KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Raadsvergadering Kortgene De gebeurtenis van deze week, beste vrienden, heeft zich al enige jaren geleden afgespeeld. Het gaat in dit verhaal over kooplui die aan de deur komen „een ahosiant". Ook die soort mesnen zijn zeldzaam geworden, eigenlijk een uitstervend beroep. Dat je bij sommige figuren goed moest opletten, weet Jewanna van mee te praten. De miskööpen van Jewanna. Jewanna, een Péélandse vrouwe, ieuw ut nog steeds bie ut ouwe. Ze oa nog een teste en een stoofje, en ze sliep nog in d'r alkoofje. Deheluk ouwerwets onderhoed dee ze nog draehe, van dat jeher en drööhe dee ze op d'aehe. Ze kocht ök nog a us wat bie ahosianten, dat waere vo die lui netuurluk hoei-je klanten. Mèjae Jewanna was dat zo hewent, elustiek en knoppen vo een cent. 't Was d'n lesten tied wè wat dierder hehöre, mé di zouw je Jewanna nie over óre. Want vroeher most ze werke en kreeg je nie vee, noe dee ze niks en trok ze A.O.W. Toch dee ze op de koopjes lette, ze zouw d'r eihe nie of laete zette. Een paer weken helee kwam d'r wee één an de deure, dat kon vo Jewanna hebeure. D'n lesten tied oa ze d'r nie vee hezieë, dus was ze toch wè blieë. Dien veint oa hlad hin koffer of pak, mè ie aelde heliek een paer arloozjes uut z'n zak. Van die blienkende mee zuivere band, en wè twi knopjes op de rand. 't Was ök werachtug nie diere, di zouw ze Wullum us mee pleziere. Tien ure was 't, ie stieng precies helieke, dien veint oa ze nog laete kieke. Vriendeluk was die man, ze moch'tet wisselheld ouwe, 't arlozie lei ze op de schouwe. Mee de middag kwam Wullum d'r an, en di kwam de verrassieng dan. Wullem eit nie anhedae, wan 't was stille bluuve stae, op twi menuten over tiene en 't ei nooit me hehae. A-je noe docht di ei Jewanna van heleerd? dan ei-je 't mis, want voruhe weke hieng ut wee verkeerd. D'n ahosiant die toen an kwam lööpe, dee van die deheluke schoenen verkööpe. Noe oa Wullum d'r net een paer hebrek, en de pries was ök nie hek. De kööp was dus vlug hedae, d'n ahosiant is fluitend weg hehae. 't Was precies Wullum z'n maete, di liep um dan rn'ee z'n nieuwe schoenen over straete. Tot histere, toen dee't rehene hlad benauwd. Wullem docht, wat is dat benee toch nat en koud? en ie oa heliek. Ut bleek da'tun op z'n zeulen liep, de rest van de schoenen was vertrokke, hlad hesmolte hosternokke. Wullum hieng varder op z'n sokken deu de bocht, want Jewanna oa schoenen van kerton hekocht. Die waere mee de rehen hlad verteerd, dat viel bie Wullum hoed verkeerd. Mè Jewanna oa't leste woord, ze zei beslist, ze bin toch hoedkööp hewist. Ik denk, beste vrienden, dat figuren zoals Jewanna het toch nooit leren, dus maar goed dat er niet veel meer aan de deur komen. Tot slot nog een riem onder het hart van Wullum, vanwege de laatste opmerking. Ut leste woord van een vrouwe, di ka-je n'eihe beter an ouwe. Dus mannen dienk nie vlug, 'k zehhe nog wat terug. Want een vrouwe ei't leste woord, die dienkt heweun da dat zö oord. „We staan aan het begin van een bij zonder jaar," zei burgemeester J. L. D. van der Linde bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering op donderdag 28 januari in het Dorpshuis „De Pompweie" te Kort gene. „Er zullen grote beslissingen worden genomen en er staan twee verkiezingen voor de deur." Bij de behandeling van de ingekomen stukken zei dhr. De Looff het eens te zijn met de brief van de plaatselijke aannemers waarin verontrusting wordt uitgesproken over de werkgelegenheid