Bijna 50 jaar groenteman Raadsvergadering Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad Nieuwjaarsnummer 1982 ito. 3996 Foto: Izak van Maldegem. Na bijna 50 jaar is een aloude vertrouwde verschijning op Noord-Beveland naar het verleden gewezen. Al die jaren was Kastelein van Geersdijk, met groentewagen en paard, een alom bekend verschijnsel op de dorpen. In 1932, als hulp van zijn vader, ging Kastelein al mee de boer op. Geen gemak kelijke tijd toen, vertelt hij zelf. Er waren dagen met een omzet van 20 cent. In die begintijd was er ook geen sprake van een paard. Nee. ik trok er van 's morgens tot 's avonds met de handkar op uit. Van Geersdijk naar Kats en via Colijnsplaat weer terug. Soms duurde zo'n rit wel een paar uur, want de hellingen tegen de dijken die ik tegenkwam, daar kon ik alleen niet tegen op. Dus dan maar wachten tot iemand je een handje wilde helpen. Ongeveer in 1936 kocht mijn vader het eerste paard. Een pony in Wolphaartsdijk voor 33,weet Kastelein zich te her inneren. Op de vraag: hoeveel paarden er in al die tijd geweest zijn, hoeft niet na gedacht te worden. Dat waren er precies twiptig, komt prompt het antwoord. Je moet rekenen dat er jaren geweest zijn, dat we met drie wagêns over Noord- Beveland reden. M'n vader, m'n broer Jan en ik. Hier wil Kastelein toch nog even wat kwijt. Wil je er ook bij zetten, dat m'n broer Jan ook de 50 jaar heeft vol gemaakt met de verkoop van groente en fruit op de Noord-Bevelandse dorpen? Zo is een stukje vertrouwd beeld uit het Noord- Bevelandse landschap verdwenen. Ik heb het altijd met plezier gedaan, laat Marien (voor de oude bekenden) weten. De laatste weken zijn een zware opgave geweest, wil Marien gerust kwijt. De vaste klanten hebben zijn trouwe wekelijkse komst ook zeker gewaardeerd. Wat blijkt uit een heleboel geschenken die staan uitgestald op een kast. Ik heb ze niet allemaal kun nen bedanken, gaat Kastelein verder. Maar als je toch wat schrijft, wil je dat dan doen? Natuurlijk willen we dat doen, dus bij deze. Last gehad met de paarden? Nou, er zijn er bij geweest, die toch wel eens problemen gaven. Ik weet nog van een paard, die in een bepaalde straat altijd een gesmeerde boterham met suiker kreeg. Nou, op een dag duurde het bij een klant zeker wat te lang, want toen ik terugkwam, was het paard doorgelopen naar de volgende straat. En stond voor de deur waar de t>oterham uit moest komen. Een ander paard wist precies waar een suikerklontje werd toegestopt. Toen op een keer die deur niet te vlug openging, liep hij de stoep op en gaf een schop tegen de deur. Eigenlijk allemaal leuke voorvallen, zegt Kastelein. Ook de keren dat ik met paard en wagen de dijk ben afgegaan, zijn achteraf ook wel leuke herinneringen. Op de vraag hoe hij zijn vrije tijd nu gaat besteden, is snel een antwoord. Hobby's heb ik niet, maar van stil zitten zal wel niet veel komen. De boomgaard en het bij behorende bedrijf van dochter en schoon zoon kan altijd hulp gebruiken. Dus ver veling zal er niet bij zijn, zo laat Kastelein weten. Dat is maar goed ook, gaat hij verder. Ik zou het anders te veel missen. Tekst: Kees van Boven. Bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering, op 17 december j.l. te Kort gene en waarin wethouder Van Noort we gens ziekte afwezig was, vroeg mevr. Van Oeveren wat het resultaat was van haar verzoek om ook Kortgene aan te doen met het rondreizend museum. Er was naar