tï=F Taaipraatje KRONIEK VAN NOORO-aEVELANO KORSTANJE- GOES 9 ^•vv^^-K'vv Verhalen en moppen over Belgen zijn er tientallen, beste vrienden, maar ik kan u verzekeren dat het omgekeerd niet minder is en waarom ook niet. Het verhaal van deze week, dat hebt u al begrepen, gaat ook over een zuiderbuur. De goede man moest zijn aquarium vullen en toog daarom naar de zee. Daar aangekomen kwam hij Ko tegen, die daar zat te vissen. Ko en z'n hoei-je zaek. Ko oa vandaehe een vrieën dag; 't was dirom da-je um an de zéédiek zag. Visse dee 't un hraeg vo z'n plezier; vis of nie, dat haf hin zier. 't Was net óóg waeter hehore, toen um wat achter z'n dee ore. Di stieng d'r één mee een emmer in z'n and, een bitje verlehe klant. Ie kwam nae Ko toe helööpe en vroeg of 't un een emmer waeter kon kööpe. Ko krauwde us onder z'n pette. Ie docht: da's mé een oaruhe kadette. 't Bleek een Belg te wezen, da kö-je behriepe, die vo waeter kwam kieke. Vo z'n zéé-akwarium mos 't un dat nou Ko verkocht één emmertje wè. Een hulden, zei Ko tehen die man. Affijn, dat von 'tun nie vee, dus ie nam d'r flienk wat van. Ko stieng te hrinneke bie zövee lompugheid; wee mè houw z'n hengeltje d'r inheleid. Zo nae een paer uur stieng dien Belg d'r wee; 't waeter was ondertussen a flienk nae benee. Ie keek verbaesd nae 't waeter, dat was hlad hezakt; vlug ei'tun nog een emmertje hepakt. Ie zei tehen Ko, anders ek zo medéén een strop, want dan is je waeter op. Ko kreeg wee een hulden vo dien emmer vol en wee oa'tun vreed vee lol. Dien Belg riep nog; 't hae je hoed, 'k zie wè da jie hoei-je zaeken doet. Joe zaekje mö wè hoed lööpe, ü-je zö vee waeter doe verkööpe. Waar gebeurd? Nou, beste vrienden, diegene die het verhaal aan mij vertelde, was geen Belg. Dus Tot slot nog een raad voor beide partijen: Bi-je as Belg of Ollander hebore, doe je an de verhaelen nie store. Mè bluuf wè zö a-je bin, anders die moppen hin zin. CeeBee. BRILJANT - GOUD ZILVER - UURWERKEN St. Adriaanstraat 11 4461 JC Goes telefoon 01100-16924 AANNEMERSBEDRIJF Kant Visssrijstraa 4491 GG Wiuenkerkt Tel. 01107-1489 BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 - 14 89. Rechtskundig- en inkassobureau Dir. R. J. C. M. Thiry (Lid Ned. Ver. v. Rechtskundige Adviseurs) Postbus 234, 4460 AE Goes. Vosmaerstraat 2, 4461 HT Goes. Telefoon 01100-13830* Inkasso van vorderingen •Rechtszaken Huur, Pacht en Arbeidszaken Adviezen Informaties Kontrakten Korrekte en vlotte uitvoering van uw opdrachten! SOLISTENCONCOURS TE KAMPERLAND Dinsdag j.l. hield de Brass-band „Ons Genoegen" het derde onderlinge solisten concours in het De Casembroothuis. Als jury trad op de heer Meliefste uit Nieuw en Sint Joosland. De solisten werden op de piano begeleid door de heer J. Boon uit Wissenkerke. De uitslagen luidden: Jeugd: "E. Sandee, bugel, 52 pnt; H. Kou- wer, althoorn, 50 pnt.; C. Sandee, cornet, 48 pnt.; A. Begthel, cornet, 49 pnt.; L. Filius. althoorn, 48 pnt.; B. Sandee, cornet, 54 pnt.; A. Sandee, kleine trom, 54 pnt. Trio L. Kouwer - H. Wattel - D. Kouwer, slagwerk. 