NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EU U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen SPORTAGENDA Rodelko bv Trouwen kan altijd nog" Zeeland Magazine? No. 4001 Donderdag 4 februari 1982 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk Het viel niet mee. O nee, het viel niet mee. De mensen waren geschikt, de kin deren ook. Ze volgde een Franse cursus. Zo leerde je Frans en Engels tegelijk, al was het moeilijk. Meneer was een toneel liefhebber en zorgde er voor dat ze voor stellingen van de Old Vic kon gaan zien. Ze wist in Londen de tweedehandsboekwin kels met hun schat aan boeken te vinden. Ze leerde handig rekenen met ponden, shil lings, sixpences en pennies. En ze leerde, wat ze bij haar moeder nooit geleerd had: „het huishouden". Toen ze terugkwam, stonden vader en moeder De Jong verbaasd over de handig heid van hun oudste dochter. En moeder ontdekte verbijsterd, dat Els koken had geleerd. „Dat moet ik zeggen," gaf ze toe, „het is de enige manier voor meisjes van jouw slag, om later een goeie huisvrouw te wor den." Moeder, dacht Els, zag alles in het licht van een toekomstig huwelijk. Moeder wist ook niets van de avonden, dat ze snakte naar een bekend gezicht, naar een woord in de eigen taal. Hoe ze had zitten janken op haar eigen kamer, toen ze het Sinter klaaspakket uitpakte en hen nu allen bij elkaar wist, toen ze de rijmen las: „De Sint zei, 'k ben nou al zo moe en ik moet nog weer naar Londen toe..." En hoe verlaten ze zich had gevoeld met Kerstmis, toen er geen pakje was. O ja, ze had een mooie grammofoonplaat gehad van mevrouw en een boek van meneer en een mooie portemonnee van „Granny". Ze waren aardig voor haar, maar ze was moederziel alleen. En de volgende dag schreef ze een laaiend verhaal naar huis over de vreselijke leuke Kerstavond en de mooie cadeau's. Ze zouden aan haar niets merken! Toen had ze, voor de eerste keer, de dui nen weer zien opdoemen aan de horizon. Hadden ze gestaan bij De Hoek om haar af te halen, had ze verteld. En er meteen maar bij gezegd: En als ik vakantie gehad heb, ga ik naar Parijs. Nu, dat was wat. Londen was een grote stad, maar Parijs was van ouds een slechte stad. Parijs, daar ging een jong meisje ten onder. Zelfs haar vader had bedenkelijk gekeken en op een lange wandeling samen hadden ze het uitgepraat. „Je bent nog niet eens een-en-twintig," had hij gezegd. „Poeh", had ze gesmaald, „heeft leeftijd er iets mee te maken? Neem onze nicht Jantien, ze is vijf-en-twintig. En wie van ons denkt u dat de meeste levenservaring heeft?" Hij moest lachen om dat woord „levens ervaring" in de mond van een meisje van negentien. „Nou ja," gaf hij toe, „Jantien is een kind, om altijd bij moeders pappot te zitten. En alle levenswijsheid die ze heeft, heeft ze van haar moeder die de hele dag maar door klept. Ik heb dat goeie mens al zoveel baarlijke nonsens horen vertellen en Jantien smikkelt het allemaal op. Maar levenser varing is een groot woord, meisje. Je hebt nu in Engeland getoond, dat je op eigen benen kunt staan, dat is wat anders. En het is de vraag of dat je zal lukken onder andere omstandigheden. Maar het heeft zo weinig zin, nee te zeggen. Een mens moet zijn eigen weg zoeken. We kunnen alleen Bent a reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE maar vertrouwen dat wat we jullie hebben meegegeven, jullie zal helpen om overeind te blijven." Els kreeg haar zin, zij het na veel vijven en zessen. En haar moeder liep in die dagen zuchtend door het huis. Toen kwamen de eerste brieven uit de Lichtstad, waar Els oo een hele dure flat ergens in Neuilly een kamertje had. Waar ze paste op het kroost van monsieur et madame Duchateau, Pierre van acht