ge ïnformeerd, maar nog geen definitieve uit slag ontvangen, aldus de burgemeester. Verder werd meegedeeld dat de nieuw jaarsreceptie in het dorpshuis „De Brug" te Colijnsplaat zal worden gehouden op maandag 4 januari, aanvang 19.30 uur. Bij de behandeling van de definitieve exploitatievergoeding over 1979 t/m 1981 bijzonder gewoon lager onderwijs, zei dhr. Dobbelaar er voorstander van te zijn, dat er elk jaar een afrekening komt. De burge meester is het hiermee eens. Hij zal dit bij het schoolbestuur van de vereniging voor protestants christelijk schoolonderwijs te Colijnsplaat aanhangig maken. Zonder commentaar werd een voorstel tot wijziging onroerend goedbelasting aangeno men. Voor elke volle 3.000,— van de heffingsgrondslag bedraagt de belasting be doeld in art. 1 letter a 3,55; in art. 2 letter b 4,45. Bij de behandeling van een wijziging al gemene politieverordening betreffende lig plaatsen voor woonschepen in de landbouw- haven te Kortgene, drong dhr. Filius er op aan, dat bij opengevallen plaatsen, de eigen inwoners voorrrang krijgen. Op een vraag van dhr. Van Damme wat onder de haven wordt verstaan, antwoordde de burgemees ter, dat de haven loopt tot aan het Veerse Meer. Omdat het voor niet-bezitters van een vaste ligplaats verboden is om in de haven te overnachten, vroeg dhr. De Looff soepelheid te betrachten als ze voor re paratie in de haven liggen. Bij een voorstel betreffende brieven in zake atoomvrije zones en plaatsing atoom wapens, wees dhr. De Smit er op, dat deze problematiek zoveel mensen bezighoudt en dat ook wij als bestuurders de verantwoor delijkheid niet willen ontlopen. Het nu- cleare wapen dat een uitwerking kan heb ben waarbij een totale vernietiging niet ondenkbaar is. Tot het kenbaar maken van een stuk ongenoegen hoort vandaag aan de dag het voeren van demonstraties. Hier door is het gelukt de mensen wakker te schudden en bewust te maken wat zich aan het voltrekken is. Toch is hij van mening dat primair de landelijke overheid de zorg heeft voor de veiligheid. Hij ver klaarde dit namens de CDA-fraktie n.a.v. een motie van de raad van de gemeente Hellevoetsluis-, waarin deze besluit tot het tegengaan van plaatsing van atoomwapens op haar grondgebied en verzoekt andere gemeenteraden een gelijkluidende motie aan te nemen. In een vorige vergadering had het college voorgesteld dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Dat vond dhr. De Smit niet voldoende, vandaar zijn reak- tie op dit voorstel. Dit praatje vond dhr. Filius zeer won derlijk. Een gevoelig praatje voor de pu blieke tribune heeft weinig zin. Na de alar merende woorden van dhr. De Smit zou men toch verwachten dat het CDA met een eigen motie kwam om de bezorgdheid over kernbewapening uit te spreken of ad hesie te betuigen aan de motie van Helle voetsluis. Dhr. Blankenstijn zei er geen behoefte aan te hebben om het op de agenda te plaatsen. Dit hoort in het parlement thuis en anders nergens. Een beter middel is om ons tot de Heer te keren. Angst is een slechte raadgever. Hij is tegen eenzijdige ontwapening. Mevr. Van Oeveren had ook geen behoefte om het op de agenda te plaatsen. Ze vindt dat het in het parlement thuishoort. Op gemeentelijk terrein moet daar niet over gepraat worden. De burgemeester waarschuwt voor mis verstanden. Voorstellen om de motie voor kennisgeving aan te nemen, betekent niet dat er niet over gepraat kan worden. Dhr. Filius kan het