druk werk KRONIEK \?AN NOORD-BEVEL ANQ Regen hoeft fietsers niet te deren Voor al uw naar Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 17 december 1981 no. 3995 I Drukkerij MARKUSSE Wissenkerke Deze uitgave is weer al op één na de laatste van het jaar, beste vrienden. Dat betekent, dat de Kerstdagen voor de deur staan. Voor de één misschien dagen van bezinning, voor de ander wel licht echt huiselijk bijeen zijn. Toch zullen bij velen de gedachten bij het „vrede op aarde" zijn. In mijn Kerstgedicht heb ik dat proberen te verwoorden. Kerstgedachten. Een Kerstgroet uit een sterrenhemel daalt op heel de aarde neer, als een kleed van ragfijn zijde, het omvat ons telkens weer. Een groet van vrede voor alle mensen aan deze of aan de andere kant. Misschien geen vrome mensen, maar vrede samen hand in hand. Geen geweld omvat nu de aarde, vredig stil en sluimerend zacht. Een stille wens wordt uitgesproken, een wens waar iedereen op wacht. Een vredig welbehagen komt op ons neer, naast kerstboom en kaars gezeten. Denkend aan het voorbije jaar met een toch wat akelig geweten. We denken aan een vredig bestaan. Maar, hebben wij ons best gedaan? Om de Kerstvrede te beleven, of alleen maar er bij gestaanl! De gedachten van het Kerstfeest, hou ze vast en laat niet gaan. Dan kan er misschien vrede leven en niet alleen met,Kerst bestaan. Uw Kroniekschrijver wenst u allen prettige, maar vooral vredige Kerstdagen. CeeBee. Voor eerste oriënterend gesprek: ADVOCATEN INTRODUCEREN SPECIAAL TARIEF (TOGA) Met ingang van 1 januari 1982 kan men bij een overgrote meerderheid van de bijna vierduizend advocaten die Nederland telt voor een eerste oriënterend gesprek terecht tegen een speciaal laag tarief. De meer dan 3.000 deelnemende advocaten kunnen zich kenbaar maken met een speciaal daar toe ontworpen sticker. Het initiatief van de Algemene Raad van de Nederlandse Orde van Advocaten tot zo'n „Tarief Oriënterend Gesprek Advocaat", afgekort TOGA, is door meer dan driekwart van de balie met instemming ontvangen. Maximaal ƒ50,—. Voor dat eerste oriënterend gesprek van maximaal een half uur en een eenvoudig advies dat daarbij wordt gegeven, zal de deelnemende advocaat niet meer dan 50, (inclusief BTW) berekenen, maar het mag ook voor minder en kan zelfs geheel gratis ziin. Als de cliënt (waarschijnlijk) in aan merking komt voor kosteloze rechtsbijstand (in dubio pro deo) betaalt hij of zij in elk geval helemaal niets. Als de deelnemende advocaat in een voorkomend geval (bijvoor beeld bij ondernemingen) méér zou willen rekenen staat hem dat vrij, maar dan moet hij dat wel tevoren aan de cliënt laten weten. De bedoeling van het nieuwe systeem (bij tal van advocaten overigens al vele jaren toegepast) is om het rechtzoekende publiek beter in staat te stellen om goed koop en eenvoudig bij een advocaat te rade te gaan en de drempelvrees, voor zover die nog bestaat, weg te nemen. In de TOG A-opzet zullen vermoedelijk veel advocatenkantoren kiezen voor een vorm van spreekuur op vaste tijden, sommige met wisselende bezetting, maar wel altijd op dezelfde conditie van die maximale 50,— per eerste consult. START VAN GESPREKSGROEP VOOR VROUWEN DIE VAN HUN KIND AFSTAND TER ADOPTIE HEBBEN GEDAAN. In onze samenleving komen alleenstaande vrouwen met kinderen steeds meer voor. De akseptatie van de moeder, die niet ge huwd is, steekt echter nog steeds fel af bij de houding tegenover de moeder die haar kind ter adoptie heeft afgestaan. Vrouwen die niet voor hun kind wilden of konden zorgen moeten „blij zijn" dat de m&gelijkheid bestond om het kind af te staan. Soms hebben ze in hun eentje hun verdriet moeten verwerken. Het is niet ver wonderlijk dat veel vrouwen die dit hebben meegemaakt met allerlei onverwerkte emo ties zijn blijven zitten over deze ingrijpende gebeurtenis. Fiom-Zeeland begint in Middelburg op 4 januari 1982 's avonds