in de bouw. Hij drong er met klem op aan bij voorkeur Noord-Bevelandse aannemers aan te trekken voor werkzaamheden in de gemeente. Dhr. Filius vraagt naar mogelijkheden om door middel van de hinderwet te voorkomen dat er voor hobby's munitie-opslagplaatsen in bebouwde kommen gevestigd worden. Dit n.a.v. een beslissing van de Raad van State waarin toestemming wordt verleend tot het hebben van een schietinrichting annex munitie-opslagplaats op het perceel Voor straat 18 te Kats. De burgemeester betreurt het formele standpunt dat bij de Raad van State de doorslag heeft gegeven. De faktor angst, bij de omwonenden die met het verzamelen van handtekeningen tegen de vestiging heb ben geprotesteerd, is niet gehonoreerd. Vol gens dhr. Filius is het in 1982 nog zo, dat de één meer mag dan de ander. Dat trendmatige verhogingen plaatsvinden in de begroting van het Veerse Meer is voor de VVD aanvaardbaar, vond dhr. Van Damme. Maar op drastische verhogingen, zoals is gebeurd, heeft de fraktie veel kritiek. Dhr. Blankenstijn was verheugd over de resultaten bij de vismijn. Hij pleitte er ook voor om de plaatselijke aannemers zo veel mogelijk in te schakelen. Verder was hij van mening dat geen vergunning gegeven moet worden aan een schietinrichting in de bebouwde kommen. Men was het er verder, over eens, dat gestreefd moet worden, dat de rondreizende expositie Varia Topografia, dat in de week van 19—26 februari te vinden is in het Nieuw-Zeelandhuis te Kats, ook op Colijns- plaat te zien zal zijn. Bij de behandeling van een voorstel tot bestuurlijke samenwerking Oosterschelde, zei dhr. Filius het voorstel te zullen steu nen. De fraktie van de PvdA staat achter de doelstellingen en vindt het een stap in de goede richting. Hij vindt het belangrijk, dat de rijksoverheid hier zo nauw bij be trokken is. Al heeft hij angst, dat een en ander vertragend zal werken als er zoveel ministeries bij zijn betrokken. Ook mevr. Van Oeveren staat achter de intentieverklaring. Ze vraagt zich af of de ministers dat al hadden bekeken en of we inspraak hebben bij de afbakening van het gebied. Verder vindt ze de landelijke invloed er" groot. Ze vraagt zich af of de vertegen woordigers van de ministeries het niet te veel voor het zeggen zullen hebben. Dhr. Blankenstijn vindt één en ander moeilijk geformuleerd. Hij denkt het, na 3 maal lezen, begrepen te hebben. Ook hij is bevreesd voor te veel bevoegdheden van ministeriële ambtenaren. Dhr. Boot vindt het van groot belang, dat er in deze een groot aantal overheden b'i betrokken worden, die een goede coör dinatie mogelijk maken. Het CDA hoopt, dat ieder die in deze bestuursvorm zitting neemt, zijn of haar verantwoording draagt door een democratisch denken, het respek- teren van principes en onderling begrip. Het standpunt dat het college inneemt is bijzonder waardevol. De burgemeester zei, dat de provincie de inrichting van de Oosterschelde vaststelt, maar we moeten er rekening mee houden, dat de beslissingen op rijksniveau worden genomen. De aparte ministeries hebben geen vetorecht. Ze zullen het eens moeten wor den met andere ministeries. Hij vindt het reëel dat de Oosterschelde-club hier wat over te zeggen heeft. Door uitstralingsef- fekten is het niet eenvoudig om vaste lijnen te trekken. Wellicht zullen er buiten de vastgestelde driehoek nog wel eens gemeen ten zijn die een jachthaven willen stichten. Dat moet dan de stuurgroep maar beoor delen. Dhr. Filius is «verheugd over de vele be voegdheden van de