52 pnt. Trio L. Kouwer - M. de Glopper - D. Kouwer, slagwerk, 49 pnt. Trio K. Filius - M. de Glopper - D. Kouwer, slagwerk, 51 pnt. P. v. d. Vreugde, althoorn 56 pnt. B. van Belzen, cornet 48 pnt. A. van Gilst, trombone 48 pnt. C. Mullie, euphonium 63 pnt. J Barendrecht, euphonium 59 pnt. Iz. de Kam, bes-bas 56 pnt. Duo J. Barendrecht - C. Mullie, euphonium 56 pnt. J Barendrecht, es-bas 63,5 pnt. H. Alberts, bariton 50 pnt. J. I. de Kam, es-bas 63 pnt. A. Versluis, cornet 53 pnt. J. C. Th. de Kam, cornet 55 pnt. J. Augustein, euphonium 56 pnt. VOORLICHTINGSMIDDAGEN VOOR BEJAARDEN OP NOORD-BEVELAND In maart gaat weer een serie voorlich tingsmiddagen voor bejaarden van start! Dit is de tweede serie van vier middagen in een cyclus van zestien middagen, verspreid over de periode januari t/m juni 1982. De eerste vier middagen trokken, on danks de soms slechte weersomstandig heden, een redelijke belangstelling. De mid dagen zullen op de volgende data gehouden worden: Maandag 1 maart 14.30 uur in het dorps huis te Kamperland, het onderwerp „Voe ding als we ouder worden" door mevr. L. Strayer uit Zonnemaire. Zij is werkzaam bij de Stichting Huishoudelijke Voorlichting Ten Plattelande. Dinsdag 2 maart 14.30 uur in het zaaltje van de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat, het onderwerp „Erfrecht", gehouden door notaris Goedhals uit Kortgene. Vrijdag 5 maart 14.30 uur in het dorps huis te Wissenkerke, het onderwerp „Be jaardenhulp" door mevr. A. Janssens, leid ster bejaardenhulp bij de Protestants Maat schappelijke Dienstverlening te Goes. Vrijdag 12 maart 14.30 uur in Kortgene, gebouwtje aan de Kerkgang, het onderwerp „Indikatiekommissie" (voor opname in een bejaardentehuis) door mevr. W. Nielen, maatschappelijk werkster van de Indikatie kommissie Zuid-, Noord-Beveland en Tholen De toegang tot deze middagen is GRATIS. De ouderen uit Kats kunnen de middagen in Kortgene bezoeken. Mensen met ver voersproblemen kunnen zich opgeven bij dhr. P. J. de Wild, Tel. 261. De ouderen uit Geersdijk kunnen de middagen in Kam perland bezoeken. Voor vervoer kan men bellen naar dhr. I. Wisse, Tel. 1260. De organisatie is in handen van Stichting Welzijn voor Ouderen in samenwerking met de ouderenbonden van Kortgene, Kamper land en Colijnsplaat. Men hoeft echter geen lid van een bond te zijn om deze middagen te kunnen bezoeken. Voor inlichtingen kan men bellen naar Stichting Welzijn voor Ouderen, Tel. 01100- 23723. VOOR KLEINE OF GROTE VERBOUWINGEN KODDE BOUW B.V. TELEFOON 01181 -5 55. 's Avonds dhr. Dees, 01107-1882 HENGELWEDSTRIJD TE COLIJNSPLAAT Zaterdag 20 februari hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar 1ste competitiewedstrijd voor het kampioenschap 1982 aan de zeedijk te Colijnsplaat. Of de oorzaak bij het koude weer of bij het carnaval lag was onbekend, maar er kwa men slechts 58 deelnemers opdagen, welke gezamenlijk 38 vissen vingen, waarvan 27 ondermaatse vissen en 11 bovenmaatse vissen met een gewicht van 1617 gram. De uitslag van de wedstrijd was: 1. A. Koole, Kamperland 456 pnt. 2. C. van Oosterhout, Eindhoven 390 pnt. 3. J. Janse, Oostkapelle 350 pnt. 4. M. G. de Smit, Kamperland 281 pnt. 5. K. Begthel, Geersdijk 230 pnt. 6. H. de Waard, Colijnsplaat 230 pnt. 7. L. Brouwer, Colijnsplaat 180 pnt. 8. C. Huige, Colijnsplaat 175 pnt. 9. J. J. de Plaze, Kamperland 50 pnt. 10. Mevr. Tazelaar, Goes 50 pnt. 11. S. W. Riemens, Geersdijk 50 pnt. 12. B. Stage, Middelburg 