NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv SPORT-AGENDA Trouwen kan altijd nog door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? No. 4005 Donderdag 25 februari 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 99 „Die zijn mij goed genoeg," zei ze kortaf en hij glimlachte. Dat was Els. Zoiets zei ze bijna nijdig, want ze gaf niet graag haar diepste gedachten prijs. Dat ze dit zei, was een concessie. Het was ook het bewijs, dat tussen hen alles nog was als altijd. Gezag, peinsde hij, ging verloren als je kinderen uitvlogen. Als dan het vertrouwen en de saamhorigheid maar overbleven. „Je moeder maakt zich wel eens zorgen." „Je maakt je de meeste zorgen over wat je onbekend is," zei ze. „De wereld is vol verleidingen maar als je daar allemaal aan toegeeft ben je nergens meer. Je moet jezelf durven zijn." „Als je dan dat je-zelf-zijn doortrekt van uit die opvattingen van thuis, waar we het over hadden," zei haar vader, „dan ben ik daar blij om, want dan hebben je moeder en ik, met al onze fouten en tekortkomingen en onze bindingen aan ons eigen milieu, je toch iets meegegeven waar je iets aan hebt." „Als je me iets wilt geven waar ik iets aan heb," zei Els, „laten we dan in dat kroegje daar zien of we een kop koffie kun nen krijgen." Hij begreep. De vertrouwelijkheid had al weer lang genoeg geduurd. Els kroop weer in haar schulp. Maar zijn hart was gerust. Ze bleef zijn dochter. HOOFDSTUK IV. Succes. Els de Jong gooide haar reistas op de bank in haar gezellige flat. Gisteren had ze thuis haar verjaardag gevierd. Haar vier-en-der- tigste verjaardag. En zo blij als ze geweest was ze allemaal weer te zien, behalve Josje die twee dagen tevoren er een baby bij gekregen had en Koos die op was voor „her haling", zo blij was ze ook dat het weer achter de rug was. Het was fijn geweest, vader weer te zien, maar gelegenheid tot een rustig gesprek was er niet geweest. Moeder kon niet zo best meer uit de voeten. Ze hadden er gezeten in het kleine huis, waarheen de oude lui hadden moeten vertrekken toen het grote „meesterhuis" niet meer te bewerken viel voor een half invalide oude vrouw, en Els zat er op visite. Dit huis had geen her inneringen voor haar en al was de familie band nog sterk, het kontakt werd zwakker. Ze praatten nog wel gezellig met elkaar en Els kwam van alles aan de weet over de neven en nichten die ze er inmiddels ruim schoots bij had gekregen. Er gingen foto's rond en er werden sterke verhalen verteld over buitengewoon intelligente baby's en buitengewoon ondeugende zoontjes. Er wer den herinneringen uit de kindertijd opge haald waarom ze allemaal weer lachten. Moeder keek rond met een glanzend gezicht, omdat ze haar koppeltje weer bij elkaar had. Vader was stil en nadenkend geworden. Hoe graag had ze gezegd: „Kom, laten we samen weer es op stap gaan!" Om weer te praten als voorheen, maar geen kans. Bij zulke gelegenheden werd ze er zich van bewust, dat ze leefde in een totaal andere wereld. Zij kon niet meepraten over de opvoeding van de kinderen, over mazelen en dokters. En ze wist, dat ze dat van haar niet verwachtten. Wat wist zij er van? En al zat haar zus Rie een pedagogische stelling te verkondigen, waar geen spaan van deugde ze hield haar mond, want ze kende het oordeel: „Mensen, die zelf geen kinderen hebben, weten altijd het best hoe je ze moet opvoeden". Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Ze miste Koos, de man van schep vreugde in het leven, met wie ze, hoe verschillend hun beider levenssfeer ook was, altijd plezier had. Het best kon ze nog praten met haar zwager Reik, de typograaf, die met z'n filosofische inslag, al lezend, zich een opinie had gevormd over vele zaken die lagen buiten de dagelijkse levenskring. Maar Reik moest je aan het praten krijgen. Zijn vrouw, wier mond haast niet stilstond, maakte dat wel goed. Henk, nu chef van een grote supermarkt, kon aan zijn schoonzuster nog wel eens wat kwijt, die was zelf zaken vrouw. Amerika was het land van de ef- fiëncy, waaraan Henk nog altijd