rijksoverheid. Hij hoopt, dat het geen papierwerk blijft, maar dat de plannen gerealiseerd en gerativiseerd zullen worden. Tenslotte wordt besloten de intentiever klaring, waarvan de essentie is dat partijen verklaren hun beleid te willen coördineren en zich daartoe moreel willen verbinden, met algemene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van een voorstel be treffende gebruik van openbare aanlegstei gers in het Veerse Meer, sprak dhr. Van Damme zijn tevredenheid uit over de brief van b. en w. Hierin wordt bezwaar gemaakt tegen het verschil van opvatting over de regels van het spel tussen water- en land- recreatie. Deze regeling heeft aanleiding gegeven tot kritiek. Dat er onvoldoende gecontroleerd kan worden is erg gezocht. Het is een discriminatie met de controles op het land. Dhr. Boot vraagt zich af waarom een regeling die niet goed funktioneert, wordt gehandhaafd. De argumenten, genoemd door de technische adviescommissie Veerse Meer, geven een wel zeer eenzijdige kijk op deze zaak. De raad van Kortgene blijft alleen staan in haar opvatting dat naar een andere regeling moet worden gezocht. Het adviseert om de brief, die b. en w. aan het bestuur van het recreatieschap Het Veerse Meer wil sturen, ook naar de zitting hebbende gemeentebesturen te sturen. Dhr. Dobbelaar is het eens met de WD en CDA. Ook hij adviseert de brief naar andere gemeenten te sturen. Is er niets te bereiken met andere regelingen in de over eenkomst. Men zou ook eens kunnen be kijken wat de gevolgen zijn als we uit stapten. Ook dhr. Blankenstijn is van mening, .dat het algemeen bestuur meer naar de argu menten van Kortgene moet luisteren. De burgemeester vindt de 24-uurs-rege- ling een schijnvertoning. Onbegrijpelijk, dat in stand wordt gehouden, dat niet wordt 'uitgevoerd. Hij ziet ook de noodzaak niet in om 's nachts op de Haringvreter te gaan barbecuen. Tenten en caravans moeten 's nacht verdwijnen, maar het liggen aan de steigers wordt toegestaan. Het is wel vergezocht om te beweren dat controle on mogelijk is. Uittreden uit de regeling vindt hij geen goede zaak. Nadat besloten is om het schrijven aan andere gemeenten kenbaar te maken, wordt het voorstel aangenomen. Bij een voorstel tot stichten van een openbare kleuterschool te Colijnsplaat, vindt dhr. Blankenstijn dat we genoodzaakt zijn om mee te werken. Hij betreurt het, dat de christelijke scholen op Colijnsplaat niet zijn gefuseerd. Hij hoopt, dat ze alsnog elkaar zullen vinden. Mevr. Van Oeveren steunt het voorstel en is van mening dat de christelijke school besturen niet goed op de hoogte zijn van de wet op het basisonderwijs. Dhr. Boot zegt voor een zo volledig mo gelijke onderwijsvoorziening in de kern Co lijnsplaat te zijn. Als er problemen zijn, hoopt hij dat die opgelost zullen worden. Dhr. Dobbelaar zegt, dat de ouders op christelijke scholen ongerust zijn. Zelfs al zijn we van de PvdA, we zijn wel door de schoolbesturen benaderd. Dhr. Filius vraagt wat de werkelijke reden zijn van het afwijzend standpunt van de school besturen. De burgemeester weet het ook niet. Hij kan geen argumenten vinden. De verant woordelijkheid ligt bij de schoolbesturen. Hij heeft aangeraden om andere stappen te nemen eer er in eigen vlees zal worden gesneden. Gezien de vergadering van alle scholen heeft hij hoop op een goede op lossing. De Wet gaat in in 1985. Als we vandaag akkoord gaan, kunnen we gaan starten. Hij vraagt verantwoordelijkheids gevoel bij hen, die zich daarmee bezig