en Lucille van vier. Keurig nette kindertjes, jongeheertje en jongedame, die al vroeg hadden geleerd: „altijd de rechte weg te gaan en met hun zondags buisje aan nooit ergens tegen aan te staan." Monsieur was iets hoogs op een of ander departement. Madame had het heel druk met met haar cercle, haar comité's, de diverse thé's en parties en modeshows. Over dag waren de kinderen naar school en kon Els studeren, 's Avonds hielp ze met hun huiswerk, bracht ze naar bed, en dan was de rest van de avond voor haar. Om 't even of ze die in haar stoel, in bed of elders zou doorbrengen. Want monsieur en ma dame vonden alles goed, wanneer Els haar taak maar punktueel verrichtte. Tijdens de lessen leerde ze Mathieu ken nen. Mathieu, die de kost en zijn lesgeld verdiende met 's avonds piano te spelen in een bandje in één van de „kelder-res taurants" op de linkeroever. Mathieu met zijn donkere ogen, zijn gitzwart haar, zijn gevoelige mond en zijn ietwat droefgeestige vriendelijkheid. En ze werd smoorverliefd. Mathieu, dat was zo iets heel anders dan Roel de Weert. Zo iets totaal anders dan al die jongens van haar klas. Jongetjes ei genlijk, vergeleken bij deze artistieke jonge man met zijn eigengemaakte levensfilosofie. Mathieu had ideeën, Mathieu leefde zijn eigen leven. Ze leerde al gauw hoe ze met de métro het vlugst naar de „Poisson d'Avril kwam. Daar vond ze andere jongens en meisjes uit Mathieu's kring en ze wist opeens „dit is het Leven". Met een hoofd letter. Hier zit je nou, Els de Jong, dacht ze, naast Elaine en Pierre en aan de andere kant Corinne en Santos, de Braziliaan. En daar op het schavotje zit Mathieu achter de piano en af en toe buigt hij voorover naar de microfoon en zingt met zijn gesluierde, wat hese stem de navrante chansons. „Fleur de mon coeur". Bloem van mijn Hart Dat zong hij voor haar, wist ze. En ze zag opeens zijn zwarte ogen op haar gericht en zijn mond vertrok in een glimlach en ze glimlachte terug. En Elaine sloeg haar arm om haar schouders en zo zaten ze. Elaine wist cr van, zij en Pierre, dat was precies hetzelfde. „La belle hollandaise" noemden ze haar. Nochtans bleef ze waakzaam. Ze kende de geschiedenis van verscheidene van deze meisjes, die daar zo dromerig, verliefd leu nen tegen haar beau's, zaten te luisteren. Het leek alles koek en ei. Maar ze wist hoe snel die diepe liefdes vervlogen konden zijn. Ze wist dat Mitzi het al eens van de dood opgehaald had, toen Frangois haar in de steek had gelaten en ze een heel buisje slaaptabletten had opgemaakt. En ze wist dat Lajla, het Finse meisje, wier blonde haren nu golfden langs de brede schouder van Alain, haar glanzende ogen dankte aan de morfine. Ze wist hoe makkelijk men leefde in dit wereldje, waar men afgerekend had met de burgerlijke begrippen als hu welijk en huwelijkstrouw. Waar men het roosje plukte eer het verkwijnde. En ze wist dat de meisjes meer en eerder kwijn den dan de mannen. Ondanks alles was het hier een keiharde mannenmaatschappij, waarin onder tal van lieve naampjes de vrouw slechts een fraai ornament was. Maar Mathieu was zo niet. O nee, Mathieu niet! In zijn zangerig Frans kon hij haar dat duidelijk maken. En in dat Frans klonk het allemaal veel romantischer dan in dat nuchtere Hollands. Ze wist, dat men hier heel vrij met elkaar omging en heel intiem ook en daarbij ook niet zo nauw keek. Maar Mathieu was zo niet. Voor Mathieu was ze, zei hij, als een zuiver witte sneeuw top, onbedoezeld. Als Roel de Weert zoiets had gezegd, of één van de andere klas genoten, zou ze zich slap gelachen hebben. Bii Mathieu was alles anders. En ze luisterde, toen Mathieu haar zei dat het er uiteindelijk maar om ging of je elkaar liefhad. En dat niemand