standpunt van dhr. Blankenstijn begrijpen. Deze wil op God vertrouwen, maar vindt toch het hebben van atoombommen nodig. De burgemeester kan zich voorstellen, dat de frakties behoefte hebben om er iets over te zeggen. Het hoeft echter geen aan leiding te zijn om met een uitspraak te komen. Hij wil met klem vasthouden om dergelijke moties voor kennisgeving aan te nemen. Tenslotte stelt de PvdA voor om abhesie aan de motie te betuigen. Dit wordt met de stemmen van de VVD, CDA en SGP tegen, verworpen. Een voorstel tot naamgeving van wegen nabij de haven van Colijnsplaat wordt aan genomen, nadat dhr. De Smit had gezegd dat hij het op prijs had gesteld dat ook de naam Nehalennia genoemd zou worden. De burgemeester zei, dat die naam bij de dorpsgemeenschap geen genade had ge vonden. De Smit merkte daarbij op, dat de leden van de dorpsgemeenschap daarin niet zijn gekend. De weg lopende vanaf de kruising Oost-Havenstraat langs de nieuwe zeedijk naar „De Brug" wordt Oude Haven weg. De weg langs de haven in oostelijke richting krijgt de naam Visserijweg en voor het westelijk stuk de naam Jachthavenweg. Bij een voorstel om nieuwe leden en plaatsvervangende leden in de welzijnscom- missie te benoemen, sprak dhr. Filius er zijn verwondering over uit dat sommige instellingen zich nu nog maar aanmelden. Wordt de commissie niet te groot en daar door onwerkbaar. Mevr. De Looff vindt overleg tussen de verschillende vakbonden aanbevelenswaardig. En dhr. Van Damme vraagt waarom het humanistisch verbond niet is vertegenwoordigd. Mevr. Van Oeve ren vindt het nogal bout gesproken als men zegt dat het maximum-aantal is be reikt. Ze vindt dat er zo nodig nog plaats moet zijn voor anderen. De burgemeester ziet ook geen bezwaar tegen uitbreiding. Wel zou men verschil lende stromingen bij elkaar kunnen schui ven. Hij kan zich voorstellen dat Van Damme het heeft over levensbeschouwelijke groeperingen. Het leek hem beter om de sektor kerken te veranderen in sektor le vensbeschouwelijke groeperingen. Overigens moet men er van uitgaan, dat men niet zit voor eigen standje, maar voor de gehele gemeenschap. Een voorstel tot aankoop woning Dijk- straat 23 te Kats was voor dhr. De Looff aanleiding te informeren of de woning be woond is en zo ja, waar moet de bewoner heen als het huis wordt verkocht. Het college is zoekende en er zullen passende maatregelen worden genomen. Bij een voorstel om het verhuren van drie garages in de Bernhardstraat te Kortgene te machtigen aan het college, werd ge suggereerd om hiervoor een commissie te benoemen. De burgemeester vindt het beter, vooral voor een vlotte afwerking, dat het college bevoegd is om te verhuren. De raad gaat hiermee akkoord. Ook ging men akkoord met een voorstel om 0,50 per inwoner extra beschikbaar te stellen, als subsidiëring huisvestingskos ten nieuwbouw Sociaal Centrum te Goes. Op een vraag van dhr. Van Damme of alle betreffende gemeenten hieraan mee doen, antwoordde de burgemeester dat Rei- merswaal nog een vraagteken is. Dhr. Blan kenstijn vindt het een goede zaak. Wel vraagt hij zich af of dit een blijvende extra verhoging is op de huidige subsidie. Zonder discussie ging men ook akkoord op een verzoek van de kerkvoogdij van de Ned, Herv. Kerk te Kortgene om een aan vullende subsidie beschikbaar te stellen van 51.313,50 in de kosten van de restauratie van de kerk te Kortgene. Uitvoerig werd verder gediscussieerd over een voorstel