NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv SPORT-AGENDA Jrouwen kan altijd nog" Zeeland Magazine? No. 4002 Donderdag 11 februari 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20— per jaar. Franko per post ƒ35.— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk Lajla zat in de bak, had Alain met een mes gestoken, toen hij zat te vrijen met die Algerijnse, Soera. Zat onder de dope, zou wel een ontwenningskuur moeten vol gen, enfin, ze kwam er toch nooit van af. En Doreen, die Amerikaanse, wist Els wel, die imitatieblonde, die had nu toch Mathieu aan de haak geslagen, daar loerde ze al lang op. Els was stom, had hem niet alleen moeten laten. Ze wist toch hoe Mathieu was, die was met een natte vinger te lijmen. En nu zat hij samen met haar op een duur flatje, want Doreen had geld. Ze was tien jaar ouder dan hij, maar dat maakte niets uit. Mitzi flapte het er alle maal uit, en Els zat te staren. Mathieu... je wist toch hoe hij was... met een natte vinger te lijmen... Doreen... vrouw met geld... Tien jaar ouder, maar dat maakt niet uit. Ze had de tegenwoordigheid van geest, Mitzi te vragen hoe het was met haar en Frangois. En Mitzi, die zelfmoord had wil len plegen toen haar beau haar in de steek dreigde te laten, vertelde lachend hoe ze Santos van Corinne had afgetroggeld en hoe jaloers Frangois nu was. Santos gaf allang niet meer om Corinne. Corinne was al twee-en-dertig, wist ze dat? In gedachten zag Els de bleke, overslanke Corinne met haar smal en toch lief gezicht, de donkere ogen verrukt opkijkend naar de donkere Braziliaan. Als een sinaasappelschil in de goot. En dit was: Het Leven! Mitzi, met haar danspas, verdween in de verte, toen Els nog voor zich uit zat te staren. Toen rechtte ze haar schouders. Ziezo, Els de Jong, dit heb je meegemaakt. Lekker gedroomd, word nu maar wakker! Studeer hard, zorg dat je uit je Parijse tijd haalt wat er in zit. Ga niet naar de kelder, zowel letterlijk als figuurlijk. Laat Mathieu tingelen op zijn klavier en ga nu eens naar het theater om te proberen of je een stuk van Sartre in het Frans kunt volgen. En ga zondag naar de Hollandje kerk. En daar trof ze die zondagmorgen Mieke Elshout, die studeerde aan de Sorbonne, een blozende blonde burgemeestersdochter uit Overijssel. En met Mieke kon ze weer lachen en ze zaten, als het kon, bij elkaar op de kamer en gingen samen uit. En toen vond Els de moed Mieke mee te nemen naar de Poisson d'Avril. Plezier had ze die avond, want vele oude bekenden be groetten haar juichend en ze maakte een geweldige indruk op Mieke, die al een jaar langer in Parijs zat, maar deze wereld niet kende. En Mathieu zat nog achter de piano en zong voor haar van de Bloem van mijn Hart, en Doreen zag groen van jaloezie. En ze lachte naar Mathieu en vergaf hem alles en dat kon te makkelijker, omdat het haar niets meer deed. „Sjonge," zei Mieke, „wat zat die pianist naar jou te lonken. Het leek of hij alleen voor jou zong." „Deed hij ook," zei Els vergenoegd, „Fleur de mon Coeur, dat was ik. Maar ik paste niet in zijn vaasje." HOOFDSTUK III. Nieuwe wereld. „Zo zo," zei vader De Jong, zijn dochter opnemend, „en wat gaat er nu gebeuren? Ga je een baan zoeken? En wat?" Els was uit Frankrijk teruggekeerd. Ze had altijd al flair gehad om zich te kleden. Kon zelf haar kleren maken (dat was dan ook het enige wat ze kon, zei haar moeder) Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandeIijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en ^creatie. Hel geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE en wat de Franse haute couture haar cliën ten voor vele duizenden francs leverde, maakte Els voor zichzelf voor amper hon derd. Ze wist diezelfde geraffineerde een voud te bereiken, die haar vanuit zo vele modeplaten aanstaarde, zonder in excessen te vervallen.