NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD „Trouwen kan altijd nog" SPORTAGENDA Rodelko bv ZCEKEETJO Zeeland Magazine? door Tom Lodewijk Christina jarig No. 4004 Donderdag 18 februari 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Maar ze hebben 'je alleen nodig om het huis een beetje gezellig te houden, bood schappen te doen, de telefoon aan te nemen. Enfin, je bent dame van de huishouding. Je hebt een leven als een „Als een luis op een zeer hoofd," zei haar vader lachend, „zou je vroeger gezegd heb ben. Maar je besefte opeens dat een dame voor de huishouding zoiets niet zegt. Die lui hebben zeker geld over." „Walgingwekkend. Zij werkt alleen om iets te doen te hebben en daar verdient ze ook nog weer dik mee. Het gaat alle maal van de grote hoop. Meneer een wagen, mevrouw een wagen en nog één wagen in reserve. Voor mij als ik boodschappen moet doen of es uit wil." „En heb je al kontakt met ze gehad?" „Ik heb een brief geschreven. Iedere dag kan het antwoord komen." „Je zet ons dus wéér voor een voldongen feit." „Het heeft geen zin in het luchtledige te praten. Laten we dan alles tegelijk af maken, niet?" Hij zuchtte, hij zag haar ongaarne gaan. Maar ze ging. Ze stonden allemaal aan de kant, toen ze met de „Noordam" vertrok. En ze stonden er weer een jaar later, toen ze terugkwam. Een andere Els en toch de zelfde. Ze was nu één-en-twintig, maar ze kon makkelijk vijf jaar ouder zijn. Ze had daar in Washington zo veel zelfstandig moeten bedisselen. Ze had vlot autorijden geleerd, ze ratelde op haar kleine kofferschrijfma chine en ze had een vracht boeken mee gebracht. Ze was naar fuiven en parties geweest, ze had diverse serieuze en tal van minder serieuze aanzoeken gehad, ze had zich vlot en vrij tussen hen bewogen en tal van complimenten gehad over de manier waarop ze de taal sprak. Geen Amerikaans, maar Engels. Ze had aan de universiteit een leergang in efficiency kun nen volgen en daar veel van opgestoken. En, vertelde ze zo doodgewoon of ze een nieuwe hoed ging kopen, over drie maanden ging ze weer terug. „Weer naar die mensen?" O nee, maar er was haar een goede baan aangeboden als secretaresse van de direk- teur van een grote kantoormachinefabriek: rekenmachines, elektronische machines, etc. Ze waren daar bezig met computers, elek tronische breinen, machtig interessant. Ze snapte er niets van, had geen hoofd voor rekenen, maar dat hinderde niet. Zij had alleen te maken met de verkooporganisatie. „En ik dacht, dat je zo'n hekel had aan een kantoor?" „Ik wou m'n leven niet op een kantoor slijten. Ik wou eerst wat van de wereld zien. En dat kan ik nu ook nog. Want mr. Compton moet er vaak op uit en dan zal ik meemalen mee moeten, naar Chicago, Detroit, Los Angeles, enz. Soms met de auto, soms vliegen. Heerlijk, ik ben dol op vliegen. Hij heeft een eigen sportvliegtuig. Best salaris, mét tantième, mooie vakanties. Kan ik naar de Rockies of naar Miami Beach." Haar moeder scheen ineen te schrompe len. Deze vogel vloog zo ver weg van het nest. Was dat de kleine Elsje, die ze nog hoorde zingen bij het touwtje springen. „Ik trouw met een edelman, bedelman, dokter, pastoor, koning, keizer, schutterma- joor?" Ze was een vastberaden, zelfstandige jonge vrouw geworden, op visite in het ouderlijk huis. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Het werd allemaal minder erg, toen Els weer een beetje thuis raakte in de ver trouwde omgeving en aan het vertellen sloeg. Luisteren kon moeder. Ze genoot mee en af en toe kwamen haar bedacht zame, beduchte opmerkingen: „Die mensen leven daar toch maar erg vrijgevochten, kind." „O ja, en ik weet heus niet wat ze van me dachten, als John of Patrick me naar huis .hadden gebracht. En stonden te vissen of zé nog niet even mee naar m'n kamer zouden gaan voor een glaasje op de val reep of nog wat gezellig bomen, of hoe ze het ook versierden. Maar ik wist altijd waar het op uit zou draaien. En ik trapte er niet in. Nou, dan ben je daar toch wel erg stijfjes, het hoort er zo bij, niet? Maar dan kan ik toch best merken, dat ik uit een ander nest kom." „Gelukig maar," zuchtte haar moeder. Maar haar gezicht bleef bekommerd. Waar om stelde een meisje zich aan al die gevaren bloot? „Ik wou, dat er maar een aardige jongen op je af kwam en dat je hier bleef wonen," zei ze. „O," zei Els, „trouwen kan altijd nog!" Ze vertelde thuis niet alles. Ze vertelde niet hoe moeilijk ze het gehad had, de laatste maanden daar in het grote huis in Washington. Toen Edward, de heer des huizes, met wie ze altijd goed had kunnen opschieten, liet merken hoe zijn vrouw en hij eigenlijk als vreemden naast elkaar leefden, elk bezig met eigen carrière. Hoe hij opfleurde als hij thuiskwam en zij zorgde een beetje voor hem, met een kop goede koffie, een stevige whisky-soda. Hoe hij loskwam en met haar praatte als met een goede kameraad... Tot al duidelijker werd, dat hij méér zocht dan kameraadschap. Het was haar geweest of ze inwendig be vroor, toen ze aan allerlei kleinigheden begon te bemerken, dat ze méér voor hem betekende dan de „assistente van de huis vrouw". Ze had allang gemerkt, dat deze beide mensen naast elkaar leefden, de schijn ophielden van een goed huwelijk, want dat was bevorderlijk voor de carrière, géén schandaal alsjeblieft. Maar mevrouw was vriendelijk, makkelijk, gul, vertrouwde haar volkomen, waardeerde haar. Nog afgezien van het feit, dat ze Edward alleen een aardige vent vond, dacht ze er niet over achter de rug van mevrouw zo'n „sordid affair" te beginnen. Die toch nergens op zou uitdraaien, dan op narigheid voor alle betrokkenen. Anders zou ze het voorstel door mrs. Wallingdon gedaan, om een paar maanden met vakantie te gaan en dan weer voor een jaar „bij te tekenen" met beide handen hebben aangenomen. Maar ze zou dit geen jaar meer volhouden, zonder dat het tot een beslissing kwam en die beslissing zou haar positie onmogelijk maken Als moeder wist, hoe waakzaam ze had moeten zijn, hoe voorzichtig, om niet door woord of gebaar bij Edward Wallingdon de indruk te wekken dat ook zij toenade ring begeerde, ze zou er 's nachts van wakker liggen. Els glimlachte, ze was nu al in levenservaring, dacht zé, haar moeder ver vooruit. Moeder, die al ongerust op de klok keek als één van de meisjes eens wat laat thuis was, zou haar moeten zien als ze ver na het middernachtelijke uur in haar avondjurk met de bontcape om, in een slee van een wagen werd thuisgebracht door een knappe gebruinde jonge man, die pro beerde het avontuur nog wat voort te zetten! Toch voelde Els, hoe ze aan het gezin ontgroeide. Haar broers en zusters liepen allemaal in het gèwone gareel, de jongens waren geen studiekoppen, beter met hun handen dan met hun hersens: de meisjes vonden werk in een winkel, op een atelier. De jongens vonden een meisje, de meisjes kregen „kennis" aan een jongen, ze kwamen thuis, het werd verloven en het zou trou wen worden. Er werd gespaard voor een uitzet, men keek in de etalages van meu belwinkels, de zorg voor een woning stond voorop. Els was een wezen uit een gans andere H..K.H. Prinses Christine wordt don derdag 18 februari 35 jaar. wereld. Ze konden zich haar leven daarginds niet voorstellen en