om een krediet te voteren van 80.000,— voor inrichting, etc. van het gemeentehuis. Dhr. Van Damme zei, dat was meegegaan met de kosten van verbouw van 425.000,-. Nu weer 80.000,— voor de inrichting. Hij vraagt zich af of het niet wat zuiniger kan. Dhr. Blankenstijn heeft vrede met de uit gaafpost en dhr. Boot hoopt dat de ver beteringen de werkomstandigheden voor het personeel veraangenamen. Ook dhr. De Looff spreekt van een grote tegenvaller. Hij heeft begrip voor sommige posten, maar vindt een aantal posten onverantwoord hoog De bedragen voor ventilatie, tafelrestaure- ren en verlichting kan naar zijn mening veel goedkoper. Dhr. Filius vindt de uitgaaf voor het scheppen van parkeergelegenheid zeer hoog, gezien het aantal plaatsen. Als het voor invaliden was gedaan, zou hij er vrede mee hebben. De burgemeester verdedigde de hoge kos ten door te zeggen, dat we in een gebouw zitten dat bijna 30 jaar oud is. Ook de verlichting is, voor wat de bedrading be treft, door de PZEM afgekeurd. Als we wachten met alles aan te passen moet het later toch gebeuren. Er is geen sprake van enige luxe. Het is zaak om het nu te doen, nu de zaak overhoop ligt. Als we bijdragen tot betere werkomstandigheden kan dat de produktie verhogen. Dhr. Van Damme zal zich bij de tegen vallers neerleggen en dhr. De Looff blijft bezwaar maken tegen extra uitgaven op onderdelen. Gezien echter de positieve ge luiden van andere frakties zal hij niet tegen stemmen. Na nog enige toelichting door de burgemeester wordt het voorstel aan genomen. Bij een volgend voorstel, om in te stem men met een aanpak en vergroting van de riolering te Kortgene, wou dhr. Filius weten waarom dit werk is opgedragen aan het Architectenbureau Hasko. De kwestie met dit bureau met de riolering op Colijnsplaat enkele jaren geleden is nog niet opgelost. Ook aan twee instanties opdragen, vindt hij fout. Is er wat niet in orde, dan steekt de één het op de ander. Dhr. Van Damme had liever dit werk in fasen laten doen. Ook was hij het met dhr. Filius eens, dat het onbegrijpelijk is om met die aannemer weer in zee te gaan. Dhr. Blankenstijn staat achter het voor stel. Wat het bureau betreft, ook als er fouten zijn gemaakt, moeten we weer een kans geven. Dhr. Boot vindt het plezierig dat er subsidie wordt gegeven en hij vraagt of er een openbare aanbesteding zal plaats^ vinden. De burgemeester zegt dat dit soort zaken er financieel nogal inhakken. Maar vroeg of laat moest het toch gebeuren. Met Goes zijn we als enige in 1981 die voor subsidie in aanmerking komen. Wat het ingenieurs bureau'betreft, het is al heel lang in voor bereiding. Het is de vraag of we tijdens de lopende rit naar een ander moeten overgaan. Dat er twee verschillende instan ties zijn ingeschakeld komt, omdat de ge meente geen apparaat heeft om alles be- steksklaar te maken. Het werk zal openbaar worden aanbesteed. Dit is een voorwaarde als men subsidie krijgt. Op een vraag van dhr. Van Damme hoe het straatbeeld er zal komen uit te zien? We kunnen ons nog niet voorstellen hoe het gaat worden. Op een vraag van dhr. De Looff of Staatsbosbeheer aan de Toren- dijk zal meewerken, zei wethouder Van der Weele dat hij op grote medewerking re kent. Mevr. De Looff vraagt of de bedragen juist zijn of dat het later weer meer blijkt te kosten. Het is op vuistregels getaxeerd, aldus de burgemeester. Voor de belastingbetaler is er geen vuiltje aan de lucht. Onze grote