- De affaire Mathieu, had ze later gecon stateerd, had haar geen kwaad gedaan. Had integendeel de valse romantiek uit haar systeem verdreven. Het was een schokbe- handeling geweest, maar ze had gewerkt. Voortaan, zo overdacht Els, zal ik aller eerst en altijd mijn eigen belangen goed in de gaten houden. Ik laat me niet meer op sleeptouw nemen door romantische verliefd heden. Allemaal rozegeur en maneschijn. En voor je piep kunt zeggen, zit je ergens op een flatje met een baby en mag je die een schone luier geven, mag je naar de kruide nier en naar de groenteboer, pa's over hemden wassen en zijn sokken stoppen. En met andere moeders praten over de prijs van de aardappelen en de mazeltjes van de kinderen. Haar vader hoorde die uiteenzetting ge duldig aan, met kleine lachrimpeltjes bij de ogen, terwijl de vage grijze rooksliertjes opstegen uit zijn onafscheidelijke pijp. Grap pig, bedacht hij, dat deze oudste dochter zoiets alleen tegen hem zei. Ze was typisch een vaderskind. Ze kon met haar moeder heel goed opschieten, maar ze miste ten enenmale de vrouwelijke benadering van allerlei dingen. Els had geen geduld voor praatjes over huishouding, kinderen en kleren. De beide andere meisjes trokken op moeder aan. Els op hem. Hij was er in zijn hart een klein beetje trots op. Geen van zijn kinderen had dat avon tuurlijke, dat zich zo moeilijk schikken kon in bestaande verbanden. Hij had jong willen zijn zoals Els nu. Maar het kwam er niet van. Als enige jongen-met-hersens uit een arbeidersgezin had hij mogen leren voor onderwijzer. En hij had er op allerlei manier bijverdiend om zijn ouders de zorgen te verlichten. Hij was kwekeling geworden, had een benoeming gekregen, zijn meisje leren kennen, was getrouwd. En wist dat de wagen van zijn leven nu op een spoor stond waar-ie nooit meer af zou komen. Het had gekund, o ja. Hij had verder kunnen studeren, hoofd kunnen worden, leraar misschien als hij zijn M.O. had ge haald. Hij had in de politiek kunnen gaan en zou de eerste schoolmeester niet zijn die in de Kamer was terechtgekomen. Als onderwijzer kon je van alles worden, als je er maar tijdig uitstapte. Meester De Jong moest zichzelf bekennen, dat hij had gecapituleerd. Toen hij op een mooie moderne school kwam, in een dorp niet te ver van Rotterdam, kans zag met een erfenisje een alleraardigst huis met een mooie grote tuin te kopen, had hij zich met de toekomst verzoend, wijdde zich met animo maar zonder eerzucht aan de school, verdiepte zich in zijn liefhebberijen en in zijn gezin, zorgde goed op de hoogte te blijven van alles wat er in de wereld omging en verzaakte alle ambities, die hij vroeger gekoesterd had. Wat hij in zijn dochter bewonderde, was dat zij diezelfde ambities had en ze ten uitvoer bracht ook. Weliswaar leefde ze onder gans andere omstandigheden. Het voortdurend sappelen, het uitzuigen, het op het bestaansminimum leven dat zijn eigen jeugd had bepaald, was haar vreemd. Maar het schonk hem voldoening dat zij de kansen kreeg en benutte die hij node had gemist. En zijn vrouw voelde dat aan, wanneer hij haar bedenkingen en angsten ontzenuwde. Als die twee het eens waren, wist ze, viel er niet tegenop te praten. Maar ze kende ook de invloed van haar man op die avontuurlijke dochter. Ze wist, dat geen slapheid of gemakzucht hem leidde, dat hij bewust meeleefde in het experiment van een mensenkind dat al vroeg op eijfen benen in de wereld wilde staan. En dat dit hem een sportief genoegen verschafte. Hij had al heel wat redevoeringen van Els rustig aangeluisterd en ook ditmaal bleef het dunne rookspiraaltje rustig uit de pijp naar boven kringelen. „Lieve kind," zei hij, „met woorden kun je de dingen net zo mooi of lelijk maken als je wilt. Neem nou een zwangere vrouw, daar is echt niet veel moois aan, maar tegelijk is het iets geweldigs. En je kunt het soms aanhaar gezicht zien dat ze zich bewust is van het wonder dat zich in haar voltrekt. Dan kun je zeggen, net als dat schoffie laatst: „kaik dat waif met d'r dikke laif". En eigenlijk ben je nu op dezelfde manier bezig