ze praatte er ook niet te veel over, want ze wist de reakties. Zij bofte toch maar! Zij had maar een le ventje! En al waren de verhoudingen ook nog zo goed, iets van afgunst kroop er toch wel eens in. Ze hadden er geen idee van, dat ook Els zich moest handhaven in een wereld van vreemden, Dat ze haar eigen problemen had en op haar manier haar 'zorgen voor de toekomst, al plande ze zich die anders dan de hunne. En ze wist, dat haar moeder altijd zat te schuiven, als de vrienden en kennissen weer begonnen over Els. En wanneer ze nou es trouwen zou en over de Amerikaanse miljonair, die ze aan de haak wilde slaan. Moeder, wist ze, zou pas rustig slapen als ze het stadhuis binnenging met een keu rige, nette, degelijke man. En niet te ver af ging wonen, zodat ze straks met de baby in de kinderwagen bij grootmoeder op bezoek kon komen. Voor haar was dit de enige bestemming. En Els meende nog steeds: „trouwen kan altijd nog". Misschien liep ze op een goede dag tegen iemand aan, die haar kop over bol zou maken. De ware Jozef, arm of rijk, knap of lelijk. Maar ze had al met zoveel jongens en mannen kennis gemaakt, knap en rijk meer nog dan arm en lelijk, en het had haar niets gedaan. Soms was ze een beetje verliefd, soms genoot ze een beetje van de kennelijke verliefdheid van de ander. Maar nog nooit had haar hart de stoot gekregen, die het over haar koel berede nerend verstand deed zegevieren. Ze wist, dat haar zusters een beetje af gunstig op haar waren. Zij ging maar uit. Zij zag wat van de wereld. Ze verkeerde temidden van mensen die in één avond aan een diner uitgaven, waarvoor de ver loofden van de zusters een week, zo niet langer, moesten werken. Ze zag er altijd leuk uit, al maakte ze dikwijls haar kleren zelf. Maar die hadden een andere snit dan de konfektie-japonnetjes en mantelpakjes van de zussen en de verloofden van de broers. Ze was het luxe poppetje. Dat beeld had de familie zich omtrent haar gevormd. Alleen met haar vader kon ze rustig over deze dingen praten. En tegen hem liet ze wel eens iets doorschemeren van de keerzij. „Valt het nou wel mee, altijd maar op eigen benen te staan?" vroeg hij tijdens een wandeling tussen de weilanden van de streek. Eén van die lange wandelingen waarbij je zo lekker praten kon. Ze begreep meteen wat hij bedoelde. „Het valt niet altijd mee," zei ze. „Dat begrijpt u zelf ook wel. Heel veel mannen beschou wen een meisje als een soort wettige prooi. En vooral in Amerika heeft men onder het puriteinse vernis soms bar vrijgevochten ideeën. Het valt niet altijd mee je daar vast te houden aan de opvattingen van... van thuis." „Zeker niet als het alléén maar de op- vattingen-van-thuis zijn." Ze hoorde de vra gende klank in zijn stem. (Wordt vervolgd) CARNAVALSVIERING IN KORTGENE De carnavalsclub „Kortgeense kwallen" heeft in een keurig verzorgd programma boekje aangekondigd op welke wijze het eerste lustrum van die club zal worden gevierd. Op vrijdag 19 februari a.s. is er een kwallenbal in „Het Kwallenhof" in het dorpshuis „De Pompweie", m.m.v. een EMM- band „ICwallenblazers". Onder het motto: „Met z'n allen er tegenaan". Aanvang is om 20.00 uur. Zaterdag 20 februari wordt het 5-jarig bestaan gevierd met een grandioos carna valsfestijn, eveneens in het „Kwallenhof". 