post voor onvoorziene uitgaven staat daar borg voor. Het werk gaat, globaal genomen, inclusief BTW 1.450.000,— kosten Na deze toelichting wordt het voorstel aangenomen. Tenslotte zei wethouder Van der Weele dat omstreeks april zal worden begonnen. Een voorstel om een extra krediet be schikbaar te stellen van ƒ4.138,85 voor de aanschaf van meubilair. Te weten 2.454,99 voor de lagere school en 1.683,86 voor de kleuterschool te Kortgene, wordt zonder discussie aangenomen. Anders is dat met een voorstel ter vast stelling van het vierjarenplan 1982—1985 voor de planning van het specifiek welzijn in de gemeente Kortgene. Mevr. De Looff wees er op, dat gebrek aan ervaring maakt, dat er tekortkomingen in de manier van werken te constateren zijn. We moeten het allemaal nog leren en denkelijk regelmatig bijstellen. Er is een hoop papier en veel gepraat. Toch denkt het CDA nog steeds positief over het wel- zijnsprojekt. Hoofdzaak is dat de betrokkene zelf mee kunnen praten. Volgens dhr. Filius is gestart met grote verwachtingen. Kosten die er aan besteed worden, kunnen echter amper worden ge honoreerd. Op deze wijze kleven er z.i. toch grote bezwaren aan en de kosten rijzen de pan uit. Mevr. Van Oeveren vindt het belangrijk, dat dit proefprojekt diverse inspraakmoge lijkheden heeft, die tot meer duidelijkheid kunnen leiden. We moeten ook goed on derzoeken of er geen niet-levensvatbare verenigingen of instanties van de lijst af gevoerd moeten worden. Dhr. Blankenstijn is akkoord en heeft respekt voor de mensen, die dit voor mekaar hebben gebracht. De burgemeester zei, dat we in de gaten moeten houden, dat het de eerste keer is dat we het zelf op papier zetten. Stapels papier bij streekplannen hoor je niets over. De gemeenten in Nederland klagen steen en been over gebrek aan autonomie. Nu krijgen de gemeenten de kans om alles zelf te regelen. Als we dit laten lopen, dan krijgen we de eerste jaren geen kans meer om dat zelf te regelen. Nu al vlekkeloos te draaien is onmogelijk. Het zal niet een voudig zijn, maar eigen verantwoordelijk heid hebben kan ook wel eens lastig zijn. Mevr. De Looff spreekt woorden van dank aan het adres van dhr. Noorthoek voor het vele en overzichtelijke werk. Ook dhr. Boor brengt dank aan de opstellers. De burge meester zal die dank overbrengen, maar is toch van mening, dat men niet voor alle zaken dankwoorden moet spreken. Dhr. Filius maakt er bezwaar tegen dat raadsleden zonder goede voorbereiding sug gesties van de welzijnscommissie verande ren. Dhr. Van Damme vindt het ook zinnig, dat veranderingen in de welzijnscommissie worden besproken. Mevr. Van Oeveren wil zo ver niet gaan, maar ze vindt wel dat veranderingen aan de welzijnscommissie meegedeeld moeten worden. De PvdA blijft tegen, omdat wijzigingen niet door de wel zijnscommissie zijn behandeld. Bij de rondvraag informeert dhr. Boot naar de gang van zaken bij het vaststellen van de onroerend goedbelasting. Zijn de huizen niet te hoog getaxeerd en hoeveel hebben gereclapieerd. De termijn waarin men zich kan beklagen is achter de rug, aldus de burgemeester. Er zijn 51 bezwaarschriften en hertaxaties vinden nu plaats. Men moet de taxatie niet vergelijken met '80 en '81. De eerste taxatie heeft 5 jaar geleden al plaats gehad. Dhr. De Looff spreekt zijn afkeuring uit over het slecht sneeuwruimen door sommi gen van trottoirs. Er zal in het gemeente blad op worden gewezen en ook dat