25 pnt. De volgende competitiewedstrijd wordt ge houden op 6 maart 1982 te Colijnsplaat van 10.30—13.00 uur. Inschrijven van 9.30— 10.00 uur in café Juliana te Colijnsplaat. Herkomst van eigennamen. In sommige gevallen denkt men bij het gebruik van eigennamen niet meer aan de herkomst ervan. Dit komt onder andere voor bij zelfstandige naamwoorden, die hun ontstaan te danken hebben aan bekende personen uit vroeger tijden. Als u een liefhebber bent van de be roemde, naar koffie smakende snoepjes, Haagse hopjes, zult u waarschijnlijk er nooit bij nadenken, dat de naam iets te maken heeft met een diplomatenfamilie. Ze werden namelijk genoemd naar Jacob Hop, die van 1773 tot 1794 gezant was van de Oostenrijkse Nederlanden in Den Haag. Deze hopjes werden voor het eerst door de Haagse suikerbakker gemaakt bij wie Baron Hopdestijds inwoonde. Men noemde ze oorspronkelijk „Bonbons van Baron Hop". Het snoepgoed was een uit vinding van de fabrikanten Van Haaren uit Nieuwerkerk. Nog zo'n eigen naam is het colbert, een kledingstuk. Vroeger droegen de heren pak ken met lange panden of slippen. De Franse staatsman Jean Baptiste Colbert (1619-1683) vond die lange panden blijkbaar te lastig en liet zijn kleermaker een jasje zonder panden maken. Later werd dit een alge meen gebezigde eigennaam. Ook de Colbert kraag is bekend, hoewel in mindere mate. Bij het drinken van een glas geurige Franse cognac denkt men evenmin eraan, dat de naam afkomstig is van de Franse stad Cognac. Wel geen persoon, maar het woord hoort wel in deze serie thuis. Een ander voorbeeld is de guillotine. Voor zover men bij dit „onthoofdingstoe stel" het werkwoord „danken aan" kan gebruiken, dankt de guillotine zijn naam aan de uitvinder ervan, de geneesheer Guil- lotin (1738—1814). Deze valbijl werd tijdens de Franse revolutie op 25 april 1792 in gebruik genomen. Eigenlijk was hij niet de uitvinder, maar „verbeterde" hij een reeds bestaande valbijl. De gobelin (ook onzijdig het gobelin) is een met de hand geweven wandtapijt uit wol of zijde, of uit beide materialen ver vaardigd, met ingeweven kleurrijke voor stellingen en figuren. De gobelin is genoemd naar de in de 15e eeuw levende Parijse wolwever Gobelin. We sluiten dit taaipraatje met macadam- weg. De Schotse ingenieur Mac Adam (1756—1836) was er de uitvinder van. Hij liet wegen aanleggen van steengruis of fijngestampte graniet, dat vast ineen ge drukt werd (gewalst). De macadamweg is een voorloper van de tegenwoordige asfalt weg. Er zijn stellig nog wel meer van dit soort eigennamen in de Nederlandse taal. Wellicht komen we er later nog op terug. Kattebelletje. Lang geleden schreven we in een Taai- praatje over het onderwerp volksetymo logie, het verschijnsel in de Nederlandse taal, waarbij door vervorming van vreemde en onbegrepen woorden vertrouwde en be grijpelijke woorden ontstaan. Bekende voorbeelden daarvan zijn scheur buik voor scorbut, een ziekte, die een ge volg is van gebrek aan vitamine-C, waar door bloedingen in het tandvlees optreden. Vooral zeelieden, die vroeger maandenlang op zee waren, hadden ervan te lijden. Hang mat voor hamac, rederijker voor rethoriker en geeuwhonger voor geehonger. Ook het kattebelletje is een mooi voor beeld van