's Middags is er een optocht door alle deelnemers(tjes) om 14.00 uur. Opstellen bij bar „De Loods", samen met de raad van elf: vorst Frans I; prins Jan I en jeugd prins Arjen I. Met de muziek drumband en majoretten naar „Kwallenhof". Bij slecht weer om 14.30 uur ontvangst van allen door de carnavalsvereniging in „De Pompweie". Tot 17.00 uur: hossen springen dansen zingen. Het carnavalsbal begint om 20.00 uur. Kruiswoordpuzzel no. 764 Horizontaal: 1. gewicht - 2. feestkledij 5. bedrag - 8. getij - 10. reeds - 11. plant 14. spil - 16. sport - 18. voertuig - 19. van het jaar - 21. plaats - 23. vorm van rillen - 24. gierigaard - 25. vaak (Duits) 26. deel van de dag - 27. pret - 28. mak 30. ik - 32. aanzien - 34. vlaktemaat - 36. gindse - 40. iedere - 42. heester - 43. reinigingsmiddel - 45. vulkaan - 48. op de wijze van - 50. bundel - 52. bevel - 53. teerprodukt - 55. vod - 56. ter attentie van (afk.) - 57. verfrissing - 59. werktuig - 61. meisjesnaam - 63. lol - 65. gedroogde hal men - 66. natie - 68. plant - 70. voorzetsel 71. plant - 74. Frans pers. vnw. - 75. gods dienst (afk.) - 76. al (Engels) - 77. sekonde 78. vreemde munt (afk.). Horizontaal: 1. periode - 6. methode - 12. ark - 13. fr - 15. de - 16. nav - 17. sg 19. aalmoes - 23. te - 24. graat - 25. kip 26. Oslo - 28. Klaas - 30. ja - 31. ooi 33. alt - 34. tabel - 36. Mozes - 38. serie 40. om - 41. un - 42. ge - 43. rij - 45. etude - 48. komma - 50. tenor - 52. nar 54. duo - 56. as - 57. ogief - 59. sein 60. kro - 62. toren - 63. pp - 65. naslaan 68. Aa - 69. eed - 71. se - 72. do - 74. erg 75. respekt - 76. asperge. VOETBAL Zaterdag 20 februari: Beker: Kats 1 SKNWK 2 (14.30 uur). Beker: Bevelanders 1 Borssele 1 (14.30 u) Colpl. Boys 3 Wissenkerke 2 (14.30 uur) Dames: Bevelanders Spui (11.00 uur). Colpl. Boys BI Ouwerkerk BI (12.45 uur) Colpl. Boys Cl Noormannen Cl (11.00 u) Zondag 21 februari: Beker: Vlissingen 4 Cortgene 1 (10.30 u) Zierikzee 5 Cortgene 3 (12.30 uur). Verticaal 1. smalle opening - 2. zangnoot 3. zwaardwalvis - 4. onbeweeglijke - 5. vlugge - 6. plaats in Brabant - 7. zangnoot 9. eiland in de Indische archipel - 10. water hoogte (afk.) - 11. vliegengaas - 12. bijbelse naam - 13. bloeiwijze - 15. dus (Engels) 17. twijgen - 20. plant - 22. tweetal - 24. nagerecht - 25. deel van het hoofd - 29. afgemat - 31. zaak - 33. communicatiemiddel 35. vrucht - 37. voetbalvereniging - 38. insekt - 39. bedorven - 41. inhoudsmaat 43. beteuterd - 44. plaats in Afrika - 46. lijst - 47. Engels voegwoord - 49. water plantje - 50. draagband - 51. deel van een dier - 52. alstublieft (Frans) - 54. wond- vocht - 58. kleinst deelbare deeltje - 60. vlok - 62. voorzetsel - 64. soort - 65. heilige (afk.) - 66. zangnoot - 67. gesloten 69. voegwoord - 72. dierengeluid - 73. geografische aanduiding (afk.). Verticaal: 1. pastoor - 2. erg - 3. rk - 4. of 5. draak - 7. edo - 8. teek - 9. on - 10. dat II. evenals - 14. nl - 18. pro - 20. atlas 21. maats - 22. Sinai - 24. glimmen - 27. so 29. al - 30. je - 32. azuur - 34. trema 35. beraden - 37. end - 39. ego - 44. stamper 46. toorn - 47. engel - 48. Kreta - 49. mon tage - 51. es - 53. ai - 55. ui - 58. fonds 59. sen - 61. oase - 64. pee - 66. sec. 67. ag - 68. arg - 70. ds - 73. op - 74. er. VOOR BEMIDDELING KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 4 AAN- EN VERKOOP 4 TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED Oplossing kruiswoordpuzzel no. 763 EEN NIEUWE RUBRIEK Met ingang van donderdag 4 maart starten wij met een advertentie rubriek voor particulieren onder de naam: Deze rubriek is alleen bedoeld voor particulieren, die iets aan te i bieden hebben, te koop hebben, of iets te koop vragen, e.d. De prijs van zulk een annonce bedraagt voor de eerste 3 regels j 3,50, elke volgende regel meer 0,95. Bij het opzenden van de faktuur zullen portokosten bij gerekend J worden. i

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1