het verplicht is. Dhr. Filius zegt, dat raadsleden brieven hebben ontvangen van de VNG om te be zuinigen. Maar kosten voor congressen zijn zo hoog, dat men er van duizelt. Hij vindt het onverantwoord tegenover de bewoners, dat bezoekers aan die congressen op ruime wijze worden gehonoreerd voor zo'n snoep reisje. De burgemeester heeft bezwaar tegen de uitdrukking „snoepreisje". Kontakt met an dere raadsleden kan nuttig zijn. Het is een goede zaak om .kritisch te kijken, maar we moeten oppassen voor overdrijving. Mevr. De Looff wil graag betere voor lichting bij taxatie van onroerend goed belasting. Dhr. Boot zegt dat de middenstand on gerust is over geruchten die er zijn, als zouden winkeliers van elders en een bakkerij uit Westkapelle omliggende dorpen willen bezoeken om te trachten daar hun ge- en verbruiksgoederen te verkopen. Bij het col lege is daar niets van bekend en ook worden niet meer ventvergunningen aangevraagd. Zo was het antwoord van de burgemeester. Hierna dankte dhr. Blankenstijn voor de medewerking in het afgelopen jaar. De burgemeester wenste allen het allerbeste tijdens de Kerstviering en de jaarwisseling. 1982 is een verkiezingsjaar waarin een nieuwe raad zal worden geïnstalleerd. De vergadering werd hierna gesloten. KOLLEKTE NATIONAAL FONDS SPORT GEHANDICAPTEN De kollekte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft opgebracht: Colijnsplaat 454,37 Kats 159,85 Kortgene 229,75 Kamperland 765,27 Wissenkerke/Geersdijk 849,65 Over geheel Zeeland was dit: Bruto-opbrengst 1981 73.894,54 Onkosten comité's 848,90 Netto-opbrengst 1981 73.045,64 VALSE HONDERDJES OP NOORD-BEVELAND De groepscommandant van de Rijkspolitie te Kortgene waarschuwt de bevolking van Noord-Beveland voor het in omloop zijn van valse honderdjes. Bij een zakenman te Kamperland en Colijnsplaat zijn zulke briefjes reeds ingewisseld. Het bankbiljet is op het eerste gezicht vrij goed nagemaakt. Toch kleven er heel wat fouten aan. Kenmerken zijn: het ont breken van het watermerk; het papier knis pert niet; de nummers op de achterzijde zijn niet scherp; de kleurafdruk is flets; de balk onder het portret van Michel de Ruyter beslaat niet de gehele kop en op de achterzijde sluiten kleuren en tekeningen niet goed op elkaar aan. Daarentegen is het bankbiljet van Co lijnsplaat op beter papier gedrukt en heeft men getracht het watermerk aan te brengen. De biljetten hebben alle hetzelfde nummer, n.l. 0024629466. VOORLICHTINGSMIDDAGEN VOOR BEJAARDEN OP NOORD-BEVELAND Op 11 januari zal de eerste voorlichtings middag voor bejaarden op Noord-Beveland gehouden worden! Dit is de eerste van een cyclus van 16 middagen die verspreid over de periode januari t/m juni 1982 ge houden zullen worden. Uit een enquête, gehouden op de be- jaardensozen, kwamen 4 onderwerpen naar voren, n.l.: Erfrecht, Voeding als we ouder worden, Bejaardenhulp en Indikatiekommis- sie. In januari gaan de eerste middagen van start en wel: Maandag 11 januari om 14.30 uur in het dorpshuis te Wissenkerke, het onderwerp „Voeding als we ouder worden" door mevr. L. Strayer uit Zonnemaire. Zij is werkzaam bij de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Vrijdag 15 januari om 14.30 uur in het zaaltje van de Ned. Herv. Kerk te Colijns plaat, het onderwerp „Bejaardenhulp" door mevr. T. Roose. Leidster bejaardenhulp, werkzaam bij het Sociaal Centrum te Goes. Maandag 18 januari om 14.30 uur in Kortgene, gebouw aan