Ned. Sociale wet (afk.) 28. oosterse titel - 30. lengtemaat (afk.) 31. vruchtennat - 33. drinkgerei - 35. vul kaan - 36. jongensnaam - 37. grondtoon 38. mal - 40. meterton (afk.) - 41. myth, figuur - 43. vogelprodukt - 44. verdienste 47. stannum (afk.) - 48. heilige (afk.) - 49. metaal - 50. deel van de bijbel (afk.) - 51. zuster (afk.) - 52. ridderkledij - 54.dag tekening (afk.) - 55. vragend vnw. - 56. wettelijke aansprakelijkheid (afk.) - 57. eet lust - 58. rivier in Italië - 59. deel van het gebit - 60. loon - 62. plaats in Brabant 64. niet lang - 66. ingewijde - 68. water plantje - 70. ambtshalve (Lat. afk.) - 71. eenheid van kracht (afk.) - 72. metaal - 73. wilde haver - 75. bevel - 77. rivier in Siberië 79. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 80. wind richting - 82. deel van een vis - 84. afgunst 85. grote som gelds - 86. deel van de bijbel (afk.) Horizontaal: 1. eb - 3. dor - 6. tam - 8. pg 10. lava - 11. etter - 14. olie - 15. kano 17. rede - 19. tin - 21. monster - 23. mal 25. ego - 27. gis. - 28. oka - 30. stoere 33. oplage - 35. one - 36. droog - 39. eli 40. sr - 41. stee - 42. liep - 43. nu - 44. set 46. linde - 48. pad - 50. horige - 52. fletse 55. ego - 56. neg - 58. uno - 59. pen 61. adelaar - 64. lip - 66. sloe - 67. lift 69. mooi - 70. graad - 72. élan - 74. is 75. koe - 76. aal - 77. ka. Verticaal: 1. Europese vrouw - 2. energie 4. vreemde munt (afk.) - 5. elektr. geladen deeltje - 6. rekening - 7. vreemde munt 8. hetzelfde (afk.) - 9. het zijn - 11. deel van Amerika (afk.) - 12. handelsterm - 14. droogvallende plaats bij eb - 17. gemanierde vrouw - 20. de te bezorgen brieven - 23. cadans - 25. zangnoot - 27. vervoermiddel 29. loot - 32. ondergevel - 34. voorzetsel 36. militair - 39. nakomeling - 42. de on bekende (afk.) - 43. naarling - 44. niet raak - 45. motorraces (afk.) - 46. beroep 48. Leger des Heils (Eng. afk.) - 49. geb. in Europa - 51. lust - 52. neerslag - 53. ontkenning - 54. ligplaats van schepen - 55. vragend vnw. - 56. doorwaadbare plaats in zee - 59. voederbak - 60. uniformversiersel 61. heldendicht - 63. neep - 65. goud (Fr.) 67. vertaler - 69. afvoerkanaal - 74. baan v. balspel - 76. als volgt (afk.) - 78. insekt 80. normaalpeil (afk.) - 81. kindergroet 83. voorzetsel. Verticaal: 1. el - 2. Bali - 3. dak - 4. reno 5. et - 6. tree - 7. moe - 8. pisa - 9. ge 12. tong - 13. erts - 16. amor - 18. drop 19. tas - 20. neon - 22. silo - 23. maal 24. lee - 26. geestig - 29. kleppen - 31. torso 32. edele - 33. ogief - 34. ginds - 37. rei 38. old - 45. eren - 47. neel - 49. atol 50. hop - 51. goal - 53. lurf - 54. elp 56. neer - 57. gala - 60. eros - 62. doge 63. aida - 65. irak - 66. sik - 68. tel 69. mi - 71. af - 73. na. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED VOOR Oplossing kruiswoordpuzzel no. 765

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1