om 8 uur met een gespreksgroep voor deze vrouwen. Belangstellenden kunnen kontakt opne men met: Fiom-Zeeland, Loskade 17, 4331 HW Middelburg, Telefoon 01180 - 27311. WERKGROEP SCOUTING-OP- NOORD-BEVELAND ORGANISEERT KIJK-EN-DOE-MEE MIDDAG De onlangs gevormde werkgroep Scou- ting-op-Noord-Beveland is de afgelopen tijd enige keren bijeen geweest te Kortgene. Het resultaat van deze bijeenkomsten is, dat de werkgroep op zaterdag 23 januari a.s. een Kijk-en-Doe-Mee dag zal organiseren te Kortgene. Met als doel kinderen en ou ders te informeren over het Spel van Scou ting en de mogelijke belangstelling ervoor te peilen. Bij voldoende belangstelling kan daarna overwogen worden te proberen om te komen tot oprichting van een nieuwe scoutinggroep op Noord-Beveland. De Kijk-en-Doe-Mee middag wordt ge houden in „De Pompweie" te Kortgene, van 14.00—17.00 uur. Toegang is gratis. Aan de middag wordt medewerking ver leend door enkele bestaande scoutinggroe pen en het spelteam van het distrikt Oosterschelde. KERSTBIJEENKOMST VAN WEDUWEN EN WEDUWNAARS IN MIDDELBURG Sinds september j.l. komt iedere dinsdag avond een groep van weduwen en weduw naars bij elkaar in het gebouw van de Fiom aan de Loskade 17 te Middelburg. De opzet van deze groep is samen met lotgenoten over je situatie te praten en wat begrip en ontspanning te vinden. Deze groep houdt Kerstavond op dinsdag 22 december in de Getuigeniskerk te Mid delburg. Aanvang: 8 uur. Weduwen en weduwnaars, die geen deel nemer zijn van deze groep, worden uit genodigd om de Kerstavond mee te vieren. Ieder die hiervoor belangstelling heeft, is van harte welkom. Mocht u inlichtingen willen omtrent deze Kerstavond, dan kunt u terecht bij Fiom- Zeeland, Loskade 17 te Middelburg, Tele foon 01180 - 27311. HENGELWEDSTRIJD VAN DE NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING Zaterdag 12 december hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar tra ditionele Sint Nicolaas hengelwedstrijd aan de zeedijk te Colijnsplaat als afsluiting van het competitiejaar 1981. Ondanks de zware sneeuwval in de och tend werd er door 65 leden aan deze wed strijd deelgenomen, welke gezamenlijk 72 vissen vingen, waarvan 13 ondermaatse en 59 bovenmaatse vissen, met een gewicht van 9652 gram. Naast het normale prijzenpakket werd iedere deelnemer verrast met een banket letter. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. K. Begthel, Geersdijk 1845 pnt. 2. A. v. d. Heijde, Colijnsplaat 860 pnt. 3. B. Stage, Middelburg 760 pnt. 4. R. van Maldegem, Kortgene 610 pnt. 5. C. v. d. Moere. Colijnsplaat 595 pnt. 6. C. de Fouw, Colijnsplaat 590 pnt. 7. G. Keizer, Wemeldinge 570 pnt. 8. W. Noordhoek, Oostkapelle 495 pnt. 9. L. Heystek, Geersdijk 415 pnt. 10. L. v. d. Maas, Geersdijk 370 pnt. 11. J. Tazelaar, Kamperland 367 pnt. 12. P. de Waal (jr.), Colijnsplaat 360 pnt. 13. M. G. de Smit, Kamperland 360 pnt. Op de jaarvergadering, welke gehouden wordt op 29 januari 1982 in het Drenthe- huis te Geersdijk, zullen de kampioenschap pen bekend gemaakt worden. De eerste wedstrijd in 1982 zal gehouden worden op 20—2—1982 te Colijnsplaat van 11.30—14.00 uur. Inschrijven van 10.30— 11.00 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de volgende gevonden voorwerpen: 1 blauw regenjack; 1 label met 5 sleutels; 1 niergordel; 1 damespolshorloge; 1 jongens fiets; 1 huissleutel; 1 zwart damestasje met inhoud; 1 vuilniszak, inhoudende 1 surfpak en 1 surf schoen; 1 paar kinderpantoffels; 1 benzinetankdop met sleutel; 1 bankbiljet van 100,—; 1 broodtrommel; 1 kinder fietsje; 1 bos sleutels; 1 huissleutel; 1 zw. herenportemonnee met inhoud; 1 paar bromfietshandschoenen; 1 zwart adidas-jack; 1 oude bromfiets merk Zündapp; 1 rose regenkapje. TIPS Hardgeworden nagellak kunt u weer bruik baar maken met amylacetaat. Dit is ver krijgbaar in iedere drogisterij. Amandelen springen bij het