zijn hart had verpand, veel meer trouwens dan Els. Ze keek rond in de flat en herademde. Hier was ruimte, meer dan in de overvolle kamer in het ouderlijk huis. Ze keek door het grote raam uit over de Segbroeklaan. De brede allee met groene zomen langs de rand van de residentie, waar in het avond licht de grote flatgebouwen drooipden als de witte hotels van Suez langs het Kanaal. Waar enkele neonreclames al begonnen te flonkeren en de stoplichten hun spelletje speelden van groen-oranje-rood. Hier vond ze rust. Liefkozend streek haar hand over de lijst van het enkele schilderij aan de effen wand. Een Klee met een overtoon van nachtelijk blauw., Ze inspekteerde de bloeiende planten in de vensterbank, die moesten nodig water hebben. In de ijskast was genoeg voor een haastige snack en dan had ze nog een heerlijke, rustige avond. Ze had pas wa't nieuwe boeken gekocht, ze nog niet in gezien. Onder de douche vandaan hulde ze zich in haar kamerjas, trok haar bontgevoerde muiltjes aan, ontstak de leeslamp en nes telde zich behaaglijk op de bank. Maar het boek boeide haat/niet. Wat had die schrijver lang werk om tot zaken te komen. Al die beschouwingen, die ze maar zo-zo vond, gewild, filosofisch, als droog zand aan elkaar hangend... lag het aan haar? Werd ze zo kritisch? Het boek vfcrd alom geprezen, je moest het gelezen hebben. Zei dat wat? Omdat meneer X die in de krant schreef, dat vond? Wie was meneer X? Het boek gleed in haar schoot, ze staarde naar buiten. De ondergaande zon kleurde nog een klein stukje hemel in onwezenlijke tinten, maar de nacht gleed al aan over de stad. Overal zag ze lichten branden, hier en daar de blauwe gloed van een tv-toestel. Kassie-kijken. Niks voor haar. Waarom ei genlijk niet? Werd ze een snob? Té intel ligent om naar de tv te kijken? Ze stond op, liep naar de keuken, greep in de koelkast naar een frisdrank. Wat ben ik in een stemming! dacht ze. Er deugt niks en aan alles twijfel ik. Zelfs een beetje aan mezelf. Nog nooit vertoond. Kwam dat nou door die verjaardag? Omdat ze nu vier-en-dertig was? Of door de sfeer thuis, waarin ze zich niet meer thuis voelde? Door de zorg om vader, die zo oud werd en zo stil? Ze had zitten luisteren naar de verhalen van de zusters en de schoonzusters. Het gewone geklets over de kinderen. Jawel, maar ze hadden er hun plezier aan. Hun zorgen ook. Maar ze hoefden niet te vragen of ze leefden en waarvoor. Josje was er niet geweest, haar kleine zus, nu al aan de tweede baby toe. Ze moest er heen. Ze moest natuurlijk de baby bewonderen, maar ze ging om Jos. En om die malle vent van haar, die half-artistieke meubelmaker, die nog in het handwerk geloofde. En die wa rempel een goeie baan gekregen had bij een kunstnijverheidsatelier, waar hij als manusje van alles meer presteerde dan hij verdiende. Jos, haar jongste zusje, altijd een beetje anders dan de anderen. Door de anderen altijd een beetje liefhebbend-kleinerend be handeld. Nou ja, Jos. Hield ze daarom zo veel van Jos? Zaterdag ga ik er heen, dacht ze. En haar stemming klaarde een beetje op. Maar haar kritische geest bleef vragen: waarom? Is je daaraan zo veel gelegen, dat het de week voor je goed maakt? Morgen zou ze weer aan het werk gaan. Dan wachtje haar weer haar intéressante, verantwoordelijke, afwis selende baan. Ze had geboft. Geweldig geboft. In Ame rika was het niet eens zo makkelijk ge weest je in te werken. Het tempo lag daar heel anders, de mensen waren anders. Za ken, succes, geld, daar draaide het om. Waarover kon ze praten met de mensen uit deze kring, die ze ontmoette op cock- tailparties, op fuifjes en dagelijks op kan toor? Je werk bepaalde de kring waarin je je bewoog. En alles draaide daar om het werk, de zaak, het succes, het geld, de promotie, de nieuwe auto, de bungalow, de vakantie in Europa. O ja, daarover kon ze meepraten. Maar mrs. Mackenzie die ook in Parijs geweest was, wist het haar alle maal te vertellen. De hotels waren ouder wets, het eten niet best, het verkeer slecht geregeld. En haarfijn wist ze het verschil tussen