het huwelijk en het huwelijks leven te vulgariseren." „Vader," zei Els, wel wetend dat hij de zwakke plek van haar betoog had geraakt, „het spijt me, maar ik ben niet geinteres- seerd. Moet je die meiden horen over wat ze nu weer gezien hebben bij Gerzon. En over meubilairtjes en gordijnstof etcetera. Ik heb er ook wel oog voor, als ik het nodig heb. Als ik een mantel ga kopen, weet ik precies wat ik wil hebben. Ik ga er op af, ik koop 'em en daarmee is het uit. Dan ben ik verder niet geinteresseerd, tot dat ik weer iets nodig heb." „Dus je staat alleen voor een etalage stil, als je wat nodig hebt," grinnikte haar va der, die uit ervaring heel wel beter wist. „Els," ging hij voort, „je draaft door. Het is genoeg als je zegt dat je nog niet in een huwelijk, of zelfs maar in een man ge ïnteresseerd bent. Vind ik niks gek. Dat begint meestal pas als die ander in jou ge interesseerd raakt. En dat je dat niet for ceert, dat'je je best niet doet om een man te krijgen, dat je geen angst hebt om over te schieten, zoals je moeder dat altijd zo dramatisch zegt, dat vind ik heel logisch. Daarom moet je het nog niet zo weggooien. En verder loopt het best los. Mijn over hemden worden allang niet meer gestreken en als ik gaten in m'n sokken heb, koop ik wel nieuwe. Dat is het leven, die kant gaat het steeds meer op. We maken niks meer zelf, we repareren niks meer, we schaffen alleen maar aan, alles wordt voor ons gemaakt. Met dat al vraag ik me nog steeds af wat je dan gaat doen." „Ik heb geen zin om op een kantoor te zitten," zei Els, „of om voor eenklas te staan. Vader, het klinkt gek, maar ik heb alleen maar zin om zoveel mogelijk van het leven te genieten. Schep vreugde in het leven, zo lang het lampje schijnt." „En hoe wou je dat versieren?" „Zoals ik het tot nog toe versierd heb. In Engeland en in Frankrijk." Heb je daar dan piet al die nare dingen moeten doen, waar je geen zin in hebt. Bor den wassen, kindertjes verschonen, enzo voorts?" „Ja, en daar ben ik niks te beroerd voor. Maar het was alleen maar een middel. Ik nam het op de koop toe. Maar de gedachte dat m'n hele leven verder daaruit zou be staan, poeh!" „Dus als ik het goed begrijp, wou je je zwerversbestaan nog wat voortzetten. En waar is ditmaal de reis heen?" „Amerika!" Tja, dat had hij wel gedacht en hij was er heel niet blij mee. Amerika was ver weg. Daarbij was meester De Jong niet bijster pro-Amerikaans. Alles draaide daar om de dollars en het succes. Achter een puriteinse moraal gingen allerlei praktijken schuil, waaraan hij in verband met deze dochter maar niet moest denken. „Straks kom je helemaal veramerikaanst terug," zei hij. „En daar ben je bang voor," wist ze. „Ik weet best vader, hoe je er over denkt,, maar ik ben het er mee eens. Misschien als ik zelf in die sfeer was opgegroeid, dat ik een beste kans had. Maar ik ben toch ook het produkt van jullie opvoeding, niet?" „Als ik dat nou es zei!" lachte hij. „Dan was ik het er natuurlijk niet mee eens," gaf ze vrolijk toe. „Maax ten eerste moet u niet generaliseren en ten tweede vindt u zulke mensen in Engeland en in Frankrijk en ook in Nederland. Ze hebben alleen in Amerika iets meer kansen en minder remmen." „Het lijkt me, of je het hele zaakje al in kannen en kruiken hebt," zei haar vader argwanend, want hij kende zijn dochter. Ze lachte weer. „Ik ben soms bang voor die intuïtie van je," zei ze, „maar alia. Mieke, die vriendin van me uit Parijs, die heeft een zus en die is voor een jaar bij een familie in Washington. Die gaat weer terug en nu hebben die mensen haar ge vraagd of zij niet iemand wist die haar plaats kon innemen. Hij zit op een depar tement, net als mijn Franse baas. Zij schijnt een advertentiebureau te hebben, kinderen zijn er niet, er is een negerin voor de hele dag. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED VOETBAL Zaterdag 13 februari: Colpl. Boys 1 Duiveland 1 (14.30 uur). Bevelanders 1 Brouwershaven 1 (14.30 u) Kats 1 Borssele 1 (14.30 uur). Colpl. Boys 2 Serooskerke 3 (14.30 uur). Bevelanders 2 ZSC 2 (12.45 uur). SSV 2 Colpl. Boys 3 (14.30 uur). Duiveland 2 Wissenkerke 2 (14.30 uur). Meeuwen 6 Bevelanders 3 (12.45 uur). Veere 4 Wissenkerke 3 (12.45 uur). Dames: Nieuwdorp Bevelanders (11.00 u) DFS Al Colpl. Boys Al (14.30 uur). Kloetinge A2 Bevelanders Al (12.45 uur). Zonnemaire BI Colpl. Boys BI (12.45 u). Wissenkerke BI Middelburg B2 (12.45 uj Serooskerke Cl Colpl. Boys Cl (11.00 u) Domburg Cl Bevelanders Cl (11.00 uur) Vriendschappelijk: Wissenkerke 1 Nieuwdorp 2 (14.00 uur). Zondag 14 februari: Goes 3 Cortgene 1 (10.30 uur). Cortgene 3 Zierikzee 5 (12.30 uur). VOLLEYBAL Zaterdag 13 februari: Heren le klas: Mytilus 4 Wiska 1 (17.00 uur) Dames 2e klas: Wiska Marathon 5 (14.30 uur) Heren 2e klas: Bok 2 Wiska 2 (13.30 u). Meisjes-adspiranten Wiska 2 Ardito (10.30 uur) BASKETBAL Vrijdag 12 februari: Heren: Delta-C. Wooden Shoe (20.00 uur te Goes). Dames: Valkenisse 4 Delta-C. (19.00 uur te Vlissingen). EEN NIEUWE RUBRIEK Met ingang van donderdag 4 maart starten wij met een advertentie rubriek voor particulieren onder de naam: Deze rubriek is alleen bedoeld voor particulieren, die iets aan te bieden hebben, te koop hebben, of iets te koop vragen, e.d. De prijs van zulk een annonce bedraagt voor de eerste 3 regels 3,50, elke volgende regel meer f 0,95. Bij het opzenden van de faktuur zullen portokosten bij gerekend worden. Kruiswoordpuzzel no. 763 Horizontaal: 1. tijdruimte - 6. manier - 12. woonschip - 13. vreemde munt (afk.) 15. lidwoord - 16. naar aanleiding van (afk.) 17. natuurkundeterm (afk.) - 19. liefdegift 23. voorzetsel - 24. visbeen - 25. vogel 26. Eur. hoofdplaats - 28. jongensnaam 30. bevestiging - 31. vrouwelijk dier - 33. zangstem - 34. lijst - 36. bijb. naam - 38. reeks - 40. voorzetsel - 41. Frans lidwoord 42. pers. vnw. - 43. gelid - 45. muziek- oefening - 48. leesteken - 50. zangstem 52. dwaas - 54. tweetal - 56. spil - 57. kruisboog v. e. gewelf - 59. teken - 60. omroepvereniging (afk.) - 62. hoog bouw werk - 63. muziekterm (afk.) - 65. nakijken 68. water in Brabant - 69. gelofte - 71. selenium (afk.) - 72. zangnoot - 74. bar 75. eerbied - 76. groente. Verticaal: 1. geestelijke - 2. hevig - 3. gods dienst (afk.) - 4. voegwoord - 5. monster 7. voetbalvereniging (afk.) - 8. mijt - 9. Fr. onbep. vnw. - 10. aanw. vnw. - 11. net zo als - 14. namelijk (afk.) - 18. voor 20. kaartenboek - 21. makkers - 22. deel van Egypte - 24. glanzen - 27. dus (Eng.) 29. reeds - 30. pers. vnw. - 32. kleur - 34. deelteken - 35. overleggen - 37. slot - 39. ik (Lat.) - 44. deel van een bloem - 46. woede - 47. bovenaards wezen - 48. eiland in de Middell. Zee - 49. het monteren - 51. vlagzalm - 53. tandarm zoogdier - 55. bolgewas - 58. soort stichting - 59. vreemde munt - 61. vruchtbare plaats - 64. wortel 66. droog (van wijnen) - 67. N.V. (Duits) 68. boos - 70. titel (afk.) - 73. voorzetsel 74. bijwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 762 Horizontaal: 1. kerrie - 5. Oberon - 9. mi 10. metro - 12. op - 14. olm - 16. kandeel 17. dor - 18. roos - 20. nato - 21. stier 24. gewin - 26. ag - 28. ae - 29. os - 30. be 31. lek - 33. rak - 35. Ede - 37. bas - 38. villa - 39. aster - 40. het - 41. air - 43. alt 44. ook - 46. ol - 47. on - 48. ijl - 50. na 51. Didam - 53. lenig - 56. peer - 59. kast 61. ere - 62. kleuter - 65. Spa - 66. lt 68. Eifel - 70. in - 71. stronk - 72. legaat. Verticaal: 1. kilo - 2. rk - 3. image - 4. een 5. ore - 6. boete - 7. ra - 8. noot - 9. moraal 11. tdt - 13. proces - 15. mos - 17. dan 19. sta - 20. nis - 22. Ierland - 23. rok 24. Gre - 25. woestijn - 27. gevel - 30. baron 32. kit - 34. aai - 36. dal - 37. beo - 40. hoepel - 42. ram - 43. aal - 45. kaftan - 47. oir - 49. lik - 51. Dee - 52. allen - 54. edele 55. gas - 57. erts - 58. nuf - 60. spit - 63. eik 64. tel - 67. ar - 69. ja.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1