hakken niet weg, als men eerst een beetje suiker op het hak- bord strooit. Hard geworden stopverf kunt u weer zacht maken door dit te leggen in petroleum. Chocoladevlekken verwijdert u met zeep- spiritus of een boraxoplossing. Eventueel vet van de melk zal verdwijnen met tetra. Als u elektrisch kookt, neem dan een pan die even groot is als de kookplaat of 2 cm groter. Dan hebt u het minste warmteverlies Als u een hond met u meeneemt op reis naar het buitenland, dan moet u in het bezit zijn van een verklaring dat het dier korter dan drie weken geleden is ingeënt tegen hondsdolheid. Clivia's moeten ook in de zomer voldoende water en eenmaal per week vloeimest heb ben. De bladeren regelmatig afsponsen. Uw oude plant behoeft meestal niet verpot te worden. Grote potten zijn niet goed. Inktvlekken op leer worden met lauwe melk gebet totdat ze verdwenen zijn. Restjes warme melk mag u nooit bij koude voegen. Hierdoor wordt de melk v.eei sneller aan bederf onderhevig. Indien u salades serveert, haal deze dan enige tijd daarvoor uit de koelkast. Ze zijn dan niet zo koud meer, zodat de smaken beter tot hun recht komen. Bloemkool, spruitjes en boerenkool zijn groenten, die zeer veel vitaminen bevatten. Ballpointvlekken verdwijnen doorgaans door het gebruik van (au bain marie) verwarmde spiritus. Indien de vlekken na één behan deling niet zijn verdwenen, dan nogmaals proberen. Het is een geduldwerkje! Champagnevlekken verwijdert men met schoon lauw-warm water. Vooral niet eerst met zeepwater proberen. Moet u roet opvegen, gooi er eerst wat zout bij en veeg het tezamen op. Als u het dopje van de tube niet los kunt krijgen, houdt dit dan in warm water. Sneeuw is schadelijk voor vruchtbomen. Schudt het er dus zoveel mogelijk af. Eiwit dat niet stijf wil worden, wordt ge mengd met een beetje zout of citroensap. Natgeworden bont mag nooit bij de kachel worden gedroogd. Met een borstel strijken we "de haren mee en we laten het in de lucht drogen. Daarna uitkloppen en dan eerst met een brede kam kammen, waar door het er weer als nieuw uitziet. Groenten, die zonder water gekookt wor den, kan praktisch zonder zout worden op gezet, daar de groenten zelf veel zouten bevat. Niet-fietsers hebben altijd een goeie smoes achter de hand. Zij maken geen gebruik van de fiets, omdat het in ons land zo vaak zou regenen en in de regen is fietsen geen doen. Regelmatige fietsers hoor je echter maar weinig over regen klagen. Uit onderzoekingen blijkt steeds weer dat een te verwaarlozen percentage fietsers zich door regen en wind moet laten weer houden en dat percentage ligt voor vrouwen dan iets hoger dan voor mannen. Mooi- weer-fietsers ontdekken ook steeds meer dat het best meevalt met dat doemdenken over het weer en dat de dagen per jaar dat het echt niet meevalt om op de fiets te stappen op de vingers van twee handen zijn te tellen. Het regent bijna nooit de hele dag en in veel omstandigheden kan de fietser zich goed tegen de regen be schermen. Nu in de late herfst de kans op regen dagen toeneemt, is het goed hier even bij stil te staan. Wat kan de fietser doen om de weersomstandigheden het hoofd te bieden? Een goed uitgeruste fiets. Vaak wordt er niet bij stil gestaan, maar de uitrusting van de fiets spreekt ook een woordje mee als je het over bescherming tegen regen en wind hebt. Zorg ervoor dat de fiets goed in orde is. Juist in deze tijd is het belangrijk de fiets een degelijke onderhoudsbeurt te geven of dit uit te besteden aan de fietsenmaker. De bewegende delen moeten wat vet en olie krijgen om het fietsen soepel te laten verlopen. De banden moeten goed opge pompt zijn en het loopvlak mag niet teveel zijn afgesleten. Je rijdt dan prettiger, soe peler en minder slip-gevoelig en dat is bij regen en wind erg belangrijk. Een goed bandenprofiel is daarbij ook veiliger als je op een nat wegdek plotseling moet remmen. Kijk