houden. Het voorstel wordt aangenomen. Een voorstel om een krediet van 1.560.000,onder aftrek van 40.000, in verband met de voorbereidingskosten, voor de bouw van een nieuwe openbare basisschool te Colijnsplaat, is voor dhr. De Looff aanleiding om te pleiten voor deel name bij de inschrijving van plaatselijke aannemers. Wel moet men oppassen niet te star te zijn, omdat ook andere gemeenten dezelfde gedragslijn kunnen volgen. Ook heeft hij bezwaar tegen 40.000,— voor voorbereidingskosten. Dhr. Boot is van mening, dat we finan ciële mogelijkheden hebben om de school te bouwen, al ziet de toekomst er nogal donker uit. Hij hecht er veel waarde aan dat de school er komt in Colijnsplaat. Wel dringt hij ook aan dat de aanbesteding op Noord-Beveland blijft. Dhr. Van Damme hoopt dat men, evenals bij de verbouw van het dorpshuis te Co lijnsplaat, binnen de begroting blijft. Hij vraagt of de hobbyruimte ook door anderen gebruikt kan worden. Ook dhr. Blanken stijn vraagt naar het gebruik van die ruimte De burgemeester zegt, dat die van bui tenaf toegankelijk is en ook door anderen kan worden gebruikt. Dat is uitdrukkelijk in de planning opgenomen. Over de aan nemers is nog geen beslissing genomen, maar we hebben kennis genomen van de meningen in de raad. Een aantal aanne mers zal worden uitgenodigd om in te schrijven. Over de architektenkosten, waar over dhr. De Looff heeft gesproken, wil hij liever niet in een openbare raadsvergadering discussiëren. De Looff begrijpt die reaktie, maar heeft toch zijn twijfels over de nood zaak van 40.000,— voorbereidingskosten. Het voorstel wordt aangenomen. Met een volgend voorstel tot aanschaf van een inbindapparaat heeft De Looff geen enkele moeite. Alleen vindt hij het jammer, dat geen enkele ingezetene is benaderd om dit toestel te leveren. Wethouder Van der Weele zegt dat dit wel is gedaan, maar dat het duurder uit kwam. De Looff neemt aan dat dhr. Van der Weele de waarheid zegt. De burgemeester heeft zo veel mogelijk voorkeur voor eigen ingezetenen, maar grotere bedrijven kunnen meer service geven en men moet oppassen voor het geven van monopolies aan bedrijven. Zonder verder commentaar wordt het voorstel aangenomen Bij een voorstel tot een geldlening van 2 miljoen gulden tegen een rente van 11,75% bij de Rabobank Noord-Beveland te Kamperland, heeft dhr. Filius er moeite mee dat de eerste 10 jaar niet mag worden afgelost. Hij is van mening, dat het wel mogelijk moet zijn om na die periode vlug ger af te lossen. De burgemeester heeft hier begrip voor, maar het is niet mogelijk. Flexibiliteit is voordeliger. Aflossen op korte termijn bete kent hogere rente. Hierna worden de begrotingswijzigingen, die een gevolg zijn van in deze vergadering genomen besluiten, goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert dhr. De Smit naar de mogelijkheid om opengevallen plaatsen in deeltijdbanen om te zetten. POLEN-ACTIE OP NRD.-BEVELAND HEEFT PRACHTIG RESULTAAT. Tijdens het afgelopen weekeinde is op alle Noord-Bevelandse dorpen een inzamelings actie voor Polen gehouden. De huis aan huis uitgevoerde geldinzameling leverde de volgende resultaten op: Colijnsplaat 5760,—, Geersdijk 1530,80, Kamperland 5720,85, Kats 2176,—, Kort gene 4561,81 en Wissenkerke 4564,—. Via de geopende bankrekeningen komen nog steeds bedragen binnen. Op Colijnsplaat droegen de Nederlands Hervormde en de Gereformeerde Kerk de opbrengst van de Kerstnachtcollecte ten bedrage van ongeveer 2000,— bij. Op de Christelijke