volksetymologie. Kattebelletje is afkomstig van het Italiaanse woord scarta- bello of cartabello, dat schrijfboek of bundel papieren betekent. In onze taal was een cartabel een klein geschrift, een boekje, een brochure. Soms een verzameling van losse aantekeningen. Van dat cartabel ontstond in de volks mond het woord kattebelletje, dat thans de betekenis heeft van een onbeduidend vodje papier of vaker nog van een klein, kort en haastig, onvormelijk, niet-officieel briefje. Iemand een kattebelletje schrijven. Een tweede betekenis van cartabel is een jaarboekje in de R.K. kerk, waarin de verschillende kerkelijke feesten en gedenk dagen met de daarop te houden diensten staan. Ook weer door volksetymologie ont stond hiervan het woord koortabel. Op merkelijk is dat uit één woord, in dit geval cartabel, dus twee verbasteringen werden gevormd, kattebelletje en koortabel. TIPS Indien u'gewoon bent uw haar te borstelen boven de wastafelbak, leg dan eerst een vel papier (oude krant) in de bak. Dan komen er geen haren in de afvoer terecht en loopt u geen gevaar van verstopt raken. Hebt u rafelende ceintuurs, smeert er wat nagellak op en het rafelen is voorbij. Zeer vuil marmer kunt u schoonmaken door er een laag verse gebluste kalk met water op te strijken en dit er drie dagen op te laten zitten. Geverniste meubelen moet u niet boenen met boenwas, doch gewoon afnemen met een vochtige doek en opwrijven met een wollen doek. Moet u planten wat aanbieden, doet u dit dan niet te strak. Het touw dat u daarvoor gebruikt, mag vooral niet knellen. Goede kwaliteit honing kunt u herkennen aa« het kristalliseren. Vlekken van wagensmeer, teer of schoen smeer op linoleum kunnen verwijderd wor den met terpentijn. Van bloemkool koken krijgt u geen luchtje meer als u een paar stukjes wittebrood meekookt. Kook bloemkool nooit te lang, want dan gaat de smaak achteruit. Ramen die erg vuil zijn, kunt u schoon maken met een prop papier gedrenkt in een puur synthetisch wasmiddel. Vlekken van rode wijn bestrooit u met wat zout, even er op laten liggen en daarna uitwassen. Als u met een vinger op de u aangeboden vis drukt en de deuk blijft er in, dan is de vis oud. Nieuwe emaille voorwerpen springen niet zo gauw, als u ze voor het gebruik uit kookt en daarna laat afkoelen in water. Aardbeienvlekken kunt u verwijderen met een boraxoplossing. Gebak, dat nog vers is, snijdt u gemakke lijker met een warm mes. Aardappelen worden mooi bruin als u ze voor het bakken bestuift met meel. Een natte, zijden paraplu mag niet „ge spannen" gedroogd jvorden. In slappe toe stand laten drogen is beter voor de stof. De „onaangename" smaak van paardevlees verdwijnt door bij het opzetten van het vlees behalve peper en zout ook een beetje suiker toe te voegen. Glazen en pullen maakt u schoon door deze te vullen met warm zeepsop en een scheut ammonia. Dit een uurtje laten staan en naspoelen met verdunde azijn. Erg vuile vazen daarna nog even flink omspoelen met water waarin stukjes eierschaal. Een bloedvlekje op papier verdwijnt door aantippen met chloorwater. Uitgehaalde wol wordt als nieuw door de draad om een plankje te wikkelen en in lauw water te leggen, waarna u de wol opgerold en wel buiten hangt om te drogen. Gouden en zilveren voorwerpen