na of de kettingkast nog in goede staat verkeert, zodat de ketting geen last krijgt van vocht en vuil. Ook jasbeschermers zijn nuttig bij opspattend water. En natuurlijk hoort er een spatlap aan de onderzijde van het spatbord van het voorwiel. Éen spatlap kost niet veel en je hebt er veel gemak van. Van veel belang is ook de verlichting. Die moet nu de dagen korter worden prima in orde zijn'. Ook gebruiken bij regen, sche mer en mist. Weliswaar geen direkte be scherming tegen de regen, maar wel in het belang van de veiligheid, lees: zicht baarheid. Doelmatige regenkleding. Er is de laatste jaren heel veel gedaan aan de ontwikkeling van doelmatige regen kleding. Een aantal jaren geleden werd door het Ministerie van Verkeer en Water staat zelfs een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerpen van fiets-regenkleding met optimale bescherming tegen minder gunstige weersomstandigheden. Dat leidde tot de bekroning van een fietspak, dat snel in produktie werd genomen en waarvan er nu reeds vele honderdduizenden zijn verkocht. Wie op een erg winderige en/of regen achtige dag op straat rond kijkt, ziet hoe veelvuldig van fietsregenkleding gebruik wordt gemaakt. Het aanbod is dan ook groot en gevarieerd. Bij iedere fietsenmaker heb je de keus uit een kollektie in soorten, maten en kleuren. Er is voor „elck wat wils" en ook met 'de mode wojdt terdege rekening gehouden. Er zijn capes, poncho's en afzonderlijke jacks en broeken. Veruit favoriet zijn de complete regenpakken met jack en broek, die goede en afdoende bescherming bieden. Al dit soort kleding is het experimentele stadium al lang te boven. Tegen regenpakken wordt nog wel eens als bezwaar aangevoerd dat ondanks de aangebrachte ventilatie het zweetpakken zijn. Dat geldt natuurlijk vooral bij veel fietsinspanning en/of gebruik tijdens warm weer. Er is bijna niet aan te ontkomen, omdat zo'n pak waterdicht wordt gemaakt van kunststoffen, die niet-ademend zijn. Er bestaat sinds enige tijd ook een fiets pak dat ademend zou zijn door toepassing van zogenoemd Gortex-materiaal. Wel veel duurder dan de gewone regenpakken, maar mogelijk een oplossing voor het bezwaar van transpireren. Poncho's en capes met vaste capuchon hebben wel het bezwaar, dat de capuchon het uitzicht kan belem meren en dat is dan minder veilig. Bij aankoop hier goed naar kijken, want er zijn ook capuchons, die dit bezwaar niet hebben. Voor de veiligheid is veel fiets regenkleding overigens voorzien van reflec terende stroken. Die kun je zonodig ook zelf aanbrengen. Je wordt als fietser dan beter gezien en dat is bij regen geen overbodige luxe. Bij het kiezen van fietsregenkleding is kwaliteit belangrijk. Laat je je alleen maar leiden door een eventueel lage prijs, dan is de kans op teleurstelling niet uitgesloten. Alle waar naar zijn geld. Bij goedkope re genkleding zijn de lasnaden vaak minder solide en kan ook de ventilatie onvoldoende zijn. Minder sterk materiaal kan daarbij sneller scheuren en dan is zo'n kleding stuk waardeloos geworden. Fietsregenschoenen. Bij het fietsen in de regen vormen de schoenen altijd een teer punt. Door op spattend water krijgen de schoenen gauw de volle laag en zit je met natte voeten. Er bestaan daarom regenpakken met aan het einde van de broekspijpen grote flappen die over de schoen vallen en afdoende bescherming bieden. Ook bijpassende over schoenen van hetzelfde materiaal als de kleding. Het allernieuwste op dit gebied zijn speciale fietsoverschoenen van flexibel materiaal en gemakkeüjk over de schoenen aan- en uit te trekken. Nee, van de regen hoeven fietsers zich tegenwoordig niets meer aan te trekken. Maar je moet natuurlijk wel de nodige voorzorgsmaatregelen nemen. Allemaal zulk licht en gemakkelijk opvouwbaar materiaal dat je het moeiteloos dagelijks op de fiets meeneemt.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 3