basisschool collecteerde men 120,— en de Colijnsplaatse Hervormde Diaconie droeg 500,bij. Al met al is tot op heden ongeveer ƒ28.000,— verzameld om te worden over gemaakt naar de Zeeuwse Hulpactie Polen in Vlissingen. Reeds eerder droeg de Gereformeerde Kerk van Kamperland in ander verband ongeveer 1500,— voor Polen af. In alle plaatsen werden ook gaven in natura ingezameld. Hierbij waren vooral kinderkleren, waaronder splinternieuwe. Van de opbrengsten zullen voornamenlijk medicijnen en medische hulpmiddelen, alge meen voedsel en kindervoeding worden in gekocht. Op 15 februari aanstaande zal een Zeeuws transport, waarbij ook de Noord- Bevelandse goederen afreizen. In overleg met het landelijk comité zul len de goederen worden verzonden naar de steden Gdansk en Grodziadz. Overigens blijven de bankrekeningen van het comité „Noord-Beveland steunt Polen" voorlopig gehandhaafd. UITSLAGEN SCHAATSWEDSTRIJDEN 16 januari 1982 op het Bokkegat. Schoonrijden dames: 1. mevr. De Har- tog, 2. mevr. Sandee, 3. Tini van Hee. Schoonrijden heren: 1. J. de Wee, 2. J. C. van den Berg, 3. Bram Dourlijn. Schoonrijden paren: 1. Hr. J. de Wee en mevr. De Hartog, 2. mevr. De Lichte en dhr. Balkenende, 3. dhr. v. d. Berg en mevr. Van Hee. Hardrijden 500 meter: 1. Marius van Oeveren, 2. Flip de Haze, 3. Rinus Ver burg. Hardrijden 1000 meter: 1. Piet Israël, 2. Flip de Haze, 3. Freek Wisse. Hardrijden 1500 meter: 1. Piet Israël, 2. Kees v. d. Maas, 3. Marius van Oeveren. Algemeen klassement: 1: Piet Israël, 2. Marius van Oeveren, 3. Kees van de Maas. MINDER VERKEER OP VEERBOTEN IN ZEELAND. De provinciale stoombootdiensten in Zee land hebben in 1981 minder verkeer ver werkt dan in 1980. De veerboten hebben op de lijnen Vlissingen—Breskens en Krui- ningen—Perkpolder in het afgelopen jaar in totaal 2.215.877 personenauto's overgezet, tegen 2.339.339 in het jaar daarvoor, een afname van 123.462 auto's. Hoewel het aantal vervoerde vrachtauto's op de lijn Vlissingen—Breskens licht is ge stegen, is het totale aantal vervoerde vrachtauto's afgenomen, nl. 538.323 in 1981 tegen 546.597 in 1980. Ook het aantal buitenlandse auto's dat van beide veren gebruik maakte nam af, en wel met 16.296 tot 261.208. In 1981 werden in totaal 8.661.636 passa giers vervoerd. In 1980 was dit 8.617.716. Dit betekent een geringe stijging t.o.v. 1980. Op de lijn Kruiningen—Perkpolder was spra ke van eep toename: 3.762.221 in 1980 en 3.816.570 in 1981. Op de lijn Vlissingen— Breskens nam het aantal vervoerde passa giers af van 4.855.495 in 1980 tot 4.845.066 in 1981. De topdag in 1981 op het veer Vlissingen —Breskens viel evenals in 1980 op 30 juli. Het aantal vervoerde personenauto's was op die dag resp. 6.116 en 6.768. Op ge noemde dag werden 97 reizen gemaakt. Op Kruiningen—Perkpolder was 20 april (2e Paasdag) de topdag. Er werden die dag 5.231 auto's vervoerd tijdens 46 reizen. In 1980 was 7 april (2e Paasdag) de drukste da« met 5.766 personenauto's. Vooral voor jonge mensen is dat Van uiter mate groot belang. De burgemeester zegt, dat instellen van deeltijdbanen niet altijd eenvoudig is. Er zijn plaatsen waar het goed loopt, maar er zijn ook plaatsen waar men spijt heeft dat men er aan begonnen is. De konse- kwenties moeten goed bekeken worden, al staat hij er wel positief tegenover. Op een vraag van dhr. De Looff hoe het staat met het bouwschema van het ge meentehuis, zegt de burgemeester dat men op het schema voor ligt. Dhr. Dobbelaar vraagt n.a.v. vragen van dhr. De Smit