wat iets kostte in Parijs en in Was hington of New York. Ze vond Europa wel aardig, in Holland was ze ook geweest. Ja, rondvaart door de Amsterdamse grachten, de Keukenhof en zo'n leuk stadje met een scheve toren. Delft? Ja, dat was het mis schien,- ze zou het na moeten zien. Eén nacht in Amsterdam en ze had geen benen meer om te staan. Kon niet eens een suite met-badkamer krijgen. Maar ze kende Holland. Els had zich op haar werk geworpen, zich weinig ontspanning gegund. Mr. Mackenzie, het omgekeerde van zijn vrouw wat wel sprekendheid betreft, een rustige vijftiger, interessant grijzend aan de slapen, het type van de captain of industry zoals ze in de advertenties voorkomen, waardeerde haar. Ze had aan een half woord genoeg. Ze ging rustig en efficiënt haar gang. Ze kleedde zich niet of ze het halve kantoor wilde verleiden. Hij kon met haar voor de dag komen als ze hem vergezelde naar belangrijke besprekingen. En als ze 's avonds aten in een moeizaam gevonden rus tig restaurant in één van Amerika's gon zende steden, dan hoefde ze niet met alle geweld naar een nachtclub of een voor stelling. Dan zat ze net zo lief in een fauteuil met een Martini naast zich rustig te praten. En niet altijd over de zaak of de zaken. Mr. Mackenzie was aan het front geweest en was daar nadenkend geworden. Heel veel van wat zijn medeburgers voor waar en onomstreden hielden, de voor alles geschikte „American way of life", was voor hem geen gesneden koek meer. En met deze jonge Hollandse vrouw, die in geen enkel dames comité zat, die er niet op uit was een echtgenoot tot een hoger plan te promo veren, die geen lid was van die oer-con- servatieve en agressieve „dochters van de revolutie" en zichzelf nooit op de voor grond plaatste, kon hij rustig „hardop denken". Mrs. Mackenzie, die wat haar pok mocht ontbreken, een zeer scherp oog had voor de concurrentie, wist bij intuïtie dat ze die van Els niet had te vrezen. Ze had al twee huwelijken achter de rug, waarin de se cretaresse van haar man een te grote rol had gespeeld. Ze was trouwens zelf op die manier aan haar eerste man gekomen, die zijn gezin voor haar in de steek had ge laten en al een jaar later overleed. „Oor zaak en gevolg" zeiden kwaadaardige vriendinnen, haar met een behoorlijke bom duiten achterlatend. Ze had Gilbert Mac kenzie getrouwd, omdat hij een degelijke kerel was. Ze was nu in het defensief, moest zelf oppassen. En kon al haar aandacht wijden aan haar kransjes, comité's en „avondjes". Els verwonderde zich wel eens over die twee. Het was geen mislukt huwelijk, omdat ze wisten wat ze aan elkaar hadden en elkaar vertrouwden. Mrs. Mackenzie vond het maar een hele rust, dat haar man in Els zo'n betrouwbare secretaresse had. Be trouwbaar in meer dan één opzicht en ze was soms erg aardig. Bang dat Els niet genoeg uitging, gaf haar mooie cadeautjes en was zelfs ijverig voor haar op zoek naar een geschikte man. Tot Els haar vriendelijk duidelijk wist te maken, dat ze deze corvée liever zelf afhandelde. De Amerikaanse man nen deden haar niets, al waren ze nog zo aardig en joviaal. Ze vond de meesten maar stakkers, geketend aan de zegekar van het succes, opgejaagd door hun ambitieuze vrouwen die zo goed wisten te delen in de glorie van haar man. Toen was daar het plan gekomen een „branch" van het bedrijf te stichten in Eu ropa, met het oog op de Euromarkt. Als plaats van vestiging was na lang wikken en wegen Den Haag uitgekozen. (Wordt vervolgd) VOOR KADE 23 - VEERE TEL. 01181-555 BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED VOETBAL Zaterdag 27 februari: Rillandia 1 Colpl. Boys 1 (14.30 uur) AZVV 3 Colpl. Boys 2 (14.30 uur) Colpl. Boys 3 Duiveland 2 (14.30 uur) Colpl. Boys Al Kruiningen Al (12.45 uur) Brouwershaven BI Colpl. Boys BI (11 u) Colpl. Boys Cl Oostkapelle Cl (11.00 u) Colpl. Boys Dl Zierikzee D2 (10.00 uur] Kloetinge D5 Colpl. Boys D2 (10.00 uur) Wissenkerke 1 Hoedekenskerke 1 (14.30 uur) Wissenkerke 2 Bevelanders 2 (14.30 uur) Domburg 1 Wissenkerke 3 (14.30 uur) Wissenkerke BI Veere BI (12.45 uur) Goes Dl Wissenkerke Dl (10.00 uur) Wissenkerke El Serooskerke El (11.00 u) Wissenkerke E2 Bevelanders El (11.00 u) Borssele 1 Bevelanders 1 (14.30 uur) Bevelanders 3 Oostkapelle 3 (14.30 uur) Dames: Meeuwen Bevelanders (11.00 uur) Bevelanders Al Walcheren A2 (12.45 uur) Bevelanders Cl Noormannen Cl (11.00 u) VCK Dl Bevelanders Dl (10.00 uur) Cortgene Cl SSV C2 (11.00 uur) Cortgene El Colol. Boys El (10.00 uur) Zondag 28 februari: Cortgene 1 Robur 1 (14.30 uur) Walcheren 3 Cortgene 2 (10.30 uur) Cortgene 3 Hansw. Boys 3 (12.