de Kerkgang, het onderwerp „Erfrecht". Gehouden door no taris Goedhals uit Kortgene. Vrijdag 22 januari om 14.30 uur in het dorpshuis te Kamperland, het onderwerp „Indikatiekommissie". Door mevr. W. Nie- len, maatschappelijk werkster van de Indi katiekommissie Zuid- en Noord-Beveland en Tholen. In deze 4 dorpen zullen allé onderwerpen een keer aan bod komen. De ouderen uit Kats kunnen de middagen in Kortgene bezoeken. Mensen met vervoers problemen kunnen zich opgeven bij dhr. P. J. de Wild, Telefoon 261. De ouderen uit Geersdijk kunnen de voorlichtingsmiddagen in Kamperland be zoeken. Wanneer zij vervoersproblemen hebben kunnen zij terecht bij: dhr. I. Wisse, Telefoon 1260. De toegang is gratis!! De organisatie is in handen van Stichting Welzijn voor Ou deren Goes en Noord-Beveland, in samen werking met de ouderenbonden van Kort gene, Kamperland en Colijnsplaat. Een fol der over deze middagen, waarin de vol gende data vermeld worden, wordt verspreid Voor inlichtingen kan men bellen naar de Stichting Welzijn voor Ouderen te Goes, Telefoon 01100-23723. VISMIJN COLIJNSPLAAT PASSEERDE DE 5 MILJOEN Voor het eerst in de geschiedenis van de Colijnsplaatse vismijn werd in een kalender jaar de omzet van 5 miljoen gulden ge passeerd. Dit gebeurde woensdagmiddag 30 december j.l. En de vis, die voor dit record zorgde, werd aangevoerd door A. Sinke met de YE 138 en de koper was C. Martijn. De recordbrengers werden door de burge meester toegesproken en hen werd het boek „Kijk op Zeeland" overhandigd, terwijl ook de direkteur van de vismijn F. L. Minneboo in de huldiging werd betrokken. Na afloop van de korte plechtigheid werd in de kantine een „verversing" van de gemeente genuttigd. TIPS Papier kan men op metaal plakken met uiesap. Wanneer haarborstels na het wassen slap zijn geworden, doop ze dan in wat melk en laat ze drogen. Een stofzuigerzak kan men weer dicht ma ken door het goed aan de binnenkant in te wrijven met paraffine. Nappahandschoenen moeten gewassen wor den in een synthetisch wasmiddel. Daarna goed uitspoelen en vervolgens nawrijven met was in de kleur der handschoenen. Hebt u last van een te hard tikkende wek ker, zet er dan een groot glas omheen. Het getik zal dan praktisch verdwenen zijn. Dof geworden bloedkoralen wast men in zeepsop. Daarna wrijven met witte was. Nawrijven met een flanellen doek. Hebt u roestvlekken op uw schaatsen, dan de ijzers insmeren met petroleum, laten zitten tot de volgende dag en de schaatsen dan inwrijven met zout en fijn zand. Indien nodig behandeling herhalen. Grote koperen ketels worden goed schoon als men ze behandelt met een aftreksel van zuurkool. Peren zijn niet gemakkelijk goed te houden. De meest geschikte soorten zijn: comtesse de Paris, provisiepeer, ijsbout, kleipeer, westlandse louw, saint-remy, brederode, winterjan en gieser wildemans. Ongelooflijk vitaminerijk zijn rozebottels. Hier kunt u jam van maken of kopen, die uitermate gezond is. Verschoten bruine kokosmatten maakt men weer fris door ze schoon te maken met een oplossing van overmangaanzure kali en heet water. Wilt u op een feestje met een bloem in uw knoopsgat verschijnen, brandt dan het steeltje eerst even af met een lucifer. De bloem blijft dan langer goed. Strijk rond het sleutelgaatje van uw fietsslot lichtgevende verf. Dan weet u ook in het donker waar het sleuteltje gestoken moet worden.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 3