daar iets mee te maken had en dat niemand zich daar mee bemoeien moest. Dat haar madame Du chateau, die (dat wist iedereen) monsieur alleen getrouwd had omdat zij geld had en hij ook en het samen nog méér was. Diep stond beneden Mitzi, die dat wist ook ieder een, al een hele rits mannen had gehad en met geen ervan naar de burgerlijke stand was geweest, maar ze alle had liefgehad. Al was dan de liefde niet blijvend van duur, maar dat was juist leven. Niet burgerlijk b'i elkaar blijven hokken, al had je genoeg van elkaar. Zeg adieu, begin opnieuw! Els luisterde er naar met wijdopen ogen en soms flitste daar voorbij het beeld van haar vader met zijn al grijze kop. „We kunnen alleen maar vertrouwen". Het be zorgde gezicht van moeder. Dan glimlachte ze. De oudeluidjes zouden met hun oren klapperen als ze dit hoorden. Maar ze kenden Mathieu niet, zoals zij hem kende. En toen Mathieu vond dat ze die hele Duchateau-kliek moest laten schieten, dat ze samen moesten gaan wonen, hij verdiende genoeg voor hun tweeën, was hij al een heel eind op streek voor ze zijn woorden in haar nuchter Hollands begon te vertalen. Wat wou hij? Trouwen? Nu al? Het leek haar verrukkelijk, voor altijd samen met Mathieu. Nu, trouwen... dat hoefde nog niet zo meteen, als ze er op stond, had hij geen bezwaar, zei hij zo achteloos alsof hij beloofde wel even een pakje sigaretten uit de automaat te gaan halen. Hij zei het niet, maar ze voelde het hem denken: je kon altijd weer van elkaar af. Zo leefden ze immers bijna allemaal, in vriendschap en vrijheid? Toen was Els de Jong opeens weer met een schok op allebei haar Hollandse benen terecht gekomen en besefte ze, dat ze in Droomland had geleefd. O zeker, ze was trots, ze voelde zich cosmopolitisch, ze voelde zich volwassen en wereldwijs tussen deze jongens en meisjes in hun artistieke, vrijgevochten wereldje, maar ze maakte er geen deel van uit. Ze zou niet kunnen leven als Mitzi en Elaine en Lajla. Trouwen kan altijd nog, had Mathieu ge zegd. En met een vage, maar niet vrolijke glimlach herkende ze haar eigen woorden. Mathieu bleef aandringen, hij kon een kamer krijgen, groot genoeg voor hun tweeën. Dan hoefde ze 's avonds niet meer weg met de laatste metro naar Neuilly. Had ze niets meer te maken met die twee uitgeknipte prenten, met monsieur et ma dame. Ze kwam op haar kamer, die avond en vond de brief van thuis. Een gewone brief, waarin vader van alles vertelde over de dingen van de dag. Ze zag hem zitten aan zijn bureau, het licht van de lamp op zijn haar. Ze zou vader moeten schrijven. Ik ga weg bij Duchateau. Ik ga mijn eigen leven leven. Met Mathieu. Trouwen? Welnee, trouwen kan altijd nog. In liefde en vrijheid. Hii verdient de kost 's avonds in de kelder. En dan kunnen we fuiven en dan kom ik misschien nu eens terecht in de armen van Alain en dan weer in die van Pierre, want zo nauw kijken we hier niet. Allemaal de hartelijke groeten van Els. En ze wist, dat het niet kon. Ze zag door de schijn van romantiek heen. Ze zag het onderscheid tussen verliefdheid en liefde. In de stille kamer op de deftige flat in Neuilly kwam Els de Jong tot zichzelf. Het was mooi, zo lang het duurde, maar het moest niet langer duren, anders was het niet mooi meer. Ze besloot niet meer naar de Poisson d'Avril te gaan. Ze hield het veertien dagen vol, toen ontmoette ze Mitzi in het Pare Monceau, die verrukt op haar toe-ijlde en haar hartelijk kuste. Ze had haar zo'n tijd niet meer gezien, was ze ziek geweest? En of ze even meekwam, dan gingen ze iets drinken aan de overkant, want ze had zo veel te vertellen. En terwijl Els luisterde achter haar glas goedkope vin blanc, ratelde Mitzi de burgerlijke stand af. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP TAXATIES VAN AL UW ONROEREND GOED VOETBAL Zaterdag 6 februari: Colpl. Boys 1 GPC 1 (14.30 uur). Bevelanders 1 Racing White 1 (14.30 uur) Kats 1 SSV 1 (14.30 uur). Wissenkerke 1 DFS 1 (14.30 uur). Colpl. Boys 2 Mevo 2 (14.30 uur). Bevelanders 2 SKNWK 3 (12.45 uur). Apollo 4 Wissenkerke 2 (14.30 uur). Serooskerke 7 Bevelanders 3 (12.30 uur). Wissenkerke 3 Oostkapelle 3 (14.30 uur). Dames: Nieuwland Bevelanders (12.45 u) Colpl. Boys Al Krabbendijke Al (12.45 u) Bevelanders Al SVD Al (12.45 uur). Colpl. Boys BI Mevo BI (12.45 uur). Serooskerke BI Wissenkerke BI (11.00 u) Cortgene Cl Zierikzeé C2 (11.00 uur). Bevelanders Cl Colpl. Boys Cl (11.00 u) Zondag 7 februari: Zeeland Sport 3 Cortgene 1 (12.30 uur) Cortgene 2 Zonnemaire 1 (14.30 uur). Cortgene 3 Dreischor 3 (14.00 uur). VOLLEYBAL Zaterdag 6 februari: Heren le klas: Wiska 1 Mytilus 3 (16.30 uur) Heren 2e klas: Wiska 2 Mytilus 5 (15.00 uur) Meisjes-adspiranten: Bok Wiska 2 (9.30 u) BASKETBAL Vrijdag 5 februari: Heren: Delta-C. Scheldesport (20.00 uur te Goes) BILJARTEN Vrijdag 5 februari: Thalia Ons Genoegen. Kruiswoordpuzzel no. 762 Horizontaal: 1. specerij - 5. koning der elfen 9. zangnoot - 10. ondergrondse spoorweg 12. voorzetsel - 14. boom - 16 drank - 17. onvruchtbaar - 18. bloem - 20. verdedigings organisatie (afk.) - 21. mannelijk dier - 24. geldelijk voordeel - 26. N.V. (Duits) - 28. als eerder (afk.) - 29. herkauwer - 30. dierengeluid - 31. waterdoorlatend - 33. recht stuk water - 35. plaats in Gelderland 37. zangstem - 38. woning - 39. bloem 40. lidwoord - 41. houding - 43. zangstem 44. alsmede - 46. geogr. aanduiding (afk.) 47. Frans onbep. vnw. - 48. dun -, 50. voor zetsel - 51. plaats in Gelderland - 53. buig zaam - 56. vrucht - 59. bergplaats - 61.- aanzien - 62. klein kind - 65. plaats in Bel gië - 66. militair (afk.) - 68. geb. in Duits land - 70. voorzetsel - 71. boomstomp - 72. deel van een nalatenschap. Verticaal: 1. gewicht - 2. godsdienst (afk.) 3. voorstelling, begrip (Eng.) - 4. lidwoord 5. vreemde munt - 6. straf - 7. rondhout 8. boomvrucht - 9. zedenleer - 11. te dien tijde (afk.) - 13. rechtsgeding - 15. klein plantje - 17. in dat geval - 19. bevel - 20. holte in de muur - 22. land in Europa 23. kledingstuk - 24. meisjesnaam - 25. dorre vlakte - 27. deel van een huis - 30. titel 32. kleefstof - 34. aanhaling - 36. vallei 37. vogel - 40. deel van een ton - 42. man nelijk dier - 43. vis - 45. opperkleed van oosterse volken - 47. nakomelingschap - 49. dierenliefkozing - 51. wate'r in Engeland 52. niemand uitgezonderd - 54. nobele - 55. iile stof - 57. delfstof - 58. ingebeeld meisje 60. spieraandoening - 63. boom - 64 seconde 67. slede - 69. bevestiging. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 761 Horizontaal: 1. al - 3. aster - 8. wa - 10. rem - 12. allebei - 14. nap - 15. oorveeg 16. nevel - 17. eek - 19. vis - 21. nru 23. Eva - 25. vee - 26. hok - 28. Ina - 29. elk - 31. en - 32. maraboe - 34. mulo - 35. stoep - 37. ree - 38. wasem - 39. tint - 40. idolaat - 42. gm - 43. Eem - 44. uno - 45. tak - 46. tra - 47. lak - 48. net - 50. kro 52. ser - 55. thans - 57. robuust - 60. let 61. pistool - 63. tip - 65. tl - 66. kassa 67. na. Verticaal: 1. ar - 2. Leo - 3. ale - 4. slee 5. tegen - 6. eb - 7. ren - 8. wal - 9. ap 11. motie - 12. ave - 13. iep - 14. nerveus 18. krioelt - 19. ventiel - 20. dor - 22. une 24. allegro - 25. veste - 26. hap - 27. kardoes 30. komma - 32. met - 33. beo - 34. mat 36. onmacht - 38. wak - 40. Inn - 41. aar 46. trust - 49. terts - 51. anp - 53. roos 54. gul - 55. tel - 56. sik - 58. boa - 59. tin 60. lt - 62. sa - 64. pa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1