over de deeltijdbanen, of dat ook geldt voor de direkteur van Het Veerse Meer. Dhr. Boot vindt dat de oprit bij de West zeedijk te Kats gevaar oplevert. Hij acht verbreding noodzakelijk. Wethouder Van der Weele wil maatregelen nemen om daar verbetering in te brengen. Tenslotte vraagt dhr. Blankenstijn naar de mogelijkheid om het Polderhuis als ar chief te gaan inrichten. De burgemeester wil dat nog nader bezien. De vergadering wordt hierna gesloten. PH. LEENDERTSE KAMPIOEN NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING. Vrijdagavond 29 januari hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar jaar lijkse ledenvergadering in het Drenthehuis te Geersdijk. Op deze avond werden bovendien de kampioenschappen van het afgelopen jaar 1981 bekend gemaakt. Uit het jaarverslag en het financieel overzicht van de vereniging bleek dat het ledenbestand in 1981 950 leden bedroeg en dat de vereniging er financieel gezond voorstaat. Na de bestuursverkiezing, waarbij de heren Leendertse, Versluis en Van der Moere herkozen werden, werd overgegaan tot be kendmaking van de kampioenschappen. De uitslag van de kampioenschappen bij de senioren was: 1. Ph. V. Leendertse, Kamperland, 2. A. Koole, Kamperland en 3. H. de Looff uit Wissenkerke. Bij de junioren was de uitslag: 1. H. de Waard, Colijnsplaat, 2. P. de Waal, Colijnsplaat en 3. H. de Visser uit Kamperland. Voor het vangen van de grootste vis in het afgelopen jaar, waaraan de titel „Koning Kanjer Kampioen" verbonden is, was de uitslag bij de senioren F. van Dregt uit Middelburg en bij de junioren G. de Waard uit Goes. Beiden ontvingen voor hun prestaties een prachtige prijs. Na het formele gedeelte werd de avond voortgezet met een film, welke opgenomen was tijdens de competitiewedstrijden van de vereniging en het spelen van enige spelletjes Bingo. De eerste competitiewedstrijd voor 1982 wordt gehouden op 20 februari 1982 van 11.30 - 14.00 uur. Inschrijven van 10.30 - 11.00 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. VOOR KLEINE OF GROTE VERBOUWINGEN KODDE BOUW B.V. TELEFOON 01181 - 5 55. 's Avonds dhr. Dees, 01107-1882 TIPS Wentel visgehakt voor het braden even door paneermeel, hierdoor voorkomt u het on aangename vastkleven aan de pan. Matrassen met binnenvering mogen nimmer geklopt worden: deze moeten of geborsteld, of met de stofzuiger behandeld worden. Geverniste meubelen moet u niet boenen met boenwas, doch gewoon afnemen met een vochtige doek en opwrijven met een wollen doek. Last van kopergroen? De plekken boven een spiritusvlam verwarmen en daarna goed afwrijven. Flinke sneeuwval 's nachts wordt gevolgd door milder weer en dooi. Indien geluiden op verre afstand goed te horen zijn, is slecht weer te verwachten. Onrustige mieren zijn een voorteken van slecht weer. Constateert u in de herfst hoge mierenhopen of een hoge molshoop, dan kunt u rekenen op een koude winter. Komen de eenden 's winters vroeg naar hun hok, dan volgt daarop prompt een koude nacht. Blijven larven in de herfst vlak onder de aardbodem, dan kunt u een zachte winter verwachten. Krassen op gepolitoerd hout kunnen ver wijderd worden door deze met een halve aardnoot in te wrijven. De olie uit de noot doet de kras verdwijnen. Wilt u uw bloemen in de vazen langer goed houden, doe dan een paar druppels kamfer- spiritus in het water. Olie voor parketvloeren kunt u zelf maken. U mengt 9 delen spindelolie en één deel terpentijn goed dooreen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2