kunnen goed schoongemaakt worden met een zeepsopje waaraan wat ammonia is toegevoegd. Hierin mogen geen voorwerpen gereinigd worden die bezet zijn met een opaal, want deze wordt daardoor dof. Was messen nooit af in kokend water; ze worden daardoor vlug bot. Aluminium pannen moeten nooit met soda schoongemaakt worden. Het beste kunt u dit doen met azijn. Vochtige bezems mogen niet op de haren worden neergezet of bij de kachel gedroogd worden. Zij moeten in een droge ruimte worden opgehangen. Vis is het smakelijkst, indien ze zo snel mogelijk bereid en gegeten wordt. Indien mogelijk moet men ze kort voor de maaltijd kopen. Met yoghurt zijn heerlijke gerechten te ver krijgen door toevoeging van beschuit en suiker, allerlei soorten vruchten op sap en geraspte rauwe appel. Oude kaas, jonge of belegen kaas hebben dezelfde voedingswaarde. Bij de inkoop hiervan hoeft u dus alleen op prijs, smaak en bestemming te letten. Natte schoenen mag u nooit in de nabijheid van de kachel laten drogen. Wrijf ze af en zet ze op een krant om ze te laten drogen. Chocoladevlekken worden behandeld met tetra (of benzine), verdere vlekken die eventueel nog niet verdwenen zijn, bestrijdt u met lauw water. Het geheel nabehandelen in een sopje, nadat eerst de vlekken zijn aangestreken met zeep. Lipstickvlekken in wasbare stof aansmeren met zeep en met sop betten of wassen en naspoelen. Ongekleurde stoffen zonodig ble ken. Gekleurde stoffen, waarvan de kleur kan afgeven, behandelen met tetra, spiritus of alcohol. Vlekken van kneed- en vormklei vooral niet in de stof wrijven. Droog behandelen door de vlek aan de achterkant van de stof uit te slaan. Vervolgens betten met tetra of vlekkenwater. Rest van de vlek in wasbare weefsels betten met sop of uitwassen en daarna spoelen. EEN SOLIDE FIETS ONMISBAAR Wie een fietsvakantie maakt, moet er voor zorgen over een goede fiets te beschikken. Dat wil zeggen een fiets, die in perfekte staat van onderhoud verkeert. Laat daarom door een fietsenvakman de fiets ruim vóór de vakantie nakijken. Hij kan dan manke menten herstellen en ervoor zorgen dat de kansen op pech onderweg tot een minimum worden beperkt. Geef de voorkeur aan een sportieve fiets en, zeker als u in het buitenland gaat fietsen, een fiets met versnellingen. Wie in de bergen gaat rijden heeft echt wel tien versnellingen nodig. Wie veel bagage mee neemt, bijvoorbeeld bij een fietskampeer- tocht, moet vooral bij een superlichte sport- fiets zich goed vergewissen van het draag vermogen, vooral ook dat van de bagage dragers). Zo'n fiets is lang niet altijd ge bouwd om veel gewicht te torsen. Beperk in ieder "eval de mee te nemen bagage qua gewicht zoveel mogelijk, want je moet dat extra gewicht zelf vooruit trappen. Verdeel de bagage zoveel mogelijk getijkmatig over de fiets, dus zowel boven en naast het achterwiel, als boven het voorwiel en eventueel naast de voorvork scheden. Gebruik sterke, waterdichte fietstassen en denk erom: bagage groeit onderweg. U koopt altijd streckgidsen, souvenirs, e.(l. Wie zich goed voorbereidt en vantevoren aandacht aan zijn fiets geeft, kan zeker zijn van een geslaagde fietsvakantie, waar je tientallen jaren later nog over praat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2