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 27 februari: Heren le klas: CVC Wiska 1 (16.30 uur) Dames 2e klas: EWC 3 Wiska (14.00 uur) Heren 2e klas: Wiska 2 Mytilus 6 (17.00 uur) Meisjes-adspiranten: Wiska 2 Wiska 1 (10.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 26 februari: Dames: Delta-C Volharding (20.00 uur te Colijnsplaat) Heren: B.V. Souburg 4 Delta-C (22.00 uur te Vlissingen) BILJARTEN Vrijdag 26' februari: Onder Ons Ons Genoegen. B.V. Concordia '82 B.V. Revanche. EEN NIEUWE RUBRIEK Met ingang van donderdag 4 maart starten wij met een advertentie rubriek voor particulieren onder de naam: Deze rubriek is alleen bedoeld voor particulieren, die iets aan te bieden hebben, te koop hebben, of iets te koop vragen, e.d. De prijs van zulk een annonce bedraagt voor de eerste 3 regels 3,50, elke volgende regel meer 0,95. Bij het opzenden van de faktuur zullen portokosten bijgerekend worden. Kruiswoordpuzzel no. 765 Horizontaal: 1. getij - 3. onvruchtbaar - 6. mak - 8. godsdienst (afk.) - 10. vulkaan- inhoud - 11. wondvocht - 14. vette vloeistof 15. vaartuig - 17. verstand - 19. metaal 21. draak - 23. gek - 25. ik - 27. verhoogde toon - 28. rivier in Rusland - 30. dappere 33. aantal van een druk - 35. Engels tel woord - 36. niet vochtig - 39. bijbelse naam 40. de oudere (afk.) - 41. plek - 42. vorm van loper - 43. bijwoord - 44. sportterm 46. boom - 48. smalle weg - 50. slaaf - 52. kleurloze - 55. ik - 56. zelfkant - 58. orga nisatie der Verenigde Naties - 59. schrijf behoefte - 61. vogel - 64. deel van het hoofd 66. water in Zeeland - 67. stijgwerktuig 69. prachtig - 70. rang - 72. geestdrift 74. bestaat - 75. hoefdier - 76. vis - 77. vogel Verticaal: 1. stofmaat - 2. Indonesisch eiland 3. deel van een huis - 4. plaats in Amerika 5. Frans voegwoord - 6. deel van een trap 7. afgemat - 8. plaats in Italië - 9. per soonlijk voornaamwoord - 12. deel van de mond - 13. delfstof - 16. godheid - 18. lekkernij - 19. stapel - 20. edelgas - 22. bergplaats - 23. keer - 24. watering - 26. komiek - 29. klapperen - 31. romp - 32. nobele - 33. bouwkundige term - 34. in de verte - 37. danskoor - 38. oud (Engels) 45. in aanzien houden - 47. meisjesnaam 49. koraaleiland - 50. gewas - 51. doelpunt 53. ingekerfd hout - 54. kostbare stof - 56. naar beneden - 57. feestkleding - 60. godheid 62. bestuurder van Venetië - 63. opera 65. land in Azië - 66. baardje - 68. sekonde 69. zangnoot - 71. klaar - 73. voorzetsel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 764 Horizontaal: 1. kg - 2. dos - 5. som - 8. eb 10. al - 11. hortensia - 14. as - 16. polo 18. kales - 19. anno - 21. oord - 23. ril 24. vrek - 25. oft - 26. uur - 27. lol - 28. tam 30. ego - 32. ere - 34. are - 36. gene - 40. elke - 42. vuurdoorn - 43. soda - 45. etna 48. ala - 50. bos - 52. sta - 53. pek - 55. lor 56. tav - 57. bad - 59. tang - 61. eva 63. pret - 65. stro - 66. staat - 68. aloe 70. te - 71. pioenroos - 74. on - 75. rk 76. all - 77. tel - 78. rm. Verticaal: 1. kloof - 2. do - 3. ork - 4. starre - 5. snelle - 6. oss - 7. mi - 9. banka 10. ap - 11. hor - 12. eli - 13. aar - 15. so 17. loten - 20. netel - 22. duo - 24. vla 25. oog - 29. moe - 31. geval - 33. radio 35. renet - 37. edo - 38. mug - 39. rot 41. kan - 43. sip - 44. dakar - 46. tabel 47. and - 49. alg - 50. bretel - 51. staart 52. svp - 54. etter - 58. atoom - 60. nop 62. van - 64. ras - 65. st - 66. sol - 67. toe 69. en - 72. ia - 73. ol.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1